ACHTER DE ETALAGERUIT BONT IN DE WINTER PARUS IN AMSTERDAM Moman Sar ok en Grafiet nieuwe kleuren voor de Persianer Acella lampekappen en metaal-rigitulle schaaltjes EENVOUD WAS HET KENMERK VAN CHARLES MONTAIGNES' COLLECTIE Tweed en kamgaren Geen schroeivlekken meer ijae mouwen en icmwe manchetten 39 vrouwen in de Duitse Bondsdag ROOS LEEK >na 10 ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1953 Stralend en glanzend lag een bontmantel in een etalage. Honderden mensen liepen er voorbij zonder er aeht op te slaan, maar evenzovelen of misschien zelfs wel meer, bleven met verlangende ogen naar de mantel kijken, om dan weer verder te gaan met de gedachten f,Hè, zo een zou ik >ok best eens willen hebben". Voor onze voorouders behoorde het bont al tot een der eerste levensbe hoeften. Als zij geen dierenvellen hadden om zich tegen de koude te be sehutten zou het er voor hen niet best hebben uitgezien. In deze 20e eeuw Is bont wel geen noodzaak, maar een wensdroom van vele vrouwen. Het ?rote voordeel is bovendien nog dat men minstens vier of vijf stoffen mantels verslijt tegen één bontjas. Het nadeel zal echter altijd wel blijven dat de prijs van een dergelijke nantel aanmerkelijk hoger ligt. De Bontstichting, het overkoepelend or- ;aan van de Nederlandse Vereniging van Pelterijenfabrikanten, de Bond tan Bontbedrijven en de Nederlandse vereniging van Bontwerkerijen, "is tan mening dat, nu het winterseizoen gaat komen, het bont meer onder ie aandacht gebracht moet worden. Vandaar dat zij als eerste activiteit tan haar jeugdig bestaan de Stichting is op 1 Juli j.l. pas opgericht >en bontweek georganiseerd heeft, welke van 14 tot 19 September a.s. wordt gehouden. Een modeshow, waarin alleen maar bont werd getoond, vormde ie inleiding op deze week. Bij de blue back waren enkele mo dellen, die nog de van het vorige jaar o bekende martin- ;ale, de lage cein- uur hadden. Of leze weer opgang ,al maken is de ;rote vraag. Over iet algemeen staat nen er echter ta- nelijk afwijzend egenover. De kragen van ie mantels waren zeer uiteenlopend. Er waren grote en kleine en middel matige kragen, maar zonder uit zondering werden ze omhoog gedra gen. Voor de hoed hoeft dit geen be zwaar op te leve ren, omdat deze bijna allemaal voorovergezet wor. den. Een welverdiend applausje kreeg een bisamimantel, welke als nerz ver werkt was, dat wil zeggen in doorlo pende verticale strepen. Bekende bontsoorten Het spreekt vanzelf dat als een vrouw zo gelukkig is om een bont mantel te kunnen aanschaffen dat zij van tevoren toch wel iets van bont moet weten. In het boekje „Bont-allerlei", geschreven door J. H. de Vries, staat een duidelijke uit eenzetting over verschillende soor ten bont. In een hoofdstuk worden verschillende soorten afzonderlijk besproken. Enkele bekende zullen wij er uit lichten. Antiloop is een platharig bont. met van nature een mooie lichtbrui ne tint. Het is leuk bont voor korte jasjes en is niet zo kostbaar. De sterkte-verhouding ten opzichte van andere bontsoorten is 30 pet. Van de bisam worden de rug en buik kanten meestal afzonderlijk ver werkt. Hoewel de prijs voor de mooie kwaliteit aan de hoge kant ligt, is het bont toch niet onecono misch, daar het zeer sterk is. De sterkte bedraagt gemiddeld 50 pro cent. Eekhoorn is een der bekend ste soorten, maar wordt in de han del gebracht onder de namen Petit gris en sabelfeh. Het dier komt voor in de gematigde tot de koude zones van Amerika, Europa en Azië. Ai naar de streek zijn er verschillen in kwaliteit en kleur. De mantels van dit bont zijn prettig in het dragen door het lichte gewicht. Hoewel 't dun aanvoelt is het toch heerlijk warm. De prijs varieert van mid delmatig tot duur. Konijn is ook een goede bekende. Door verschillende bewerkingen, zoals scheren en ver ven, kan rrten er vele bontsoorten mee imiteren. De namen nertz-ko- nijn, sabelkonijn enz. zeggen dit reeds. Wanneer de beste kwalitei ten worden veredeld kunnen ze zelfs lijken op sealskin en bever en dan heten ze respectievelijk seal- electric en biberette. De kosten lig gen van laag tot middel. Over bont zou nog heel veel te vertellen zijn en dan weet men er nog lang niet alles van. Het kopen is volkomen een zaak van vertrou wen en daarom kan men zich het best wenden tot erkende bontzaken. De grote Parijse haute-couturier Charles Montaigne is weer in Neder land geweest. In het Doelenhotel te Amsterdam heeft hij twee mid dagen achtereen zijn collectie getoond om daarna zijn reis te vervolgen naar andere Europese landen. Een waas van geheimzinnigheid hing om de hele show. Wat zou deze grote der groten brengen? Zou hij ook beïnvloed zijn door de ideeën van Dior? Gelukkig niet! Met zijn mo dellen heeft hij werkelijk onze verwachtingen overtroffen. Er werd wel gezegd, dat Charles Montaigne de rokken een ietsje verkort had, maar dat was zo uiterst weinig, dat het helemaal niet opviel. Zo op het oog was de lengte dezelfde gebleven. Deze mantel, gemaakt van blauwe wollen stof, is een ontwerp van Charles Montaigne. De voering is geheel van sealbont, terwijl ook de manchetten en de hals hiermee zijn gegarneerd. Droeg de collectie van Charles Montaigne vorig jaar zeer sterk het stempel van „la ligne goëlante", de zeemeeuw-lijn, thans had hij niets dat speciaal kenmerkend was, be halve dan zijn voortreffelijke coupe. Voorop zouden we willen stellen dat zijn modellen op de eer ste plaats draagbaar waren, niet al leen voor de Parisienne maar ook voor de Nederlandse vrouw. Deze laatste echter zal alleen maar, door middel van de knippatronen, die van zijn gehele collecte in de han del zijn, van zijn scheppende geest kunnen genieten, want een origineel model is nog al pittig wat de prijs betreft. De sterkste zijde van Montaigne is ongetwijfeld de tailleur. Deze neemt dan ook een voorname plaats in. Het pakje, dat Martine als opening van de show droeg, was gemaakt van zwart wit gemêleerde tweed. Het jasje geïnspireerd op de pencil-line was van boven breed en liep smal toe naar de heup. De die pe V-hals had tevens nog een recht- uitstaande shawlkraag. De koker-rok kwam tot ver over de taille en liep van voren zelfs nog met een punt omhoog. Martine droeg er een smal zwart ceintuurtje om. Een zwarte jumper met hoog boord zorgde er bovendien nog voor dat zij, wan neer de felle vrieswind striemt, toch heerlijk warm blijft. Tweed was een veel gebruikte stof, zowel voor tail leurs als voor mantels. Heel spor tief was bijvoorbeeld een trois pièce. Rok en mantel waren van cognac- kleurige bruine tweed terwijl het Pannenschuren is een werk dat niet moest bestaan. Het zou echt ideaal zijn als die aangekoekte pannen konden blijven staan voor de kabouters. Maar helaas, schuren is onvermijdelijk. Binnenkort zal de huisvrouw haar handen echter geen pijn meer doen aan een halfversleten pannenspons of met haar nagels per ongeluk over de bodem van een pan krassen, want er komt een voortreffelijke plastic pannensponsenhouder in de handel. Aan een schuin opstaand handsvat zit een ronding, waarin de pannenspons met een schroef wordt vastgeklemd. Pannenspons en houder komen in de prijs van f 0,95, terwijl de prijs van de speciaal geconstrueerde spons alleen 25 cent kost. Hoe dit schuurapparaat precies zal heten is nog niet bekend. Naar alle waarschijnlijkheid echter zal de schone naam „Mimi" of „Ca- tootje" zijn. )e naturel persianermantel is elegant en toch sportief Nu we toch op huishoudelijk ter rein zijn beland willen we er nog even blijven. Tijdens de schoon maak, welke weer voor de deur staat, is het schoonmaken van de lampekappen altijd een heel pré cair werkje. De vraag of de kap in het sop nog heel zal blijven kost u geen hoofdbrekens meer en zelfs •geen slapeloze nachten als de Alleen de soepele bontsoorten zijn log maar in trek, want deze vellen ijn veel mooier te verwerken, val- en gemakkelijker en zijn daardoor irettiger in het dragen. Soepelheid s een van de goede eigenschappen velke bont moet hebben. Andere ■ijn: taai en licht pelsleer, vaste laarwortel, dichtgeplant, veerkrach- ig en zijïg dun haar. Bont treft men in vele variaties .an en in vele kwaliteiten. Voor een eek is moeilijk te beoordelen of o'n mantel aan bepaalde eisen vol- loet. Men is volkomen afhankelijk 'an de vakmanschap van de ver loper. Vandaar dat er steeds maar veer op gewezen wordt, dat bont jekocht moet worden bij een ver- rouwd adres. Blijkt dan bij het lragen, dat het haar na korte tijd >ij voorbeeld begint uit te vallen, lan is er altijd nog verhaal op te naken. Doet men dit niet, dan zit nen om het nu maar eens heel lopulair te zeggen met de gebak- een peren. Want dan is de mantel 'erloren en het geld is weg. De bontontwerpers proberen zo- 'eel mogelijk gelijke tred te houden net de ontwikkeling van de mode. De meeste jassen, die op de bont- nodeshow getoond werden, waren cort. Ze reiken tot even over de aille en zijn ofwel wijd of strak oelopend. De mouwen en mouwin zetten zijn echter allemaal wijd, vaardoor een zeer royaal en voor- ïaam effect verkregen wordt. Het ladeel van de wijde manchetten rennende, zijn nu de mouwranden illemaal nauwsluitend gemaakt. Het grappige hiervan is dat de mouwen lierdoor ook driekwart gedragen runnen worden. Zwarte mantels, bij toorbeeld van het zacht krullende lersianer, kunnen dan gecomple- ;eerd worden met lange witte hand schoenen en eventueel een wit ïoedje, waardoor het geheel zeer evendig wordt. Zwart is dus niet illeen bestemd voor de oudere da- nes. Persianer is verschenen in enke- e nieuwe tinten bruin. Aan een ;r van heeft men een speciale be raming gegeven en wel Sarok. Het s een kleur, welke het midden ïoudt tussen bruin en beige. In heel 'lauwe strepen is het bont vervol gens verwerkt. Fraai is ook grafiet. Toe knap deze vellen, welke van lature grijs-wit zijn, ook geverfd jijn in de moderne tinten, ze kun- ïen desondanks niet halen bij de rwarte persianer, want deze is wel lyzonder mooi en warm van tint. Sen veel voorkomende bontsoort is terder nog sabelfeh, ocelotlam, Ye- nen, Indisch lam, petit gris en bi- lam. Het z.g. blue back bont, waar nee twee Nederlanders vorig jaar n Parijs zo'n groot succes behaal- len, was op de show eveneens sterk tanwezig. Het is een zeer aparte lontsoort, dat gevlekt grijs wit is. 9e ruggen van de mantels probeert nen zoveel mogelijk donker te hou- len. De fa. v. Daal en Meyer, die Ie „uitvinders" zijn van deze spe- ;iale bewerking van zeehondenvel- en, zullen naar alle waarschijnlijk- ïeid meer afzetgebied vinden aan le voet van de Eifeltoren en de Vrc des Triomf, dan in hun eigen and. Een dergelijke mantel is ech- ;er nogal opvallend en in zekere zin togal aan mode onderhevig in te- 'enstelling tot effen bontsoorten. Notenschaaltje van metaal-rigitulle lamp niet van zijde, maar van,acella gemaakt is. Acella is een veredeld soort plastic, dat het midden houdt tussen glaswol en nylon, maar dat er precies uitziet als de thans ge bruikte lampekappenstof. Als er nu vliegenvuil op de kap zit of als ze is aangeslagen door de rook, dan geeft dat allemaal niets meer. Even een spons en zeem er over en de kap is weer helder. Toen wij voor de eerste keer acella zagen, stonden wij er eerlijk gezegd een beetje sceptisch tegenover. De man, die ons te woord stond, merkte dat blijkbaar. Direct maakte hij zijn vinger nat, stopte deze in een volle asbak en maakte een paar flinke zwarte vegen over een kap, waar naar wij juist zo vol bewondering hadden gekeken. Naderhand haalde hij echter een spons er over heen en van de vlekken was totaal niets te zien. Daarbij komt nog dat Acella volgens zeggen absoluut kleurecht is. Om nog even bij de verlichting te blijven. De heer Rozelaar uit Haar lem is op het idee gekomen om „plantlampen" te ontwerpen. Zo wel bij kleine als bij staande sche merlampen heeft hij een- bloem- hakje geconstrueerd. Bijgaande foto geeft een heel aardig voorbeeld er van. Vooral bij moderne interieu- ren zullen deze plantlampen het ongetwijfeld 'heel goed doen. Bijzon der mooi zijn de kleuren der bloe men, alé de bundel licht erop valt. Om de gezelligheid van de wo ning te verhogen zullen fruitscha len, bonbonschaaltjes, serveerbla den en diverse standaards, gemaakt van metaal-rigitulle, er heel bin nenkort ook het hunne toe bijdra gen. Een bekende Parijse architect, Monsieur Matégot, heeft geheel nieuwe opvattingen over de mo derne vormgeving. Hij maakte tal van ontwerpen in een nieuw mate riaal, metaal-rigitulle. Het is dun geperforeerd men zou kunnen spreken van een kanteffectmetaal. dat hij bovendien in. sommige ge vallen nog plisseerde. Hiervan maak te hij wel een bijzonder mooie fruit schaal en een parapluiestandaard. Op de foto is een alleraardigt no tenschaaltje te zien. Dit metaal is echter niet geplisseerd. Ook de cache-pots van rigitulle voldoen zeer. Wil men deze nieuwe pro ducten echter ten volle waarderen, dan moet men volledig ingesteld zijn op het moderne interieur. Tot slot willen we nog iets zeg gen over een revolutionnaire vorm van een strijkijzer. Dit nieuwe ijzer bestaat uit twee delen, n.l. het strijkvlak van metaal en een zoge naamde hielplaat. In ruststand wijst het strijkvlak schuin omhoog, zodat het op geen enkel punt meer in contact kan komen met het strijkgoed. Het strijkijzer rust dan op de hielplaat, welke niet ver warmd wordt. Het zwaartepunt van deze constructie ligt net iets achter het strijkval. Wanneer men nu het ijzer loslaat, kantelt dit automatisch op de onverwarmde hielplaat, waar door in alle gevallen schroeien is uitgesloten, want bovendien is er een thermostaat aan bevestigd met schakelaar, zodat de warmte gere geld kan worden naar rayon, zijde, wol, katoen of linnen. Met een ge rust hart kunnen we nu de heren der schepping hun pantelon laten persen. Er is nu toch niets meer aan te verprutsen Voor het schemeruurtje Zondag hebben in W.-Duitsland meer vrouwen dan ooit hun stem uitgebracht, maar het vrouwelijke element in de Bondsdag is ten op zichte van het oude parlement be trekkelijk verzwakt. Op een totaal van 487 zetels zijn slechts 39 vrouwelijke afgevaardig den gekozen. In het oude parlement met 402 zetels hadden 37 vrouwen zitting. Van de nieuwe vrouwelijke afge vaardigden behoren er 18 tot de partij van Adenauer en 17 tot de socialistische partij. Twee zijn af gevaardigden voor resp. de Vrije De mocraten en de Vluchtelingenpartij. Een van de jongste afgevaardig den wordt mevrouw Annemarie Renger, de 34-jarige secretaresse van wijlen de socialistenleider Kurt Schumacher. jasje van effen cognac-stof v;as. Montaigne heeft de meeste tail leurs volgens de klassieke metho de gemaakt. Aansluitende jasjes met eenvoudige revers gedragen o:> rechte rokken. Voor gelegenheden, waar men „gekleed" moet verschij nen, maakte Montaigne ze van kam garen en voor sportieve gebeurte nissen van geruite of tweed stof. Een chique effect gaf een wit-blauw geplisseerd vest gedragen in een donkerblauw jasje waarvan de hals een driehoekig uitgesneden lijn had. Muget, een nieuwe mannequin van Montaigne, droeg een rode com plet, waarvan mouwen en hals af gezet waren met een smalle rand langharig vosseborlt; een garnering, welke lange tijd verdwenen is ge weest. Dames, die graag een mantel met ceintuur dragen, kunnen zich ver heugen, want deze Parijse koning bracht enkele van deze modellen, echter alleen in het sportieve gen re. Voor officiële gelegenheden houdt hij het maar liever op de ruime swagger of de recht toelopen de redingote. Heerlijk warm voor de winter was een mantel, welke ais kraag een grote stola had. Met een halve knoop gesloten reikte deze shawl zelfs tot aan de zoom. Bij het lopen gaf deze variatie een chique en apart effect. In deze eerste buitenlandse col lectie, welke hier getoond werd, Was zwart een van de voornaamste kleuren. Daarnaast zag men veel cognac en beige. De japonnen ver werkte hij met draperieën aan hals en rok en met plisée. Een lichte no- tenkleurige japon had bijvoorbeeld een V-hals, welke naar rechts over- elkaar sloeg tot aan de zijnaad. Van- daaruit gingen koordstiksels onder de taille door naar links uitwaaiend in een fraaie draperie. Sportief van lijn was een alpaca robe-manteau, welke een zeer wijde kiokrok had. De enige garnering vormde een zwart fluwelen vest dat correct in de reVers-kraag viel, wel ke tot aan de smalle ceintuur door liep. De serie avondjaponnen, getoond door Martine, Jacky, Ivette en Mu- gette, waren wolken van tule, kant en organza. Montaigne had in zijn collectie slechts een mislukking en dat was een zwart zijden avondja pon, welke zo nauw was, dat Mar tine zich er nauwelijks in kon be wegen. Als vleugels zo groot waren de pofmouwen van de helblauwe bo lero, welke zij er opdroeg. Degenen, die erg handig zijn in het zelf maken van de kledingstuk ken, kannen er van verzekerd zijn dat er binnenkort in de grote mode zaken weer patronen komen van de gehele collectie van Charles Mon taigne en dat betekent dat er weer volop keus te maken is om er z- elegant en zo flattens mogelijk ui. te zien. ^H En hebben jullie de lij! nieuwe postzegel van 3 jgj cent al? HH Je hebt tegenwoordig jH§ wagentjes, die trap kun- jgjg nen lopen. Op en af! m Voor mensen, die niet Sm lopen kunnen. Dat is BH een mooie uitvinding! 3H In Arnhem zijn sinds Hl 1945 al 6000 nieuwe hui- ïbs Zen gebouwd. SÜI In Enschede heb je |jjj een leuke straat. Die lil straat heet Snuifstraat! JU Twee Franse officie- HB ren zijn tot 1500 m. diep- g= te in zee afgedaald. Dat BS is reuze diep! Dat heeft sgjS nog nooit iemand ge- ISs daan. De Lassoman kan JjJ het ook wel, maar zó Ha diep! Nee! Op de Jaarbeurs wa- ren veel nieuwe snufjes, §gj kleine vrienden! E"n hebben jullie al 1H§ eens humeurpillen ge- gi proefd? Krijg je daar ^3 goeie zin van? EB Pas geleden is een koe Iji stiekem uit 'n wei weg- B1 gelopen toen al de men- Ijg sen van het dorp in de kerk zaten! De Lassoman heeft gig laatst het „prentenboek gjj des duivels" gezien, kleine vrienden! Zo noe- ggf men ze het kaartspel jjgj wel eens! Maar je vader m( mag gerust een potje Bji kaarten, hoor! Jullie moeten ook we ten wat antibiotica zijn, kleine vrienden! Dat zijn middelen om bacteriën te doden. Bacteriën zijn levende dingetjes, die de mensen ziek kunnen maken! Laatst heeft Frankrijk (je sultan van Marokko onder druk gezet. Dat is niet leuk voor zo'n sul tan! Nu is er een nieuwe. Laatst schreef de krant „Mossadeq" zit stevig in het zadel, maar 'n dag later stond er „Regering Mossadeq omver gewor pen!" De Lassoman zit veel vaster in het zadel! Hop paard! Er heeft ook weer 'n jongen op bed liggen ro ken. Het is natuurlijk weer in brand gevlogen. Dom! 'n Jonget-e in Italië heeft laatst 60.000 an sichtkaarten gekregen. Nu, kleine vrienden, de hartelijke groeten van de Lassoman! Van wie krijgt hij de eerste ansicht? Marijke heeft 'n briefje geschreven! Be dankt! Heiligenkalender Heiligen zijn mensen, die er nooit omheen draaiden, maar die lie ver de dood ondergingen dan een leugentje ver zonden om zichzelf te redden. 14. 't Is van daghe, dat wy eeren, Hoe het heyligh Cruys des Heeren Is verheven en herstelt. 15. Nicodcmus wort ghequelt. 16. Maer Cornelis, Cyprianus Sterven met Geminianus En een Maeght Euphemia Desen dagh met Lucia. 17. Hoe de teeckens van Godts wonden Aen Franciscus sijn ghesonden Vieren wy, en hoe Lambert Voor 't ghelooff ghepijnight wert. 18. Thomas wort nu op- ghenomen Daer dees daghen sijn ghekomen 19. Sess' met Januarius. 20. Dry noch met Eustachius. Veranderen In het bovenste vakje zie je het woord roos staan en in het onderste het woord leek. Nu moet je van roos leek zien te maken door vijf veran deringen. Elke keer moet één letter door een andere vervangen wor den, zodanig, dat er tel kens een goed Neder lands woord ontstaat. Naar de bioscoop Moeder gaat met klei ne Frans naar de bioscoop. Maar; y^aarom heb je met eerst je handen flink gewassen, voordat je met me meeging, klei ne smeerpoets? Omdat ik dacht, dat dat om naar de bioscoop te gaan, niet nodig was: het is er toch donker. Oplossing van het prijsraadsel De woorden, die je moest invullen, waren: veren - ezel - regen - eren - zeven of negen - egel en kegel. De oplossing van het kamraadsel was: verti caal: 1. Dordrecht; 2. inktkoker; 3. herenhuis; 4. Noorwegen; 5. eek hoorns; 6. Donderdag; 7. Iepenburg; 8. naderhand. Horizontaal kwam het getal driehonderdtien voor de dag. Boycotten Dit vreemde woord heb je allicht wel eens horen gebruiken. Het betekent: iemand uitsluiten. Waar komt het vandaan? Dat ga ik je vertellen. Het komt van de Brit kapi tein Boycott. Hij was on geveer 1875 rentmeester en in dienst bij een groot grondbezitter in Ierland. Door zijn hardheid haal de hij de haat van alle pachters op de hals. Ze waren woedend op hem en wilden zich wreken. Boycott werd uit de ge meenschap gestoten. Vlgk voordat de oogsttijd aan brak, weigerden alle landarbeiders te werken. De slagers en bakkers en andere leveranciers be zorgden hem geen etens waren meer. Zelfs de spoorwegen en andere transportondernemingen lieten hem in de steek. Zo werd kapitein Boycott om z'n liefdeloosheid en hardheid geboycot. EEN PRIESTER» HELD (III) 19 Januari 1942 In de avond van de 19e Januari 1942 werd Pater Titus in zijn ge liefd Carmelklooster te Nijmegen gevangen ge nomen. Er verschenen twee heren, een zekere Steffens, die tot de Sicherheitsdienst be hoorde en een zoge naamde student. Die student wilde namelijk de professor spreken. Dat was alleen maar sluwe list om de zo ge vreesde pater te pakken te kunnen krijgen. Pa ter Titus zou juist de volgende morgen naar 't Zuiden zijn gereisd om wat rust te nemen. Nu stond hij tegen over zijn vijanden. Maar hij verloor zijn kalmte en vriendelijkheid niet. Want toen Steffens wat treuzelde en gevaar liep de bepaalde trein naar Arnhem niet te halen, zei Pater Titus, dat hij voort moest maken, om dat de Nederlandse Staasspoor niet wachtte op de Sicherheitz-Poli- zei. De paters stonden ont steld te kijken. Pater Titus had maar één woord voor hen: Memen to mei! Denk aan mij. Dat was het laatste wat hij zei. Dan ging hij met de twee mee, de trein op naar Arnhem. Ja, ja, het is wat..,. Zo staat het in een van de brieven, die hij in zijn cel schreef: „Ja, ja, het is wat, op 60-ja- rige leeftijd nog in de gevangenis te komen". Zo had hen 't ook tegen Steffens gezegd en die had hem geantwoord. „Dan had u de opdracht van de Aartsbisschop maar niet aan moeten nemen". Pater Titus wist, dat hij daarvoor gevangen ge- RECHT DOOR ZEE Dat zeggen ze van iemand, die rond en eerlijk voor de waarheid uitkomt: Recht door zee. Je denkt dar meteen aan matrozen en schippers, die over de zeeën kruisen. Ze zijn soms ruw en hard, omdat ze stormen en gevaren getrotseerd hebben. Maar eerlijk zijn ze en hartelijk. Iedereen heeft er graag mee te doen. Ze kunnen smakelijk vertellen en zullen dan wel eens overdrijven. Maar dat heb je zo in de gaten, omdat ze er zelf hartelijk om lachen. Een zeemans hart is een oprecht hart, dat nergens omheen draa t. Willen jullie echte Hollandse jongens en meisjt s zijn, weest dan zo eerlijk en oprecht als die vrolij: e matrozen en die schippers met hun krullige ring baard en hun rimpelige kop, gebruind door de Z' n en, het zeewater. DRAAI ER NIET OMHEEN. Ga recht door zi Dan verdien je het vertrouwen van grote en kleint mensen en dan breng je in practijk, wat onze spreuk vhor September is: DRAAI ER NIET OMHEEN. nomen was en zei, dat hij dat als een eer beschouw de. Dacht je, dat de pater in-de gevangenis iets ver anderde? Hij bleef blij en opge wekt, behandelde zijn vrienden en vjjayden beleefd en vriendelijk. Dat zou zo blijven, tot dat het kampleven zijn dood zou worden. Man zonder pijn In Engeland leeft een man, die Frank Sweet- man heet. Dat is de man zonder pijn. Toen hij nog een jongetje van zes jaar was, kreeg hij, als hij kattekwaad had uitgehaald, een flink pak voor zijn broek. Maar Frank lachte er om. Hij voelde helemaal geen pijn. Rolde hij van de trap, dan gaf hij wel een gil, maar dat was alleen van de schrik. Pijn voel de hij helemaal niet. Op zevenjarige leeftijd gaf hij zich een geduchte jaap in zijn hand met een roestige spijker. De dokter kwam er aan te pas, hechtte de grote wond, maar Frankie ver trok geen spier van zijn gezicht. Als mijnwerker moest hij met zijn kame raden dikwijls een douche nemen. Maar ze gingen er niet graag met Fran kie tegelijk onder, wan die nam altijd een gloei end heet bad. Zij stonde te springen van de hitte, maar Frankie stond dood gemoedereerd te lachen, alsof het ijskoud water was. De dokters hoord' n van het geval en wilder graag eens kennis maker met dat mannetje zonde- pijn. Frankie kwam m bezoek en liet ze hi r gang gaan. Ze bewerkte r Frankie, die toen al vee tig jaar was, met gewel dige eleetrische schokken Ze staken scherpe naai den in zijn armen en be nen en rug, ze goten em mers kokend water over zijn buik, maar telken? zei Frankie tot grote ver bazing van de doktoren: „Heren, neem het mij nie kwalijk, maar ik voel e' geen sikkepit van". Toe namen ze hem mee nar een ziekenhuis te Londc staken lucifers aan e hielden het vlammetje t gen zijn huid. Frankie g" geen snik en of kik. Da lieten ze hem pillen slil ken, die in gewone g' vallen een ondragelijk hoofdpijn veroorzaker Frankie bleef kerngezond De volgende keer ver tellen we nog meer vai Frankie zonder pijn. Bontweek van 1419 September

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 10