Arabieren dreigen met maatregelen Nieuwe premieregeling voor woningverbetering Neville Duke nog sneller in ziin Hawker-H Katholiek initiatief op onderwijsgebied F ranse prijswinnaar bezoekt Nederland Mijnen van Koning Salomo weer in exploitatie? eurs OPERATIE MONTE CARLO Nieuw wereldrecord Hoogleraar deelde 'n oorvijg uit HET HEIDEMANDJE VAN JOEP Kans is groot! Alcuirus-stichting opgericht 57-jarige dame verongelukt 20 Millioen voor bedrijfsleven „Uit sympathie voor Uw land" DANK ZIJ 25 VRAGEN Scheepstij dingen Kustvaart De Marokkaanse kwestie ropa :en wagen n ten ens Indië (afk.) ing No. 241 1. lopik; 5. reden; opera; 12. groep; a; 17. ere; 18. sstt; r; 22. po; 23. goal; )r; 30. rok 32. oor; ange; 37. niemand: peer. loods: 2. prent; 3. 5. riga: 6. eer: 7. n; 11. pastoor; 13. 19. tel; 20. ook; arena 25. do: 27. r; 30. reet; 31. klas: j. surs Rotterdam d, 7 Sept. Klei- 35 mm opwaarts: f 12.50—12.75. .5011.00. eend per 100 kg en ivoorwaarden vast- verkoop van con- ipelen op wagon. arkt Utrecht Sept. De prij- voor: luxe paarden werkpaarden van paarden 500700, drie jaar 750900, an drie jaar 600 25350, hitten 600 arden van 1.65 ;ht. De handel was Hejjn, met dien ie naam van Ame- ;en wordt door die in. In feite was de lijn namelijk reeds i deze zaken, insactie is het aan- jven, dat de naam .1 gaan dragen, ge- ctie-index gedaald emaand Juli is de uctie-index (basis net 3 gedaald tot i 25 arbeidsdagen in Juni, is de ge- iroductie met 10 a tot 150. Enkele t bedrijfstak lui- rialen 137 (in Juni 91 (454), steenko- etaaLproducten 217 citeit, gas en water op Adenauer VI, 7 Sept. Zo- ïten was heeft de iezingsoverwinning r vrijwel overal indruk gemaakt, ierdamse effecten nel dit reeds van stateren in de on- tendbeurs, waar en hoger verhan- II21/2 en men een beurs voorspelde, ing is grotendeels doch de Young- iden aanvankelijk koerswinst boeken De meeste trans- zich na opening och tegen het slot ngstelling toe en lering iets boven es monteerde en- nationale waarden verkiezingsresul- vast gestemd wa- r op. Dit fonds op 171. Daarna :r met een winst nten. Kon Olie en len circa 1% punt .0 scheen iets gro- hoorde men ner over de omvang Deze verbeterde 1 haar invloed niet 'aart- en cultuur- risten zich licht te ^-<kk n. Deli Mij b.v. en lager op 93%. verloor aanvanke- doch er volgde orliik herstel, smarkt bleef vrij en met de vorige ch de conversie- een fractie luier. werd zo goed als 5, vooral omdat vandaag gesloten .abourday. raden wat ik van Kier. aantrekken. Laat reen: vele open- r aarzelde Stefano d, dat we elkaar ïunu je geen an schrik. Ze zag n ze merkte, dat kwam. unnen beginnen.. paar jaar anders weerde Daniela at dicht. Stefano r. Toen haalde hij iets, dat zweem- naar het venster, volgen tot aan de in de buurt van onde, die men in 1 bejaarde, aristo- irs en slenterende righeid over het loeien of banken, d de moeder van in de voor haar van de blikken, cht, niets aan. Ze i ze voorbij ging Vordt vervolgd) Dinsdag 8 September 1953 Pagina 5 UTRECHT, 7 Sept. Met in,-1 kosten voor de woningverbete- gang van 1 October 1953 zal ten ring en splitsing bedroegen in aanzien van de woningverbete- totaal 112 millioen gulden, waar- ring en de woningsplitsing een nieuwe overheids-premieregeling tot stand komen, waarvan het verschil met de oude regeling die van 1948 meer op het vlak ligt van de doelstelling der premies dan een financiële aan gelegenheid zou zijn. Ofschoon ten aanzien van dat laatste door de nieuwe regeling de in de loop van de voorbije jaren reeds gewijzigde financiële bepalingen zijn bekrachtigd. De overheidspremie bij woningsplit sing werd van 60 procent van f 4200.teruggebracht op 60 procent van f 3500.terwijl de premie bij woningverbetering van 60 procent van f 2400. werd verhoogd tot 50 procent van f 2800. De gemeentelijke deelname in de overheidspremie werd van 'n vierde deel op een derde deel gebracht. Wat de doelstelling van de toekenning van overheidspre mie betreft, houdt de nieuwe re geling in, dat met name de tech nische verbetering van woningen niet meer los zal staan van de accommodatie, de sociale verbete ring, de laatste verbetering zelfs voorwaarde tot de eerste zal zijn. De huidige overheids-premie regeling (rijks-, gemeentelijke en DUW-sübsidie) heeft volledig de sociale instelling overgenomen van het zogenaamde „Terlingen- fonds", dat, bestaande uit parti culiere gelden, in 1949 gesticht en in eerste instantie de leniging van de woningnood door wo ningverbetering overnam van 't Rijk, dat van Maart tot Decem ber 1948 een premieregeling in het leven riep. In 1951 stelde het Rijk opnieuw middelen voor woningverbetering beschikbaar en werden de gelden daarvoor door het Terlingenfonds en het Rijk samen gefourneerd. Nadien werden weer andere financiële regelingen getroffen, doch gol den voor de financiering van woningverbetering en woning- splitsihg geen algemene bepalin gen. Thans heeft het Rijk de pre mie-financiering geheel in han den genomen. De overgebleven gelden van het Terlingenfonds zullen in daarvoor in aanmer king komende gevallen beschik baar zijn tot een tegemoetkoming in ds kosten, die bij woningver betering door de eigenaars der woningen moeten maar niet ge heel kunnen worden betaald. Tot en met 31 Aug. 1953 wer den in totaal 19.775 woningen verbeterd en werden door wo ningsplitsing 7375 extra-wonin gen verkregen. De uitvoerings- van 40.700.000 gulden daor de overheid werden betaald. Dat door woningverbetering en woningsplitsing de woningnood in een niet geringe mate wordt gelenigd behoeft wel geen be toog. Niet in het minst belang rijk is daarbij het sociale aspect van vooral de verbetering van woningen. In vele gevallen kon door woningverbetering het ge zinsleven worden gered, had een sociale verheffing van de bewo ners plaats of werden volksge zondheid en goede zeden in hoge mate gediend. Terecht heeft de regering de woningverbetering en de wo ningsplitsing in het kader ge bracht van de werkgelegenheids- politiek. Met ingang van 1 Oct. 1953 zal opnieuw een DUW-sub- sidieregeling in werking treden en zal deze subsidie met name worden verleend voor schilder werken gedurende de winter maanden. 10 September a.s. HEIDELBERG, 7 September Het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger heeft bekend gemaakt, dat op 10 September a.s. ten noordoosten van Frank furt, bij de grens van de Rus sische zone, grote legeroefeningen zullen beginnen, waaraan door Amerikaanse, Franse en Bel gische troepen zal worden deel genomen. De landstrijdkrachten krijeen hulp van vliegtuigen van de N.A.T.O. luchtmacht. De oefeningen zullen gehou den worden onder de naam „Monte Carlo". In de mededeling van het Amerikaanse leger werd niet ge zegd hoeveel troepen er aan de manoeuvres zullen deelnemen. Luitenant-generaal William M. Hoge, comandant van het ze vende leger, heeft de leiding. Evenals hij alle voorafgaande legeroefeningen in de laatste iaren zal men pogen een ..invasie uit het oosten" tegen te houden. Megedeeld werd dat „Monte Carlo" een van de voornaamste legeroefeningen is, die de shape op het programma heeft staan. MOTOR MET ZIJSPAN BOTSTE TEGEN AUTO Een zeer gecompliceerd ver keersongeval is Zondagmiddag op de Moerdijkbrug aan de Bra bantse kant gebeurd. De be stuurder van een uit Brabant komende auto hield stil. toen hu net op de brug was, om een bronzen plaat te bekijken, welke op een der overspanningen is aangebracht. De bestuurder van een achter hem komende motor met zijspan zag de stilstaande auto te laat en reed er bovenop. De motor sloeg met de zijspan over de kop met het gevolg, dat hij, zijn echtgenote en zun twee kleine kinderen op de weg ge slingerd werden. De man liep een gecompliceerde beenbreuk op. De vrouw was er ernstiger aan toe. Een uit de richting Dordrecht ko mende auto overreed haar name lijk. Beiden zijn naar het R.K. ziekenhuis in Dordrecht ge bracht, De kinderen, die lichte verwondingen hadden opgelopen, werden naar een ziekenhuis in Breda gebracht Achter de auto, die de vrouw overreed, kwam nog een auto. Door krachtig remmen trachtte de bestuurder1 er van een botsing te voorkomen, maar hierdoor reed de auto tegen het hekwerk van de brug, om vervolgens over de kop te slaan. De vier inzitten den van deze wagen werden al len min of meer ernstig gewond naar het gemeenteziekenhuis m Dordrecht overgebracht. LITTLEHAMPTON, 7 Sept. Neville Duke, eskadronlei der en luchtheld uit de tweede wereld oorlog, heeft vandaag een nieuw wereldrecord gevestigd in de Hawker Hunter met teruggesla gen vleugels. De Royal Aero Club heeft mee gedeeld, dat de juiste snelheden binnen enkele uren bekend ge maakt zullen worden. Het oude record van 715.69 mijl per uur werd gevestigd in Juli van dit jaar door lt kol. W. F. Zeven dagen brommen 's-GRAVENHAGE, 7 September De Haagse politierechter, mr Nauta veroordeelde vanmorgen de Utrechtse hoogleraar G. M. H. V. tot een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van 7 dagen. De eis was een boete van 50 gulden. De hoogleraar was ten las te gelegd dat hij in Januari van dit jaar een controle-ambtenaar van de spoorwegen aan het sta tion in Leiden, een klap in het gezicht had gegeven, toen deze hem niet toestond zonder meer de controle te passeren. De spoor wegman werd bloedend gewond en kon negen dagen niet op zijn werk komen. De professor zou na het gebeuren hebben opgemerkt dat de man blij mocht zijn dat hij niet knock-out was geslagen, om dat de hoogleraar kon boksen. Mr. J H. Vermeulen, de verdediger van V. drong aan op vrijspraak, omdat zijn cliënt niet de opzet zou hebben gehad de spoorwegman pijn te doen. Er zou sprake ge weest zijn van een reflexbeweging. De politierechter vond het gebeur de echter bijzonder ernstig. Hij wees er op dat professor V. niet met de vlakke hand had geslagen maar met de vuist had gestompt. De gevolgen van de stomp, gege ven aan een man die een bril droeg, had hij als medicus kunnen overzien. Tegen de achtergrond van de opvoeding en het milieu waarin verdachte was opgegroeid, nam zijn optreden nog ernstiger vorm aan. Tenslotte vroeg mr. Nauta zich af in hoeverre ver dachte zijn taak als opvoeder van de jeugd, nog zal kunnen vervul len. Barns van de Amerikaanse lucht macht met een Sabre Jet. Duke vloog viermaal met zijn scharlaken gekleurde toestel met puntige neus over een course van drie kilometer langs de zuidkust van Engeland. Hij vloog op ongeveer 30 meter boven de zeespiegel om 't groot ste profijt te trekken uit de tem- neratuursomstandigheden. Afge lopen Maandag behaalde Duke gemiddeld 722 mijl per uur hij vier vluchten over de course. De snelheid werd niet erkend als een record, omdat het vorige record niet geslagen werd met de benodigde één procent. Om het record te breken moest Duke tenminste 7.15 mijl per uur toevoegen aan het oude record of een snelheid bereiken van 722.15 mijl per uur. Motorschip ..Larix" lek gestoten ZAANDAM, 7 Aug. Blijkens een bericht aan het cargadoors- kantoor Tavenier te Zaandam is gisterochtend het 500 bruto reg. ton metende motorschip „Larix", met een lading van 249 stan daardshout, aan de Zweedse westkust in aanraking gekomen •met de rotsachtige bodem, tenge- vplge waarvan drie lekken in de kiel ontstonden. Het schip was van Vasteras op weg naar de thuishaven Zaandam en is, na lek gestoten te zijn. de haven van Kalmar binnengelopen. Dui kers stopten de lekken proviso risch. Nadat de „Larix" in Kal mar zal zijn gelost, zal het schip in dok gaan. De bemanning be vindt zich in goede welstand. Jongen slachtoffer van onbekwame chauffeur Op de Kruising Pieter Langen- dijkstraatWilhelminastraat te Amsterdam is Zondag de 11- jarige wielrijder W. M. J. Mor- ree door een personenauto over reden. De jongen is later in het Wilhelminagasthuis aan de be komen verwondingen overleden. De 22-jarige chauffeur reed onder toezicht van een jongeman van gelijke leeftijd. Op het ge noemd kruispunt schrok hij der mate van de naderende wielrij der, dat hij in de war raakte en niet meer wist hoe te handelen. Hij reed recht op de wielrijder af. Het achterwiel ging over het hoofd van de jongen. Eerst tegen de gevel van een woning kwam de auto tot stilstand. Volgens de politie was de bestuurder niet, de begeleider wel in het bezit van een rijbewijs. Dit had hij drie jaar geleden behaald. Na die tijd heeft hij bijna nimmer meer gechauffeerd. Dr. J. A. Nederbragt overleden Op 73-jarige leeftijd is Zater dagavond in de Rudolf Steiner- kliniek in Den Haag overleden dr J. A. Nederbragt. Tijdens zijn leven was hij chef van de afdeling Economische Zaken van het Mini sterie van Buitenlandse Zaken, voorzitter van de Havenraad van Danzig,, Burgemeester van Voor burg Consul Generaal te Jeru salem en buitengewoon Gezant en gevolmachtigd Minister van Ne derland in Israel. ENGELAND VERMINDERT TROEPENAANTAL in Oostenrijk WENEN, 5 Sept. De Britse ambassadeur en Hoge Commissa ris in Oostenrq'k, Sir Harold Caccia, heeft Vrijdag aan de Oos tenrijkse vice-kanselier, Dr Scthaerf, medegedeeld, dat de Brit se bezettingstroepen in Oosten rijk tegen het einde van dit jaar tot een bataljon zullen worden teruggebracht. Engeland heeft op het ogenblik drie bataljons in Oostenrijk. WEGENWACHT HIELP VLIEGTUIG Zondagmiddag om vier uur heeft het reclamevliegtuig P.H. - N.E.G., bestuurd door de heer M. J. P. de Geus uit Den Haag, een noodlanding gemaakt op een af gemaaid korenveld in Dubbeldam. Het vliegtuig had motorstoring. Een hoofd-inspecteur van de We genwacht hielp de piloot het toe stel repareren, zodat deze tegen half acht weer kon opstijgen. VLUCHT UIT BRANDEND VLIEGTUIG WASHINGTON, 7 Sept. Een Constellation van de N.W. Air lines, heeft op het Mcchord vlieg veld van de luchtmacht een nood landing gemaakt en is daarna in brand gevlogen Van de 32 personen aan boord hebben er 29 brandwonden opge lopen en andere verwondingen toen zij uit het brandende toestel sprongen. DE Kleine Joep van de hei had op een goede dag grote zorgen. Laat ik je echter eerst eens vertellen, wie die Kleine Joep wel was. Joep was een ventje van zeven jaar, dat met zijn ouders helemaal alleen op de hei woonde. Ze hadden daar een klein huisje, een piepklein huisje, mag ik wel zeggen. Het zag er met zijn heldere venstertjes en sneeuwwitte gordijn tjes uit als een plaatje en er waren dan ook vaak kin deren of grote mensen, die wat graag in dat knusse huisje zouden wonen. Maar toch.... Toch viel het niet mee, vond onze Joep. „Ik ben altijd zo alleen", klaagde hij wel eens, „ik heb nooit een buurjongetje om mee te spelen. En ik moet altijd zo ver lopen naar school! Als andere kin deren al lang lekker thuis zitten, loop ik nog door de regen of in de brandende zon". Nee, Joep vond het niet zo prettig in dat afgelegen huisje op de hei te wonen. Kijk nu bij voorbeeld weer eens. Alle kinderen van zijn klas zouden mooie bloemen meebrengen, als de school weer begon, en hijhij had weer niets. Op de hei bloeiden toch immers haast geen bloemen? Er was ook geen wei of bos in de buurt, waar Joep een flinke ruiker zou kunnen plukken. „Maar" zul je misschien vragen, „lag er dan geen tuintje achter Joeps huis? Wel, er was enkel maar een klein plaatsje achter het huisje op de hei en op dat plaatsje stond alleen maar een kippenhok. Joep's ou ders hadden het niet zo erg breed, zie je, en ze zagen liever elke morgen een vers kippen eitje om te eten dan een bloem voor in een vaasje. Tja, dat was erg moeilijk voor Joep. Waar moest hij nu een ruiker vandaan halen? „zie je wel", mopperde hij, „daar heb je het nu weer. Waar om wonen we ook op de hei, waar geen fatsoenlijke bloem te vinden is? En waarom hebben wij geen buren? Als we buren had den gehad, hadden die mis schien wel een tuintje ge had e| dan had ik vast en zeker „een bouquetje ge had" vulde moeder aan. Ze moest er om lachen. „Joep Joep, wat ben je toch om- tevreden. Vind je het dan niet heerlijk om hier op die mooie hei te wonen? Kijk eens hoe prachtig ze bloe ien gaat". EIGENLIJK had moeder gelijk. Het was eind Augustus en de hei stond iets te binnen. Hij had toch immers nog een spaarpot? „Mag ik die openmaken?" vroeg hij en gelukkig, moe der vond het goed. „Ik ben alleen bang dat er niet zo heel veel in zit" zei ze. Het was een dubbeltje, niet meer en niet minder. „Zou je daar bloemen voor kunnen kopen?" vroeg Joep. Moeder aarzelde. „Ik weet het eigenlijk niet" antwoordde ze, „je zou het eens gunnen proberen". En bij zich zelf dacht ze: „mis schien is er wel een aardige bloemenkoopman, die onze Joep voor een dubbeltje toch een paar bloemen al een eind in bloei. Wat was het schitterend, die paarse plekken tegen het groen van de struiken! Joep wilde er echter niet naar kijken. Hij dacht aan vuurrode dahlia's en witte astertjes. Wat zou het fijn zijn, als hij met zo'n vro lijke ruiker de klas kon binnenstappen bij het be gin van het nieuwe school jaar Opeens kreeg Joep een idee en hij vond, dat het een heel goed idee was. Je kon toch ook bloemen ko pen? Vlak bij de school was zelfs een bloemenstalletje. Daar had je maar voor het uitkiezen! Maar o jé, Joep vergat één ding. Hij dacht er op dat ogenblik helemaal niet aan, dat vader en moe der vreselijk zuinig moes ten zijn. Natuurlijk konden die geen geld missen om bloemen te kopen. „Dat be grijp je toch wel, Joep" zei moeder even later, toen de jongen met zijn plannetje voor de dag was gekomen. Joep trok een boos gezicht. „Maar wat dan?" riep hij uit. Plotseling schoot hem geeft. Misschien heeft hij wel geluk. MAAR helaas, Joep had geen geluk. Hij kon met zijn dubbeltje nergens slagen in het dorp. O, o, wat waren die bloemen toch duur. „Een kwartje, jonge man" zei ergens een bloe menkoopman, „een kwartje, dat is al het minste wat je geven kunt. Voor een kwartje krijg je van mij vijf mooie asters, nog wel verschillend van kleur". „Ja, een kwartje", zuchtte Joep. Hij keek maar naar het dubbeltje in zijn hand, doch dat werd geen kwartje en tenslotte draaide hij zich teleurgesteld om. Dan maar weer naar huis, dacht hij. Op de hei aangekomen üep Joep nog steeds te pie keren. „Wat moet ik toch doen?", dacht hij alsmaar bij zich zelf, „morgen is de eerste schooldag". Hij bleef eens staan en keek om zich heen. Bloeiden er dan ner gens een paar grote, kleu rige bloemen? Nee, Joep zag geen bloemen, maar... wel iets anders. Wat dan? Hij zag ineens, dat de hei toch wel erg mooi was. Moeder had gelijk. Al dat paars was echt prachtig.... Plotseling bukte Joep zich Wat ging hij doen? Hei plukken! Werkelijk, Joep zette alle gedachten aan dahlia's en asters uit zijn hoofd en vergaarde een arm vol hei. „De juffrouw zal het heus wel mooi vinden" troostte hij zich zelf nog „zij ziet de hei ook niet zo vaak als ik." Wel, zo dacht moeder er ook over. „Daar heb je goed aan gedaan!" riep ze blij, toen Joep het huisje binnenkwam. En bij zich zelf dacht ze: „wacht eens, nou ga ik ook nog iets doen." WAT deed moeder dan? Ik zal het je gauw vertellen, 's Avonds legde ze Joep's hei voor zich op tafel neer en vlocht met haar vlugge vingerseen grappig heidemandje, met hengsel en al. O, wat was Joep verrast, toen hij het mandje de volgende morgen bij zijn ontbijt zag staan. „En er zitten ook nog bloemen in!" juichte hij. „Ja", lachte moeder, „papieren bloemen, die had ik nog van vroeger. Komen ze niet prachtig bij je mandje? Joep knikte alleen maar, doch zijn bruine ogen straalden. Het heidemandje werd de grote verrassing van de klas. „Een mandje van echte hei" .zeiden de kin deren steeds en daarbij ke ken ze naar hun eigen bloe men alsof die plotseling niet zo mooi meer waren. Tja, dat zelfgemaakte mandje was wel het mooist van al. En weet je wat nog het fijnste was? Toen alle dahlia's en asters in de klas al uitgebloeid waren, stond Joeps heidemandje nog lang parmantig in de ven sterbank! DEN HAAG, 5 Sept. De op richtings-acte van een nieuwe Katholieke stichting op onder wijsgebied werd heden. Zater dag 5 September, te Den Haag verleden. De nieuwe stichting is genaamd naar de geleerde raads man van keizer Karei de Grote, de Angelsaksische monnik Alch- vine, meer hekend onder de naam Flaccus Albinus Alcuinus, de geesteliike vader van de Ka rolingische renaissance. De Alcuinus-Stiehting wil het Katholieke onderwijs in Neder land volgens moderne opvattin gen organiseren en de ouders de mogelijkheid geven tot het dra gen van meer eigen verantwoor delijkheid. Inplaats van de streng aan één* parochie gebon den school, zou een schooltype moeten treden, dat door de ouders in hun meerderheid wordt bepaald en waarbij ook de mogelijkheid bestaat tot het toepassen van moderne methoden van onderwijs. Een eerste school volgens dit nieuwe type is reeds in Wassenaar geopend, terwijl ook voor Den Haag soortgelijke Plannen bestaan. Ook de oprich ting van een Katholiek Lyceum volgens deze beginselen in Den Haag is reeds in studie. De nieuwe stichting wil voort bouwen op het streven naar ver nieuwing van het onderwijs, dat sedert meer dan dertig iaar reeds onder Katholieke paedagogen in Nederland leeft. Mannen als Prof. Jos. Gielen en Prof. Th. Rutten, die beiden in de na oorlogse jaren de leiding van het Ministerie van Onderwijs in handen hebben gehad, hebben reeds de wenselijkheid van een dergelijke vernieuwing erkend. Achterband sprong UTRECHT, 7 September De 57-jarige mevrouw J. K. v. Vlier den-Moerman uit Rotterdam kwam om het leven tengevolge van een val op de Amersfoortsestraatweg te Zeist. Zij zat bij haar echtgenoot ach terop de motor, toen ter hoogte van de Mesdaglaan te Zeist de achterband sprong. Haar man ver loor de macht over het stuur en beiden vielen. Hierbij liep mevr. van Vlierden waarschijnlijk een schedelbasisfractuur op. In de neurologische kliniek te Utrecht, waarheen zij direct is vervoerd, is zij overleden. De heer van Vlierden kreeg slechts lichte verwondingen. JERUZALEM, 7 Sept. Het begint er op te lijken, dat de mijnen van Koning Salomo, die ongeveer drieduizend jaar gele den geëxploiteerd werden, binnen een jaar of twee weer niet te onderschatten hoeveelheden ko per op de markt zullen brengen. ken naar de meest efficiënte ma nier om het koper uit het erts te halen Voorts wordt dwars door de Negev-woestijn een grote ver keersweg aangelegd, om het trans port te vergemakkelijken. Deze weg zal binnen 15 maanden ge reed zijn. De minister voorspelde voorts dat binnen twee jaar ook een begin gemaakt zal worden gaan i met de ijzerdelving. Naar zijn 1 schatting zullen de staatsinkom- De beroemde bijbelse mijnen I st«n dank zij deze nieuwe bron- bevinden zich in Eist in de buurt j nen met jaarlijks vier millioen van de Rode Zee, zodat voor ver- dollar vermeerderd worden. i_i_'t-i_ i ,3t voer vrij gemakkelijk gezorgd kan worden. De Israëlische minister die spe ciaal belast is met de verdere ont wikkeling van het land, dr Dov Joseph, heeft tegenover verslag gevers verklaard, dat aangetoond is dat in de Negev-woestijn een reserve van 100.000 ton koper aanwezig is. Volgens de minister kan binnen twee jaar met de ko- perdelving begonnen worden. De jaarlijkse productie zal ongeveer 6000 ton bedragen en er zijn reeds fabrieken opgericht die zoe- uit tegemvaarderekening Het overleg tussen de Ameri kaanse en de Nederlandse auto riteiten over de besteding van gelden van de tegenwaardereke ning heeft thans geleid tot over eenstemming over het vrijgeven van f 20 millioen aan de tegen waarderekening voor de z.g. ont wikkelingsfinanciering. Met be hulp van de vrijgekomen gelden wordt de regering in staat ge- siteld over te gaan tot een aan merkelijke uitbreiding van de fi nanciële steun bij het verder tot ontwikkeling brengen van door wetenschappelijk speurwerk ver kregen resultaten. Het ligt in de bedoeling van de regering om uit de beschikbaar gekomen gelden aan het be drijfsleven credieten tegen soe pele voorwaarden te verstrekken voor de financiering van ontwik kelingsprojecten, die voorafgaan aan fabriekmatige productie. Vam geval tot geval zal worden be oordeeld, welke projecten voor credietverlening in aanmerking komen en onder welke voor waarden deze credieten zullen worden verstrekt. Een wetsont werp tot regeling van de budge- taire voorzieningen zal zo spoe dig mogelijk bij de Tweede Ka mer der Staten Generaal worden ingediend. De minister, deelde mede dat plannen om een chemische indus trie te vestigen in het Noordelijk gedeelte van de Negev. nog door het kabinet goedgekeurd moeten worden. Deze plannen zijn .voor namelijk gebaseerd op de aanwe zigheid van grote hoeveelheden phosphaten in dat gedeelte van de woestijn. SCHIPHOL, 7 Sept. „Het was heel eenvoudig" vertelde de 58-jarige Fransman H. H. A. M. Delgove, winnaar van de prijs vraag „Kent U Nederland" uitge schreven door de persattache van de Nederlandse ambassade te Pa rijs. De heer Delgove arriveerde vanmiddag op Schiphol, om zijn prijs te incasseren, die bestaat uit een vijfdaags verblijf in de hoofd stad. Daarna zal hij bovendien enige dagen de gast zijn van het ge meentebestuur. „Veel wist ik zelf al over uw land," vervolgde de heer Del gove, „dat ik van mijn 13de jaar af bij tal van gelegenheden be zocht. Wat ik zelf niet wist vond ik deels in „Nouvelles de Hol- lande", het inliohtinigentolad van de Nederlandse ambassade, deels in publicaties van de A.N.V.V. in Den Haag en wat er dan nog ontbrak heb ik in de handboe ken kunnen vinden. De vraag over Nederlands oppervlakte was de moeilijkste. Mijn vijf antwoor den ontleend aan een Nederlandse en een Franse encyclopadie, re geringspublicaties, „Nouvelles de Hollande" en het Centraal Bu reau voor de Statistiek varieer den tussen 32.395 en 40.000 vier kante kilometer. Het aantal No belprijzen, door Nederlanders ge wonnen en vragen zoals over Willem Pijper, de import, Vondel leverden geen moeilijkheden op". Kustvaart Alice 5 te New Port Mon; Alis 4 te Antwerpen; Alpha 6 te War- nemuhde; Antones 4 te Stettin; Anam 5 te Zaandam; Ariel 5 te Wilhelmshaven; Karei 6 te Middlesbro; Bianca 7 pass. Holte- nau; Castor 6 te Goole; Cateli 6 te Warnemunde; Eban 5 naar Londen; Fivel 4 te Norrkoping; Globe 5 te Glouchester; Helios 6 pass. Brunsbuttel; Horst 6 pass. Brunsbuttel; Jura 6 p. Brunsbut tel; Kunlabori 6 pass. Brunsbut tel; Liberty 5 te Londen; Lint horst Homan pass. Brunsbuttel; Mado 5 te Rotterdam; Majori 7 te Kopenhagen; Marta 6 te Es- bjerg; Maria 5 te Stettin; Mary 5 te Horsens; Mees Cremer 5 n. Zaandam; Nederland 4 te Rot terdam; Rubicon 6 pass. Holte- De heer Delgove, de enige van nau; Surte 6 te Antwerpen: de ruim 1500 inzenders die alle 25 vragen geheel juist beant woordde, vertelde nog dat hij I aan de prijsvraag had meege daan, niet om haar te winnen, maar als blijk van sympathie voor Nederland. Deze sympathie had hij ook bewezen in de dagen van de watersnood, toen hij voor de rampgebieden een bedrag van 18 millioen franc bijeen had we ten te brengen. „Vooral West-Frankrijk, waar evenals bij u de landbouw do mineert, draagt Nederland een Friton 4 naar Zaandam; Twin 6 te Gudtjem; Uni S te Rotterdam; Vesta 6 te Plymouth; Inspe 5 n. Schwarzenhutten; Aldo 6 te Stockholm; Amazone 5 naar Fa- geviken; Beta 6 pass. Gluck- stadt; Alida 5 pass. Holtenau; Lydia 4 te Norrköping; Maris Stella 6 pass. Harlingen: Egbert Wagenborgen pass. Holtenau: Hondsrug 5 naar Rotterdam: Willem 6 van Amsterdam; Albert D 5 te Kioge; S. Margherita 5 te Hullva; Willy 6 p. Brunsbuttel: Zeehond 6 van Southampton: Oostzee 5 van Skutskaer naai CAIRO, 7 September De Arabische liga heeft er vandaag formeel bij de V.N. op aange drongen „Frankrijk te dwingen de Marokkanen en de Tunesiërs hun wettelijke aspiraties toe te staan" omdat anders „zekere maatregelen" genomen zullen worden. De liga heeft deze waarschu wing gegeven in een officiële verklaring aan het einde van een bestudering van een week door gedelegeerden van Egypte. Syrië, Libanon, Irak, Saoedie Arabië, Jordanië en Yemen van de hui dige gebeurtenissen in Frans Noord Afrika. De Noord Afrikaanse leiders kwamen in de afgelopen week voor de vergadering en hebben aanbevolen dat de Arabische landen een totale boycot afkon digen tegen Frankrijk, t.w. poli tiek, economish en cultureel. In de verklaring wordt o.a. ge zegd, dat de Liga de maatrege len van onderdrukking genomen door Frankrijk in Marokko en Tunis strijdig acht imet het Hand vest van de V.N. en een open lijke schending vertegenwoordi gen van internationale verdragen. Na de zitting van de Liga heeft Ahimed Sjoekari, de assistent secretaris-generaal, aan de pers meegedeeld, dat de Arabische landen handels- en betalingsover eenkomsten met elkaar getekend hebben, die spoedig van kracht zullen worden. Koersstijging op beurs van Frankfort FRANFORT-MAIN, 7 Sept. De verkiezingsoverwinning van dr. Adenauer heeft heden op de beurs alhier geleid tot een storm achtige vraag naar industriële aandelen, waarbij ijzer-, staal- en kolenfondsen in het middelpunt der belangstelling stonden en er werden bij opening koersstijgin gen geboekt, welke in vergelij king met het slot aan het einde der afgelopen week, tot tjen pro cent bedroegen. Op de effectenbeurs te Londen was de stemming voor Duitse obligatiën zeer vast. goed hart toe. Ik herinner mij dat j £oole; Jan^ Herman 5 van ka toen ik eens met een gezelschap Franse landbouwers de gast van enige hunner Nederlandse colle ga's was ik getroffen werd door bet prototype van een Neder landse boer, die later bleek ie mand uit mijn eigen gezelschap te zijn". De heer Delgove heeft rechten en litteratuur gestudeerd aan de Parijse universiteit, heeft in bei de wereldoorlogen gediend en is officier van de „Academie Fran- gaise" en van dë „Instruction Publique". Hij heeft vele werken uit het Engels in zijn moedertaal ver taald o.a. van Upton Sinclair, Faulkner en Lindberg. Hij houdt •geregeld voordrachten voor de Franse radio en is ook dikwijls in ons land als spreker opgetreden. Veemarkt Amsterdam AMSTERDAM, 7 September 480 runderen le soort 2.602.70; 2e soort 2.50—2.58; 3e soort 2.35 2.45 p kg slachtge wicht; 212 varkens le soort 2.402.42; 2e soort 2.372.39 slachtgewicht; 9 nuchtere kalveren 1.401.50 p. kg levend; 15 schapen 1.601.80 p. kg levend: 1 vet kalf, geen notering. Monument voor Mgr Nolens Onthulling op 3 Oct. 's-GRAVENHAGE. De voor zitter van de Tweede Kamer dr. L. G. Kortenhorst, zal op Zater dag 3 October a.s. op het Mgr. Nolensplein te Venlo een monu ment voor wijlen mgr. prof. dr. W. Nolens onthullen. Hij zal hier-* bij een herdenkingsrede uitspre ken. Voor de oprichting van dit mo nument is indertijd een comité opgericht onder voorzitterschap van de oud-burgemeester van Venlo mr. B. Berger. mina; Anna Henny 6 van Bre men; Walcheren 6 te Warne munde; Flora 6 pass. Gothen- borg; Zeevaart 6 te IJmuiden: Anna 6 te Mantiluoto; Hoop op Zegen 5 te Kalmar; Cambria 5 pass. Brunsbuttel; Frem 5 van Gefle; Albatros 6 te Kopenhagen: Niagara 5 te Sudertalie; Lorentz 6 pass. Brunsbuttel; Irene S 6 pass. Brunsbuttel: Havik 5 te Rotterdam; Merak 5 van Birken head; Aries 5 van Glasgow; Aru ba 5 te Liverpool; Oldambt 6 te Emden; Aegir 5 te Le Havre: Dij a 5 te Middiesbro; Navis 5 van Londen; Metrans 4 van Londen: Nautic 5 van Hamburg; Nelly 5 pass. Gothenborg. Haven Groningen Vertrokken: 5 Sept.: Zwerver ledig naar Delfzijl; Gruno naar Hamburg stukgoed; Oldambt ledig naar Em den. Haven Harlingen Sept.: 4 Ned. ms Res Nova, veevoer n Hamburg; Sept.: 5 Ned. ms Arbo, met zout n Kalmar: Ned. ms Jo. met grasmeet naar Nesbjerg; Ned. ms Makkuim, met hout n Grouw; Duits ms Neuen- felder, met cokes n Korsor; Ned ms Jantje Eppina, met hout n De venter: Duits ms Rokkesien, ledir n Wormerveer; Duits ms Han; Werner, met raapzaad n Spijk. Duits ms Reint, met tarwe n Duis burg; Duits ms Wilma, met gla; n Kalmar; Duits ms Hamburg met stukg n Hamburg: Ned. m; ïortuna, met salpeter n Flens burg; Duits ms Marata, met iizei n Duisburg; Duits ms Spes Mea. met koper n Mainz; Duits ms Maris Stella met hout v Kal mar; Ned. ms Eeins, met hout v Karlstad.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5