Noodtoestand nog even erg als vorig jaar Kroetsjtsjef tweede man in de Sovjet-Unie Koningin sprak tot de jongeren Dagblad voor Alkmaar en omgeving Konijnenziekte breidt zich uit Bloemencorso, Stadionspel en een tocht door „Noord" Bisschop over Kerkenbouic Op grote schaal voorzieningen nodig in nieuive industrie-centrum aan de IJ-mond Koninklijk bezoek aan Amsterdam Eerste secretaris van Centrale Comité der Partij Poolse bisschop staat terecht Dame uit Heeten op onbewaakte overweg gedood Overleg over loon maatregelen is nog niet afgebroken Artsen verwerpen hoger loongrens Nieuwe eisen van Rood-China met volle kennis niet verleden, zoals dat tl, doch ook van alles gelopen vijftien jaren :t. Wij spraken hem kamer in Enschede. Maud: vijftien jaar en gelukkig met de gkeer van haar gelief- ,Het is merkwaar- dat opééns, door de r van die sigaret, mijn eugen terugkeerde". Ie geoloog„Plotseling het alsof er een doek werd getrokken. Die die sigaret...", hjj langs zijn gladde kin: ur, die sigaret... Maud" tralende ogen keek hij tre, die wel lichtjes le- Maud, precies als jjj: telijk, onveranderd..." n wij, heel zachtjes, amer uitgegaan, en ieten het gelukkige. paar alléén met zijn leringen... RDE REPORTAGE De K.I. het blad, waar Uw grootouders groot mee werdenis even jong als U. En U blijft er geestelijk zo gezond bij! De K.I. het aloude jonge familieblad. Onovertroffen fotoreportages en meeslepende verhalen. T 48 PAGINA'S klasse 17e lijst 6284 8570 12192 15659 19 4576 4603 4B8.3 4851 J 7201 7246 7345 7418 i 11260 11589 11753 120-9 3 14989 15123 15136 15294 7 17634 17692 17751 18067 in tytenietbommetjes lige rondrazen van egen tot een snoer, ene. Ook snoof hij de rook, die aan de idje Verholen reeds werking van zijn ijn de stomme ver- edele mensenjagers, h in hun binnenste :ich hunne gelaats- melijke vormen der maar laten zien op 3e smid lag krom, hij de drie genoeg- scharrelen temidden kledingstukken. es draaiden terug" NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singei 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Maandag 14 September 1953 49e Jaargang - Nummer12881 MET EEN HERINNERING aan woorden van de Pauselij ke Legaat, Zijne Eminentie Kardinaal van Roey, tijdens het eeuwfeest van het Herstel der Bisschoppelijke Hiër archie, begon de Bisschop van Haarlem, Z.H. Exc. Mgr J. P. Huibers, gisteren zijn in alle kerken van ons Bisdom voorgelezen brief over de Kerkenbouw. De woorden van de Legaat waren vol lof en bewondering over „de menig vuldige, mooie parochiekerken, die uit de grond zijn gerezen en nog voortdurend oprijzen, overal waar de aangroei van de katholieke bevolking het vereist". Z. Em. zei, dat de parochie het meest doelmatige middel is, om de invloed van de Kerk onder de gelovigen te bewaren en te verstevigen". Dat hebben de Nederlandse Bisschop pen begrepen en Hij noemde niet minder lofwaardig „de onuitputtelijke vrijgevigheid, waarmede de gelovigen de oproep van hun herders beantwoorden". Deze woorden van lof en be wondering gelden, aldus Mgr. Huibers in zijn brief, ongetwijfeld ten volle voor Ons Bisdom en Hij vervolgt dan letterlijk: ,,Na het herstel der kerkelijke Hiërarchie in 1853 werd Ons Bis dom ingedeeld in 183 parochies. Heden telt Ons Bisdom 339 paro chies, hetgeen dus een toename betekent van 156 parochies. In het Dekenaat Amsterdam steeg het aantal parochies van 13 tot 36. In het Dekenaat Rotter dam van 9 tot 37, terwijl het De kenaat 's-Gravenhage een stijging van 6 tot 28 en het Dekenaat Haarlem een aanwas van 8 tot 23 parochies te zien geeft. Ook verscheidene niet-stede- lijke Dekenaten vertonen in meer dere of mindere mate een derge lijke uitgroei. Het Dekenaat Noordwijk bijv. zag zijn aantal parochies verdubbeld van 8 tot 16. Ongetwijfeld zult U met be langstelling vernemen, dat Onze Hoogwaardige Voorganger Mgr. Caliier, die velen Uwer nog heb ben gekend, 62 parochies heeft opgericht, terwijl Onze onmid dellijke Voorganger Mgr. Aenge- nent in moeilijke omstandig heden 23 nieuwe parochies stichtte. Vanaf 1935 hadden Wij zelf, on danks crisis en oorlogsjaren, het geluk en het voorrecht 32 nieuwe parochies op te richten. Wanneer Wij hierbij bedenken, dat er nog slechts een 23 tal pa rochie-kerken in gebruik zijn, welke bij het Herstel van het Bisdom Haarlem reeds bestonden, dan betekent zulks, dat bet totaal aantal van de kerken, welke in deze honderd jaren zijn gebouwd, niet beperkt is gebleven tot de 156 kerken, die voor nieuwe pa rochies nodig waren, maar dat het aantal nieuw gebouwde kerken dat van 300 te boven gaat. Hoe veel werd, behalve voor de bouw der kerken, door het katholieke volk bovendien niet geofferd voor het noodzakelijk onderhoud, her stel en verfraaiing der godshuizen en gedurende de eerste zeventig jaren voor de instandhouding van de katholieke scholen. Dat alles hebben wij te danken aan de voortdurende zorg, de volharding en inspanning van Onze Hoog waardige Voorgangers, evenals aan de bewonderenswaardige toe wijding van de priesters, die hen en Ons hielpen bij de uitvoering van deze plannen en aan de on uitputtelijke vrijgevigheid der ge lovigen, voor wie het geloof de grondslag en de eredienst het middelpunt van hun leven was. Daardoor alleen was het onder Gods Zegen mogelijk tot voor korte tijd, overal kerken te bou wen waar de zielzorg dit vereiste. Het is echter bekend dat de ge dwongen stilstand van kerken- De gevaarlijke konijnenziekte, myxomatose, breidt zich snel over ons land uit. Na Noordwijk is de ziekte nu ook geconstateerd bij wilde konijnen onder de gemeente Posterholt in Limburg. De gevon den dieren zijn onschadelijk ge maakt. Myxomatose trad ook op bij twee konijnen van een inwo ner van de binnenstad van Doe- tinchem. De dieren werden afge maakt. Tenslotte is de ziekte op getreden in de konijnenstapel van de landbouwer W. Sanderse te Serooskerke op Walcheren, waar 14 dieren aangetast bleken door wat met 90 pet zekerheid als de gevreesde ziekte werd vastge steld. Hier wordt een nader on derzoek verricht. bouw gedurende meer dan een tiental jaren, de enorme stijging der bouwkosten, de sterke toe name van zielen-aantal, de nieuw bouw aan de rand van de steden, de trek naar de industriecentra, Ons verleden jaar hebben genood zaakt te spreken van een nood toestand in Ons Bisdom, want de middelen ontbraken Ons om het bouwen van de zo noodzakelijke kerken mogelijk te maken. Velen hebben God zij dank deze ernstige taal verstaan. Bijzonder heeft Ons het afgelo pen jaar getroffen de ontvangst van vele belangrijke extra-giften, welke kerkbesturen, religieuze in stellingen en particulieren recht streeks aan Ons of aan het Fonds voor Kerkenbouw hebben gezon den. De ernst van de toestand dwingt Ons U mede te delen, dat ook in de toekomst deze extra gaven dringend nodig zijn en met grote dankbaarheid zullen worden aan vaard. Wij zijn ook dankbaar, dat ve len daarna hun wekelijkse offer gave op de koperen schaal der Bisschoppelijke Noden enigszins hebben verhoogd. De opbrengst van deze weke lijkse collecte vertoont vanaf de kerkenbouwdag 1952 tot nu een stijging van 15 pet. Wij spreken gaarne Onze grote erkentelijkheid uit jegens de Zeer Eerw. Heren Pastoors en Kapelaans, die in een juiste op vatting van hun plicht hun gelo vigen tot grotere offervaardigheid hebben aangespoord, terwijl van niet direct nodige verfraai ingen werd afgezien. Wanneer een parochie-jubileum aanleiding gaf tot het aanbieden van een extra feestgave, dan mochten Wij erva ren de bereidheid om deze feest gave voor een groot deel te be stemmen voor degenen, die van de zegeningen van een parochie leven zjjn verstoken. Ook de Zeereerw. Heren Bouw pastoors hebben door him predi katies de inkomsten mede ver hoogd. Bovenal zijn Wij dankbaar voor het gebed, dat Wij aan al Onze kloosterlingen, maar ook aan al Onze priesters en gelovigen heb ben gevraagd om aan deze gees telijke noodtoestand een spoedig einde te maken. Maar Wij mogen niet verhelen, dat door voortdurende aanbouw van nieuwe grote woonwijken, de noodtoestand minstens even ern stig is als verleden jaar. Wij den ken hier ook bijzonder aan het zich met grote snelheid ontwik kelend industrie-centrum aan de IJmond, waar binnen enkele de cennia een nieuwe industriestad zal verrijzen met een bevolking van naar schatting 165.000 inwo ners. Wanneer men weet, dat hiervan het percentage katholie ken 4050 pet. zal kunnen bedra gen, zal het duidelijk zijn, dat hier door de katholieke Kerk en de katholieke organisaties op gro te schaal voorzieningen zullen moeten worden getroffen, zoals de bouw van kerken, scholen, ver enigingsgebouwen enz. enz. om hier een gezond katholiek leven te waarborgen. Het is overduidelijk: ieders hulp, ieders gebed en ook ieders daadwerkelijk offer blijft nood zakelijk om te voorkomen dat Ons Bisdom in een nabije toekomst voor onoplosbare vraagstukken op het terrein der zielzorg zal komen te staan. Ieder katholiek van het Haarlemse Bisdom zal het als zijn plicht moeten beschouwen, zijn aandeel in deze zware zorgen met liefde te dragen, en door zijn we kelijks offer op de koperen schaal het allernoodzakelijkste werk van de bouw van nieuwe kerken in versneld tempo te bevorderen. De werkelijke situatie dwingt Ons U niet alleen te vragen de tot nu toe betoonde offervaardig heid te handhaven, maar indien mogelijk Uw wekelijkse bijdrage te verdubbelen. Een beduidende vermeerdering van Uw wekelijkse bijdrage, door iedere kerkbezoeker elke Zondag volgehouden, zou zelfs kunnen lei den tot het verheugend resultaat, dat er ieder jaar een kerk meer kan worden gebouwd. „Draagt el kanders lasten, zo zult gij de wet van Christus volbrengen". Moge eenieder op deze 4e Kerkenbouw- (Vervolg op pag. 2) Tienduizenden Amsterdammers hebben Zaterdag dankbaar de gelegenheid aangegrepen om het Koninklijk gezin tijdens zijn grote rijtoer door de stad van nabij te zien. Radio-Moskou heeft Zaterdag- de benoeming van Kroetsjtsjef avond bekend gemaakt, dat Ni- kita Kroetstjtsjef tot eerste se cretaris van het Centrale Comité van de Communistische Partij is benoemd. De benoeming geschied de in een onlangs gehouden ple naire vergadering van het Cen trale Comité dat een rapport van Kroetsjtsjef over maatregelen voor de verdere ontwikkeling van de Russische landbouw besprak en goedkeurde. Kroetsjtsjef werd op 14 Maart van dit jaar tot secretaris-gene raal van de Sovjet-Russische Communistische Partii benoemd, nadat premier Malenkof op eigen verzoek van deze functie ont heven was. Begin Augustus stond Kroetsj tsjef op een officiële lijst van Sowjet-Russische leiders na Ma lenkof en Molotof op de derde plaats, maar door deze nieuwe verkiezing is hij de tweede man in de Sovjet-Unie geworden. Als eerste secretaris van het Centrale Comité, beheerst hij de enorme, machtige partijmachine. In politieke kringen te Londen is men overigens van mening, dat louter een bevestiging is van een feitelijk reeds bestaande toestand. Kroetsjtsjef had reeds op 20 Maart j.l. de plaats van Malen kof ingenomen als hoofd van het uit vijf leden bestaande secreta riaat van het Centrale Comité zonder evenwel officieel de titel van secretaris-generaal of eerste secretaris aan te nemen, die Sta lin sedert 1922 tot aan zijn dood heeft gevoerd en die gedurende een week na de dood van Stalin door Malenkof zelf werd aange nomen. Stalin zond Kroetsjtsjef in 1937 naar Kiev in verband met de grote zuivering in de Oekraine, waar hij tot December 1949 de eerste man bleef. Hij werd toen belast met de leiding van de par tij in het district Moskou. In een communique van het Centrale Comité, is verklaard, dat het peil van de agrarische productie in de Sowjet-Unie niet volledig de stijgende behoefte van de bevolking aan voedsel bevre digt. Vele collectieve boerderijen le veren nog niet voldoende pro ducten of winst en enorme mo gelijkheden voor grootscheepse landbouw worden maar matig benut. Er bestaat een ernstige achterstand bij de voortbrenging van aardappelen en groenten, al dus het communique. Voorts viel uit het bericht op te maken, dat er een schaarste is aan granen, vlas en suikerbieten Radio-Warschau meldt, dat mgr. Czeslaw Kaczmarek, bisschop van Kielce in midden-Polen, te recht zal staan wegens „spion- nage, tegen de staat gerichte pro paganda en ondermijnende acti viteit". Met hem zullen Maandag drie priesters en een kloosterzuster worden berecht voor een militair tribunaal te Warschau. De „spionnage" zou zijn ge schied ten behoeve van de Ver enigde Staten het Vaticaan en het „Nationale Comité voor een Vrij Europa" te New-York. Frans herfstoffensief in Indo-China De Franse expeditionnaire troe pen in Indo-China zijn Zondag het herfstoffensief begonnen met een aanval op Vietminh-strijd- krachten in het gebied van Tsjotsjai, 40 km ten Zuiden van. Hanoi. AMSTERDAM, 13 Sept. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard hebben hedenochtend in gezelschap van een aantal le den van de hofhouding en bur gemeester d'Ailly en diens echt genote de dienst bijgewoond in de Nieuwe Kerk op de Dam. In de dienst ging voor ds. G. Lans Ned. Herv. Jeugdpredikant te Amsterdam. Vanmiddag bezocht het Konink lijk Paar met een gereserveerde gemeentelijke veerpont Amster dam-Noord, en speciaal de ten toonstelling „Dit is Noord" op het Hagedoornplein, waar de 14- jarige Wim van Kerkwijk, bur gemeester van Jongensstad haar oranje anjers aanbood. Op de ten toonstelling toonde de Prins zich zeer geïnteresseerd in de zgn. Schukoscoop, een Röntgen-appa- raat, waarin burgemeester d'Ail ly zijn geschoeide voet stak om de Prins gelegenheid te geven de ligging van de burgervaderlij ke tenen te bestuderen. In de stand van de Amster damse verkeerspolitie liet de Prins zijn reactie-tijd vaststel len. Hij nam plaats in een opge stelde auto-cabine, remde op het aangegeven moment en liet 0,7 seconde voor zich afdrukken. Het gemiddelde is 0,8 sec. „Geen onverdienstelijk resultaat", zei de Koningin, „en dat nog wel na deze drukke dagen". Met de „Piet Hein" maakten Koningin en Prins, vergezeld van de drie oudste Prinsessen in de namid dag een tochtje op het IJselmeer Ook gisteren hadden de vorste lijke gasten van Amsterdam een drukke dag. Des morgens be zochten zij de grote tentoonstel ling van de Venetiaanse mees ters in het Rijksmuseum, waar zij de 38.500 ste en de 38.501ste bezoekers waren. Om half twaalf ontving de Koningin ten stad- huize de vertegenwoordigers van verschillende wijkcentra. Waar over wethouder Steinmetz haar 'n korte uiteenzetting gaf. De Prins was inmiddels de gast van de Amsterdamse journalisten aan een lunch in het Amstelhotel. Onmiddellijk na de lunch gaven onze Amsterdamse collega's een staaltje van hun snelle werken door de Prins nog voor zijn ver trek een extra-nummer van de feestkrant „Het Nieuwe Zijdje" aan te bieden, waarin foto en ver slag van de zojuist beëindigde maaltijd waren opgenomen. Gistermiddag maakten het Ko ninklijk paar en de drie oudste Prinsessen een rijtoer door de stad, terwijl zij in het Olympisch Stadion getuigen waren van het jaarlijks Aalsmeer's bloemencor so en het stadion-spel op tekst van Wim Povel, dat ditmaal de naam „Juliana Regina" droeg en de krachten in beeld bracht die zich in ons volk ontwikkelden, meer speciaal tijdens de regering van Koningin Juliana en mede door inspiratie van haar woorden. Het spel werd besloten met een In de Koopmansbeurs te Am sterdam heeft H.M. de Koningin Zaterdagavond een samenkomst toegesproken van circa 2000 jon gens en meisjes in de leeftijd van 17 tot 25 jaar, die was ge organiseerd door de Ned. Jeugd gemeenschap in samenwerking met het Geref. Jeugdcentrum, de Ned. Studentenraad, de Ned. Jon geren-Raad en het Ned. Olymp. Comité. Zij werd o.a. bijgewoond door minister mr. J. M. L. Th. Cals en de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord- Holland. Uit iedere provincie waren o.a. 50 jongeren aanwezig, daartoe door de Commissaris van de Ko ningin uitgekozen. „Gjj, jeugd van Nederland, hebt gevraagd of ik soms in gewone termen uitgedrukt een boodschap voor u had" zo begon de Koningin haar rede, die ook door de radio werd uitgezonden „Er is altijd een boodschap, voor al als je, zoals ik, door je werk, vaak het voorrecht hebt op een uitkijktoren te staan. Je ziet dan De minister van Binnenlandse Zaken, prof. mr. L. J. M. Beel, heeft Zaterdagmiddag de verenigde zitting van de beide Kamers der Staten Generaal in het gebouw van de Eerste Kamer gesloten. weliswaar dat een dichte mist niet alleen de toekomst, maar ook het heden en zelfs nog het verleden verbergt, maar toch soms ook als genade de glimlach van de zon door de nevelen bo ven je hoofd breken. Niet afzijdig blijven Gij hebt het helderste licht werkelijk wel nodig, om u voor te lichten bij de taak, die ge nu eenmaal uit hoofde van uw jonge leeftijd de uwe mag noemen: het voorbereiden van de komende sa menleving. Het is aan eenieder van u, dit zo goed mogelijk te doen verlopen. Niemand kan zich de luxe per mitteren, te freewheelen op de algemeen geldende opvattingen, en <het aan enkelen over te la ten, de fatsoensnormen te herzien en de veranderde gedragslijnen uit te stippelen. En wie zijn die enkelen dan? Wie garandeert, dat het de goeden zijn? Als niet allen, ieder voor zich, de verantwoordelijkheid op zich durven nemen, alsof die op hem of haar alléén rustte, hoe kan de ménsheid dan ooit volwassen ge noeg zijn, om straks b.v. met atoom-energie om te gaan? Vroegere generaties moesten volwassen worden, maar brach ten daar maar al te dikwijls iets kinderachtigs van terecht. Gij moet volwassen worden in een andere zin dan te voren. Iets van werkelijke rijpheid, ja wijs heid wordt van u gevergd, wilt ge het leven nog reëel mogelijk kunnen maken op deze aarde. Van de tegenwoordig levende en van de toekomstige geslachten wordt veel, heel veel geëist. Zul len ze het aankunnen? Samenwerken noodzaak Ja, als de noodzaak hun maar duidelijk is. Want het gaat hier zonder de geringste twijfel om: er op of er onder. Doen kunnen we alles maar dan ook alléén allen samen. Daar we nu echter geneigd zijn in de de eerste plaats niet verder dan naar ons eigen belang te kij ken, zou men de aarde kunnen noemen de planeet der kortzich tigheid. Het is werkelijk alsof wij men sen geslagen zijn met blindheid en met doofheid, zonder ruik- of proefvermogen, en niets kunnen aftasten, laat staan aanvoelen. Wanneer werkt dan toch ons be grip, ons geweten, ons hart? Moeizaam heeft de mens ïn kleine groepen leren samenwer ken, in belangengemeenschappen op ieder denkbaar gebied en tot ieder denkbaar doel. De ontwikkeling is gelukkig deze, dat de noodzaak van sa menwerking steeds meer groepen samenbracht, en grotere groepe ringen deed ontstaan. Een werkelijk doeltreffend, als één geheel samenlevende mens heid moet in wezen altijd in het belang van elk harer leden zijn. In onze tijd is dit noodzaak ge worden. Taak van Nederland Jeugd van Nederland: je hebt je eigen taak onder de jeugd van de volkeren, maar het is een zware. Nederland zelf verkeert nog in de grote moeilijkheid, van niet op adem te zijn gekomen van de gebeurtenissen der laatste jaren. Hoe kleiner een land, hoe groter en zwaarder de druk. Je hebt het waarlijk niet ge makkelijk, maar in 't licht van verantwoordelijkheid gezien, mag je dankbaar zijn voor de geboden kansen, zowel hier thuis als in de landen waarheen je uitzwermt. Sommige dingen kun je beter en Vervolg op pagina 7) défilé Het van de 2200 deelnemers, corso omvatte ditmaal 27 praalwagens, ontworpen door Toon Noyons en gewijd aan het Nederlandse volk „zoals het leeft en bouwt aan zijn toekomst". In de 1,5 kilometer lange stoet re den o.a. zuivel, visserij, mijn bouw, luchtvaart en waterbouw kunde mee. Volgens deskundiger was dit zesde Aalsmeerse bloe- menfeest in Amsterdam, waaraan ook werd deelgenomen door 25 met bloemen versierde luxe wagens, het best-verzorgde tot dusverre. De belangstelling was enorm. Een vuurwerk dat drie kwar tier duurde en 18 afdelingen om vatte, besloot de Zaterdag. Het werd door de Koninklijke gasten bijgewoond aan boord van de „Oranje Nassau", waarop zij zich bij 't Marine-paleis hadden in gescheept. Een personenauto met drie echtparen uit Heeten bij Raalte, die op weg waren naar een recollectiedag voor gehuwden in het retraitehuis te Zenderen, is Zondagochtend op enige honder den meters afstand van het eind doel door de sneltrein Enschede Amsterdam op een onbewaakte overweg gegrepen. De auto werd tegen een ijzeren mast geworpen, waardoor de 36-jarige echtgenote van de bestuurder, mevrouw Meyering, zodanig werd ver wond, dat zij in de loop van de dag is overleden. Twee andere inzittenden van de auto werden licht gewond. UTRECHT. Naar aanlei ding van de vele berichten en geruchten over de stand der be sprekingen in de Stichting van de Arbeid over de per 1 Januari a.s. te nemen loonmaatregelen, hebben de besturen van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. het A.N.P. medegedeeld, dat het overleg over deze zaak niet defi. nitief is afgebroken. Met het oog daarop menen de vakcentrales op dit ogenblik te moeten af zien van het doen van mede delingen. Ook komt het de vak centrales onjuist voor dat de regering uit de kranten zou moe ten vernemen, tot welke con clusies de vakcentrales zijn ge komen. Na langdurige besprekingen heeft Zaterdag de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, die te Utrecht ver gaderde onder voorzitterschap van prof. dr. L. A. Hulst, de door de regering voorgenomen verhoging der loongrens van 5025 tot 6000 gulden van de sociale verzekering per 1 Januari a.s. onaanvaardbaar genoemd. In een motie werd de koppeling van het Ziekenfondsenbesluit aan de Ziektewet als de primaire oorzaak van de bestaande moei lijkheden aangewezen en los making daarvan bepleit. Men was van oordeel dat de verzeke. ring tegen nader te bepalen risico's van personen met een inkomen boven 5025 gulden moet en kan worden gevonden bui ten het kader van het vigerende ziekenfondssysteem. NEW-YORK, 13 Sept. In een telegram aan de secretaris generaal der Verenigde Naties, Hammarskjöld. heeft premier Tsjoe-en-Lai van communistisch China voorgesteld dat op een Ronde Tafel-conferentie inzake Korea, behalve de staten die aan de oorlog hebben deelgenomen, ook Rusland, India, Indonesië, Pakistan en Burma vertegen woordigd zullen zijn. Rood- China en Noord-Korea zouden ook moeten worden uitgenodigd ter achtste zitting van de alge mene vergadering der V.N. die op 15 dezer begint. De Verenigde Staten zullen de nieuwe eisen van Tsjoe-en-Lai verwerpen. Dit werd door onder minister Robert Murphy van Buitenlandse Zaken verklaard in een rede voor de „American As sociation for the U.N."

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1