De Commissie van selectie is zeer eritisch geweest Rijkslandbou wproef station werkt voor grote belangen Mei een veearts langs het zieke- en kreupele vee »k samen nsioen nippen: showroom andelWokke Alle dieren afkomstig van t.b.c.- of reactie vrije veebeslagen Koeienkalveren en schapen fungeren als proefkonijnen Gezeten in een rijdende apotheek Dinsdag 1 September 1953 Pagina 3 iverwachting 1 door het K.N.M.I. reldig van Dinsdag- loensdagavond. ENIGE REGEN k droog weer met olking. Later toe- wolking met in de i het Westen uit Aanvankelijk ma- rij krachtige wind en Zuidwest. Vrij s Rijkspolitie itember 1953 is de ïeester, J. L. Breet- idant van de Parket- lar der Rijkspolitie, naar Aalsmeer, al- ast zal worden met van Groepscomman- ngsvergadering sver. R.K.A.F.C. Ter opwekking J nog even herinne- oprichtingsvergade- /engenoemde vereni- idenavond 8 uur in shuis op de Laat zal ouden. Al diegenen tellen in A.F.C. wor- it. GST COLLECTE t De huis-aan-huis ïcte voor het Konin- na fonds op 28 en 29 .1. alhier gehouden 29 opgebracht. n, waarop hii snedig nnen. we gaan d'r op de Groot en v. Dok, aren lid waren van werden namens deze aegesproken door de ;r afdeling Alkmaar, ten Broeke, die hen hun spontaniteit en het gebied van deze m hun nog vele ge in toewenste, ide andere collegae rna nog het woord, tracteerden de beide moormensen op kof- rokertie. Ome Gerrit al deze vriendelijke ?de namens de heer •oor de ondervonden tap en de goede sa- die er altijd had aarna degenen, die werkzaamheden ver- iren, de scheidende i de hand ten af ren drukken. Et Vandaag opende Wokke. voorheen ge- de Stationsweg haar >wroom op het Schar- owroom, waar U, op ittend, desgewenst al- n voorradige anthra- iers de verschillende :etten, uit en te na sn. Natuurlijk zult U n, doch het zal wel als U in een gezellige, ruimte uw bestelling en bovendien is het kkelijk bij die bestel- kunnen zien. wat er Is bij U thuis in de t te liggen. Wel. dit r Wokke begrepen, en eft hij om die service erlenen, deze prettige, hoe kan het anders, ter heerlijk warme eheel naar eigen ont houwen. En met de imering van blank ar fraaie en doelma- ing, de frisse verf en geslaagde wandschil- ïag de showroom er vitrine, net als bij de ir. waarin de ver- oorten en maten ko- uitgestald. en buiten ekt de mooie en on- ne zwart van de ko- etalage, welke laat- iressant is gemaakt illende gebruiksvoor- de mijnen. Alles 'oij- stbare aanwinst voor les tot meerdere eer in Koning Klant. >en Johan Kuiper iR Zoals uit een mer voorkomende ad- lijkt, zullen de repe- ie zangklassen Zater- ember in de Muziek- beginnen. an 7 tot 10 jaar om 3, van 11 tot 15 jaar voor 2. ;erlingen kunnen zich ieke conferentie ver Korea ebben de vijftien lan- rijdkrachten te Korea zet, uitgenodigd, Dins- te komen om tijd en ie politieke conferentie te bespreken. ;er Dulles zal de V.S. irdigen. ievorderd jDER De kapitein- r-zee W. A. Montanus, enoemde commandant Middelen te Amster- it ingang van 1 Sep- ;lijk bevorderd tot ka- l Fokveedag van de jubilerende Bond De Provinciale Fokveedag 1953 draagt een enigszins uitzonderlijk karakter. Het is immers korte tijd geleden (20 Mei 1953) dat de Bond zijn 50-jarig bestaan vierde. Ter gelegenheid daarvan werd een receptie gehouden, die door vele fokkers en belangstellenden werd bezocht. Daarnaast meende het bestuur ook aan zijn jaarlijkse fokveedag een bijzonder cachet te geven door het organiseren van een „Jubileum-Fokveedag" op Donderdag a.s. Wanneer we uit de geschiede nis van de Noordlhollandse vee- verbetering eerst nog eens en kele ouniten aanstippen, blijkt dat de veeivertoetering in het ver leden reeds belangstelling ge noot. Door vele gemeentebestu ren werd bij plaatselijke veror dening een stierenhouderij in het leven geroepen. Enkele dezer in stellingen dateerden reeds uit de 17e eeuiw. Tot bestuurders daarvan wer den de meest vooraanstaande veehouders aangewezen, die ook de aankoop van het stierenmate riaal hadden te verzorgen. De destijds bestaande stierenmarkt te Midden-Beemster was daartoe de bekende gelegenheid. Veelal was het een wedstrijd, welke vereniging daar de beste stier wist aan te kopen. De oprichting van de Stam boeken gaf de eerste stap tot registratie. Naast het N.R.S.. dat in 1874 werd opgericht, bestond in N.H. het in 1883 opgerichte Noordhollandse Stamboek. Dit Stamboek had zijn bloeitijd ten tijde van de export naar de Amerikaanse Staten. Wie de oude registers van dit N.H. Stamboek eens naslaat, wordt getroffen door het grote aantal namen van hen, die des tijds vee in lieten schrijven. In 1914 werd dit N.H. Stamboek op geheven, na een kwijnend be staan in de laatste reeks van jaren. Inmiddels waren de eerste fok verenigingen opgericht, te Hoog- karspel 1896 en Berkbout 1897. Aanvankelijk werd alleen aan het uiterlijk der koeien aandacht besteed, maar spoedig werd over gegaan tot productiecontröle, in den beginne op primitieve wijze, met alleen meten der hoeveel heid melk, spoedig werd dit uit gebreid met vetgehalte-bepaling. Ook de administratie, in den beginne op eenvoudige wijze ge voerd, werd in de loop van de tijd meer en meer aangepast aan de gewijzigde inrichten en daar mede zodanig vervolmaakt, dat de fokverenigingen zijn te be schouwen als kleine Stamboek- ies. Als overheidsorgaan was in 1897 de Provinciale Commissie tot bevordering van de Veefok kerij ingesteld. In 1903 werd door de 6 destijds bestaande fokver enigingen de Prov. Bond van Rundveefokverenigingen opge richt. Door onderlinge samenwerking dezer beide instanties, het geven van voorlichting en leiding aan fokverenigingen en fokkers is het gelukt de rundveefokkerij in Noord-Holland op te voeren. Strenge selectie Gewoontegetrouw ziin ook dit jaar alle aangiften door de z.g. Commissie van Selectie nage gaan en deze moesten de toets der critiek kunnen doorstaan. De grote aangifte maakte dat deze rondgang niet minder dan 10 dagen kostte. Op 144 bedrij ven werden plm. 500 dieren na gegaan. Daarbij moeten nog wor den geteld de groepen afstam melingen van stieren, samenge steld door de K.I.-verenigingen. Deze grote aangifte maakte het nodig dat zeer eritisch opgetre den moest worden. Vele aangif ten moesten dan ook worden af gewezen. Uiteindelijk is het re sultaat, dat door 150 inzenders 413 dieren ingezonden mogen worden. Dit is een groter aantal dan in voorgaande jaren. Wanneer we nu de catalogus op de voet volgen krijgen we in de eerste plaats de stieren. Als gewoonlijk is ook nu dit aantal oo de fokveedag niet groot. Te zamen zijn het 28 stieren, nl. 10 1%-jiarige, 8 tweejarige en 10 oudere stieren. Voor de rubriek melkvaarzen zien we Donderdag 36 dieren, onderverdeeld in 2 leeftijdsgroe pen. Dit zijn voor de andere klassen melkkoeien de navol gende aantallen: 44 melktwen- ters in 3 leeftijdsgroepen onder gebracht en 39 derdekalfskoeien. eveneens in 3 groepen onderver deeld. De daarop volgende klasse oudere melkkoeien is groter dan vroegere jaren, terwijl die der productieklasse is ingekrompen. Oorzaak daarvan is niet een la gere productie, maar het feit dat de eisen voor deze productie klasse dit jaar aanmerkelijk zijn verhoogd. Was voorgaand jaar het aantal oudere koeien 27 stuks, dit jaar is het tweemaal zo groot. nl. 54, onderverdeeld in 3 leeftijdsgroe pen. Voor de Productieklasse meende 't bondsbestuur de eisen aanmerkelijk hoger te mogen stellen, gezien de gunstige uit komsten in de laatste jaren. Het gevolg was dan ook dat meerdere dieren, die voorgaand jaar mee konden dingen in de productie klasse, thans daarvoor uitgeslo ten moesten worden. Toch is deze productieklasse met 55 inzendingen nog juist de grootste rubriek, 30 daarvan din gen mede in de gewone produc tieklasse en 25 in de z.g.n. super- productieklasse (tenminste 40000 kg melk). Hier zal strijd gele verd moeten worden voor de extra prijzen. Voor de productieklasse is dit de wisselbeker, aangeboden door de Fa. Brunie te Hoorn en voor de s'uper-produetieklasse de als wisselprijzen aangeboden zilve ren molen van de Fa. Timmer man te Alkimaar en de zilveren maquette van de Coöp. Maalderij te Berkhout, die dit iaar werd aangeboden. Dan is voor de oudere melk koeien, de productie- en super- productieklasse door onze Rijks- veeteeltconsulent, ir L. de Vries, een medaille aangeboden voor de koe met de beste uier. Uit 7 daarvoor in aanmerking komende groepen zullen elk twee dieren worden aangewezen. Een aparte jury zal uit deze 14 dieren haar keuze moeten maken. Met zekerheid durven we nu reeds te voorspellen dat deze keuringen zeer veel belangstel ling zullen trekken. Besoheiden zijn steeds en ook nu weer de inzendingen voor drachtig vee. nl. 6 schotten, 3 twenters en 12 koeien. Met de ontwikkeling van de K.I.-verenigingen wordt meer dan vroeger, aandacht gegeven aan groepen afstammelingen van één stier. Slechts één groep pinken wordt ingezonden, afkomstig van na tuurlijke dekking. Voor hok'ke- lingen verwekt door kunstmatige inseminatie zullen we 8 acht tallen zien verschijnen, voor de melkvaarzen zullen dit 3 achL tallen zijn. Voor de hoogst be kroonde groep van de hakkelin gen en de vaarzen stelde de Bond van K.I.-verenigingen een tweetal medailles beschikbaar. De „fokkersgroepen" Belangwekkend zullen ook weer de keuringen der fokkers- groepen worden. Komt het bij de keuringen in de morgenuren aan op het beste individu, de middag uren geven voor de fokkers een verhoogde spanning te zien. Im mers, dan wordt uitgemaakt welke fokkersgroepen uitverko ren zullen worden. Vele fokkers hebben reeds een geheel jaar lang hun dieren daarvoor met zorg gadegeslagen en klaarge maakt en met gespannen aan dacht zullen zij de verrichtingen van de verschillende jury's vol gen. Als gewoonlijk is deze rubriek gesplitst in 3 afdelingen naar de bedrijfsgrootte. We zien dan 5 groepen bestaande uit 3- of 4- tallen, 11 groenen elk met 5 die ren en 7 groepen met 6 of meer stuks verschijnen. Een dezer groepen verdient meer dan gewone aandacht. Het is nl. de Gebr. Ruyter gelukt uit te komen met een groep van 7 eigengefökte volbloeden, allen mededingende in de super-pro- ductieklasse. Voor de beste eigenaarsgroep uit deze 3 afdelingen is door de Bond een wisselprijs beschikbaar gesteld. We zijn benieuwd wie hier de hoogste ogen zal gooien. Als sluitstuk van deze dag vol gen nog de kampioenskeuringen voor koeden en stieren met zo enigszins mogelijk te 2.30 uur een défilé der bekroonde dieren. Belangrijke voorwaarde Eén belangwekkend punt werd tot dusverre nog niet genoemd en wel dat alle ingezonden die ren van tbc-vrije of reactievrije veebeslagen afkomstig moeten zijn. Het is de eerste maal dat deze eis voor inzending op de Provin ciale Fokveedag is gesteld. Dank zij de invoering van het 5-jarenplan op 20 Mei 1951 en de krachtige wijze waarop door de Provinciale Gezondheidsdienst de tfbc-toestrijding is aangepast en niet het minst de volledige medewerking onzer leden, is het reeds nu mogelijk deze eis te kunnen stellen. Aan de lezers is hiermede een inzicht gegeven van datgene wat a.s. Donderdag te Hoorn te zien zal zijn. 't Bondabestuur spreekt de wens uit dat vele belangstel lenden naai' de Jubileum Fokvee dag zullen komen. De Secretaris van de Prov. Bond v. Rundveefokver. in N.H., P. KOSTER Jz. L.T.B.-ruiterdag te Oudorp OUDORP. Op Zaterdag 5 September organiseren de LTB- ruiters op het land van de heer P. Stroomer onderlinge ruiter- wedstrij'den. De afdelingen Beem- ster, Ursem, Schermerhorn, Zuid Scheemeer en Alkmaar zullen elkander bekampen in indivi duele dressuur, acht- en vier tallen dressuur, klavertje drie, groeps- en individueel springen en vrijheidsdressuur. Het kan voor de paardenliefhebbers weer een mooie en spannende dag worden. 99 Vijfenzeventig koeien, ongeveer zestig varkens en daarnaast schapen, ratten en muizen vormen tezamen het levend materiaal, waarmede de wetenschappelijke werkers, verbonden aan het Rijkslandbouw proefstation te Hoorn, hun proefnemingen verrichten. Nu enige tijd geleden het oude boterfabriekje van dit proefstation met behulp van Marshall-gelden is omgetoverd tot een hyper modern schapenverblijf, beschikt men daarmede over de best-geoutilleerde „onderzoekkamer" voor verteringsproeven. Deze verbetering is overigens slechts één stap op de weg der evolutie, die dit station in de loop der jaren heeft gekend. Maar daarmede is men nog niet aan het eind. De belang rijkheid van dit Rijkslandbouwproefstation voor het gehele boeren bedrijf in Nederland en ver daarbuiten, eist een voortdurende aan passing en verdere ontwikkeling. Uit het bezoek, dat wij aan dit station op het Keern hebben gebracht en uit het gesprek dat we hebben gehad met de directeur, drs A. M. Frens, bleek ons over duidelijk de betekenis van de verschillende proefnemingen die daar worden verricht. Omstreeks 1889 werd dit proef-' een nieuw proefstation op het station in Hoorn opgericht. Het! Keern, terwijl van particuliére bevond zich toen op het Breed, I zijde de „Vereniging tot Exploi- van de Zuivelboerderij" waar nu het Rijkszuivelconsu- lentsehap is gevestigd. Aanvan kelijk was de doelstelling van dit instituut, het onderzoek van kunstmeststoffen, zaaizaden en handelsvoedermiddelen; daar naast het verstrekken van advie zen voor het gebruiken van deze producten. Doordat dit hoofdza kelijk seizoenwerk was, gingen de wetenschappelijke werkers zich in minder drukke tijden specialiseren op de zuivelberei ding en de problemen, die daar mede verband houden, in het be lang van de zelfkazende veehou der. De proeven, welke hierbij genomen moesten worden, wer den gedaan op particuliere be drijven, maar naargelang het aantal dezer proeven toenam, deed zich de behoefte gevoelen aan een eigen proefboerderij. In 1893 was reeds een aparte on- derzoek-afdeling voor de kaas makerij gesticht, in 1900 besloot het Rijk tot het bouwen van De vee-export gaat ook door de lucht. Binnen luttele uren zullen de dieren op de pla ats van bestemming zijn. tatie werd opgericht. Met subsidiés van het Rijk en uit eigen midde len, werd toen ook deze lang ge wenste boerderij een feit, zodat men bij 't nemen van proeven niet langer op andere bedrijven was aangewezen. Tot 1915 bleef Hoorn 'n controle-station in Ne derland, wat betreft de problemen voor de landbouw zuivelbereiding en daarnaast bleven de onderzoe kingen van kwaliteit van veevoe ders zoals de oorspronkelijke op zet was geweest. Bij een Konink lijk Besluit van 6 September 1915 werden echter deze onderzoekin gen overgedragen aan de proef stations te Wageningen en Maas tricht, terwijl dat van Hoorn zich bleef bezighouden met de zuivelbereiding en de problemen van de veevoeding: een onder zoek van alle vraagstukken, welke voor landbouw en vee teelt van belang zijn. Dr Ott de Vries begon toen op de boerderij allerlei proefnemingen. Het ge volg hiervan was, dat er be hoefte ging ontstaan aan een af deling, die zich speciaal met het onderzoek van veevoeding be zighield. In 1918 werd dan ook de dierenphysiologische afdeling opgericht. De ontwikkeling gaat door De belangrijkheid van deze voedingsproeven kwam pas de laatste jaren duidelijk naar voren. En nu is het Rijksland bouwproefstation te Hoorn op dit gebied een van de meest voor aanstaande „onderzoekers", aan wier adviezen ook in het buiten land grote waarde wordt gehecht. Het Nederlands Instituut voor Zuivelonderzoek, (N.I.Z.O.) dat ook thans nog in dit station is ondergebracht, zal binnenkort naar Ede verhuizen, zodat de dieren-physiologische afdeling de beschikking krijgt over het ge hele station en de proefboerderij. Al datgene wat verband houdt met het werk op de boerderij en alle vraagstukken welke voor de boer van belang kunnen zjjn, wor den hier onderzocht en belicht. Men beschikt behalve over deze botr- derü met bübehorende stallen en schuren over ruim 48 ha. grond, die hoofdzakelijk uit weiland be staat. En zeker is, dat ai de proef nemingen, welke hier worden ge houden, ontzaglijk veel bijdragen tot het zo hoog mogelijk opvoeren van de „welstand" van boerderij en vee. In ons gesprek met drs. Frens, die zich de laatste twintig jaar dat hij aan dit proefstation ver bonden is, gespecialiseerd heeft op de physiologie van het dier en de veevoeding, kwamen verscnillende van die proefnemingen ter snrake. We noemen er hier slechts enkele om enige indruk te geven van al datgene, dat ten nutte var de boer wordt verricht. Zo zi.in er proeven genomen met de voede ring van kalveren gedurende de eerste levensmaanden; een vee- derproef met drie groepen n twaalf koeien om de eiwit-normen na te gaan en verschillende voe- derproevep met kuilvoer, da* vol gens een nieuw procédé wordt verkregen. Ook 't onderzoek naar de waarde van diverse soorten ruw voeder, had de volle belang stelling. Daarnaast schiep ds per- fectionnering van de techniek, waarmee de olie uit lijnkoeken wordt geperst het probleem of het feit, dat nu minder olie in deze koeken achterbleef, de voedings waarde daarvan niet deed d: 'en. Bij een onderzoek hierin bleek het mogelijk, de tekorten te com penseren met uit hooi en silage bestaande ruw-voeders die behalve deze koeken werden gebruikt. Dat dit probleem belangrijk is, blijkt wel uit 't feit, dat drs. Frens dezer dagen daarover een voordracht heeft gehoüden in Hamburg waar wetenschappelijke onderzoekers op dit gebied uit geheel Europa bij eengekomen waren. Proeven met hamels Een van de meest belangrijke proeven, is die, welke met hamels wordt verricht. Met behulp van Marshall-gelden is hiervoor een ultra-moderne onderzoekkamer in gericht, die uniek is in de wjreld. voorzien van koelkasten en elec- trische apparatuur. Twaalf schapen, elk schaap afzonderlijk in een hokje, worden onderworpen aan de ver- teringsproef. Hierdoor wordt on derzocht, welke waarde van de voedingsstoffen aan het dier ten goede komt, terwijl bovendien de voedingswaarde van de verschil lende voeders afzonderlijk kan worden vastgesteld. Dat dit uiter aard van veel belang is, laat zich gemakkelijk raden. De Landbouwvoorlichtingsdienst wendt zich dan ook regelmatig met binnengekomen vragen tot het Rijkslandbouwproefstation. De schat van ervaring bij al deze proeven opgedaan, worden door de Voorlichtingsdienst door middel van radio en vaktijdschriften aan de belanghebbenden medegedeeld. Ook de waardering, die dit station van buitenlandse zijde ondervindt, moge blijken uit de vele bezoeken dit het jaarliiks krijgt, de vele excursies die er worden gemaakt en de drukke correspondentie die met verschillende buitenlandse stations wordt gevoerd. Het Rijks- landbouwproefstation draagt daar om voor een belangrijk deel bij, tot het zo hoog mogelijk opvoeren van de welstand van ons volk. 's Winters in een moderne stal van de Proefboerderij van het Rijkslandbouwproefstation Een troepje kalveren, samengedreven in een omheining, stootte een onaangenaam hoestje uit. De boer wist wat er aan mankeerde. Van kiudsbeen af was hij immers in het boerenbedrijf, met het vee en het land. Zijn kalveren hadden longwormen. Direct ging er een boodschap naai de veearts, „of hij effe wilde komme spuite". De veearts kwam en met hem kwamen wij. „Robafer" stond er op het doosje dat een flesje met de bewuste vloeistof bevatte. We maakten ons verdienstelijk door het doosje vast te houden, terwijl de veearts de injectienaald volzoog. Twee mannen waren in de weer om de kalveren die de gekste capriolen maakten in bedwang te houden. Met een handige beweging en op het juiste ogenblik, ver dween de injectienaald in de huid van het dier. Met een grote blauwe streep over de rug werd het teruggestuurd naar zijn soortgenoten die hetzelfde zouden ondergaan. De heer S. M. Makkinga uit Westwoud was zo vriendelijk cms een hele dag mee te nemen. De dagtaak begon 's morgens om 8 uur reeds. In het voorjaar heeft de veearts om 8 uur er dikwijls al enkele uurtjes op zitten. Tij dens het spreekuur van 8 tot 9 komen de veehouders op visite. De één voor een verklaring, de andere om te vragen of meneer eens naar die en die koe komt kijken. En intussen ratelt de telefoon. Tja die verklaringen, ze ver eisen wat administratie. Tinie 4 Elk rund uit zijn practijk staat te boek met naam, geboorte datum en het nummer van de schets, waarmee het dier staat uitgetekend. Zo zagen wij een schets liggen van Tinie 4. De kenbare tekens zijn: zwarte vlek achter Achillespees, idem vlek op linkerwang, linkervoor been zwart tot aan de knie. Even eens wordt vermeld de datum van het jaarlijkse verplichte tbc- onderzoek en van de iaatste vac cinatie tegen mond- en klauw zeer. Een dergelijk archief bevat duizenden dieren!! Wordt er een rund verkocht, dan moet de eigenaar een ge zondheidsattest over kunnen leg gen. het bewijs dat het tbc-vrij is. Alleen dan wanneer de gelei der in het bezit is van dit attest mag het dier vervoerd worden. Elk jaar wordt het rund ge- tuberculineerd en één of twee maal per jaar gevaccineerd tegen mond- en klauwzeer. Het klaar maken van een recept vraagt minder werk, dan de adminis tratie die daarmede samengaat. Beter te voorkomen De huidige geneesmethode is preventief, met andere woorden: éérst voorkomen. De tbc onder de koeien komt in de praktijk nog maar op enkele boerderijen voor. Na 1 November moeten alle op tbc reagerende runderen boven het Noordzee kanaal, verdwenen zijn, dat wil zeggen opgeruimd door slachting. Dit doel is bijna bereikt, ofschoon wel nooit de volle honderd pro cent opgeruimd zal worden. Een enkele keer zal nog wel een slui merend geval voorkomen. Ook moet niet vergeten worden, dat koeien opnieuw besmet kunnen worden door aangekochte varkens of schapen. De controle op tbc is voor het rund beter georgani seerd dan voor de mens. Het mond- en klauwzeer kan voorkomen worden, doordat het is gelukt van het virus een goede entstof te maken, mits de koeien hiermede tijdig en geregeld elk te vaak wacht men met de her inenting. De inenting is niet ver plicht maar de veehouder mag niet met het oningeënte dier op de weg komen. Het vervoersver- bod werkt aldus als een indirecte verplichting tot inenting. De rijdende apotheek De heer Makkinga noemt zijn auto een rijdende apotheek. De laadbak is gevuld met flesjes en doosjes, injectie-spuitjes, enz. enz. Komt hij bij een „patiënt" dan is meestal het geneesmiddel bij de hand. Zo kwamen wij bij een veehouder in Westwoud, wiens koe een nier-ontsteking had. Een buisje met peniciline werd in de uier leeggespoten. Een heel een voudige handeling, die de boer de volgende dag zelf mocht doen. In Berkhout wachtte ons een veehouder die een avontuurlijk paard had. Het dier had een diepe snijwond aan de linker achterpoot opgelopen tijdens een „ontdekkingsreis". Het was de langs het weiland gelegen sloot ingestapt en een eindje gaan zwemmen. Dat eindje resulteerde in een zwemtocht door de vaar ten en sloten van Berkhout, onder bruggen door, langs het dorp waar het natuurlijk niet onop gemerkt bleef. Waarschijnlijk heeft het beest hierbij in een stuk glas getrapt. Twee man waren er voor nodig om het dier in bedwang te hou den, terwijl de heer Makkinga de wond desinfecteerde. Een koe van dezelfde veehou der trok met haar poot. Het mes werd in de hoef gezet die danig onder handen werd genomen. Een .pracht" zweer kwam voor de dag. „Die is gauw genezen", verzekerde de veearts. Het dier had behoorlijke pijn en vooral bij het aanraken van de zweer trok het erbarmelijk aan de pijnlijke poot. Stomme dieren, dachten wij, wat gaat er nu in jullie om? Aangenomen tenminste, dat er iets in de dierenhersenen om kan gaan. Helaas hebben jullie geen besef, dat al die berokkende pijn om jullie eigen bestwil is", philosopheerden wij verder. Een veearts moet voor geen klein geruchtje vervaard zijn. Bo vendien moet hij een behoorlijke kracht kunnen ontwikkelen, 's Middags gingen „wij" nog enkele koeien inenten en ook ziekelijke dieren onderzoeken. De dag sloot met een aardig voorval bij een veehouder te Schellinkhout. Een koe van deze man had de vorige dag gekalfd en het beest was nu ineens verlamd. We stonden vreemd te kijken naar het dier dat daar nu weer loos neerlag. De veterinair wist er wel raad mee. In het bloed werd een vloeistof «egoten die wonderen deed. Na verloop van enkele minuten stond het koe beest weer overeind. Na alles wat we hebben mee gemaakt zijn we tot de conclusie gekomen dat het beroep van vee- half jaar worden ingespoten. Nog arts een ware roeping is. Feite lijk hebben we nog maar weinig gezien van het omvangrijke werk. Een tipje van de sluier is voor ons opgelicht: de sluier die het vak verbergt van een man die dag en nacht klaar staat, wan neer het gaat om het behoud van een dier. Slachtveemarkt Alkmaar 31 Augustus 1953. 148 vette koeien van 6001090 per stuk; vleeB'koeien van 2.50—2.60 per kg vette koeien van 2.402.50 per kg; overige soorten van 2.30 2.40 per kg; 16 graskalveren van 150220 per stuk; 25 nuchtere kalveren van 4288 per stuk; 18 vette schapen van 90115 per stuk; 205 varkens: vleesvarkens en zware varkens van 2.002.04 per kg; lichte varkens van 1.90 2.00 per kg; zeugen van 1.80 1.90 per kg. Een ogenschijnlijk groot aan bod van rundvee bleek toch voor de bestaande vraag niet te ruim te zijn. De meeste belangstelling gaat uit naar de vleeskoeien, die dan ook het eerst en tegen de hoogste prijzen verkocht werden. De handel is over 't geheel ge nomen goed geweest. Het maar kleine kwantum aan gevoerde varkens was geheel on voldoende om in de behoefte te kunnen voorzien. Het handels verloop was dientengevolge zeer vlot, met hoge noteringen, ter wijl een prijsverschil tussen de i vlees- en spefcvarkens uitbleef Het aantal kalveren en scha pen is eveneens te gering ge weest. Vandaar een vlugge han del met hoge prijzen. Alkmaarse Exoortveiling ALKMAAR. 31 Aug. BI. Ei genheimers 11—13; Slabonen z. dr. 2048; Stoksnijbonen 2057; Pronkbonen 1726 p. 100 kg.; Komkommers 822 p. 100 st.; Tomaten A 2032 p. 100 kg.; Bloemkool 935 p. 100 St.; Rode Kool 410- Groene Kool 68.50; Spinazie 1756; Postelein 513 p. 100 kg.; Sla 2.50—24 p. 100 st.; Andijvie 11.5018.50; Rode Bie ten 4—9 p. 100 kg- Bospeen 826 p. 100 bos; Uien 517; Prei 8-16; Selie 35.50; Soep 210.50 KnoLsoep 4—8; Pruimen 2242; Augurken: Basterd 581.14 p. 100 kg; Perziken 522 p. 100 st,; Druiven: Frankenthalers 81109 West-Frisia 4656; Meloen: Sui ker 1853; Peren 728; Appels 8—35 p. 100 kg.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3