Gevreesde konijnenziekte thans ook in Nederland Suriname bereid overleg over R.T.C.voort te zetten 80-jarige zwerver Sportfokker in Noordw heeft trieste primeur Intense stank vergiftigt Dongen en omgeving van moord verdacht Purmerend heeft zijn 45e tentoonstelling Neem zelf maatregelen Personeel der N.S. wil bespreldng over de lonen Dode plus vier gewonden bij auto-ongeluk Vrouwelijke politieagenten WEK DE GAL SN UW LEVER OP Student reed met vervalst rijbewijs 15 aar ivij vernemen: Haarwasserij krijgt de schuld Brief van MinKernkamp als uitgangspunt Voldoening bij Ned. regering Verdachte vondst op Leusderheide Goedgeslaagde Fokveedag Maak U los uit de greep van Rheumatische Pijnen. Sastroadmi d j o j o krijgt gelegenheid tot werken Vrijdag 11 September 1953 Pagina 5 2.20 1.80 1.70 1.60 1.35 1.15 1.00 0.40 's-GRAVENHAGE, 10 Sept. De gevreesde konijnen ziekte myxomatose is heden te Noordwijk geconstateerd. De gevallen zijn aangetoond in de konijnenstapel van een sportfokker. Ongeveer twee dozijn dieren is afge maakt. Hoe de besmetting in het welverzorgde en ge- isoleerde konijnenbezit is geraakt, is voorshands raadsel achtig. Jagers en jachtopzieners in de bnurt van Noord- wijk hebben geen enkel ziek of dood dier onder de wilde konijnen aangetroffen. Nieuwe dieren van buiten af zijn in de laatste tijd niet in het bezit van de sport fokker gekomen. Het raadselachtige geval van myxomatose te Noordwijk werd op 9 September onder de aan dacht van de veeartsenij kundige dienst gebracht. Heden werd de aanwezigheid van de ziekte on herroepelijk vastgesteld. Aange zien tegen myxomatose geen ge neesmiddel bestaat, heeft men de zieke dieren vernietigd. Konijnen, die aan myxomatose lijden, zijn een direct en ernstig besmettingsgevaar voor hun soortgenoten. Hazen, pluimvee, ander vee en vogels schijnen geen last van de ziekte te heb ben. Ook de mens blijkt onvat baar. Afschuwelijke taferelen De koniinenstand, die door myxomatose wordt aangetast, biedt weldra een beeld van ma teloze ellende voor deze dieren. De ontstekingen en gezwellen, die zich achter in de kop ont wikkelen, zijn zonder twijfel uiterst pijnlijk. Ook de ogen worden aangetast. De dieren looen gillend rond. Zii zijn hun schuwheid volkomen kwijt. In bossen en velden van België en Frankrijk ziet men de afschu welijkste taferelen met deze ge martelde diertjes, die tenslotte van pijn en uitputting sterven. Neem zelf maatregelen Pluimveeziekten vallen in Ne derland niet onder de veewet. Er zou een noodwet voor nodig zijn om voorschriften tot bestrijding van myxomatose te geven. Daar op kan niet worden gewacht. Het geval te Noordwijk kan op zichzelf staan, maar deskundigen maken zich hierover geen illu sies. Daarom roept de vêe- artsenijkundige dienst alle konij- nenhouders op zelf zo goed mo gelijk maatregelen tegen het be smettingsgevaar te nemen. Zodra entstof beschikbaar komt en dit hoopt men op korte termijn zover te hebben zal met enten kunnen worden be gonnen. Voordien echter kan men ook reeds de grootste voorzich tigheid in acht nemen. Het is het beste geen konijnen (Advertentie) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die lit^r gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Bfj een onlangs te Breukelen gehouden controle op de rijbewij zen te Breukelen, toonde de 19- jarige Haagse student J. H. de L. de met de controle belaste wacht meester der Rijkspolitie een rij bewijs, waarop vervalsingen wa ren aangebracht. Het jaartal 1952 was veranderd in 1953, terwijl bovendien de oor spronkelijke foto plaats had moe ten maken voor een foto van de student. Het bleek, dat dit ver lopen rijbewijs destijds in bezit was geweest van de broer van de L. Terzake deze vervalsing moest de Hagenaar zich verantwoorden voor de Utrechtse Politierechter. Op een desbetreffende vraag van de politierechter zei verdach te zich wel capabel te voelen een auto te besturen, omdat hij daags na de aanhouding zijn rij-exa- men had moeten afleggen. Succes scniint hij daarbij niet gehad te hebben, want thans was hii nog met in het bezit van een rijbewijs. Dit verdroot de politierechter niet zozeer, wel echter het feit, dat verdachte blijk had gegeven de strekking en het doel van een ril bewiis niet te begrijpen. Daar om sloot de politierechter zich aan bil de opvatting van de Officier en veroordeelde de L. conform «eis. tot een boete van vijfen twintig gulden subs, een hechte- nisstraf van tien dagen. Vermindering van bezettingstroepen in Oostenrijk PARIJS. Engeland, Frankrijk en de V.S. zullen spreken over vermindering der bezettings strijdkrachten in Oostenrijk, al dus is vernomen in kringen, die m nauw contact staan met de Franse regering. Engeland heeft zijn troepen reeds aanzienlijk verminderd. Frankrijk bestudeert de kwes- bezet belangrijke strate gische gebieden in Tyrol. te vervoeren en deze zoveel mo gelijk voor contacten van buiten af te beschermen. Deelnemen aan tentoonstellingen, het onderling verhandelen en verruilen van konijnen e.d. wordt ernstig ont raden. Isoleren geboden Voorts is het zeer raadzaam geen voer te snijden of te be trekken van plaatsen, waar ook wellicht wilde konijnen zouden kunnen komen. Isoleren is dus voor hen, die van hun dieren houden en deze zo goed mogelijk willen bescher men, een eerste vereiste. Voorts is het uiterst belangrijk om voor zichtig te zijn met kadavers en ook, om dieren, die kennelijk aan myxomatose lijden, te laten do den en vernietigen. Dit bespaart de dieren veel pijn en beschermt anderen tegen besmetting. Indien men met aan myxomatose lij dende konijnen in aanraking is geweest, is het ontsmetten van kleding e.d. stellig raadzaam. Hokken, waarin zieke en dode dieren verblijven, blijven haar den van besmetting. De Veeartsenij kundige Dienst begint op 11 September een zeer uitgebreid onderzoek en spoort iedereen aan tot de grootste waakzaamheid. Vermoedt men een ziektegeval, dan is directe waarschuwing van groot nut. Daardoor immers kan veel el lende worden voorkomen. Dank zij de activiteit van de Noordwiikse sportfokker en diens dierenarts, die de ziekte nooit hadden aanschouwd, maar snel hulp inriepen, kon de haard van besmetting te Noordwijk onmid dellijk worden vernietigd. Hoe deze besmetting tot stand is gekomen, blijft een raadsel. De dieren van de sportfokker zaten volkomen geïsoleerd. Zes weken geleden is hij door België en Luxemburg gereisd, maar toen was daar van myxomatose nog geen sprake. In verband met de herziening van de lonen van het overheids personeel is in de personeelraad der N.S. onlangs aanhangig ge maakt het verlangen van de zijde der werknemers om besprekingen te openen over het loonpeil. Van de zijde der directie der N.S. is daarop echter medegedeeld dat zij het niet juist acht deze besprekingen thans te houden, nu enerzijds algemene maatregelen in samenhang met de huurverho ging worden voorbereid en ander zijds per 1 Januari jl. een nieuwe geldigheidsperiode van het gewij zigd reglement dienstvoorwaarden is ingegaan. De directie toonde zich echter wel bereid van een gedocumenteerde uiteenzetting van de personeelraad, inhoudende een vergelijking van de arbeids voorwaarden bij de N.S. met die van het overige bedrijfsleven ken nis te nemen. Het is juist de laatste medede ling die onder de werknemers der N.S. teleurstelling heeft ge wekt, zo verluidt het van de zijde der vakorganisaties. Men meende nl. dat op een onderdeel der aan de orde zijnde salarisverlangens (met name de bekende ontknik- king die in het bijzonder voor het middelbaar personeel van grote betekenis moet worden geacht) reeds dadelijk een gunstige be slissing mocht worden verwacht. Maar er was ook teleurstelling, omdat men in de formulering eer der een formalistische dan een begrijpende en tegemoetkomende houding van de directie tegen over de aan de orde gestelde ver langens leest. Intussen luidt het oordeel van de vakorganisaties, „dat er geen sprake is van een vastgelopen overleg. Het kennis nemen van een nota van de per soneelraad moet en dit zou ook gebleken zijn uit een nadere be spreking met de directie rede lijkerwijs zo uitgelegd worden dat de directie bereid zou zijn de door de personeelraad over te leg- geen argumentaties nader te over wegen en ter zake verdei overleg te plegen. Men neemt thans bij de vakorganisaties aan, dat na het indienen van de bedoelde nota over de salarispositie van het spoorwegpersoneel het overleg met de directie op korte termijn kan worden geopend. zullen de chefs van staven, ge- neraal-vlieger Aler, vice-admiraal de Booy enz. vandaag een be zoek brengen aan de Hollandse Signaalapparatenfabriek te Hen gelo om de installaties, die voor verzending gereed staan, te be zichtigen viert de „De Ruyterschool", de zeevaartschool van Viissingen, op 16 September a.s. haar 50-jarig bestaan. Dan zal tevens 't nieuwe schoolgebouw aan de Boulevard Bankert worden geopend.... zal het Koninklijk Paar op Prins jesdag, aanstaande Dinsdag 15 September, een rijtoer maken door de binnenstad van Den Haag. De stoet vertrekt te kwart voor vier van het paleis Voor hout. De route zal nader worden vastgesteld wordt op 3 October a.s. wederom een nieuw gedeelte van de Rijks weg Amsterdam-Utrecht voor het verkeer opengesteld. Het betreft hier het deel tussen de provin ciale weg Haarlem-Hilversum en Maarssen, aansluitende op het reeds in gebruik zijnde gedeelte van deze nieuwe Rijksweg tussen Diemen en de provinciale weg...... werd Woensdag te Utrecht aan gehouden een 18-jarige leerling tekenaar, die kortgeleden uit een tehuis in Delft was ontvlucht. De jongeman gedroeg zich enigszins vreemd en dat wekte de aandacht op van de politie. Het bleek, dat hij in de afgelopen dagen drie maal had ingebroken.... had gisternacht op de Nieuwe Maas te Rotterdam een aanvaring plaats tussen het ledige Engelse schip „Dunmolr", groot 526 ton, dat naar zee voer en het binnen komende Duitse m.s. „Hermann Althof", groot 229 ton. Het laat ste schip werd ernstig beschadigd, het Engelse schip kreeg lichte schade DONGEN. 10 Sept. Meer dan honderd inwoners van Dongen hebben zich in een schriiven tot de staatssecretaris van volksge zondheid en het gemeentebestuur van Dongen gewend met het ver zoek een einde te maken aan de handelwijze van een haarwasse rij die varkenshaar in de open lucht droogt, waardoor in de om geving van het dorp een intense stank wordt verspreid. Reeds jaren ondervindt een groot deel der gemeente Don gen hinder van deze haarwasse rij. Het drogen van varkenshaar in de open lucht veroorzaakt na melijk in de verre omgeving een walgelijke stank van bedorven en in ontbinding verkerende vleesresten, die aan de haren vast zitten. Deze stank is zo in tens, dat men, indien de wind in de richting der woningen is ge keerd, deuren en ramen moet sluiten. Desondanks wordt de zeer intense stank in' de wonin gen waargenomen. Daarbij ont wikkelt zich een plaag van blau we vliegen die welig tieren op de terreinen van de haarwasserij en zich bij duizenden en duizenden in de verre omgeving verspreiden. Zij 'dringen door tot in de wonin gen, brengen de etenswaren, die onder hun bereik komen, tot be derf en bevuilen het verfwerk. Het gemeentebestuur van Don gen heeft in 1934 aan het bedrijf nieuwe voorwaarden opgelegd, waarbij het drogen van haar in de open lucht werd verboden. Bn Kon. Besluit werd deze be paling in 1936 echter geschrapt. Men is van mening dat langs chemische weg een andere be handeling van het varkenshaar mogelijk moet zijn. 's-GRAVENHAGE. 10 Sept. Mr. R. Pos, de alge meen vertegenwoordiger van Suriname in Nederland, die Vrijdag j.l. uit Suriname in Nederland is terug gekeerd, heeft aldaar met de landsregering o.a. bespre kingen gevoerd over het antwoord der Surinaamse lands regering aan de Nederlandse regering met betrekking tot de jongste voorstellen van Nederlandse zijde aan de landsregeringen in West-Indië, welke beogen, een grond slag te vinden voor een voortzetting der Rondetafel conferentie met de West. De heer Pos heeft dit over leg gepleegd met de Surinaamse regeringsraad, met de Surinaamse delegatie voor de R.T.C. en met de staten van Suriname in comité generaal, welke laatste bespre kingen verschillende avonden in beslag namen. Over het antwoord aan de Nederlandse regering werd volledig overeenstemming bereikt. Het ontwerp van dit antwoord werd in het Comité Generaal met algemene stemmen aanvaard. Het Surinaamse antwoord In dit antwoord van de Suri naamse landsregering op de brief van minister Kernkamp, ge dateerd 1 September j.l. spreekt de Surinaamse landsregering er haar teleurstelling over uit, in de brief van de minister te moe ten lezen „dat het dertijds door de minister ingenomen standpunt omtrent de betekenis van het memorandum van New York in Nederland en de Ned. Antillen een zodanige tegenkanting heeft ontmoet, dat het niet voor ver wezenlijking vatbaar moet wor den geacht." In Suriname is daarop door de Regeringsraad het voorstel van de Nederlandse regering ter over brugging van het verschil in zienswijze in beschouwing geno men. Het is de Regeringsraad al dus luidt de brief verder niet duidelijk geworden, dat door het opnemen in de preambule van het statuut, van de term „het „recht van zelfbestuur" in de be tekenis, welke aan die term in het voorstel wordt toegekend, tot uitdrukking wordt gebracht, dat de historische verbondenheid der rijksdelen wordt omgezet in een vrijwillige verbondenheid. Voor 'n vrijwillige verbondenheid acht de regeringsraad nodig, dat Suri name de vrije keuze heeft ge had tussen het verbonden ziin en het niet-verbonden zijn, terwijl de voorwaarden van de verbon denheid, en anderzijds de gevol gen van een uitspraak om niet verbonden te zijn, vooraf bepaald moet zijn geweest en aan de be volking bekend. De regeringsraad is van me ning, dat de inhoud van de brief van de minister een uitgangspunt voor voortzetting van het over leg in de z.g. „kleine commissie" zal kunnen ziin. Suriname zal evenwel aan dit overleg in de kleine commissie niet kunnen deelnemen, voordat de begroting van Suriname en enige andere spoedeisende zaken ziin afgehandeld, hetgeen niet voor December van dit jaar te verwachten is. Aldus het antwoord van de Surinaamse regering op de brief van minister Kernkamp. De mening van de Nederlandse regering In kringen van de Nederlandse regering werd er voldoening over uitgesproken dat de Suri naamse landsregering, hoewel zii nog wel enkele bezwaren heeft, niettemin bereid is. op basis van de voorstellen van minister Kern kamp de onderhandelingen over de nieuwe rechtsorde in het ko ninkrijk voort te zetten. Het door de Surinaamse regering genoem de tijdstip van de bijeenkomst der kleine commissie, n.l. in De cember. zal wellicht nog wel enkele moeilijkheden opleveren, doch misschien zal hieraan nog wel iets kunnen worden gedaan. IN 57 DAGEN OVER DE OCEAAN WILHELMSHAVEN, 10 Sept. De 39 jaar oude Fin Olavi Kivi- kiski kwam hier vandaag aan met het jacht Turquoise, waarmee hij, volgens zijn zeggen, in 57 dagen van New York naar Nederland is overgestoken. De politie te Nijmegen heeft in arrest gesteld de 80-jarige J. L. uit Nijmegen, die er van wordt verdacht op de Leusder Heide de 58-jarige W. H. van H. uit Nijmegen om het leven te heb ben gebracht. Het lijk van H. werd op 26 Augustus door de rijkspolitie van Leusden in verregaande staat van ontbinding op de Leus der Heide aangetroffen. Op het slachtoffer werden geen papie ren gevonden. De identificatie was dus uiterst moeilijk. Uit het onderzoek bleek, dat de man een horrelvoet en een lamme hand had. Er waren sporen aanwezig die op een misdrijf wezen. Het spoor leidde tenslotte naar Nij megen, waar bleek dat een zekere W. H. van H. al geruime tijd uit de inrichting „Assumptis" werd vermist. Van H. stond als een gierige man bekend. Men nam aan dat hij ongeveer 700 gulden bij zich droeg. De aan dacht van de rijkspolitie te Leus- den ging uit naar de in Nijmegen Oud-minister Lieftinck blijft nog bij de Wereldbank In een toespraak gehouden tij dens de jaarvergadering van de Wereldbank, heeft Eugene Black, de president van deze instelling, verklaard dat de vertegenwoor diging van de Nederlandse oud minister van financiën, mr. P. Lieftinck, in Turkije van groot voordeel is voor de betrekkingen van de bank met de Trukse auto riteiten. Hij zeide te verwachten in de toekomst van zijn diensten gebruik te kunnen maken voor nieuwe belangrijke bijzondere opdrachten. Hongaarse uitnodiging voor Geertje Wielema Dat het zwemmen van de Ne derlandse meisjes te Boedapest ondanks de grote nederlaag, welke de Nederlandse ploeg tegen Hon garije heeft geleden, indruk heeft gemaakt, blijkt uit de uitnodiging die door de Hongaarse Zwembond aan de KNZB is gericht. Op Maandag 21 December zul len te Boedapest internationale zwemwedstrijden worden gehou den, waarvoor de beste Europese zwemmers en zwemsters zullen worden uitgenodigd. Aan de KNZB is verzocht een drietal zwemsters aan te wijzen voor resp. 100 m vrije slag, 100 m rugslag en 200 m schoolslag. De rugslagzwemster werd door de Hongaren met name genoemd: Geertje Wielema. vertoevende 80-jarige vitale zwer ver J. L., die veel in de omge ving van Amersfoort verblijf houdt. Verscheidene personen hadden de zwerver onlangs met een tweede persoon in de omge ving van Amersfoort gezien. De politie vond termen genoeg aan wezig om L. te arresteren. De man heeft al verscheidene ver oordelingen achter de rug, o.a. een van vijf jaar wegens dief stal, vrijheidsberoving en mis handeling, gepleegd in 1940. L. blijft ontkennen. De arrestatie vond plaats in het bestedelingenhuis, waar ook de vermoorde man thuis hoorde. De zwerver is naar Leusden over gebracht. Voor Haarlems chauffeur zeventiende vonnis Tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf is gisteren de 56- jarige chauffeur A. H. uit Haar lem veroordeeld, hij kreeg hier mede zijn zeventiende vonnis. De meeste veroordelingen, die hij achter de rug heeft, waren we gens oplichting. Ditmaal was hem behalve oplichting valsheid in ge schrifte ten laste gelegd. Hij had een meisje door valse beloften f 2.500,afhandig gemaakt. Hij had haar een kwitantie overge legd, waaruit zou moeten blijken, dat hij voor het geld een tweede hands auto had gekocht, zoals hij had voorgegeven. De kwitantie was echter" door hemzelf geschre ven. De officier van Justitie had twee jaar gevangenisstraf tegen hem geëist. De rechtbank achtte de op lichting niet, doch de valsheid in geschrifte wel bewezen. De 70-jarige heer K. Zomers uit Roosendaal, die gistermorgen per fiets op weg was naar zijn werk, heeft de dood gevonden toen hij plotseling de verkeersweg Roo- sendaal-Bergen op Zoom ter hoogte van café „De Roskam" wilde oversteken en door een auto uit Den Haag werd gegre pen. De auto begon te slippen en reed tegen een boom. Vier van de zes inzittenden werden daarbij .ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde toen de heer Z. zonder te letten op het naderende verkeer de vrij drukke verkeersweg overstak om zich naar een aan de andere zijde van dé weg gelegen boerenschuur te begeven, waar hij enige lichte werkzaamheden pleegt te verrich ten. Op dit tijdstip naderde uit de richting Roosendaal de huurauto uit Den Haag. bestuurd door de heer de Windt aldaar, die met zijn echtgenote, drie kinderen en een 25-jarige vrouwelijke kennis op weg was naar Hulst. De chauf feur remde uit alle macht en trachtte nog de fietser te ontwij ken, maar zijn poging bleef zon der resultaat. De oude man werd tegen 4e grond gesmakt en was op slag dood. De auto begon te Ordeverstoorders melden zich DJAKARTA. 10 Sept. (Pi- Aneta) Blijkens een van de zijde van het leger in Makassar gedane bekendmaking, hebben 260 ordeverstoorders met hun gezinnen zich aangemeld bij een militaire post te Pompanua. in Zuid-Celebes. rubrieken iets lager. Fokvee van de lichte grond komt er echter steeds meer en in uitstekende kwaliteit. Men moet vooral niet uit het oog verliezen, dat ten toonstellingen studiedagen zijn en dat het goed is als de boeren ook het vee van elders kunnen beoor delen. Dat is het grote belang van de Districtsfokveedagen en ten toonstellingen. Burgemeester Mr. R. Kooiman, wees nog eens uitvoerig op de betekenis van het marktwezen voor de Noordhollandse boeren. Daarbij speelt de markt van Pur merend een zeer gewichtige rol. De Purmerender markt bloeit. De PURMEREND Bij niet be paald gunstig weer, doch ondanks dat onder zeer bevredigende be langstelling werd Donderdag 10 dezer te Purmerend de 45ste Vee tentoonstelling en 5e Districtsfok- veedag geopend. Daarbij waren talrijke autoritei ten tegenwoordig, o.a. verschillen de heren Burgemeesters uit om- aanvoeren nemen toe. In vergelij- liggende gemeenten, verschillende king bij vorig jaar zijn tot aan September reeds 12000 stuks vee meer aangevoerd. Daarom be steedt Purmerend alle aandacht aan de inrichting van de markt. Mei 1954 zal de Purmerender markt geheel t.b.c.-vrij zijn. In de stijgende lijn van het belang van het marktwezen is deze ten toonstelling een hoogtepunt. Dit alles wordt verkregen door goede samenwerking, hetwelk is een symbool van kracht en vervolma king, zoals de Commissaris der Koningin van deze provincie dat vorig jaar op deze plaats reeds te kennen gaf. Hoewel af en toe gestoord door een plensende regenbui, had de tentoonstelling en fokveedag toch bijzondere belangstelling van autoriteiten en belanghebbenden, terwijl de wereldomroep met o.a. de Afrikaanse en Arabische afde ling opnamen van dit belangrijk gebeuren op agrarisch terrein maakte. In het bijzonder werd daarbij belangstelling getoond voor de stand van Calvé „Uw be lang is een goede opfok", waar met „levende have" de resultaten werden gedemonstreerd van het gebruik van verschillende soorten mengvoeders bij soortgelijke die ren. De Purmerender tentoonstellin gen bieden weer veel goeds voor het agrarisch bedrijf. heren consulenten van Rijksvoor lichtingsdiensten, wethouders raadsleden, dijkgraven, enz. enz. De voorzitter van de tentoon stellingscommissie, dr. J. L. Pos- tema, gaf in zijn openingswoord een overzicht van de aanvoeren in de laatste jaren, welke zeer be vredigend zijn te noemen. Ook deze keer al is dit in bepaalde (Advertentie) Doe een bloedzuiverende kuur met Kruschen. Zuiver bloed, dat is het geheim om vrij te blijven van scheuten en steken en die stramme pijn in ledematen en gewrichten. Daarom kunnen mannen noch vrouwen op rijpere leeftijd zon der Kruschen Salts. De zes mi nerale zouten die Kruschen be vat. sporen lever, nieren en in gewanden aan tot krachtiger werking. Onzuiverheden in het bloed kunnen zich dan niet vast zetten en pijn verwekken, maar worden afgevoerd langs natuur lijke weg. Dat is het hele ge heim van Kruschen en zo werd de kleine dagelijkse dosis tot heil van tienduizenden lijders aan rheumatische pijnen. Groningen-Maastricht automatisch GRONINGEN Met ingang van 14 September a.s. te 8.00 uur kunnen de aangeslotenen van de automatische centrales in het te lefoondistrict Gronftigen (uitge zonderd de abonné's te Overvelte en Orvelte en Wüster) de ge automatiseerde netten van het telefoondictrict Maastricht kie zen. De netnummers (04400 04499) staan vermeld in de naamlijst voor de interlocale te lefoondienst alsmede in de tele foongidsen. slippen op het natte wegdek en vloog tegen een boom. De klap kwam zo hard aan dat van de zes inzittenden alleen de heer de W. en één van zijn kinderen onge deerd bleven. De overigen liepen allen een hersenschudding op, terwijl bij mevrouw de W. boven dien een kaakfractuur, bij de vijf entwintigjarige kennis van de fa milie een gecompliceerde arm breuk en bij een van de kinderen een dubbele beenbreuk werd ge constateerd. De gewonden zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Roosendaal. VEILIG INDIANAPOLIS (U.S.A.). - Guy Hamblin was van me ning, dat een kerkhof de vei ligste plaats was om zijn vrouw te leren chaufferen. Mevrouw ligt nu in het ziekenhuis met waarschijnlijk een gebroken been, een ge broken arm en enkele gebro ken ribben, terwijl Guy een grote bult op zijn voorhoofd heeft. Het echtpaar was de macht over het stuur kwijtgeraakt en tegen een zes meter hoge graf steen gereden. Hr. Ms. Dubois naar Koreaanse wateren 's-GRAVENHAGE, 10 Sept. Hr Ms fregat „Dubois" zal op Dinsdag 15 September om 11.00 uur uit Den Helder vertrekken naar de Koreaanse wateren ter aflossing van Hr Ms fregat „Jo- han Maurits van Nassau". Hr Ms „Dubois" staat onder be vel van luitenant ter zee der eer ste klasse T. Jellema. Het ligt in de bedoeling op de reis de havens van Majorca, Aden, Colombo, Singapore en Hongkong aan te lopen. De voor lopige bestemming van het schip is de haven van Yokosuka in Japan, waar de aflossing zal ge schieden. DJAKARTA 10 Sept. (P.I.- Aneta) Met 122 tegen 34 stem men heeft het Indonesische par lement hedenmiddag de regering- Ali Sastroa-Midjojo „gelegenheid gegeven om te werken". De stemming hierover had plaats na afloop van het regerings- antwoord op de algemene be schouwingen in tweede termijn. 26 leden van het parlement ont hielden zich van stemming. Vóór de regering stemden de P.N.I., de P.I.R., Fraksi Demokrat, Nadatul Ulama, de P.S.I.IV de communisten, de afgevaardigden van de Sobsi en een aantal klei ne partijen. Tegen waren de Masjumi en de Katholieken. De socialisten en de Partai Mur- tai Murba onthielden zich van stemming. Uit de stemverhouding blijkt, dat de P.S.I.I., die zoals men weet de minister voor verbindin gen Abikusno en de minister voor staatswelzijn Sudibjo als lid der partij heèft geschorst, de regering steunt. Blijkens een mededeling, aan P.I.-Aneta van vice-premier Wongsonegoro heeft de regering intussen nog geen officiële mede deling van deze schorsing ont vangen en is nog niet bepaald, welke maatregelen de regering zal treffen. Voor de slachtoffers in Griekenland Op girorekening 777 van het Nederlandse Rode Kruis ten bate van de slachtoffers van de aard bevingsramp op de Griekse eilanden is tot nu toe een bedrag van f 163.316,86 binnengekomen, hetgeen sinds Woensdag 'n voor uitgang betekent van f 6531,56. IN AMSTERDAM AMSTERDAM. De hoofdstad krijgt vrouwelijke beroeps-poli- tie-agenten. De hoofdcommissaris van politie heeft per advertentie sollicitanten opgeroepen, die niet jonger dan 21 en niet ouder dan 28 lentes mogen zijn. Een flink voorkomen, een lengte van ten minste 1,65 m en een onbespro ken levensgedrag en minstens Mulo-diploma worden verder van haar geëist. Amsterdam heeft in deze geens zins de primeur. Heerlen kent reeds vrouwelijke agenten. Bo vendien was het korps vrijwillige politie te Amsterdam het beroeps korps reeds een streepje voor, want enige tijd geleden heeft de commandant daarvan aangekon digd, dat deze maand met de werving van vrijwilligsters zou worden begonnen. De bezoldiging wordt geheel overeenkomstig die van de man nelijke collega's. Over het uni form is nog geen beslissing ge nomen, deze ligt namelijk bij het ministerie van Binnenlandse Za ken. Ook over de bewapening is nog geen besluit genomen. Veel zal uiteraard afhangen van de animo voor deze dienst.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5