Grote Vier bijeen op 15 October? Vier millioen vrijwilligers in actie tegen sabotage Minister Witte laat in 1954 65.000 woningen bouwen Sovjet-Unie uitgenodigd naar Lugano te komen A fschuwelijk einde van Maria-Goretti-feesten Dagblad voor Alkmaar en omgeving Nieuwe resident in Tunesië Nieuwe wethouders Het schaaktournooi te Neuhauseii Het Westen doet n concessie Gemotoriseerde Duitse invasie Twee paters Passionisteii neergeschoten 5700 agitators achter slot en grendel Bij de West-Duitse verkiezingen van komende Zondag Moordaanslagen beraamd? Omkoperij bij Amerikaans leger in Europa 235.000 dollar aan steekpenningen Journalisten naar Australië Perzië vraagt V.S. olie-voor s tellen In 1960 ivoningnood voorbij NOORDHOILANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimam 4,—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stampei. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Donderdag 3 September 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12872 DE EERSTE DINSDAG van September, dit jaar toevallig de eerste van deze maand, is tradi tioneel de dag, waarop na een periodieke raadsverkiezing de nieuwe wethouders moeten wor den benoemd. Er bestond dit jaar grote be langstelling voor de verkiezing, omdat er bij de raadsverkiezin gen hier en daar nog al wat wij zigingen waren gekomen in de politieke samenstelling van de gemeenteraden. Bovendien bleek, min of meer natuurlijk, bij deze gelegenheid van zekere reacties op het poli tieke beleid van de zijde van de Partij van de Arbeid. Wij hebben het in onze verkiezingsartikelen, met respect voor speciale plaat selijke verhoudingen, die een al gemene gedragslijn op dit punt niet zo snel mogelijk maken, ook zo gesteld: de overwegende in vloed van socialistische zijde moest worden teruggedrongen. Waar mogelijk, is dit ook wel geschied. Anderzijds zag men op deze le September pogingen van de P.v.d.A., in plaatsen van aller lei allures, om waar zij over een meerderheid beschikte, de moge lijkheden voor een eigen politiek uit te buiten, met miskenning soms van rechten van minder heden. Waar zij niet over een meer derheid kon beschikken, trachtte zij deze, zonder vaak voldoende acht te slaan op een gezond be grip van democratie, te forceren waarbij soms vreemde capriolen in een politieke richting, die al gemeen de P.v.d.A. niet zeer na staat, werden gemaakt. Overigens constateren wij ver schillende gevallen van de oude eigengereidheid van deze Partij, hetgeen zeer sterk sprak bij de wethoudersverkiezing in de ge meente Haarlem, waar de heren van de P.v.d.A. de candidaat van de K.V.P. diskwalificeerden: zij vonden hem niet geschikt en dus was hij het niet. Er bestaat niettemin een goede gewoonte, die overigens niet ten koste van alles kan worden door gevoerd, om bij verkiezingen als deze over en weer de candidaten over te nemen, daar de Fracties bepalen, wie zij candidaat stellen. Dit uiteraard in verband met de goede samenwerking, die in het College van dagelijks bestuur en in de Raad dient te bestaan, waarover in tal van gemeenten op de eerste September zoveel schone woorden, soms als parelen voor de zwijnen, gesproken zijn Er zijn vele goede en gelukkige uitzonderingen, in het bijzonder in de grootste steden van het land, die over het geheel geno men, dan wel een toonbeeld van goede samenwerking geweest zijn. Slechts in den Haag constate ren wfj een poging van de P. v. d. A. om haar invloed in het college te vergroten, hetgeen echter op verzet van de andere fractie's gestuit is. Amsterdam zoekt het in een zevende wethou der, hoewel de redelijke ver wachting wel is, dat in de naas te toekomst een socialistische burgemeester voor de hoofdstad zal worden benoemd In vele grote en kleinere ge meenten de goede uitzonde ringen hier ook zeker niet mis kennend merken wij die ..oude Adam" van de alwetend heid en monopolistische progres siviteit van socialistische zijde op, die in andere partijen terecht weerstanden oproept. Intussen hopen wij er, voor alle gemeenten het beste van. Maar de minder gelukkige en andere bepaald ongelukkige ge vallen doen geen goed aan de opbouw van die geest van eens gezindheid en samenwerking, die in een gezond democratisch be stel juist „van onderop" steun en stuwing moet vinden. In het candidatentournooi voor de strijd om de wereldtitel is de oartij van Euwe tegen de Rus dmyslov gisteren na de 41ste zet van Euwe afgebroken. Onze land genoot staat een stuk achter, maar heeft twee pionnen meer. Ook de partijen KotovBoleslav- <ky en StahlbergGelier werden t'gebroken. Paul Keres won van e Hongaar Szabo. De partijen ^ajdorfGligoric, Petroeian ;ronstein en AuerbachReshev- ■<y eindigden in remise. Euwe eeft nog steeds de leiding met punten. Stahlberg, Najdorf, eshevsky, Petrosian en Keres 1 ebben ieder lVz punt. LONDEN, 2 Sept. - De Westelijke mogendheden heb ben vandaag een nieuwe uitnodiging, de tweede in zeven weken tijds, aan de Sovjet-Unie doen toekomen ter bij woning van een conferentie van ministers van buiten landse zaken over Duitsland en Oostenrijk. Zij stellen voor dat de „Grote Vier" te Lugano vergaderen en wel op 15 October, dezelfde dag als de Verenigde Naties hebben voorgesteld voor de politieke conferentie over Korea. De eerste poging van het Wes ten om Rusland aan de conferen tietafel te brengen, is op 15 Juli gedaan, na besprekingen van de Westelijke Grote Drie te Wa shington. De nieuwe uitnodiging is vervat in gelijkluidende nota's, die Woensdag door de ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en Ame rika te Moskou zijn afgegeven. De Westelijke nota's houden een antwoord in op Russische nota's van 4 en 15 Augustus. In de eerste nota zei de Sow- jet-Unie, dat de ministers het gehele Duitse probleem, en niet alleen het houden van verkie zingen, dienden te bespreken. Peking-China zou die bespre king bij moeten wonen om mee van gedachten- te wisselen over het verminderen van de span ning in de wereld. In de tweede nota stelde de Sow jet-Unie een Duitse vredes conferentie binnen zes maanden voor, alsmede instelling van een voorlopige regering voor geheel Duitsland, die zou moeten be staan uit Oost- en Westduitse parlementsleden. In hun nota van heden stemmen de Westelijke geallieerden in met besprekingen over andere Duitse problemen, maar zeggen, dat de ministers zich eerst dienen te be palen tot de kwestie der verkie zingen en de status van de rege ring voor geheel Duitsland, daar dit als de sleutel tot oplossing van de Duitse kwestie wordt be schouwd. Zij maken bezwaar tegen deel neming van Peking-China en wij zen er op dat de regering van Peking op de conferentie over Ko rea vertegenwoordigd zal zijn. Het Westen heeft wel de con cessie gedaan, dat het niet langer vasthoudt aan de eis, dat een commissie eerst onderzoekt, of de omstandigheden in Oost-Duitsland geschikt zijn voor het houden van vrije verkiezingen. De Verenigde Naties hebben in dertijd reeds een commissie van WEER PROTEST-NOTA VAN JOEGO-SLAVIë BELGRADO, 2 Sept. Zuid- Slavië heeft vandaag een tweede protest-nato ingediend tegen ille gale grensoverschrijding door Italiaanse soldaten, welke dit maal op 31 Aug. zou zijn ge pleegd. De wnd. minister van Buitenl. Zaken, Bebler. riep van daag de diplomatieke vertegen woordigers van de W esteliike Grote Drie bijeen om hen de houding van Joego-Slavië inzake de kwestie Triëst uiteen te zet ten. In de Tito-zone van Triest zijn de voorbereidingen voor de massa-bijeenkomst van a.s. Zon dag in volle gang. Jacques Thibaud, de beroemde 73-jarige Franse violist, die om het leven is gekomen bij het vliegtuigongeluk in de Franse Alpen onderzoek benoemd, bestaande uit IJsland, Nederland. Brazilië en Pakistan. Moskou heeft de com missie niet in Oost-Duitsland wil len toelaten, aanvoerend, dat zij beledigend voor het Duitse volk was. Deze concessie betekent nog niet, zo zei men in gezaghebbende krin gen te Londen, dat de geallieerden niet zullen eisen, dat het vrij zijn van de verkiezingen afdoende w .rdt gewaarborgd. De „held van Corregidor" overleden Generaal Jonathan Wainwright, de „held van de Corregidor" is Woensdag in een legerfeospitaal te San Antonio in de Amerikaan se staat Texas op 70-jarige leef tijd overleden. Als opperbevelhebber van het Amerikaanse leger op de Philip- Pljnen in Maart 1942 slaagde Wainwright er in de Japanse op mars twee maanden lang te ver tragen voor hij capituleerde. in N. en O.-Nederland ENSCHEDE, 2 Sept. Ruim 1125 motoren en auto's met 200 passagiers van Duitse tourclubs zullen op 13 September in geslo ten colonne de grens bij Glaner- brug passeren voor 'n tocht door Oostelijk en Noordelijk Neder land. Doel van de gemeenschappe lijke reis is het bezichtigen van de N.O.P. en van de Afsluitdijk. De colonne zal via Zwolle en via Friesland en de dijk naar Den Oever rijden, waar de middag pauze zal worden gehouden. Op ae terugweg zal de route over Assen en Meppel lopen. Te Battambang heejt de Koning van Cambodja, die de mobili satie van de „levende krachten van de natie" voortzet, een défilé afgenomen aan zijn gehele leger, dat uit 13.000 man bestaat. Ook de burgerformaties marcheerden langs hun vorst. ROME, 2 Sept. (K.N.P.) De plechtigheden, welke Zondag in Nettuno hebben plaats gehad, toen de H. Maria Goretti tot mede patrones van dit kleine plaatsje aan de zee werd uitgeroepen, zijn met een afschuwelijk drama ge ëindigd. Twee paters Fassionisten zijn, nadat zij de predikant van die dag naar de trein hadden ge bracht, op het stationsplein neer geschoten door een man, die in het klooster der paters asyl gevon den had. Toen de plechtigheden in het heiligdom, toegewijd aan Maria Goretti, in de namiddag ten einde waren, begaf de overste van het St. Rochusklooster in Nettuno, pa ter Fr. Philippus, en zijn vicaris, pater Placidus zich naar het sta tionnetje, teneinde de predikant, die 's morgens en 's avonds de preek had gehouden, naar de trein te brengen. Toen deze vertrokken was, keerden beiden naar hun klooster terug, doch op het mo ment, dat zij het stationsplein -UK* BONN, 2 Sept. West-Dults- tónd heeft een burgerlijk leger van 4.000.000 jongemannen en athleten gemobiliseerd, dat de be langrijke, Zondag te houden ver kiezingen tegen een reusachtig communistisch sabotagecomplot zal moeten beschermen. Dit inder haast opgetrommelde vrijwilligers leger zal de politie helpen bij de bescherming van de stembureaux tegen dreigende aanvallen van de duizenden communistische agenten die uit Oost-Duitsland naar het Westen gedirigeerd zijn. De autoriteiten in Bonn zeggen over bewijzen te beschikken vol- NEURENBERG, 2 Sept. Het hoofd van de inkoopafdeling voor levensmiddelen van het Ameri kaanse leger in Europa, Charles E. Wilson, is te Neurenberg in hechtenis genomen en ter be schikking gesteld van de recher che van het Amerikaanse hoofd kwartier te Heidelberg. Door deze arrestatie is een om koopcomplot aan het licht ge treden, waarbij Amerikaanse burgers in Duitsland betrokken zijn. Zij zouden in totaal onge veer 235.000 dollar aan steekpen ningen hebben ontvangen en deze op rekening hebben gezet van een pseudofirma. Bij 'n voorlopig verhoor voor het Amerikaanse Hof te Neuren berg, verklaarden twee getuigen dat Wilson betrokken was bij het complot. Het Hof besliste dat Wil son op 14 September weer ge- DEENS SCHIP GEZONKEN NA AANVARING MET „EOS" Woensdagmorgen is het 1963 ton metende Nederlandse schip „Eos" van de K.N.S.M. in de Odense Fjord in aanvaring geko men met het 227 ton metende Deense schip „Mars". De boeg van de „Eos" raakte het Deense schip midscheeps, waardoor de „Mars" in tweeën brak en binnen enkele minuten zonk. De bemanning werd door een ander Deens vaartuig gered. De „Eos" liep geen schade op. De aanvaring geschiedde in dichte mist, in verhand waarmede de „Eos" onder loodsaaniwüzing voer. hoord zal worden, waarna hij werd vrijgelaten op de belofte, dat hij zich ter beschikking van de Justitie zal houden. Wilson werd Dinsdagmiddag, tezamen met twee andere Ame rikaanse ambtenaren, in hechte nis genomen. De andere twee werden, na twaalf uur te zijn ondervraagd, in vrijheid gesteld. De Amerikaanse Openbare Aanklager, Canfield, zei, dat reeds achttien maanden lang een onderzoek in deze zaak aan de gang is. Het onderzoek strekte zich over vier landen uit. Dade lijk na het begin ervan, waren de prijzen voor voedingsmiddelen belangrijk gedaald. PARIJS, 2 Sept. Pierre Voi- zard, oud-gezant van Frankrijk te Monaco, is benoemd tot Resident- Generaal in Tunesië. Naar verluidt, zal Jean de Hauteclocque ,de voorganger van Pierre Voizard, binnenkort een belangrijke diplomatieke functie krijgen. Voizard werd op 22 Aug. 1896 geboren en in 1923 benoemd tot civiel adviseur van het bestuur in Tunesië, later gouverneur in verscheidene departementen en in 1941 toegevoegd aan het Com missariaat-Generaal van Marok ko. In Juni 1945 werd hij Admi nistrateur-generaal van de Franse bezettingszone in Oostenrijk, in Juni 1946 hoofd van de Franse missie in Oostenrijk, en op 6 Juni 1950 gezant in Monaco. gens welke de communistische in filtranten in een wanhopige po ging om de herverkiezing van de pro-Westerse regering van kanse lier Konrad Adenauer te verhinde ren, opdracht hebben, overvallen te doen op de stembureaux, stem bussen weg te nemen en verkie zingsambtenaren af te ranselen. Drie gearresteerde agenten heb ben zelfs verklaard, dat enkele moord-aanslagen beraamd zijn te gen West-Duitse politici, die op de zwarte lijst van Moskou voorko men. De autoriteiten hebben ech ter geweigerd verdere bijzonderhe den over het complot te onthullen. In totaal waren er vanavond 5700 communistische agenten ach ter slot en grendel en daarmede lijkt de reusachtige politiebarrica- de langs de Oostduitse grens de invasie tot staan gebracht te heb ben. De berichten over de uitzending van 10.000 agenten hebben echter de vrees doen ontstaan, dat dui zenden anderen de politie toch nog verschalkt hebben. Twee grote organisaties de Bundesjugendring en de Deutsche Sportbund hebben vrijwillig aangeboden, deze communistische dreiging te bestrijden. Beide orga nisaties tellen tezamen ongeveer 4 millioen leden. Het aanbod is door de Bondsre gering gretig aanvaard. Alle staten hebben instructies ontvangen de plaatselijke eenheden van deze or ganisaties voor samenwerking met de bestaande politietroepen te mo biliseren. Hierdoor zullen groepjes gewa pende jongemannen en athleten op de been komen, die klaar staan om onmiddellijk handelend op te tre den, zodra communistische herrie schoppers zich doen horen. De anti-communistische partijen hebben vrijwillig aangeboden hun leden zo nodig ter beschikking van de politie te stellen. ZEILJACHT IN MOEILIJKHEDEN? .ivbUSt. De motorred- dingboot van Ameland, de „Jihr H. J. Ortt" van de Kon. N.Z.H.R. M. is om half elf gisteravond ter assistentie uitgevaren naar een tweemastzeiljadht, dat met harde Zuidenwind voor het Bornrif ligt. Door de Representatiecommis sie van de Vereniging „De Ne derlandse Dagbladpers 1945" en de Federatie van Nederlandse Journalisten is een vertegenwoor diging samengesteld van een groot aantal Nederlandse dagbla den, ten behoeve van een jour nalistieke reis naar Australië, welke op 21 September a.s. zal aanvangen. Een gezelschap van acht jour nalisten zal dan per emigranten vliegtuig naar Australië vertrek ken om zich een beeld te vormen van de mogelijkheden en per spectieven voor Nederlandse, emi granten aldaar. De volgende journalisten zullen van dit gezel schap deel uitmaken: M. Duij- zings, R. Hagoort, D. Hendriks, H. M. Koemans, J. M. Onstenk (Noorderpers-Unitas), E. J. L. M. Schul en P. M. Smedts. In Australië zal zich nog bij hen voegen de Nederlandse cor respondent J. D. Rempt. Boven dien zal de reis worden mee gemaakt door mej. A. Kamstra, die vooral aandacht zal schenken aan de specifieke problemen op het terrein der vrouw in Austra lië. Het initiatief tot deze reis, die twee maanden zal duren en waar aan de Nederlandse en de Austra lische regering hun medewerking verlenen, is uitgegaan van jour nalistieke zijde. overstaken, klonken plotselin: schoten en men zag de twee pries ters ter aarde storten. Beiden wa ren ernstig gewond, zo ernstig, dat pater Philippus reeds tijdens het vervoer naar het ziekenhuis over leed. Pater Placidus, die nog in leven was, werd onmiddellijk naar de ooeratiekamer gebracht, waai men de kogel heeft verwijderd en bloedtransfusie heeft toegepast Hoewel zijn toestand ernstig was. bestaat er gerede hoop, dat hij zal herstellen. De moordenaar is door de politie ter plaatse gearresteerd onder he vig verzet van de arrestant, die zich als een waanzinnige verzette. Het was zekere Dominico Frattini, die enige tijd in Frankrijk heeft gewoond en naar zijn land op transport was gesteld als „terro rist". De Passionisten te Nettuno hebben hem asyl verleend in het heiligdom van Maria Goretti, waar hij eten en onderdak kreeg, en bovendien nog een weinig zakgeld voor kleine werkzaamheden, welke hij in het klooster en in de kerk verrichtte. De man scheen met een ontembare haat tegen zijn wel doeners vervuld te zijn en het plan te koesteren, er alle paters te vermoorden. En krijgt alvast geld TEHERAN, 2 Sept. De nieu we Perzische regering wenst, dat de V.S. nieuwe voorstellen doen voor een snelle regeling van het Brits-Perzische oliegeschil. Een speciale regeringscommissie bestudeert thans de in 1952 door Truman en Churchill gedane voor stellen, die door Mossadeq waren verworpen, om te trachten een grondslag voor hervatting van de onderhandelingen te vinden. Inmiddels heeft Eisenhower pre mier Zahedi een boodschap gezon den volgens welke een Perzisch verzoek om financiële hulp „wel willend" in overweging zal worden genomen. Er werd geen bedrag genoemd, maar in Washington spreekt men over 30 millioen dol lar. en in Teheran zelfs over 300 millioen. „Ik besef dat de nood hoog is" aldus Eisenhower, nadat Zahedi had gemeld dat de schat kist leeg is en de reserves aan buitenlandse valuta zijn uitgeput. De nieuwe Sultan van Marok ko tijdens zijn bezoek aan Fez zijn geboortestad. Rechts vav de Sultan - staande - de Prins opvolger Van onze parlementaire redactie) Het bouwplan 1954 is gereed. Bijzonderheden hierover zullen officieel niet voor de derde Dinsdag van Septem ber worden vrijgegeven, doch in de bouwwereld neemt men aan, dat de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir. H. B. J. Witte, voor 1954 wederom bouw volume voor rond 65.000 woningen beschikbaar zal stellen. In de bouwwereld houdt men verder rekening met de moge lijkheid, dat minister Witte het bouwvolume in de komende ja ren op 65.000 woningen per jaar zal proberen te houden, hetgeen betekent, dat de woningnood in 1960 tot het verleden kan beho ren. Een flinke stap in die goede richting zal dit jaar worden ge zet want men mag aannemen, dat er ruim 60.000 woningen ge reed zullen komen tegen 54.000 in 1952. Een plan om de woningnood in 1960 te beëindigen is niet geheel nieuw. Ook de vorige minister van Wederopbouw, mr. In 't Veld, had deze mogelijkheid voorzien maar hij ging er van uit, dat er tot 1960 per jaar 55.000 woningen gebouwd zouden worden plus 70.000 duplexwoningen. Dit zijn royale eengezinswoningen, welke worden geschikt gemaakt voor tijdelijke bewoning door twee ge zinnen, na tien jaar worden de daartoe nodige voorzieningen weggenomen, waardoor er weer eengezinswoningen ontstaan. De animo voor deze duplexwoningen is echter niet groot gebleken en daarom verwacht men, dat mi nister Witte zal streven naar 65.000 normale woningen per jaar om tegen 1960 de woning nood te kunnen beëindigen. (zie ook pag. 5)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1