Wil-Gele Kruis bestaat vijf en twintig jaar De Kaasmarkt, gezien door Zwitser en Duitser De middenstand in het goud Emailleerinrichti ng door brand verwoest Drukbezochte receptie en veel bloemen Tot wederdienst bereid AGENDA Dichte vonkenregen waaide over de huizen Requiem van Verdi 'n Kwart-eeuw Katholieke gezondheidszorg N.V. Alkmaarsche Overdekte des Zondags GEOPEND Radiotentoonstelling GROTE SORTERING Kamerp lanten DE BLOEMENSCHUIT Kind overreden en gedood Markt eu Beurs Hasrina 2 Donderdag 10 September 1953 Het was in het begin der twintiger jare, dat overal in den lande verenigingen op het gebied van de katholieke gezondheidszorg onder de pauselijke kleuren wit en geel werden opgericht. Het Wit-Gele Kruis verscheen in de ene plaats na de andere en in 1923 verenigden al die afdelingen zich in de Nationale Federatie, welke dit jaar haar dertigjarig bestaan viert, waarbij zij kan terugzien op een tijdperk van heilzame bloei; de federatie telt momenteel 629 afdelingen met totaal 517.000 leden, terwijl niet minder dan duizend wijkverpleeg sters haar taak van naastenliefde in het kader van het Wit-Gele Kruis verrichten. In September 1928 werd de Alkmaarse afdeling van het Wit- Gele Kruis opgericht, zulks op initiatief van de vorige deken, de H. E heer E. P. Rengs en Mr H. A. Kusters. In het eerste bestuur hadden zitting Dr. R. Bromberg als voorzitter, Mr. H. Kusters, Not G. Verkade. Dr. H. J. Hof stee, D. J. Woldendorp, W. Groot en G. Goes. Na het vertrek van dr. Brom berg werd dr. Paeilly voorzitter, die bij zijn vertrek werd opge volgd door wijlen de heer N. An- driesma, die op zijn beurt werd opgevolgd door dr. G. Sluymer, welke vorig jaar door dr J. Nij- man werd gevolgd. Van de overleden bestuursleden mogen de heren Kusters, Groot en Andriesma met ere genoemd wor den. De heren Goes en Wolden dorp maken vanaf de oprichting deel uit van het bestuur en mo gen derhalve tot de verdienste lijkste bestuursleden der afdeling worden gerekend. Met hen heb ben thans in het bestuur zitting de heren J. Nijman, H. Jacobse (secretaris), I. Vleugel en de dames mej. C. Kamphuys en mevr. G. Worm-v.d. Brink. Gees telijk adviseur is Rector G. A. Vis- ser Al spoedig na de stichting van het WitGele Kruis ging de nieuwe kruisvereniging een overeenkomst aan met het Witte Kruis inzake het medegebruik van de goederen uit het magazijn voor verplegings- artikelen; dit werd verstandiger geoordeeld dan het stichten van een eigen magazijn, dat aan het Witte Kruismagazijn, dat uitste kend voorzien was. veel afbreuk zou hebben gedaan. Deze overeenkomst werd later verlengd, zij het op nieuwe voor waarden. De vereniging begon al dadelijk met circa 1000 leden en groeide met de jaren; momenteel telt de afdeling 2750 leden; een mooi ge tal, hoewel hieruit blijkt, dat nog niet alle katholieke gezinnen zijn aori rföol nfpn De grote taak van het Wit-Gele Kruis ligt op het terrein van de wijk- en kraamverpleging, een taak, waaraan ook de jubilerende afdeling zich, mede dank zij de subsidie van Rijk en gemeente, zo goed mogelijk heeft gewijd. Over de goede hulp van de Wit- Gele Kruis-zusters kunnen alleen zij meepraten, die daarvan in hun gezin gebruik mochten maken. In de dagen van ziekte, waarin de zuster haar werk van naasten liefde in het gezin kwam vervul len, leerde men het Wit-Gele Kruis eerst ten volle waarderen. Gelukkig bestaat het ledencorps niet alleen uit mensen, die door ziekte genoodzaakt zijn de hulp van het Wit-Gele Kruis in te roe pen; de meesten zijn lid om dit sympathieke werk van zieken verpleging in eigen milieu te steunen en daardoor juist kan de afdeling zich de weelde van ge diplomeerde krachten veroorlo ven. Het Wit-Gele Kruis heeft vier gediplomeerde verpleegsters in dienst, twee als wijkverpleegster en twee als docente ter opleiding van kraamverzorgsters en voor het geven van moedercursussen. Sinds 1946 is in Alkmaar als in stelling van het Wit-Gele Kruis ook het kraamcentrum gevestigd, dat zijn werkzaamheden uitstrekt over een gebied van Uitgeest tot en met Texel en Oostelijk tot Ur- sem; dus over heel de kop van Noord-Holland, uitgezonderd West-Friesland. In dit gebied werken de kraamverzorgsters en kraamverpleegsters van het Wit- Gele Kruis. In 1952 kreeg de afdeling een eigen gebouw op Verdronkenoord 9. waarin het bureau is onderge bracht en enkele zusters zijn ge huisvest. Het ligt in de bedoeling hier in de toekomst een polikli niek te vestigen, waar de Wit- Gele Kruis-zusters lopende pa tiënten van de nodige hulp kan voorzien. Wat de verdere toe komstplannen betreft, is men voornemens zich ook de zuigelin genbescherming aan te trekken, zulks in samenwerking met het Witte Kruis. Ook hier zullen gediplomeerde verpleegsters haar taak vervullen. Het ligt niet in de bedoeling van de afdeling, om het zilveren jubileum met uiterlijk vertoon te vieren. Het feit zal slechts kerke lijk herdacht worden In drie pa rochiekerken zal Zondag de Hoog mis uit dankbaarheid worden op gedragen, terwijl onder de Heili ge Missen over de katholieke ge zondheidszorg gepreekt zal wor den; in de St. Laurentiuskerk door de geestelijk adviseur van de afdeling. Rector G. Visser, in de St. Dominicuskerk door de wel bekende Pastoor Drost uit Schoorl en in de St. Josephkerk door de vroegere geestelijk adviseur Pas toor C. Vis uit Anna Paulowna. Wie het bestuur ter gelegenheid van dit jubileum aangenaam wil verrassen, kan dit niet beter doen dan door een nieuw lid van het Wit-Gele Kruis aan te brengen, of b.v. zijn contributie vrijwillig te verhogen. DONDERDAG 10 SEPT. Bioscopen; HARMONIE: „De Fluwelen handschoen", 18 jaar. VICTORIA: „La Traviata", 14 jaar, CINEMA AMERICAIN: „Him- laspelet". Voorstellingen 8 uur. HOTEL VICTORIA: 8 uur: K. A.B. opent nieuw seizoen. Apotheken: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen beschik baar Apotheek Wanna Mient. Mient C 13, apotheker mej. F. Schuitema. Waterstanden: Vrijdag: hoog water 8.55 en 21.25 uur. laag water 3.15 en 15.50 u. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren M. d.v. J. J. de Boer en E. Zwagers. Gehuwd: H. Clement en M. A. Wijkstra. C. Akker en E. Baas. Bad- en Zweminrichting Canadaplein 1 - Tel. 3500 Ingaande Zondag 13 September van 912 uur (Advertentie) Op de jaarlijkse grote in Duitsland, was' GRUNDiG hèt evenement Grundig radiotoestellen bandopnameapparaten televisie bij Y P M A Langestraat - Alkmaar De diefstallen in hel Centraal Ziekenhuis ALKMAAR In aansluiting op ons bericht over de diefstallen in het Centraal Ziekenhuis blijken nog twee verpleegsters, geld en 'n dameshorloge te vermissen. Het aantal diefstallen is hiermee ge stegen tot zes. Het is de gemeente politie van Alkmaar inmiddels, aan de hand van het opgegeven signalement en van andere aan wijzingen, gelukt, gistermiddag de dader, een 24-jarige glazenwasser uit' Utrecht, in zijn woning te Utrecht aan te houden. De man had vroeger in Alkmaar gewerkt en hij heeft de radio en het hor loge verkocht, de portemonnaie verbrand en het geld opgemaakt. Hij is gistermiddag naar Alkmaar overgebracht. Emigranten met Sinterklaas thuis in familiekring ROTTERDAM, 9 Sept. De Holland-Amerika Lijn zal, even als het vorig jaar, de „Maasdam" een speciale Sint Nicolaasreis la ten maken, die geheel in het te ken van de 5de December zal staan. Het schip zal op 23 No vember a.s. van New York ver trekken, op 25 November Halifax aanlopen en op 3 December te Rotterdam aankomen. DE 100.000 In de Staatsloterij is hedenmor gen een prijs van f 100.000 ge vallen op nr. 16202. De f 25.000 viel op 2025 en de premie van S0.000 op nr. 14553. het artikel echt Duits „grund- lichis, want onze man heeft alles, wat er over kaasdragers en hun van oudsher stammende ge bruiken te vertellen valt, terde ge uitgeplozen. Over de stad rept hij geen woord. De hele organi satie van de kaasdragers in hun gilden, van hun voorschriften en gebruiken beschrijft hij uit en te na, waardoor zijn artikel nu niet bepaald aan leesbaarheid wint, droog wordt, en in het geheel met beantwoord aan 't opschrift dat erboven staat. Wel heeft hij het even over de drukte, die de talloze vreemdelingen op de Kaasmarkt te weeg brengen, en over de last die zij de kaasdra gers veroorzaken door hen te laten poseren voor een kiekje voor het familiealbum. Maar daarmee is 'hij uitgepraat over de eigenlijke markt, en duikt hij weer onder in de historische ge woonten en gebruiken, en ook in de wetten van het kaasdragers- gilde. Hij heeft het over de „ver plichte" deelname aan de laatste bieravond van het seizoen (net of onze kaasdragers anders niet zouden komen, het is maar niet een gezellige avond!) welke bier avond ook zelfs van de sterkstgn het allerlaatste restje uithou dingsvermogen opeist! Dat het stadsbestuur „bijna angstvallig" vasthoudt aan de ALKMAAR Wij hebben ons, lopend over de Kaasmarkt op een „hoogtijdag", en die vele druk pratende, plaatjes schietende bui tenlanders uit welhaast alle windstreken horend en bekij kend, wel eens afgevraagd: hoe zouden die mensen, allemaal naar Alkmaar gekomen doordat zij gehoord of gelezen hadden van de wereldberoemde kaasmarkt die men daar iedere Vrijdag de vreemdelingen voor de ogen to vert, hoe zouden die mensen, nu zij oog in oog met die kaasmarkt staan, en het bonte schouwspel nu in werkelijkheid voor zich zien, zich nu voelen, en nu bij zichzelf denken? Beantwoordt de Kaasmarkt aan hun verwachtingen, overtreft het die zelfs, of voelen zij zich lich telijk beetgenomen en valt het een beetje tegen doordat zij er een andere voorstelling van had den gemaakt? Wij hebben dat van de zomer, wanneer wij (beroepshalve) zelf ook in het gewoel waren opge nomen, zo hier en daar door het maken van een praatje met een belangstellend toekijkende vreem deling wel eens geprobeerd uit te vissen, door hem of haar naar zijn of haar oordeel over de Kaasmarkt te vragen. Maar naari ons gevoel leverde dit „opinie-' onderzoek" nooit erg veel op, omdat we welhaast altijd ten antwoord kregen dat ze het zeer interessant vonden, en er van ge noten, ook wanneer wij dachten dat het hun een beetje tegen viel. Uit hoffelijkheid tegenover de Nederlander gaven zij mis schien dit antwoord. Dezer dagen kregen wij ech ter een tweetal artikelen in han den uit buitenlandse kranten, die de Kaasmarkt in Alkmaar tot onderwerp hadden. En deze bei de artikelen - de ene uit het Zwitserse blad „Luzerner Neu- este Nachrichten" en het tweede uit de „Algemeine Zeitung" uit Hannover in Duitsland - zijn wel belangwekkend, daar ze de me ningen van twee buitenlanders weergeven, welke meningen nog al uit elkaar lopen. Uit het Zwitserse artikel blijkt, dat de schrijver zeer heeft geno ten van zijn bezoek aan Alk maar, en zijn verslag is dan ook allervriendelijkst zowel ten aan zien van onze stad (die hij een „stadje" noemt, maar daar zullen we maar overheen stappen) als ten opzichte van de Kaasmarkt zelf. Als men zijn artikel leest, dan krijgt men de indruk, dat Alk maar zo'n beetje een sprookjes- stad is, en de Kaasmarkt een soort stadsfeest of volksfeest. Hij begint bij het stationsplein, dat „helderschoon en omgeven is met groen", noemt de molen op het bolwerk „het van verre zicht bare kenteken van Alkmaar, waarvan het zachte geknars van de wieken door de wind gevoerd wordt naar het water van de stille gracht (waarschijnlijk de Singel) welk water zich tussen verdroomde parken en huizen doorslingert". Hij heeft het over de kaas wimpels in de straten, en de Waag noemt hij een „Kathedra le", waar je pas komt nadat je door een paar schilderachtige stegen bent gelopen. De kaas- neerikt ^kaasdragere1" Tmakelfik THii noemde Alkmaar een echte (kaas) en zeer'" interessant het middenstandsstad en herinnerde wegen en het sjouwen van dei aan de gezamenlijke pogingen van kaasdragers) schouwspel. Het ca-gemeentebestuur en middenstand, rillon van de Waag vergeet hij om Alkmaar tot centrumstad van ook niet, want het „klingelt de j de Kop van Noord-Holland te ma- hele morgen door, terwijl om 12 ken. Hij spoorde de middenstan- uur de ruitertjes gaan rijden" ^ers aan tot krachtige samenwer king via hun organisatie, de enige weg om er te komen. Naast een bloemenhulde bood spr. namens het gemeentebestuur de beste wensen aan. De heer G. van Slingerland sloot zich als voorzitter van het Borgstellingsfonds hierbij aan, waarna de heer G. Goes, als wnd. voorzitter van de N.R.K.M. en als middenstandsvriend zijn geluk wensen aanbood. Hij herinnerde er aan, hoe de werkers van het eerste uur hun energie cn offer vaardigheid in dienst stelden van de organisatie en prees de pret tige verstandhouding, welke er al tijd tussen de drie middenstands verenigingen heeft bestaan. Hij liet zijn goede wensen vergezeld gaan van een geschenk in de vorm van een fraaie voorzitters hamer, hopende dat daarmee nog vele besluiten in het belang van de middenstand mochten worden bekrachtigd oeroude tradities, dat is volgens de schrijver haar goed recht, maar dat men van de bezoekers stroom iedere mogelijkheid be nut „om uit die tradities geld te slaanen daarbij de vreemdelin gen „afzet dat hun de ogen uit het hoofd puilen", daarmee kan de schrijver zich niet verenigen. Behalve dat het artikel droog is, ■wordt het op het eind derhalve bijna onvriendelijk en enigszins beledigend. Enfin, er zijn even goed heel wat Duitsers geweest. (Advertentie) LAAG IN bij PRIJS STEENENBRUG d! Speciaal iddres voor hang- en klimplantjes ENKHUIZEN. In de afgelo pen nacht heeft een korte maar hevige brand de emailleerinrich ting van de fa Vroling aan de Paktuinen te Enkhuizen volko men verwoest. De vrijwillige Enkhuizer Brandweer bestreed het vuur met ruim driehonderd meter slangenmateriaal, maar zij was te laat gewaarschuwd en stond voor het behoud van het gebouw machteloos. Sinds enkele jaren werd er in dit bedrijf gewerkt aan het emailleren, spuiten en branden van kachel-onderdelen, die dan enkele percelen verderop werden gemonteerd en afgewerkt. Veelal werkte men dag en nacht door aan deze vervaardiging en van nacht om half één onderbrak men het werk, om enkele uren later weer te beginnen. Juist in die tussentijd, men schat om twee uur, werd er in het gebouw een rode gloed ge constateerd en kort daarop stond het hele gebouw in lichterlaaie. Direct na alarmering kwam de brandweer in actie met de beide brandweerauto's, terwijl de nieu we autoladdder klaar stond om direct ingeschakeld te worden. Een der eerste taken van de brandweer was het bergen van ca 30 zuurstofcylinders, waar van er twee aangesloten stonden. Het bericht dat deze flessen nog aanwezig waren bracht uiteraard de omwonenden in paniekstem ming en velen vluchtten hun huis uit om ver van deze plek te geraken. Gelukkig heeft men dit gevaar, dat tot een catastrophe had kun nen leiden, weten te bestrijden. Een dichte vonkenregen steeg uit het kurkdroge gebouw op, maar de wind voerde de vonken over de huizen naar het IJselmeer. Om half vier vannacht rukte de brandweer in en bleef men alleen achter voor het nablussen. De oorzaak van de brand is niet bekend, maar men denkt dat de vuurhaard gezocht moet wor den in de nabijheid van de grote oven die op 800 graden Celsius stond ,doch geheel was afge schermd. De verzekering zal de schade wel dekken, maar in het uitge brande gebouw, waarvan alleen de muren nog overeind staan, moet het steeds groeiende bedrijf voor onbepaalde tijd worden stopgezet. Weersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond AFNEMEND BUIIG Wisselende bewolking met aanvankelijk plaatselijk nog enige buien, maar morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer. Weinig verande ring in temperatuur. Tot ma tig afnemende wind, aanvan kelijk Noord-Westelijk, later krimpend naar West. Kruidenier moet zijn zaak een jaar sluiten TUITJEHORN De economi sche politierechter te Alkmaar veroordeelde Woensdagmiddag N. F. uit Tuitjehorn, kruidenier an nex caféhouder, tot een boete van 10.of vjjf dagen waarbij stil legging van het kruideniersbedrijf voor de tijd van een jaar. Een en ander omdat F. niet over een vestigingsvergunning be schikte waarvoor hij reeds meer dere malen was veroordeeld. Laat dit voor andere winkeliers in de omgeving die in dergelijke om standigheden verkeren een duide lijke waarschuwing zijn. ALKMAAR Dankbaar voor het initiatief, vermeldt het be stuur van de Alkmaarse Lighal- len de uitvoering van het Re quiem van Verdi door de N.H. Oratorium Vereniging op Zater dag 19 September te 8 uur in de Alkmaarse Grote Kerk. De baten van dit concert komen ten goede aan de Alkmaarse Lighallen. Het succes, dat een bezoek aan dit concert mogelijk moet maken, ter wijl een algemeen menslievend doel inzet is, zal zeker het succes dat de uitvoerende vereniging op 8 October 1952 heeft gehad, eve naren. Men heeft zich verzekerd van de navolgende medewerking: Dora van Doorn-Lindeman, sopr.: Aafje Heijnis, alt; Han Le Févre, tenor; Laurens Bogtman, bas; Haarlemse Orkest Vereniging,h et geheel onder leiding van Corn. Jonker. Het uit te voeren werk en het doel waarvoor, genieten een zo danige bekendheid, dat een uit gebreider opwekking zeker over bodig is. ALKMAAR Een jaar nadat de Koninklijke Nederland se Middenstandsbond werd opgericht, werd ook in Alk maar een vereniging voor de Handeldrijvende en In dustriële Middenstand gevormd, welke gisteren haar gouden jubileum vierde. Des middags recipieerde het bestuur in 't Wapen van Heemskerk, waar tal van fraaie bloemstukken getuigenis aflegden voor de waardering, die men allerwege voor de Alkmaarse Middenstands bond koestert. Er werden ook tal van harte lijke woorden gesproken. Daar kwam allereerst een deputatie van de Gemeente, die zich liet vertegenwoordigen door de loco burgemeester, Mr. A. Leesberg en de gemeente-secretaris, Mr. R. Veendorp. In dit verband zij ook opgemerkt, dat ook tal van raads leden het bestuur kwamen com plimenteren. Mr. Leesberg, die mededeelde, dat burgemeester Wytema verhin derd was, herinnerde aan de moei lijkheden voor de middenstand van een halve eeuw geleden en prees de bestuursleden, die in de loop der jaren die moeilijkheden het hoofd hadden weten te bieden. Dat carillon is „een echte Hol landse specialiteit". En wanneer de eigenlijke markt is afgelopen, begint „het gemoedelijke gedeel te" wanneer „muzikanten in Hollandse klederdracht" (onze bloedeigen Amsterdamse Volen- dammers blijkens een foto bij 't artikel) in de straten, stegèn en op de pleinen ten dans spelen, waarop „ingezetenen en vreem delingen vrolijk meedansen en uit volle borst de liedjes meezin gen". Al met al verstaan de Alk- maarders volgens de schrijver de kunst om van 'n „door-de-weekse dag e.en volksfeest in het klein te maken". Al is dit artikel niet overal helemaal juist, het is toch vol lof en waardering, en het maakt goede reclame voor de kaasmarkt bij de Zwitserse lezers. Het Duitse artikel is heel an ders. Hier schrijft de verslag gever, hoewel hij boven zijn ar tikel „Alkmaars Kasemarkt" zet te, in het geheel niet over het bonte gedoe op de markt zelf Wij zouden welhaast zeggen dat Middenstand, de heer C. W. Keys- per, sprak als voorzitter van de Contact-Commissie en wees'erop, dat er moed en volharding voor nodig zijn, om een vereniging vijftig jaar in stand te houden. Jammer vond hij het, dat er nog steeds middenstanders zijn, die, hoewel zij wel profiteren van het werk der organisaties, daar nog geen lid van zijn. Spr. herinnerde voorts aan de verschillende mid denstandsgebeurtenissen als Ga- mit, winkelweken en Braderies, die door goede onderlinge samen werking tot stand kwamen. De heer K. Pijl, lid van het Hoofdbestuur van de K.N.M.B., onderstreepte de goede woorden van de vorige sprekers en ver heugde zich over de steun, die de Alkmaarse middenstand van het gemeentebestuur ondervindt. Hij verdedigde het goed recht van de Middenstand, dat hij de stut en de steun noemde van stad en land. Tot zijn vreugde constateerde hij, dat er een stijgende lijn valt waar te nemen t.o.v. het begrip mid denstand, al blijven nog vele mid denstanders afzijdig van hun or ganisatie. Hij bracht hulde aan ziek en schetijes-ten tonele bracht afdeling, die hij vooi de toekomst De operettemuziek was wel de en De Moei van het bestuur der N.R.K.M., de heren E. Mak en Fr. Otten namens de V.V.V., de heer Voorthuizen, directeur van het Marktwezen, de heer Ir. H. Knol, directeur van Openbare Werken, de heer J. Dreeuws, Commissaris van Politie, de heer J. v. Maarle- veld, Commandant van de Brand weer, de heren C. de Lange en J. C. Reinders namens het Bank wezen en voorts vele leden en oud-bestuursleden. Feestavond Na de receptie verenigde het bestuur zich met enkele genodig den aan het diner, waarbij aanza ten burgemeester H. J. Wytema en echtgenote, de wethouders mr A. Leesberg en G. Hoytink, de heer C. Bregman, wnd. voorzitter van de K.v.K., de heer D. Schef- fel, voorzitter van V.V.V., de heer H. Holsmuller, voorzitter van de Handelsavondschool, de heer J. Dreeuws, C.v.P. en de heren G. Goes en P. Tros, bestuursleden van de NRKM afd. Alkmaar, als mede de heer Haytema namens de Chr. Middenstandsvereniging alhier. Verschillende sprekers, o.a. de burgemeester hielden een ta felrede. Erelid Des avonds was de zaal van het Wapen van Heemskerk geheel gevuld met leden van de jubile rende afdeling en hun dames. Vooraf sprak de heer Nijhuis een welkomstwoord, waarna hij de heer J. de Jager, de nestor van de vereniging wegens zijn erote verdiensten voor de afdeling tot erelid benoemde, zulks onder instemming van de feestvergade- ring. De heer De Jager dankte voor deze onderscheiding en kon niet nalaten een propagandistisch woordje te spreken, zoals hij ook 25 jaar geleden had gedaan. Nadat nog de heer Zwagerman, secretaris van de KNMB een woord Van gelukwens had gespro ken was het woord aan het Lan- gendijker Cabaretgezelschap, dat een vrolijk programma van mu alle goeds toewenste. Vervolgens kwamen de voorzit ters van de zusterverenigingen uit Purmerend en Den Helder met hun goede wensen en vriend schappelijke hulde. Tenslotte sprak de voorzitter van de jubilerende afdeling, de heer J. H. Nijhuis woorden van dank: allereerst aan het gemeen tebestuur en vervolgens aan alle sprekers voor hun komst, hun vriendelijke woorden, bloemen en geschenken. Van de velen, die ter receptie verschenen noemen wij nog: de heren C. Bregman, wnd. voorzit ter en D. J. Scheffel, secretaris van de Kamer van Koophandel, De nestor van de Alkmaarse de heren Goes, Nagengast, Tros hoofdschotel van dit programma; de dames Hanni Wolfswinkel en Ati Kuiper brachten met de heer Piet Tromp menig operette-num mer en oogstten daarmee veel succes. Ger Hop zorgde aan de vleugel voor de begeleiding, zulks op uitstekende wijze. In de West-Friese schetsjes lieten Gert Goudsblom, Klaas Schuit, Jan Klinkert en Theo van Zeist, nu en dan bijgestaan door Ati Kuiper de lachspieren in de zaal werken. Zij brachten hun West-Friese voordrachten met veel routine en op levendige wijze. Het was alles bij elkaar een zeer geslaagd programma. Met -een dansje werd de jubi- leumavond besloten. ALKMAAR Vorig jaar met de Kerstdagen speelde de toneel vereniging „De Hoop" te Hoog woud het stuk „Tot wederdienst bereid". De opvoeringsrechten van dit stuk ten bedrage van f 30 had men voldaan aan de houder van het auteursrecht, de uitge versmij. Vink te Alkmaar. Deze firma stelt echter bij het opvoe ren van een toneelstuk ook ver plicht, dat men een aantal tekst boekjes er bij neemt, welke tekst boekjes in dit geval f 2.60 per stuk moesten kosten. Door de to neelvereniging waren echter deze tekstboekjes niet gekocht, zodat de firma Vink de vereniging voor de rechter daagde. Het onderha vige toneelstuk is door een Hol landse vertaler uit het Ameri kaans vertaald, en van deze schrijver kocht de firma Vink het auteursrecht voor de Holland se vertaling, alsmede het opvoe- ringsrecht voor een bedrag van f 250.—. De directeur van de uitgevers mij., de heer J. B. Vink, werd als getuige gehoord, en zette de gang van zaken, die gevolgd wordt bij de opvoering van een dergelijk toneelstuk door een toneelvereni ging uiteen, terwijl daarna als ge tuige a décharge namens de ge daagde partij werd gehoord de secretaris van de Nederlandse Amateur Toneel Unie, die de al of niet juiste overdracht van de auteursrechten bestreed, alsmede de handelwijze van de fa. Vink om de aankoop van tekstboekjes bij opvoering verplicht te stellen. De officier van justitie was echter van mening, dat wat dit laatste betreft, de uitgeversmij. wel het recht heeft om een der gelijke aankoop te bedingen, en eiste tegen de drie bestuursleden van de toneelvereniging „De Hoop", E. H„ J. N. K. en G. V. allen uit Hoogwoud, ieder een boete van f 25.en tevens vor derde hij toewijzing van de civie le vordering van 8 maal f 2.60. Daarna werd de behandeling van deze zaak voor onbepaalde tijd geschorst in afwachting van de uitspraak van het Amsterdamse Hof. Samensmelting busdiensten in de Zaanstreek PURMEREND. Met ingang van 1 October a.s. zal de auto busonderneming N.V. Enhabo te Landsmeer, de dienst overne men die de N.V. autobusbedrijf M.E.A. in de Zaanstreek onder houdt. Het personeel van de M.E.A. zal in dienst van de Enhabo kunnen treden. BREEZAND. Woensdag ochtend vond er op het plein bij café „Bloemlust" een ernstig on geval plaats, dat aan een zeven jarig knaapje het leven heeft ge kost. Uit een bus van de NACO die om tegen negen uur vanuit Den Helder arriveert, stapten twee onderwijzeressen en ook de jon gen Freddie KI. om zich naar de O.L. school te begeven. Plotseling flitste Freddy voorbij de dames, achter de bus om, maar zag daardoor niet een grote Belgische vrachtwagen, die van de Zand- vaart naderde. De gevolgen wa ren ontzettend. De kleine Freddy was op slag dood en werd totaal verminkt teruggevonden. De con sternatie was groot. Onmiddelllijk was er E.H.B.O.-hulp aanweizg van de heer Prins, de doktoren Veenis en Olree waren er ook zo goed als direct, maar konden niets meer uitrichten. De verkeerspolitie verrichtte de nodige opmetingen en rem proeven, maar van schuld van de chauffeur is o.i. geen sprake. THANS OP CYPRUS Aardbeving eist 120 doden NICOSIA, 10 Sept. Twintig personen zijn vanmorgen omge komen en honderd gedood bij een aantal aardschokken in en om de Cyperse stad Paphos. In de nacht werden acht lichte iardschokken in de hoofdstad Nicosia gevoeld. Een aantal men sen vluchtte in nachtkleding de straat op en vrouwen riepen: „Het wordt precies zo als in Griekenland." De raadsman van de fa. Vink, mr. Scholte, sloot zich aan bij het requisitoir van de officier. Hierna werden H. D. uit An- dijk, G. P. D. uit Hilversum en P. H. uit Andijk als zijnde ver tegenwoordigers van een christe lijke gymnastiekvereniging ge hoord, welke vereniging een to neelstuk had opgevoerd zonder daarvoor de vereiste auteursrech ten aan de belanghebbende te be talen. Wegens overtreding van de Auteurswet 1912 werden zij ver oordeeld tot een boete van f 15. of vijf dagen hechtenis bij niet betaling per persoon. Opa Klijzing doet mee aan nationaal concours pijproken PURMEREND. Opa Klij zing, wereldrecordhouder pijp roken, heeft besloten voor zijn club „De Gesellighe Dampkring" uit te komen bij de nationale pijprokerswedstrijd in Purme rend. Ook de Nederlandse re cordhouder, de heer S. de Ridder zal Zaterdagmiddag 3 uur de brand in zijn pijp steken. Reeds meer dan honderd pijp rokers hebben voor dit nationale concours ingeschreven. Er wordt gerookt met 2,5 gram Hollandse baai. LANGEDIJK, 10 Sept. 5.000 kg. aardappelen, eigenheimers 13; meerlanders 8.80—9.40; ijselster 9.40; 34.000 kg. rode kool A 5.60 13.20; B 4.40—4.90; 9.000 kg. gele kool A 4.90—7.80; B 4.60—4.80; 5.000 kg. groene kool A 7.609.70; 10400 kg. witte kool 3.50; 8100 kg. slabonen 2055.60; 4800 st. bloem kool BI 28.70—43.50; BII 14.10— 21.10; 6000 kg. uien 14.90—23.30; nep A 55.80; 3000 kg. bieten B 4—5. HEILOO, 9 Sept. Sperciebo- nen 2958; snijbonen 2445; stokbonen 5l68; pronkbonen 14 35; kropsla 412; komkommers 918; tomaten 2238; andijvie 6 11; meloenen 2754; pruimen 20—35. ALKMAAR, 9 Sept. Slabo nen z. dr. 2657; stoksnijbonen 2872; stamsnijbonen kas 113 118; pronkbonen 2836; kom kommers 1123; tomaten A 22 40; bloemkool 1142: rode kool 512.50; groene kool 612.50; spinazie 1138; postelein 1430: sia 313; andijvie 67.50; rode bieten 57; bospeen 1429; was- peen 1422; uien 47.50; prei 16.5019.50; reine victoria 21 47; augurken 20118; perziken 6 23; frankenthalers 7192; ali- cant 8089; west-frisia 5466; suikermeloen 2057: ananasme loen 2848; peren: triumph de Vienne 1831; clapps favoriet 12 30; appels: zigeunerin 1627; james grieve 3545. WARMENHUIZEN, 9 Sept. 19500 kg Aardappelen. Eerstelin gen 11.90: grove 10.40; eigenhei mers 12.1012.40; bl. eigenh. 12.3012.60; bintjes 10.80; grove 10.70; meerlanders 1010.70; 15000 kg rode kool 3.40; 6700 kg gele kool 3.407.00; 21500 kg witte kool 3.50; 3100 kg slabonen 31—63; 3000 kg uien 5.20—6.00; drielingen 9.70; nep 20.80. ZWAAG. 9 Sept. Vr. aardap pelen 11.1013,90; spinazie 37 44; postelein 1719; uien 1018; bieten 5.6014.90; groene kool 7.80—12.30: rode kool 7.30—13.40; snijbonen 3258; tuinbonen 47 52; tomaten 2042; augurken 5794; breekpeen 7; waspeen 22 28; gare biet 1516; andijvie 13 17; sla 812.60; bloemkool 11 50: komkommer 1423; perzik 7 31; bl. pruimen 7591; reine Victoria 1852; reine claude d' altan 2756; tonneboer 11—13; witte druiven 1.07; alicant 68 108; frankenth. 50106; bramen 5581; suikermeloen 49; netme- loen 1642; annanasmeloen 49 55; ellison orange 4652; james grive 3648; kerwick appel 17 21; manks codlin 1820.20; schellinkhouter 2040; transp. de cronsels 1639; zigeunerin i5 26; beurré d'amanlis 2022; beur ré de merode 2124; beurré hardy 2745; clapps favorite 25 37; enkele jut 2655; sign, d' esperen 2032; triumphe de vienne 3452; charlemowsky 23 33: muskaat 81146; benonie 44 —69. NRD. SCHARWOUDE. Aan voer 13.000 kg aardappelen. Eer stelingen 10.80; eigenheimers 11 12.40; bl. eigenh. 12—12.10; koopm. blauwe 10.1010.80: oran 10.10; meerlanders 10.20; beve landers 9.80, bonken 9.5011.70 drielingen 5.20, driel 3.80: 25.000 kg uien 4.705.50, grove 5.10 5.80, drielingen 810, nep 2324; 400 kg kroten A 5.70—6: 16.000 kg slabonen IA 4855, I 39—50. II 2543; 2200 kg rode kool A 6.409.30; 8100 kg gele kool A 4, B 3; 2600 kg groene kool A 6.708.60; 5000 kg witte kool 3.60; 480 st. bloemkool All 19, af wijkend 9. Doorgedraaid 8000 kg gele kool.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2