De wethouders verkiezing in Bergen's raad Zomerconcert bracht sfeer uit Wenen Over de paardenmarkt Oude Niedorp handhaaft tweepartijeiiregering (en niet de Paardenmarkt) Beide wethouders herkozen in de raad van Schoorl Gemeenteraad Castricum Aven da Crediet van f 287.000verleend voor de bouw van 29 woningen Is burgemeester n partijman of staat hij boven de partijen? Pagina 2 Donderdag 3 September 1953 ALKMAAR In het Gulden Vlies werd Woensdagavond het zomerconcert gegeven, dat twee maanden geleden wegens onvoor ziene omstandigheden geen door gang had kunnen vinden De H.O.V., ofwel het Noordhollands Philharmonisch Orkest concer teerde o.l.v. Marinus Adam en met medewerking van de sopraan Margit Opawsky, als zodanig verbonden aan de Weense Staats- opera. Het programma bevatte uit buitend werken, die uit de Weense muziekbron zijn gevloeid. Het concert begon met de fris gespeelde ouverture tot de opera „Figaro's Hochzeit" van W. A. Mozart. Hierna volgde het eerste op treden van de soliste. Uit dezelfde opera zong zij recitatief en aria van Suzanne. Margit Opawsky bleek over 'n aangename stem te beschikken, haar toon was zuiver en rond, nergens geforceerd. In de laagte was zij niet zo sterk, hetgeen vooral aan het licht kwam in het recitatief. De begeleidende strijkers waren in het recitatief niet geheel zuiver van toon: dit werd door de blazers al dadelijk gecorrigeerd in de aria. De aria „Non so piu" even eens uit Figaro's Hochzeit werd zowel door de soliste als door de begeleiders gloedvol en mar kant vertolkt. Het muzikaal hoogtepunt werd bereikt in Schubert's symphonie no. 6 in C gr. terts. Het adagio rammelde aanvan kelijk even door ongelijkheid tussen de blazers en de strijkers, doch met de inzet van het 2e thema was dit euvel overwonnen en werd er accuraat en puntig gemusiceerd. Het scherzo verloor iets aan spanning, ook de fluitisten die overigens uitstekend speelden, struikelden hierin enkele malen. In het allegro moderato werd echter de draad weer opgenomen en kwam het tot een ideale uit voering rijk aan nuances. Na de pauze ontbrak slechts de wijn, voor het overige zorgde Margit Opawsky, daarbij op sier lijke, tot wals inspirerende wijze ondersteund door Marinus Adam. Na een spannende en éclatante uitvoering van de ouverture „In digo und die 40 Rauber" en Frühlingstimmenwals" van Joh. Strauss, hoorden wij haar in de aria van Adèle „Spiel ich die Unschuld vom Lande" uit „Die Fledermaus" van Joh. Strauss en in „Meine Lippen sie küssen so heisz" uit Chiochitra van Franz SUPPORTERSVER. „HUP A.F.C." ALKMAAR Een bres in het bolwerk van R.K. A.F.C. is ge dicht. Dinsdag is in een zeer ge animeerde vergadering de supp. ver opgericht, voorlopig onder bovengenoemde naam. Het voor bereidend comité, dat op deze avond zijn plannen, bij monde van de heer Boeters, op tafel legde, vond een aandachtig en welwillend gehoor. Het concept Huish. Reglement had de volledige aandacht van de vergadering en werd na enkele kleine wijzigingen en aanvullin gen voorlopig goedgekeurd. De verkiezing van het voorlopig be stuur had hierna plaats. Als voor zitter werd door de vergadering gekozen de heer Doffer en als overige bestuursleden de heren: Muller. Schoon, Boeters en Kruysveld, aan wie in de na de vergadering plaats hebbende be stuursvergadering respectievelijk de functies van secretaris, pen ningmeester en commissaris werd toegewezen. De heer Peeraer. voorz. van A. F.C., achtte deze oprichting zo belangrijk, dat hij de gehele avond de besprekingen met aandacht volgde en zijn vreugde dan ook niet onder stoelen of banken stak Hij hoopte op een zeer prettige en vruchtbare samenwerking. Bij het sluiten van deze verga dering kon de voorzitter tot zijn grote vreugde mededelen, dat reeds ruim 20 leden, waaronder ook dames, zich gemeld hebben. Het bestuur van de supp. ver. verzocht ons, mede te willen de len. dat de contributie iedere Za terdag aan huis zal worden ge- ind, door de heer Kruysveld. DONDERDAG 3 SEPT. Bioscopen: HARMONIE: Tour de France, (alle leeftijden). REX: In Weissen Röss'l (alle leeftijden). CINEMA AMERICAIN: A en C gaan naar Mars (18 jaar). VICTORIA: Bleke Bet (alle leeftijden). Voorstellingen 8 uur. Rex des middags ook om 2.30 uur, evenals Victoria-theater. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Wanna-Rit- sevoort. Ritsevoort 5: apo theker mei, C. Kamphuys Tentoonstellingen PIET STENNEBERG, Voor dam 6, Alkmaar: Moderne kunst. K.C.B. BERGEN: t.m. 4 Sept in kunstzaal uDe Rustende Jager": werken van De drie Koemannen Geopend: 10.30 —12.30, 14.30—17. 19.30—22 u Zondagmorgén gesloten. VRIJDAG 4 SEPT. Bioscopen: VICTORIA: Het zal je gebeu ren, 18 jaar. HARMONIE: Dageraad der Vrijheid, 14 jaar. CINEMA AMERICAIN: Road to Bali, volw. APOTHEKEN en TENTOON STELLINGEN: zie boven. Léhar. Niet alleen dat zij ook nu uitstekend zong, doch zij ging bovendien volkomen op in het uitbeelden van haar tekst. Nadat zij haar lippen tot slot getuit had voor de „hoge d" brak er terecht een dankbaar applaus los. Als laatste werk hoorden wij de ouverture ..Pique Dame" van Franz von Suppé. Dit werk werd zeer gracieus uitgevoerd. De lang aangehouden tonen zouden het zeker goed gedaan hebben als het enkele executanten niet verveeld had: hun ontijdig doorspelen torpedeerde het door de dirigent zo goed bedoelde ef fect. De talrijke bezoekers hebben ongetwijfeld van dit concert geno ten. G. v. d. I. Voorlichting op huishoudelijk gebied ALKMAAR Nu de vacanties weer achter de rug zijn, heeft de Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting weer di verse cursussen op het program ma geplaatst. Er kan worden ge naaid en van oud-nieuw worden gemaakt; er zal gelegenheid wor den geboden om een degelijke, smakelijke maaltijd te leren be reiden en ook zal weer een cursus in lampe-kappen-maken worden gegeven. Bijzonderheden kunt U in de advertentie in dit blad lezen; voorts zal de wnd. Directrice in lichtingen verstrekken. De cur sussen zijn in de eerste plaats be doeld voor huisvrouwen voor wie het financiëel bezwaarlijk is an dere cursussen te volgen. Ook jonge vrouwen, die binnen afzien bare tijd hopen te trouwen, zijn van harte welkom. NUTSSPAARBANK ALKMAAR Spaartegoed steeg dit jaar met één millioen ALKMAAR. In de maand Augustus werd bij de Nutsspaar- bank alhier op de spaarbank boekjes ingelegd f 604.165,41 en terugbetaald f 369.821,78, alzo meer ingelegd dan terugbetaald f 234.343,63, Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 172, waaronder 24 boekjes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1.—). De lediging van 642 spaarbus- jes leverde een bedrag van f 11.679,09 aan kleine besparin gen op. Uit de maandcijfers is geble ken dat sedert 1 Januari van dit jaar (alzo over een tijdvak van acht maanden) bij de Spaarbank alhier de inleg aan spaargelden de terugbetaling met bijna één millioen heeft overtroffen. Een opmerkelijk verschijnsel, dat zich het jaar van de geldsanering (1945) buiten beschouwing ge laten niet eerder heeft voor gedaan. Tot nu toe was de groot ste toename van het spaartegoed in de eerste 8 maanden van enig jaar f 377.000 (1952). Aan te nemen is, dat vooral het toenemend vertrouwen in de waarde-vastheid van onze munt eenheid de spaarzin reeds gerui me tijd krachtig bevordert. Im mers een „harde gulden" schept daarvoor een gunstig klimaat. De gestadige toename «van het spaarderstegoed van de Spaar bank alhier loopt evenwijdig met de toename bijna overal elders bij de Spaarbanken in den lande, waaromtrent kan worden vermeld, dat de stijging van het spaartegoed voor de algemene spaarbanken, (aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond) over de eerste zeven maanden van dit jaar 90 millioen gulden beliep. ALKMAAR Er ligt in onze hun oudere broeders en zusters, stad een groot plein, dat Paar- 1 En dan was er nog een man, denmarkt neet, en waar, wanneer j die op een handkar staande, „on- we op die naam afgaan, vroeger I verwoestbare" portefeuilles, een wel altijd een dergelijke markt I heuse vulpen met een veertien werd gehouden. Maar ondanks i karaats pen (of dat veertien ka- het bezit van een heuse paarden- j raats op goud sloeg konden we DE WEIGERING VAN DE COMMANDANT ALKMAAR Men verzoekt ons opname van het volgende: In het Noordhollands Dagblad van Maandag. 14 Aug. j.l komt in het bericht „Na vijf jaar Steun Wettig Gezag o.m. de volgende zin voor. „Dat het pad der plaatselijke commissies echter nog land niet van doornen is gezuiverd, bleek uit verschillende opmerkingen tij dens de vergadering." „De heer Möller van de afde ling Alkmaar verklaarde, dat de plaatselijke commissie aldaar reeds verschillende malen een militaire mars met muziek door de stad heeft willen organiseren, maar dat onveranderd elke me dewerking door de militaire com mandant van Noord-Holland- Noord wordt geweigerd." Deze laatste alinea behoeft enige toelichting en aanvulling. De heer Möller vroeg n.l. bij de rondvraag het volgende: Hoe denkt U, mijnheer de voorzitter met uw bestuursleden over mijn vraag: Verdient' het aanbeveling, gebruik te maken van de plaatse lijke Nationale Reserve als pro- paganda-middel, door bij voor beeld van tijd tot tijd een mars door de stad te laten maken met eventuele gebruikmaking van 'n plaatselijk muziekcorps, of zijn daartegen bezwaren? t De afdeling Alkmaar heeft n.l. enige malen in overweging geno men iets dergelijks te organiseren, doch stuitte op bezwaren van de militaire commandant. Kunnen die soms voortkomen uit politieke motieven, b.v. uit het SCHOORL De eerste vergadering van de nieuwe raad kon worden gehouden in de geheel gerestaureerde raad zaal, die met de eiken lambrizering en moderne verlich ting een meer waardig cachet heeft gekregen. De oudt ramen zijn vervangen door glas in lood en een nieuwe vloerbedekking werd aangebracht. Een keurige electri- sche klok is in de wand ingebouwd. De voorzitter sprak zijn verheugenis uit over de totstandkoming van deze verbeteringen en bracht dank aan de assistent-gemeente- opzichter C. J. v. d. Hoek voor diens bemoeiingen bij een en ander. Na vaststelling der notulen werden allereerst de nieuwe raadsleden beëdigd. De voorzitter sprak de hoop uit ,dat hij op aan gename wijze ook met deze nieu we raad zal mogen samenwerken. De taak van een raadslid is een zeer verantwoordelijke en spr. hoopte dat de arbeid van deze raad vruchtdragend zou zijn voor de gemeente. De aftredende wethouders C. Kaandorp (KVP) en H. J. Mee- dendorp (PvdA) werden herbe noemd, evenals de plaatsvervan- gend wethouder W. Sevenhuijsen motief, dat men het niet wense- t (PvdA). Burgemeester Jochems markt ziet men, wanneer het zo als gisteren, paardenmarkt is, geen paard op die hele Paarden markt. Alleen maar auto's van vele bodediensten, die naar alle richtingen uitzwermen. Wij liepen gisiteren oip de Laat, toen een heer ons staande hield en ons de weg vroeg naar de Paardenmarkt. En toen wij bij het horen van die vraag een bedenkelijk gezicht trokken was die heer enigszins verwonderd. Wij vertelden hem toen, dat het voor ons een beetje moeilijk was, om hem dat te ver tellen, omdat we in Alkmaar twee paardenmarkten hadden. En toen keek die heer ons ongelovig aan, zo ongelovig,- dat we hem ervan verdachten te denken, dat we hem lichtelijk in de maling namen, zoals men dat in rond Nederlands uitdrukt. En om die slechte gedachten bij hem weg te nemen, vroegen we ihem: „Bedoelt U de Paarden markt, of de paardenmarkt?" Waarop onze man ons met stij- fende toorn aanblikte, en ons oeterend de rug toedraaide. Hij dacht toen werkelijk wel, dat we hem er tussen wilden nemen, en we kunnen hem dat niet kwalijk nemen, al hadden we niet de be doeling hem kwaad te maken. Overigens was het op de „le vende paardenmarkt" (dit om verdere misverstanden weg te nemen) gistermorgen een gezel lige drukte van paarden in alle soorten en maten, verrukkelijke veulentjes, hitten- en natuurlijk ook van vele paardenhandelaren en evenveel „stadse" kijkers. Er waren paarden van anderhaif jaar, en er waren ook voljarige paarden. Hoeveel jaar of die nou waren, weten we niet, maar ze zullen in ieder geval ouder zijn geweest dan twee en half. Of ze nu een onbeperkte ouderdom mo gen hebben, betwijfelen we, al hoewel er ook paarden waren, werkpaarden dan, die ouder wa ren dan 7 jaar. En als je dan zo'n paard dat zeven jaren telt bökijkt. en daarbij bedenkt dat je zelf op die leeftijd naar school fing voor de eerste maal, dan rs at toch wel een beetje raar idee. Slachtpaarden wat triestig lot, maar wat smaakt zo'n biefstukje lekker waren er ook. En dan die veulentjes, speels en sierlijk, en nog lang niet zo gelaten als lijk acht met het juiste aantal Nationale Reservisten voor de dag te komen?" De voorzitter antwoordde hier op, dat de heer Ottenbros binnen kort naai' Alkmaar zal komen om over deze kwestie te spreken. Het ligt in de bedoeling een dergelijke manifestatie voor 8 Oc tober a.s. en ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad in 1954 door te voeren. Bovendien komt er in begin 1954 een grote landdag in Alkmaar1. Bridgedrive Rode Kruis HEILOO. De afd. Heiloo van het Nederl. Rode Kruis houdt op Zaterdag 12 September in de Rustende Jager een bridgedrive die onder leiding staat van en georganiseerd is door „Sans Atout". Deze naam garandeert een perfecte drive, terwijl men een gezellige avond heeft met een kans op een pracAige prijs. Bridgeliefhebbers, houdt deze avond vrij en geeft U op vóór 11 September bij de heren Root- (tel. tijdens onder opgave uit zijn woorden met opmaken) j en twee pakjes scheermesjes in 1 -jês ~öF~Bartelönug i een koop eerst cadeau wilde ge- kant.uren 4024) c ven, doöh ze later, na eindeloos Van speelsterkte. gepraat voor een zacht prijsje i aan de liefhebbers overdeed. Wat die man met de paardenmarkt te 1 maken had was ons niet recht duidelijk, maar over gebrek aan belangstelling had hij niet te kla- I gen. Het is heus Maandagsmorgens I gezellig bij zo'n paardenmarkt, en om U niet op de verkeerde weg te helpen: de paardenmarkt is altijd op het Waagplein. R.K. Gem. Zangver. Avanti ALKMAAR Vrijdag, 4 Sept. a.s. wordt weer gestart met een repetitie voor dames en heren. Aanvang kwart over 8. De heren worden tevens ver wacht op Zondag 6 Sept. a.s. om kwart over 11. Rood-Geel nieuws HEILOO Vrijdag 4 Sept. a.s. zal de supportersver. Rood-Geel haar jaarlijkse algemene leden vergadering houden in het club huis, Admiraal. Alle leden, zowel dames als heren worden dringend veTzocht tijdig op deze belang rijke vergadering- aanwezig te zijn. Vergaderiug Handbal HEERHUGOWAARD Heden, Donderdagavond half 8 houdt de handbalvereniging Hug;o-Girls 'n algemene vergadering in de zaal van C. Ursem. Alle handbalsters worden vriendelijk verzocht deze vergadering bij te wonen. feliciteerde de gekozenen en ver trouwde dat de samenwerking zal blijven, zoals die steeds is ge- wsest Als' lid van de commissie van Bijstand voor het Woning- en Grondbedrijf en de Dienst van Gemeentewerken (voorzitt. weth. Meedendorp) werden benoemd mevr. Jansen-Breevaart en de heren N. Kaag en W. H. P. Pas toor. Als lid van de commissie van Bijstand voor het Gasbedrijf (voorzitter weth Kaandorp) wer den benoemd de heren N. Kaag, W. Sevenhuijsen en J. v.d. Oord. De raad besloot, nadat de heer Kaag rapport had uitgebracht!, namens de commissie van onder zoek, voorlopig vast te stellen de gtemeenterekening over 1951 tot de volgende eindcijfers: gewone dienst inkomsten 467.550,36; uit gaven 470.642,76; nadelig saldo 3.092,40. Kapitaald. inkomst, ƒ559.264,32; uitgaven 557.675,07; voordelig saldo 1.589,25. Rekening gasbedrijf: baten ƒ46.767,48; lasten f 44.579,19; voordelig saldo 2.188,29. Kapi- taaldienst uitgaven 17.490,78; in komsten 5.926,71; nadelig saldo 11.564,07. Woning- en Grondbedrijf; ba ten 14.178,07; lasten 12.194,76; batig saldo 1.983,31; kapitaal- dienst uitgaven f 82.265,88; in komsten 75.320,83; nadelig saldo 6.945,05. De r'aad ging accoord met het voorstel van B. en W. tot vast stelling van een besluit tot aan- vrase en 'aanvaarding van een voorschot uit 's Rijks kas ad 1160 ten behoeve van de Woningbouw vereniging „Schoorl" in verband met uit te voeren schilderwerken aan 14 woningen. Genoemd be drag is het tekort op de aanwezige gelden voor bedoelde werken. Van overeenkomstige toepas sing werden verklaard voor het personeel in dienst der gemeente Schoorl, de salarismaatregelen ter verbetering van de financiële po sitie van het Rijkspersoneel, als vastgesteld bij K.B. van 4 Aug. 1953. no. 375. Met betrekking tot de salarissen van de secretaris en ontvanger der gemeente werd verklaa'rd, dat tegen dienover eenkomstig door Ged. Staten te treffen maatregelen geen bezwa ren bestaan. Nu het wel zo goed als zeker is, dat de bouw van 29 nieuwe wo- ninngen doorgang zal vinden, werd voorzover nodig ingetrok ken het besluit van 31 Juli 1.1. en thans besloten het nieuwe plan vast te stellen en ter uitvoering daarvan een crediet te verlenen van 287.000,—. Voorts werd be sloten tot aankoop van de beno digde grond voor de in beroep IP eersverwachting medegedeeld door 't K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond MINDER WIND Aanvankelijk weinig, maar morgen weer toenemende be wolking met in de namiddag in het Westen kans op enige regen. Matige tot zwakke wind krimpend naar Zuidwest tot Zuid. Langs de kust echter aanvankelijk nog kracjitig of harde Westelijke wind. Vrij koude nadht. Morgen iets ho gere temperaturen dan van daag. vastgestelde prijs van 1.35 per m 2. Ged. Staten keurden de beslui ten van de raad goed, waarbij aan P. Langeveld een stukje ge meentegrond was verhuurd ach ter het vacantieooi'd „Het Zee paard" en de verkoop van een ge deelte gemeentebos ten behoeve van de Burgemeester Peeckstich- ting. Een verzoekschrift van S. Gu ther te Camperduin, mede na mens mede-eigenaren, om een terrein aan de Munnikenweg al daar. hetwelk volgens het nieuwe uitbreidingsplan bestemd is voor agrarische doeleinden, te willen bestemmen als bouwterrein, werd in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Op een verzoek van J J. Schot vanger te Groet om vergoeding in de vervoerskosten voor school bezoek te Alkmaar, werd besloten 90 van deze kosten voor reke ning van de gemeente te nemen. Medegedeeld werd dat de vast stelling van het uitbreidingsplan voor deze gemeente bij Konink lijk Besluit) met zes maanden is verdaagd. OUDE NIEDORP Andermaal heeft de gemeenteraad van Oude Niedorp, bestaande uit 5 K.V.P. en 2 Plaatselijk Belang raadsle den, besloten om van elk der partijen een wethouder te be noemen. Zowel op de heer Kolk man, als op de heer Van Zoonen werden 6 stemmen uitgebracht, hetgeen wel een doorslaggevend bewijs van het vertrouwen van de raad mag worden genoemd. Beiden waren hiervoor natuur lijk erkentelijk. Maar de heer Van Zoonen roemde vooral, dat men nu ook weer het dorp Oude Niedorp een spreekbuis in het dagelijks bestuur had bezorgd. Burgemeester Kalb had vóór de beëdiging de raadsleden onom wonden te kennen gegeven, dat zij niet het belang van de partijen dienden te bevorderen, doch uit sluitend het belang van de ge meenschap Oude Niedorp. De nieuwe raad, zo betoogde hij later, staan vele problemen te wachten. Het uitbreidingsplan gaat voorop, maar dat moet aan gepast worden aan de streek en aan de belangen van de agrariërs. Dit betekent dat we de grond zo productief mogelijk moeten ma- KOCHT U AL RODE KRUISPOSTZEGELS? ALKMAAR. De afd. Alkmaar van het Rode Kruis heeft haar tenten opgeslagen in de hal van het Postkantoor, om het publiek in de gelegenheid te stellen het kopen van postzegels te verbin den met het doen van een goed werk. Er is n.l. een nieuwe post zegelserie uitgegeven, die met de gebruikelijke kleine toeslag wordt verkocht en waarvan de meer-opbrengst ten goede komt aan het Nederlandse Rode Kruis, dat dit jaar bij de Watersnood ramp in Zeeland weer zulk bijzonder goed werk heeft ge daan. Ook voor de getroffenen bij de aardbeving in Griekenland deed het Rode Kruis, wat in zijn vermogen lag. Een menslievend werk doet men door de stand van het Rode Kruis in het Postkantoor niet mandaat verlengd zag. De gemeenteraad van Bergen telt vijf leden van de K.V.P., vier van de P.v.d.A., 2 van de V.V.D., I Prot. Chr. en I Gem. Belang. Het College was tot dusver sa mengesteld uit een lid van de linga. Hierna begon het debat over deze kwestie, geopend door de heer Ellis, die betoogde, dat het College een weerspiegeling van de Raad behoort te zijn. Hij wilde echter rekening houden met het feit, dat de burgemeester lid KV.P. (de heer P. Borst) en een is van P'Y*.A„ omdat h« onmogelijk achtte, dat deze steeds een neutraal standpunt kon in. lid van de P.v.d.A. den Das. (de heer L. Van de zijde van de V.V.D. en Prot. Chr. waren vooraf pogingen ondernomen, om de P.v.d.A.-wet- houder door een ander te vervan gen; de verkiezingsuitslag en de politieke gezindheid van de bur gemeester, die lid is van de P.v.d. A„ golden hier als motief. Aan vankelijk zag het er naar uit, dat de gehele K.V.P.-fractie hieraan haar medewerking zou verlenen; deze fractie zou dan de candida- tuur van Mr. Sluis, het enige lid van de Prot. Chr. fractie, steunen. De V.V.D. was echter van me ning, dat de heer van Rees Vel linga in aanmerking kwam voor de wethoudersfunctie, welke me ning door slechts twee leden van de K.V.P.-fractie, de heren Ellis, fractievoorzitter en Wittebrood werd gedeeld; de andere leden van de K.V.P.-fractie kwamen echter op hun besluit terug, om in plaats van de P.v.d.A.-wethou- der iemand uit de middengroepen te steunen en steunden de candi- datuur van de heer den Das, die alzo met 8 van de 13 stemmen nemen. Als de voorzitter niet tot de P.v.d.A. behoorde, dan zou spr. zeker zijn stem aan de heer den Das geven, omdat spr. niets te gen deze persoon heeft. Ook Mr. Sluis liet zich niet door persoonlijke, doch slechts door politieke overwegingen lei den en beschouwde de voorzitter als een volwaardig lid van het College, zodat de P.v.d.A. twee stemmen, soms de doorslaggeven de stem in het College heeft. Spr. wees er voorts op, dat ook de ge meentesecretaris en verschillende ambtenaren ter secretarie lid van de P.v.d.A. zijn en achtte een Col lege met naast de burgemeester een P.v.d.A.-wethouder niet in overeenstemming met de samen stelling der bevolking. Het recht van de V.V.D. viel, aldus spr., niet te ontkennen. Spr. deed een beroep op de drie zoals hij het noemde afvallige K.V.P.-leden, die er aanvankelijk wèl voor wa ren in plaats van de P.v.d.A.- wethouder een wethouder van de Prot. Chr. te steunen, om de can- didaat van de V.V.D. te steunen. De heer van Rees Vellinga ge- herkozen werd, nadat de heer sloot zich aan bij het betoog van Borst met algemene stemmen zijn achteloos voorbij te lopen, doch door er even stil te houden en in de beurs te tasten, om enkele series van de mooie postzegels te kopen. Ruitersportwedstrijden OUDORP. Op Zaterdag 5 Sep tember a.s. zal op het terrein van de heer Stroomer aan de Munnikenweg hoek Herenweg ruitersportwedstrijden worden ge houden. Verschillende rijvereni- gingen uit diverse plaatsen zul len hieraan deelnemen. Deze sportmiddag, waarvoor steeds grote belangstelling bestaat, zal óm half twee door de Burge meester van Oudorp worden geopend. Na de beëdiging van de nieuwe raad heette de voorzitter allen van harte welkom, vooral de nieuwe leden. Hij herinnerde er aan, dat in de raad van Bergen steeds een openhartige sfeer heerste en dat de democratie steeds in acht werd genomen, zo dat ook de minderheid aan haar trek kwam. Speciaal mevr. Broek man (V.V.D.) en de heer Broer - sma (Gem. Belang) heette spr. welkom. Aan de orde was hierna de wethoudersverkiezing De heer Ellis stelde de heer Borst candidaat, de heer Hemel rijk de heer den Das en mevr. de heer Sluis en wees voorts op de verkiezingsuitslag, die z.i. rechtvaardigde, dat de V.V.D. een zetel in het Collége kreeg. Hij noemde enkele gevallen, (de vor dering van de woning voor de schilder J. v. Herwijnen en de vermakelijkheidsbelasting) in wel ke de voorzitter zich meer ge dragen had als lid van de P.v.d.A. dan als burgemeester. Hij deed ook een beroep op de K.V.P. om de candidatuur van de V.V.D. te steunen. Nadat de heer Wittebrood ver klaard had zijn fractievoorzitter te zullen volgen, verklaarde de heer Broersma, dat hij in de voor zitter geen partijman zag, doch ondanks al zijn gebreken, een Broekman de heêr van Rees Vel- burgemeester, die boven de par tijen staat. Hij achtte het meentebelang meer gediend door personen dan door partijen en steunde de candidatuur van de heer den Das. De heer Ranzijn (K.V.P.) trok flink van leer tegen zijn fractie genoten, de heren Ellis en Wit tebrood, die, door de heer den Das uit het College te willen we ren, daardoor het arbeidersele ment in het College wilden uit schakelen. Hij begreep niet, hoe zijn fractiegenoten zich voor het karretje van de V.V.D. lieten spannen en verklaarde, dat de burgemeester door de Kroon wordt benoemd en als onpartijdig moet worden beschouwd. De heer Hemelrijk zou gaarne zijn medewerking aan de midden groep willen verlenen, als Wet mo gelijk was drie wethouders te kie zen. Hoewel een burgemeester wordt aangewezen overeenkom stig de samenstelling der bevol king, zit de voorzitter hier niet als partijman, aldus spr. Bij belang rijke kwesties vond de voorzitter de P.v.d.A. vaak lijnrecht tegen over zich en het aantal kwesties, waarbij het partijstandpunt in het geding kwam, was zeer gering. Het feit, dat de secretaris en an dere ambtenaren lid van de P.v.d. A. zijn, komt niet in het geding. Spr. betoogt dan, dat op grond van de verkiezingsuitslag een col lege met 1 lid van de K.V.P. en 1 van de P.v.d.A. gerechtvaardigd en democratisch is. De partijen zijn een noodzake lijk kwaad bij de verkiezingen en spr. vindt het belangrijker de persoon van de gekozenen in aan merking te nemen. Met genoegen heeft spr. geluisterd naar het be toog van de heer Ranzijn; niet de drié, die de heer den Das Steu nen, zijn afvalligen, doch de twee, die de V.V.D. steunen. Spr. zou huiveren voor de verantwoording, als in plaats van de heer den Das een wethouder uit de middengroe pen gekozen zou worden. De ar gumenten van de heren houden geen steek, ook niet op grond van de Staatsinrichting. De heer Bos (K.V.P.) ziet in de uitslag van de verkiezingen geen aanleiding de goede samen werking met dé P.v.d.A. te ver breken; de vrees, dat de burge meester als partijman optreedt, deelt spr. niet. In tweede instantie verweet de heer van Rees Vellinga de heer Hemelrijk met drogredenen te zijn gekomen. Hij wees nogmaals op de uitslag der verkiezingen, waar bij het arbeiderselement 10 pet. man. verlies leed, zodat het betoog van de heer Ranzijn niet opgaat. Het motief om de heer den Das te herkiezen, omdat hij over twee jaar waarschijnlijk toch op stapt, kon spr. niet onderschrijven. Ten slotte wees spr. er nogmaals op, dat de burgemeester niet anders kan handelen dan overeenkomstig zijn levensbeschouwing. Mr. Sluis betoogde, dat de P.v.d.A. het als het een burge meestersbenoeming geldt, wèl be langrijk vindt, dat de burgemees ter lid van de P.v.d.A. is. Overi gens wordt geen kwaad van hem gezegd als beweerd wordt, dat hij zich als een principieel man ge draagt in zijn functie. De scherpe toon van de heer Ranzijn betreur de spr.; de heren Ellis en Witte brood aanvaarden de consequen ties van de uitslag der verkiezin gen. De heer Ellis zegt, dat hij zich bij de voorbesprekingen steeds door het algemeen belang liet lei den; het was bij hem geen kwestie van antipathie jegens de voorzit ter, doch als het er op aankomt, heeft de voorzitter een doorslag gevende stem. Spr. heeft niets tegen de heer den Das persoonlijk doch juist omdat hij 100 pet. par tijman is, vreest spr. een te grote invloed van de P.v.d.A. in het college.' De heer Hemelrijk verweet de andere fracties gekonkel buiten de P.V..A. en verheugde zich er over, dat de V.V.D. ervoor bedankte om mede te werken aan de ver kiezing van de heer Sluis. Het debat is onconstitutioneel ken. teneinde zoveel mogelijk jongeren een kans te geven. Veel jongeren dienen echter te besef fen dat in land- en tuinbouw voor hen geen bestaan meer te vinden zal zijn. Reeds bij ons on derwijs moeten we daar rekening mee houden. Wellicht zal het werken in een andere richting dit onderwijs meer kostbaar maken, maar dergelijke offers dienen we in het belang van de toekomst van onze jeugd met een blij hart te brengen. Ook sport en vrije tijdsbesteding gaan hier steeds meer de aandacht vragen. Boven deze punten uit torent het belang van een toenemende woningbouw, terwijl de bouw van het nieuwe raadhuis, dat nu al vier jaar urgentiepunt no. 1 is, zodra er maar een kansje is, verwezenlijkt zal worden. Als dat zover is, zal de raad uiteraard moeten kiezen of delen. Naar aanleiding van een vraag van de heer Tromp deelde burgemeester Kalb nog mede. dat aan het verlichtingsprobleem Moerbeek wordt gewerkt. Maar eenvoudig is het niet, want de gemeente Barsingerhorn heeft al bericht dat hieromtrent geen sa menwerking is te verwachten. Toit leden van het .georgani seerd overleg voor ambtenaren in dienst dezer gemeente werden be noemd mw. Verhoef en de heren Berlee en Eikeleboom. De heer van der Mey (K.V.P.) had schrif telijk verzocht de commissie van openbare werken uit te breiden van 4 tot 6 personen. In deze commissie werden benoemd de Iheren v. d. Meij, Beijersbergen, van Henegouwen, Kaandorp. Ei keleboom, Berlee en Bollen. De straten in het uitbreidings plan „Noord-Oost" zal men ver noemen naar verschillende gere geerd hebbende vorsten. Als lid van het bestuur van maatschappelijk hulpbetoon werd benoemd de heren J. de Nijs, J. Bastiaan, A. H. J. Beyersbergen van Henegouwen, S. Druiven en de dames Bakker-Pieters en mej. J. M. P. Boelrijk, deze laatste als plaatsvervanger. Voor uitbreiding van het raad huis was op de begroting 1953 een post van f 18.000,geraamd. De laagste inschrijver was de heer Joh. Res die inschreef voor een bedrag van f 23.575,aan wie het werk is gegund. Inge volge deze verbouwing moeten j noodzakelijk nieuwe bureaux, stalen kasten, stoelen en type tafeltjes worden aangeschaft. De Raad verhoogde het crediet tot f 23.575— f 5000,— is afge rond f 29.000,De heer Bo>- len (Castricums Belang) maakte op enkele berekeningen van de C.O.L. en R.K. Meisjesschool be treffende het aanschaffen van enige leermiddelen aanmerkin gen. Voor de restauratie van de omdat men de voorzitter ervan ke/k werd op de begrötinl verdenkt partijman te zijn, zonder 1953 een subsidie uitgetrokken dit te bewijzen. Toen de P.v.d.A. van f 12.700,— af te lossen in 30 twee of drie zetels had in de Raad van elf leden, heeft zij nooit aan- jaar. spraak gemaakt op een wethou derszetel, ofschoon de burgemees ter toen geen lid van de P.v.d.A. was. De V.V.D. kan nu niet ge lijke rechten doen gelden en spr. verheugt zich er over, dat het plan van het middenblok als een kaartenhuis in elkaar is gestort. Hierna werd tot stemming over gegaan met het reeds genoemde resultaat. In de Commissie van Openbare Werken en Grondbedrijf werden alle leden van elke fractie herko zen, terwijl in de vacature Brak de heer Hemelrijk werd gekozen. In de Commissie G.E.B. werden gekozen de heren Ellis, Maasen en van Rees Vellinga; in de Com missie Woningbedrijf mevr. Broekman, Broersma en Witte brood; in de Slachthuiscommissie mevr. Broekman en de heren Maasen en Ranzijn; in de Com missie voor G.O. de heren Sluis en Bos; in de Commissie voor gem. Verordeningen mevr. Broek man en de heren Broersma, Bos, Sluis en Maasen; in de Commissie R.K. ULO-SCHOOL IS BEGONNEN CASTRICUM. Voor het eerst in de geschiedenis van Castricum is men gestart met een R.K. U.L.O.-school. Als hoofd der school is indertijd aangesteld de heer Baling. Hij zal voorlopig in verschillende vakken doceren. Als de nieuwe R.K. Jongens school aan de Straatweg klaar is, zal de R.K. Ulo school wor den ondergebracht in de thans bestaande St. Augustinus-sChool. AANBESTEDING CASTRICUM. Dinsdag 8 Sep tember a.s. zullen de architecten H. L. Klein Schiphorst en N. H. Andries een openbare aanbeste ding houden voor de bouw van 23 eengezinswoningen te Castri cum. Peenregeling NOORD-SCHARWÖUDE. Voor de Nrd-Hollandse vèilingen is wederom een peenregeling in het en Maasen; m oe commissie leven geroepen. Voor alle sortê- voor het Huis van Bejaarden de j ringen peen is de minimumprijs heer Hemelryk en mevr. Broek- j 5._ per 100 kg. De heffing be draagt 50 ct. per 100 kg,

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2