NOORDHOLLANDS Tragedie aan Franse kust eiste twaalf slachtoffers Christel mrclirace nadert Nederlandse divisies met Duitse en Engelse? Te middernacht door de vloed verrast Monte Carlospeelt met 175.000 man Dagblad voor Alkmaar en omgeving Slechts een priester wist zwemmend de kust te bereiken Verlaging der belastingen WILLIAM OATIS Atomische oorlogsoefening Donderdag 10 September 1953 - 49e Jaargang - Nnmmer 12878 Frankrijk Adenauer WRAAKOEFENING OP EEN WEDUWE? Geen vliegtuig neergestort Beria ontsnapt? Waar zijn 3404 UNO-gevangenen? IN Z'N VRIJE TIJD Ook de Belgen naar Mexico gevangene van een regiem WIL RUSLAND CONFERENTIE? Sluiting zitting 1952'53 der Staten Generaal De gezondheid van Z.H. de Paus JUIN IS WEL WIJZER KUNSTSUIKER in het verband van de NAVO ?eestelhkdetenoTvanga^ In" Gigantische vloot in „Mariner" Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, tnclnsief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singei 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE en (Van een diplomatieke medewerker) DE FRANSEN zouden al heel slechte Europeanen zijn wanneer zii de gunstige zijde van Ade nauer's verkiezingsoverwinning ontkenden. Maar zii zijn, behalve Europeanen, nu eenmaal ook Fransen. Het gaat hen dus wel aan het hart. dat het aanzien van Duitsland in de wereld, speciaal aan gene zijde van de Oceaan, is gestegen, terwijl dat van hun eigen land al maar verder daalt. De jalouzie is bovendien ver mengd met een tikkeltje vrees, waaraan enige grote Pariise bla den bereids uiting gaven. Van de drie grote kampioenen van Euro pa's integratie, zo hebben zij on gemerkt. is alleen Adenauer nog overgebleven. Schuman en de Gasperi zijn van het toneel ver dwenen, maar Adenauer staat vaster dan ooit overeind. Zal dit niet betekenen, dat Amerika na drukkelijker dan ooit gaat „spe len" op Duitsland en moet thans niet verwacht worden dat Frank rijk onder de druk komt te staan van Amerika en Duitsland beide om de E.D.G. en de verdragen van Bonn te ratificeren? Het ver slagen Duitsland zou aldus wel eens arbiter kunnen worden in Frankrijk's eigen aangelegenhe den wat een schrikbeeld voor de Fransen en hoe bitter moet hen dit maken! Misschien, dat zij in deze ont wikkeling een spoorslag vinden om de eigen problemen met ets meer vastberadenheid ter hand te nemen. Dat is te hopen, ook voor de regering-Laniel, wier prestige door de jongste stakin gen ernstig heeft geleden. Zij heeft van het parlement 't recht verkregen om tot het einde van het jaar met volmachten te rege ren. maar de eerste decreten die zii uitvaardigde hebben een ave rechts gevolg gehad: stakingen die het land een verlies van 100 milliard francs hebben berok kend, waarna bovendien de de creten zelf. die 30 milliard francs zouden opleveren, moesten inge trokken worden. Laniel probeert het thans met druk op de prijzen, om te kunnen ontkomen aan een algemene loonsverhoging, die de beruchte spiraal in beweging zou zetten, met een devaluatie als uiteindelijk gevolg misschien. On derwijl worden nieuwe decreten verwacht, waarna in October het parlement, critisch gestemd waar schijnlijk, bijeenkomt. Het zal er van afhangen of hij de vakbon den aan de ene kant en de parle mentaire leeuwenkuil aan de an dere kant weet te beheersen. Speelt hij dat klaar, dan is de kans groot dat hij aan kan blij ven tot het aftreden van Presi dent Auriol, een gebeurtenis die constitutioneel toch het einde van het zittende kabinet meebrengt. Men schijnt nu reeds ijverig doende achter de coulissen het optreden van een geheel nieuwe regering voor te bereiden, die door haar samenstelling beter op gewassen zou zijn tegen de natio nale en internationale situatie. Niet het heengaan van Auriol of de sociale onrust maar de ver wachte Amerikaans-Duitse druk om de E.D.G. te accepteren blijkt de partijen in Frankrijk tot el kaar te drijven. De socialisten met name zouden geneigd zijn over hun aarzeling met betrek king tot de E.D.G. heen te stap pen en dan van een nieuwe re gering deel willen uitmaken. Reeds noemt men de naam van Bidault als de president van zulk een nieuwe regering met de so cialisten. Een dergelijk kabinet van bredere samenstelling zou ze ker ook veel sterker staan tegen over het netelige vraagstuk Indo china, mits het daarover tevoren intern klaarheid weet te schep pen. Die duidelijkheid is er thans niet, daarom maakt het plan Laniel-Navarre ook zo weinig kans. Dat plan beoogt verdubbe ling van de huidige legersterkte in Indochina, mits Amerika bij springt met 300 a 400 millioen dollar steun per jaar. In enkele jaren hoopt men dan door een grotere krachtsinspanning de moeilijkheden daarginds onder de knie te hebben. Maar het zwakke punt in deze opzet is voor de Amerikanen de onstabiliteit in de Franse politiek. Hoe wil men met Frankrijk tot afspraken op lange termijn komen wanneer er tel kens weer andere regeringen op treden en Frankrijk bovendien wat Indochina betreft zo volsla gen verdeeld is? 's-GRAVENHAGE, 9 Sept. Vier mannen hebben zich in de afgelopen nacht gewroken op een weduwe. Althans, de Haagse re cherche vermoedt dat hun wan daden als een wraakoefening zijn bedoeld. Omstreeks kwart voor een reden zij met een auto naar het Zomerhof te 's Gravenhage, stopten, stapten uit, grepen een fiets, die er toevallig stond en sloegen ermee vier ruiten van een woning stuk, waar een zekere weduwe G. woont. Daarna ver nielden de „wrekers" nog enige ruiten van het badhuis en van een clubhuis op het Zomerhof. Getuigen zeggen dat een der man nen zei: „Neem je pistool mee". Er werd echter niet geschoten. Re Haagse recherche heeft de zaak in onderzoek. LA ROCHELLE, Frankrijk, 9 Sept. Twaalf personen, die gevist hadden, zijn hier vanmorgen vroeg verdronken, nadat zij overvallen waren door het snel opkomende Atlantische getij op een in de mist gehulde zandbank. De uit dertien personen bestaande groep, onder wie zich enkele vrouwen en priesters bevonden, is op weg naar huis door de mist misleid. Twee priesters en een der vissers besloten te trachten zwemmend hulp te gaan halen, terwijl de anderen op een zandbank achterbleven. De visser en een priester verdronken op weg naar de kust. De andere priester kwam uitgeput, doch behouden aan. Pastoor Jourdain, de enige over levende van de groep van tien mannen en drie vrouwen, heeft de volgende beschrijving van de tragedie gegeven: „Het was middernacht. Wij wa ren klaar met vissen en de netten waren ingehaald. Wij stonden tot 's-GRAVENHAGE, 9 Sept. Toen hedenmorgen het hardnek kige gerucht de ronde deed dat er voor Huisduinen een vliegtuig in zee zou zijn gestort, heeft de Ma rine Luchtvaartdienst een uitge breid onderzoek ingesteld. Deze kwam daarbij spoedig tot de con clusie, dat het hier waarschijnlijk loos alarm betrof. Desondanks wilde men honderd procent zekerheid hebben en werd, aldus vernemen wij van de Marine Voorlichtingsdienst, radio Scheveningen verzocht een be richt aan de scheepvaart uit te zenden, waarin werd gemeld, dat vermoedelijk voor de Ne derlandse kust bij Huisduinen 'n vliegtuig in zee was gestort en schepen in de omgeving werd verzocht uit te kijken. In het be richt dat om 13.20 GMT door radio-Scheveningen werd uitge zonden. ontbrak door nog niet verklaarde oorzaak het woord „vermoedelijk". Hierdoor aldus de Marine Voorlichtingsdienst, heeft de oproep 'n alarmerender karak ter verkregen dan bedoeld was Volgens de Marine Voorlich tingsdienst mag worden aangeno men, dat er zich geen ongeval heeft voorgedaan. Maar weer gegrepen SINGAPORE, 9 Sept. Het in de Chinese taal verschijnende dagblad „Tsjoeng Sjing Pao" heeft vandaag een bericht uit Hongkong afgedrukt, dat La- vrenty Beria, het voormalig hoofd van de Russische geheime politie, negen dagen nadat hij gevangen gezet werd door pre mier Malenkov, uit de gevange nis ontsnapt is. Het bericht, dat Hongkong be reikte vanaf het Chinese vaste land, voegde eraan toe, dat Beria vier uur later opnieuw gearres teerd werd en opgesloten in een zwaar bewaakte legergevangenis. Volgens het blad hadden in tieme vrienden van Beria de ontsnapping mogelijk gemaakt. In hetzelfde blad stond even eens een bericht, afkomstig uit Peiping, dat Beria na zijn ar restatie een mislukte poging tot zelfmoord heeft gedaan. ivaclit West Duitsland BONN. Van de ANP-corres- pondent. Minister Erhard, de West-Duitse minister van Econo mische Zaken, heeft verklaard, dat het zijn eerste doel zal zijn in de volgende vier jaren een krach tige economische expansie te doen ontplooien. Professor Erhard wil de econo mische expansie een nieuwe, krachtige stoot geven door een grote belastinghervorming, die de bevolking veel grotere financiële vrijheden zal laten. De mogelijkheid van een gron dige belastingverlaging zal vol gens Erhard moeten worden ge schapen door sterke uitbreiding der productie, die in het bijzonder gericht moet worden op de con sumptie der grote massa. De eco nomische expansie zal volgens de minister voor een belangrijk deel moeten worden gedragen door de woningbouw. Erhard heeft voorts verklaard, dat zijn voornaamste zorgen mede zullen uitgaan naar de vorming van een versterkte kapitaalmarkt. de borst in het water. Misleid door de mist, zagen wij Noord voor Zuid aan. Wij zochten onze toevlucht op een zandstrook. De zee bleef maar stijgen. Pastoor Audoin. Michel Fradin en ik be gonnen te zwemmen. Audoin was de eerste, die verdween. Ik bleef met Fradin zwemmen. Plotseling gilde hij: „Ik heb kramp. Ik kan me niet houden. Wij zien elkaar terug in de hemel". Hij verdween en ik bleef zwemmen, waarbij ik mijn richting aan de hand van een ster bepaalde". Na drie uur zwemmen bereikte pastoor Jourdain de kust. Volgens schatting heeft hij ongeveer 5 km gezwommen. Tot vanavond waren de stoffe lijke resten van acht van de slachtoffers geborgen. Alle slacht offers woonden op het nabij gele gen lie d'Oleron, met uitzondering van pastoor Audoin, de parochie herder van Courlay in het Westen van Frankrijk. Een vliegtuig van de Franse luchtmacht en politieboten zullen morgen voortgaan naar de slacht offers te zoeken. MOENSAN, Korea. 9 Sept. De geallieerde delegatie bii de Koreaanse wapenstilstandscom missie heeft de communisten vandaag om rekenschap gevraagd van 3404 geallieerde krijgsgevan genen. onder wie 944 Amerika nen. Generaal-majoor Blackshear Bryan, de leider van de geallieer de delegatie, legde de communis tische delegatie een zorgvuldig gecontroleerde lijst voor van krijgsgevangenen, die naar men aanneemt nog in communistische krijgsgevangenkampen verblijven Bryan zei. dat de communisten op hun beurt geëist hadden, dat de geallieerden de 27.000 Noord- Koreaanse krijgsgevangenen zou den uitleveren, die half Juni. nog voor de ondertekening van de wapenstilstandsovereenkomst, op last van de Zuid-Koreaanse pre sident Syngman Rhee in vrijheid zijn gesteld. KAAPSTAD, 9 Sept. Een boer, die in zijn vrije tijd naar diamanten zoekt, heeft vandaag een diamant van 120 karaats met een waarde van ongeveer 50.000 gulden gevonden, terwijl hij enige minuten later nog een diamant van 11% karaats omhoog haalde. De boer, C. I. Hohne, zei de grote steen op 10 meter diepte gevonden te hebben bij Kim- berley Kamp in de Kaappro vincie. met een handelsbeurs MEXICO STAD, 9 Sept. Als tweede Europese land is België voornemens in Mexico een han delsbeurs te organiseren in een poging om zijn exportmarkten in het Noorden van Zuid-Amerika uit te breiden. Ook de Duitse regering heeft reeds plannen voor een handels beurs aangekondigd. De Duitsers hebben Mexico uitgekozen, omdat dit een gemakkelijke plaats van samenkomst is voor inkopers uit de Verenigde Staten en Canada en uit de Spaans-sprekende lan den uit het Caraibische gebied. Mét ingang van Maandag a.s. zal de NOORDERPERS een begin maken met de publicatie van een reeks artikelen, die de in Mei j.l. uit Tsjechische gevangenschap teruggekeerde correspondent van Associated Press te Praag, William N. Oatis, over zijn belevenissen heeft geschreven. William Oatis heeft op beschuldiging van spionnage ruim twee jaar in Tsjecho-Slowakije gevangen gezeten. Na vrij gelaten te zijn kreeg hij van zijn arts slechts toestemming om één uur per dag te schrijven. In die uren schreef hij het verhaal, dat de NOORDERPERS thans gaat brengen. „William N. Oatis, gevangene van een regiem" is een Associated Press-uitgave en overname, in welke vorm ook, is verboden. BERLIJN. De Sowjet-Unie zou van plan zijn de uitnodiging i van de drie Westelijke mogendhe- den tot het houden van een con ferentie der ministers van Buiten landse Zaken van de „Grote Vier" aan te nemen. De vergadering zou te Potsdam of in Berlijn moeten worden ge houden, zodat voortdurend des kundigen over Duitsland kunnen worden geraadpleegd. FRANKFORT, 9 Sept. Een leger van 175.000 Amerikaanse, Belgische, Franse en Britse sol daten zal morgen tijdens de groot ste intergeallieerde manoeuvre sinds de oorlog oefenen in de atomische oorlogvoering. Een woordvoerder voor het Amerikaanse leger heeft vandaag verklaard dat tijdens de driedaag- Woensdagmiddag om 16.30 uur, arriveerde het Koninklijk Paar, dat een zesdaags bezoek brengt aan Amsterdam, bij het Paleis op de Dam, na een bezoek te hebben gebracht aan „De Gouden Poort.". De inspectie van de erewacht van 't Studenten-weerbaarheidscorps 's-GRAVENHAGE, 9 Sept. - De DC-6A Liftmaster van de K.L.M. zal op 8 October van de Hertog van Gloucester per soonlijk het startsein krijgen in de Londen-Christchurch race. In tegenstelling met de aanvankelijke plannen zal de K.L.M. machine, die het num mer 21 zal krijgen, n.l. als eerste starten in deze luehtrace, waarin thans de handicap- klasse het eerste vertrekt en niet de snelheidsklasse. De belangstelling voor dit luchtvaartgebeuren stijgt, vooral in ihet buitenland met de dag, doch ook in Nederland zijn de symptomen van een lichte ChristChurchkoorts waar te ne men. Dit goedaardige „ziekteproces" Holland en voorts een brief van de burgemeester van Lutjegast (gem. Grootegast), de plaats waar de ontdekker van Nieuw-Zeeland Abel Tasman, werd geboren, voor de burgervader van Ghristohurch. Vele radio-amateurs hebben reeds aangekondigd het vliegtuig op zijn vlucht te zullen volgen. De K.L.M. zelf zal in de pas- K.L.M.-machine start als eerste sage-kantoren te Amsterdam den Haag en Rotterdam en voorts in het paviljoen op Schiphol een routekaart bijhouden, waarop de vlucht van uur tot uur kan wor den gevolgd. De B.B.C. zal voorts morgen op Schiphol een aantal opnamen in verband met de wordt nog gestimuleerd door het vlucht komen maken, feit, dat gezagvoerder Koopei* een 1 In de bemanning van het toe- brief van minister-president stel is een verandering gekomen. Drees zal meenemen! voor de pre- In plaats van de heer W. F. J. mier van Nieuw-Zeeland, Sydney 1 Tielman zal de heer J. Boomsma, 33 jaar, die sinds 1935 bij de K.L.M. werkzaam is, als tweede boordwerktuigkundige de vlucht mee maken. Nieuw-Zeeland zelf en speciaal se oefening „Monte Carlo", die Donderdag tegen zonsopgang in midden Duitsland ten Noorden van Frankfort begint, het gebruik van de „nieuwste atoomwapens" voorgewend zal worden. Tijdens de oefeningen,-die op en kele kilometers van de Russische zone gehouden zullen worden, zullen geen atoomwapens afge vuurd worden. Het doel is echter het uit soldaten van vier naties bestaande leger bekend te maken met hun tactische gebruik en kracht. Hooggeplaatste officieren uit vele Natolanden bevinden zich reeds in Frankfort voor het vol gen van de oefening tijdens welke de verbindingen tussen de ge allieerde commando's op dit even tuele slagveld in een oorlog tus sen Oost en West op proef ge steld zullen worden. Aan de manoeuvres wordt deelgenomen door 120.000 Ameri kanen, 27.000 Belgen, 22.000 Fran sen en 6.000 Engelsen. 's-GRAVENHAGE. 9 Sept. De beide Kamers van de Staten Generaal zullen Zaterdag 12 Sept. des middags om kwart voor drie, in verenigde vergadering bijeen komen in het gebouw der Eerste Kamer. In deze vergadering zal de zitting 19521953 worden ge sloten. Vaticaanse kringen maken zich bezorgd Naar de Maasbode uit goede bron verneemt, maakt men zich in Vaticaanse kringen ongerust over de gezondheidstoestand van de HeiligeVader. De Paus verlangt echter, dat in Zijn werkzaamhe den geen verandering wordt ge bracht. De Heilige Vader heeft een zenuwontsteking in de rechter schouder opgelopen maar houdt desondanks Zijn dagelijkse audiën ties. De ontsteking zou veroor zaakt zijn door een geforceerde beweging, toen de Paus enige da gen geleden een pelgrim, die bij het opstaan na een kniebuiging uitgleed, vastgreep om hem voor een val te behoeden. De Paus heeft Zijn ring thans aan de lin kerhand gedaan om deze de pel grims te kunnen voorhouden voor de handkus. Zondag zal de Paus een radio toespraak tot het Italiaans natio naal Eucharistisch Congres te Tu rijn richten. PARIJS, 9 Sept. Een lid van de staf van de Franse maarschalk Alphonse Juin, de bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Midden-Europa, heeft de in een groot Nederlands blad vermelde geruchten dat Juin een staats greep in Frankrijk voorbereidde, betiteld als „te dwaas om com mentaar op te geven". Juin zelf zeide tot verslagge vers: „In Frankrijk heeft het een soldaat nimmer geluk gebracht, in de politiek te gaan, zelfs Napoleon niet". CHICAGO, 9 Sept. Twee jonge geleerden, de 33-jarige Ca nadees dr. Raymond U. Lemieux en de 25-jarige Zwitser dr. Geor ge Huber, hebben bekend gemaakt dat zij erin geslaagd zijn kunst matige suiker te produceren. Beiden zijn verbonden aan de „National Research Council" in Canada. De kunstsuiker zal niet in de handel komen, aangezien er vol doende plantaardige suiker is. Het product zal echter dienst doen bij verscheidene chemische onderzoe kingen. 's-GRAVENHAGE, 9 Sept. In welingelichte kringen hier ver klaart men, dat het door de Brus selse „Soir" gepubliceerde be richt over de toekomstige opstel ling en samenvoeging van divisies in de Noord-Europese strijdkrach ten niet meer dan een speculatie is, waarvoor geen enkele reële aanleiding bestaat. De Soir meldde, dat de Neder landse strijdkrachten zouden wor den samengevoegd met Duitse en Christdhurdh maakt zich thans op at twee Brigf. Mfhlbben de HoHanders een spe- I onder ^sch bevél en ciaal plekje in het hart van de 1 ^g'sche met twee Duitsemn- bewoners van deze eilandengroep. d5„Pu^ f„ Th.italsnd re- Vele Hollandse namen herinne ren nog aan het feit, dat Abel Tasman de eerste blanke was die hier in 1642 voet aan wal zette. Een bergketen en een baai zijn naar hem genoemd en voorts is er bijv, nog Kaap Maria van Die- men, genoemd naar de echtgenote van Tasman's opdrachtgever, de toenmalige gouverneur-generaal van Ned. Oost-Indië, van Diemen. De K.L.M.-passagiers tenslotte zullen tijdens de vlucht niet van nieuws verstoken blijven, want de stewards zullen, zoals dat wel meer op lange emigrantenvluch- ten gebeurt, een boordikrant uit geven, die dit keer een speciaal cachet zal krijgen. staan, en dat de in Duitsland ge legerde troepen zo dicht mogelijk bij de grens van het door de Rus sen bezette gebied zouden worden opgesteld. De welingelichte kringen wijzen er op dat het bekend is, dat de opstelling der Duitse divisies ge heel afhankelijk is van de tot standkoming der Europese Ver dedigingsgemeenschap en voorts van de wijze waarop straks in die eventuele gemeenschap de groe pering der Europese strijdkrach ten zal geschieden De tegenwoordige toestand is, dat het Nederlandse legercorps (drie divisies), het Belgische le gercorps (drie divisies) en een Brits legercorps van drie divisies tezamen de Noordelijke leger groep (Northern Army Group) vormen. Ruim 70 Amerikaanse oorlogs schepen, waaronder het slagschip Iowa en de vliegkampschepen Wasp en Bennington, zullen zich van de maand voegen bii de vlo ten van acht andere landen voor een van de grootste manoeuvres ter zee. welke ooit in vredestijd gehouden zijn. Aan de manoeuvres, welke zich uitstrekken van Norfolk in de V.S. tot de Britse eilanden en de poolcirkel, zullen ruim 300 sche pen, duizend vliegtuigen en een half millioen manschappen deel nemen. De Amerikaanse phase van de operatie „Mariner" loopt van 16 September tot 5 October. Admi raal Lynde Mc Cormick, de ge allieerde opperbevelhebber in de Atlantische Oceaan, zal de leiding hebben van de oefening ..Mari ner". waaraan deelgenomen wordt door vlooteenheden uit België, Canada, Denemarken, Frankrijk, Nederland, Noorwegen Portugal en het Ver. Koninkrijk.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1