maal Prix Tweede klassers momieren nog steeds over Indeling Nieuwbenoemde officieren op Ankèrpark beëdigd In Jnlianadorp -is nu al sprake van een.big-match In tegenwoordigheid van Minister Staf iri's 2e, Se en 4e klussers In teres sa n t eo m peti tiehegin voor Alw. Forward en H.S.V annmg in Sp vierdé klasse Afdeling Noord-Holland Belangstelling voor verder verloop van debuut R.K.V.V.S. BERDOS BOVENAAN De grote prijs van Nederland een' iets met Dit- rt, is Reynolds de kan vervangen en van het seizoen kan 1 risico lopen." Met ap kon Lever ver- hij herinnerde zich. lal nog een zekere dliep, die ook al op s wachtte. Dat is dan loelman van Ports- •den en hij weert elijk. gstig van te worden aterbottom was als nden van Lever. Hij udig geen probleem ant zijn hoofd loopt re het falen van Ar- ïij ook nog denken se team, dat binnen- lar seizoen krijgt te 'interböttom heeft de ig voor de vertegen- ploeg, die op 10 Oct. lestrijden, op 21 Oct. FA-team moet aan- 'ov. Ierland als te- rijgt, 26 Nov. weer oef moet doorstaan rijd tegen Hongarije atte op 3 April van aar tegen Schotland rna staat al weer iournooi om de we de deur, dat van 16 ruli in Zwitserland iden. En van alle t Winterbottom toe- at Engeland in 1950 dtournooi in Rio de een bedroevend fi leslagen en dat het >tige van de Engelse van Albion zelf te zijn, dat Zwitserland tcces bracht. ordt er van diverse aangedrongen om in December 1953 tot s er geen enkele in- et lijstje staat, toch te spelen. „Nodig de clubs uit Spanje iitsland uit." hoort ;erbottom van alle moeten we een ho- in het veld bren- wereldtitel als het ;cember af maar een kaar speelt? En als inlandse ploegen be- n, neem dan sterke en land zoals ook de bben gedaan voor zij mpische Spelen gin- elden zonder dat de ook maar iets door aatig tegen sterke gen bodem." t Walter Winterbot- ;n geeft raad. van worden hem sugges- voor het team voor ournooi. Maar wie Winterbottom aan 'n or de vraag: „Waar- senal met twee pun- i de ranglijst?" ands B-elftal Zwitserland-B srlands B-elftal, dat Dtterdam tegen Zwit- i Sept. op het Sparta- :al hantreden is als jesteld: ger (PSV): >ols (RBC) en Lager- ïlsior) ran Schijndel (SVV) van der Hoek (Feye- ennaars (DOSKO); vers (NEC), Brooy- Michels (Ajax), Bak en Schmidt (Eindho- in aannemen, omdat voelens ben dat ik id zou hebben", aldus :oureurs, Alberto As- 'olloresi, Nino Farina, men) en de 23-jarige [awthorn zullen waar oor andere fabrieken gens worden overge- ke Hawthorn is in- vrienden reeds aan- ;h bij Mercedes aan welke fabriek naar rordt in het volgend i nieuwe grand prix uitbrengen, aag of het hem speet eld vaarwel te zeg- ordde Ferrari: „Na chts met grote tegen- me terug. Deze sport en, ofschoon ik zelf en naar races ga. De ïsen beschouwen een s de climax van een Maar ik beschouw als een anti-climax. de climax het ogen- p de wagens voor de il voor de race wor- Verlies of winst te- af in het geronk van 1 wanneer zij proef- lijke race begint voor mden vóór de wed- i de eerste lijnen op gezet. En de race mij, gehouden op de i in mijn fabriek, in op de proefbaan en van het circuit. Ik in wagens naar Monza listeren naar het ge- de motoren. En dat [ij het einde van de van dat ogenblik af verantwoordelijkheid oureurs. Maar ik zal id niet bijwonen". Zaterdag 12 September 1953 Pagina 9 Behoudens een tweetal wedstrijden in de vierde klasse, konden onze K.N.V.B.-ers verleden week nog van een zomerse rust genieten. Of ze dat gedaan hebben, betwij felen we. want naarstig is overal nog gevoetbald, om voor de laatste maal wapenschouw te kunnen houden. Morgen gaat het er dan op los. Veel teams op hoop van zegen, anderen misschien met een iets betere onder grond. Zeker is bijv. dat Volendam een zeer ernstige gooi gaat maken naar een hernieuwd kampioenschap, zeker is ook, dat er nog nooit een sterkere vierde klasse-afd. is samengesteld, dan die van 4A in het komende seizoen. Winst voor Forward en HSV? Verder wordt hier nog ge speeld: DECJOS, Rivalen Ripperda, TerrasvogelsWils kracht en KinheimVelsen. Vooral de Velsenaren schijnen een goede ploeg te hebben. GRONINGEN LICHTSTAD Ja die tweede klasse. Dat is een gebed zonder eind wat be treft de indelingen. Eerst was er al hommeles over, daarna kwa men vier clubs in opstand tegen de geprojecteerd indelingen, orn- dat ze weer met z'n tienen bij elkaar waren ingedeeld inplaats van elf. Dit protest werd door het Bondsfoestuur afgewezen en nu heeft de fed. van 2e, 3e en 4e klassers warempel een ver- We hebben er een vraagteken achter geplant. Want de tegen standers van Forward en HSV in 3A zijn niet voor de poes. Alw. Forward weet wat voor vlees het in de kuip heeft met het taaie WSV, maar de vooruitzichten zijn voor de Horenaren niet on gunstig. HSV zal uit een nog beter vaatje moeten tappen om het aloude KW met een mis troostig gezicht naar huis te stu ren. Een zwaar openingsnummer vormt voor de Alkmaarse Boys ook de uitwedstrijd - tegen Pur- mersteijn, dat vooral op eigen terrein veel moeilijkheden We hebben in de aanhef al over 4A uitgeweid. Wel, op de eerste voetbaldag de beste, komen er wedstrijden voor, die de eer waardig gekeurd zouden worden om in een beslissende phase van de competitie te worden gespeeld. BKCVZV bijv., Succes—RK AFC en GrasshoppersTexel. Er komen niet veel goede berichten van het eiland. Texel 2 en 3 le den verpletterende nederlagen verleden week en ook met Texel zoek insediend om "de indelingen!1"™1 veel moeinjiK'neaen kan a°snog te wijzigen Veel ktL eTInn" geven we de heren niet, zodat i en ADO 20, de twee we maar rustig zullen beginnen P 5 I1? l klas- vooroverzichtje voor sers gaan idoende is voor victorie dient nog met een Zondag. Algemeen is men van mening, dat in 2A ZFC weer een rol v-an betekenis zal gaan spe len. We geven Hollandia dan ook niet veel kans om in Zaandam ook maar één punt binnen te halen. Westfrisia moet van Rapi- ditas kunnen winnen. De vorm in diverse vriendschappelijke wedstrijden getoond, wijst daar op. Maar ja, het is nu competitie nietwaar. HRC dient danig op te passen tegen Zeeburgia, dat uit stekende plannen heeft en een goed figuur sloeg in het AROL- bekertournooi. Tenslotte zal uit de wedstrijd HollandZVV le ring getrokken kunnen worden over de sterkte van deze aan winst uit 3D. Weer Volendam? In 2B gaat Volendam zonder twijfel weer een goede gooi ma ken naar de titel. De tegenstan der van morgen HVC is één van de'zwaarste concurrenten, als de berichten over deze Amersfoort- se ploeg juist zijn Helder heeft flink het mes gezet in zijn elf tal. Morgen tegen Spartaan zal het uitkomen, of de withemden van plan zijn hun supporters niet zo in angst te laten zitten als vorig jaar. Ze hebben in ieder geval Karei Puhl weer terug. VerdeTe wedstrijden zijn hier AFCSchoten, waarbij zal uitko men of voor Schoten weer de noodklok moet worden geluid, KFCde Kennemers (een ant woord op de vraag wat KFC gaat doen en of Kennemers van plan is zich als concurrent van Volendam te ontpoppen) en UWWatergraafsmeer (het we- deroptreden van de Amsterdam mers in de tweede klasse). DEN HELDER Door de commandant Zeemacht Neder land, Schout hij nacht F. T. Burghartzijn 53 nieuiv- Meteen al spanning, j benoemde officieren van de Koninklijke Marine beëdigd. Na hun studie aan het Koninklijk Instituut voltooid te hebben, hebben zij trouw gezworen aan de Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht. Het was, zoals de Commandant Zeemacht zei, niet alleen een hoogtepunt voor de beëdigde officieren zelf, maar ook voor hun familie, die deze plechtigheid bijwoonden en er getuigen van waren, dat zij werden op genomen in het corps officieren van de Kon. Marine. 1 schijnt het „hommeles" te zijn. j Deze ovneming zal ongetwijfeld vele en zware verplich- Grasshoppers zal er echter goed i r aan doen niet teveel waarde te j tingen opleggendoch een ernstige plichtsbetrachting voort8vol spedleen.gD^nhzeani de zaI hechte basis zijn, waarop zij hun carrière kunnen zege in Hoogwoud blijven. Min- opbouwen. der zeker zijn we over RKAFC. Het is met Succes kwaad kersen eten. Het zou een felicitatie waard zijn aan de Alkmaarders, als ze, evenals verleden jaar, de punten in de wacht zouden sle pen. VZV gaat met een zwaar hoofd naar de Polder. Nog geen verjonging, practisch hetzelfde elftal zal het weer moeten doen. Misschien luikt het, doch tegen BKC zal de winst heel hoog han gen. Schagen zal in Oudkarspel op de traditionele tegenstand stuiten. DTS heeft daar, geloven wij nog nooit verloren van de geelzwarten. Voortzetting der traditie lijkt waarschijnlijk. ZAP heeft de beste papieren te gen Limmen, maar of dat vol EERLIJK DELEN MET BANKBILJET 's-GRAVENHAGE, 11 Sept. Zoals gemeld, vond dezer dagen een jongetje een bankbiljet van f 25.Toen hij het biljet op raapte, kwam een man naar hem toe zeggende: „Dit hebben wij samen gevonden". Hij drukte het kind f 12.50 in de hand en ver dween met het biljet. Van dit voorval was een post bode getuige, maar deze schonk er verder geen aandacht aan. 's Avonds las hij, de postbode, in de courant wat er eigenlijk ge schied was. Een paar dagen later zag de postbode de bewuste man lopen en wees hem aan een pas serende agent aan. Deze nam de man mee naar het bureau Buiten hof Na enig heen en weer ge praat gaf de aangehoudene de politie de f 12.50 terug en deze schonk hem van haar kant een proces-verbaal. Na het verhoor werd de man, de 75-jarige C. de Z„ heengezonden. Hij had niet begrepen dat hetgeen hij gedaan had, bij de wet verboden was. Geen export-bonus dollars meer? WASHINGTON. 11 Sept. Tijdens de jaarvergadering van de gouverneurs van het Interna tionale Monetaire Fonds is de kwestie van de bonusregelingen ter bevordering van de export naar het dollargebied ter sprake gekomen. Men meent te weten, dat de Engelse afgevaardigde aan de Nederlandse minister van Finan ciën. J. van de Kieft. heeft ge vraagd. of de Nederlandse rege ring niet voornemens is de exportbevorderingsdollarregeling. die naar hij zeide neerkomt op subsidiëring van de uitvoer, af te schaffen. Minister van de Kieft zou te kennen hebben ge geven. dat de Nederlandse rege ring van plan is de regeling op 1 December a.s. te beëindigen, doch dat zij de transacties, waar- bp gebruik wordt gemaakt van overdraagbare deviezen, zal blij ven toestaan. ste is van de twee. We houden het op de Heemskerkers. CSV zal Zaandijk niet 'kunnen weer staan. In Beverwijk direct al de sensatie van een derby. Bever wijk treedt als gastheer op van plaatsgenoot DEM. Alemaria heeft lastig debuut. In 3B is dan Alemaria inge deeld. Het heeft weinig clubs uit Noordelijk Noordlholland bij zijn tegenstanders. Alleen Vi tesse uit Castricum. De rest komt uit Haarlem en Amsterdam. Een van de sterkste Amsterdamse clubs komt in het Alkmaarse sportpark op visite. ZSGO, ver leden jaar runner-up en de wit hemden kunnen uit deze ont moeting hun conclusies trek ken. Vitesse gaat naar TOG, ook al zo'n typisch Amsterdamse club die lastig te overwinnen zijn. Vitesse heeft echter betere plan nen dan vorig seizoen. te worden afgewacht. Limmen heeft thuis altijd onverwachte pijlen op de boog. Wel, WW! WW is weer terug in ver trouwde omgeving. De thuiswed strijd tegen de Rijp (om te wen nen) 'kan in winst worden omge zet. Zouaven wijdt zijn nieuwe sportpark in met een thuiswed strijd tegen Purmerend. Een ge lijk spel is al een heel goed re sultaat. Er zijn in 4B clubs, die met alle geweld hun prestaties van vorig jaar nog willen verbe teren. EVC bijv. en USVU zal daarvan kunnen lusten. Assen delft ook, en daar kan MFC Zondagmiddag na afloop van vertellen. Dat Monnikendam zo vriendelijk zal zijn het debuut van SVA gunstig te laten verlo pen, is zeer onwaarschijnlijk. De beëdiging vond Vrijdagmid dag plaats op het Ankerpark en werd bijgewoond door de minis ter van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, schout bij nacht C. W. Slot, vlagofficier personeel, schout bij nacht C. W. Heringa, vlagofficier materieel, schout bij nacht F. H. M. van Straelen. hoofd opleiding van de Koninklijke Marine, de garnizoenscommandant van Alk maar. kolonel H. Onderstal, kolo nel P. A. Riedel, directeur van de Rijkswerf, kolonel M. A. J. Derksema. commandant maritie me middelen Willemsoord, de burgemeester van de gemeente Den Helder, mr. G. D. Rehorst en de commissaris van politie A. H. Hensums en een groot aan tal officieren. Alvorens tot de beëdiging over te gaan, sprak schout bij nacht F. T. Burghard de nieuwe offi cieren toe. Hij wees erop, dat een belangrijke en gewichtige plech tigheid ging gebeuren, n.l. het afleggen van de eed, waarmede zij toe zouden treden tot het corps officierën. Spreker legde er de nadruk op, dat de nieuwe officieren zich goed bewust moesten zijn van hetgeen zij on der ede zouden beloven en hij liet niet na de eed nader te onderschrijven. Hij wees hen on der meer ook op de taak die voor hen als officier was weggelegd, een taak. die moeilijkheden met zich zal brengen en opgelost moeten worden zonder de hulp van leraren-instructeurs. Men zal vertrouwen in u stellen, dat niet beschaamd mag worden, aldus de spreker. Na de toespraak nam de com mandant Zeemacht hen gezamen- Vol animo gaan onze afdelingselubs morgen alweer de tweede voetbalzondag tegemoet. Er zijn elftallen, die branden van verlangen om zich te rehabiliteren; er zijn anderen, die niets liever doen, dan voor de tweede maal een slachtoffer te vinden voor hun puntendorst. Met deze wetenschap voor ogen, mag men niet anders ver wachten dan nog meer,spanning en nog meer. ver rassende uitslagen. Want die zullen morgen zeker niet uitblijven. Neem nou bijv. 1 A. Daar zou het toch zeker onverwacht zijn als Berdos vorig jaar maar juist aan degradatie ontsnapt, nu na een tweede zege bovenaan de ranglijst zou prijken. Onmogelijk is dat echter niet, want de Ber- genaren zijn tegen Zeevogels minstens gelijkwaardige tegen standers. Egmondia kan de goede indruk van verleden week beves tigen en Alkmaar kloppen. In de Zaan twee derby's: Zaanlandia RCZ en ZaanseboysMeervogels Z. Winst voor de thuisclubs? Met interesse kijken we intussen ook naar de verrichtingen van de Goudenkruisfinalist Uitgeest. Het krijgt bezoek van ODIZ, dat vorig jaar op SVA na de sterkste was in 1 A. Herstel van RKDVO? Wel. het behoeft nog niet eens een zege te worden op het bedoe kende St. Victor, want deze Ob- dammers hebben vorige week ook verloren. Maar als een gelijk spel of een kleine nederlaag bereikt wordt, dan zal RKDVO in 1 B in ieder geval de smadelijke 101 tegen RKEDO uitgewist hébben. En daar rekenen we dan maar op. Dat RKEDO heeft het tegen Sijbekarspel niet zo zwaar, dat we een nederlaag voorspellen. Toch zullen de Goorners hard moeten werken voor de overigens wel te verwachten zege. KGB zal ook alle zeilen bij de mast moeten zetten om de grote neder laag in Middenmeer te wreken. Berkhout in Bovenkarspel kon daarvan wel eens het eerste slachtoffer worden. Blokkers is ge waarschuwd door de overwinning van Valken op SEW. Reden waarom we geloven dat een felle strijd verwacht mag worden. Wel. dat hangt bij zulke nabuur wedstrijden in de lucht. SEW heeft wat goed te maken. Voor eigen publiek mag het eenvoudig geen tweede nederlaag lijden. Of St. George daar zomaar accoord mee zal gaan, is een tweede. JVCWGW: nu al bigmatch Vier clubs behaalden in 1 C verleden week veelzeggende over winningen. VIOS kan na de 83 op SRC wederom aan winst toe komen, want Randers heeft al een heel slechte start gehad tegen N. Niedorp. Deze zwarthemden krij gen het moeilijker. Wieringer- waard is o.i. sterker dan verleden laar en kan dat nu bewijzen. Twee van de grootste kemphanen gaan elkaar te lijf in Julianadorp. Het zal een grote verdienste van WGW zijn, als men daar zonder kleerscheuren vandaan komt. In Kolhorn zal Kaagvogels vol am bities zijn, de successen uit de Goudenkruisreeks nog wat voort te zetten. Hugobo.vs zal daar echter wel een stokje voor ste ken, temeer omdat de Hugowaar- ders nog wat goed te maken heb ben. In Schagen tenslotte heeft SRC de beste kansen od een zege tegen Vrone. Mits de Pancrassers tenminste geen betere beurt ma ken dan vorige week in Den Helder. Doet DREO het thans heter? De grote vraag in 2 A is wel, of DREO zich zal herstellen van de grote nederlaag tegen Beern- ster geleden. Westzaan brengt morgen een bezoek aan de Rijp en dat moet een zege worden voor de thuisclub. Overigens trekt Foresters niet erg gerust naar Beemster, juist ingevolge die ne derlaag van DREO. Knollendam RKSVS en PurmerlandJisp zijn wedstrijden tussen gelijk waardige tegenstanders. Opnieuw zwaar werk voor RKVVS Nu RKVVS in 2 B zo kranig van start is gegaan, is aller be langstelling gericht op een even tuele tweede krachttoer. We hebben zo'n idee dat het druk wordt op de weg WognumWad- waySpanbroek en dat vele Spartanen-supporters hun club zullen vergezellen naar het RK VVS-veld. Westfriezen opent het seizoen met een thuiswedstrijd tegen Strandvogels. We zien de punten in Zwaag blijven. Trou wens er is nog een thuisclub fa voriet in onze ogen. t.w. Conzelo, dat een verzwakt HOSV op visite krijgt. Toch blijft oppassen de boodschap voor de Waarlanders. Dat Zwaagdük na het goede re sultaat in Onderdijk van HEO gaat winnen, liikt ons waarschijn lijker dan andersom, al heeft HEO tegen Conzelo ietwat ver rast. Tweede zege van Hollandia T in het verschiet Het wil er bij ons niet in dat Hollandia T met Callantsoog vee! moeite zal hebben. De Tuitienhor- ners zijn „hot-favorits" voor de eerste plaats en zullen dus hun tweede zege wel behalen. S.V.W. zal in 2 C ook wel gediien. Mor gen met Schoorl in Heerhugo- waard als tegenstander, komt ons een tweede victorie niet onmoge lijk voor. Waarmee S.V.W. dan gezamenlijk met o.a. Hollandia T aan de kop zou gaan. Koedijk gaat zijn nieuwe terrein inwijden (tenminste met een competitie wedstrijd) en Petten zal de pun ten aan de ex-eerste klassers moe ten laten. Duinranders startte Zondag in Callantsoog niet eek: het zal van de sterkte van Zee machtselftal afhangen of de stij gende lijn kan worden voortgezet. Tex. Boys hpeft de beste papie ren in den Burg tegen Kolnine Boys. Het is daar op Texel altijd lastig winnen. De derde klassers St. Bavo en St. Adel'bert ziin veelbelovend van start gegaan in de derde klasse A. Nieuw succes ligt binnen hun bereik. St. Bavo zal daartoe moeten afrekenen met Graftdijk. ook al een ex-tweede klasser en Adelbert zal met Ur- sem korte metten moeten maken. In 3 B kan D.W.O.W. nu voor eigen publiek de volle winst in de wacht slepen. A.G.S.V. is een ster ker tegenstander dan de Koog maar het kan. K.S.V. weet wat het aan VADA heeft. De grote zege van de Venhuizers is een extra waarschuwing aan de Kruis-be- woners die met die wetenschap gewapend met de volle winst huiswaarts kunnen keren. Witrood zal A.L.C. geen kans geven in 3 B een verrassend re sultaat te behalen. lijk de eer c.q. de belofte af, waarna tambours en pijpers van de Koninklijke Marinierskapel het Wilhelmus speelden. Tenslot te brachten alle aanwezigen een driewerf hoera uit op de Konin gin. Als eerste feliciteerde schout bij nacht Burghard de juist be- edigde officieren en wenste hen een voorspoedige carrière toe. Ook minister Staf richtte het woord tot hen. Het is moeilijk een goed officier te zijn. aldus spreker, doch op deze taak heeft u zich reeds lang voorbereid. Op het ogenblik, dat u de opleiding aan het Koninklijk Instituut ging volgen had gij reeds uw keuze bepaald. Moge Gods onmisbare zegen u helpen deze taaknaar behoren te vervullen. Minister Staf en de comman dant Zeemacht schout bij nacht Burghard namen tenslotte de parade van de aanwezige troe pen. adelborsten, matrozen, mari niers en Marva's af. De namen van de beëdigde officieren zijn. De adelborsten der eerste klas se: P. M. van Aldewerelt van Rosenburgh uit 'sGravenhage, D. C. J. Bakker uit Arnhem, P. L. Bakker uit Slootdorp. D. J. Berk hout uit Heerenveen, G. van Beusekom uit 's Gravenhage, F. Th. de Bree uit De Bilt, A. Th. Bijkerk uit Haarlem, J. P. van Dam uit Ouderkerk aan de IJsel, F. H. J. Dijkinga uit Groningen, J. S. H. Gieskes uit Helmond, A. Ch. H. Heringa uit Scheve- ningen, H. Jaspers uit Breda, J. C. M. de Keyser uit Amsterdam, jhr. R. F. W. de Koek uit 's Gra venhage. H. A. W. Lips uit U'b- bergen, R. Th. van Oosten uit "s Gravenhage, P. A. A. J. van Oppen uit Blaricum. J. F. F. van Oudheusden uit Haamstede, E. Roth uit Alkmaar, H. B. Slot uit Voorburg, H. R. Ch. Smies uit Amsterdam, J. A. F. Soels uit IJzendoorn, R. J. M. Speckens uit Vlissingen. G. A. Spenneman uit Amsterdam, Th. C. L. Veeger uit Amsterdam. R. A. Weer- meyer uit Bloemendaal. K. Zand- huizen uit Sneek, R. Zimmerman uit Utrecht, F. D. J. M. Chömpff uit Arnhem, H. Ch. Besancon uit Rotterdam, W. J. de Bruyn uit Nijmegen, M. D. A. Forbes Wels uit Brussel. J. Ruiten uit Den Helder en H. van den Bos uit 's Gravenhage: de adelborsten-vlieger der eer ste klasse H. Itzig Heine uit 's Gravenhage. T. W. E. Kandou uit 's Gravenhage en J. Toore- naar uit 's Gravenhage; de adelborsten van de tech nische dienst der eerste klasse S. J. J. Hoffman uit Schevenin- gen. C. A. Robertus uit Hengelo (O.), J. van Sanden uit Hilver sum, J. H. Slaats uit Amstel veen en L. Vreeken uit Amster dam: de adelborsten van administra tie der eerste klasse A. J. P. Bin- dels uit Breda, A. J. Gelderblom uit 's Gravenhage, C. M. P. Nij- meyer uit Venraay; W. A. J. Wevers uit Sittard en G. Th. G. W. Wolf uit Voorburg; en de adelborsten van de elec- trotechnische dienst der eerste klasse L. Crane uit Arnhem, A. J. Meily uit Rotterdam, V. C. M. Rademakers uit Breda, V. E. G. Ulrich uit 's Gravenhage. Th. Vervaat uit Amsterdam en R. van Wagtendonk uit Amersfoort. De tweede luitenants der mari niers Th. A. G. Ellenbroek uit Zutphen, P. L. P. Gooren uit 's Gravenhage. W. J. de Lange uit 's Gravenhage. J. W. Morie uit Nieuwkoop, J. G. Nicolaas uit Rotterdam. H. van Maren uit 's Gravenhage en R. Smagge uit Leidschendam zullen elders be ëdigd worden. Vier Nederlandse bisschoppen naar Echternach DEN HAAG Dertig bisschop pen zullen Zondag 20 September te Echternach in Luxemburg aan wezig zijn als de herstelde basi liek van die stad, waar de H. Willibrord begraven ligt, wordt geconsacreerd. Het staat thans vast, dat van Nederlandse zijde de aartsbisschop-coadjutor mgr. dr. B. J. Alfrink, de bisschop van Haarlem, mgr. J. P Huibers, de bissohop van Den Bosch, mgr W. Mutsaerts en de bisschop-coad jutor van Roermond, mgr dr. J. Hanssen deze plechtigheden zul len bijwonen. Mark Clark verlaat de dienst DENVER 11 Sept. Generaal John E. Hull is vandaag door pre sident Eisenhower benoemd als opvolger van generaal Mark Clark in diens functie van opperbevel hebber van de Amerikaanse en verbonden strijdkrachten in 't Ver re Oosten. Gisteravond is Groningen officieel lichtstad geworden door een simpele druk op een knop, in de herberg „De Meulen- hörn". En in de Harmonie vraagt een licht- en herfstpracht- tentoonstelling de aandacht van de vele bezoekers, die de stad hoopt te trekken. De Martinitoren, symbool van Gronin gen, stad en ommelanden, gevat in floodlight, als een machtig teken in donkere lucht voor de wijde omgeving, dat Groningen als lichtstad de aandacht vraagt. Zondag wordt de Grote Prijs van Nederland verreden, de Heat Internationaal over 2000 m. De Groninger liefhebbers hebben aan dit nummer verschillende pracht herinneringen. En om bij de laat ste jaren te blijven, b.v. de uiterst spannende aankomst tussen Edel Scott, Junoschka en Lord Maire. En bij deze prijs in 1951 de zeer hoge cote in de tweede heat. Toen het koppel JugglerOlga Pluto 'n fantastisch bedrag uitkeerde. Het is wel jammer dat enige cracks voor dit nummer verstek hebben laten gaan, en wel op de eerste plaats de geweldenaar Mac Kinley, doch ook Norton Williams, Olivier B, en Leo Axkit. Is de grasbaan hieraan debet? Het zou jammer zijn, want daardoor wordt beslist afbreuk gedaan aan de publieke belangstelling, daar paar den mensen trekken. De omlijsting van dit hoogst belangrijke num mer waarvoor nog acht paarden staan ingeschreven, vrijwel allen van gelijke klasse. Over Again is de snelste, doch een mogelijk zwa re baan zal hier zeker van grote invloed zijn. Stuerman maakt hier zijn opwachting en hij is als Over Again faalt, zeker een der eerste kanspaarden. Bij meer dan twee heats komen de uitgesproken stayers meer in aanmerking. Mogelijk is dan Le- g'alitie. die naar verluidt, prima in vorm is, een kanspaard. TWEE ARRESTATIES NA HOTELBRAND Naar wij vernemen is bij het politie-onderzoek naar de oorzaak van de brand die 't hotel „Djum- pol" te Oud-Loosdrecht geheel in de as heeft gelegd, gebleken, dat aan de brand een drinkgelach is voorafgegaan, waarbij letterlijk met vuur is gespeeld. Verdacht van brandstichting zj.jn twee be zoekers van „Djumpoi" thans ge arresteerd. Zij zouden een bran dende rol closetpapier in de gang hebben gegooid, eer zij Djumpoi verlieten. Briefpakjes aan Korea-niilitairen 's-GRAVENHAGE. 11 Sept. Gedurende de periode van 14 t.m. 26 September a.s. zal de gelegenheid worden opengesteld aan de militairen van de NDVN in Korea, alsmede aan bedoelde militairen verblijf houdende in een hospitaal in Zuid-Korea of Japan, niet aangetekende brief- pakies tot een maximum van 500 gram, per luchtpost te verzen den tegen betaling van het zee- pesttarief. De port bedraagt 10 cent per 50 gram met een mini mum van 50 cent. De „Groene Wimpel" ook in de Hooiruiterwedstrijd PURMEREND De Hooirui terwedstrijd welke vorig jaar als iets nieuws voor het eerst in Pur merend werd gehouden en thans wederom plaats vond is ook nu weer een succes geworden. Ook deze was geplaatst onder „de Groene Wimpel". Niet alleen de Rijksvoorlichtingsdienst v. d Landbouw bevordert deze zaak, doch ook de verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting zetten de schouders daaronder. Vijf en der tig werkers uit het boerenbedrijf namen aan deze wedstrijden deel, welke dit keer gehouden werden in het gebouw van de Groenten- veiling. De resultaten waren best. De „productie" was belangrijk beter dan in 1952. De heer J. Veldt, hoofdassistent voor weide en voededbouw van de R.V.D. had de leiding bij de organisatie. Met gloedvolle woorden mocht hij na afloop onder veel belangstel ling de prijswinners bekend ma ken. Voor de Dakruiters waren dat: 1. A. Exelto te Ilpendam; 2. P. Oudkerk te Westzaan en 3. J. Smit Sr. te Beemster. Voor de Vierpootruiters waren dat: 1. J. Mul, Graftermeer; 2. W. Tessel, Broekermeer en 3. P. Oudkerk te Westzaan. De „Groene Wimpel" werd we derom uitgereikt door Mr. Jan Lieuwers. Purmerend streeft naar bevordering van de belangen van de Landbouw, vandaar dat door „Purmerend - Marktstad" de „Groene Wimpel" is ingesteld om deze taak in wedstrijd te vervul len. Aldus wil deze stad haar dienende taak voor het algemeen belang vervullen. De wisselprij- zen bestaande uit Tropheeën wer den uitgereikt door de voorzitters van de verenigingen van Be drijfsvoorlichting van Waterland en Beemster-Purmer. Door het Ministerie van Land bouw waren oorkonden beschik baar gesteld welke eveneens wer den uitgereikt. Ook dit deel van het Markt stad programma 1953 mag dus volkomen geslaagd heten. Nationale kolfwedstrijden te Oostwoud Gisterenmiddag zijn de natio- «nale kolfwedstrijden in de baan van „De Vergulde Vos" te Oost woud begonnen. Er bestond van de zijds der kolvers flinke be langstelling. Ruim 50 kolvers sloegen ihun eerste series De hoogste serie gummi werd ge slagen door C. Prins uit Alk maar, met 55 punten; W. Kool man uit Oostwoud 50 punten, J. Boes uit Spanbroek 48 punten. De hoogste serie sajet werd geslagen door Chr. Rolff uit Alk maar, met 51 punten. De wedstrijden worden voort gezet.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 9