Deken Jacobs onthulde St Adeïbertusraam R heumatiekbes trijding Vernielzuchtige jongens Zaak Scholte contra gemeente Langedijk AGENDA Draagt elkanders lasten richtten ernstige schade aan Zui GIR< Gebrandschilderd raam nu in volle schoonheid te bewonderen Weer Hongaarse kinderen! D.O.V.E.S.- successen voor Gr Pagina 2 Dinsdag 8 September 1953 ALKMAAR De dag van gis teren was voor de St. Adelber- tusschool, het onderwijzend per soneel en de jongens, en voor het bestuur van de Vereniging St. Joseph voor R.K. Jongensscholen een feestelijke dag, toen door de Deken van Alkmaar, de Hoog- eerw. Heer J. Th. Jacobs het ge brandschilderde raam werd ge wijd, dat, vervaardigd door Broe der Donat'ianus, tekenleraar te Dudenbosch en de heer M. A Pater te Heiloo, is aangebracht n de hal van de school, recht egenover de ingang aan de y'ieuwlandersingel. Hierbij waren tegenwoordig le en van het Schoolbestuur, de eren D. C. J. van Dijk, C. Dek ker, en Dr. G. Sluijmer, Broeder Jonatianus en diens vader, de leer Pater, de heer P. J. de Kort, aan wien de verbouwingen in 't schoolgebouw zijn opgedragen, de heer Hof, Hoofd van de St. Do- minicusschool, welke op de eerste verdieping van het gebouw aan de Nieuwlandersingel is gehuis vest, de Eerw. Broeder Boudewijn, Hoofd van de St. Adelbertusschool en opvolger van Broeder Oswald, die het initiatief genomen had, om de school van een waardige voorstelling van de Patroonheilige te voorzien, de Weleerw. Heer Th. Kloeg, godsdienstleraar, en de leerlingen van de St. Adelbertus school. Broeder Boudewijn gaf uiting aan de vreugde, die alle betrok kenen moest bezielen nu dan ein delijk aan een grote wens is vol daan. „Wij kunnen nu 't prachtige raam in zijn volle glorie bewon deren," zeide Br. Boudewijn en intussen speelde het zonlicht door de gebrandschilderde glasdeeltjes van allerlei kleur, die een weme ling van kleuren wierp op de ge pleisterde muren, waarbij de schoonheid van het kunstwerk, waarover wij kortgeleden reeds uitvoerig berichtten, inderdaad volledig tot haar recht kwam. Broeder Boudewijn bracht zijn voorganger, die verhinderd was bij de onthulling van het raam aanwezig te zijn, hulde voor diens initiatief, om daarna bijzondere dank te zeggen tot Broeder Dona- tianus, voor diens overgaven, voortvarendheid en energie bij zijn werk, dat met assistentie van de heer M. A. Pater te Heiloo binnen een tijdsbestek van zes weken moest worden verricht. De heer Pater deelde in deze hulde. Nadat* Broeder Donatianus de kinderen en de genodigden de af beeldingen op het raam in het licht van de historie rond Adel- bertus' werk in Kennemerland had verklaard en de Deken het raam had gewijd, waarbij de school nog weer eens in het bij zonder onder de bescherming van de H. Diaken Adelbertus werd ge steld, sprak de Deken de wens uit, dat door het telkens beschou wen van het raam, de kinderen zouden worden gesteund in het bewaren van de Katholieke ge zindheid en dat het onderwsij, in het aloude Geloof der H. Kerk hen in hun latere leven zou bij blijven en behouden voor een deugdelijk leven. DINSDAG 8 SEPTEMBER Bioscopen: HARMONIE: Dageraad der Vrijheid, 14 jaar. VICTORIA: Het zal je gebeu ren, 18 jaar. CINEMA AMERICAINRoad to Bali, 18 jaar. Voorstellingen 8 uur. Rex des middags ook om 2.30 uur. Apotheken: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen beschik baar Apotheek Wanna Mient, Mient C 13, apotheker mej. F. Schuitema. WAPEN VAN HEEMSKERK: Lezing Rode Rio, over aqua rium-verlichting. Waterstanden: Woensdag hoogwater 8.00 en 20.40 u., laag water 2.15 en en 14.55 uur. Draagt elkanders lasten: Steunend op dit beginsel zijn ook in onze stad via het particuliere initiatief vele goede werken op liet terrein der Volksgezondheid tot stand ge komen en in stand gehouden. Iedereen erkent de nuttig heid van een vereniging als de Alkmaarse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose en velen zijn door haar be middeling deelachtig kunnen worden aan de moderne behandeling van deze volksziekte. De statistieken wijzen uit, hoe succesvol deze actie was. Minder spectaculair was tot heden het werk van de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbestrijding, die intussen in het najaar van 1951 ook reeds haar 25-jarig jubileum luisterrijk vierde. „INSIDE" BOEKTE RESULTATEN IN DEN HELDER ALKMAAR Op 29 en 30 Augustus en op 5 en 6 Septem ber werd er door de Officieren tennisclub „Animo" in den Hel der een B en C tennistournooi met beperkte A invitatie gehou den. De eerste prijs in het da mesenkelspel A was voor mej. R. Koppen terwijl de eerste prijs in B werd behaald door mej. A. de Rie. Het gemengd dubbelspel A/B werd gewonnen door mej. R. Koppen en de heer J. Lienesch, terwijl de 2de prijs naar mej. A. de Rie en de heer- R. Blom- mendaal ging. Het damesdubbelspel A werd gewonnen door mej. R. Koppen en mej. A. Koel, terwijl de heer H. Holsmuller de 2de prijs behaalde in. het herenenkelspel B Dierenbescherming ALKMAAR Zwervend zij'n te Heiloo aangetroffen 2 jonge zwar te poesjes. Adressen: mevr. Ooy- kaas, v. d. Catsstraat en Fladde rakkenlaan no. 9. Te Alkmaar zwerft een jong foxhondje (reu, wit-zwart, glad harig, korte staart). Adres In specteur, Zaagmolenstraat no. 36, Alkmaar. Jeugd-hengelwedstrijd ALKMAAR. Begunstigd door prachtig weer werd Zondag de hen gelwedstrijd van de jeugd van de afd. Alkmaar C.N.H.V. tegen die van de Haarlemse Hengelaars- bond gehouden in de Nauernase- vaart te Westzaan. De vangst viel geweldig tegen. Alkmaar ving met 34 jongens 11 baarzen en Haarlem met 42 jongens 21 baarzen. De grootste baars van Alkmaar was voor Wij- denes 21 cm. en bij Haarlem: Ho bo, 21 cm. 1ste prijs Hobo, 6 stuks (Haarlem), 1ste prijs H. de Ja ger, 3 stuks (Alkmaar). Haarlem werd dus winnaar van de beker. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: A. H. zv W. Boots en J. Smit; J. zv A. Booij en C. M. Pool; R. zv J. Jongbloed en A. Simons; M. A. M. zv J. N. Buur en G. M. Bot; A. R. R. zv T. A. Janssen en M. W. C. Goddijn; J. zv W. A. Booij en W. C. Klomp; L. M. dv P. van der Veen en L. Zeeman. Overleden: A. van Westerop, weduwnaar van G. C. M. de Jong, !1 jaar. Verstekeling te Alkmaar ALKMAAR Een heer die eind /orige week uit Indonesië in Ne- iërland was terug gekomen, ont dekte bij het uitpakken van zijn koffers een heuse slang in zijn bagage. Verschillende mensen zijn naar de verstekeling komen kij ken, doch niemand kon vast stel len wat voor soort "slang of het was. Daarna werd Artis opgebeld en daar wilde men zich graag over de slang ontfermen. De slang was ongeveer 50 cm. lang. Een van haar statutaire doel stellingen is een verzamelpunt te willen zijn voor allen, die belang hebben 'bij betere kennis en be strijding van rheumatische ziek ten. Breed en ruim is hiermede het werkterrein uiteengezet en in allerlei richtingen kan haar werk- zaamheid zich ontplooien. Zeker in ons naoorlogse verarmde va derland is de sociale en econo- mische betekenis van het chro- nische rheuma groot. Dr. P. Muntendam toonde in zijn proefschrift in 1936 aan, dat rheu ma na influenza de meest voorko mende ziekte is bij de uitvoering der ziektewet en dat het aan zie kengeld uitgekeerde bedrag we gens arbeidsverzuim voor rheuma tische aandoeningen ongeveer vijf maal zo groot is als het bedrag uitgekeerd voor verzuim door af wijkingen van tuberculeuzen aard. In de economische sector is dus de rheumatiekbestrijding van gro tere betekenis. Intussen wil ik aan deze voor de gemeenschap zo belangrijke gegevens geen beweeggronden ontlenen voor het schrijven van een woord van aanbeveling voor de collecte die Zaterdag 12 Sep tember a.s. in onze stad gehouden zal worden ten behoeve van de Rheumabestrijding. Belangrijker gelijkt het mij, mijn stadgenoten erop te wijzen, hoe ook op het gebied van de rheu- mabehandeling de geneeskunde de laatste jaren met reuzen schreden is vooruitgegaan en hoe vele af wijkingen, die vroeger voor behan deling ontoegankelijk geleken on- der invloed van moderne midde- len tot genezing, althans tot ver betering kunnen gebracht worden. Helaas, zoals bij zoveel moderne Politievoetbal Alkmaar R.P. slaat R.S.D.A. (5—1) Tegen de collega's van het di strict Amsterdam der Rijkspoli tie moest de Alkm. Rijkspolitie het opnemen in de kwartfinale der bekercompetitie van de N.P. SB De wedstrijden voor de N.P.S.B.-beker waren merendeels reeds gespeeld in het seizoen 52- '53. De wedstrijd was vrij kleur loos. Steeds was Alkmaar m de meerderheid en dit was ook al verklaarbaar doordat Amsterdam door omstandigheden de strijd slechts met 10 man moest aan binden. Reeds spoedig had Alkmaar succes door midvoor Jager, ter wijl 10 minuten later van Luit een voorzet van Termaat benut- te. Hoewel de Amsterdamse de fensie alle moeite deed om de score niet te laten oplopen moest zij toch toezien dat naarmate de wedstrijd vorderde de druk op het doel steeds groter werd. Ja ger brak door en nr. 3 lag in de touwen. Met deze stand brak de rust aan. Na de thee hetzelfde spelbeeld. Wat resulteerde in twee doelpun ten gescoord door rechtsbinnen Teilegen en spil Vonk. Het pleit voor de 4-mans voor hoede van Amsterdam dat zij het, dank zij goed doorzetten, nog tot een tegenpunt brachten. Alkmaar R.P. is door deze overwinning in de halve finale gekomen en moet nu naar Den Haag om daar het team van de Kon Marechaussee te bekampen. RECHTZETTING RAADSVERSLAG URSEM Men deelt ons mede De heer J. Langereis is verte genwoordiger van Plaatselijk Be lang en geen lid van de P.v.d.A. De heer Langereis is partijloos. De correspondentie met Weth. van Slingerland is geweest naar aanleiding van de verkiezingen in 1949, dus niet van 1953. Bij de wethoudersverkiezingen verwierf de heer Duyn de eer ste keer 2 stemmen en de heer Langereis de tweede keer 2 stemmen. De afgetreden wethouder Duyn heeft er op gewezen, dat hij de oude situatie wenste, dus dat de afgetreden weth. herkozen wer den. behandelingswijzen gaat dit veelal gepaard met grote kosten en er zijn weinig patiënten meer, die individueel de financiële gevolgen kunnen dragen. Daarom is het nodig, stadgeno ten, dat, gelijk overal in den lan de, ook in Alkmaar de collecte van Zaterdag 12 September a.s. tot een succes gemaakt wordt. Door Uw milde steun zullen Uw eigep medeburgers, die aan chronisch rheuma lijden, de zegeningen der moderne medische wetenschap dichterbij gebracht worden. Laten wij elkanders lasten dragen! G. J. Sluijmer, Geneesheer-directeur van 't St. Elisabeth-Ziekenhuis ATHLETIEKNIEUWS „OLYMPUS" ALKMAAR De kleine groep athleten, die de kleuren van „O- lympus" in Wieringerwaard gin gen hoog houden, deden dit niet zonder succes. De overwinning van B. Giling op de 1500 m. Jun. A. was een bewijs, dat je niet alleen kunt winnen als je maar hard genoeg loopt, maar dat je ook door met hersens te werken, jezelf goede kansen kunt scheppen. Toen op 200 m. van de finish. Giling uit 5e positie naar voren ging. probeerde 'n Hollandia ath- leet reeds geruime tijd Bosman van Doves, van de eerste plaats af te dringen. Op 20 m. van de finish ging de O'lympusman. die het duel met spanning had gade geslagen, over beide lopers heen en hoewel Bosman in uiterste krachtsinspanning, in dezelfde tijd als de winnaar over de eind streep ging, was de jury beslist in haar uitspraak en wees B. Giling als winnaar aan. Tijd 4.35.1 min. Roozendaal won bij het nummer hoogspringen heren D de eerste prijs, met 'n sprong van 1.55 m. Nel de Waard werd tweede op de 100 m. Tijd 14.9 sec. en eveneens tweede bij het verspringen dames C. prestatie 4.64 m. Dames (D) 100 m. 3e A. Nieu- wenhuizen 15 sec. Meisjes (B) 80 m. 4e .T. Huting 119 S6C Meisjes (B) Discus 4e T. Hu ting 21.82 m. OOK IS AAR ALKMAAR? ALKMAAR. Eindelijk is het de Stichting „Hulpactie voor Hongarije" gelukt van de minis, ter van Justitie toestemming te krijgen, 100 Hongaarse kinderen in de Nederlandse gezinnen voor herstel op te nemen. Er komen dus 100 Hongaar- tjes, nl. 50 uit Oostenrijkse en 50 uit Duitse kampen. Het transport zal vermoedelijk eind November aankomen. Wie een kind tot zich wil nemen wende zich tot de Stichting, Zee- burgerdijk 236 te Amsterdam (O.) of tot de vertegenwoordiger voor Alkmaar en Omstreken de heer N. Sluyter, Dorpsstraat 23, Bergen (N.H.) Inlichtingen worden gaarne verstrekt. Wie om een of andere reden geen kind kan nemen, maar toch wil steu nen en het kostbare transport mogelijk wil maken. kan. dit doen door een geldelijke bijdrage op postgiro: Ned. Credietbank, Amsterdam 14378 t.n.v. de Stich. ting of per postwissel. Aller hulp_ is dringend nodig Gedenkt Zijne' Fm. Kardinaal Mindszenty in Uw gebed en.helpt zijn Hon gaarse kinderen! Uit het politierapport ALKMAAR Zaterdagavond werd de assistentie van de politie ingeroepen bij een vechtpartij in een café aan de Laat. Bij de komst van de politie bleek dat de ruzie was ontstaan bij de verkoop van een polshorloge. De caféhouder was met een barkruk op 't hoofd geslagen en had een bloedende wond bekomen. Hij werd naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd en aldaar verbonden. Zaterdagavond reed 'n auto op de Nieuwesloot in de richting van de Kanaalkade met de be doeling linksaf de Kanaalkade op te gaan. Bij het naderen van de bocht reed de bestuurder helemaal links en tevens gaf hij geen voor rang aan een motorrijder met een duopassagiere. Er ontstond 'n bot sing tussen de motor en de auto, waarbij de motorrijder en de duo passagiere, een meisje van acht tien jaar, beide kwamen te vallen. De motor werd tamelijk bescha digd en de motorrijder en zijn duopassagiere bekwamen verwon dingen en beschadigingen aan hun kleren. Proces-verbaal is opge maakt tegen de autobestuurder, terwijl het meisje met een taxi naar huis - werd vervoerd. Zondagmiddag om 6 uur re den een moeder met haar dochter, beide op de fiets over de van Houtenkade. Het meisje dat tien jaar oud was begon door omkij ken te slingeren met als gevolg dat de sturen in elkaar verward raakten en beide kwamen te val len. De moeder bleef bewusteloos liggen en werd per auto naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. SLACHTVEEMARKT ALKMAAR ALKMAAR, 7 Sept. 142 vette koeien p. st. v. f 600 f1050; 1ste kwal. p. kg. v. f 2,40 f 2,50; 2e kwal. p. kg v. f 2,30 f 2,40; overige soorten p. kg v. f 2,20—f 2,30; 16 graskalveren p. st. v. f 175—f 250; 28 nuchtere kalveren p. st. v. f 44f 83; 34 vette schapen p. st. v. f 90f 115; 269 varkens: vleesvarkens en zware varkens p. kg v. f 1,98 f 2,02; lichte varkens p. kg v. f 1,90f 1,98; zeugen p. kg van f 1,80—f 1,86, De aanvoer van koeien was goed te noemen en daar er van slagerszijde een ruime belang stelling voor bestond, heeft de handel een vlot verloop gehad. Opgemerkt moet nog worden, dat de notering voor de prima vlees koeien boven de hoogst gegeven notering uitging. De nuchtere kalveren en de schapen, waarvan het aangebo den kwantum te gering was, zijn vlug en duur verhandeld. De ruime vraag naar en de als gevolg daarvan hoge noteringen voor de varkens, zijn voor vele varkenshouders aanleiding de dieren eerder te ruimen dan normaal gebruikelijk is. Dit brengt voor een slachtvee-markt, gelijk de onze is, het nadeel, dat er veel oncourante dieren worden aangevoerd. Ditzelfde kon ook vandaag weer worden geconsta teerd. Toch was het totale aan bod weer te klein, zodat alle dieren vlug verkocht zijn. ALKMAAR. Zondagmiddag zijn enkele schooljongens van on geveer acht jaar waarschijnlijk door inklimming binnengedrongen in de kleuterschool „Kleuterwei- de" aan de Heiloërdijk, waar zij de gehele boel overhoop hebben gehaald, en vrij ernstige schade aan leermiddelen hebben aange richt. Toen het personeel Maandag morgen in de school kwam, trof men een grote ravage aan. De jeugdige vandalen hadden in ver schillende klassen alles overhoop gehaald en op de grond gegooid, stukken krijt fijngetrapt, blok kendozen leeggegooid op de vloer, legpuzzles rondgestrooid, kleur potloden en papier vernield en op de grond gegooid, terwijl zij ook de bloempotten uit de kozijnen op de grond stuksmeten, zodat de aarde en de scherven overal ver spreid lagen. Daarbij hebben ze in de klassen met water geknoeid, zodat alles doorweekt was, en dikwijls onbruikbaar geworden. Later hebben zij alle kranen in t schooltje opengezet, zodat Maan dagmorgen een groot gedeelte van de vloer van de hal en de gang geheel onder water stonden, en het water ook in de speelzaal en de klassen was binnengedron gen. Daarbij hebben ze in een klas een vuurtje gestookt, en ook bui ten op de speelplaats naast een fietsenbergplaats, zodat de moge lijkheid van brand niet uitgeslo ten is geweest. Kan men wat ze in het school tje deden nog ergerlijke en verre gaande baldadigheid noemen, wat de knapen vervolgens op de even verder gelegen tuinderij van de heer G. N. uithaalden kan men niet anders dan vernielzucht noe men. Op deze tuinderij staat zeer veel glas, en van verschillende kassen en warenhuizen hebben ze moedwillig en zuiver uit verniel zucht ramen ingetrapt en stuk geslagen, in totaal ruim dertig stuks. Van de in de kassen staan de tomatenplanten hebben ze twee kisten met nog geheel groe ne en dus onrijpe tomaten afge rukt, en deze over de grond ver spreid en vertrapt. In een op de tuinderij staande varkensstal heb ben ze getracht daar liggende ba len geperst stro aan te steken, maar uit angst voor een rat heb ben ze dit voornemen niet kun nen uitvoeren. De tuinder heeft een schade van ruim f 60.en het is niet de eerste maal dat hij hinder ondervind van de balda dige jeugd, al was het nooit zo ernstig als nu. De ouders van de kinderen moeten deze er op wij zen, dat de tuinderij geen speel terrein is. Gisteren in de loop van de dag heeft de kinderpolitie de jeugdige vandalen, leerlingen van de twee de en vijfde klas lagere school, in de kraag gepikt. Ons lijkt een gevoelige straf hier zeker op zijn plaats. Luctor et Emergo-jeugd bekampte Velsen ALKMAAR. Zondag had de Jeugdclub van de Hengelsport vereniging „Luctor et Ëmergo" de Jeugdclub van de „IJzeren Voorn" uit Velsen op bezoek. De inzet was, elkaar de fraaie wisselbeker te bekampen en daarnaast vele persoonlijke prij zen. Het fraaie weer zorgde er voor dat de stemming goed was en in de Hoornse vaart bij het industrieterrein werd een zeer sportiève strijd geleverd. Het resultaat was dat de Jeugd van L. e Em. voor de beker 48 visjes had gevangen en de IJzeren Voorn 44 stuks, zodat de beker voor een jaar in het bezit is van L. e: Em. Voor de pers. prijzen kwam M. de Nijs (Velsen) met 16 stuks aan de kop, 2e prijs J. Luik (Luctor) met 12 st.. 3e prijs J. v. d Linde met 5 stuks, die het presteerde voor de 2e keer no. 1 van de meisjesleden te worden in dit seizoen. Op Jeugdcompetitie te Wieringerwaard HEILOO Met een flinke jeugdploeg nam Doves Zondag deel aan de jeugdcompetitiewed- strijden te Wieringerwaard. Er werden goede resultaten geboekt. Diverse persoonlijke prestaties werden verbeterd. Er sneuvelde ook een clubrecord, nl. versprin gen. Rong Konijn sprong 6.36 m. en verbeterde in één slag niet al leen het B- en A-junioren record, maar ook het herenrecord. Een prachtige prestatie van deze 17- jarige! De resultaten, voor zover het Doves-leden betreft, waren: Meisjes C: 60 m. 2e A. Heere 9 sec. Verspringen: lè A. Heere 4.52 m. Meisjes B: Verspringen 4e G. de Bakker 4.40 m. Jongens C: 80 m. 5e R. Wijker 9 sec., 6e J. Aarsman 9 sec. Hoog springen le J. Aarsman 1.35 m., 2e C. Koelemeij 1.35 m. Jongens B: 80 m. le R. Ko nijn 9.9 sec., 2 C. v. d. Pol 10.2 sec., 6e E. Konijn; 600 m. 3e C. Wijker 1 m. 39.4 sec. Verspr. le R. Konijn 6.36 m. (nieuw club- record); 2e. C. v. d. Pol 5.72 m., 3e E. Konijn 5.83 m. Hoogsprin gen: D. Wildeboer 1.50 m., 2e R. Koelemeij 1.45 m. Kogelstoten: 3e J. Hopman 10.56 m., 5e N. de Graaf 7.76 m. Jongens A: 1500 m. 2e B. Bos man 4 m. 35.1 sec. Verspr 4e J. Jonk 5.91 m., 5e J. de Groot 5.53 3m. Hoogspr. le J. Jonk 1.55 m. Kogelstoten: 5e J. de Groot 10.01 m. Discus: 3e J. Hopman 27.87 m., 4e R. Koelemeij 25.70 m. Estafette: Jongens C. 33 Doves 35.5 sec. Jongens B: le Doves 1.40.6 sec., 4e Doves 11.43.7 sec. Jongens A: 2e Doves 51.5 sec. Heren 800 m., klasse B: le KI. Blokker 2 m. 7 sec., 2e J. Hoog- schagen; klasse C: le S. Hopraan; 1500 m„ klasse B: 2e KI. Blokker 4 m. 30.4 sec. Kogelstoten klasse D: 2e S. Hopman 9.42 m. De eindstand van deze compe titie en de persoonlijke prestaties hierin volgen deze week. BRANDWEER- uu UünoLnLiiH^ bLlj wegens jaren lange trouwe uieiist weru ucuer- uagovonu VOO, net met aemju- w ex per s veruente gemeen tenuis, uoot uuigeiuecsier ur. W. nuy- gens, aan o uraiiuweeriieuen een uuiKuiiue niet onuerseneiamg uit gerend. vuoiaigegaan aoor het volledig oraiiuweennaieuaai en gevorgu uoor ue manscnappen van t Vrij willige nranuweercorps, trok ue stoet tot voor net gemeen tenuis. ue Duigemeesier reikte. in tegenwooi uigneia van ue wet- nuuuers f. j. joorst en u. uen uas, ue eerste onaeischeming uit aan ue heer u. F. Meijer wegens oo-jange vrijwillige aie'nst, als mede voor 12 y2 jaar aan de neren E. Koekei en N. Volkers. In zijn toespraak memoreerde spreker dat de jubilarissen trots konden zijn op hun gemeenscliapsdaad om lid van de Dranuweer te zijn, altijd bereid op elk noodzakelijk tijdstip. De brandweer, die in de algelopen jaren van het modernste ma teriaal is voorzien, is werkelijk in alle opzichten voor haar taak berekend. Spr. hoopte (hoewel dit enerzijds niet zo prettig klinkt in de oren van de brandweer lieden) dat, nu er de laatste 9 maanden geen brand van be tekenis is geweest, nog vele maanden zonder brand aan toe gevoegd mogen worden. Na een driewerf hoera ging het corps naar Café Nieuwen- dijk, waar enige liederen door het zangkoor van het brandweer corps ten gehore werden ge bracht, waarna enige toespraken tot de jubilarissen met 'n wire- recorder werden opgenomen. Zomerse Zondag BERGEN. De zomerse Zon dag ging, hoewel het seizoen verstreken is niet ongemerkt voorbij. Velen trokken er nog op uit om van deze zeldzame dag te genieten. In de Eeuwigeiaan en Breelaan, werden talrijke auto's, fietsen en wandelaars geteld. Burgerlijke Stand AKERSLOOT Geboren: Ja cobus Wilhelmus Maria, z. v. J. Broersen en J. Buur; Marga- retha Catharina Maria, d. v. J. Ruijter en J. Broers; Margaretha Maria, d. v. C. J. van der Hulst en M. M. Nieuwenhuizen; Hen drik, z. v. P Binnenwijzend en H. Lugthart. Ondertrouwd: Adriaan Uiten- tuis en Trien Groot; Jacob Boon- acker en Janna Maria Clee. Getrouwd: Jacobus Zweet en Jacoba Geertruida Maria Buren; Gerrit Kater en Guurtje Meijsen KAJOTTTERS OPENDEN SEIZOEN In vernieuwde omgeving AKERSLOOT Wat met de gitten van verschillende perso nen in eén week tijd is opge bouwd, werd Zaterdagavond en Zondag feestelijk in gepruik ge nomen. Enkele dagen er voor reeds was het het gesprek van de dag. Jawel, u begrijpt het reeds. Het zijn de Kajotters van Aker sloot, die het atgelopen weekend met veel enthousiasme en vuur hun rieuwe seizoen hebben in gezet en 'n als het ware geheel gemetamorfoseerde omgeving, 'n Splinternieuwe radio en 'n bijna geheel opgeknapt KAJ lokaal. De stemming, zoals deze ge durende dit feest-weekend dan ook is geweest, heeft blijk ge geven van de waardering der leden, dat hun bestuur het sei zoen op dergelijke wijze heeft ingeluid. Zaterdagavond vonden biljart-, tafeltennis-, sjoelbak- en speer- werpwedstrijden plaats, waaraan door alle jongens enthousiast werd deelgenomen. De prijzen waren dan ook een beetje in spanning wel waard. De Zondagmorgen begon met een H. Mis om half 7 ter in tentie van de parochiële K.A.J. Daarna een feestelijk ontbijt in het Kajotterslokaal. Hierna sprak de assistent-aalmoezenier van de Nationale K.A.J. over de methodiek van de K.A.J.: „Zien, oordelen, handelen", 'n Gezellig en leerzaam praatje, dat met 'n enthousiast applaus werd be loond. Hierna bleef men nog gerui me tijd gezellig, onder het genot van de mooie muziek van de nieuwe radio, bijeen, waarna men eindigde met de prijsuitrei king. Voortaan is het K.A.J.-lokaal weer iedere Woensdag-, Zaterdag en Zondagavond voor alle jon gens en jongemannen geopend. Bovendien worden er speciale avonden ingelast, als er eens iets bijzonders óf iets leerzaams door de radio wordt uitgezonden. Zo als b.v. a.s. Vrijdagavond. Hier zal men nog rader van ver nemen. Loop rler bevolking AKERSLOOT Ingekomen: Gerrit Kater van Zuid en Noord Schermer n. Woude 477; Jouke Deurman en gezin van, Jisp naar Woude 485; Emmen J. Beentjes van Castricum naar Boekei 8. Vertrokken: Jacoba G. M. Bu ren van Julianaweg 198 naar Haarlem; Pieter Blokker van Fielkerweg 135 naar Beverwijk; Simon Woestenburg van Juliana, weg 216 naar Alkmaar: Herma- nus Kamp en gezin van Julia naweg 249 naar Nieuw Zeeland; Rudolf J. Hoogenboom van Ko ningsweg 169c naar Nieuw Zee land; Lottv Beenhakker van Geesterweg 344a naar Amsterdam Andreas C. M. van Diepen van Zuidervaart 382 naar Beverwijk: Nicolaas Th. Baltus van Boekei 11 naar Haarlem: Petrus G. Kaandnrn van Zuidervaart 379 naar Valkenburg, Begin van brand AKERSLOOT Zondagmid dag om half drie werd het dorp ODgeschrikt door de brandweer sirene. Er was n.l. brand uitge broken in een hooiklamp van de heer J. Buur aan de Bosweg. De oorzaak van de brand is waarschiinlijk te wijten aan, het spelen met lucifers door kinde ren. Door het snelle ontreden van de brandweer, die binnen 5 minuten ter nlaatse was en de zeer actieve burenhulp kon de schade tot een minimum worden beperkt. F»e burgemeester, die orimirldennk ter plaatse was. snrak 7iin grote waardering uit "oor het snelle voertuinen van fe hrandweer ter plaatse. W eersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond LAGERE TEMPERATUREN Koude nacht met plaatselijk vorming van mist. Morgen overdag van het Noord-Westen uit binnendrijvende wolken velden, maar overwegend droog weer. Over het alge meen lagere maximumtem peraturen. Zwakke tot matige wind hit Westelijke richtingen. DREO verloor op eigen terrein DE RIJP Zondag werd in De Rijp het competitie-seizoen 1953-54 ingezet met de plaatse lijke ontmoeting DREOAVV De Rijp. In deze matige wed strijd met weinig goed voetbal wist midvoor Van der Stelt zijn club na een half uur de leiding te geven. Nog voor de rust ver grootte linksbinnen Visser de voorsprong van De Rijp tot 20 Het enig opmerkelijke in deze wedstrijd was de goede ver standhouding en sportieve sfeer. Dit bleek wel duidelijk, toen DREO door het uitvallen van haar doelman noodgedwongen met tien man verder moest spe len. Ogenblikkelijk verliet een speler van De Rijp vrijwillig het veld, zodat de ploegen met ge lijke kansen de wedstrijd kon den uitspelen. De duiven vlogen DE RIJP Bij de Zondag gehouden wedvlucht vanaf Duffel werden de volgende resultaten door de leden van de postdui venvereniging „De Reisduif" be reikt: 1. G. Klinkhamer 1, 2, 5, 17, 24; 2. C. Nieuweboer: 3, 6, 7, 15, 19, 22; 3. J. Schipper: 4, 18, 20, 25; 4. A. Dootjes: 8; 5. J. Sassen: 9. 16; 6. P. Riteco: 10, 11, 12, 21, 23; 7. Gebrs. Boots: 13, 14. De overduif was van de heer J. Schipper. Vrijstelling dienstplicht DE RIJP De minister van Oorlog heeft aan de dienstplich tige Evert Anthonius Beumer, van de lichting 1951, voor goed vrijstelling van dienstplicht ver leend wegens persoonlijke on misbaarheid. Bouw ambtswoning gegund NOORD-SCHARWOUDE De bouw van een ambtswoning voor de gemi secretaris Dokheer is onderhands opgedragen aan de firma W. Giltjes en Zoon te Broek op Langendijk. Nieuws van „De Hengelaar" OUDORP Zondag hield de visclub „De Hengelaar" haar 3de viswedstrijd van dit jaar. Als operatieterrein was ditmaal de Meisevaart te Schermerhorn uit gezocht. Na een fietstochtje van drie kwartier kwamen de deel nemers bij het viswater en niet lang daarna klonk het aanvang- signaal. Binnen een minuut had de heer Bekker al een baarsje aan de haak en hij was zo van streek door dit buitenkansje, dat hij de baars in plaats van op het gras in de rietschoot gooide. Er zou 6 keer een half uur ge vist worden en daar het weer schitterend was en de baars zich ook niet onbetuigd liet, waren deze 3 uur dan ook zó voorbij. In het clubgebouw „De Mui zenvreugd" hield de voorzitter Staa een toespraak, waarna de prijzen werden uitgereikt. De uitslag was 1. W. Corbie 28 st.; 2. G. Staat 13 st.; 3. H. Hart 9 st. en H. Bekker 8 st. De grootste baars was 22,4 cm. en werd gevangen door W. Corbie. LANGEDIJK Ingevolge een tussenvonnis van de Alkmaarse rechtbank heeft gisterenmiddag op het Paleis van Justitie een enquete plaats gehad, geleid door de president van de rechtbank, mr. A. D. van Regteren Altena in de zaak van de brandweerman A. Scholte te Zuid-Scharwoude contra de gemeente Langedijk, over de vergoeding van de scha de, die deze brandweerman gele den heeft tijdens de uitoefening van zijn functie bij de brand bij de heer Koomen aan de Dorps straat op 24 October 1948. Bij de Rijksverzekeringsbank zou niet tijdig opgave zijn gedaan middels een formulier voor de Ongeval len-wet. Aan eiser Scholte werd bij tus senvonnis van de rechtbank op gedragen, om door getuigen te bewijzen, dat hij negen dagen na het onderzoek van dokter Wil mink zich heeft gewend tot dok ter Manjoero; dat deze hem heeft onderzocht, en dat deze heeft ge constateerd, dat eisers hoofd niet in orde was en dat hij een bloed uitstorting had in zijn schouder en rug. Ook moest hij aantonen, dat deze letsels verdere behan deling noodzakelijk maakten en een gevolg waren van het onge val (waarbij hij een neervallende muur op hoofd en schouders heeft gekregen) en dat dokter Man joero daarvan terstond medede ling heeft gedaan aan gedaagde, de gemeente Langedijk. Dokter Manjoero verklaarde ter en quete, dat hij eiser had onder zocht en behandeld, en dat hij had geconstateerd, dat de letsels een gevolg waren van het onge val. Hij kon niet zeggen, hoeveel later na de brand eiser zich bij hem had vervoegd. Scholte was eerst onder behandeling geweest van dokter Wilmink. Dokter Man joero verklaarde voorts, eiser bedrust te hebben voorgeschre ven; nadat'dokter Manjoero eiser vier maanden onder behandeling had gehad, klaagde deze nog steeds over duizeligheid, doofheid en hoofdpijn, zodat dokter Man joero te Alkmaar en later te Am sterdam specialistische hulp moest inroepen. Bij het eerste bezoek, dat hij van eiser had gehad, had hij een formulier gezien voor de Ongevallenverzekering, dat hij niet kon ondertekenen, omdat dat moest geschieden door de arts, die de eerste hulp had verleend. De brandweercommandant J. M. de Jong verklaarde kort na het ongeval met dokter Wilmink te hebben getelefoneerd, om deze te verzoeken, spoed te betrachten bij het soussigneren van het for mulier, waarop dokter Wilmink geantwoord moet hebben, dat hij dat niet kon doen, omdat Scholte een zware griep had, en daar voor dus geen formulier mocht worden ingeleverd. Anderhalf jaar later, aldus de heer de Jong, hoorde ik van dokter de Wit, dat het formulier ingezonden kon worden, ook al was het niet door een dokter ingevuld en onderte kend. Hij had verondersteld dat het insturen zonder onderteke ning geen zin zou hebben. De af delingscommandant te Zuid- Scharwoude, de heer N. Stet, ver klaarde, dat eiser voortdurend klachten had over zijn lichame lijke gesteltenis en dat hij daar ai en toe over gesproken had. De heer J. Vroling, brandweer man te Zuid-Scharwoude, wist zich te herinneren, dat hij de heer Scholte na een vergadering van de brandweer wel eens thuis heeft gebracht, omdat deze zich niet goed gevoelde. Tenslotte leg de de heer W. Luiting, eveneens lid van de Vrijwillige Brandweer, enkele verklaringen af. T.zt.. zul len wij op de uitspraak van de rechtbank terugkomen. BONN, 7 Westduitse gezonde republiek, uitgesproker kunnen won der christe Erich Olie pers, dat d voor de di vreesde, da burger-froi Verbaz vertroi Ollenhauer ringspartijen tegen de socia keerd en onde: heden noemde steljjk, dat veer op hun bleven! Niet het bestuur tische partij zinnen op de thans getroffei worden! Wat politiek betref evenwel geen cialistische stan De uitwerking de internatior Europa moest i den afgewacht noemde hij he ker, dat „onze pa de nieuwe land met een aanzien. Anc woordvoerders winning een overwinning Adenauer ze] volstaan met zijn grote voldo slag, waardoor geheel en al h zien. Andere w de christelijke bondsdagpreside ben de verwart in de andere Er nieuw voortgar pese verded kan worden ge Duitse aanzien zou, volgens partij, door de worden verster „betrouwbaarhe partner nu ge Een beetje de reacties, di de beide ver partijen heeft rale party sch aan de populari kanselier toe. de kanselier grote zege een acht te nemer waarachter ree scholen gaat, der liberale p regeringsfront zal worden. De nog vlak voor het ministerie zaken voor ziel die zij nu ver in het vergeetb< ven. De nog erg Partij tracht glans der oven nauer op zichze Zij schrijft haai al toe aan het minder propag schikte. Een zeer zur< der leiders va neutralistische Mochalski, geg van „een late Hitier" en con« Duitse volk w< heeft gekozen" 's-GRAVENH Nu er weer nie zijn gemeld uit het hoofdbestut landse Rode K beroep op het giften te storte behoeve van de Griekenland. Z inmiddels al bij op dit gironum Labo eisie 396 NEW YORK driedaagse wee Labour Day is dag had tot op zijn minst 3 eist. Verkeersonge doden. 41 mens< drinkingsdood, sonen door vers len om het lev Thans over Straat DOVER, 7 Chadwick, de 3 ster uit San E tember probere naar de Noord- zwemmen. Vrij nieuw record 14 uur 42 mini naar Frankrijk ter wil zij nog Dardanellen er zwemmen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2