I Brits protest in Peking Nrd.-Koreaanse gevangenen worden met succes bewerkt William Oatis schrijft weer Scherpe nota over de beschieting van een Engels marinevaartuig ROYAL NAVY PARAAT Mislukte moordaanslag op Marokko'ssultan Minister de Bruijn bij K.A.J .-conferentie DE NOORDERPERS naar Australië 1450 EKENS, I 295 89.- 98c DELING. Dagblad voor Alkmaar en omgeving Lonen que s Nieuwe V.S.- ambassadeur KEN, jue CADEAU! Schadevergoeding van 20.000.- De nieuwe Duitse coalitieregering n. breed, jrima M50 m. breed, voor ;ens, iets ^95 r slechts m eed, een 25 it, p. mtr. I breed, aan- 95 verschil- £Ac :en 85c Oef rkleedjes, wol, aar, 60 x 120 cm. i x190 cm. iren, I cm. breed, in en groen 925 sed, zeer neter tros, met kapok- mast 120 x 190 em. ilkleed, met tex- onverslijt- (J95 1, p mtr. 9 rpetten, nieuwe 22o x 315 cm. maat en kleuren, se mooie 10 g, p. mtr. D NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs f 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimam f 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stnmpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singei 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God u 't nergens veilig Vondel Zaterdag 12 September 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12880 iCIALE KOUSEN- wij bij aankoop van ;EN, SPORTKOUSEN staat het bedrag van rmeld. Tegen inleve- r chèque's ontvangt U LEN SPORTKOUSEN* van het gemiddeld hèque's ing kwaliteit HOOGSTRAAT s a r t i k e I t R BINNENKORT ZULLEN de loonproblemen in ons land scherp in de actualiteit komen Er zijn, zo men weet, sinds enige weken spannende onderhandelingen gaande tussen werkgevers en werknemers, in de Stichting van de Arbeid, waarbij de samen werking in dit nuttige na-oorlog- se instituut wel eens op een zware proef zou kunnen worden gesteld. Aanvankelijk, zo vernamen wij van bevoegde zijde, scheen het wel vrij vlot te gaan. Over het principe van loonsverhoging als gevolg van de huurverhoging was men het zeer wei eens. Vast staat immers al, uit vroegere medede lingen, dat bijv. de katholieke sociale organisaties van alle groe pen het eens waren over de noodzaak, om de huurverhogins volledig door een loonsverhoging te compenseren. Ook het restant van de consumptiebeperkipg zou, door een looncorrectie, verdwij nen. Alleen.... over de cijfers, over de hoogte van de totale compensatie, moest men nog in hetzelfde schuitje komen Maar dat is nog met voor el kaar. De „Maasbode" klapte gis teravond uit de school (waar wij ook vertrouwelijk ons oor te luisteren konden leggen, waarbij het zegel van vertrouwelijkheid ons werd opgedrukt) dat de werkgevers tenslotte tot een suggestie van een verhognig met 4 pet. totaal kwamen, de werk nemers berekenden een verho ging met 6 pet. noodzakelijk La ter zouden van deze zijde sug gesties voor een verhoging met 8 pet. zijn gedaan, zodat, met bijkomende lasten, de loonsver hoging voor de werkgevers tot zek<w 10 pet. lastenverzwaring zou stijgen Thans schijnt een onmisken baar pessimisme de boventoon te gaan voeren, hoewel de Stichting van de Arbeid niet meer doet, dan adviezen geven, en de Rege ring. of uitzonderlijk, de Volks vertegenwoordiging, beslist. Een beslissing, die moeilijk en zwaar zal zijn en wel overwogen dient te geschieden. Intussen zijn er duidelijke te kenen, dat de geleide loonpoli tiek op steeds losser schroeven komt te staan. In de diamant industrie is een loonbeweeing gaande geweest, die tot verho ging heeft „geleid". In de bouw vakken is reeds een loonsverho ging van 3 pet. doorgevoerd, fei telijk afgedwongen door de si tuatie, dat weer volop zwarte lonen werden betaald. De klacht over gebrek aan geschoolde krachten is hier dan ook vrij algemeen. Hoewel van de zijde van het N V.V. het verzet tegen vrijere loonvorming nog vrij sterk is, zal de natuur hier wel sterker zijn op de duur, dan de leer.... In de loononderhandelingen is ook opgenomen een percentage voor vermindering van de clas sificatie-verschillen eindelijk! terwijl de drang om méér verschillen te maken tussen de beloning van geschoolden en ongeschoolden, niet meer tegen te houden is. De voorlopige conclusie is: dat het gevecht over de uiteindelijke cijfers nog voortduurt, voors hands gelukkig in de sfeer van het overleg. Onafwendbaar is een verho ging over de he;e lijn terwille van de volledige compensatie voor de huurverhoging en de totale afschaffing van de con sumptiebeperking. Daarnaast zal overwogen moe-1 ten worden, wat geschieden zal, indien de loonsverhoging in de prijzen zal worden doorberekend, hetgeen weer nieuwe looneisen bij de werknemers blijkt op te roepen. De beruchte spiraal toont zich hier in al haar scherpte. Toch zal in dit verband zeker bijzonder gelet moeten worden op de lonen van de laagst-betaal- den, wier positie nog dikwijls allesbehalve benijdenswaard is Matthews volgt Chapin in Den Haag op WASHINGTON 11 Sept. De waarnemend onderminister van buitenlandse zaken, H. Freeman Matthews, een beroepsdiplomaat, zal benoemd worden tot nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Ne derland, aldus werd vandaag van goed ingelichte zijde medegedeeld. In Den Haag zal hij Selden Chapin opvolgen, die eveneens op een nieuwe post benoemd zal wor den. Matthews, die geboren is in Baltimore, is reeds sedert 30 jaar beroepsdiplomaat. Hij is voormalig Amerikaans ambassadeur bij Zwe den en was korte tijd assitent- minister van buitenlandse zaken onder Dean Acheson. Hij heeft ook gediend in Hongarije, Colom bia, El Salvador, Cuba, Frankrijk en Engeland. Levende parochie-gemeenschap HET PROBLEEM vgn de bouw van berken houdt de Kerke lijke autoriteiten in ons land, In het bijzonder na de oorlog, voortdurend vol zorg bezig. Zeer bijzonder is dit in het Bisdom met de drie grootste steden het geval. „Haarlem" houdt Zondag weer zijn Ker- kenbouwdag. Bij die gelegen heid is de aandacht gevestigd op de kerk als het middelpunt van de parochie, van waaruit een levende parochiegemeen schap moet worden gestuwd. In de grotere en de grote plaat sen speelt hier ook het moder ne vraagstuk van de wijkge- dachte. Daarop en op andere kanten van het parochiepro bleem, dat in het gehele land aan de orde is, wordt de aan dacht gevestigd in de Kroniek van Zaterdag in dit nummer. LONDEN, 11 Sept. Het maritiem zeer gevoelige Groot- Brittannië heeft vandaag een zeer krachtig protest in Peking laten horen over de aanval van een communistische kanonneer boot op Britse zeelieden buiten de Chinese territoriale wateren. 48 uur nadat de communistische kanonnen 12 schoten gelost hadden op een kleine motorbarkas, heeft Groot-Brittannië zijn zaakgelastigde in de hoofdstad van Mao Tse Toeng opdracht gegeven de communistische machthebbers precies te vertellen, hoe men hier over deze daad denkt. Het Foreign Office heeft niet onmiddellijk de tekst van de nota bekend gemaakt, maar afgaande op de stemming en de reactie op soortgelijke incidenten in het ver leden, heeft premier Churchill zelf een oude zee-officier onge twijfeld de Chinezen aan het ver stand gebracht, dat de aanval moord is geweest. Groot Brittannië is zeker niet van plan werkeloos te blijven toezien wanneer iets dergelijks opnieuw gebeurt, zo deelden funtionarissen mee. Zeven Britten werden Woens dag gedood en vijf gewond bij een aanval op de motorbarkas in de internationale wateren bij de mond van de Paarlenrivier. De Britse autoriteiten hebben het incident zeer ernstig opgeno men. Eerst vloog de opperbevel hebber in het Verre Oosten, vice- adm. sir Charles Lambe van Sin gapore naar Hongkong om een onderzoek in te. stellen. Daarna vertrok Malcolm MacDonald, de Britse commissaris-generaal voor Zuidoost Azië, met spoed per vliegtuig naar de Kroonkolonie. Afdelingshoofden van de admirali teit en het Foreign Office pleeg den overleg in Londen. Zegslieden zeiden, dat Britse oorlogsbodems, die vrijgekomen zijn, in de Koreaanse wateren, in de komende weken in het gebied aanwezig zullen zijn „voor het geval dat...." Naar vernomen wordt houdt Groot Brittannië in de nota zich het recht voor op compensatie voor het verlies aan levens en de schade bij het incident. Britse diplomatieke protesten hebben echter tot nu toe geen in druk gemaakt op Mao Tse Toeng c.s. Groot Brittannië is daarom tot de slotsom gekomen, dat het op de Royal Navy aangewezen is voor de bescherming van zijn rechten in het gebied. RABAT II Sept. Een 28-jarige huisschilder heeft Vrijdagmiddag getracht de Sultan van Marokko te doden door deze met zijn auto omver te rijden. De Sultan, die te paard op weg was naar de moskee van Toearga, werd bjj de botsing ten val gebracht, doch hij bleef ongedeerd. De aanslagpleger is ter plaatse door de lijfwacht dood geschoten. Volgens ooggetuigen reed de auto met grote snelheid in op de stoet van Sultan Sidi Moelai Mo hammed Ben Arafa, die omgeven was door zijn lijfwacht en mi nisters. Een sergeant van de „Zwarte Garde" van de Sultan wist op de treeplank van de auto te springen en 'liét portier van de wagen te openen. Nadat het paard van de Sultan was aange reden, sleepte de sergeant de be stuurder, die trachtte een slagers mes te trekken, uit de auto. De automobilist werd door de lijf wacht van de Sultan doodgescho ten. De sergeant werd hierbij licht gewond. PANMOENJON, 11 Sept. Een Indisch officier van de Commissie van Toezicht voor de Koreaanse krijgsgevan genen, die niet naar hun land willen terugkeren, heeft Vrijdag verklaard, dat het aantal anti-communistische gevangenen, die vragen naar huis te worden gezonden, toeneemt. De officier wilde geen cijfers noemen. De Poolse tolk Jan Hajdukie- wicz, verliet onlangs de inspec- tiegroep van de Neutrale Na ties, welke groep is belast met de inspectie van de krijgsge vangenen, die niet wensen te worden gerepatrieerd. Hij liep over naar het Amerikaanse leger, waar hij om politiek asyl verzocht en waar hij in be scherming werd genomen. Dinsdag verklaarden negen ge vangenen. dat zij naar hun land willen terugkeren. Zij zijn in een afgescheiden gedeelte van het kamp ondergebracht. Volgens de officier zeiden som migen van deze krijgsgevangenen, dat zij onder dwang door mede gevangenen met Chinese Nationa listische leuzen en vlaggen geta toeëerd zijn. Een hunner was Vrijdagmorgen met een bloedende arm bij de Indische wachtposten gekomen, waar hij verklaarde de gehele nacht getracht te hebben de op zijn arm getatoeëerde Chi nese Nationalistische vlag te ver wijderen. Hij zei: „Hoe kan ik nu zo naar huis teruggaan", aldus de Indische officier. De anti-communistische krijgs gevangenen in „Vredesdorp" wor den in groepjes van 15 a 20 man toegesproken door communistische sprekers, daarna kunnen zij met elkaar de redevoering bespreken. Vervolgens moeten'zij een voor een een nauwe gang doorlopen, Politiepaard trapte raak Bij de intocht van H.M. de Koningin op 18 September 1948 in Den Haag is nabij het paleis Noordeinde de vlag van een der defilerende verenigingen om het hoofd van een politiepaard ge waaid. Hierdoor maakte het dier al steigerend een halve slag om en kwam het plotseling met zijn voorbenen temidden van de toe schouwers op het trottoir terecht. Een hunner, mevr. S. B. K.-van W.. bekwam daarbij een ernstige beenbreuk, die blijvende invali diteit tengevolge had. Na lang durige onderhandelingen over de door de gemeente verschuldigde schadeloosstelling is thans over eenstemming bereikt over een bedrag van f 20.000. B. en W. hebben dienovereenkomstig de raad voorgesteld dit bedrag te voteren. aan het einde waarvan zich twee deuren bevinden. De ene deur leidt naar het communisme, in dien zij de andere deur kiezen, zijn zij nog steeds anti-commu nistisch. Vreemde verklaring in Cambodja PHNOM PENH 11 Sept. De premier van Cambodja Pen Nouth heeft vandaag via de radio een beroep gedaan op de Viëtminh om hun troepen uit het land terug te trekken. Hij voegde er aan toe, dat Cambodja niets tegen het communisme heeft, „zolang zich dit niet met geweld aan ons volk opdringt." In Franse en Ame rikaanse kringen is men zeer ver baasd over deze stap. BAARN, II Sept. Hedenmor gen heeft minister A. C. de Bruijn een bezoek gebracht aan de Euro pa-conferentie van de K.A.J. die deze week op de Volkshogeschool Drakenburgh te Baarn is gehou den. Namens de minister van Bin nenlandse Zaken sprak hij de deelnemers en deelneemsters toe. Aangaande de taak van de K.A.J. zeide de minister o.a. het volgende: Het zijn de jongeren die de be slissing moeten geven op Se we reldworsteling die thans gaande is. Het is de jeugd die het enthou siasme en de •kracht kan geven om de arbeid en de samenleving weer christelijk te maken. Zelf heb ik veel contact met de K.A.J. gehad en ik heb veel vertrouwen in het werk van de nationale en internationale K.A.J. Mijn huidige taak als minister houdt in het be vorderen van de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie, een der belangrijkste middelen om de klassenstrijd uit te bannen. In deze nieuwe hervorming van de maatschappelijke structuur, ligt een nieuw en belangrijk stuk christelijk leven. Het is daarom, dat vooral de jeugd haar belang stelling en aandacht moet wijden aan de P.B.O., welke zo belang rijk is voor de toekomst. Vooral een eigen en aangepaste vorming, volgens de K.A.J.-methode kan een bijdrage betekenen welke voor de arbeidersjeugd onmisbaar is. Het zal van uw practisch werk afhangen of wij gezamenlijk zul len slagen, om in Nederland en in alle West-Europese landen, de nieuwe maatschappijstructuur ver wezenlijken. NIET STRELEN IN DE LEEUWENKUIL EINDHOVEN 11 Sept. De vogelverzorger van het Vogel en dierenpark „Animali" te Eindhoven, heeft, toen de ver zorger van de wilde dieren een vrije dag had, diens taak over genomen. Hij stapte de kooi van de jonge leeuwen binnen en tracteerde de dieren op een fles melk om ze jegens hem vriendelijk te stemmen. Dat lukte, de leeuwen hadden meer belangstelling voor de melk dan voor de man. Teneinde de toe nadering te verinnigen waagde de verzorger het een der dieren te strelen. Edoch, met averecht se uitwerking. De grootste leeuw viel hem aan en bracht hem een zware scheurwond in de schouder toe. De verzorger moest naar het St. Jozefzieken huis worden overgebracht om te worden verbonden. Er ontstond paniek onder de toeschouwers, doch de Sultan zelf bleef kalm en zette, zonder naar de aanslagpleger om te kijken, te voet de tocht naar de moskee voort, waar hij voor de eerste maal sedert hij de vorige maand de afgezette Sultan Mohammed Ben Joessef opvolgde, de gebeden leidde. Het paard van de Sultan werd bij de botsing gewond. Op 21 September ver trekt onze redacteur-ver slaggever JAN ONSTENK voor de bladen van de .NOORDERPERS" voor een oriëntatie-reis van twee maanden naar Australië, zulks op uit nodiging van de Neder landse en Australische autoriteiten. Onze lezers zullen dit, gelet op de steeds grotere betekenis van het emigratie-pro bleem, met voldoening vernemen. Er bestaat ge legenheid, over emigra tie en wat daarmee ver band houdt, aan onze redacteur tevoren inlich tingen te vragen en hem moeilijkheden en vragen voor te leggen. Dit dient dan echter, gezien de korte tijd van voor bereiding, zo spoedig mogelijk te geschieden. Dergelijke verzoeken moeten uiterlijk op 18 September a.s. ontvan gen zijn. Te adresseren aan de redactie van dit blad, op de enveloppe vermelden: „Emigratie". Vrije Democraten doen (nog) niet mee BONN, 11 Sept. De West- Duitse vrije democraten hebben vanavond Adenauer's eerste ver zoek hen op te nemen in zijn voorgestelde drie partijen coalitie regering van de hand gewezen. De 48 nieuwe vrije democrati sche afgevaardigden hebben in een lange vergadering besloten dat Adenauer hun een niet groot genoeg aandeel in de regering aangeboden heeft. In een communiqué na de bij eenkomst verklaarden zij, dat zij besloten hadden hun definitieve beslissing uit te stellen totdat ver dere verhelderende besprekingen plaats gevonden zouden hebben met mogelijke coalitie-deelgeno ten. Bokking-export naar Griekenland 's GRAVENHAGE 11 Sept. Een combinatie van Nederlandse bokking-exporteurs, de CEVEBO, heeft het initiatief genomen tot 't exporteren naar Griekenland van bokking in het zgn. „voorseizoen." Het betreft bokking, die in de rokerijen is verwerkt van haring van de teelt 1952 en daarna is opgeslagen in de koelhuizen. De export naar Griekenland, die reeds in begin Augustus is begonnen, omvat 50.000 kistjes van 6.8 kg. EN IN HET HUIS DAAR WOONT EEN DAM EDe jongens, uit het R. K. Jongenswees huis d'Oranjeboom aan de Lauriergracht te A msterdam, speelden, toen H. M. de Koningin Vrijdagmiddag deze instelling bezocht, enige e cht Hollandse spelletjes voor het hoge bezoek. Ook „In Holland staat een huis" stond óp het p rogramma. De heer, die in het „huis" woonde, moest een dame kiezen en deze jongeman bew ees hoge aspiraties te hebben, want als dame, koos hij H. M. de KoninginH. M. in de kr ing. NEW YORK, 11 Sept. Wil liam N. Oatis had het idee, dat hij werkelijk vrij zou zijn, wan neer hij achter een schrijfmachine kon gaan zitten, om naar eigen goeddunken te schrijven. Hij had twee jaar in gevangeniscellen ach ter het IJzeren Gordijn doorge bracht. Daarna lag hij voor een medische behandeling ruim een maand in een ziekenhuis. Toen hij uit het ziekenhuis ont slagen werd, kwam de schrijfma chine aan bod. Eindelijk was hij vrij om zijn eigen verhaal over zijn gevangenschap in Tsjechoslo- wakije op zijn eigen manier te schrijven. Hij was teruggekeerd in de journalistiek, waarin hij 20 jaar geleden zijn intrede had ge daan. „Het deed goed na zulk een lange tijd weer aan de slag te gaan", zo vertelde hij vandaag. „In de gevangenis heb ik slechts geprobeerd wat liedjes te schrij ven en dat is moeilijk journa listiek te noemen". Zijn verhaal is nu voltooid en zal m.i.v. Maandag a.s. in afleve ringen in dit blad gaan verschij nen. Oatis is de verslaggever van Associated Press, die door de Tsjechische Geheime Politie in de val werd gelokt om hem als een spion te veroordelen. Zijn „offi cieuze berichtgeving", zoals zij het noemde, werd zo uitgelegd, dat zij in strijd was met de Tsje chische wetten. In 1951 werd hij, ondanks de pogingen van het State Department om zijn invrij heidstelling te bewerkstelligen, naar de gevangenis gestuurd, waaruit hij in Mei j.l. na kwijt schelding van zijn verdere straf verkregen te hebben, werd ont slagen. Het verhaal is uniek, omdat een dergelijke ervaring nog nooit werd opgetekend door iemand, die als verslaggever geschoold is. piij is de enige Westelijke ver slaggever, die ooit gevangen is gehouden achter het IJzeren Gor dijn. In het ziekenhuis begonnen Bij zijn terugkeer in New York, waar hij in het ziekenhuis werd opgenomen, heeft hij uit zijn ge heugen een overzicht aan zijn vrouw gedicteerd, die daartoe elke dag korte tijd met een schrijf machine aan zijn bed kwam zit ten. De doktoren meenden toen Oatis in het ziekenhuis werd op genomen, dat hij aan t.b. leed, welke verergerd was door de in de winter doorstane kou in de gevangenis. Na behandeling werd hij echter uit het ziekenhuis ontslagen, nadat alle t.b. proeven een negatief re sultaat hadden opgeleverd. Oatis is nu weer terug op zijn normale gewicht. De gevangenis- kleur is verdwenen. Nu dat ver haal geschreven is, zal hij spoe dig op vacantie gaan. Daarna wil hij het liefst door Associated Press weer als correspondent naar het buitenland gestuurd worden Maar niet achter het IJzeren Gordijn...

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1