srkoop f 2 1 34.511 !99o 19.501 69 501 34 501 82.501 £9.501 i Niet louter toeschouwers bij de uitbreiding van het Kijk Gods op aarde De waarde van de parochie als godsdienstige gemeenschap Niet alleen de grote ook maar V Kerken bouw Nieuwe campagne voor kerkenbouw in ons bisdom Den Helder, Purmerend, De tier, Nieuw Vennep, Landsmeer ■Illli]; Verdubbeling opbrengst collecte ten Beurs id van jaardag |j Gestage geldstroom Extra-giften Vrijdag 11 September 1953 Pagina 3 verwachting l door het K.N Bilt. geldie van d tot Zaterdag- ELE BUIEN lking met vooral k enkele buien andering in tempe- tige tot krachtige jke wind, later ar West tot Noord- l.-keuringen iter: „De onzicht- tander" (14) en oude kant" (18) eater: „Spel met de leherazade (18) landerson Mysterie" ïericain: „Caroline met voorbehoud) 0.-tournee tournee zal dit sei- weer naar Noord- >n; en wel op de vol- 7 Februari Alkmaar, diddenmeer, 1 Maart daart Beverwiik. 11 Sept. 29.000 d. 15 stapels fa- 1,88 per kg; 3 sta ns f 1,90 per kg. C 3200 kg aard- grove schotten 11,60 le kool A 6,9012; 000 kg gele kool A -3,80; 10.000 kg gr. 10; 137.600 kg witte iO kg slabonen 21— 3 bloemkool B 23.10 8—10,80; 2000 kg 5,10; 12.500 kg uien p 13,80—12,60; 800 A 3340; Doorge- sg gele kool; 31500 1. VOUDE, 11 Sept. ■dappelen; eerstelin- 0.40. eigenheimers >lauwe eigenheimers bint.ies 10.6011.30, lauwe 10.3011.00. 10.10, bevelanders iiselster 9.00, souve- onken 10.2012.00, 10, 10.000 kg uien >ten 5.205.50. drie- -11.00. nep 15.00— ;g kroten a 5.40 g slabonen la 55.00 00—56.00. 2 28.00— rode kool a 8.00 9000 kg gele kool b 3.00, 2.300 k? a 7.20—8.40. b 5.10, tte kool 3.503.80. emkool a2 27.00. af- D 10 Sept. Pluim- me handel. Aanvoer iks. Prijzen: slacht- 1.601.65; zware 80; piepkuikens 2.40 kuikens 2.552.65, Overige per stuk: .801.75; tamme ko- 50; jonge konijnen amme jonge duiven Handel in kippen- 1 henneneieren rede- ca. 1.500.000 stuks. neieren 17.7518.50; 18.10 per 100 stuks, henneneieren 10.00 stuks. rveiling „Barneveld- vlug. Aanvoer ca. waarvan er 485.000 imen. Prijzen: eieren 10.40x—12.56; eieren 13.1217.90x; eieren m 17.90x19.26 per prijs waartegen dit gewicht aange- a.) tn laag gestel" H| geven, maar COLLECTIES. j§ UM, zuiver §H ^v\\v\\\\\\\\\\\\v\\\\vv\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\v\\w^ WEEK 1b fiET Kerkenbouw- Zondag. Zondag a.s. zal de we kelijkse collecte met de beken de koperen schaal gehouden worden, nadat het jaarlijks- weerkerende schrijven van Z. H. Exc. Mgr. Huibers zal zijn voor gelezen, waarin de Bisschop op nieuw de aandacht zal vragen voor de dringende noodzaak om nieuwe kerken te bouwen. Hoe verheugend ook de snelle bouw van woningen is het is jarenlang anders geweest en toen werd er om méér woningen geroepen! de ontembare ont wikkeling van de grote steden vooral roept problemen op. Pro blemen van godsdienstige en geestelijke zorg, van culturele ontwikkeling cultuur in de wijdere zin van het woord. Pro blemen van de geestelijke op bouw dus waarbij de middelen van de stoffelijke opbouw na tuurlijk noodwendig niet kunnen worden gemist. In zijn radio-rede over ,,De Bisschop als kerkenbouwer", in verband met de viering van Honderd Jaar Kromstaf, heeft prof. dr. Zeegers verklaard, dat voorzichtige berekeningen aan tonen, dat in de komende dertig jaar in Nederland moet worden gerekend op een uitbreiding met meer dan 750 kerken, een aan tal, waarin vervanging van oude, bouwvallige, of vergroting van kleinere kerken niet is begre pen. Dit aantal is te meer in drukwekkend als men zich rea liseert, dat Nederland op het ogenblik rond 1500 parochies telt. Verschillende factoren, die wij bij herhaling in het licht hebben gesteld en die vandaag op deze bladzijde nog eens worden sa mengevat, zijn er de oorzaak van, dat het bisdom Haarlem in dit aantal van honderden nieuwe kerken een belangrijk, maar een zorgvol aandeel moet hebben. Dat de bouw van nieuwe ker ken duur is, weet men. De hoge grondprijzen en de in de regel kostbare funderingen bezwaren nog in belangrijke mate de taak, welke in ons bisdom moet wor den behartigd. De Bisschop staat dus voor zware zorgen. Zijn herderlijk schrijven van a.s. Zondag zal daar opnieuw van getuigen. Zor gen om de enorme financiële lasten, die de straks 78-jarige kerkvorst op zijn toch nog zo sterke schouders voelt drukken, zorgen, om de dringende haast, welke het opvangen van en te gemoetkomen aan allerlei geeste lijke noden vordert. Daarom wordt in verschillende dringen de noodgevallen, waarover wij elders op deze bladzijde nader spreken, de oplossing toch zoveel mogelijk gezocht in de bouw van hulpkerken, met alle be zwaren, daaraan verbonden. Wat in het bijzonder Amster dam, Den Haag en Rotterdam en in de naaste toekomst ook de grote nieuwe stad aan de IJ- mond op het gebied van kerken bouw nodig heeft, is eenvoudig enorm maar de leiding van het Bisdom, het Fonds voor Kerken bouw e.a. zullen doen wat mo gelijk is, in het vertrouwen, dat de katholieken hun Bisschop weer niet in, de steek zullen laten. „Een levend geloof kan altijd weer opnieuw kerken bouwen", staat er elders in dit nummer ook te lezen en wij in Noordhol. land hebben altijd goed gezorgd voor de Bisschoppelijke Noden! Van de 20 Dekenaten staat Wer- vershoof bovenaan met een be drag per paschant van f 2.69, op het lijstje van de bedragen op de koperen schaal gedurende het jaar 1952. terwijl de gemid delde opbrengst per paschant in alle dekenaten, dus over het ge hele Bisdom, f 2.bedroeg! Noordholland zal zich goed hliiven houden en ook beseffen dat er nog meer moet gebeuren dan kerken bouwen. Vooral in de grote steden is de situatie ontstellend en was de woning- bouwsituatie eerst benauwend, omdat er te weinig gebouwd, werd, nu benauwt ze soms, om dat het zo hard gaat en vooral om de wijze, waarop de bouw geschiedt. De woningen zijn vaak te klein, met alle morele geva ren daaraan verbonden. De enor me huizenblokken met de on vermijdelijke gevolgen van ge meenschappelijke en gemeenza me ontmoetingen en omgang, belemmeren de groei van de ka tholieke gedachte, de ouderwetse huiselijkheid, het gezinsverband Er moet dus snel geholpen worden, met tijdelijke voorzie ningen op korte termijn soms, met verdere voorzieningen ten aan.zien van de definitieve ker kenbouw, met scholen, ook voor kleuters verenigings. en of parochiehuizen e.d. Helpt de Bisschop kerken bou wen en schenkt u biizondere aandacht aan de brief, die Mgr. a.s. Zondag in alle kerken laat voorlezen! En lees met aandacht wat de krant vandaag over dit onderwerp schrijft, terwijl er Zaterdag nog op een belangriik punt nader zal worden ingegaan en naar aanleiding van de Bis- schops-brief Maandag nog een zeer bijzondere kwestie zal wor den aangesneden ORN Breed 44 Tel. 4339 MNINGBROEK Tel. 212 Terecht wees de Bisschop in Zijn Herderlijk Schrijven van verleden jaar er op: „Eenieder stelle zich eerlijk en gewetens vol de vraag, of zijn eigen weke lijkse offergave on de schaal der bisschoppelijke Noden niet kan worden verhoogd. Niettegen staande de zorgzame tijden, wordt er zoveel geld uitgegeven aan ontspanning en vermaak, veel meer dan in de jaren vóór de oorlog. Mogen allen zich hier op ernstig bezinnen. Laat onze gift een offer zijn." YAN DE PAROCHIE is, althans moet zijn, de kerk het middelpunt. Het kerkgebouw is het hart van het godsdienstig milieu, dat de parochie moet zijn. De parochie is de godsdienstige groep bij uitstek en waar zij het niet langer is, moet zij het weer worden. Dat houdt ten nauwste verband met de moderne ontwikkeling van de grote steden. Wij komen Zaterdag op dit pro bleem terug. Hier willen wij deze gedachte vandaag als uitgangspunt nemen van een beschouwing over de kerken-nood in ons bisdom, een probleem, dat met de ontwik kelingsmogelijkheden van de parochiege meenschap innig verband houdt. Wij spre ken tegenwoordig veel over de wijkge- daclite, welke een correctie inhoudt op de moderne enorme stadsuitbreiding. Men wil nu, voortbouwend op de natuurlijke wijkgemeenschap, de parochie weer tot een levend organisme maken. Dan komt ook de apostolaatstaak beter tot haar recht. Het zal dan echter nodig zijn, dat de parochianen, zo zei onlangs de H. Va der in een toespraak tot de Katholieke Actie, „niet volstaan met louter toeschou wer te zijn in de strijd voor de uitbreiding van het Rijk Gods. Voor het bereiken, althans het nastreven, van een zo ideaal mogelijke apostolaatstaak van en in de parochiegemeenschap dienen de katholieken uiteraard zoveel mogelijk hun eigen parochiekerk te bezoeken, om de sterkere band met de eigen priesters te bereiken en te komen tot een rijk ontplooid parochieleven. Want de mens ondergaat nu eenmaal een grote invloed van zijn omgeving, waarin hij leeft en dit schept een gevaarlijke situatie, vooral voor de zeer velen, die aan de buitenkant van de stedelijke bebouwing maar steeds moeten wachten op een eigen parochiekerk en dus vaak lange tijd het godsdienstig milieu der parochiegemeen schap moeten missen. Het is onze gemeenschappelijke taak, deze tienduizenden spoedig te bevrijden uit deze geestelijke noodtoestand en hen te helpen aan een eigen parochiekerk, waardoor ook zij de bescherming en de weldaden van een eigen parochiegemeenschap kunnen genieten. Ziedaar de hoofdgedachte, waar op 't feest van Maria Onbevlekt van de Bisschop van Haarlem uitgaat nu Hij de nieuwe cam pagne 19531954 voor 't Fonds voor Kerkenbouw met de Ker- kenbouw-Zondag a.s. inluidt. Hoe noodzakelijk die nieuwe actie is en hoe onvermijdelijk Zijn hoop op intense belangstelling en op daadwerkelijk medeleven van Zijn Diocesanen, blijkt uit de nieuwe gegevens, welke op een bespreking met de pers, onder leiding van de Bisschop zelf, de zer dagen zijn medegedeeld. Voorop staan enige gegevens over hetgeen sinds de Kerken- bouw-Zondag van het vorig jaar is gereed gekomen. Zo is dit jaar afgebouwd de 706 plaatsen tel lende kerk van St. Willibrord in het Westen van Vlaardingen, ter wijl een bouwpastoor is benoemd voor VlaardingenOost, en plan nen worden uitgewerkt voor een kerk in het nieuwe- Westen, die dan in Vlaardingen de vierde zal zijn, naast de bestaande oude St. Janskerk in het hart van Vlaar dingen, dat een ongemeen-snelle groei vertoont ten gevolge van de sterke industrialisatie in deze Waterweggemeente. Vlaardingen heeft binnenkort 60.000 inwoners tegen 45.000 in 1947. In Dordrecht is een nieuwe kerk gereed gekomen en zij, ge noemd naar de aloude speciale patrones van Dordrecht, O.L. Vrouw, is een treffend voorbeeld, hoe ook bij alle thans geboden soberheid een nieuwe kerk een aantrekkelijke aanwinst voor een nieuwe stadswijk kan vormen. In Amsterdam-Oostzaan is een nieuwe kerk 'gereed' gekomen van 770 plaatsen, beheerd door de paters Augustijnen, wijl de noodkerk van 1939 zwaar over bezet was. In aanbouw Een voorbeeld van de grote problemen, waarvoor de Bis schop zich soms gesteld ziet, is wel Rotterdam-Overschie. Bij 't naderen van de Maasstad ziet men al de immense grijze woon blokken ter weerszijden van de grote Rijksweg. Dit is de mo derne grote stadsuitleg, die ge heel de voormalige gemeente Overschie met betonbouw heeft overspoeld. Naast de kerk in de oude dorpskom heeft de Bisschop een nieuwe kerk voor Overschie opgericht. De behoefte aan kerk bouw is tot benauwende hoogte gestegen! Men hoopt deze kerk Ontvangen in gebruik te nemen. Zij zal toegewijd zijn aan Maria van Altijddurende Bijstand, on der welke titel de Bisschop de H. Maagd zo bijzonder vereert. Aan de Hofdijk wordt 'n nieuwe kerk voor de paters Francisca nen gebouwd. Pasen 1954 zal ze gereed zijn. Er zijn oudere kerken, die niet altijd solide werden gebouwd. Het Fonds voor Kerkenbouw moet dus niet alleen rekenen met de noodzaak van nieuwe kerken in uitbreidingsplannen, groot en klein, maar ook zorgen voor ver vanging van oude kerken, die bouwkundige tekortkomingen to nen. Een voorbeeld daarvan is de kerk van Krommenie. Ze is 70 jaar, maar bouwkundig is de toe stand onhoudbaar, maar boven dien breidt deze industriegemeen te zich nog voortdurend uit. De zielzorg is hier toch al bijzonder zwaar, omdat de linkse groepe ringen hier sterk groeien. In de plaats van de oude kerk van 325 plaatsen, wordt een nieuwe ge bouwd, die 922 plaatsen heeft. Zij zal hopelijk eind van het vol gend jaar gereed zijn. Met de bouw van de nieuwe kerk in 's-Gravenhage-Leyenburg is begonnen. Bouwpastoor is pas toor Metzelaar! De naam is een goed voorteken! Over een jaar zal dit nieuwe Godshuis met 1000 plaatsen gereed zijn. Dit wordt een kerk, toegewijd aan Maria van Fatima. In de betonnen ruimte onder het priesterkoor kan na drie maanden reeds „ge kerkt" worden door 250 mensen. In Den Haag-Moerwijk zal Octo ber a.s. de nieuwe parochiekerk van de paters van Brakkenstein klaar zijn, voor 1162 parochianen per H. Mis; er wonen hier rond 10.000 katholieken. Bloemendaal krijgt in Maart a.s. de nieuwe Drievuldigheidskerk (740 plaat sen) in plaats van de oude nood kerk, die jaren en jaren lang haar plicht wel heeft gedaan. In ons gewest Behalve 's-Gravenhage-Moer- wijk (waar grote offerzin van de Bezuidenhout-parochie de prach tige Rijksvergoeding van 75 pet, die voor alle gevallen van oor- logsschadeherbouw wordt ver leend, de benodigde gelden tot 100 pet heeft aangevuld), waar de nieuwe monumentale kerk van O.L. Vrouw van Goede Raad wordt gebouwd, vermelden wij enige gevallen uit ons eigen ge west. Daar is allereerst Midden- meer. Midden in deze polder wordt thans ter ere van de Sterre der Zee een nieuwe kerk ge bouwd van 444 plaatsen, die de tijdelijke bouw van 200 plaatsen moet vervangen. De eerste steen voor deze kerk werd gelegd op de feestdag van O.L. Vrouw ter Sneeuw, een Mariafeest, dat wel in het bijzonder betrekking heeft op de kerkenbouw! Men weet immers, hoe volgens de overleve ring de H. Maagd zelf op deze zomerdag in begin Augustus de omtrek van de grootste Maria- kerk, de basiliek Santa Maria Maggiore in Rome, in sneeuw zou hebben aangegeven. In B a k k u m wachtte de pas toor van de nieuwe kerk van O.L. Vrouw Hemelvaart, reeds enige tijd gereed, op eigen huis vesting. De pastorie komt nu bin nenkort gereed, zodat ook de zo nodige kapelaans van pastoor de Wit eindelijk huisvesting kunnen vinden. En dan Z w a a g d ij k: nog dit jaar zal deze St Jozefparochie over een nieuw Godshuis kunnen beschikken van 600 plaatsen, ge heel dank zij de offervaardigheid van de eigen parochianen. Deze bewonderenswaardige offerzin van een betrekkelijk kleine paro chie, moge geëvenaard worden door zo vele andere grotere paro chies in het bisdom, die het voor recht hebben niet de kerkennood wekelijks aan den lijve te'moeten ondervinden. Zij dienen echter daarom niet minder mede te le ven met zo vele andere parochies in ons uitgestrekte bisdom met zijn enorme bevolkingsaanwas, die niet in deze bevoorrechte positie verkeren! „Een levend geloof kan altijd opnieuw kerken bouwen". Want de tijd is voorbij, dat de verant woordelijkheid voor de bouw van een nieuwe kerk geheel kan wor den gelegd op de schouders van een bouwpastoor en zijn naaste medewerkers. De honderdduizen den kerkbezoekers van ons Bis dom, wie de eer van God en de bloei van het godsdienstig leven ter harte gaan, hebben gezamen lijk de macht in handen om te tonen, door hun kerkenbouw, dat zij het levend geloof van hun voorgeslacht als een kostbaar erf deel hebben behouden! ^\v\\\\vv\\v\v\v\v\v\\v\\\\\\\\\\\\\\\\v\\\\\\\\\\v\vv\v\\v\v\\v\\\v\\v\v\\\\\v\\\\\v\\\\\\\\\\vvvvv\\\v\\vv\\\\\\\\\\v\v\\\\vê •SVB-TWM-P\7LSIDJVM| De meeste van de nieuwe parochiekerken, die in de naaste toekomst in het bisdom worden gebouwd, zijn toe gewijd aan de H. Maria. Onder Haar bescherming heeft mgr. Huibers, blijkens zijn wapen spreuk, zijn bestuur gesteld en dat zet Hij door in de keuze uit de velerlei Maria-titels, die Hij voor de nieuwe kerken doet, opdat met nog te meer reden vertrouwd kan worden op de bijzondere bescherming van Maria voor de godsdien stige en geestelijk-zedelijke ontwikkeling van de Haarlem se Kerk. Wij offeren met de Bisschop, wij werken mèt de Bisschop, bidden wij ook mèt de Bisschop, om de voor spraak van Haar, van wie ge zegd is, dat het nog nooit ge hoord is, dat men vruchteloos zijn toevlucht tot Haar geno men heeft. TWEE MILLIOEN NODIG! De opbrengst van de collecte voor de Bisschoppelijke Noden is sinds vorig jaar met 15 pet. ver hoogd. Dit is dan ook hard nodig. Het Fonds behoeft jaarlijks een inkomst uit die collecte van 2 millioen (twee millioen gulden) om de moeilijkheden op te los sen. Van die twee millioen gul den wordt op het ogenblik zestig procent, dus ruim een millioen uit de collecteopbrengst ontvan gen. Om „toe te komen" en dan moet er verder niets bij zonders gebeuren, moet die weke lijkse opbrengst dus bijna" 1 mil lioen meer opbrengen. Verdubbel Haagse woonwijk zal 1000 zitplaatsen omvatten. nodig. "W gaven, want snelle hulp is „De geldmiddelen voor de bouw van de vele nodige ker ken kunnen niet worden ver kregen met extra-giften.. Een werk van zulk een omvang, kan slechts worden tot stand gebracht met de hulp en steun van alle katholieken van ons bisdom. Slechts een gestaag doordruppelende geldstroom, in beweging gehouden door de steeds wederkerende offer- trdigheid van alle katho lieken uit ons bisdom, zal in staat zijn, dit werk tot een goed einde te brengen." Maquette van de kerk in 's Gravenhage-Leyenburg, ont werp van architect Moolenaar. De kerk is toegewijd aan de Moeder Gods en wel onder de nieuwste titel: O. L. Vrouw van Fatima. Het nieuwe kerkgebouw in deze snel groeiende Uiteraard eist de weergaloze uitbreiding van de grote steden dringende voorzieningen op het gebied van de kerkenbouw. In 1945 is b.v. in 's-Gravenhagê- Thorbeckelaan al een kerk nodig geweest. Dit probleem is tijde lijk opgelost. In deze parochie van 5000 zielen hoopt men nu zeer spoedig te kunnen beginnen met de bouw van een kerk voor 960 plaatsen. Kleine parochies is het ideaal van het Bisdom. Maar dat is niet altijd mogelijk, als nieuwe woonwijken uitgroeien tot kleine steden-op-zich. Den Haag-Moerwijk telt eerlang tien duizend katholieken. Met een kerk kon nog niet worden be gonnenHier zal een kerk van zelfs 1300 plaatsen moeten ko men. Het is helaas om financiële redenen niet mogelijk gebleken, in deze enorme buitenwijken kleinere parochies te (stichten, hoezeer de grote wenselijkheid daarvan om redenen van zielzorg feitelijk erkend moet worden Over Amsterdam-Slo termeer heeft men al meer gehoord. Er zullen daar binnenkort twéé noodkerken komen, totdat de beide 800 plaatsen tellende ker ken gebouwd zullen zijn. Het bis dom stelt beide bouwpastoors een „uitneembare" noodkerk ter be schikking! In Den Haag-Stadhoudersplein zit men met een noodkerk, die geheel is ingebouwd. De herbouw van de definitieve kerk staat op het program voor de allernaaste toekomst. In Leiden wordt de hulpkerk van de H. Lodewijk vergroot en verheven tot een zelfstandige parochie. Dit, mede op grond van onderzoekingen naar de geestelijke structuur van de stad Leiden, door het Katho liek Sociaal-Kerkelijk Instituut (het Kaski), dat zulke gewichtige diensten sinds enige jaren aan het Bisdom op dit gebied bewijst. Er zijn plannen genoeg, ook in andere delen van Rotterdam, in Beverwijk, in Hoogvliet, in Haamstede enz. Niet alleen wor den er voorzieningen getroffen in grote en de grootste steden, hoe wel de noodzaak daar wel bij zonder dringend is, in verband met de buitengewone eisen, welke stadsuitbreidingen stellen. Tal van andere parochies in het Bis dom, grote en kleinere, zullen dit begrijpen en ook financieel „waarderen", en bovendien be seffen, wat een steun het is voor de katholieken, die in de grote centra moeten leven, te weten, dat andere parochies hun een voorbeeld zijn, niet alleen in offervaardigheid, maar ook in een bloeiend godsdienstig leven.... Maar er staan ook verder, be halve de reeds genoemde, plan nen op stapel voor kerken in kleinere parochies, waar de nood hoog is! Zo heeft De Lier, ook al op grond van Kaski-studies, de belangstelling in verband met de problemen, die de structuur en de toekomst van het Westland op roepen. Verdere „onmiddellijke aandacht" wordt gevraagd voor de toestand van de kerk in Nw Vennep in de Haarlemmermeer, waar elke week inspectie nodig is, om op alles voorbereid te zijn! Hier moet op korte termijn de bouw van een kerk mogelijk ge maakt worden. In de eerstko mende 20 jaar zal het Bisdom in toenemende mate te maken krij gen met het probleem der ver vanging, want vele kerken kun nen niet lang meer mee! Al is in Purmerend de bouw kundige toestand niet van een dergelijke alarmerende aard als in Nieuw-Vennep, ook daar is de situatie zo langzamerhand voor een Godshuis onwaardig. De kerk is bovendien te klein. Er zal thans op korte termijn moeten worden begonnen met afbraak van de oude kerk en herbouw op de- dezelfde plaats, omdat geen an dere aanvaardbare plaats te ver krijgen is. De nieuwe kerk zal ongeveer 950 plaatsen gaan tel len. Als tijdelijk Godshuis heeft het kerkbestuur bereids het oude gebouw van de veiling gekocht. Zijn er in Beverwijk in de komende decennia 6 nieuwe ker ken nodig, in verband met de uit breidingen rondom Beverwijk- Heemskerk en het niet te evena ren tempo van woningbouw daar (wij zullen daar Maandag uit voeriger over spreken), nu de bestaande kerk in Beverwijk en die in Heemskerk overbelast wor den, zullen op korte termijn maat regelen genomen worden voor de bouw van de eerste van deze zes ontworpen kerken. Over de aanbouw van een ge heel nieuwe wijk („Nieuwstad") aan de marinestad Den Helder zijn onze lezers meermalen inge licht. Na voltooiing zullen in deze nieuwe wijk ongeveer 3400 katho lieken wonen. Gezien de zelf standigheid van deze wijk en ge zien de grote afstand, waarop deze mensen van de bestaande kerken zijn verwijderd, moet spoedig een voorziening voor dit gebied worden getroffen. In Hoogvliet moet op aller kortste termijn een noodkerk worden gebouwd. Kerkten katho lieke Amsterdammers in de Slo- termeer in het huis van een krui denier, in Landsmeer (parochie Oostzaan, Tuindorp) houden de katholieken noodkerk in een ka mer van een boerderij Geeft dit alles nog geen vol doende inzicht in de omvang van het kerken-probleem in het volk rijke. zwaar te besturen bisdom Haarlem, het kerken-probleem, dat derhalve ook een probleem van zielzorg, van ziele-nóód is, dat men dan met buitengewone aandacht luistere naar de voor lezing van Mgr. Huibers' brief op aanstaande Zondag. Mgr Huibers is van veel dankbaarheid vervuld, maar hoopt en bidt, dat men Hem nog meer en nog beter zal hel pen, omdat de nood zo groot is. Het Fonds voor Kerkenbouw in het Bisdom Haarlem leidt, onder oppertoezicht van de Bisschop, 't werk van de bouw van nieuwe kerken in ons Bisdom. Dit Fonds wordt op de eerste plaats gevoed door de wekelijkse collecten in de kerken, dan door extra giften. Het geeft renteloze voorschotten aan bouwpastoors, met een aflossings termijn van 33 jaar. In alle geval len van herbouw door oorlogs schade geeft het Rijk 75 pet. van de bouwkosten. Soms vullen de eigen parochianen uit eigen mid delen de 100 pet. aan. Maar dat kan lang niet altijd Nu de tijd van belangrijke gif ten en legaten voorbij is, moeten de kerken in toenémende mate gaan steunen op de massa. De ge middelde opbrengst per paschant bedroeg in alle dekenaten van het bisdom ƒ2.- (dekenaat Wer- vershoof ƒ2.69. Alkmaar ƒ2.11, Schagen ƒ2.08. Hoorn ƒ1.91, Pur merend 1.85)In 24 parochies ligt de gemiddelde opbrengst per paschant op meer dan ƒ3.51. Met teleurstelling werd geconstateerd, hoe verscheidene, meer welge stelde parochies op deze ere-lijst ontbreken. In 13 parochies werd niet eens behaald een gemiddel de van 0.97 per paschant. Maar kom, laten wij niet pessi mistisch zijn. Het kerken- probleem in het bisdom Haarlem kan worden opgelost, wanneer de totale inkomsten worden verdub beld of, duidelijker uitgedrukt, wanneer de gemiddelde op brengst per kerkbezoeker ge durende een jaar kan stijgen van 2 tot 4 gulden. Dat kan. Er zijn natuurlijk altijd kerkbezoekers, die zich alleen maar willen of kunnen houden aan een „kope ren" bijdrage voor de wekelijkse koperen schaal. Daarom is het, om veilig te zijn en tot verdub beling van het gemiddelde te komen, noodzakelijk, dat men zijn wekelijkse bijdrage belang rijk hoger stelt dan het gemid delde bedrag van 4 gulden per jaar. Kerkenbouw blijve voor het katholieke volk een offer- bereide daad van Godsver ering, waartoe het zich geroe pen en verplicht voelt met een zuivere intentie." Geen andere bijzondere ac ties, die met de beste bedoelin gen worden voorgesteld. En vooral geen kansspelen, rebus sen, wedstrijden, enz. De cam pagne voor de kerkenbouw blijve waardig. (Geen loterij dus met de kans op een auto, een jaar gratis levensonder houd, geen fancy-fair of ker misattracties e.d.!) Het voor naamste is en blijve de weke lijkse collecte met de koperen schaal voor de Bisschoppelijke Noden in alle kerken. Echterextra-giften zijn en blijven zeer nodig en daarom bijzonder welkom. De omvang van deze giften is weliswaar verviervoudigd in het afgelopen jaar, maar dit maakt natuurlijk nog maar een fractie uit van het bedrag, dat jaarlijks nodig is. Hier is het giro-nummer: 43509, ten name van het Bisdom Haarlem te Haarlem, met duidelijke vermelding: Extra-gave voor kerkenbouw. Postwissels kun nen gezonden worden aan het Bisdom Haarlem te Haarlem, met dezelfde vermelding.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3