Adenauer's eerste doel: de eenheid van Duitsland Engeland heeft vertrouwen in Tito's bedoelingen JZEN JcUct M ars Daarna: 'herbewapening in kader van E.D.G* Indonesische ministers geschorst als partijleden mmmm Nationale Reserve is gestart en Dagblad voör Alkmaar en omgeving Andriessen ernstig ziek Eisenhower is verheugd Noodzaak van Duitse divisies nog altijd even groot Nederlands commentaar 26.70 41.49 prijzen De Duitse stembus Brand eist 16 doden Onenigheid in Islamietische groep r dt® ÊSS „Onderliandelen vanuit onze kracht" Koningin ontving Ka jotters Pleit voor vermindering van spanning rond Triest voor verdediging van het Westen Parlementaire commissie terug UIT NIEUW GUINEA Voor week van zware oefeningen )LLEN DEKENS 180 x 230 Speciale prijs JIVER WOLLEN DEKENS le kleuren, extra ote 2-pers. maat li ;bl. dekens 8.40 flanellen lakens. igez. 240 lang 5.98 ;z„ 170x230 8.98 TRAININGS. r, i, vanaf 8.95 KINDER- i, vanaf 4.85 Ascona profiefeool. .systeem mod. 55 m. 39-16 IIIIIIIIIIHIIIIIIIIIUIIKi ils mannen te dragn. gaat alles verkeerd, erd gaat, dan is het erkte Halvag ernstig >st, dat wij volkomen - En terwijl de ar hielden, geviel het gang liep, waar de likkeme", gromde de betekenen' Daar zit- :kers gewoonweg met ze nou helemaal van npeperen". - De sleu- ïde die. Inplaats van echter een of ander i voelsprietjes op zijn ad wel het bekende stem: „Sleuteldrager eker, herken je me heb iets zeer belang- iimiiiimiiuiiiiaHi'1" NOORDHOILANDS i Abonnementsprijs ƒ8,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, teL 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Dinsdag 8 September 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12876 .HET SYSTEEM van de Duitse kieswet, volgens welke de ver kiezingen voor de West-Duitse Bondsdag Zondag zijn gehouden, behelst de belangrijke bepaling, dat een partij, die niet minstens vijf procent van de stemmen heeft behaald, geen zetel in de Bondsdag bezet. Nu zijn er enige partijen, die desondanks toch een afgevaar digde in het parlement van Bonn hebben gekregen. Hoe kan dat? Dat zit zo. Het kies-systeem is wel een beetje ingewikkeld, maar als je het weet, is het een voudig.... Er zijn nl. door alle kiezers twee stemmen uitge bracht, op de beide helften van het stembiljet. Op de ene helft kwamen de candidaten voor. Men moest deze direct stemmen, en de verkie zing had districtsgewijs plaats. Daar had dus, van district tot district, indien de benodigde meerderheid was behaald, de verkiezing van candidaten per soonlijk plaats. Wie op deze wijze gekozen werd, bezat een zetel in het par lement en die kon hem of haar niet meer ontnomen worden. Maar aan de andere kant van het stembiljet moest men op de partij van zijn keuze stemmen, en deze stemmen werden over het gehele gebied van de West- Duitse republiek, van alle distric ten bij elkaar, bijeen geteld, waarna de zetels over de ver schillende partijen, op de ge bruikelijke wijze, evenredig wor den verdeeld. Daar worden ech ter de zetels door die partijen bii de rechtstreekse, districtsge- wiis gehouden verkiezingen ver kregen, van afgetrokken. Daar is echter ook weer een uitzondering bij. Het kan voor komen, en het is ook nu voor gekomen, dat bij de rechtstreek se, districtsgewijs gehouden ver kiezingen, een partij meer ze tels krijgt, dan zij in dit ge val in dat district volgens de evenredige verkiezing zou mogen bezetten. Dan behoudt die partij deze extra-verworven directe zetels. Zoals wii al zeiden: een bii di recte verkiezing verworven zetel kan aan de betrekkene niet meer ontnomen worden. Nu zit men natuurlijk prac- tisch altijd voor een partii en dus komt een rechtstreeks gekozene als afgevaardigde van ziin partij in de Bondsdag. Gebeurt dat niet en behaalt een partij bij de even redige verkiezing niet tenminste 5 van de stemmen, dan heeft die partii in het geheel geen ze tel in de Bondsdag. Het zal bijv. opvallen, dat de Duitse Partij, die conservatief is en lichtelijk nationalistisch, wel 15 zetels in de Bondsdag heeft, maar niet de 5 heeft behaald. Dat komt dus, omdat die 15 af gevaardigden alle direct gekozen ziin per district. Zelfs het Duitse Centrum heeft 4 zetels, direct gekozen, maar zii heeft niettemin slechts 0.8 van de totale stemmenEn de Com munisten hebben wel 2 van de stemmen, maar geen enkele ze tel. Dat komt, omdat zii geen en kele candidaat bij de districts- gewjjze verkiezing verkozen za gen! Dan nog dit: bij de wet is een minimum van 484 zetels voorge schreven. Zijn er meer zetels toegewezen, dus bij de directe verkiezingen in de districten, dan komen die daarbij. Er zijn drie extra-zetels, zodat de Bonds dag bestaat uit 487 leden. Merkwaardig is bijv. dat in het sterk-protestantse Sleeswiik-Hol- stein de C.D.U. alle 14 beschik bare zetels won, terwijl zij er voorheen maar 8 had. Dit is, be halve typerend voor de aanwas van Adenauer onder de prote stanten, de oorzaak, dat de C.D. U. twee extra-zetels kreeg toe gewezen, want volgens de even redige verkiezing zou zij er maar 12 mogen hebben. De derde extra zetel ging naar de Duitse partij, die volgens de evenredigheid geen recht op een zetel had. Waarom, zo zal men vragen, is deze twee-ledige stemtechniek ingevoerd? Dat is geschied, om door de directe verkiezing een correctie mogelijk te maken op de bezwaren, welke inderdaad aan de evenredige vertegenwoor diging verbonden kunnen zijn en zijn. Dat wordt ook in ons land wel gevoeld. Dé directe, districtsge- wijze verkiezing zou men ook kunnen beschouwen als een sy steem van verkiezingsmogeliik- heid door voorkeurstemmen. Of dit bij deze gelegenheid voldaan heeft, zou een nadere beoorde ling moeten uitmaken. Eveneens of het zin heeft, het West-Duitse systeem ook voor Nederland toe te passen. Daar moeten de des kundigen maar eens over naden ken GELUKWENSEN VAN K.V.P. AAN ADENAUER 's-GRAVENHAGE. Het be stuur van de K.V.P. heeft een telegram met gelukwensen ge stuurd aan het bestuur van de C.D.U. Voorts heeft de voorzitter van de K.V.P., de heer W. J. Am driessen, persoonlijk een telegram gezonden aan de voorzitter van de C.D.U., Dr. Adenauer. ZAHEDI ZEGT EISENHOWER DANK TEHERAN, 6 Sept. De Per zische eerste minister, Fazlolla Zahedi, heeft president Eisenho wer Zaterdag dank gezegd voor de 45 millioen dollar extra hulp die de Verenigde Staten de Per zische regering heeft toegewezen. Men gelooft, dat de Perzische regering bereid is het oliegeschil wet Groot-Brittannië te regelen. BONN, 7 Sept. Kanselier Konrad Adenauer, gesteund door zijn enorme verkiezingsoverwinning, is vandaag begonnen aan te dringen op een snelle inwerkingtreding van zijn pro-Amerikaanse politiek, waaronder de herbewapening van West-Duitsland. Zelf zei hij: „Het is van bijzonder belang dat de jonge kiezers die sedert de laatste verkiezingen de stemgerechtigde leeftijd bereikt hebben met over tuiging hun goedkeuring te kennen hebben gegeven voor het concept van de E.D.G., waarvoor zij opgeroepen kunnen worden". Deze E.D.G. staat echter niet geheel bovenaan de lijst van de doelen van Adenauer. Bovenaan staat de eenmaking van West en Oost Duitsland. Adenauer verkeert nu in een veel sterker positie deze door le zetten dan voor de verkiezingen De Duitse kiezers hebben hem stevig in het zadel gezet. De afmetingen van zijn over winning waren dermate groot dat zelfs de leiders van de partij er verbaasd over waren. De tegen standers zjjn volkomen uitge schakeld. In Bonn werd er vandaag zelfs van gesproken dat de verkiezin gen Adenauer te veel macht ge geven hadden, dat hem door de socialisten geen doeltreffende te genstand kan worden geboden zelfs niet in samenwerking met andere partijen. De meest extreme onder zijn critici spraken vandaag over hem als de ..dictator". Van over de gehele wereld kwamen er reacties. De Sowjets, die verklaard had den „dat een stem van Adenauer een stem voor de oorlog zou zijn" beperkten zich tot de bewering dat de verkiezingen het resultaat waren van „terrorisme" door de Westduitse politie. Vanmiddag om 12.00 uur had Radio Moskou nog geen ander commentaar ge leverd. De officiële verklaringen uit Washington, Londen en Parijs spraken van „grote voldoening". Woordvoerders die nauwe ver bindingen onderhouden met het Italiaanse ministerie van buiten landse zaken noemden het „een duidelijke overwinning voor de democratieën". CHICAGO, 7 September (A.P.) Bij een brand in een huur kazerne in de negerwijk van Chicago zijn op zijn minst 16 mensen om het leven gekomen, terwijl ongeveer honderd mensen dakloos geworden zijn. Tot de slachtoffers behoren acht kinderen. Het gebouw was tijdens de brand ingestort en de brandweer heeft urenlang tussen de smeulende resten naar slacht offers gezocht. KLM-toeslel heeft motorpech CALCUTTA. Een K.L.M.- toestel van de DjakartaAmster dam-lijn is Maandag met motor pech in de werkplaats op het vliegveld van Calcutta gebracht. Men hoopt, dat het toestel Dins dag zijn weg naar Nederland kan vervolgen. Aan boord bevindt zich o.m. een Nederlander, die op weg is naar het vaderland om daar een operatie aan een oog, waarin een stukje glas zit, te ondergaan. In Kopenhagen commentarieer de een conservatief blad: „De grote vraag is nu of Rusland een poging zal doen om Oost-Duits- land nog vaster aan zich te ver binden of dat het zal toegeven dat Duitsland's verdeeldheid een gevaar is voor de vrede en be reid is tot een compromis". Volgens het Zweedse dagblad „Aftonbladet" (liberaal) hebben de Duitsers „nu bewezen politiek rijp te zijn". De Parijse dagbladen voorzien dat Washington nu een neiging zal gaan vertonen nauwer samen te werken met de Westduitse re gering dan met Frankrijk. De commentator van Le Monde schreef: „Dit is verontrustend". Paris Presse schreef „dat Frankrijk zijn politieke geweten" 'nu moet onderzoeken en een be slissing moet nemen in zake de E.D.G. Adenauer bleef te midden van dit alles zeer kalm. Hij zei een voudig „ah yes" toen een opge wonden luitenant hem telefonisch vanmorgen vroeg zijn overwin ning meedeelde. Later heeft hij een persconferentie gehouden. Hij was kalm, evenwichtig en sprak met nadruk. Hij sprak met een lage, vlakke stem zonder ge baren te maken bij hetgeen hij zei. Hij zei o.a. over de E.D.G. „de oppositie heeft herhaaldelijk een volksstemming over deze kwestie geëist. Die is er nu geweest. De verkiezingen hebben aangetoond waar de meerderheid van het volk staat. De uitslag zal een sterke invloed hebben op deze kwestie en de E.D.G. nieuwe kracht geven". Over de reacties uit het bui tenland zei hii o.a.: „Een ding kan met zekerheid DJAKARTA. De Indonesi sche minister van Verbindingen, Abikusno Tjokkrosujoso, is Maandagochtend door de Partij raad van de P.S.I.L (Partai Se- rikat Islam Indonesia) als lid ge schorst, tot het aanstaande der tigste congres der partij. De Partijraad nam dit besluit in verband met het beleid van minister Abikusno bij de forma tie van de huidige regering. De minister was president van de Executieve Raad van de P.S.I.I. In het besluit wordt gezegd, dat „Abikusno zichzelf candidaat stelde als minister voor Verbin dingen volgens een procedure, die volgens het principe van overleg in de Partij niet te ver antwoorden was en die opschud ding in partijkringen teweeg bracht". Overeenkomstig het bepaalde in het huishoudelijk reglement, werden behalve Abikusno ook als partijlid geschorst de heren Su- dibio (minister voor Staatswel- zijn) en Asmad Masruri, secre taris der Partij. Aan Arudji Kar- tawinata werd opgedragen om als president van de Executieve Raad op te treden tot aan het aanstaande Partijcongres. Arudji Kartawinata was can didaat der P.S.I.I. voor de por tefeuille van Defensie, met in stemming der partijleiding. Met de Nahuatul Ulama, welke acht zetels in het parlement heeft, vormde de P.S.I.I., met vier zetels in het parlement, de vertegenwoordiging van de Isla mietische groeperingen in het huidige kabinet. In een door de P.S.I.I. uitge geven verklaring over de schor sing als partijlid van de minis ters Abikusno Tjokrosujoso en Sudibio wordt medegedeeld, dat V Deze vliegende motorrijder is de bekende Franse „motorspe cialist" Gilbert Brassine, die Zondag deelnam aan de snelheids wedstrijden te Montreuil. Wij vermoeden, dat Brassine, wan neer hij de gehele route zo vliegend heeft afgelegd, eerste is geworden. verklaard worden: Het vertrou wen van het buitenland is ver sterkt. Ons respect in het buiten land is toegenomen". Over de Duitse politieke rijp heid: „De verkiezingen tonen aan dat het volk een les geleerd heeft uit al wat gebeurd is sedert 1933". Over de eenmaking: „Het grootste doel van West-Duitsland is de hereniging van ons land in vrede en vrijheid". Of de openlijke steun van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken John Foster Dul les Adenauer goed gedaan heeft is problematisch. Het kan wat geholpen hebben, het kan enig nadeel berokkend hebben. Vele waarnemers hebben de in druk dat 'de Duitsers eenvoudig „Voor Amerika" hebben gestemd. Voorzitterschap K.V.P. (Van onze correspondent) UTRECHT, 8 Sept. In partij kringen van de K.V.P., zo verne men wij, acht men het nagenoeg zeker, dat de heer W. J. Andries sen, voorzitter van de Kath. Volks Partij, in verband met zijn ge zondheidstoestand zijn functie ais zodanig neer zal leggen. De heer Andriesen is een tijd lang opgenomen geweest in een ziekenhuis, dat hij thans heeft verlaten. De behandeling schijnt niet het verhoopte resultaat te hebben gehad. Thans gaat hij met een langdurige vacantie. Men neemt aan, dat de heer Andries- de houding van de Partij ten schap ^an^de^KV P^n ppr° opzichte van het kabinet-Sastroa- ge*ap van de K V P' neer te le§- midjojo zal worden bepaald op een vergadering van de opperste partijleiding. over Adenauer's overwinning DENVER, Colorado, 7 Sept. (A.P.). De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles heeft na een onder houd met Eisenhower verklaard, dat de president ingenomen is met de overwinning van de rege- DETROIT, 7 Sept. Ex-pre sident Truman heeft vandaag op de Amerikaanse Dag van de Arbeid een toespraak gehouden, waarin hij o.a. zei: We staan voor een periode van onderhan delingen en we hopen vrucht bare onderhandelingen met de Sovjet-groep. Of zij vruchtbaar zullen zijn. zal aan hen liggen. We behoeven noch bang noch beschaamd te zijn om te onder handelen. We moeten alle wegen proheren om vredelievende re gelingen te bereiken, en dit moe ten wij in alle oprechtheid doen. Maar, zo vervolgde Truman, we moeten van onze kracht uit onderhandelen. Want het is kracht welke de communisten be grijpen en eerbiedigen. Die kracht ontstaat door de eenheid met onze bondgenoten, door het tonen van begrip voor alle vrije volkeren en door de macht van onze defensie. Als wij de een heid met onze bondgenoten ver slappen, als ons begrip voor hen verandert in verkeerd begrijpen, en als wii onze defensie ver zwakken, dan vragen wij om een catastrofe. SOESTDIJK. Gistermiddag heeft H.M. de Koningin ten pa- leize Soestdijk een uit twintig personen bestaande delegatie ont vangen van de internationale conferentie van de Katholieke Arbeiders Jeugd, die op „Draken- burgh" te Hilversum wordt ge houden. Van deze delegatie maakten deel uit Mgr Joseph Cardiin uit België, de secretaris van de Internationale Katholieke Arbeiders Jeugd, Patrick Keegan en de heer Pennings, nationaal voorzitter van de K.A.J. in Ne derland. ZWEEDS MOTORSCHIP GEZONKEN BORKUM. Het Zweedse mo torschip „Ann Charlotte" is Maan dag 70 mijl ten Noord-westen van Borkum, na een aanvaring met het 7.000 ton metende Panamese schip „Sparta", gezonken. De be manning van het Zweedse schip is waarschijnlijk door de Sparta opgepikt, daar de sleepboot van Borkum, die was uitgevaren, be richt kreeg dat haar hulp niet langer nodig was. De „Ann Char lotte" was geladen met graan. LONDEN, 7 Sept. Groot Brittannië heeft vandaag openlijk gepleit voor een vermindering van de spanning ring BjgeMiower en dat de over- aan de Italiaans-Joegoslavigche grens in het licht van winning „veel groter is geweest, de verzekering, die maarschalk Tito heeft gegeven, dat hij bereid is te onderhandelen over een regeling van het geschil inzake Triest. dan wij hadden durven verwach ten". Dulles verklaarde tegenover journalisten, dat Eisenhower niets verkeerds zag in zijn opmerkingen over West-Duitsland, India, Triëst en Japan. De Britse verklaring werd ge publiceerd door het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het was een voorlopig commentaar op de rede, Dulles zei, dat uit de uitslag I die Tito gehouden heeft in Ok- bleek, dat het Duitse volk de politiek van de Westelijke Grote Drie op prijs stelt. Hij hoopte, dat deze politiek zou leiden tot de eenmaking van Duitsland en de samensmelting van Europa. roglica. Een woordvoerder deelde op de dagelijkse persconferentie van het ministerie mee, dat Tito Groot Brittannië heeft gerustgesteld, in zoverre dat Engeland er thans WASHINGTON, 7 September A.P.) Indien Rusland West- Europa zou aanvallen, dan zal het geallieerde commando pro beren stand te houden, zo heeft generaal Alfred Gruenther ver klaard. De opperbevelhebbèr van de geallieerde troepen in Europa voegde hieraan toe, dat het com mando niet van plan was zich terug te trekken, omdat het niet georganiseerd werd om een terug trekking te beramen en „wij van plan zijn te blijven". Hij wees er op, dat ofschoon de Nato nog niet over voldoende kracht beschikt om een grote Russische aanval te weerstaan, de geallieerde strijdmacht in Europa twee keer zo groot is als in Februari 1951 en een veel hogere gevechtswaarde bezit. Bij een Russische aanval op West-Europa zou het winnen van de strijd in de lucht van het allereerste belang zijn, aldus Gruenther. Gevraagd naar de noodzaak van 12 Duitse divisies voor de verde diging van het Westen, zei Gruen ther met nadruk dat de nood zaak voor Duitse troepen nog altijd even groot is. Gruenther verklaarde, dat „het sohild van maarschalk Juin in de centraal Europese sector nog niet sterk genoeg is om de zeker heid te hebben, dat het stand kan houden, totdat reserves aan gevoerd kunnen worden. Het is niet practisch om te rekenen op aanvullende troepen voor dit schild van Amerikaanse, Britse en Franse zijde. Het is om vele re denen duidelijk, waarom deze bijdragen uit Duitse hulpmiddelen moet komen en wij blijven er op aandringen, dat deze troepen be schikbaar gesteld moeten worden" SCHIPHOL. „De parlementaire missie naar Nieuw-Guinea, terug in Nederland, stelt zich ondanks de enorme hoeveelheid meege bracht studiemateriaal voor, bin nenkort wellicht in October een uitvoerig rapport over de bevindingen op haar reis bii beide Kamers in te dienen". Dit heeft de voorzitter, de heer F. H. van de Wetering (CHU), gistermiddag na ziin terugkeer per KLM-Constellation „Soera- baja" op Schiphol medegedeeld. van overtuigd is, dat Joegoslavië noch van plan is zone B van het vrije gebied te annexeren, noch geweld zal gebruiken om zijn eisen inzake zone A door te zet ten. De woordvoerder vervolgde: Volgens Hare Majesteits rege ring moet deze opheldering een vermindering van de spanning langs de Italiaans-Joegoslavische grens, die van het grootste belang is, mogelijk maken. Hij deelde mee, dat de Britse regering nog niet bereid is com mentaar te geven op de nieuwe voorstellen van Tito voor een regeling van het conflict. Het parlement van Joegoslavië heeft vandaag zjjn laatste zitting geopend voor de algemene verkie- zingen die later in het jaar zullen geoefend" plaatsvinden. Uiterlijk waren er weinig tekenen van bezorgdheid over de lopende controverse met Italië over de toekomst van Triëst. In de zitting werd op geen en kele wijze op deze netelige kwes tie gezinspeeld. De deelnemers hebben hun tijd besteed aan het eens worden over een agenda die in hoofdzaak gewijd was aan bin nenlandse aangelegenheden. e op Westduitse verkiezingsuitslag 's-GRAVENHAGE. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken deelt het volgende mede: „Het is verheugend, dat de partij der christen-democraten zoveel steun heeft gekregen van de West-Duitse bevolking. Hier door zal dr Adenauer zijn poli tiek tot eenmaking van Europa in nog sterkere mate dan voor heen kunnen voortzetten; men kan zich voorts gelukkig prijzen, dat de -extremisten van links en van rechts geen aantrekkings kracht op de kiezers hebben uit- ALKMAAR. De compagnie Alkmaar van de Nationale Re serve is Maandagmorgen met de een-weekse oefening gestart. Na genoeg de gehele compagnie was op het appèl aanwezig, zodat hieruit blijkt dat van de zijde der werkgevers uitstekende me dewerking is verleend. Nog geheel „burger", maar in militair costume, bepakt en ge zakt, maar wel enthousiast kwa men de vrijwilligers 's morgens voor negen uur op het R.Ó.G.- gebouw te Alkmaar, waar de morgenuren verliepen met het in orde brengen van hun leger, de indeling en programmabespre king. In enkele toespraken werd de mannen gewezen op hun taak voor de komende week en werd hun te verstaan gegeven, wat er van hen verlangd werd in het belang van de goede zaak. Met enkele theoretische lessen en exercitie was er de eerste dag verder niet zo heel veel te doen, dere dagen en nachten van deze week zullen de mannen vrijwel onophoudelijk in de weer zijn met ferreinoefeningen, die het uiterste van hun morele weer baarheid en van hun spierkracht en uithoudingsvermogen zullen vergen. De stemming onder de troep is prima en de discipline perfect. De gewone dienstplichti ge soldaten zullen van hun col lega's van de Nationale Reserve niet kunnen zeggen, dat het sol daatjes van suikergoed zijn, zoals wel eens wordt gehoofd. Van deze plaats wordt de Na tionale Reserve en de officieren alle succes toegewenst, die nodig is om de N.R. groot te maken in de ogen van het Nederlandse volk en in het bijzonder hier van de streekbewoners voor de jon gens van onze eigen omgeving, nodig ook voor het moreel van de vrijwilligers zelf, voor wie het tijd wordt, dat zij hun offers en moeiten door werkelijk tastbare maar vandaag en verder alle an- resultaten beloond zien.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1