Handelsschool en R.L.W.S, in nieuw gebouw Van elke vijf Nederlanders lijdt er één aan rheumatiek De is Oranjevereniging hield feestavond „Ome Gerrit" van Dok samen met z'n Bello op pensioen Tivee scholen onder één dak Onder grote belangstelling officieel geopend Agenda Alkmaars toekomstbeeld: rheuma-afdeling in ziekenhuis Met steun van inwoners Heeft U last van rheumatiek? Na 39 jaar kaartjes knippen: Fraaie showroom kolenhandel Wokke Allee of Pagina 2 Dinsdag 1 September 1953 ALKMAAR Op de laatste dag van de vacantiemaand Augustus werd het nieuwe schoolgebouw, waarin de Ge meentelijke Handelsschool, de Handelsavondschool en de Rijkslandbouwwinterschool zijn gehuisvest, onder grote belangstelling officieel geopend. De officiële plechtigheid van de opening van de R.L.W.S. nam des morgens twee uren in beslag, die van de opening van de Handelsschool zelfs drie uren. Bij de opening van de R.L.W.S. was de landbouw in Noord-Holland in zijn vele schakeringen vertegenwoordigd, des middags waren het de vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven en de handel, die van hun belangstelling blijk gaven. Ook de vertegenwoordigers van de Rijksinstanties, de Ministeries van Onderwijs en Landbouw ga ven acte de présence. De wethouder van Onderwijs, de heer R. Bakker hield bij de opening van de Handelsschool een toespraak, waarin hij de voorge schiedenis van de totstandkoming schetste. Hij herinnerde aan de bezuinigingen, die op de oor spronkelijke plannen moesten worden aangebracht, doch kon verklaren, dat er tenslotte een gebouw gesticht was, dat aan alle eisen voor het onderwijs voldoet. De aan de Handelsschool beste de kosten, f 354.500, achtte hij alleszins verantwoord. Hij ging de geschiedenis na van het Han delsonderwijs in Alkmaar, dat in Sept. 1907 begon met een drie jarige cursus, in het voormalige IJkkantoor in het Victoriepark. Begonnen werd met 17 leerlin gen, hoewel zich 37 gegadigden hadden aangemeld. Het leerlin gen-aantal was aan schommelin gen onderhevig; in 1920 'n top jaar was het 173; daarna liep het terug, om in 1939 weer tot 132 te zijn opgelopen; thans be draagt het 150. De Handelsavondschool begon in 1912 met 60 leerlingen en telt er thans 68; in 1939 telde deze school echter 163 leerlingen. Het onderwijs richtte zich in de loop der jaren steeds meer op de praktijk en spr. twijfelde er niet aan, of er is voor het handels onderwijs toekomst in onze stad. Spr. wenste tenslotte de beide directeuren, de heren G. Snijders en W. de Jong geluk en succes. Gelukwensen. Namens de Kamer van Koop handel sprak de heer J. F. Ie Blansch, die herinnerde aan de bemoeiingen der Kamer, toen des tijds van opheffing van de han delsschool sprake was. Hij getuig de van zijn respect voor de wijze, waarop in Alkmaar het handels onderwijs gegeven wordt en hoop te, dat de Handelsschool vele lei dende krachten voor het bedrijfs leven mocht afleveren. Namens de K. v. K. bood hij een barome ter, tevens thermometer aan voor de hal, hetgeen de directeur, de heer Snijders de opmerking ont lokte, dat de barometer, wat het handelsonderwijs in Nederland betreft, stijgende is. Namens de Hoofden van de an dere middelbare onderwijsinrich tingen sprak drs J. L. Küppers woorden van gelukwens onder aanbieding van een boekwerk voor de lerarenkamer. Hij herin nerde aan de slechte huisvesting in vroegere gebouwen en bracht naast gelukwensen aan de di recteur namens zijn collega's dank aan het gemeentebestuur voor de goede zorgen aan het on derwijs in Alkmaar besteed. Vervolgens voerden het woord de heer v. d. Weyde namens de Bond van directeuren van Han delsscholen, de heer van der Noorda, directeur van de Handels school te Zaandam en de heer C. Louwaars, oud-leraar van de Handelsschool, die een vergelij king trok met vroeger en nu. De heer K. Bos. Hoofd van de Kohn- stammschool, de eerste school, die in het Bergerwegkwartier geves tigd werd, noemde het goed wo nen in deze wijk. Hij herinnerde aan de „geneugten" van de huis vesting in de Brillesteeg en noem de zich de grootste leverancier van leerlingen voor de Handels school. De heer C. Mol, Hoofd van de Jan Lighthartschool, sloot zich hierbij aan door op zijn beurt het wel en wee van de school in de Brillesteeg op te halen. Hij achtte nu de tijd gekomen, om een Vereniging van Hoofden van Onderwijsinrichtingen in het Ber gerkwartier op te richten, als co mité van actie voor een tunnel. Namens het Prot. Chr. Onder wijs sprak de heer Stuip en na mens de Comissie van Toezicht de heer D. de Wolff Peereboom, die ook namens de oud-leerlingen sprak, een wire-recorder aanbie dend en tevens nog een ander cadeau in het vooruitzicht stel lend. Mevrouw P. Smit bood met woorden van gelukwens namens de dames van de leraren een prachtig bloemstuk aan. In dit verband kunnen wij nog vermelden, dat er vele andere bloemstukken waren binnengeko men. De heer C. Kirkenier, adjunct directeur van Openbare Werken, dë bouwheer van het fraaie schoolgebouw, toonde zich dank baar gestemd jegens het gemeen tebestuur, dat hem de gelegenheid had gegeven deze school te bou wen. Dank bracht hij aan de vele medewerkers, in het bijzonder de aannemers, de heren Botman en Verteknan uit Wervershoof, voor wier werk hij niets dan lof had; zo ook aan de heer J. Kamp uit Heerhugowaard, die het schilder werk had uitgevoerd, de heer G. J. Genefaas, die de electrische in stallatie had aangelegd, de N.V. Erkamp, die de centrale verwar ming had geleverd en vele ande ren. De heer Kirkenier herinnerde ook aan de prettige samenwerking met de beide directeuren tijdens de bouw en deelde mede, dat te zijner tijd een beeldhouwwerk, waaraan momenteel de heer Wim Commandeur werkt, de voortuin zal sieren; het wordt een monu ment dat een verrijking van de stad zal betekenen. Na ook de concierge, de heer van der Meulen dank te hebben gebracht voor het vele werk, dat deze vooral de laatste dagen had verricht, eindigde spr. met zijn gelukwensen aan de directeuren der beide onderwijsinrichtingen, die in het gebouw gehuisvest zijn. De heer W. de Jong, dir. van de Handelsavondschool, vertrouw de, dat de school in dit kwartier goed zou gedijen en wekte de hoofden van bedrijven op hun personeel de avondcursus te laten volgen. Het gemeentebestuur dankte spr. voor de uitbreiding van het aantal vakken met het vak machineschrijven. Dankwoord. Tenslotte sprak de directeur van de Handelsschool, de heer G. A. M. Snijders, die er op wees, dat de Handelsschool het 44ste cursus jaar eindelijk in een eigen ge bouw gaat beginnen. Tot dusver had de school het met „aflegger tjes" moeten doen, doch spr. con stateerde dankbaar, dat de school inwendig wat het onderwijs betreft - steeds een goede repu tatie had. Hij bracht dank aan de heer Cordell, die de Minister van Onderwijs vertegenwoordigde en aan de heer Felderhof van de Rijksgebouwendienst voor hun medewerking. Hij dankte voorts alle overige sprekers voor hun goede wensen en geschenken. De heer Kirke nier voor wie deze dag een glorie dag moest zijn, dankte hij ook voor de aangename verstandhou ding gedurende de maanden, die aan de opening waren voorafge gaan. Hij sloot zich aan bij de woorden van waardering door de heer Kirkenier aan alle onder aannemers gericht en dankte spe ciaal de heer v. d. Meulen, de concierge, voor diens vele werk van de laatste dagen. Tenslotte richtte de heer Snijders zich tot de leerlingen, die door een depu tatie vertegenwoordigd waren en spoorde hen aan de kans, die hun op deze school geboden wordt te benutten, tot heil van stad, land en volk. Rijkslandbouwwinterschool Des morgens had in het teken lokaal van de Handelsschool de opening plaats van de Rijksland bouwwinterschool. Hier was de Min. van Onderwijs vertegen woordigd door Ir. N. van Vliet. Nadat weth. Bakker allen had welkom geheten, hield Mr. H. J. Wytema, burgemeester van Alk maar de openingsrede. Hij her innerde aan de bewogen nachtzit ting van de gemeenteraad van 27 Dec. 1949, toen de Raad tot de bouw van deze dubbele school besloot. Er waren, aldus de bur gemeester, gerechtvaardigde klachten over de schoolgebouwen en er was alle reden voor deze beide onderwijsinrichtingen een betere huisvesting te bieden. Alk maar was dit ook aan zichzelf als centrumplaats van het agra rische Noord-Holland verplicht. Eerst twee jaar na het raadsbe sluit waren de plannen, nadat er van overheidswege op besnoeid was, definitief en kon begonnen worden. Er staat thans een kloek, doelmatig, fraai en prettig ge bouw, dat, wat de R.L.W.S. be treft, een geschenk in ideële zin van de stad aan het gewest ge noemd mag worden. Spr. hoopte, dat van het onderwijs in dit schoolgebouw naast verruiming van technische kennis ook verdie ping en verheffing van de cultu rele vorming der leerlingen mocht uitgaan; dat deze nieuwe omge ving directeur en leraren mocht inspireren bij het geven van on derwijs en dat dit mocht strekken tot zegen van Noord-Holland en de stad Alkmaar. Ir. van Vliet wees op de groei ende belangstelling van de Rege ring voor het landbouwonderwijs, waarvan de verschillende land- bouwwinterscholen in deze pro vincie getuigen; hij verheugde zich er over, dat er ook bij de boeren een groeiende belangstel ling valt waar te nemen. Spr. hield er zich van overtuigd, dat deze belangstelling door dit nieu we gebouw zal toenemen en bracht tenslotte dank aan het gemeentebestuur van Alkmaar, dat de gelden voor dit gebouw voteerde. Hij wenste de heren di recteuren geluk met de totstand koming van dit nieuwe gebouw. De weth. v. Onderwijs, de heer R. Bakker, verheugde zich er over dat het landbouwonderwijs door de stichting van deze school nu definitief in Alkmaar gevestigd is en bracht dank aan de Rege ringsinstanties voor de medewer king. Hij bracht hulde aan de bouwmeester, de heer Kirkenier voor de wijze, waarop hij dit com plex had ontworpen, waarmee hij hem van harte geluk wenste. Hij hoopte, dat het de heer Kirkenier gegeven mocht zijn nog veel bij te dragen tot het stadsschoon van Alkmaar. Vervolgens spraken woorden van gelukwens de heren Reinders Folmer namens de Commissie Van Toezicht en de heer J. Kaan namens de Vereniging van Oud leerlingen, die als geschenk een fraai glas-in-lood-raam aanbood, naar het ontwerp van Piet Worm vervaardigd voor de hal van de R.L.W.S. Ir. C. Rietsema sprak namens de consulenten en de heer Dijk- sen namens de Stichting van de Landbouw. De heer Laan sprak namens de Technische organisaties de wens uit, dat de R.L.W.S. mocht bijdragen tot de vorming van nieuw kader voor de land bouworganisaties. Mej. Visser sprak namens het Landbouwhuis- houdonderwijs en de heer G. Snij ders als directeur van de Han delsschool, de wens uitsprekende voor een even prettige samenwer king in de toekomst als in het verleden. De heer I. J. Schroevers, directeur van de R.L.W.S. bracht dank aan Rijk en gemeente- voor de medewerking tot stichting van deze nieuwe school, nadat de R.L.W.S. zich acht jaar in Alk maar had moeten behelpen. De heer Kirkenier bracht hij dank voor het opvolgen van de advie- DINSDAG 1 SEPTEMBER Bioscopen: HARMONIE: „Een Koningin wordt gekroond", alle leeft. REX: In Weissen Röss'l (alle leeftijden). CINEMA AMERICAINA en C gaan naar-Mars (18 jaar). VICTORIA: Bleke Bet (alle leeftijden). Voorstellingen 8 uur. Rex des middags ook om 2.30 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Wanna-Rit- sevoort. Ritsevoort 5; apo theker mej. C. Kamphuys. Tentoonstellingen PIET STENNEBERG, Voor dam 6, Alkmaar: Moderne kunst. K.C.B. BERGEN: t.m. 4 Sept. in kunstzaal uDe Rustende Jager": werken van De drie Koemannen Geopend: 10.30 —12.30, 14.30—17. 19.30—22 u Zondagmorgen gesloten. GEEN TRAINING VOOR A.O.G. ALKMAAR Hedenavond en morgenavond is er geen training. Ook de volgende week niet. Over veertien dagenis de training weer in het gymnastieklokaal, dus niet meer op het terrein aan de Westerweg. De competitie be gint Zondag 13 September voor de junioren en 20 September ook voor de senioren. Waar en hoe laat de training is, wordt nog nader bekend gemaakt. A.F.C.-nieuws ALKMAAR De A-junioren namen Zondag deel aan het ju- niorentournooi. georganiseerd door de vereniging H.B.C. te Heemstede, samen met 9 andere elftallen. De A.F.C.-junioren wis ten hier de 3e p'rijs te behalen. zen, die spr. hem had gegeven en de Ver. van Oud-Leerlingen dank te hij voor het mooie geschenk in de vorm van het gedenkraam. Hij hoopte, dat de school een plaats zou innemen in het landbouw- leven van Noord-Holland en in de behoeften van de Landbouw mocht voorzien. Nadat verversingen waren rond gediend, maakte men van de ge legenheid gebruik het nieuwe gebouw te bezichtigen. Fraai schoolgebouw. De schepping van de heer Kir kenier kan een fraaie aanwinst voor de stad genoemd worden en in het bijzonder een aanwinst voor het onderwijs in Alkmaar. De Handelsschool bevat acht les lokalen voor 25 leerlingen, een tekenlokaal, dat tevens dienst zal doen als overblijflokaal en exa menzaal; éèft. lokaal voor aard rijkskunde en projectie, een schei en natuurkundelokaal, een grote lerarenkamer en kamers voor de directeuren en de concierge. Voorts is er een overdekte rijwiel bewaarplaats en conciërgewoning aan verbonden. De R.L.W.S. bevat vier lokalen iets groter dan de lokalen in de Handelsschool, een ruim schei kundelokaal, een practicumlokaal en kamers voor directeur, leraren en concierge; voorts nog een groot demonstratielokaal. Licht en lucht hebben in het gebouw volop toegang; het geheel maakt een zeer soliede indruk terwijl het interieur, vooral door de smaakvolle en degelijke be schildering tevens een gezellige sfeer schept. De plantsoen-aanleg, waaraan de heer Wychers zijn goede zor gen besteedde, is reeds aardig aangeslagen en draagt bij tot de verfraaiing van het gehele com plex. Van de gelegenheid om de scholen te bezichtigen, maakten gisteravond nog velen gebruik. ALKMAAR. Gisteravond was de grote zaal van het Gulden Vlies zo goed als geheel gevuld met mensen, die allen zoals men dat zegt: de zon in het hart droe gen, hetgeen op hun gelaat weer spiegelde. En al waren die men sen nu allemaal lid van de Oran jevereniging, dat zonnetje was niet alleen het oranjezonnetje, en de lach werd hen op het gezicht gebracht door het optreden van het Alcmaria Cabaret onder lei ding van Hed de Vries, welk caba ret de jaarlijkse feestavond van de leden van de algemene en christelijke Oranjevereniging tot een waar succes maakte. De algemeen voorzitter, de heer G. J. van Burken, opende de avond met een toepasselijk woord, waarin hij op deze 31ste Augustus de herinnering aan Ko ningin Wilhelmina weer levend maakte, al leeft zij nu terugge trokken temidden van de dingen, die haar leven vullen na een on vergetelijke periode als koningin. Ook herdacht de voorzitter de verjaardag van H. M. Koningin Juliana, die door haar daden in haar regeringsperiode de bewon dering en de dank van ons hele volk en welhaast de gehele we reld opwekte, zodat zij een lich tend voorbeeld is geworden voor ons allen. Dat Zij, met haar Ko ninklijke Gemaal aan Haar zijde nog lang ons volk mag regeren was de wens van de voorzitter en tevens van alle aanwezigen. Staande werd door allen de eer ste en derde strophe van het Wil helmus gezongen, waarna een driewerf hoera op onzegeliefde Vorstin werd uitgebracht. Daarna wenste de voorzitter de ijverige secretaris van de Oranje vereniging, de heer Leesberg Jr., geluk met zijn voorgenomen hu welijk. En vervolgens trad het Alcmaria Cabaret, dat in Alkmaar en in ons land al een zeer goede naam heeft verworven, voor het voetlicht. Zoals wij al zeiden, het maakte de avond tot een waer succes. Het programma getiteld: Hony soit qui mal y pense was, ondanks dat het reeds verschei dene malen in Alkmaar werd op gevoerd, nog steeds fris en fleurig HET LAATSTE KERMISNIEUWS ALKMAAR Zondagavond was het omstreeks een uur of 9 op de Nieuwesloot af en toe zo druk dat de kermisexploitanten soms de palen van hun kramen moesten vasthouden en dat op een gegeven moment een toon bank van Visser's Amsterdamse Zuurkramen naar binnen werd gedrukt. De politie heeft een ogenblik overwogen de Nieuwe sloot af te sluiten, doch zag hier later, toen de drukte wat minder werd, van af. De E.H.B.O. heeft Zaterdag en Zondag 3 maal in actie moeten komen. Eenmaal voor een 16-jarig meisje, dat haar middenvoetsbeentje had gebro ken. Verder voor een 14-jarige jongen, wiens Achillespees was beschadigd en voor een 15-jarige jongen, die in de Cake-walk beide polsen had gebroken. Een deputatie van kermisex ploitanten hee<t nog Zaterdag een verzoek ingediend bij B. en W. om verlenging van de kermis wegens de slechte week die ze gehad hebben, doch dit verzoek werd afgewezen. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: L. C. dv A. van Slooten en A. E. Tïl- stra. A. E. M. dv J. Verbeek en M. Stipkes. Overleden: J. Obdam, oud 59 jaar, gehuwd met A. M. van Haaster. In Zwitserland werd onlangs medegedeeld, dat van elke vijf inwoners er één in de een of andere vorm aan rheu- matiek lijdt. Ook de eijfers, die in andere landen gepubli ceerd zijn, wijzen ongeveer op dezelfde verhouding. Rheumatiek wordt dan ook terecht ,,De gesel van Euro pa" genoemd. Hoewel men in Nederland nog betrekke lijk weinig gegevens heeft over het voorkomen van rheu matiek, is er geen reden om aan te nemen, dat hier te lande de toestand beter zou zijn dan elders. Men denke alleen maar eens aan ons klimaat Gedegen onderzoekingen heb ben in 1936 uitgewezen, dat in een bepaald gedeelte van ons land 13.8% van het aantal ziektegeval- en aan een rheumatisohe aandoe ning was toe te schrijven, waar voor 20.6% van het in totaal uit gekeerde ziektegeld werd uitge keerd. In andere delen van ons land mogen deze percentages mis schien minder hoog zijn, het staat toch wel vast, dat rheumatiek één der ernstigste volksziekten is waarmede men heeft të kam pen, vanwege zijn zeer nadelige gevolgen voor de lijder en voor de gemeenschap. Men moet edhter niet denken, dat elke rheumatisohe aandoening tot ernstige gevolgen lijdt. De meeste zijn van voorbijgaand ka rakter en zijn met een tijdige be handeling spoedig te onderdruk ken. Anders is net evenwel ge steld met een kleine groep van rheumatische aandoeningen: de chronische gewric-ïtsrheuma iek Deze kan leiden tot zeer ernstige invaliditeit Ook in deze gevallen geldt weer als voornaamste middel: tij dige. deskundige behandeling! Daarvoor is het in de eerste plaats nodig, dat de opsporing van de ziekte overal zo goed mo gelijk wordt georganiseerd en de lijder zich gemakkelijk kan doen onderzoeken. Dit geschiedt enerzijds door de in vele grotere plaatsen gevestigde specialisten voor rheumatische ziekten, ander zijds door consultatiebureaux voor rheumatiekbestrijding, die I in grote gedeelten van ons land uit gaan van de Kruisverenigin gen, welke in opgerichte Stich tingen voor Rheumatiekbestrij ding samenwerken. Naast de opsporing en het eer ste onderzoek heeft het C.B. ook nog tot taak de sociale verzorging van de patiënt tijdens en na zijn ziekte. In de gevallen, welke een ern stig karakter hebben, kan naar het oordeel van de bevoegde rheumatologen alleen een effec tieve behandeling om invaliditeit te voorkomen, of bestaande inva liditeit zoveel als nog mogelijk is te verminderen, plaats vinden in een speciale rhëtimakliniek of een rheuma-afdeling van een zieken huis. Er bestaan in ons land reéds enige mogelijkheden daartoe, doch deze tellen in totaal ongeveêr 250 bedden terwijl het tienvoudige door de rheumatologen nodig wordt geacht. Men stelt zich b.v. voor o.a. in de Universiteitsste den en andere daarvoor in aan merking komende plaatsen, de mogelijkheden voor de behande ling in speciale rheuma-afdelin- gen van de ziekenhuizen zeer be- angrijk uit te breiden. Wil Nederland zijn grote aoh- erstand op het gebied van de rheumatiekbestrijding, die een gevolg is van jarenlange ver waarlozing, inhalen, dan zal het gehele Nederlandse volk de han den ineen moeten slaan om aan de totstandkoming hiervan mede te werken. De Nederlandse Vereniging tot Bheumathiekbestrijding heeft zich tot taak gesteld, deze achterstand te helpen wegwerken Zij doet daartoe een beroep op aller me dewerking. Effectieve behandeling in een ziekenhuis welke uit de aard der zaak alleen maar in een ziekenhuis plaats kan vinden is de enige moge lijkheid om in ernstige geval len van rheumatiek invali diteit te voorkomenHet is dus een toekomstbeeld voor Alkmaar, dat er aan een van de bestaande ziekenhuizen een speciale iheumatiekafdeling wordt gesticht. In nevenstaand artikel, van dé Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbe strijding wordt een en ander over de noodzakelijkheid daar van uiteengezet. Wij bevelen dit artikel in de aandacht van onze lezers aan. Hier ter stede heeft zich tot dat doel een Comité gevormd om dit beroep te steunen. In dit Comité hebben zitting genomen: mr. H. J. Wytema, burgemeester van Alk maar; dr. J. Degenaar, zr. D. Drentje, G. J. Figee, dr. A. W. Goedhart, mevr. G. Holzmuller- Teengs mevr. M. ,C. Halff-Dorre- paal, mej. M. A. Kamphuis, mevr. J H. Klein-Wassink, dr. J. Lou- rèns, dr. W. J. Loienga, dr. J. F. Nijman, J. v. d. Mark, mevr. P. Paleari-van Nieuwkuijk, mevr. D. M van Riet-Top, dr. G. J. Sluijnier, mevr. G. D. Swanen- burg-de Veiie-Mulder. mevr. 4.. Vos-v. Schaik. R. Vóórhaar. Het Comité zal op 12 Septem ber a.s. een collecte organiseren, als eerste stap in de richting van de opbouw van een doelmatige rheumatiekbestrijding. I Wij ondersteunen gaarne dit be roep en willen daaraan de op wekking verbinden om U als col lectant aan te melden. Dit kan geschieden bij mevr. G, Holz- i muller-Teengs, Emmastraat 45. en werd met vaart en verve op gediend. De aanwezigen genoten van de dikwijls uitstekende sket ches, van de zang en van de bij zondere originele en geestige mu zikale imitaties van Klaas Koo- men, wel de nar van het gezel schap. Met een welverdiend applaus, een dankwoord van de heer van Burken en het zingen van de eer ste strophe van het Wilhelmus werd deze in alle opzichten ge slaagde avond besloten. Uit liet politierapport ALKMAAR Op de laatste Zondag van de kermis zijn bij de politie 2 gevallen van zak kenrollerij gerapporteerd. In beide gevallen werd uit de bui tenzak van een jas een porte- monnaie met geld ontvreemd Zondagavond zijn uit een gepar keerde auto, die toebehoorde aan een heer uit Velzen, 2 dekens ontvreemd. De auto was niet afgesloten. Maandagmorgen omstreeks kwart voor 11 reed een volge laden truck met materiaal van de autoscooter bij het wegrijden tegen een speelgoedkraam aan, die daar vlak bij stond. De kraam werd enigszins beschadigd en ook de inventaris bekwam schade. Gistermiddag om 3 uur is een 74-jarige dame van een hoge buitentrap van een perceel aan de Lindenlaan gevallen. Zij werd naar het ziekenhuis vervoerd waar men constateerde dat haar linkerarm was gebroken. Zij is in het ziekenhuis opgenomen. W eersverwachting Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. LATER ENIGE REGEN Aanvankelijk droog weer met weinig bewolking. Later toe nemende bewolking met in de middag van het Westen uit enige regen. Aanvankelijk ma tige later vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Vrij warm. Mutaties Rijkspolitie Per 1 September 1953 is de Opperwachtmeester, J. L. Breet- velt, commandant van de Parket- groep Alkmaar der Rijkspolitie, overgeplaatst naar Aalsmeer, al waar hij belast zal worden met de functie van Groepscomman dant. Oprichtingsvergadering Supportersver. R.K.A.F.C. ALKMAAR Ter opwekking willen wij U nog even herinne ren aan de oprichtingsvergade ring van bovengenoemde vereni ging, die hedenavond 8 uur in het Kajottershuis op de Laat zal worden gehouden. Al diegenen die belang stellen in A.F.C. wor den verwacht. OPBRENGST COLLECTE ALKMAAR De huis-aan-hüis en straatcollecte voor het Konin- fin Wilhelmina fonds op 28 en 29 .ugustus j.l. alhier gehouden heeft 2.056,29 opgebracht. ALKMAAR. Precies op de laatste dag dat onze oude trouwe Bello blazend en bellend zijn laatste rit, althans voor 1953, maakte, en daarna waarschijnlijk wel met pensioen zal gaan, ging de man, die sinds 1914 met een altijd vrolijk gezicht en een on uitputtelijk humor-reservoir de kaartjes knipte, voor de laatste maal naar het stationsgebouw, en wel om afscheid te nemen van zijn „spoor" wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. „Ome Gerrit" van Dok, de eeuwige grappenmaker, zal in de loop der jaren wel heel wat kaartjes geknipt hebben, en hij deed het altijd met plezier. Daar enboven werd hij door zijn grol len en grappen tegen de passa giers de populairste tramconduc teur bij de N.S. En wie gedacht zou hebben, dat zijn werk onder dat grappenmaken te lilden mocht hebben, die heeft het mis. „Ondanks je populariteit bij het publiek", aldus treinconducteur van Eden in zijn afscheidswoord, „mankeerde er nimmer iets aan de uitvoering van je dienst". Behalve de populairste was de heer van Dok ook de laatste tramconducteur, die de Spoor wegen met pensioen gaat ver laten. We zouden dus kunnen zegigen, dat met Ome Gerrit de tramconducteur bij de N.S. is verdwenen. Het deed de stationschef, de heer Vermaas, genoegen, twee populaire spoormensen bij hun afscheid te kunnen toespreken. Behalve de heer van Dok ging namelijk de heer A. de Groot, die door zijn werklust en zijn om gang met collegae en publiek eveneens een grote populariteit genoot, met ingang van 1 Sep tember ook de dienst ver-laten. Het speet de heer Vermaas, dat d!e mannen de Maatschappij ver lieten, want zowel Ome Gerrit. die met zijn hu-mor de juiste tramsfeer wist te treffen en het reiizigersbezoek animeerde, als de Groot, die door zijn groot ver antwoordelijkheidsgevoel een voorbeeld was voor de jongeren, zullen gemist worden. Tafelkleed voor klaverjassen De ca-deaux, die de mannen ten afscheid en als aandenken kre gen, bestonden uit een tafelkleed voor het echtpaar van Dok, ter wijl het echtpaar de Groot een enveloppe met inhoud werd overhandigd. En toen O-me Gerrit het tafel kleed kreeg, werd er de verma ning bij gegeven er niet met as Geslaagd ALKMAAR Bij het te Utrecht op 21 Aug. gehouden examen der Eerste Nederlandsche Modevak- schoolvereeniging „Ensaid" slaag den van de school te Alkmaar: de dames T Baas, Alkmaar;- R. de Munk. Alkmaar en T. Smit. Alk maar voor het diploma Lingerie, Baby-, Sport en vakkleding. De dames C. Couvée, Alkmaar; A. Michielen, Stompetoren; L. Mols, St. Pancras; A. Turkstra, Hoog woud en A. Thol-en, Heiloo voor het diploma Costumière en Mo derne Stofversiering. Mej. A v. Wijk, Burgervlotbrug voor Kunst nijverheid. KAJOTTERSNIEUWS ALKMAAR A.s. Woensdag avond gaan we muziek be oefenen. Kunst met een grote „K" gaan we doen. Het is goed na de vacantie en kermisvreugden te be ginnen met muziek. Goede mu ziek. Waar gaan we naar toe? Zul je vragen. Ga mee naar het zomer- concert van het H.O.V.-orkest. Ga mee genieten van een Weense avond, waar we o.a. mu ziek van Mozart en Strauss zul len horen. Wat zal me dat wel niet kos ten? Zul je vragen! Het is niet te veel, 0:50 per persoon, wel? Je kunt je opgeven vanavond van 7 tot half 8 in het Kajotters huis. Kom mee enhet zal je be vallen! op te morsen, waarop hij snedig uitriep: „Mannen, we gaan d'r op klaverjassen!" De heren de Groot en v. Dok, die lange jaren lid waren van St Raphaël, werden namens deze bond ook toegesproken door de secretaris der afdeling Alkmaar, de heer B. ten Broeke, die hen dankte voor hu-n spontaniteit en activiteit op het gebied van deze organisatie en hun nog vele ge lukkige jaren toewenste. Verschillende andere collegae voerden hierna nog het woord, en daarna tracteerden de beide scheidende spoormensen op kof fie en een rokertje. Ome Gerrit dankte na al deze vriendelijke woorden mede namens de heer de Groot voor de ondervonden kameraadschap en de goede sa menwerking. die er ad-tijd had bestaan, waarna degenen, die niet wegens werkzaamheden ver hinderd waren, de scheidende spoormannen de hand ten af scheid kwamen drukken. ALKMAAR Vandaag opende kolenhandel Wokke. voorheen ge vestigd op de Stationsweg haar moderne showroom op het Schar- loo, een showroom, waar U, op uw gemak zittend, desgewenst al le 17 soorten voorradige anthra- ciet, mitsgaders de verschillende soorten briketten, uit en te na kunt bekijken. Natuurlijk zult U dit niet doen, doch het zal wel prettig zijn als U in een gezellige, verwarmde ruimte uw bestelling kunt doen, en bovendien is het wel eens makkelijk bij die bestel ling ook te kunnen zien. wat er nu aanstonds bij U thuis in de kachel komt te liggen. Wel, dit heeft de heer Wokke begrepen, en zodoende heeft hij om die service te kunnen verlenen, deze prettige, moderne, en, hoe kan het anders, van de winter heerlijk warme showroom geheel naar eigen ont werp laten bouwen. En met de fraaie betimmering van blank hout, de zeer fraaie en doelma tige verlichting, de frisse verf en de bijzonder geslaagde wandschil deringen mag de showroom er zijn. Er is een vitrine, net als bij de banketbakker, waarin de ver schillende soorten en maten ko len liggen uitgestald, en buiten op straat trekt de mooie en on danks het ene zwart van de ko len kleurige etalage, welke laat ste nog interessant is gemaakt met verschillende gebruiksvoor werpen uit de mijnen. Alles bij een een kostbare aanwinst voor de zaak, alles tot meerdere eer en glorie van Koning Klant. Zangklassen Johan Kuiper ALKMAAR Zoals uit een in dit nummer voorkomende ad vertentie blijkt, zullen de repe tities van de zangklassen Zater dag 5 September in de Muziek- tuin weer beginnen. Meisjes van 7 tot 10 jaar om kwart voor 3, van 11 tot 15 jaar om kwart voor 2. Nieuwe leerlingen kunnen zich aanmelden. De politieke conferentie over Korea De V.S. hebben de vijftien lan den, die strijdkrachten te Korea hebben ingezet, uitgenodigd, Dins dag bijeen te komen om tijd en plaats van de politieke conferentie over Korea te bespreken. John Foster Dulles zal de V.S. vertegenwoordigen. Bevorderd DEN HELDER De kapitein- luitenant-ter-zee W. A. Montanus, de nieuw-benoemde commandant Maritieme Middelen te Amster dam, is met ingang van -1 Sep tember tijdelijk bevorderd tot ka pitein ter zee. Fe De Provinciale karakter. Het is Bond zijn 50-jar een receptie geh werd bezocht. Da fokveedag een 1 een „Jubileum-I Wanneer we nis van de Noor verbetering eerst kele punten aa dat de veever-bete leden reeds bei noot. Door vele ren werd bij pl denin-g een stiere leven geroepen. I stellingen dateer de 17e eeuw. Tot bestuurden den de meest veehouders aange de aankoop van 1 riaal hadden te destijds bestaand te Midden-Beems de bekende gele was het een w vereniging daar wist aan te kope De oprichting boeken gaf de registratie. Naast in 1874 werd opj in N.H. het in Noordhollandse Stamboek had z: tijde van de e Amerikaanse Stat Wie de oude re N.H. Stamboek wordt getroffen aanta-l namen var tijds vee in liete 1914 werd dit N.H geheven, na een staan in de laai jaren. Inmiddels warer verenigingen opge karspel 1896 en Aanvankelijk wei het uiterlijk der k besteed, maar spo« gegaan tot produ den beginne op p: met alleen meter herd melk, spoedif gebreid met vetgi Ook de admini beginne op e envoi voerd, werd in d tijd meer en meer de gewijzigde inzi mede zodanig ve: de fokvereniginge schouwen als kle ies. Als overheidsor 1897 de Provinci tot bevordering v kerij ingesteld. In de 6 destijds bes enigingen de Pre Run dveefokvereni g richt. Door onderlinge dezer beide instan" van voorlichting e fokvereni'gingen e het gelukt de rune Noord-Holland op Gewoontegetrouw ia ar alle aangifter Commissie van saan en deze moi der eritiek kunn De -grote aangifte deze rondgang nie 10 dagen kostte. ven werden plm. gegaan. Daarbij m-c den geteld de gr melingen van stie steLd door de K.I Deze grote aangil nodig dat zeer cri den moest worden ten moesten dan o gewezen. Uiteindel sultaat, dat door 413 dieren ingezi worden. Dit is een dan in voorgaande Wanneer we nu op de voet volgen de eerste plaats d gewoonlijk is ook cp de fokveedag n za-men zijn het 28 1%-jlarige, 8 twee oudere stieren. Voor de rubriek zien we Donderds onderverdeeld in 2 pen. Dit zijn voc klassen melkkoeie gen-de aantallen: - ters in 3 leeftijdsig gebracht en 39 der eveneens i-n 3 groe deeld. De daarop vol), oudere melkkoeien De vee-export gaa zullen de dien

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2