Duitsland weldra sterke, grote mogendheid West-Europa maakt grote economische vorderingen Franse oceaanreus met 2159 man aan de grond De Europese jongeren vervreemden van de Kerk Boesman's ballonvaart kwam tot ontijdig einde Dagblad voor Alkmaar en omgeving Eerste Kamer Mgr Cardijn eist practisch werk van K.A.J. Kaas uit Bodegraven reisde naar Reeuwijk Sovjetvoorstel tot ontruiming Adenauer energiek aan het werk Krachtig streven naar Duitse en Europese eenheid Instelling Ministerie van Defensie ossing voor Lijk van schipper Tot gevonden Opl Suezkanaalzóne? Amerikaanse bijstand nog slechts in bijzondere gevallen 's Avonds weer vlot geraakt 100.000 kinderen werden wees Burgemeester stomverbaasd Voor wederopbouw van Korea Meisje viel op schoolplein dood NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie; Ned. Credietbank. Kantoren; Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Woensdag 9 September 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12877 BONN, 8 Sept. Kanselier Konrad Adenauer zal zijn post als Minister van Buitenlandse Zaken in het nieuwe Westduitse kahinet neerleggen, aldus is vandaag door een regeringswoordvoerder bekend gemaakt. De 77- jarige kanselier is gedurende vier jaar Kanselier en Minister van Buitenlandse Zaken geweest. Zijn meest waarschijnlijke op volger is dr. Heinrich von Bren- tano, fractieleider van de Chris telijk Democratische Partij. Von Brentano maakte de be doeling van Adenauer bekend, zeggend: „Dit kan verklaard wor den met zekerheid." Op een vraag of hij zijn opvolger zou worden zei hij: „De mogelijkheid bestaat." Von Brentano staat, bekend als een krachtig voorstander van Europese unificatie. Als leider van de Duitse delegatie speelde hij een vooraanstaande rol in Straatsburg bij het opstellen van o'e voorgestelde Europese grond wet. Von Brentano heeft gezegd, dat het nog 8 of 10 dagen zal duren voordat een beslissing ge nomen zal zijn over de nieuwe regering. Volgelingen van Adenauer zeg gen dat de instelling van drie nieuwe ministeries besproken •wordt. Het belangrijkste hiervan zou een ministerie van De fensie zijn. De chef van de commissie, de ex-mijnwerker en vakbondsleider Theodor Blank, wordt genoemd als eerste minister van Defensie. Het tweede ministerie zou dat zijn voor de buitenlandse handel. Hiervoor wordt genoemd de Vrije Democraat Franz Bluecher, voormalig administrateur van het Marshall-plan en vicekanselier. Verder zou er een ministerie komen voor het Perswezen. Hier voor wordt genoemd de Staats secretaris voor Binnenlandse Za ken, Otto Lenz. HARDINGEN. Schipper J. Veltman van de Harlingen 92 heeft gistermorgen onder Vlieland het stoffelijk overschot van de op 16 Augustus j.l. zo tragisch om het leven gekomen schipper Klaas Tot, van de Terschellinger Red dingboot „Brandaris", gevonden. Het lijk is in Harlingen geïdenti ficeerd en vervolgens direct naar Terschelling vervoerd. De teraardebestelling zal ge schieden Donderdagmiddag 10 September 2 uur te West-Ter schelling. LONDEN, 8 Sept. Premier Churchill heeft vandaag tijdens een kabinetszitting een aantal dienstleiders ontboden en de ge ruchten dat Engeland en Egypte eindelijk een oplossing gevonden hebben voor het geschil over de Suezkanaalzóne nemen steeds hardnekkiger vormen aan. Generaal Sir Brian Robertson heeft een overzicht gegeven van het informele accoord, dat naar verluidt bereikt is inzake de toe komstige verdediging van de be langrijke waterweg. In welinge lichte kringen wist men niet te zeggen of het kabinet ziin fiat aan de plannen gegeven heeft. Wanneer dit wel het geval is, is de weg voor het openen van formele onderhandelingen ge- effend. Na het bereiken van formele overeenstemming zal bovendien het Westen voort kunnen gaan met de onderhandelingen met de Arabische landen over de defen sie van het Midden-Oosten. Reisbeperkingen in Oostenrijk opgeheven WENEN De Oostenrijkse re gering heeft bekend gemaakt, dat Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie haar hebben mee gedeeld, dat alle bestaande be perkingen op het reizen van per sonen en op het vrachtverkeer in Oostenrijk op 15 September opge heven zullen worden. I In politieke kringen denkt men dat er geen veranderingen zullen komen in de sleutelminis teries van Financiën, Arbeid en Economische Zaken, resp. onder leiding van de Christen-Demo craten Fritz Schaefer, Anton Storch en Ludwig Ehrhard. Donderdag komen de leiders van de Christen Democratische Partij bijeen om te beslissen, welke andere partijen uitgeno digd zullen worden deel te ne men aan de regering en welke nieuwe ministeries gevormd zul len worden. De verhouding met Frankrijk Kanselier Konrad Adenauer is van mening, dat de Europese defensiegemeenschap voor het einde van dit jaar een werkelijk heid zal zijn. In een interview wees hij er op, dat hij overweegt positieve maatregelen te nemen om Frank rijk gerust te stellen ten aanzien van de kwestie der Duitse her bewapening en de rol, welke Duitsland in de voorgestelde Europese organisatie zal spelen. Adenauer zei, dat het probleem van nauwere Frans-Duitse be trekkingen bij hem steeds op de eerste plaats komt. „Een van de voornaamste doel einden van de Europese defensie gemeenschap is het vermijden van een toekomstig conflict tus sen Duitsland en Frankrijk", zei hij. „en dit is een kwestie, die mii zeer ter harte gaat. Daarom moet al het mogelijke gedaan worden om deze gemeenschap tot een werkelijkheid te maken". In een rede. die de kanselier Maandagavond tijdens een massa meeting gehouden heeft, heeft hii een juichende menigte medege deeld. dat een van de voornaam ste doelen van zijn regering de „bevrijding van de Duitsers, die onder de Russische onderdruk king in het Oosten zuchten" zal zijn. Men heeft hem gevraagd of hii daarmee ook andere Duitsers dan die in de Russische zóne van Duitsland bedoelde. Voormalig Duits gebied elders staat thans onder Pools bewind. Adenauer zei. dat de oplossing in de allereerste plaats van een vrij Polen afhankelijk was. „Indien Polen weer vrij zou worden, zou het de oostelijkste staat met een Westerse cultuur zijn. De Duitse politiek zou er op gericht zijn vriendschappelijke betrekkingen met een vrije Pool se regering aan te knopen". (Zie ook pag. 3) Studenten gestraft 270 studenten zijn wegens deel neming aan de Juni-opstand van universiteiten in Oost-Duitsland weggestuurd. De jonge hertog van Kent, zoon van de Hertogin van Kent, hegon Maandag de mili taire loopbaan, die hij voor zichzelf heeft gekozen, als ge woon soldaat. De Hertog, die 18 jaar zal worden in October, past zijn militaire kleding. WASHINGTON, 8 Sept. (A.P.). Harold Stassen, leider van de Amerikaanse hulpverlening, heeft vandaag verklaard, dat West- Europa in de afgelopen acht maan den grote vorderingen gemaakt heeft en het volgende jaar weinig of geen economische hulp van node zal hebben. Stassen zei dat West-Europa het hoogste productieniveau uit zijn geschiedenis behaald heeft sinds LE HAVRE, 8 September - De luxe Franse oceaanreus, de Li- berté, op drie na het grootste passagiersschip ter wereld, heeft vandaag een halve mijl bultende haven van Le Havre zes uur in de modder vastgezeten voordat het door het opkomend getij weer vlot kwam. Het 49.850 ton grote schip ver voerde 1075 passagiers en een bemanning van 1084 koppen. Het schip raakte om 14.30 uur vast en kwam weer vlot om 20.30 uur. De Franse maatschappij heeft meegedeeld, dat het schip geen moment in de kalme zee in ge vaar geweest is. Boven de zee hing een dichte mist. De Liberté heeft vanavond haar reis naar Southampton voortgezet. Het schip is op weg naar New York. De Franse maatschappij heeft niet de oorzaak opgegeven van de averij. De havenloods was nog aan boord, toen het schip vast liep. Via de luidsprekerinstallatie werden de passagiers op de hoog te gebracht en gerustgesteld. De passagiers gingen voort met het uitpakken in hun hutten en ver zamelden zich daarna in de sa lons en bars van het schip. De Liberté is 270 m. lang. Zij volgt in grootte op de Queen Eli zabeth, de Queen Mary en de s.s. United States. De Liberté is de vroegere Europa, de Duitse oceaanstomer, welke in 1945 aan Frankrijk gegeven werd bij wijze van herstelbetaling. Na een ver bouwing van 20 millioen dollar hervatte het schip op 17 Augus tus 1950 onder de naam „Liberté" de dienst over de Atlantische Oceaan. Noordelijk protest bij Rode Kruis-liga LONDEN. Het persbureau „Nieuw China" heeft Dinsdag uit Peking gemeld, dat de Chinese Rode Kruis-vereniging bij de Liga van Rode Kruisverenigingen te Genève geprotesteerd heeft te gen „drie aanvallen op Koreaans en Chinees Rode Kruispersoneel door Amerikaanse militairen en onredelijke (Amerikaanse) beper kingen bij het verschaffen van ge rief aan krijgsgevangenen". president Eisenhower in Januari zijn ambt aanvaardde. Toen hem gevraagd werd wan neer de hulpverlening ,z.i. beëin digd zou kunnen worden, zei Stassen. „Indien deze vorderingen voort duren zal de economische hulp in het algemeen slechts op zeer kleine schaal en in bijzondere gevallen verleend behoeven te worden". Tijdens een persconferentie, welke bijeengeroepen was om een uiteenzetting te geven van de Foreign Operations Administra tion (F.A.O.) zei Stassen. dat het doel decentralisering van het hulpprogramma was. „Wii willen er meer de nadruk op leggen, dat het werk gedaan wordt zonder dat de regering er zich mee bemoeid", zei hij. Om dit te bereiken, zei Stas sen, zal de regering de hulp in roepen van opvoedkundige instel lingen en andere organisaties, welke de technische hulp zullen bieden, die tot dusver van het punt-vier-programma uitging. Stassen zei, dat het programma der F.A.O. in vier grote gebieden verdeeld is: 1. het Verre Oosten, 2. het Naibiie Oosten, 3. Zuid- Azië. Afrika en Europa, 4.Zuid- Amerika. De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp ten aanzien van de inwerkingtreding van de Dis- tributiewet aangenomen. Het wetsontwerp tot verlen ging van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet werd goedgekeurd. Tenslotte werd de wijziging van de begroting der Staatsmij nen Limburg goedgekeurd. De wet Materiële Oorlogs schade zal op 13 October in be handeling worden genomen. door Koreaanse oorlog LONDEN. Generaal James van Fleet, voormalig bevelhebber van het Amerikaanse achtste le ger in Korea, heeft te Londen verklaard, dat in Zuid-Korea 100.000 kinderen wees zijn gewor den tengevolge van de oorlog. Er zijn 300.000 oorlogsweduwen en meer dan 30.000 verminkten te verzorgen. Er zijn twee millioen huizen nodig. BAARN De verantwoordelijkheid van de arbeiders jeugdbeweging voor en in het nieuwe Europa is het on derwerp van bespreking in de Internationale Katholieke Arbeidersjeugd, welke momenteel op Drakenburgli bij een is. Het is tot heden de stichter en propagator Mgr Cardijn, die het meest de taak heeft omschreven, welke de K.A.J. in het hedendaagse leven heeft. Zestien Euro pese landen nemen er aan deel, vier vertegenwoordigers buiten Europa zijn met steun der Unesco aanwezig. Nadat de besprekingen Maan dagmorgen waren geopend, heeft het bestuur in de namiddag een bezoek gebracht aan H.M. de Ko ningin. Daarna voerde Mgr. Car dijn het woord en heeft aller eerst een indruk gegeven van de staat, waarin de Europese jeugd verkeert. Een groot deel der jon geren, zo moest hij constateren, wordit thans niet meer door de kerk bereikt. Dit getal zal steeds groeien en in toenemende ^mate een gevaar worden voor de Chris telijke beschaving. Zij immers vervallen tot materialisme. Onze taak in het nieuwe Euro pa nu zal zijn ons te wenden tot deze jonge arbeiders. Mgr. Car dijn meende te moeten vaststel len, dat de neiging bestaat om zich in kleine groepen op te slui ten. Dit zou fataal worden voor de K.A.J. Voorts wees hij er op, hoe de arbeidersjeugd in Afrika, in Azie en in Zuid-Amerika in nog veel grotere mate te kampen heeft met moeilijkheden. De Europese arbeidersjeugd dient daarvoor open oog te hebben en de pro blemen der anderen te bespreken en te bestuderen. Practisch-, geen theoretisch werk, eiste Mgr. Car dijn van de K.A.J., zorg voor de REEUWIJK, 8 Sept. Burgemeester P. Feitsma zat vanavond om een uur of half zeven aan de maaltijd, toen het dienstmeisje binnenkwam met de boodschap dat er buiten een gezelschap voor hem was. Nu gebeurt het wel eens meer dat de burgemeester onder het eten gestoord wordt en meestal eet hij dan maar rustig af, alvorens zijn gemeentenaren het oor te lenen. Ook nu zette hij de maaltijd voort, zich niet bewust van de grote verrassing die hem te wachten stond. Want een grote verrassing was het. De burgemeester was stom verbaasd toen hij daar op zijn stoep de ballonvaarders zag staan, die hij koud twee uur geleden in Bodegraven, hemelsbreed een kilometer of vijf van Reeuwijk verwijderd, had zien opstijgen. „Ik dacht dat u allang in Duitsland zat", zei burgemeester Feitsma tegen de heer Boesman, die daar stond met onder zijn ene arm de oorkonde en onder de andere de kaas, bestemd voor de burgemeester van de plaats waar de ballon zou landen. Dat Het Rijdende Post kantoor, dat op het ogenblik door ons land rijdt om de verkoop van Rode Kruispostzegels te stimuleren, deed Dinsdagmorgen Soestdijk aan. H.M. Koningin Juliana werd er de vorste lijke cliënte van het rijdende postkan toor. H.M. koopt 'n aantal zegels en prentbriefkaarten, met toeslag voor 't Rode Kruis (links); H.M. bezig met het schrijven van de briefkaart (midden) en H.M. post de briefkaart (rechts). burgemeester Feitsma de geluk kige was en niet een of andere burgervader in Duitsland, was een gevolg van ballonpech. zo werd hem spoedig uitgelegd. Al direct na de opstijging in Bodegraven, zo vertelden de bal lonvaarders, bleek een der klep pen niet goed te sluiten en toen men boven Reeuwijk was, was alle ballast al uitgeworpen. Om dat men geen gevaar wilde lopen in de Reeuwijkse plassen terecht te komen, besloot men te landen. Die landing verliep voorspoedig: op ongeveer 100 meter afstand van he/ water kwam men veilig aan de grond. Zodat burgemeester Feitsma nu een oorkonde heeft en een kaas, die, zegt hij, misschien wel uit z'n eigen gemeente afkomstig is. Want ze kunnen daar in Bo degraven nu wel beweren, dat 't een Bodegraafse kaas is, maar er zijn heel wat zelfkazende Reeu wijkse boeren, die met hun pro duct in Bodegraven aan de markt komen, dus je kunt nooit weten. Fonds van 130 millioen dollar LONDEN. Groot-Brittannië heeft voor dit jaar 22.400.000 dol lar toegezegd voor een program ma der V.N. voor de wederop bouw in Korea. De Britse bijdrage is bestemd voor een fonds van 130 millioen dollar, dat men in Juni bijeenge bracht wil hebben. 28 leden der V.N. hebben be loofd het programma te steunen en verder hebben vijf staten bui ten de V.N. ook hulp aangeboden. De V.S. hebben beloofd op z(jn minst 65 procent van het bedrag beschikbaar te stellen. De Ameri kaanse bijdrage staat los van de 200 millioen dollar, welke aan Zuid-Korea voor hulp zijn aange boden. arbeidende jeugd van het ogen blik dat de jongens en meisjes op het leven worden losgelaten, zorg voor de jongens, die in mi litaire dienst gaan, zorg voor de vakopleiding en voor de roeping tot het huwelijk. Er moet een menswaardige opvoeding worden gegeven, hetgeen een zaak van apostolische ijver is. De aalmoe zenier waarschuwde de K.A.J. ook ervoor niet te ontaarden in een ontspanningsbeweging. In het bijzonder legde hij er de nadruk op; dat de K.A.J. nauw met de priesters moet samenwerken. De Dinsdag was geheel gewijd aan discussies in groepen, die naar hun taalgebied in vieren wa- ren verdeeld. Namens de Minister van O. K. en W. woonde het hoofd Afdeling Vorming buiten Schoolverband, de heer Ooster- lee, de besprekingen bij. van Oostenrijk op komst? WENEN.Het Weense pers agentschap „I.F.A." zegt, „uit Oostenrijkse en geallieerde bron" vernomen te hebben, dat in de loop van de week de Russen een voorstel zullen doen tot ontrui ming van Oostenrijk door de be zettingstroepen van de V.S., En geland, Frankrijk en de Sowjet- Unie. Volgens „I.F.A." zouden de Russen hun troepen in October terugtrekken en slechts een „sym bolische" bezettingsmacht ter sterkte van een bataljon achter laten. In Oostenrijkse en geallieerde kringen te Wenen is het bericht van „I.F.A." op geen enkele wijze bevestigd. BAARN. Bij het uitgaan van de St. Aloysiusschool té Baarn is de 8-jarige Sjaantje Kuyer, die met haar fiets huiswaarts wilde gaan, gevallen. Het hoofd der school trof het kind in bewuste loze toestand op het speelplein aan. Een onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren. Het kind was het enig dochtertje uit een groot ge zin. BOERDERIJBRAND IN BERLICUM Te Berlicum (N. Br.) is gister avond brand ontstaan in de boer derij van de landbouwer van Kils- donk. De brand is omstreeks elf uur ontstaan. Doordat de boerde rij van de buitenwereld practisch is geïsoleerd kon de brandweer niet tijdig worden gewaarschuwd. De boerderij is practisch geheel uitgebrand. Huisraad en de land bouwwerktuigen gingen verloren. Het vee kon worden gered. Ver zekering dekt slechts een gedeel te van de schade. Dodelijke ongevallen in Amsterdamse liaven AMSTERDAM. Gisteravond is op het terrein van de Neder landse Dok- en Scheepsbouw maatschappij, de 47-jarige arbei der C. de la B. zodanig komen te vallen, dat hij kort daarna op weg naar het Binnengasthuis is over leden. Aan boord van het motorschip „Alan Evelyn" te Amsterdam is de 52-jarige aanbouwer G. H. Z. van een steiger gevallen, en met het hoofd twaalf meter lager op de stalen bodem terecht gekomen. De man werd naar het Binnen gasthuis vervoerd en is gisteren aan de gevolgen van zijn verwon dingen overleden. Mossadeq wordt verhoord TEHERAN. Uit gezagheb bende Iraanse kring wordt ver nomen, dat ex-premier Mossadeq momenteel in een van de Tehe- raanse gevangenissen verhoord wordt naar aanleiding van door de legerautoriteiten tegen hem in gebrachte beschuldigingen. In welke gevangenis Mossadeq zich bevindt wordt strikt geheim gehouden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1