Landskampioen RCH werd Sociale Zondag in de Deemster Haarlem liet Be Quick vol zorgen achter Uitwisseling beëindigd van Koi *ea-k rij gsge vangenen door Leeuwarden overrompeld Pover Oosterparkers kreeg een gevoelige tik Tot driemaal toe liepen Friezen achterstand in Waarland nam afscheid van pater B. de Lange Goede opening van nieuwe seizoen D.W.S. wandelde naar 0-5 zege De Vole wij ckers-Heeren veen 3-3 Hij was niet dood Westelijken schoten zich naar een 5-0 zege Zuid-Koreanen achtergehouden Pagina 6 Maandag 7 September 1953 LEEUWARDEN - Een fris en agressief optredend Leeuwardens elftal trok zich niets aan van reputaties en roemruchte tegenstanders. Na enige minuten van aarze lend verkennen wederzijds werd de gloednieuwe compe titie op waarlijk schitterende wijze geopend. Keesje v. d. Ley. als verbm- dingsspeler opererend, gaf een afgemeten pass naar linksbuiten Hoekema. Een flitsende rush. een pass voor het doel en van uit een moeilijke hoek schoot Kramer ineens via de vingertop pen van de R.C.H.-doelman in de rechterhoek van het doel. Dit doelpunt bracht meteen de stem ming er in. De Leeuwarders die technisch niet beter waren dan de Heemstedenaren, zaten feller op de bal en hun voorhoede speelde met meer fantasie. Toen er tien minuten gespeeld waren, was het weer de snelle Hoekema die de bal op de vleugel vrij maakte, en een verre diagonale voorzet in de richting van het R.C.H.-doel zond. V. d. Ley en de R.C.H.-doelman waren gelijk tijdig bij de bal, waardoor deze laatste in de nu volgende bot sing de bal niet klemvast kon krijgen. V. d. Ley reageerde snel en zodoende kon R.C.H. tegen een 20 achterstand aankijken. De landskampioenen waren blijk baar ietwat beduusd, hun machine wilde tenminste maar niet op toeren komen, terwijl de Leeuwarder defensie daarbij goed op dreef was. Linksback Dijkstra schakelde de snelle R.C.H.-vleu gel KosterDe Wette uit. terwijl de invaller van rechtsachter Born, de 17-jarige junior v. d. Veen op verdienstelijke wijze de rechtervleugel in bedwang hield. Toch zou het R.C.H. bijna Ge lukken de achterstand te ver kleinen toen v. d. Veen op eigen doel terugspeelde: de bal kwam over de keeper heen tegen de bovenlat. Met een zweefduik wist Koopman de terugspringende bal weg te stompen, waarna hij een welverdiend applaus in ontvangst mocht nemen, toen de weer voor doel geplaatste bal onmiddellijk daarna weer met een duiksprong van de voet van midvoor Gallis geplukt werd. Even later kreeg de R.C.H.-rechtsbinnen De Wette een serieuze scoringskans: zijn schot faalde echter. Tot aan de rust bleven de par tijen aardig in evenwicht, maar in de laatste seconden was het weer linksbuiten Hoekema, die in de beide vorige doelpunten een belangrijk aandeel had ge had, die uit een scrimmage voor het R.C.H.-doel de bal in de touwen joeg. Na de thee trapte R.C.H. uit een ander vaatje. Lou Biesbrouck als grote stuwende kracht op het middenveld, vuurde zijn voor hoede aan tot grote activiteit. Nu kreeg men bij vlagen te zien waaraan R.C.H. haar landskam pioenschap heeft te danken. Een bijzonder fraaie safe van Koopman was nodig om een schot van de beweeglijke Gallis, uit een voorzet van Koster, cor ner te werken. De druk op het Leeuwarder doel hield aan en uit een tweede voorzet van rechts doelpuntte Gallis onhoudbaar. De Leeuwarder defensie speelde in deze periode paniek-voetbal en tien minuten na de hervatting werd Koopman voor de tweede keer gepasseerd. Wel sloeg Dijk stra de bal nog met de hand uit het doel, maar het was slechts uitstel van executie, want de penalty werd door Gallis onbe rispelijk benut. In deze periode, waarin soms alle tien R.C.H.-ers op de Leeuwarden-helft opereer den. noteerden wij zelfs een schot van Biesbrouck. Hoekema bewaakt Succes bleef echter uit en na een kwartier wist Leeuwarden in hoofdzaak door het werken van haar flegmatieke spel v. d. Linde het spel weer te verplaat sen. In de voorhoede genoot thans Hoekema speciale bewaking en daar de andere vleugelspeler Schaafsma wat uit de toon viel, konden zü het ook niet tot doel punten brengen, ook niet na een omzetting met Bakker rechtsbui ten en v. d. Ley midvoor. R.C.H. behield het beste van het spel. in hoofdzaak door haar betere kanthalfs. Een snelle Leeuwarden-aanval bracht v. d. Ley nog eens vrij voor de kee per, doch zijn schot faalde. On der hoogspanning kwam het ein de van deze door arbiter Schip per correct geleide wedstrijd met een door hun goed spel in de eerste, verdiende Leeuwarden overwinning. Oosterparkers heeft in een bijzon der slechte wedstrijd met niet minder dan 05 van DWS ver loren. De Groningers konden niet loskomen, hun aanvallen waren van povere eenvoud en hun scho ten maar zwak. DWS, dat beslist niet zo sterk was, speelde zich overigens gemakkelijk door doel punten van Meijer (2 maal), Koe- voets (2 maal) en Vonhof naar deze overwinning. Laten we eerlijk zijn: dit Oos terparkers was geen knip voor de neus waard. Het speelde alsof het nog nooit op een veld had gestaan, Er was totaal geen dekking, er waren weinig combinaties en bo vendien werd er slecht geschoten. Nee, de Groningers stelden erg teleur. En DWS? Het heeft (voor lopig) niet meer de beschikking over Wierts en Klein en deze krachten zijn niet gemakkelijk te vervangen. Toch had DWS 't beste van het spel. Er werd beter en vaker gecombineerd en vooral de kleine Vonhof was 'n goede scha kel tussen voor- en achterhoede. parkers een achterstand. Het was Koevoets die snel sprintte op een pass van Vonhof en van der Velde listig passeerde (01). Even tevo ren had Groninger een juweel Een tot berstens toe gevuld Vo- hij Hagenaars geen schijn en lewijckers-terrein heeft kunnen constateren dat het maar heel ge vaarlijk is om Abe Lenstra een moment vrij te laten. Deze voet balmeester heeft duidelijk getoond dat hij nog steeds Neerlands beste voetballer is al is hjj dan niet meer in het Nederlands elftal op genomen. Volewijckers mag zijn doelman Hagenaars wel zeer dank baar zijn dat hjj in zulk een voor treffelijke vorm verkeerde en daardoor enige zeker schijnende doelpunten kon voorkomen. Toch zag het er in de eerste helft niet hoopvol uit voor Hee renveen, want de Amsterdammers speelden een voortreffelijke partij voetbal en sloten deze eerste helft dan ook geheel volgens de ver houding met een 10 voorsprong af. Er was in deze helft veel schoons te beleven vooral van Amsterdamse zijde. De ieugdige Heerenveen-spil Hielkema had 't moeilijk tegen de levendige Kuy- per, doch ook Feenstra en de Jong moesten menigmaal de eer laten aan de snelle Kick en van der Ruit. Het was dan ook niet te verwonderen dat Kuypers in de twintigste minuut de bal hard in het Heerenveen-doel kon jagen 1—0. Deze voorsprong was bijna verhoogd geworden, toen tien mi nuten later Schenkel de bal hard inschoot, maar de bal via een Vo- lewijckers-been uit 't doel sprong. Abe had pech toen een schitterend schot van hem via de benen van Muller en doelman Hagenaars cor ner sprong. Na de hervatting was Volewij ckers iets sterker en konden de Heerenveners moeilijk los komen. Doch plotseling liep het. In de zesde minuut liet Van der Oord Abe glippen en deze gaf 'n prach tige pass aan Molenaar die op schitterende wijze scoorde. 11. Lang zou deze stand niet blij ven, want nog geen dertig secon den later hief Schenkel juichend de armen ten hemel daar hij met een hard schot doelman Nijenhuis het nakijken had gegeven 21. Lange tijd bleef de stand zo en in deze tijd kwam Heerenveen steads meer opzetten en werd de druk op het VolewiickerS-doel steeds sterker. 12 minuten voor tijd kreeg Abe de bal even vrij en met een enorm hard schot gaf biacht hierdoor de stand gelijk 22. Dit was geheel conform de ver houding in het veld. Doch de sen satie zou nog komen. Want met nog 5 minuten te spelen zag Kick een wijfelende Heerenveen-defen sie voor zich en met een tam en houdbaar schot bracht hij zijn ploeg weer aan de leiding. Een prachtige safe van Hagenaars hij stopte een schitterend een ko gel van Abe kostte hem een pijnlijke hand. Toch kon hij aan de schitterende goal van Abe 2 minuten voor tijd niets doen. Even had de Volewijckers-defensie gewijfeld en dat was voor Abe voldoende om met een ontzettend hard schot doelman Hagenaars kansloos te passeren 33. Verder kwam men niet meer, alhoeuel Hofma nog eenmaal Hagenaars vuisten keurde met een harde ko gel. Deze 33 stand was wel de juiste verhouding en gaf een goed beeld vdn deze prima openings wedstrijd. TOULOUSE, 6 Sept. Een 35-jarige Franse Madeleine Ferron, uit de omgeving van Toulouse stond op 't punt om voor de derde keér in de echt verbonden te worden, toen zij een brief van haar eerste „overleden" man ontving. Hij was in 1939 door de Duit sers krijgsgevangen gemaakt en verdween ergens in Oost- Europa. In 1946 werd hij over leden verklaard en dit schiep voor zijn vrouw de gelegenheid voor een tweede huwelijk, een gelegenheid, die zij in 1949 be nutte. Haar tweede man kwam bij een ongeluk om het leven en madeleine Ferron verloofde zich om andermaal een echt verbintenis aan te gaan. Toen kwam de brief van haar eerste man met de mede deling, dat hij in Stalingrad in een fabriek werkte. Madeleine moest haar huwelijksplannen opgeven, terwijl de mannen aan het werk togen om de naam van de doodgewaande echtgenoot van het plaatselijk monument voor de in de oorlog gevallenen te verwijderen. van een kans gemistBinnen een kwartier was het 02. Vonhof mikte via de voet van Hielkema raak. Oosterparkers kreeg hierna wat meer vrijheid, maar kan toch niet de verdediging van DWS in erge moeilijkheden brengen. Na de rust zorgde Meijer spoedig voor 03 en na tien minuten was de stand (opnieuw Meijer) 04. Toen was er geen aardigheid meer aan. DWS beperkte zich er toe zijn voorsprong te verdedigen. Ooster parkers kwam daardoor iets meer in de aanval, maar liep zich steeds vast op de taaie stopperspil Kil. Het was Koevoets die kort voor het einde een fout in de Groningse verdediging afstrafte (0—5). LEDENVERGADERING HUGO-BOYS HEERHUGOWAARD NRD. In het clubcafé hield H.B. haar jaar lijks terugkerende vergadering voor de competitie, onder voor zitterschap van C. J. Plak. Hjj vond het jammer dat er niet meer belangstelling getoond werd van de zijde der spelers. In zijn openingswoord memoreerde hij nog het vertrek van de G. A. Kap. van Leeuwen. Aan de vooravond van de com petitie spoorde de voorzitter de leden aan zich weer volledig te geven. Met goede wil en goede teamgeest valt er veel te bereiken. Hij was er van overtuigd dat deze competitie weer tot een goed einde gebracht kon worden. Hij heette de nieuwe G. A. Kap. Kroeders van harte welkom. Vervolgens was het kardinale punt, de training, aan de orde. Hier werd lang en breed over gepraat. Men was van oordeel dat trainen noodzakelijk is. Men besloot met volle moed en over gave te gaan trainen. Ook de G. A. sprak over de training. Door opoffering en training word je gehard. Training komt je spel ten goede; niet trainen betekent stil stand en stilstand is achteruitgang. Hij hoopte dat H.B. in deze com petitie een goede indruk mag maken en op de bovenste plaats eindigen. De voorzitter deed nog een be roep op junioren voor het vol maken van het 2de Junioren elftal. TALENCURSUS VOOR DE MARINE DEN HELDER Dezer dagen deelden wij mede, dat voor ma rinepersoneel gelegenheid be staat vreemde talen te studeren. Onder meer noemden wij ook Duitse taal doch hierin zal niet worden gedoceerd, echter wel in Zweedse en Italiaanse taal. Ma rinemensen kunnen zich bij het commissariaat van het Loods wezen (hoek Buitenhaven, An kerpark) dus opgeven voor de volgende talen: Frans, Engels, Spaans, Zweeds en Italiaans. (Advertentie) Deze twee afbeeldingen zijn niet precies hetzelfde. Kunt U de 3 verschilpunten vinden? Wat „zo op het oog" hezelfde schijnt, blijkt later soms heel verschillend. Denk daar óók aan, ais U vloeitjes bij Uw shag koopt. Want ook daarbij zijn er punten van verschil. Punten, die van groot belang zijn voor de kwaliteit van Uw sigaretten! De 3 punten van Mascotte, het vloei dat beter rolt, beter plakt en beter brandt. BEEMSTER Gisteren, Zondag 6 September, stond de Beemster wederom in het teken van de Soeiale Zondag. Vroeg in de morgen van deze stralende late misschien wel laatste zomerse Zondag kwamen de leden van alle vakverenigingen en organisaties uit de wijde omtrek naar de kerk van St. Jan de Doper, om te 7.30 de H. Mis bij te wonen en massaal deel te nemen aan de H. Commu nie. Om 10 uur werd de plechtige gezongen Hoogmis op gedragen door de Zeereerw. Heer Pastoor A. Leipzig; onder beide H.H. Missen hield de Zeereerw. Heer Rector J. T. M. Kraakman uit Den Haag een gloedvolle predi katie over de soeiale gedachte in onze tijd. In zijn predikatie ging Rector Kraakman uitvoerig in op de ware betekenis van het sociaal verbonden zijn. zoals dit tot uiting komt ten tijde van algemene rampspoed, hetgeen wij bij de watersnood konden constateren. Maar hoe zijn wij, wanneer wij in ons gewone doen zijn, in ons da gelijks leven? Zijn wij dan niet vaak eenzijdig, en is er dan niet de geest van: ieder voor zich en God voor ons allen? Ook dan moeten we sociaal verbonden zijn, en de beste hulp om ons egoisme te boven te komen is: uit te gaan van de godsdienst. Denken wij b.v. aan de H. Communie, wan neer wij een worden met Chris tus en met elkander. De parochie gemeenschap die wij vormen moet zo ook een gemeenschap zijn, wij Twee mannen met een roemrijk voetbalverleden hebben 1 gistermiddag met meer dan gewone belangstelling de verrichtingen van Be Quick en Haarlem gevolgd. Voor Kick Smit, trainer van het Westelijke team was het een bijzonder aangename bezigheid, maar voor Arie de Vroet werd het een middag met een hoofd vol zorgen. Terwijl de jeugdige Groninger aanvalslinie nog groener dan het gras geen enkele kans kreeg de robuustheid van stopper de Voogd en de routine van Odenthal de baas te worden, schoot de levenslustige Haarlemse voorhoede liefst vijf levensgrote treffers bij elkaar. Nu lijkt het ons nog niet direct noodzakelijk; dat de Groningers voor de rest van de competitie onder een treurwilg gaan zitten, want tenslotte is een experiment in het prille begin geen doodzonde. Het zal echter zaak zijn 'n andere formatie te vinden, daar deze aan valslinie nog te onervaren en vooral ook te week is, om tegen robuste verdedigingen op te tor nen. Nu Lugthart en Brugts resp. naar de achterhoede en de mid denlinie waren verdwenen en Rozema althans voor de rust, als linksbinnen meer een verdedigen de dan een aanvallende taak had, was elk gevaar uit de attaques verdwenen. Aanvalsleider van En- gen was in de verste verte niet tegen de Voogd opgewassen en Kwast vond in de zwakste Haar lemse verdediger Kuys, toch nog een te groot struikelblok. Haarlem had 20 min. nodig om de kwets bare plekken in de Groninger ploeg te vinden. In die tijd deelde Be Quick nog gelijk op, in het applaus. Zo had een schot van linksbuiten Kuipers best 'n andere bestemming kunnen vinden, dan Doktersdiensten HEM-VENHUIZEN Tijdens de afwezigheid van dokter v. d. Sluys van 5 September tot 5 Oc tober. zal de practijk worden waargenomen door dokter Broek- huysen. tel. K 2284-455. WERVERSHOOF-ANDIJK: Dr. D Arnaud. Tel. 2289-425. OBDAM: Dokter Twisk. K 2264-212. Tel. in de toen onzekere handen van doelman Snijders. Maar goed, na 20 min. dan, pro fiteerde Groeneveld na een afge slagen aanval resoluut van 't feit, dat Havinga uit positie was ge speeld. Zijn harde diagonale schot bood Frummel geen enkele kans. Tien minuten later bereikte een prachtige pass van Groeneveld midvoor Jacob. Zijn wat mislukt schot verdween tussen de benen van Prummel door in het doel. Met deze 02 achterstand moest Be Quick aan een tweede helft be ginnen, waarin Haarlem het zich kon veroorloven speels te gaan doen. Zonder noodlottige gevolgen overigens, want 't Groningse team begon zo geducht te rammelen, dat onze oren er pijn van deden. Groeneveld dartel als een veulen, lanceerde na een kwartier weer eens een pass, die Jacob er nog maals toe verleidde het net te la ten terugveren. Achtereenvolgens verlieten toen de Be Quickers Prummel en Kwast het strijdperk. De jeugdige doelman Perdok een knaap met aanleg en Vogt mochten het Haarlemse blijspel helpen voltooi en. Weer Jacob en linksbinnen Doets schoten tenslotte Haarlem naar een juichende 05 score. WAARLAND Terwijl het af scheid van pastoor A. Verhaar nog vers in het geheugen ligt, heeft Waarlands parochie, nu een jaar daarna, wederom afscheid ge nomen van een hoogst eenvoudige en beminnelijke priester. De Wel eerwaarde Pater B. de Lange, die ruim twee en half jaar als ziel zorger in de St. Wulfrom's pa rochie werkzaam is geweest, is door de Provinciaal der Paters van de H. Geest, overgeplaatst naar Ottersum in Noord Limburg. Vrijdag 4 Sept. j.l. had het af scheid plaats. Des namiddags werd" pater de Lange, door de schooljeugd gehuldigd. De kinderen zongen enkele toepasselijke liede ren waarna het hoofd der school, de heer P. N. Raas de pater heel hartelijk bedankte voor alles wat deze voor de schoolgaande jeugd van Waarland heeft gedaan. Hij bood hem uit waardering enkele cadeaux aan. Des avonds kwamen de parochianen van St. Wulfram in het parochiehuis samen. Nadat PANMOENDJON, 6 Sept. Na 33 dagen zijn de twee partijen in het Koreaanse geschil gereedgekomen met de uitwisseling van ruim 88.000 geallieerde en communistische krijgsgevangenen. Zowel het commando der verbonden legers als de communisten hebben ver klaard, dat zij alle krijgsgevangenen teruggezonden hebben, die zich daartoe bereid verklaarden. Voor de communisten beteken de dit, dat 70.158 Noord-Koreanen en 5.639 Chinese communisten konden repatriëren. De communisten hebben ver klaard, dat zij 7.842 Koreanen en 4.910 krijgsgevangenen van an dere nationaliteit de vrijheid hergeven hebben. Onder de laatste 110 Amerika nen die door de communisten werden vrijgelaten bevonden zich ongeveer 25 piloten, die volgens de communisten bekend hadden zich aan oorlogsvoering met bac teriën te hebben schuldig ge maakt. Zij verklaarden, geheel geïsoleerd te zijn geweest, nooit hun medegevangenen gezien te hebben, en tot hun bekentenissen te zijn gekomen door de ergste geestelijke martelingen. Luitenant Richard Voss, die op 17 Juli 1952 gevangen werd genomen, ver klaarde sindsdien dagelijks te zijn verhoord, tot gisteren toe. Hij had pas „bekend" toen communisti sche dokters onverschillig waren blijven toezien, hoe zijn wonden met maden overdekt waren. Uit de geallieerde lijsten blijkt, dat 344 Zuid-Koreanen, die zou den worden vrijgelaten, door de communisten zijn vastgehouden. A.F.C.-nieuws Na de eerste schermutselingen in de vorm van oefenwedstrijden is dan gisteren het startsein ge geven voor de grote strijd, die wij telken jare weer beleven in de competities. Het eerste had nog vrij en benutte deze Zon dag voor het spelen van een oefenpartij tegen de 3e klasser Always Forward. Met 07 gin gen zij roemloos ten onder. Dat was dus goed fout. Maar er is een troost. Een slechte generale betekent meestal een goede pre miere. Daar houden we het dus maar op. Het tweede toog naar Den de mondorgelclub onder leiding van Nico Smit enkele vrolijke wijsjes ten gehore had gebracht nam de Z. E. Heer pastoor S. Mol het woord die in welgekozen be woordingen pater de Lange huldig de voor alles wat deze voor de parochie heeft gedaan; met een zekere weemoed zeide de spreker, zien wij hem vertrekken, omdat wij in hem gaan missen een zeer voorbeeldig priester, die aan onze parochie veel goeds heeft gedaan. De pastoor, die betoogde dat de pater ook als huisgenoot zeer te waarderen was, sprak de beste wensen uit en bood hem namens de parochie een enveloppe met inhoud aan waarvoor de pater een schrijfmachine kon kopen, die hij van z'n overste in eigen bezit mag houden. De voorzitter van de L.T.J., de heer P Zuijdam, was ook zeer erkentelijk voor hetgeen de schei dende priester voor Waarlands jongeren heeft gedaan en bood hem een kistje sigaren aan. De toneelvereniging „Jong Leven" trad nog voor 't voetlicht en wist het talrijke publiek danig aan 't lachen te brengen. De dirigent van de monorgelclub sprak ook enige waarderende woorden tot de pater en hij sprak de wens uit dat hij in Limburg een vruchtbaar priesterleven mag hebben. Diep getroffen nam tenslotte pater de Lange het woord. Hij bracht allen hartelijk dank voor de hulde die zij hem brachten, voor de mooie cadeaux die hij heeft gekregen, maar vooral voor de prettige wijze waarop hij hier had mogen wer ken. Er is, zo zeide hij, maar één Waarland, en dat zal hij nooit vergeten. Allen kregen daarna de gelegenheid persoonlijk met een handdruk afscheid van hem te nemen. dige wedstrijd met 42. Zo de gehele competitie door jongens. De adspiranten hadden Zater dag een tweekamp met de ad- spiranten van D.E.M. De elftal len A tot en met E van beide verenigingen kwamen in het veld. Een prachtige overwinning sleepten de onzen uit het vuur. AFC a won met 61, b met 53. Helder en ving de competitie aan c met 31, d gelijk 22 en e met een 52 nederlaag tegen Helder 2. De volgende keer be ter mannen. Ook het derde be gon, met de hoop dat de race ditmaal gewonnen zou worden. Echter Egmondia 2 was hen de baas met 21. Voor hen geldt hetzelfde. De Jun. a oefende goed tegen D.E.M. a en wonnen in een aar won met 121. Een score dus van 288. Een mooi bekertje was hun beloning. Prachtig gé daan boys. De supporters voor a.s. Zon dag dienen zich voor Woensdag avond a.s. op te geven bij Jaap Smit. Kosten f 1.niet leden f 1.50. Wij gaan naar Succes. Supporter. moeten, daar wij toch op elkander aangewezen zijn, a.h.w. één groot gezin vormen. En dan moeten we ook in ons dagelijks leven de liturgische gemeenschap die wii vormen uitdragen. De stand- en vakorganisaties dienen hiertoe als grondslag maar dan in onderlinge samenwerking, en doordrenkt met naastenliefde. In deze zin moeten wij de orga nisaties uitbouwen, en hierin een taak zien om het Christendom te brengen in het sociale leven. Van ons wordt offerzin gevraagd, waardering en steun voor elkaar. Als wij dit bereiken, dan zal het waarachtig wel gaan, en dan zal het sociale werk in de Parochie van St. Jan de Doper zeker sla gen. Hoe staan de zaken nu? 's Middags om kwart voor twee kwamen allen weer bijeen in het kerkgebouw, waar rector Kraak man een inleiding hield op het geen de Diocesaan Voorzitter der Katholieke Arbeidersbeweging, de heer J. Korting, die middag in zaal van Etten zou gaan behan delen. Rector Kraakman noemde het gebed het voornaamste mid del om het sociaal werk in de af delingen te doen groeien. Wij moeten de'organisaties niet alleen van de technische kant bezien, maar ook als een Apostolaat in onze tijd. De priester kan daarbij helpen, maar de echte uitvoering in het maatschappelijk leven be hoort aan ons. En om deze taak te kunnen volvoeren, moeten wij bidden, veel bidden, voor het be- stuurswerk en voor het vereni gingswerk. De heer Korting noemde het initiatief van de Zeereerw. Heer Pastoor en de organisaties als zeer toe te juichen, want het is van belang elkaar te leren verstaan. Spreker ging na, hoe het momen teel, na 100 jaar emancipatie, waarin veel bereikt werd er bij staat. Is de toestand in ons vader land nu ideaal? De heer Korting haalde het woord van de Paus aan: „De wereld van vandaag is gekenmerkt door een geestelijke traagheid." Daar moeten wij voor waken; we moeten zelf leven, zelf handelen, en ons bewust zijn van onze eigen wil. Ons niet laten be- invloeden door de suggestie van de moderne publiciteitsmiddelen. De peilers voor een goede ge meenschap vinden we in Quadra- gesimo Anno: rechtvaardigheid en liefde! Geen klassenstrijd, maar allen voor een en een voor allen. Spreker besprak ook de sociale problemen van onze tijd, zoals de loonvorming, de P.B.O.. de mede zeggingschap enz., en zette uiteen wat onze rechten en plichten in deze zijn. Naast kapitaal is ook de ondernemer nodig en bij deze twee kan de arbeider niet gemist worden. Met zijn drieën kunnen ze werkelijk iets bereiken. Wan neer het evengoed niet goed gaat moeten wii dat veranderen d.m.v. de organisaties. En hierbij zijn liefde en rechtvaardigheid hoofd eisen. Voor het behoud van de christe lijke geest zijn de organisaties nodig. De jeugd Zoals wij in onze organisatie is er voor de jeugd de jeugdbewe ging. Daar leert de jeugd denken en handelen in christelijke geest. Het paard (de mens als alleen maar wezen) kan de wagen niet alleen trekken. De geest moet er ook zijn. De jeugd heeft ook gees telijk voer nodig als zijnde lede maten van het mystieke lichaam van Christus. Een dergelijke jeugd kunnen wij met een gerust hart weg zien gaan als er in de Beem ster geen plaats meer is, en de industrialisatie mogelijkheden el ders biedt. Tot besluit wekte de heer Kor ting allen op om het voornemen te maken samen deze ideeën te ver wezenlijken en de Christelijke geest uit te dragen. Hierbij zijn studie en lezen van betekenis. Wij moeten het voorbeeld geven en ons hoeden voor sleur en men selijk opzicht. Ons devies zij: Ora et Labora, dan zal het wel gaan. KATHOLIEKE KINDERUITZENDING URSEM De afdeling Ursem van de Katholieke Kinderuitzen ding kwam in vergadering bijeen onder voorzitterschap van Burge meester Nolet. De heer N. Oud. secr.-penningmeester, bracht ver slag uit over de laatste periode. Uitgezonden waren 2 kinderen resp. naar Egmond aan Zee en Bakkum en 1 kleuter naar Zeist. De resultaten waren goed. Het kassaldo was teruggelopen van f185,58 naar f179,34. Derhalve met f7.24. Dit vindt zijn oorzaak in de ruime subsidie van de ge meente en de bijdragen van de ouders. Bovendien heeft de afde ling nog geld in deposito bij het Diocesaan Bureau te Amsterdam. De Voorz. zal plannen beramen met het Hoofd der Paroch. School teneinde een uitvoering van zang en toneel te geven met 'n film ten bate van de kas van de afdeling onder motto: „Door de kinderen voor de kinderen". De voorz. dankte de secr. pen- ningmr. voor zijn activiteit ter wijl deze de Burgemeester dank bracht voor zijn bemoeiingen in de Raad, waardoor een ruimere subsidie beschikbaar is gesteld.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 6