Joego-Slavië zendt energiek protest Oost-Duitse agenten zouden de stembureaux vernielen Italiaanse vliegtuigen schonden de grens Belgische jongeman zou eens een kijkje nemen Franse constellation in lage Alpen neergestort Dagblad voor Alkmaar en omgeving Moeder verbrand over de zonegrens Een kruis Brand teistert touristendorp Buiten God ia ,t nergens veilig Vondel Triest Op weg naar Nederland en vijf kinderen 42 Slachtoffers op Mount Everest Franse jacht op belasting ontduikers Weer een raad in Finsterwolde Een ruikertje voor de minister Plan tot boycot van Frankrijk 1000 BOEREN IN ARREST IN INDIA Alarmtoestand langs de zonegrens Bonn onthult GrotewohVs sabotageplan Darul Islam weer in actie NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per ww, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, mlnlmnm 4,—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stampei. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Behagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Woensdag 2 September 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12871 MISSCHIEN WAS PELLA, de minister-president van het over gangskabinet in Italië, wat over moedig geworden door de wijze, waarop hij het vertrouwensvotum in het Italiaanse parlement heeft verkregen, feit is, dat een paar dagen een gebied van hoge druk om in de stijl van het weer bericht te spreken boven de Zuid-Oosthoek van Europa zweef de, veroorzaakt door wederzijdse heethoofdigheid. Pella had, uiteraard vooral om in zijn land te zoeken naar alles wat verenigt, teneinde een meer derheid voor zijn tijdelijk kabi net te verzekeren, hoog opgege ven van de Italiaanse aanspra ken op het oude twistpunt Triëst, de stad met haar omgeving, die een belangrijk strategisch punt vormt. De ontwikkeling van de kwes- tie-Triëst geeft een staaltje van de ingewikkelde Europese poli tiek en in wezen is dit gebied, door zijn internationale en mili taire betekenis, van ogenblikke lijk belang voor de Europese de fensie. Italië en Joego-Slavië maakten beide aanspraak op het bezit van Triëst, dat allang voorwerp van geschil tussen beide landen was. In 1945 was de toestand nog zo, dat ook dit geval kon worden „geschikt" door een compromis met de toenmalige Grote Vier, de drie westelijke landen en Rus land! Triëst kwam onder internatio naal beheer en behalve voor Ita lië en Joego-Slavië, stond dit be langrijke havengebied ook open voor Oostenrijk, Polen en Tsjecho Slowakije. Het oude Koninkrijk van Mus solini behoorde aanvankelijk na de oorlog tot de oude vijanden van het Westen, terwijl Joego- Slavië nog in de Russische vriendschap geurde. In 1946 werd Triëst, naar het beproefde, maar feitelijk-fatale recept van de elkaar weer wan trouwende „bondgenoten", in twee „zones" verdeeld: het Zui den bezettingszone van Joego- Slavië, het Westelijk deel van Engelse en Amerikaanse troepen. Maar het kan verkeren. Joego- Slavië bedankte voor het Russi sche bondgenootschap, het Titoïs- me „brak uit" en geleidelijk-aan kwam Italië meer onder weste lijke invloed. De ontwikkeling van de „koude oorlog" en de noodzaak van een sterke verde diging in West-Europa, als onder deel van de Noord-Atlantische Verdedigingsgemeenschap, deed de Westelijke Grote Drie het be lang van Italië als onmisbare schakel in deze verdediging in zien. Zo spraken deze Drie zich in 1948 uit voor terugkeer van het gebied van Triëst tot Italië, dat alvast enig medebeheer kreeg in de zaken van de omstreden zone. Maar ook Joego-Slavië kwam meer en meer onder de Westerse bekoring (en omgekeerd) en dus kan men begrijpen, hoe de warm bloedige situatie op het einde van de vorige week de drie landen, Amerika, Engeland en Frankrijk, in een lastig parket bracht. Intussen is wel al gebleken, dat de soep nooit zo heet gegeten wordt, als ze wordt opgediend, terwijl vanuit Washington, Parijs en Londen de boodschap kwam: doe een beetje kalm aan alsje blieft, wij hebben zorgen genoeg aan ons hoofd, ziet het nu, vol gens de oude afspraak van 1948, ééns te worden. Maar Italië houdt zich aan de belofte, ook nog van 1948, dat het omstreden gebied geheel bij Italië zou komen en minister president Pella had (kennelijk voor binnenlands gebruik) gees ten opgeroepen, die nauwelijks te bezweren waren, toen een wel licht onschuldige publicatie in een Joego-slavisch blad (over finan ciële maatregelen betreffende on dernemingen in de Joego-Slavi- sche zone van Triëst) door het opgewarmde publiek van het schone Italië werd opgevat als een poging „om de andere zone van Triëst te annexeren". Wederzijds werden militaire maatregelen genomen, er was zgn. een incident, door Italië even hard ontkend, gelijk Joego-Slavië de haar toegeschreven annexatie tegensprak. Feitelijk loopt het „incident" al weer op zijn end, maar het heeft dit voordeel, dat het de aandacht gevestigd heeft op de noodzaak, om een oude kwestie toch eens tot een oplossing te brengen, die anders een slepend gevaar blijft voor de eensgezind heid in een onrustige hoek van Europa BELGRADO, 1 SeptDe Zuid-Slavische regering heeft vandaag een energiek protest ingediend bij de Italiaanse regering in verband met de jongste Italiaanse provocaties legen Zuid-Slavië wat betreft de kwestie-Triest. De Zuid-Slavi sche nota, die door de legatie in Rome aan het Italiaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken werd overhandigd, pro testeert krachtig tegen „de gewapende betogingen van Itali aanse eenheden langs de grens" en spreekt de verwachting uit, dat de Italiaanse regering „van dergelijke methoden zal afzien, zodat zij geen precedent worden in de verdere betrek kingen tussen beide landen". Mocht dit niet het geval zijn, aldus de nota, dan zal de Zuid- Slavische regering alle verant woordelijkheid voor mogelijke gevolgen moeten afwijzen en zo nodig de kwestie van de betrek kingen tussen de twee landen voor een bevoegd internationaal forum brengen. Volgens de nota is het houden van gewapende betogingen een grove schending van de regels, die gebruikelijk en geoorloofd zijn tussen landen met normale diplomatieke betrekkingen. De Zuidslavische regering verklaart verder, dat „dergelijke methoden tegenover Zuid-Slavië" geheel ondoeltreffend zijn en slechts 't vinden van een oplossing kunnen bemoeilijken inplaats van voor deel te brengen aan Italië. ""Zij zijn in rechtstreekse tegenspraak met de geest van de vreedzame regeling v.an strijdvragen en de plicht van alle landen om hun geschillen met vreedzame midde len te regelen zodat de vrede en veiligheid niet in gevaar ge bracht worden. Italië heeft vanavond op de Zuidslavische beschuldigingen over grensschendingen ge antwoord in een gematigde nota, waarin de verantwoordelijkheid voor de huidige crisis inzake Triëst van de hand wordt gewe- In een formele nota van pre mier Guiseppe Pella werd ge sproken over „de nieuwe en drei gende houding" van Zuidslavië, zoals die blijkt uit 'n lange serie officiële en semi-officiële uitspra ken, terwijl werd verklaard dat het Italië's onvervreemdbare recht is die maatregelen te ne men, welke het in zijn eigen ge bied passend acht. Er werd voorts aan herinnerd, dat Zuid- Slavië niet was ingegaan op een Italiaans voorstel in 1952 om het geschil over Zuid-Slavië's gedrag in de Zone B aan het Internatio naal Gerechtshof in Den Haag voor te leggen. Sergeant Plant en soldaat van Leeuwen 's-GRAVENHAGE, 1 Sept. De twee Nederlanders, sergeant J. N. Plant en de solaat G. van Leeuwen, behorende tot het Ne derlandse Detachement van de Verenigde Naties, die 25 Augus tus j.l. uit krijgsgevangenschap zim vrijgelaten, zullen heden avond met het liintoestel van de K.L.M. uit Tokio vertrekken. On voorziene omstandigheden daar gelaten, zullen zij op Donderdag 3 September te 18.45 uur op Schiphol aankomen. Volgens in de Zuidslavische stad Ljubljana ontvangen berich ten zetten de Italianen Dinsdag hun militaire bewegingen langs de grens voort. Behalve door ge motoriseerde eenheden werd door groepen soldaten en politieman nen van 30 tot 40 man langs de grens gepatrouilleerd. De Italia nen versterkten ook de bezetting van de grensposten. Een Italiaans vliegtuig vloog Maandag boven Zuidslavisch rechtsgebied. In de avonduren werd vlak over de grens met mi trailleurs en geweren geschoten, aldus te Ljubljana ontvangen be richten. Volgens Radio Belgrado heeft Dinsdagmiddag andermaal een Italiaans vliegtuig Zuidslavisch rechtsgebied geschonden. Volgens Tanjoeng werd in Triëst verteld, dat de Sloweense be volking van het dorp Beneska Slovenia in Italië drie dagen lang door het Italiaanse leger werd geïsoleerd. De bewegingen van 't leger zouden de boeren van Be neska Slovenia ernstige schade hebben berokkend. Radio Belgrado heeft Dinsdag avond gemeld, dat de Italianen in bepaalde sectoren van de grens hun troepen schenen te hebben teruggetrokken. Aanstaande Zondag zullen in Duitsland verkiezingen worden gehouden. Toch zijn thans de eerste stemmen al uitgebracht. Dat zijn de stemmen van de reizigers naar het buitenland, die op de verkiezingsdag niet aanwezig zullen zijn. Het kieslokaal in het hoofdstation van Frankfurt, waar reeds 50 personen, 3% uur na de openstelling, hadden gestemd. PITTSBURGH Een moeder er vijf kinderen zijn omgekomen in de vlammen, die een houten huis van twee etages in een voorstad van Pittsburgh in de as hebben gelegd. De vader van het gezin, de veertigjarige Paul Krit- zanich. deed een vergeefse po ging om de zijnen te redden. Hij zelf kwam er met lichte verwon dingen af. WERELDCONGRES ARTSEN GEOPEND 's-GRAVENHAGE. 1 Sept. De staatssecretaris van Volksge zondheid, dr P. Muntendam, heeft vanochtend in de Ridder zaal in Den Haag de 7e algeme ne vergadering van de wereld organisatie van artsen de „World Medical Association" geopend. Het congres wordt bijgewoond door bijna 600 deelnemers uit 43 landen. PER STOOMWALS ONTVLUCHT HOF (Duitsland), 1 Sept. Een Duits arbeider, Franz Neicher, is vandaag per stoom wals de Oostelijke zóne ont vlucht. Hij werkte aan het herstel van een brug, precies op de grens. Van de Oostduit- se autoriteiten had hii verlof over de brug te rijden en het zware voertuig op West- duitse grondgebied te keren. Daar aangekomen vroeg hij de grenswacht om politiek asyl. De verbaasde Russische grenswacht aan de overzijde van de brug stond hulpeloos toe te zien. Dinsdagavond is een Constel lation van de „Air France" neer gestort in een afgelegen en moei lijk bereikbaar gebied nabij Bar- celonette in de Franse lage Alpen. Men vreest dat alle inzittenden 33 passagiers en negen beman ningsleden om het leven zijn gekomen. Het viermotorige vliegtuig ver ongelukte anderhalf uur na ver trek van het Parijse vliegveld Orly. Het wrak kon tot ver in de omtrek worden waargenomen, fel brandende op de 3.300 meter hoge Mont Cemet. De Constellation was op weg naar Saigon en moest een tussen landing maken te Nice. Waar schijnlijk is het toestel uit de koers geraakt, want Barcelonette ligt niet op de route ParijsNice. Het vliegveld van Nice heeft geen enkel radiocontact met het vlieg tuig gehad. Onder de pasagiers, naar men gelooft alle Fransen, bevond zich de bekende violist Jacques Thi- baud. Hij was, vergezeld van zijn HOF, DUITSLAND, 1 Sept. Een 17-jarige Belgische student, Josef van Ooteghem uit Brugge (St. Trudostraat 8) wordt hier sinds Zondagmorgen vermist. Volgens de Westduitse politie is hij waarschijnlijk door de Rus sen gearresteerd. De jongen arriveerde Zaterdag j.l. in de jeugdherberg in Hof en vertelde dat hij dé nabijgele gen zonegrens wilde zien. Josef zou, naar de politie mee deelde, aan de „vader" van de jeugdherberg hebben gezegd: „Ik wil proberen een meter over de grens te komen, zodat ik bij mijn terugkomst in Brugge aan mijn vader kan vertellen, dat ik in Rusland ben geweest." Volgens de politie heeft de lei der van de jeugdherberg de jon gen verscheidene malen gewaar schuwd niet te dicht in de buurt van de grens te komen, waar door de Oostduitse volkspolitie en Russische soldaten wordt gepa trouilleerd. Zondagmorgen echter vertrok de jongen uit de jeugdherberg. Sindsdien heeft men niets meer van hem vernomen. Z'in rugzak met wat kleren en philosophische boeken is in de jeugdherberg achtergebleven. De Duitse politie deelde mee, dat de Oostduitse autoriteiten in een dergelijk geval de betrokken personen binnen een week terug zenden. Auckland, 1 Sept. Sir Ed mund Hillary heeft vandaag ver teld, dat hii op de top van de Mount Everest een klein kruis in een envelop heeft geplant. Het kruis was door 'n Engelse katholieke priester aan de leider van de expeditie Sir John Hunt overhandigd. Geen van de leden van de expeditie was katholiek. Hillary zei niet te weten, of er iets op het kruis was gegra veerd. Hillary heeft negen kiezelste nen van een rots ongeveer 13 meter beneden de top van de Everest meegebracht. Een ervan heeft hii aan de Britse Alpinis tenclub gegeven. DE TECHNIEK DOET WEER 'N STAP VOORUIT gt m Deze, zojuist door de autoriteiten vrij gelaten foto, toont 's werelds eerste tank-vliegtuig, aan gedreven door straalmotoren; het vliegtuig, de Boeing KB47B Stratojet tanker (rechts), tankt hier juist een andere B47 Stra tojet, een middel grote bommenwer per, tijdens een van zijn proefvluchten. Oogst van één dag: 30 milliard frank PARIJS, 1 Sept. In de eer ste 24 uur van een verrassende actie van de Franse regering te gen belastingontduikers zijn ka pitalen van een gezamenlijke waarde van 30.000 millioen franc aan het licht gekomen die niet waren aangegeven, aldus werd Dinsdag in gewoonlijk betrouw bare kringen te Parijs mede gedeeld. Het grootste deel van het geld is het eigendom van Fransen met kapitalen in het buitenland, die deze middelen niet naar Frank rijk hebben willen overbrengen om te helpen bij het oplossen van de moeilijkheden van het Franse geldwezen. De Franse regering zou van plan zijn de kapitalen verbeurd te verklaren en de eigenaars zware boeten op te leggen. Het Franse Departement van Finan ciën wilde geen bijzonderheden mededelen. (Van onze correspondent) FINSTERWOLDE Bijna twee jaar is het nu geleden, dat in Finsterwolde het bestuur aan de raad werd ontnomen en dat bur gemeester Tuin als regeringscom missaris de belangen van de dorpsgenoten behartigde. Gisteren is aan deze periode een einde gekomen, nu de in Mei ge kozen raadsleden werden ge-in- stalleerd. Evenals de vorige maal behaalden de C.P.N. en haar aan hangers (onder het mom van com munisten en partijlozen) zes van de elf raadszetels. En het gaat er dus weer op lijken, dat de histo rie zich herhaalt. De heer H. Schuur (C.P.N.) leg de een verklaring af, waarin hij aankondigde, dat van nu af aan alles weer beter zou worden voor de gemeentenaren, en waarin hij beweerde dat in de afgelopen pe riode de democratie met voeten was getreden. De wethoudersver kiezing had als resultaat, dat H. Haken (C.P.N.) werd herkozen en dat de „partijloze" H. Bulten de zetel van Molenkamp overneemt. Het college van B. en W. telt dus ook nu weer een „reaction- naire" minderheid. BRUSSEL, 1 Sept. De Bel gische bloemisten zijn voorne mens morgen him onverkochte bloemen voor het Brusselse mi nisterie van Landbouw te depo neren. Een woordvoerder voor de Belgische bloemistenvereniging zei, dat deze actie bedoeld was als een protest tegen de steeds groter wordende importen van Nederlandse snijbloemen. De Belgische bloemisterijen hebben reeds herhaaldelijk ge klaagd over de concurrentie van de goedkopere Nederlandse bloe men, waardoor de omzetten van Belgische bloemen dalen. dochter, op weg naar Tokio. Men vraagt zich te Nice af, hoe het ongeluk kan zijn ontstaan. De weersomstandigheden ter plaatse waren Dinsdagavond, voor zover bekend, goed. Van de 33 passagiers, o.w. een baby, waren er 30 op weg naar Saigon en 3 naar Beyroeth. De violist Thibaud werd, behal ve door zijn dochter, vergezeld door zijn begeleider Rene Herbin. Thibaud zou de 27e van deze maand zijn 73e verjaardag hebben gevierd. CAIRO, 1 Sept. Salah Ben Youssef, de voormalige Tunesi sche Minister van Justitie en lid van het „Bureau van de Magh reb", dat gevormd is door de on afhankelijkheidspartijen van Al gerije, Tunesië en Marokko, heeft vandaag tijdens een persconfe rentie bekend gemaakt, dat het Bureau van de Maghreb morgen aan de Arabische Liga zal ver zoeken een politieke, culturele en economische boycot van Frank rijk te proclameren door alle Mohammedaanse landen. Nachtverblijf voor Nederlanders in België verwoest BRUSSEL Een hevige brand veroorzaakt door de ontploffing van een brandstofreservoir die de electrische generator voedt, heeft het grootste gebouw van het nachtverblijf voor Neder landse touristen te Ave-et-Auffe bij Rochefort, volkomen vernield. De directeur van dit bungalow- en kampeerdorp, de heer Bouvee. werd door het vuur verrast en liep ernstige brandwonden op. Hij moest worden overgebracht naar het ziekenhuis van 't nabij gelegen Wellin. De brandweer van Rochefort was uren lang in de weer om het vuur meester te worden. BOMBAY, 1 Sept. In Pardi een dorpje ongeveer 160 kilome ter van Bombay verwijderd, zijn 1.000 boeren gearresteerd. Dit is de grootste massa-arrestatie die ooit in het moderne India is ver richt. De boeren, meestal arme lieden, die zelf geen land heb ben om te bebouwen, hadden in de buurt van Pardi grote lande rijen, die aan de grondbezitters toebehoren, in bezit genomen, en weigerden het gebied weer af te staan. De actie werd door de socia listen op touw gezet. De leider van de demonstratie was Asoka Mehta, secretaris-generaal van de Praja-socialistische partij, op een na de grootste partij in India. Ook hij is gearresteerd. De boeren waren met land bouwwerktuigen de onbebouwde velden aan het bewerken, toen de politie hen inrekende. BONN, 1 Sept. De West-Duitse regering heeft vandaag meegedeeld, een communistische samenzwering ontdekt te hebben om de verkiezingen van a.s. Zondag volkomen in de war te schoppen door in het gehele land de stem bureaux te vernielen. Gearresteerde communistische agenten hebben bekend, dat de communisten van plan zijn groe pen speciaal opgeleide herrie schoppers te sturen om aanvallen te doen op het personeel van de stembureaux, de stembussen te vernielen en de kiezers schrik aan te jagen. Het bureau perszaken van de Bondsrepubliek heeft de bijzon derheden over de samenzwering bekend gemaakt. Het communistische „terreur- plan" voorzag er in, dat groepen van elk 20 stevige jongelui tegen elk stembureau zouden optreden, aldus het bureau. De gearresteerde communisti sche agenten hebben gezegd, dat dit het grote plan was achter de invasie van communisten uit Oost Duitsland. In totaal zijn 4.500 agenten langs de grens met Oost Duits land gearresteerd. De meesten van hen zijn reeds teruggestuurd. In verband met de pogingen van Oostduitse communisten West Duitsland binnen te dringen is voor de Westduitse grenspolitie vandaag de alarmtoestand af gekondigd. De alarmtoestand zal duren tot Zondagavond na de verkiezingen, zo heeft het ministerie van Bin nenlandse Zaken meegedeeld. 166 huizen in brand DJAKARTA, 1 Sept. Een bende van 100 man, behorende tot de Darul Islam, heeft vier dorpen geplunderd en 166 huizen en een moskee in brand gestoken, aldus een bericht uit Tjiandjur. Een Indonesisch woordvoerder te Djakarta zeide heden, dat 117 leden van de Darul Islam-benden bij de recente zuiveringsacties in het - gebied van Garut zijn ge dood. HET AANTAL DODEN IN GRIEKENLAND ATHENE, 1 Sept. De Griekse regering heeft vandaag bekend gemaakt, dat het aantal doden tengevolge van de aardbevingen op de Ionische eilanden definitief is vastgesteld op 394. 941 gewon den werden naar ziekenhuizen gebracht.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1