lie P.v.d.A, houdt alles op de kaart van de doorbraak Mr. Mi li us noemt ZATERDAG najaarsheurs geslaagd Viscount belangrijke rivaal van Liftmaster DE KRONIEK VAN Communisten verbrandden 180 katholieken Erecomité in Christcliurclirace Bromfietsbond bepleit uitstel verplicht rijwielpadgebruik Leermeester van communisme in O.-Duitsland gearresteerd leurrijke kinder- :tuur. geldzorgen ernieuwde Libelle: Aan de voor-avond van Prinsjesdag99 Met als enig resultaatdat de politieke spanningen groter worden Verwijten aan confessionele partijen agressief en onjuist TEVREDEN DEELNEMERS Fred Oelssner 14 uur achtereen verhoord tanden Wit sadem Fris ek 100 gulden extra cje wordt werkelijkheid n de Libelle-prijsvraag. 00 andere waardevolle Uw beste gids: Elke uit Parijs, gratis patro- en schitterende kleu- in woord en beeld. cent per week per kwartaal Ik kies als GRATIS BIJLAGE wekelijks hei kinderblad Tombola maandelijks de roman-bijlage en hetgeen niet gewenst ;rd met 2 ct postzegel, te 268670. Zaterdag 12 September 1953 Pagina 7 Van onze parlementaire redacteur) Verschil van mening van principiële en practische aard is tijdens het parlementaire zittingsjaar onvermijdelijk. Elke groep in de volksvertegenwoordiging tracht op haar wijze het algemeen welzijn van de Nederlandse gemeen schap te behartigen. Maar dat doel is dan ook het bin dend element en daarom is het goed, dat aan het begin van elk nieuw parlementair jaar het gemeenschappelijk uitgangspunt eerst door „Prinsjesdag" wordt geaccen tueerd. Zo bezien is de deze week door het bestuur van de P.v.d.A. uitgegeven verklaring geen gelukkige geste. In deze verklaring worden de tegenstellingen, zoals die straks weer kunnen blijken, al bij voorkeur benadrukt, nog voor de regering in de door de Koningin voor te lezen troonrede de gelegenheid heeft gehad om voor de verenigde Kamers uiteen te zetten hoe zij het gemeen schappelijk uitgangspunt, het algemeen welzijn, in de komende periode denkt te behartigen. De verklaring is intussen een I pen onvermijdelijk. Lonen en prij- feit. Nu deze nog voor „Prinsjes- zen moesten beheerst worden. De dag" werd uitgegeven, dringt zich daardoor ook nog sterker het be sef op, dat wij dit keer op het Binnenhof een wel zeer moeilijk jaar tegemoet gaan. In het huidige kabinet hebben figuren, zowel uit de P.v.d.A. als uit de drie Chris telijke partijen zitting. Bij de ka binetsformatie is aanvankelijk ge dacht, dat het om een, op deze wijze samengesteld, parlementair kabinet zou kunnen gaan. Die ge dachte is, jammer genoeg, niet verwezenlijkt kunnen worden. Daardoor had immers tot uitdruk king kunnen komen, dat hoe wel er grote verschillen zijn tus sen de P.v.d.A. en de drie Chris telijke partijen er toch ook een sterk bindend element is in de behoefte om door middel van een waarlijk vooruitstrevende politiek tot wezenlijk nieuwe maatschap pelijke vormen te geraken. Averechtse ontwikkeling. Toch wijst ook de huidige rege ringsconstellatie, zij het dan met een zwakkere extraparlementaire ondergrond, nog wel in deze rich ting. Zij schept de mogelijkheid om ih de resterende jaren dichter en overtuigender naar elkaar toe te groeien. Het vorig jaar is bij de Algemene Beschouwingen ech ter al gebleken, dat deze moge lijkheid in sterke mate gehinderd wordt door de wijze waarop de P.v.d-A. zich als „doorbraak-partij" is gaan opstellen. Die „doorbraak" gedachte ontkent in feite het be staansrecht van de drie Christe lijke partijen; de P.v.d.A. wil gro ter en machtiger worden ten koste van K.V.P., A.R. en C.H. Dit „doorbraak"-offensief nood zaakt de drie Christelijke partijen om ook van haar kant in het poli tieke vlak een agressieve houding aan te nemen, om meer de nadruk te leggen op hetgeen haar van de socialistische partij scheidt dan om, ieder vanuit eigen beginse len, naar de grootst mogelijke vooruitstrevende gemene deler te zoeken. Uit de verklaring van de P.v.d.A. blijkt niet, dat zij zich inmiddels het gevaar bewust is geworden, dat in deze situatie al zeker niet meer verscholen ligt. Integendeel. In deze verklaring wordt dat gevaar nog aange scherpt door te stellen dat in de afgelopen jaren duidelijk geble ken zou zijn, dat het vasthouden aan partijvorming op confessio nele grondslag tot onvruchtbare vleugelstrijd en onmacht tot poli tieke vormgeving leidt. Alleen verdere doorwerking van de „doorbraak", aldus de verklaring, zou een voortzetting van het voor uitstrevende regeringsbeleid kun nen waarborgen. De P.v.d.A. blijft dus van haar kant alles op de kaart van „de doorbraak" zetten, maar daardoor zullen de spannin gen in het komende jaar dan ook nog groter worden. Deze aldus uitgestippelde tactiek moet er noodzakelijk toe leiden, dat de ontwikkeling zeker niet zal gaan in de richting, zoals bij de kabi netsformatie terecht wenselijk werd geacht, die toen al onbe gaanbaar bleek, maar waarvoor althans nog de mogelijkheid werd geschapen. De nieuwe verklaring van de P.v.d.A. ondermijnt zelfs de toch al niet sterke extra par lementaire basis van het huidige kabinet door hieronder partijen te plaatsen, waarvan de een de an deren onverholen naar het leven staat. De V.V.D. zal als oppositie uiteraard niet schromen om deze ontwikkeling te bevorderen. Di- r,ect n?. de verkiezingen had het de schijn, dat ook de V.V.D. hier in mogelijkheden zag om zich ter rechterzijde als „doorbraak-partij" op te stellen, maar deze geluiden uit het liberale kamp zijn inmid dels al weer verstomd. Daar is men blijkbaar tot de conclusie gekomen dat het bij deze politie ke ontwikkeling veel verstandiger is om de confessionele partijen in haar politieke partij-waarde te laten. overheid moest de huren drukken, al heeft zij al te lang gewacht met in deze politiek wijziging te brengen. De belastingen moesten om tal van redenen uiterst zwaar zijn. Bij een verdeling van de na tionale armoede en waarbij de minst draagkrachtigen nog wer den opgetrokken en terecht, was nivellering onvermijdelijk. Deze politiek, die voor de so cialisten ook principieel juist was, voor anderen op tal van punten slechts door de omstandigheden geboden, is door kabinetten ge voerd, waarin naast de P.v.d.A., ook de K.V.P., de C.H. en zelfs de V.V.D. vertegenwoordigd wa ren. Wanneer thans met voldoe ning kan worden vastgesteld, dat deze politiek vrucht heeft gedra gen, een voldoening die nog ster ker kan uitkomen tegen de ach tergrond van b.v. Franse verhou dingen, dan blijkt tevens hoe on juist het verwijt van de nieuwe verklaring van de P.v.d.A. is, dat de confessionele partijen zoveel als de lamme hand van het land zouden zijn. Zeker de K.V.P. heeft ten volle de last van deze moei lijk aansprekende politiek mee gedragen, waarvan thans evenwel de vruchten blijken. Maar daardoor staan wij dan thans ook, zoals gezegd, voor een nieuwe situatie. De regering heeft van dit besef van haar kant reeds blijk gegeven door de indiening van een complex van maatrege len, waarvan ook de verklaring van de P.v.d.A. melding maakt. Maar in deze verklaring worden de niet-socialistische partijen te gen deze nieuwe achtergrond reeds bij voorbaat in een kwaad daglicht gesteld. „Sommige krin gen zouden in deze situatie willen aansturen op een eenzijdige be voordeling van toch reeds be voorrechte groepen". „De verbete ring van onze economische toe stand zal niet mogen leiden tot verzwakking of afschaffing van de middelen tot leiding en be ïnvloeding van productie en lonen door de overheid". En zo zijn er meer passages, waarbij de P.v.d. A. zich agressief opstelt. Keerpunt. Welke waarde hieraan in de practijk moet worden toegekend, zal eerst straks voldoende duide lijk kunnen blijken. Niemand wil de voor-oorlogse verschillen bij de verdeling van het nationale in komen terug. Er is wel behoefte om bij deze nieuwe situatie de sterk achterop gekomen midden groepen te hulp te komen. Ook de huren dienen nu weer aan de huiseigenaren het hun toekomen de deel te geven. Voor het be drijfsleven is vooral in fiscaal op zicht meer armslag nodig. Aan de loonvorming kan onder deze om standigheden meer speelruimte worden gelaten. Deze hele ont wikkeling stelt de_ socialisten on miskenbaar voor 'een moeilijke situatie. De vooruitstrevende poli tiek had tot dan soms door de nood opgedrongen socialistische vormen en raakte daardoor on vermijdelijk ook wel eens gevaar lijk dicht in het eigenlijke socia listische vaarwater. Voor andere partijen zjjn deze vormen slechts tijdelijke noodzaak geweest. Een vooruitstrevend beleid ten bate van het algemeen welzijn laat zich evenzeer binnen ruimere grenzen denken. De P.v.d.A. zal de verlei ding moeten weerstaan om op deze tegenstelling de kaart van de „doorbaak" uit te spelen. Vietnamezen in kerk opgesloten CAO-MAI 11 Sept. (KNP) Naar eerst thans bekend is ge worden zijn op 26 Februari 1950 180 Katholieke Vietnamezen op afschuwelijke wijze het slachtoffer geworden van de woede van een sterke groep communistische gue rilla's. In de maand Februari van dat jaar deed een groen guerillastrij- ders van de communistische Viët- minh een aanval op een Franse post in de nabijheid van de pa rochiekerk van Cao Mai in het gebied van Thai-Binh. Hun aan vallen werden echter vernietigend teruggeslagen. In hun woede richt ten de communisten zich toen op 26 Februari op de missiepost. De gelovigen verschuilden zich in de kerk. De aanvallers forceerden echter de deuren en sloegen een ieder neer, die hun voor de voe ten kwam. Er bevonden zich vele vrouwen en kinderen in de kerk. Zij stapelden de banken en het andere meubilair op elkaar langs de houten wanden van het ge bouw, sloten de kerk af en staken haar toen van de buitenkant in brand. Ooggetuigen vertellen thans, dat het geschrei der slacht offers niet te aanhoren was. 180 Katholieken, mannen, vrouwen en kinderen, vonden de dood. 1 De resultaten van de Najaars heurs zijn tegen bijna alle ver wachtingen in bijzonder goed ge weest. De deelnemers zijn tevre den meer dan tevreden. Er zijn goede zaken gedaan en vele nieu we contacten gelegd, zowel in het eigen land als met het buiten land. Het verheugende daarbij is, dat vele orders van grotere om vang zijn geplaatst over een nieu we periode. Aldus Mr. Milius, die voor de laatste maal deze beurs als direc teur geleid heeft. Voor deze ver heugende constatering noemt hij de volgende oorzaken, te weten, terugkeer tot normale verhoudin gen als gevolg van een grotere rust en een groter vertrouwen in de naaste toekomst, de verbeterin gen in de internationale dollar verhoudingen tussen Amerika en Europa, de verbetering van de po sitie van de gulden, de sterk ge stegen bouwactiviteit, welke op haar beurt de vraag naar duur zame gebruiksgoederen stimu leert en de verwachte loonstij gingen. De geslonken voorraden zijn dan ook in versterkte mate aange vuld. Als men tegenover de aan merkelijk gestegen omzet het feit plaatst dat er zo enkele duizenden bezoekers minder zijn geweest dan bij de vorige na.jaarsbeurs, dan valt slechts de kwaliteit van dit komend publiek te prijzen. Er waren bezoekers uit 55 landen. voor de Nationale Boni fat nis-herdenking Het Erecomité, voor de Natio nale Bonifatiusherdenking, waar van Z.K.H. Prins Bernhard be schermheer is, is als volgt samen gesteld: Leden: Z.E. Johan, Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht: Mgr. Prof. Dr. B. J. Al- frink, Aartsbisschop-Coadjutor v. Utrecht; Mgr. Prof. Dr. A. van Rinkel, Aartsbisschop v. Utrecht; (Oud- Katholieke Kerk); Ds. H. J. F. Wesseldijk. Praeses van de Synode der Nederlands 'S-GRAVENHAGE Een van de gevaarlijkste concurrenten voor de K.L.M. in de handicap race naar Christchurch is de Vickers Viscount van de Britse luchtvaartmaatschappij B.E.A. 's-GRAVENHAGE, 11 Sept. aan deze rijbanen vorderen, zul- In aansluiting op zijn reeds ge- len deze banen ook door steeds publiceerde standpunt, acht de meer bromfietsers worden ge- Koningin spreekt heden voor de radio tot de jeugd Op verzoek van de Nederlandse Jeugdgemeenschap zal H. M. de Koningin heden, Zaterdag 12 Sept. een rede houden voor de Neder landse jeugd in de Koopmans beurs te Amsterdam. Deze rede zal uitgezonden worden door de radio en wel via Hilversum I. golflengte 402 meter. De uitzen ding vangt aan om 20.15 uur en zal duren tot 21 uur. Nederlandse Bromfietsbond het urgent, dat de bromfietser weer even vrij in zijn keuze van rij baan wordt, als dit voor de re geling van 1 Augustus j.l. het geval was en dat de verplichting aan bromfietsers, om on de rij wielpaden te rijden, dient te worden uitgesteld. Hot ligt in het voornemen van het Bondsbestuur zich hierover tot de regering te wenden. De bond meent, dat op de duur het voorschrijven van rij banen aan de bromfietser in 't wegenverkeersreglement moet worden opgenomen, maar dat dit niet eerder kan geschieden, dan wanneer de voorgeschreven rijbanen geheel en al voor hun taak zijn gereedgemaakt. Voorts staat de bond op het standpunt, dat de vrijheid van de bromfietser om zijn eigen rijbaan te kiezen, ten onrechte vrijbuiterij werd genoemd, wijl dat in werkelijkheid bittere noodzaak was. De bond meent verder, dat de overheid de mil- lioenen guldens reeds door de bromfietsers betaald aan belas ting in de eerstkomende jaren, dient te besteden aan de nood zakelijke aanleg, resp. verbete ring en verbreiding van de rij banen voor bromfietsen. Naarmate de werkzaamheden bruikt. Het enige bezwaar tegen de tijdelijke terugkeer van brom fietsen op de autowegen zou door het snelverkeer kunnen worden gemaakt. Dit bezwaar kan aldus de bond tot het mini mum worden gereduceerd dooi er streng op toe te zien, dat bromfietsers op autowegen uiterst rechts en niet naast el kaar rijden en dat des avonds de verlichting aan alle voor schriften voldoet. Al deze onderwerpen zullen op een in het najaar door de Bromfietsbond bijeen te roepen landelijk congres besproken wor den. Inbraak in een Haags restaurant Gisterennacht is een inbraak gepleegd in een restaurant in de Haagse binnenstad. Door middel van een valse sleutel versphafte men zich toegang via een zijdeur. In het restaurant werd de brand kast met een valse sleutel geo pend. De buit bedroeg f 850. De Engelsen zelf zijn niet erg hoopvol op een overwinning van de Viscount, omdat dit toestel, dat eigenlijk niet gebouwd is voor lange afstandroutes, niet zo'n gunstige handicap heeft als de Liftmaster, maar zij doen ér niettemin alles aan om de pres tatie zo hoog mogelijk oo te voe ren. De Viscount is de enige „turbo-prop" machine in de han dicapklasse en is het prototvoe van de Vickers Viscount 700 serie, waarvan de B.E.A. er reeds 12 in bedrijf heeft, terwijl er in totaal 38 door de maatschappij zijn. besteld. Voor deze race is alles wat maar uit de machine gemist kan wor den er uit gehaald, de grond ploegen op de verschillende lan dingsplaatsen langs de route zijn voor een speciale „pit-stop" cur sus naar Londen geroepen en voor de bemanning is een speciale deur in' hét vliegtuig gemaakt/waar door de boordwerktuigkundigen nog tijdens het taxiën na de lan ding op de vleugels kunnen klim men om de vuldoppen van de tanks open te schroeven. De gezagvoerder, captain Mail- lie, heeft met een aantal experts de route persoonlijk geïnspec teerd en vorige week is men be gonnen met een aantal testvluch ten. Extra benzinetanks zijn aan gebracht en voor de elf man sterke bemanning zijn gemakke lijke stoelen en luchtmatrassen achter in het vliegtuig geplaatst. Als voorlopige route heeft men de volgende gekozen: Londen Na pels, Nicosia (Cyprus). Basra Jir- wani (Pakistan), Dehli, Calcutta, Bangkok, Singapore, Bali, Darwin, Cloncurry, Brisbane, Norfolk, Is land, Christchurch. nesië, Engeland en Amerika de voornaamste waren. Intussen overweegt men plan nen om voor meerdere artikelen •ook de belangstelling van de werknemers gaande te maken, op dat het stimulerend mag werken op de eigen activiteit. De verschillende groepen Electro technische groep vaii huishoudelijke artikelen: zeer geslaagd, flinke orders geplaatst, aoede contaoten met het buiten land. Federatie van gebonden kun sten, zeer enthousiast. Ook de bui tenlandse deelneming op dit ter rein was zeer content. Opnieuw is gebleken, dat nieuwe artikelen die goed en practisch zijn en op mo derne wijze ten verkoop worden aangeboden zeer goede kansen maken. Meubelen: het aantal deelne mers was geringer dan vorig jaar. Zij hebben bijzonder goede za ken gedaan. Vrij veel export orders werden geboekt. Woningtextiel: grote orders ge plaatst, veelal op lange termijn, ook naar het buitenland. Glas en aardewerk: bijzonder goede resultaten. Goud, zilverwerk en byouteriën zeer goede zaken gedaan, enkele byouterie-firma's hebben hun voorraad totaal uitverkocht. Speelgoed, tevreden tot zeer tevreden. Buitenlandse belang stelling neemt toe. Lederwaren: de allerbeste beurs sinds de oorlog, over de gehele linie fantastisch veel verkocht. Efficiëncy: zeer tevreden. Schoolmeubelen, de vijf inzen ders heb'ben zeer goede zaken ge daan. g Medische afdeling: gunstige verwachtingen van gelegde con tacten. Dave Bedwell wint 5e etappe van Ronde van Engeland NEWCASTLE. De Brit Dave Bedwell heeft de vijfde etappe van de Ronde van Engeland ge wonnen in ongeveer 6 uur 35 min. De Italiaan Bruno Monti werd tweede. De étappe van vandaag liep van Scarborough naar Newcastle Prof. Dr. L. J. M. Beel, Minister van Binnenlandse Zaken te Den Haag: Mr. J. M. Th. Cals, Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te Den Haag; Mr. J. Algera, Minister van Verkeer en Waterstaat te Den Haag; Mr. E. N. van Kleffens, Minister van Staat, Gezant te Lissabon: Mr. P. H. Linthorst Homan, Commissa ris der Koningin iri de Provincie Friesland te Leeuwarden; Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal te Scheveningen; Prof. Mr. A. Anema, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal te Haarlem; Prof. Dr. W. Banning te Driebergen; Dr. O. Noordmans te Lunteren. De Bisschoppen van Fulda en Mainz en de Bisschop van Ply mouth (Church of England), hebben zich ook bereid ver klaard, zitting te nemen in het Erecomité, terwijl van de R. K. Bisschop van Plymouth nog geen bericht is ontvangen. Voorts is een Groot-Comité ge vormd, waarin zitting hebben: Prof. Dr. J. N. Bakhuizen van den Brink te Leiden; Dr. D. Bou- vy te Utrecht; Mr. R. P. Cleve- ringa te Leeuwarden; Dr. S. Dou- ma te Leeuwarden; Dr. P. Glaze- ma te Amersfoort; Prof. Dr. G. Gosses te Zeist; Deken Th. R. Holtman te Leeuwarden; Prof. Dr. W. Kooiman te Amsterdam; Mgr. E. Lagerwey, Bisschop van Deventer; Prof. Dr. J. Lindeboom te Groningen; Pastoor J. G. A. Mets te Arnhem; Pater Dr. H Moonen te Eindhoven; Prof. Dr. D. Nauta te Amsterdam; Prof. Dr. W. Nolet te Amsterdam; Prof Dr. R. R. Post te Nijmegen; Dr. T. J. Roorda te Utrecht: Drs. M. Staverman te Drachten: Prof. Dr. C. G. Wagenaar te Leeuwarden; Dr. A. Wassenburg te Leeuwar den; Ds. C. v. d. Woude te Leeu warden; Dr. G. A. Wumkes te Leeuwarden. Dr Plette docent aan R.K. Universiteit NIJMEGEN Door het be stuur van de Sint Radboudstioh- ting is benoemd tot docent in de faculteit der geneeskunde aan de medische faculteit der R.K. Uni versiteit dr. J. G. Plette te Nij megen, hij zal onderwijs geven in de algemene pathologie. BERLIJN De leermeester van Zaisser en Rudolf Herrnstadt, die Advertentie) 't communisme in Oost-Duitsland, de vooraanstaande S.E.D.-functio- naris Fred. Oelssner, is naar van welingelichte zijde wordt verno men, Woensdag in Oost-Berlijn gearresteerd. Fred Oelssner, een lid van het Politbureau was belast met het onderwijzen van de massa in de communistische leerstellin gen. Woensdag werd Oelssner gear resteerd en na een verhoor dat 14 uur achtereen duurde, raakte hij over zijn zenuwen. Oelssner werd ervan beschuldigd samen gewerkt te hebben met Wilhelm beiden in ongenade gevallen zijn. Oelssner werd ondervraagd door Ernst Wollweber, de opvolger van Zaisser, en Walter Ulbricht. Drie zijner medewerkers zijn eveneens aangehouden. Wilhelm Zaisser en Rudolf Herrnstadt zijn in Juli uit het Politbureau gezet en beschuldigd van pogingen om Ulbricht en andere partijleiders ten val te brengen. Deze actie zou een direct gevolg zijn geweest van de opstand van 17 Juni. Oelssner was in 1920 een der oprichters van de communistische partij in Duitsland. im\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\vm\\\\\\\\\\^^^^^ Nieuwe ontwikkeling. Het nieuwe jaar wordt temeer moeilijk omdat hierin tal van za ken aan de orde zullen komen, die aanknopingspunten voor deze spanningen bieden. We staan voor een geheel nieuwe situatie. De watersnood heeft aan ons herstel een slag toegebracht, maar die nieuwe situatie toch niet wezen lijk veranderd. Direct na de oor log was een sterk overheidsingrjj- „Wil gij een heilige strijd van broederlijke wedijver met de andere parochies van de stad beginnen? Dan moet gij, priester en strijdbare leken, tezamen met alle gelovigen een efficiënte en werkzame gemeenschap vormen, opdat Jezus het leven van alle zielen wordt." Met deze woorden begon Z.H. Paus Pius XII op 11 Januari van dit jaar een toespraak tot een massa parochianen van de parochie van San Saba te Rome, welke haar 25- jarig bestaan vierde. Deze toespraak was een prach tige uiteenzetting, van wat wij hebben te verstaan onder 'n bloeiende en levende parochiegemeenschap. Een herinnering aan enkele hoofdgedachten uit deze toespraak sluit actueel aan bij een ander betoog over „parochie en parochiegemeenschap, beschou wingen over de ideale parochiestructuur," welke de zer dagen is bekend gemaakt vanwege het Fonds voor Kerkenbouw in het Bisdom Haarlem, in ver band met de Kerkenbouw-Zondag in dat bisdom op morgen; de algemene gedachten, hier ontwikkeld, zijn echter van voldoende algemene betekenis, ook voor de andere Bisdommen, dat het verantwoord lijkt, de waarde en de betekenis van de levende parochiegemeenschap in deze algemene rubriek te behandelen Alleen dan kan de massa van de mensen het probleem van de massificatie in zijn vele vormen en aspecten wordt steeds meer voor werp van studie en onderzoek tot Christus wor den gebracht (voor Hem en Zijn dienst behouden en teruggebracht) wanneer wij het milieu, waarin de mens leeft en de gehele groep, waarvan hij een onderdeel uitmaakt, weten te kerstenen (te her kerstenen). Iedereen wordt in mindere of meerdere mate geleefd door de groep, waartoe hij behoort. De individuele mens, zoals de groep denkt. Hij neemt de dominerende denkbeelden van zijn groep over. Dat geldt zelfs voor de godsdienst. Maar wei nig mensen, aldus is de gedachtengang, die wij hier weergeven, leiden een echt persoonlijk gods dienstig leven, het milieu waarin de niens leeft, bepaalt in hoge mate de aard, de graad en het gehalte van zijn godsdienstigheid. De overgang naar een christelijke mentaliteit is meestal een collectief verschijnsel. Het is een moeizaam werk, de mensen in hun individualiteit tot Christus te brengen. De groep, het milieu, het geheel, de levenssfeer waar van hij deel uitmaakt, zal zich moeten richten op Christus. Dan zal het individu gemakkelijker tot Hem komen. De p a r o c h i e nu is 't godsdienstige milieu, de godsdienstige groep bij uitstek, zij moet het althans zijn en waar zij het niet meer is, moet zij het weer worden. Op vele plaatsen nu, vooral in de grote steden, maar in kleinere evenzeer, menen wij, is de parochie als natuurlijke gemeenschap in een crisistoestand geraakt. En toch zal de parochie uit haar gemeenschapsgeest haar bezieling moeten putten Heel natuurlijk vloeit die crisistoestand voort uit de massificatie, die kenmerkend is voor de moderne grote stad (zowel wij die vooral in de zgn. randstad Holland kennen). In de grote steden ontbreekt of ontbrak veelal een organische ontwikkeling, de uitgroei van de steden geschiedt vaak schoksgewijs en zo ontstond een sterk-uiteen- lopende samenstelling van de bevolking, met veel tegenstellingen op het maatschappelijke economische, psychologische, cultuerele en godsdienstige vlak. De moderne stad is v%ak geen geschikte voedingsbo dem meer voor de ontwikkeling van een echte ge meenschapsgeest, en dus ondervinden ook de pa rochies hiervan een terugslag. Dat moet hersteld worden. „Wil de parochie, in onze grote steden vooral, weer tot leven komen, dan zal men alles op alles moeten zetten, de natuurlijke gemeenschaps vorming te bevorderen. Dat streeft men tegenwoor dig na in de moderne wijkgedachte. Dit kan een belangrijk middel zijn, om ook in de grote steden natuurlijke gemeenschappen tot bloei te brengen, waarop dan de parochiegemeenschap kan worden gebouwd. Veel zal hier echter afhangen van de stedebouwkundige vorm en structuur van de wijk en de juiste activiteit en de plaats van de daarin aanwezige katholieke groep. Wat is de wijkgedach te, nader bezien? In grote lijnen houdt die gedachte dit in: op- fr deling van de grote stad in een aantal wijken, welke zoveel mogelijk, territoriaal, een afge sloten geheel vormen. De wijk moet niet te groot zijn, zodat de enkeling haar kan overzien en er zelfs als persoon iets te betekenen kan hebben. De af standen moeten gemakkelijk te voet kunnen worden afgelegd en de bewoners moeten zich een duidelijk beeld kunnen vormen, van wat er zich in de wijk afspeelt. Van de andere kant mag de wijk ook weer niet te klein zijn, zodat voldoende verscheidenheid mogelijk is en de verschillende gebouwen voor de dagelijkse voorzieningen in voldoende maté aanwe zig en economisch mogelijk kunnen zijn. Er zit iets goeds in deze wijkgedachte, die als een correctie op de massificering van de moderne stad goed werk kan doen. Maar er zijn ook gevaren. Men drukt dat, nogal voorzichtig, zo uit, dat de voorzieningen, welke door de gemeenten ter stimulering, van de wijkge dachte worden getroffen, er toe zullen kunnen lei den, dat door daartoe niet geëigende instellingen velerlei activiteiten worden ter hand genomen, welke dienen te worden behandeld en beschouwd uit een oogpunt van levensbeschouwing, in het licht van de eeuwigheid, zouden wij kunnen zeggen. De katholie ken, woonachtig in een bepaalde wijk, zullen niet individueel, maar als een groep een eigen plaats in hun wijk dienen in te nemen. Dit wordt bevorderd door de parochiële indeling te doen aansluiten bij de wijkstrucfcuur. De parochiegemeenschap zal dus haar natuur- lijke grondslag moeten vinden in de wijk en de wijkgemeenschap, haar grenzen zullen zo veel mogelijk met de wijkgrenzen moeten samen vallen. De parochie zal niet te groot en niet te klein mogen zijn. Niet te klein, noch te eenzijdig van sociale samenstelling, omdat het anders onmegelijk is, de noodzakelijke parochiële voorzieningen in het leven te roepen en te houden. Bovendien biedt een ruimere verscheidenheid in de sociale opbouw van de wijk de gelegenheid, de c h r i s t e 1 ij k e gemeen schapszin, welke alle klassen en standen omvat, tot ontwikkeling te brengen. Aldus zou de parochie weer een levend organisme kunnen worden, beter in staat, haar apostolaatstaak te vervullen, ook tegen over de afgedwaalden of hen, die Christus niet ken nen. Waar het niet mogelijk is, in de practijk de ideale parochiestructuur te doen samenvallen met de grenzen van de wijk, zal het toch altijd zo moeten zijn, (gelijk ook in de parochies in andere steden) dat „iedere katholiek door eigen godsdienstig leven, door- openstaan voor en meedoen aan parochiële initiatie ven, de vorming en bloei der eigen parochiegemeen schap zo krachtig mogelijk bevordert. Alleen immers door een intensief parochieleven kan, zoals ook volgt uit de uiteenzetting van de Paus, „de zorg voor de armen, de zieken, de ouden van dagen, de jeugdzorg, goed worden georganiseerd. De zorg voor de zwak ken in het geloof en de afgedwaalden, zal moeten geschieden van de parochiegemeenschap uit. „Verlies niet uit het oog", zei de Heilige Vader tegen de parochianen van Saba in Rome, „dat het doel van heel het parochie leven is, dat Jezus door allen worde gekend, be mind en gediend". Dat moet dus door de parochie kerk, door de levende parochiegemeenschap, wor den mogelijk gemaakt. „Het middelpunt van de parochie is de kerk, en in de kerk het tabernakel, met daarnaast de biechtstoel; daar hervinden de zielen, wier bovennatuurlijk leven dood is, het leven en herkrijgen de zieke zielen genezing". Daarom draagt eigenlijk niets tot het doel, d.i. de redding en de heiliging der zielen, bij, dat niet van dit ideale middelpunt uit, de kerk en het tabernakel, geschiedt. Vele bijkomstige parochiële werkzaamheden (toneel, film, sport enz.) zijn goed en nuttig, maar „alles moet om zo te zeggen ge stuwd worden door een middelpuntvliedende kracht, en door een middelpuntzoekende kracht weet worden aangetrokken; en het middelpunt heet „leven van de zielen", het heet J^zus", zo zette de Paus in zijn bedoelde toespraak uiteen. Het gaat in de parochie om de „werkelijke levende gelovige" en dat is hij, die men ziet „aan de voeten van het altaar, wanneer de priester het levend Brood, dat uit de hemel is neergedaald, uitreikt". En dan geeft de Paus deze raad aan de parochianen, een raad, die ook ver buiten Rome en over de grenzen van Italië nog wel doel heeft: zorgt, dat de zielen, die dreigen te verstikken, omdat zij op geen enkele manier meer bid den, opnieuw gaan „ademhalen", door een, al is het nog zo kort, gebed, „steeds herhaald van mond tot mond". Een parochie, aldus de Paus, waarin iedereen er elke dag aan denkt, God aan te roepen, zal spoedig bemerken, dat het leven in haar weer ontkiemt. En dat zal te gemakkelijker gaan, indien, mét de „ademhaling" steeds vaker het „voedsel" van de zielen gepaard gaat. En dan tenslotte geeft de Paus aan deze romeinen de raad, er naar te streven, het „probleem der strijdbare, katholieke uitverkoren zielen, die zich aan de medewerking met het hiërarchisch apostolaat hebben gewijd, nog beter op te lossen". Die raad gelcjt stellig ook voor menige parochie in Neder land, waar de kerk het middelpunt is en nog meer de bron van een levende parochiegemeenschap worden moet.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7