EPISODE IN FRANKRIJK In 1955 heeft ons land compleet radarwaarschuwingssysteem Hunters vervangen Glosiers Vlees in Frankrijk wordt 10 pet. goedkoper Over de dreigende verhoging der weistandsgrens tot f6000.-- Artsen uit heel de wereld zijn in Den Haag bijeen Katholieken hebben geen spijt van staking Harde actie voor de verbetering van het lot der arbeiders Tentoonstelling van beeldende dokterkunst Territoriale verdediging wordt volkomen gegarandeerd Ondanks integratie van Nederlandse luchtmacht in „Two Group" PARIJS. De staking, welke Frankrijk gedurende drie weken geteisterd heeft, heeft niet alleen de volle in- stemming van de katholieke vakbeweging genoten, zij wordt nu nog door haar en andere katholieken met sympathie begroet. Nog dagelijks wordt van katholieke zijde verklaard, dat er geen enkele reden bestaat spijt te hebben over hetgeen begonnen is. Integendeel, de uitdrukkelijke waarschuwing kan men in de Lichtstad over het algemeen horen, dat de doeleinden van het streven naar sociale hervorming door de staking nog eens duidelijk onder de aandacht zijn gebracht en dat men er geen genoegen mee zal nemen, als door een aan tal incidentele verbeteringen van het ogenblik aan het verlangen der arbeiders tegemoet wordt gekomen. Over dit vraagstuk behoeft geen onzekerheid meer te be staan, nadat het katholieke vak verbond, de C.F.T.C., in een com muniqué te kennen heeft ge geven, dat de beweging haar eigen verantwoordelijkheid voor de gang van zaken op zich neemt. Maar van bijzondere be tekenis is voor de goede ver staander de zinsnede: „Het fede rale bureau acht het noodzakelijk de druk van de vakverenigingen te handhaven en wel in vormen, die aan de omstandigheden zijn aangepast om te komen tot de verwezenlijking van de doelstel lingen, waardoor de staking be gonnen is." Wat immers is de inzet van deze staking geweest? Zijn het inderdaad de bezuinigingsdecre ten van Laniel geweest? Inder daad, de C.F.T.C. geeft toe, dat zii deze decreten als aanleiding heeft genomen. Maar zij nam ze, omdat zij de gewettigde vrees koesterde, dat deze decreten het begin zouden vormen van nieuwe lasten, opgelegd aan de klasse der werknemers. De arbeiders zijn vastbesloten niet langer een zijdig offers te brengen, zoals zii tot op heden steeds hebben moeten doen. Misschien is het ware motief, de ware achter grond der beweging tijdens de staking zelf geenszins voldoende naar buiten getreden, misschien heeft men ziöh laten verleiden de vooruitgang of achteruitgang van de actuele besprekingen als norm van het belang der stakin gen laten nemen, feit is, dat de staking slechts een symptoom, een uiting van de algemene on tevredenheid is geweest en dat het grote werk, de oplossing, eigenlijk nog moet komen. Men heeft in de berichtgeving maar al te veel laten voorkomen, alsof de niet-bijeenroeping van het parlement een nederlaag voor de communisten en socialisten is ge worden. maar men vergeet, dat ook de katholieke vakbeweging geëist heeft en nog steeds ver langt, dat het parlement zo spoe dig mogelijk bijeenkomt om een nieuwe richting te geven aan de sociale en economische politiek. Katholieken eisen nieuwe politiek Niemand anders dan de Katho lieke Actie, die vooral in Frank- Monniken van St. Bernard blijven in Alpenklooster ROME, 31 Aug. De procura tor generaal van de Reguliere Kanunniken van St. Bernard heeft met grote stelligheid de geruchten ontkend, dat de monniken hun be roemde abdij in de Alpen op de grote St. Bernard zouden verlaten. Integendeel, het is zeker, dat het klooster gehandhaafd zal blijven, ofschoon door de modernisering van het verkeer de monniken hun oorspronkelijke doel, de hulp aan reizigers in dit gebied, hebben verloren. De procurator generaal deelde voorts mede, dat het aantal be woners van het klooster de laatste jaren om bestuursredenen is ver minderd, doch dat de abdij in gebruik zal blijven als noviciaat. Katholieke Kerk grootste kerkgenootschap in Ver. Staten NEW YORK, 31 Aug. Meer dan 92000.000 Amerikanen beho ren tot een of ander kerkgenoot schap. Vergeleken met de cijfers over 1952 betekent dit een stijging van 3.604.124 of 4,1 pCt. Aldus het Jaarboek der Amerikaanse Kerken over 1953, uitgegeven door de gezamenlijke Protestantse Kerken in de Ver. Staten. De Ka tholieke Kerk staat met 30.253.427 leden boven aan de lijst van de grootste kerkgenootschappen. De tweede in grootte is de Metho disten Kerk met 9.180.428 leden. BROODBEZORGER HIELD COLLEGA VOOR DE GEK 'S-GRAVENHAGE, 31 Aug. De 24-jarige broodbezorger C. M. van D. ontmoette dezer da gen op de Loevensteinlaan een collega in dienst bij de firma, waar hij zelf vroeger werkzaam was geweest. Van D. zeide tot deze collega, dat hij gestuurd was door de controleur van de zijn firma met de. boodschap dat Van G. on middellijk naar de Jutphaas- straat moest gaan om een broodbezorger te vervangen, die rrn hartaanval had gekregen, van D. zou dan de wijk Loe vensteinlaan overnemen. Hij moest daartoe niet alleen de broodkar hebben maar ook de tas met geld van Van G. De laatste geloofde dit ver bal en spoedde zich naar de ^tbhaasstraat. waar hij tot de ontdekking kwam. dat het gehele ^rhaal gefantaseerd was. Toen van g. ijlings naar de Loeven- stemlaan terug ging stond zijn proodkar daar onbeheerd en van d. was in geen velden of wegen te zien. De tas met geld bevatte een bedrag van f 127. De Politie zit thans achter Van D. aan. rijk vele gespecialiseerde afde lingen kent, heeft in haar sectie der arbeiders duidelijk geformu leerd, waarom het de katholieken in laatste instantie te doen is: wegneming van de onrechtvaar digheid in heel het economische leven. Dat de Katholieke Actie zich zo duidelijk daarover kon en durfde uitspreken, is het gevolg van een sociaal-economisch rap port, dat de Franse bisschoppen en aartsbisschoppen in 1952 heb ben laten gereedmaken en dat enige maanden geleden tot posi tieve conclusies heeft geleid. Een van die conclusies was zeer zeker de onvoldoende betaling van de arbeiders en de diepe armoede, die leidt tot uitbreiding van het proletariaat. Een onverdachte en objectieve vertolker van de gevoelens der katholieken hebben de arbeiders gevonden in de hoofdredacteur van La Croix, Père Gabel, die in een bezadigd overzicht van de situatie schreef: „De eerste in druk van de algemene situatie na twintig dagen staking is de wan verhouding tussen de maatrege len, welke zijn genomen om aan de staking een eind te maken en de eisen van het ogenblik. Men heeft de scherven aan elkaar ge lijmd, samengenaaid, de tegeltjes weer vastgemefcseld, stutjes aan gebracht. Men heeft geknutseld en de boel wat opgeflikt, terwijl er gebouwd moest worden. Onze geneesmiddelen, onze oplossingen staan klaarblijkelijk in geen ver houding tot de ernst van het kwaad of de omvang van de pro blemen aan de nijpendheid der ellende." Het blad beweert dan, dat de regeringen van de laatste jaren niets anders zijn geweest dan verzamelingen van dertig ver schillende strevingen, belangen, groepen, machten, ambities en vriendjes, geschaard rond Auriol. Regeren is een grootse visie heb- „Wel is waar," zo wordt verder betoogd, „is het veelvuldig voor gekomen, dat in de strijd par tijen zich hebben opgeworpen als uitsluitende verdedigers van de belangen der groepen, die zij ver tegenwoordigden. Dat is natuur lijk fout, want ieder moet er ten alle tijde rekening mee houden, dat men van de overheid slechts kan eisen, dat zij het algemeen belang dient. Maar van de andere kant moet men de overheid ook weer niet kunnen verwijten, dat zii de offers altijd eenzijdig en aan dezelfden oplegt." Steeds het gelag betalen? „Welnu," zegt père Gabel, „de grote massa heeft sterk de in druk, dat zij opnieuw het slacht offer zou zijn van maatregelen, die per decreet werden uitge vaardigd, nadat zij geen andere herinneringen had dan dat zij steeds het gelag heeft moeten be talen van elke poging om het budgetaire evenwicht te bewaren en financiële reorganisatie tot stand te brengen." Daar ligt derhalve de oorzaak van de onrust in Frankrijk. Daar zal zij ook blijven liggen, zolang niet aan de wens van de bevol king is voldaan, die op gelukkige manier door de Katholieke Actie is geformuleerd: „Heel het land dient te beseffen, dat de arbei dende klasse, door zich in de staking te storten, zwakke en vak niet-onderkende lasten op zich heeft genomen, om te ko men tot een meer broederlijke en meer rechtvaardige maat schappij." Daarom zullen de katholieke arbeiders in Frankrijk het bij deze staking niet laten. Schilder maakte dodelijke val In het Canisiusziekenhuis te Nijmegen is gisteren de 42-ja- rige schildersknecht W. Michels, vader van twee kinderen over.- leden. Bij het inzetten van een ruit in een fabriek verloor Michels Zaterdag zijn evenwicht. Hij viel van grote hoogte op straat en liep zware inwendige kneuzingen op. (Van een onzer verslaggevers) „Le malade imaginaire" oftewel de ingebeelde zieke krijgt dezer dagen in Den Haag geen schijn van kans, want in de eerste week van September is daar in de Rid derzaal de bloem van de medische wereld bijeen op de algemene vergadering van de „World Medical Associa tion". Deze wereldbond van artsen, waarbij thans 43 landen en 700.000 dokters zijn aangesloten, zal zich op dit congres onder meer beraden over de medische oplei ding, sociale maatregelen en een internationale medische wetgeving. De „World Medical Association" sluitend in het teken van is in 1947 opgericht met het doel gegevens over medische aange legenheden uit te wisselen, de rechten van artsen over heel de wereld te beschermen en hun plichten te omschrijven en de op leiding van artsen te bevorderen. Haar strijd tegen de ziekte voert deze organisatie in nauw contact met gouvernementele wereldge zondheidsorganisaties. Zij is zeer democratisch in haar werkwijze want Amerika met 250.000 art sen heeft evenveel stemrecht als de zeventien dokters van Lich- tenstein. Veel verwacht men op dit congres van een inleiding van Sir Earl Page, de Australische Minister van Volksgezondheid over een nieuwe vorm van volks gezondheid in Australië, en van een symposion waarop de taak van de controlerend arts In Ne- ben op hetgeen bereikt moet worden en daarna komt de kunst Inland zaï'worden toegelicht van het manoeuvreren. „Maar bij1 ons heeft men voornamelijk manoeuvres uitgevoerd." „Pincet en penseel" Het congres zal echter niet uit- het pincet staan. „Na een dag van ziekenzorg heeft een arts behoef te zijn geest wat te ontspannen", zei ons dokter A. Melchior van de walvisvangende „Willem Ba- rentz", „velen grijpen dan naar een penseel". Het resultaat van deze vorm van ontspanning, want een grotere pretentie hebben de artsen niet, is te zien op de ten toonstelling „Pincet en Penseel", die gedurende het congres in de Ridderzaal wordt gehouden. Ruim 200 schilderijen van Noor se, Joegoslavische, Finse, Zwit serse, Zweedse, Japanse en Ne derlandse dokters zijn daar te zien. Een inzending uit Frank rijk is door de staking niet op tijd doorgekomen. Het bestuur van de MWA wordt dez.e week cjoor de .Ko ningin op Soestdijk ontvangen. De congresserende artsen wordt Woensdag in het stadhuis op de Groenmarkt een ontvangst aan geboden. Men schrijft ons van medische zijde: I Bij de waardering van het art senstandpunt inzake het zieken fondswezen wordt geregeld het accent gelegd op de achteruit gang der verdienste door afvloei ing van particuliere patiënten naar het ziekenfonds. Deze achteruitgang in verdien ste met de daarmede gepaard gaande teruggang in materiële welstand wordt dan evengaarne aangewezen als de enige of de hoofdzakelijke weerstand in art senkringen tegen 't ziekenfonds wezen in het algemeen. Dat het nu niet bepaald de vrienden der artsen zijn die deze zienswijze huldigen en meer nog poneren en opdringen, behoeft geen betoog. Dat echter ook sommige be stuursleden der artsenorganisatie af en toe de schijn wekken er ook zo over te denken, blijkende uit publicaties en verslagen in 't artsenorgaan, moet dan ook voor al verklaard worden door een overmaat van loyaliteit, door een soort streven naar een fidéle au roi jusqua la mort, door een eeuwig pogen door engelengeduld en lankmoedigheid toch te berei ken wat door de artsen in feite bedoeld wordt. Helaas wekt deze houding van besturen en ook van redactie van het artsenorgaan misverstand bij publiek en regering, doordat zij vaak een persoonlijke mening zonder het natuurlijk zelf te wil len doen doorgaan als een alge mene. Het moet dus thans eens duide lijk gemaakt worden, en gestaafd door klemmende bewijzen, dat er allereerst geen sprake behoeft te zijn van achteruitgaande verdien ste, en dat dit dus geenszins het belangrijkste argument voor de weerstand onder de artsen kan zijn. Uit de praktijk blijkt dat juist daar, waar de welstand nog zeer behoorlijk is, die weerstand steeds het grootste was en is. De werkelijke oorzaak ligt in het gehele wezen van dit huidige ziekenfondssysteem in de wijze en vorm van honorering, in het ontbreken van eigen verantwoor ding aan steeds meer groepen der Nederlandse bevolking, die zeer wel zelf enige verantwoording kunnen en ook willen dragen. Het huidige fondssysteem ver zekert een totale (integrale) ver goeding voor geneeskundige en pharmaceutische hulp. Hierbij wordt de huisarts per abonne ment betaald. Voor elke inge schreven ziel krijgt hij f 5,46 per jaar, ongeacht de arbeid die hij verricht. Wij krijgen dus een sy steem waarbij de patiënt na een verplichte premiebetaling vrije ongeremde rechten heeft tot in roepen van geneeskundige hulp, met alles daaraan annex waarbij de arts voor genoemd bedrag per ziel per jaar de enige en volledige risicodrager is van deze onge breidelde rechten van de patiënt, en moet anticiperen aan de uit die rechten voortvloeiende, al dan niet redelijke, maar in elk geval omdat het toch niets meer kost zeer begrijpelijke, klachten, wensen en eisen van de patiënt. GROTE KOERSDALING OP NEW YORKSE BEURS NEW YORK, 31 Aug. Ten gevolge van nieuwe omvangrijke verkooporders heeft het koers- peil op de New Yorkse beur; vandaag een nieuw Iaagtepun! Nu schijnt dit in zoverre mee voor 1953 bereikt. Opgravingen in Sussex uit bronzen tijdperk LONDEN. 31 Aug. Het vijf de en laatste seizoen van het op- gravingswerk in het Engelse graafschap Sussex, op Itford Hill bij Lewes, is thans beëindigd. Men heeft er rijke archeologische vondsten gedaan betreffende een bevolking uit het laatste gedeelte van het bronzen tijdperk, die daar acht eeuwen voor Christus moet hebben gewoond. Het wa ren, blijkens de gedane vond sten. geenszins naaktlopende wil den. Zij verstonden de kunst van spinnen en weven, beschik ten over voldoende huishoudelijk aardewerk, sloegen graan op en kookten het vlees van waar schijnlijk tam gemaakt vee. Waar schijnlijk hebben zij ook als eer sten de grond, die hier als een dunne laag op de kalkfbodem ligt, geploegd. Aanklachten ingediend tegen Haags reisbureau 's GRAVENHAGE, 31 Aug. Over een reisbureau in Den Haag (Reisbureau Miramis) zijn van drie zijden klachten ontvangen bij de Haagse politie. Het bureau, dat op 1 Mei 1952 werd opgericht door de 41-jarige J. F. M. G. F„ organiseert reizen naar Oosten rijk. De mensen, die voor 22 Augustus hadden ingeschreven, ontvingen kort voor hun ver trek bericht, dat de reis was uit gesteld tot 29 Augustus. Op deze laatste datum is de reis evenwel weer niet doorgegaan. Het geld dat reeds was betaald 110.- oer persoon) werd niet terugge geven. Naar aanleiding hiervan hebben enkele gedupeerden een aanklacht ingediend wegens ver moedelijke verduistering. .unHHmnnunHnnumuwnmiwnmiuHHmwnunnnumuummmmuunvnnnnHnuHumnmnuiwiuunmununumuHunniHunumnuwuHnu te vallen dat 1 arts soms 9000, vaak 5000 en zeker 3500 tot 4000 ingeschrevenen kan bedienen, volgens dit systeem dan altijd. Indien men nu bedenkt dat vol gens practische gegevens een arts met rond 2500 bij hem dokterende mensen, net op behoorlijke ma nier medisch werk kan verrich ten en een dagtaak heeft van on geveer 11 uren, dan kan ieder voor zich beoordelen hoe het me disch werk zich in een overvolle fondspraktijk ontwikkelt. Er wordt onherroepelijk door de huisarts meer afgeschoven, hetzij op de ervaring en inzicht van de moeders van grote gezin nen, hetzij op de specialisten, ziekenhuizen, enz. Wij komen hier nog op terug. Dat dus ook de huisarts hierbij een deel van zijn verantwoording afschuift, is zonder meer duide lijk. Voeg hierbij een serie con trolemaatregelen op de receptuur waarbij de medicus op de koop toe nog de schijn heeft op te hou den voor het geliefd ziekenfonds dat elke medicijn geleverd en elke behandeling wordt toege staan, dan zijn de ware en de reële oorzaken voor de groeiende weerstand tegen dit ziekenfonds systeem van alles voor niets ge geven. Instede van een rationele ver betering van dit systeem, instede van af te stappen van dit ver- derflijke zgn all risk systeem, wil men thans trachten die over matige grote praktijken in te dammen en een maximum pa tiëntental van 2500 per arts vol te honoreren met een hoger be drag, men noemt 8 gulden, ter wijl men 't minder aantrekkelijk wil maken voor de arts om meer ingeschrevenen te aanvaarden. Maar over een inschakeling van een eigen verantwoordelijkheid van de patiënt rept men niet. Zoals een eenvoudig arbeider mij zeide, dokter u wordt eigen lijk het beste betaald als u het minst doet, het is net als bij de Chinezen, die betalen hun dokter alleen als ze gezond zijn. Niet alleen de dokter ziet de fouten van dit systeem, dat hem opgedrongen wordt, de eenvou dige patiënt evengoed. Ieder ziet het, alleen de politi cus misschien wil het niet zien, de politicus die het als maar heeft over het sociale gevoel van de medicus, zonder eraan te den ken dat de belastingambtenaren dit reeds afdoende verzorgen, de politicus die in het vuur van zijn verkiezingsrede zou uitroe pen: gij zult allen uw eigen huis krijgen, al zou ik het zelf moeten bouwen. Gij zult allen uw eigen ei hebben, al zou ik het zelf moe ten leggen! Engelse league In de Engelse league werden de volgende wedstrijden gespeeld: Eerste divisie: Blackpool Burnley 20; Wolverhampton W.Sunderland 31. Tweede divisie: Blackburn R. Brentford 22; West Ham U. Rotherham U 30. De verliezen bedroegen in som mige gevallen drie Dollar per sihare. Tengevolge van de koers daling verminderde de waarde van alle te New York genoteerde aandelen met ruim twee milliard Dollar. De effectenmakelaars zeggen dat de koersdaling van vandaag een aanpassing van de markt is aan de voorspellingen over klei nere verkopen in de komende winter en het jaar 1954. GORDIJNEN HINGEN AAN DE TROUWRING (Van onze correspondent) Bakker Veldman te Elim (Dr.) heeft zijn trouwring te rug, die hij sinds 1946 kwijt was. Bij een verbouwing en mo dernisering van zijn winkel moesten de oude gordijnen worden vervangen door nieu we, doch de gordijnringen, die nog weer dienst konden doen, werden er afgeknipt. Hierbij vond men de ring van de bak ker, die de gewoonte had, zijn trouwring af te doen als hij deeg ging kneden. De gordijnen hadden er zeven jaar lang best aan ge hangen. (Van een onzer verslaggevers) In 1955 zal Nederland beschikken over een compleet radarwaarschuwingssysteem, dat met de dan gereed ge- i komen radarnetten van andere West-Europese landen een groot beveiligingssysteem zal vormen. Het benodigde ra darmateriaal der verbindingslijnen en de inrichting van de commandoposten zal worden geleverd door Philips, die daartoe van de Koninklijke Luchtmacht een order van 100 millioen gulden heeft ontvangen. In 1955 zal ook de vervanging beginnen van de verouderde Gloster Meteoorstraaljagers door de moderne Hawker Hunter- straaljagers. Ter overbrugging van die periode zal Fokker nog een aantal Glosters leveren, dat overeenkomt met 1/4 van hetgeen reeds geleverd is. Deze levering is mede noodzakelijk om de hon derden in opleiding zijnde vlie gers hun aantal is thans twee maal zo groot als het actief die nende vliegend personeel ge legenheid te geven op straalja gers te oefenen. Dit voor de ver dediging van ons land en voor de opbouw van de luchtmacht zo be langrijk nieuws, heeft ons de chef luchtmachtstaf, luitenant- generaal Aler in een onderhoud medegedeeld. De aanleiding voor ons onder houd met de chef luchtmachtstaf vormde de critiek, welke air- chief marshal Sir Robert Foster tijdens de onlangs gehouden ge allieerde luchtmachtoefening „co ronet" op onze Glosters „ver ouderd" en op ons radar- en verbindingsysteem „ontoerei kend" heeft uitgeoefend. Voor dat generaal Aler op die critiek inging, schetste hij ons eerst de motieven, welke Sir Robert Fos ter naar zijn mening gedreven hebben om zijn hart te luchten. „Vele hooggeplaatste militaire autoriteiten in West-Europa heb ben de laatste tijd aanwijzingen waargenomen van een accent verschuiving van de Amerikaan se belangstelling in de vorm van militaire hulp van West-Europa naar Azië. Daarnaast zien zij, dat men hier en daar in West- Europa onder invloed van de Russische „New-Look" minder bezorgd wordt voor de eigen ver dediging. Deze symptomen ver ontrusten hen in hoge mate en uit beduchtheid voor het gevaar, dat zij hun geweldig verantwoor delijke taak wellicht niet naar behoren zouden kunnen volbren gen, gaan zij harder op de trom slaan dan in feite nodig is". Ge neraal Aler achtte dit optreden begrijpelijk al zei hij zelf er niet voor te voelen. Wat nu de critiek van Sir Ro bert Foster betreft, Generaal Aler erkende, dat het huidige radarmateriaal in Nederland niet in staat is hoog-vliegende bom menwerpers op te sporen. Dit ma teriaal hebben wij in 19471948 tweedehands maar goed gerevi seerd van Engeland gekocht. Het was toen uitstekend materiaal, maar door het intensieve gebruik is het wat sterker aan slijtage onderhevig. „Je zou het kunnen vergelijken met een wat oudere vrouw, die steeds naar 'n schoon heidssalon moet als zij wil blij ven meedoen". Had dit materiaal dan niet eerder vervangen kun nen worden? Op deze vraag gaf generaal Aler ons ten ontwoord dat het nieuwe radarmateriaal reeds in 1950 is besteld. Het Ko reaanse conflict en de wat ge ringere ontwikkelingsmogelijk heden van de eigen industrie, die niet over millioenen voor re- searchwerk kan beschikken, zijn er de oorzaak van, dat eerst in 1955 over het nieuwe radarnet beschikt kan worden. „Het is met deze millioenenorder gegaan als met de geboorte van 'n oli fantje: moeder olifant doet daar ook drie jaar over". Generaal Aler toonde zich niet erg ver ontrust over het in zekere zin bestaande radarvacuum tot 1955. „Als de Russen een bommen werper hebben, die boven ons huidige radarbereik uit kan vlie gen, betekent dit niet, dat heel hun bombardementsvloot plotse ling uit hoogvliegende toestellen bestaat. Dat is een proces van jaren." Ditzelfde argument gebruikte de generaal ook bij de discussie over de vraag of onze huidige Glosterjagers verouderd zijn. Hij gaf toe, dat deze straaljagers, die enkele jaren geleden nog het neusje van de zalm waren, nu niet meer bij machte zijn snelle, hoogvliegende bommenwerpers op te vangen. Zij kunnen echter uitstekend gebruikt worden voor het onderscheppen van wat lang zamere bommenwerpers, waaruit b.v. het grootste deel van de Rus sische zware luchtvloot nog be staat en ook kunnen zij ingezet worden bij het ondersteunen van gevechtsacties op de grond. Daarom ên omdat er voor de nieuwe jachtvliegers straaljagers nodig zijn zullen er verder nog Glosterjagers worden afgeleverd. In 1955 en volgende jaren zul-1 wikkelend zal optreden achtte hij die Glosters dan geleidelijk plaats gering. „Als er iets van komt zal maken voor Hunters. De eerste aflevering van deze snelle vlieg tuigen, die de geluidsbarrière kunnen doorbreken, is contrac tueel voor Amerika bestemd, dat deze order ook financiert. De VS hebben zich echter bereid ver klaard die eerste vliegtuigen zo lang aan onze luchtvaart te lenen totdat de voor ons bestemde serie gereed is. Tegen die tijd ver wacht generaal Aler ook de eer ste All-Weatherjagers. „We heb ben nog geen 100 pet. overeen stemming bereikt over het type maar zeker is, dat zij er zullen komen en in grotere hoeveelhe den dan we oorspronkelijk had den gedacht". het wel in de richting van licen- tiebouw gaan. Tenslotte deelde de generaal ons nog mee, dat de Nederland se Luchtmacht binnenkort zal in tegreren in „Two Group" een Nato-luchtmachtsector, waarin thans reeds de luchtmacht van Engeland en België als één lucht macht is samengebracht. Tot deze samensmelting is besloten nu „Two Group" binnen afzien bare tijd een nieuw hoofdkwar tier krijgt van waaruit men be ter dan tot op dit ogenblik kan samenwerken. Deze integratie betekent ech ter geenszins, dat Nederland de zeggingsschap over zijn lucht- DEGRADATIEREGELING EERSTE KLASSERS De promotie- en degradatie regeling voor het seizoen 1953 1954 is door het bestuur van de KNVB vastgesteld. Hierbij werd bepaald, dat de no.'s laatst en voorlaatst van elke eerste klasse afdeling automa tisch naar de tweede klasse de graderen. De twaalf tweede klassekam- Dioenen spelen in vier series van drie om vier plaatsen in de eer ste klasse. Deze regeling kan natuurlijk nog veranderd worden, als op de jaarvergadering van de KNVB op 19 September a.s zou worden besloten, dat het plan Burgwal niet moet worden door gevoerd. macht zal verliezen en voor zijn luchtverdediging afhankelijk zal worden van de goedgunstigheid van het Nato-opperbevel. Onze territoriale verdediging is door concrete afspraken op dit pun' gegarandeerd. Het verwijt dat het met de communicatiemiddelen tijdens de oefening „Coronet" niet heeft ge klopt als gevolg van ontoereiken de verbindingen in Nederland, wees generaal Aler vlak van de hand. „Ons verbindingsnet is dank zij de goede zorgen van de PTT een der beste ter wereld. Als de verbindingen niet goed ™°iïAïïsï™1's"*™be; PARIJS, 31 Aug. De Franse oorzaken, die nog niet achter haald zijn. De vertraging, die hier en daar is opgemerkt zal waarschijnlijk ontstaan zijn door dat wij voor deze oefening niet het burgertelefoonverkeer heb ben lamgelegd; dat acht ik ver standig." De chef luchtmachtstaf vertel de ons verder nog. Dat in de ko mende jaren de mobiliteit van de luchtmacht moet worden op gevoerd. De tactische luchtmacht zal b.v. wat de verbindingen be treft beter in staat moeten zijn om zich zelf te redden. Tot dus verre kon er echter op de be groting weinig geld voor dit doel worden vrijgemaakt. Over de ontwikkeling van eigen geleideprojectielen als af- weerwapen tegen bommenwer pers liet de generaal zich zeer voorzichtig uit. De kans, dat Ne derland op dit gebied zelf ont- begonnen om de prijzen omlaag te brengen teneinde een nieuwe stakingsgolf, welke vele waarne mers vóór October verwachten, te voorkomen. Op het ogenblik wordt nog slechts hier en daar op kleine schaal gestaakt o.a. in Le Havre, waar 14.000 arbeiders het werk hebben neergelegd in de bouwvakken en de metaalnijver heid. Premier Joseph Laniel heeft vanmorgen vroeg meegedeeld, dat de Franse slagers er in toege stemd hebben de prijzen van de meest gangbare soorten vlees per 8 Sept. te verminderen met 10 De bekendmaking is door de Parijse bladen met scepticisme ontvangen. Zij herinnerden er aan, wat soortgelijke aankondigin gen in het verleden voor resultaat hebben gehad. Hoewel de stakingsgolf voorbij is, werd er geen formele beslis sing genomen ten aanzien van de eis van het overheidspersoneel voor een algeméne loonsverhoging. De regering heeft er slechts mee ingestemd de Nationale Raad voor Collectief Overleg per 30 Sept bijeen te roepen om het vraagstul te bestuderen. Ondertussen schijnt de regerin; te hopen een algemeene loonsver hoging te kunnen voorkomen doo de prijzen omlaag te brengen waarbij zij er op wijst, dat eer algemene loonsverhoging slecht zal leiden tot prijsverhogingen er inflatoir zal werken. AP De regering heeft van daag waarschuwingen gekreger van de beide grote niet-commu nistische vakverbonden het so cialistische en het katholieke - welke een belangrijke rol ge speeld hebben bij de stakingen. Het socialistische orgaan, L( Populaire schreef: „De socialr crisis van Augustus is slechts tijdelijk verlicht. Zij is niet wer kelijk beëindigd." Het Katholieke vakverbond waarschuwde: „Onze actie is allesbehalve geëindigd." Alle le den werd gevraagd waakzaam te blijven.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7