Voortvarende Fries stichtte voor 2 eeuwen een der bekendste bedrijven van ons land Doiiwg Egberts fabrieken vieren tweehonderdjarig bestaan indhaaft gering Toen Egbert Douwes in 1733 te Joure met Akke Thyses trouwde.... Een sterke vrouiv" was douaniers te slim af Fijnproevers verdienen hun geld met hun tong LOSSE PRAATJES en LOSSE BLAADJES leenteraad istriciim r °er sverwachting eeld door 't K.N.M.I. 3ilt. geldig van Don- zond tot Vrijdagavond UNDER WIND :elijk weinig, maar weer toenemende be- met in de namiddag Vesten kans op enige iatige tot zwakke wind d naar Zuidwest tot angs de kust echter elijk nog krachtig of Vestelijke wind. Vrij aelht. Morgen iets ho- rnperaturen dan van- de prijs van 1.35 per aten keurden de beslui- le raad goed, waarbij mgeveld een stukje ge- nd was verhuurd ach- vacantieooi'd „Het Zee- de verkoop van een ge- meentebos ten behoeve rrgemeester Peeckstiich- ■zoekschrift van S. Gu- Camperduin, mede na- ie-eigenaren, om een in de Munnikenweg al- zelk volgens het nieuwe gsplan bestemd is voor doeleinden, te willen i als bouwterrein, werd i gesteld van B. en W. idvies. verzoek van J J. Schot- Groet om vergoeding zoerskosten voor school- Alkmaar. werd besloten deze kosten voor reke- de gemeente te nemen, ieeld werd dat de vast- an het uitbreidingsplan gemeente bij Komnk- it met zes maanden is ainde zoveel mogelijk sen kans te geven. Veel dienen echter te besef in land- en tuinbouw geen bestaan meer te 1 zijn. Reeds bij ons on- oeten we daar rekening len. Wellicht zal het een andere richting dit meer kostbaar maken, lelijke offers dienen we ilang van de toekomst jeugd met een blij hart n. Ook sport en vriie- ling gaan hier steeds landacht vragen. Boven en uit torent het belang lenemende woningbouw, bouw van het nieuwe dat nu al vier jaar mt no. 1 is, zodra er kansje is, verwezenlijkt n. Als dat zover is, zal iteraard moeten kiezen laar aanleiding van een de heer Tromp deelde iter Kalb nog mede. dat verlichtingsprobieem wordt gewerkt. Maar is het niet, want de Barsingerhorn heeft al it hieromtrent geen sa ng is te verwachten. en van het georgani- leg voor ambtenaren in sr gemeente werden be- z. Verhoef en de heren Eikeleboom. De heer ley (K.V.P.) had sohrif- ocht de commissie van werken uit te breiden 6 personen. In deze werden benoemd de d. Meij, Beijersbergen, 'ouwen, Kaandorp. Ei- Berlee en Bollen, en in het uitbreidings- rd-Oost" zal men ver aar verschillende gere- aende vorsten, van het bestuur van pelijk hulpbetoon werd ie heren J. de Nijs, J. A. H. J. Beyersbergen •ouwen, S. Druiven en Bakker-Pieters en mej. Boelrijk, deze laatste zervanger. breiding van het raad- op de begroting 1953 an f 18.000,— geraamd. ;te inschrijver was de Res die inschreef voor g van f 23.575,aan verk is gegund. Inge- e verbouwing moeten jk nieuwe bureaux, ten. stoelen en type- 'orden aangeschaft. De loogde het crediet tot 4- f 5000,is afge- L000,De heer Bo,- icums Belang) maakte berekeningen van de R.K. Meisjesschool be- het aanschaffen van [■middelen aanmerkin- de restauratie van de werd op de begroting subsidie uitgetrokken )0,af te lossen in 30 ULO-SCHOOL BEGONNEN CUM. Voor het eerst hiedenis van Castricum gestart met een R.K. ooi. Als hoofd der indertijd aangesteld de ng. Hij zal voorlopig llende vakken doceren, nieuwe R.K. Jongens- i de Straatweg klaar R.K. Ulo school wor- gebracht in de thans St. Augustinus-school. ^BESTEDING CUM. Dinsdag 8 Sep- zullen de architecten in Schiphorst en N. H. en openbare aanbèste- en voor de bouw van inswoningen te Castri- éénregeling ■SCHARWÓUDE. Voor iollandse veilingen is :en peenregeling in het iepen. Voor alle sorte- m is de minimumprijs 100 kg. De heffing be et. per 100 kg. Donderdag 3 September 1953 Paari'.ia 3 (Van onze redacteur) Een jongeman te Joure was verloofd met een meisje te Idskenhuizen. Hij was be zield met het ideaal van een eigen winkelbedrijf, maar hij had er niet de geldmid delen toe, evenmin als het meisje, dat hij in gedachten reeds als 'n kloeke huisvrouw hem in de „eigen zaak" terzijde zag staan. Egbert Douwes was er de man niet naar om zijn plannen zo maar om een kleinigheidje als geldgebrek te moeten opgeven en hij trok het zeegat uit om het benodigde kapitaal bij elkaar te verdienen. De overleve ring zegt, dat Egbert Douwes toen drie zeereizen maakte en minstens één keer jaren lang is weggebleven. Pas nadat hij voor de derde keer de wereldzeeën was overge- zworven, kon hij Akke Thyses als zijn bruid binnenleiden in de winkel in tabak, thee, koffie en koloniale waren, welke hij toen te Joure zijn eigendom kon noemen. Dat was in 't jaar 1753 en Egbert Douwes zal toen ondanks al zijn idealisme, wel niet vermoed hebben, dat hij hiermede de grondlegger was van een bedrijf dat een van de bekendste in ons land sou worden en tweehonderd jaar later uitgegroeid zou zijn tot de grote fabriekscomplexen te Joure en Utrecht. gedurende enige jaren voor een goede gang van zake.n in het be drijf gezorgd had. Hij voorzag zijn bedrijf van de modernste machines en wist het tot hoge bloei te brengen. Douwe Egberts is een typisch familiebedrijf, dat steeds van va der op zoon is overgegaan. Met de beide oudste zoons van de heer J. H. de Jong is sinds enige jaren de zevende generatie in de firma aangetreden. In een artikel van het Neder lands Economisch Cultureel Ar chief wordt o.a. over het bedrijf van Douwe Egberts het volgende gezegd: Herhaaldelijk zijn sinds 1880 de fabrieks-, kantoor- en pakhuis ruimten uitgebreid. Het spreekt vanzelf, dat aan deze uitbreidin gen van het bedrijf een uitbrei ding van het aantal afnemers ten grondslag lag. Nooit had de stich ter in 1753 kunnen denken, op zulk een goed paard te hebben gewed! Immers, elk van de drie be werkte en verhandelde producten is populairder geworden dan men in den beginne met mogelijkheid had kunen voorspellen. De tabak bijvoorbeeld had reeds een zware strijd om het bestaan te voeren gehad. In Europa werd de tabak (die pas na de ontdekking van Amerika hier bekend werd) aan vankelijk zelfs alleen als snuif- artikel en dan nog uitsluitend als medicijn gebruikt. Pas later kwam het roken in zwang. De weerstand was echter bijzonder groot. Jacobus I van Engeland voerde strenge straffen in op het roken. De predikanten in Nederland trokken van de kansel van leer tegen, het „pestigh eruydt". Ook de thee werd niet overal met dankbaarheid begroet, toen zij zich eenmaal uit het land van haar oorsprong verbreidde. Aan vankelijk werd de thee gedron ken om haar geneeskrachtige eigenschappen. De prijzen waren fabelachtig: een pond voor f 200 a f250. Later, toen de prijs sterk ge daald was, kon ook de burgerman zich het exquise genot van een kopje thee verschaffen. Het laatst van al is de koffie op het Europees toneel versche nen. In 1671 werd voor de eerste maal de voortreffelijkheid van de koffie beschreven in het bekende „Traitez de Caffé" van Sylvestre du Four. Nederland, dat destijds trouw de zeden en gewoonten van Frankrijk overnam kende nu spoedig ook de koffiehuizen, waar de nieuwe drank geschon ken werd. Toen de firma Douwe Egberts Koffie, thee en tabak waren in de 18e eeuw in ons land, van 'n artikel dat men enige eeuwen terug als curiositeit had inge voerd, tot onmisbare genotmid delen geworden en van de apo theek verhuisd naar de gewone winkelbedrijven. Uit een door Egberts Douwe bijgehouden dag boek van Juni 1783 tot Juni 1784 blijkt, dat hij voor een plaatse lijke zaak reeds een flinke omzet in koffie had bereikt, terwijl ook de verkoop van thee en ta bak herhaaldelijk wordt ge noemd. Hij had toen ook reeds een belangrijk aantal winkels en winkeltjes tot klant. Zijn door zettingsvermogen, dat hem de gevaarlijke zeereizen ondanks de tegenslagen tot drie keer toe deed ondernemen, wierpen resul taten af, want reeds in 1756 schrjjft hij over zijn „nieuw uit- gehaelde coffeschip". Dit waren schepen waarmede hoofdzakelijk reizen naar Scandinavië werden gemaakt en waarmede vooral Hindelooper schippers de groot scheepse houthandel voor de Am sterdamse kooplieden mogelijk maakten. Op welke wijze Egbert Douwes zijn coffeschip gebruikte is helaas niet bekend. De zoon, Douwe Egberts, volg de zijn vader in het bedrijf op Hij overleefde zijn vader niet lang. Deze stierf in 1802, de zoon in 1806, in de leeftijd van 51 jaar. De weduwe Douwe Egberts zette de zaak voort met drie van haar zoons en bouwde een nieu we tabakskerverij. Het was een sterke vrouw, die, volgens de fa milieoverlevering, in het aanvoe ren van het edele kruid dat tabak heet, de Franse douaniers te slim af was. MODERN F ABRIEKSBEDRIJF Een grote brand te Joure leg de in 1881 de kerverij in de as en vernietigde het archief en de familiegegevens. De zaak stond toen onder leiding van Johannes Hessel de Jong, de vader van de thans 84-jarige, maar nog vitale Cornelis Johannes de Jong, die, als enige commissaris van het be drijf, zich hiermede nog met hart en ziel verbonden voelt. Hij kan als het ware, zo ver tellen ons de tegenwoordige di recteuren, de heren Johannes Hessel de Jong en Egbert Douwe de Jong, bij een bezoek, dat we aan de jubilerende fabriek te Joure brachten, als de tweede stichter van het Douwe Egberts bedrijf beschouwd worden. Toen zijn vader reeds op 50-jarige leef tijd overleed, nam hij op 20- jarige leeftijd de leiding op zich, nadat een bekwame voogd De Midstraat te Joure omstreeks 1753. In de toren bevindt zich een gedenksteen met het volgende opschrift: Als sestienhonderd twintigh acht Het achtste licht Augusti scheen Heeft Grietman Hobbe v. Baerdt gewracht Aan mij den aider eersten steen. In deze toren zal het carillon worden aangebracht, dat de firma Douwe Egberts, ter gelegenheid van haar tweede eeuwfeest, uit dankbaarheid aan Joure ten geschenke geeft. werd opgericht, waren de koffie en thee nog lang geen volks dranken. De verwerking is voor het doel het genieten van de drank zeer belangrijk en het vakkundig mengen der verschillende soor ten is een verantwoordelijk werk. Steeds nieuwe machines en me thoden hebben hun intrek gedaan, zodat de Douwe Egberts fabrie ken thans aan de modernste eisen voldoen. Aan de hygiëne wordt streng de hand gehouden. TABAK De meest vitale onderdelen van het bedrijf zijn wel de tabaks kerverij, de koffiebranderij en de thee-afdeling. Na vakkundige sor tering en meiering wordt de ruwe tabak, na „aangevocht" te zijn, losgemaakt en vervolgens naar de kerverij getransporteerd. Op de kerfbanken kunnen de blade ren grof en fijn gesneden wor den. Uiteraard gaat alles machi naal. Langs Jacobsladders wordt de tabak vervolgens naar de droogtrommels geleid. Dit droog- proces is regelbaar, de dampen worden afgevoerd. Dan volgen koel- en zeefmachines. Automa tisch alweer wordt de tabak ten slotte verpakt. Eén machine is in staat om per dag 15 a 20.000 pak jes af te leveren. KOFFIE Nadat eventuele ongerechtig heden uit de ruwe bonen zijn verwijderd begint in de fabriek te Utrecht de hoofdbehandeling van de koffie: het branden. In roterende trommels, van meng- werken voorzien, wordt de koffie bij 150 tot 220 graden Celsius ge brand. Na afloop wordt de ge brande koffie in speciaal gecon strueerde bakken opgevangen, waarin de koffie snel wordt af gekoeld. Dit snel-koelen is zeer belang rijk. Verzuimt men te koelen, dan verkoolt de koffie gedeeltelijk door warmtestuwing. De gebrande kof fie wordt vervolgens nog van eventueel aanwezige steentjes be vrijd door haar omhoog te blazen naar een silo, welke bewerking met de soortelijk zwaardere ver ontreiniging niet lukt. Tenslotte moet de koffie nog verpakt wor den, een bewerking, die ook hier geheel automatisch geschiedt. THEE De thee-afdeling is in vergelij king met de kerverij en de bran derij betrekkelijk eenvoudig, af gezien van het proeven, dat tot de keuze van de verschillende thee soorten leidt en dat een zeer grote ervaring vraagt, In een grote mengtrommel wordt de thee door schepraderen in beweging gebracht en gemengd. Daarna wordt de thee naar de weegmachines afgevoerd, waar zij automatisch wordt afgewogen en verpakt EN NOG STEEDS GROEIT HET BEDRIJF Nadat in 1919 te Utrecht een tweede bedrijf was opgericht, on derging dit in 1929 een zeer be langrijke uitbreiding. Echter ook deze nieuwe fabriek is al weer te klein geworden voor de huidige behoefte. Hetzelfde geldt voor het bedrijf te Joure, dat in 1952 met een nieuwe tabaksfabriek werd ver rijkt en in de jaren daarna voort durend is uitgebreid en gemoder niseerd. Zo werd nog verleden jaar een nieuwe verpakkingshall in ge bruik genomen. In Amsterdam, den Haag en Rotterdam zijn filia len gevestigd. Een van de zwaarste beproevin gen, waaraan dit zo gerenom meerd bedrijf met zijn rijke ge- Egbert Douwes, de stichter van het bedrijf Douwe Egberts, neemt afscheid van zijn ver loofde Akke Thyses om op zee de benodigde middelen te vergaren voor de vestiging van zijn nering" aan de wal. uiteraard de jongste oorlog, toen vrijwel alle invoer van benodigde grondstoffen kwam stil te liggen. De leiding heeft echter haar ge hele fabrieksapparatuur weten om te schakelen en aan te passen aan de nieuwe mogelijkheden en be hoeften. Men begon, noodgedwon gen, surrogaten te fabriceren, zo als „Noblito" (voor thee) en „Fa- ma" (voor koffie). Na de oorlog aan de allengs normaler wordende omstandigheden in snel tempo aangegrepen. Mn is zich bewust, dat nimmer van het richtsnoer der hoogste kwaliteit mag worden afgeweken. Steeds geperfectionneerder wor den de methoden van verwerking en verpakking. De partijen, die worden geëxporteerd vragen nog een bijzondere zorg: koffie en thee, teabags, sahgtabak en Fla ked Cavendish, alsmede het oud- vaderlandse product Heerenbaai pijptabak wordt verzonden in va- cuum-blikverpakking. Zo reilt en zeilt- met overleg en een schat van ervaring, dit in zijn branche zo vooraanstaande Ne derlands bedrijf, dat thans een personeelsbezetting heeft van in totaal ongeveer 1000 man, waar van 600 in Joure en 400 in Utrecht en enige andere vestigingen. schiedenis werd blootgesteld, was is de aanpassing van het bedrijf iiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit In het bedrijf van Douwe Eg berts kan men een merkwaardig beroep tegenkomen, namelijk dat van de „fijnproevers". Dit is niet alleen een merkwaardig beroep, het is ook een functie waarvoor slechts weinigen geschikt zijn en waarvoor een grote kennis van de te beproeven producten en de bewerking er van vereist wordt. Een dezer vaklieden, de heer J. H. Vos. hoofdinkoper aan de D. E. fabriek te Joure, hebben we met zijn assistenten aan het werk gezien, in het laboratorium, waar honderden witte kopjes en kleine theepotjes netjes in het gelid staan en waar nauwkeurig alle kwaliteiten, eigenschappen en bij zonderheden van de binnengeko- men thee-monsters vastgesteld worden. Iedere partij, hoe klein ook, zo vertelde ons de heer Vos, moet op monster worden gekocht en gekeurd. Er zijn zo ongeveer ze venduizend verschillende soorten thee. waarbij dan ook elke soort op zich vaak nog aan plotselinge veranderingen onderhevig kan zijn. In de kleine theepotjes wordt steeds dezelfde hoeveelheid thee, 2,85 gram, gedaan, het zetten en trekken geschiedt volgens een vast schema, precies op de minuut af. En dan wordt er gekeurd. De proevers nippen op een eigenaar dige manier aan de kopje, waarbij zij duidelijk hoorbaar te werk gaan. (Ze doen het thuis en in gezelschap heus wel anders, maar heden hebben. hier is het noodzakelijk voor dit subtiele werk, waarbij de fijnste nuances van belang zijn). Ook de kleur van het afgetrokken blad speelt nog een rol in de beoor deling. Dagelijks worden er zo'n twee a driehonderd kopjes thee ge proefd, vooral tegen de veilingen hebben de proevers het druk. En U kunt het geloven of niet, zo zegt de heer Vos, als we dan 's avonds thuis komen is het eerste wat we vragen: een kopje thee! In goed gezette thee, zo horen we nog eens nadrukkelijk, be hoort suiker en melk (een wolkje). Ze moet gezet worden met fris kokend water, zes minuten trek ken. De toekomst van de thee is aan de kortere soorten. In Engeland, het theeconsumptieland bij uitne mendheid, is de voorkeur van het publiek in deze richting reeds ver der gevorderd dan bij ons. Voor het werk van fijnproever moet men beslist aanleg hebben. Een theeproever, zo vernemen we, beeft daarbij wel vier jaar werk om het vak goed te leren be heersen. In de fabriek te Joure zijn vier pijprokers en zeven shagrokers, plus enkele pruimers, aan het werk. Er is een speciale monster kamer voor dat doel ingericht. Het is een zeer rustige afdeling, want deze mensen mogen vooral geen afleiding bij hun werkzaam- POL1TIEK De P.v.d.A. heeft wel getracht, haar rol te spelen bij de deze week gehouden verkiezingen voor de nieuwe wethou- ders. Het „Vrije Volk' weet de „fijne nuance" i_ zo fijntjes aan te geven, het polltieke werk als er ergens verdeeld- Qns /e fouten heeft> heid bestaat in de ka tholieke partij, hetgeen ook bij een wethouders verkiezing wel tot uiting kwam. Niets is figuur rechtstreeks onder geschikt is aan de even eens ambtelijke figuur van de commissaris voor dé Emigratie, die zelf weer in zijn hoedanigheid voor zitter is van het Emigra- tiebestuur. Terecht werd in de N.R.C. opgemerkt, dat de invloed van de -ieh ?olf to nerewiinen maatschappelijke organisa tie/I zelf te verzwijgen tjes aIg het ware gebi0k- a f vast zitten aan elk m insenwerk, 'maar wij nebben et bezwaar te gen, dat de rode propa- eenmaal volmaakt ^anda dit ^zijdig uit meet, om de fouten bij of te verdoezelen. Het is keerd is door een cumula- kant niet de mooiste van de politiek Niet elegant De kiezeressen in West- Duitsland zijn ontstemd. Op de adreszijde van de oproep, welke zij hebben ontvangen voor de ver kiezing van de nieuwe Londen op dit ondermaanse. Te genover honderden ge vallen, waarin de K.V. P. eensgezind was, en kameraadschappelijk samenwerkte met de P.v.d.A., staat bijv. Hen gelo, waar men het on der elkaar in de katho lieke fractie niet eens kon worden over de wethouder. Tweespalt in de K.V.P.", staat er met vette letters boven dit bericht. Maar Em- men, waar ruzie is tus sen de rode broeders zelf, zodat de fractie daar bij de verkiezing in twee delen uiteenge- Ambtelijke puzzle vallen is, komt er zon- Er bestaat een Emigra- der vette letters af, het tie-wet, waarvan gezegd geval vindt nauwelijks Heeft*'dl? Vrije malts°cham vermelding. En in nog pelijke organisaties de meer plaatsen vallen de haar toekomende invloed ••ode broeders elkaar af, w belangrijke terrein J' van de emigratie te geven. wij lezen zelfs van een Maar hoe is het nu in de gemeente in Noordhol- praktijk. Tracht u de vol land, dat er tenslotte, seode puzzle te ontcijfe- u''en: de functie van secre- om tot een beslissing te taris van de Emigratieraad komen, tussen twee so- en het Emigratiebestuur cialistische candidaten zijn in dezelfde persoon moest worden aelóót veren'£d als de ambtelijke moest woraen geiooi. f t d recteur van tie van ambtelijke func ties. De oplossing van de puzzle? De invloed van de maatschappelijke vereni gingen, in theorie veilig gesteld, wordt in de prak tijk om hals gebracht! Nog twee uur! In 1898, dat is precies 55 jaar geleden, had er in Bondsdag op 6 September a.s. staat „onverhuld" haar geboortedatum ver meld. Men vindt dat een opmerkelijk gebrek aan „délicatesse" van de zijde der autoriteiten! een ontploffing plaats waarbij de toen 21 jarige Malcolm Mcalpine ernstig werd gewond de dokter verklaarde, dat hij nog twee uur te leven had. Die 2 uur zijn inmiddels 55 jr. geworden, Mcalpine, thans Sir Malcolm Mcal pine, is inmiddels ge trouwd en vierde gisteren zijn gouden bruiloft, ter wijl hij bovendien hoofd is van 'n groot ingenieurs bureau. Wat een lange uren maakte die man! Stal - niet „gestolen" Een respectabel man uit de krantenwereld - „zijn wij dat dan niet allemaal?" - was op vacantie in Zwit serland. Hij ontmoette daar de houder van de garage in zijn Nederlandse woonplaats, „waar hij de auto stal", schrijft hij in orgaan van de „Kranten- bond". De redacteur van dat orgaan is taalkundig bij de tijd - niet bij „De Tijd" en verklaart ten overvloede in een voet noot, dat met dit woordje .stal" bedoeld is de enkel- voudsvorm tegenwoordige tijd van het werkwoord „stallen", endus niet, wat men zou kunnen den ken. Wraak Een man van bijna 40 zag in Chicago, dat een dame werd aangereden door 'n auto, die er ijlings vandoor ging, zonder zich om het slachtoffer te be kommeren. De man ging de auto met zijn eigen wagen achterna en haalde hem anderhalf uur later in, de politie kwam er bij, en de onnette automobi list werd gearresteerd. De politie bewonderde de vasthoudendheid van de nette auto-man, die echter niet alleen uit netheid en medelijden gehandeld bleek te hébben, maar ook een beetje uit wraak. Zijn vader was n.l. 9 jaar gele den „door een auto-rijder gedood, maar men had de dader nooit kunnen vin den. Dat kan in Cuba! De film „De kleine we reld van Don Camillo" is in Cuba verboden, omdat er volgens de filmkeuring „gevaarlijke politieke com plicaties" in voorkomen. Dat is van Cuba - de klei ne wereld van Cuba! - te begrijpen, want daar zijn politieke complicaties aan Gouden krant De Londense „Daily Mirror" heeft ter ere van de kroning der Engelse ko ningin een zorgvuldig ge heim gehouden stunt uit gehaald, door de kop van het blad (oplage 4J4 mil- lioen exemplaren) in goud af te drukken. Dit is nog niet eerder vertoond, deze goud-druk in rotatie met de normale moderne snel heid. Men heeft er dan ook maandenlang mee ge- exoerimenteerd. ernstig gewaarschuwd te gen verdere onverijlde so cialisering van bedrijven en industrieën. Dat was heel verstandig van die vakbonden, want Enge land heeft in de afgelopen Labourperiode slechts ge boerd jnet de nationalise ring van kolen, staal, stroom en "as. De prijzen stegen, maar de winsten daalden. Het transportwe zen, ook genaast, had in vier jaar tijd een tekort van bijna 40 millioen pond En met de sociale vrede i; het er ook al niet beter or geworden. Misbruik Politiek en vrouwen Een staaltje van politie ke decadence is wel de manier, waarop de socia listische partij in Hanno ver propaganda maakt on der de vrouwen. Elke vrouw, zo staat er in een pamflet, moet er aan den ken. dat zij haar goed uiterlijk en haar jeugdige frisheid vergooit, als zij stemt op al die partijen, behalve de S.P.D. Want de andere partijen „willen U afbeulen en dat is vol doende. om U het uiterlijk van een oude geven". .Kijkt Somsf.') hebben vele mensen geld tekort, heel soms hebben enkele vee) te veel. Zij kunnen het ge woonweg niet op. Een Zweed kocht een massief gouden servies uit de be zittingen van Tsaar Ale xander. Het moet dertir millioen gulden hebber gekost. Daarvoor kan mer tegenwoordi» de betalings balans van een heel lanr' in (of uit) het evenwicht brengen. Nog erger maak' het onze vriend de multi millionnair de Cuvaes, di' millioen spendeert aan eer groots feest voor de inter- nationale uitgaande we reld, waar koningen en filmsterren e.d. zijn geno digd. Dat gebeurde in Bi arritz. De helft van de vier duizend genodigden bleef weg. Zij vonden het nief vrouw te passend, zo, iets te doen in U maar een land waar pas grote eens in de spiegel, luidt de onrust is geweest doorsta, goede raad!! Het is mise- kingen. welke, naar steeds rabel bedacht. Toch bleef duidelijker blijkt, niet ten Adenauer op zijn manier onrechte werden georgani- het antwoord niet schul- seerd. En die millioenen dig. Hij verlaagde de prijs worden weggegooid in da: van de „Bohnenkaffee" zelfde land, waar pas 30 aanzienlijk, wel wetend, milliard aan achtergehou- dat wie de huisvrouw wint den belasting is achter- Wij erkennen nederig, de Emigratiedienst, welke Vacantieimpressies in het de orde van de dag de man al half gewonnen heeft. Mislukt De Nationalisatie in En geland is mislukt en thans heeft zelfs de leiding van de Britse Vakverenigingen haald, als eerste resultaat van een „strooptocht" van de fiscale recherche. Een filmactrice droeg juwelen ter waarde van 900.000 gulden. Daar zou menig gezin een jaar van kunnen leven.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3