Het verhaal van William Oatis Verantivoordelijkheid de Partij eist intensiever activiteit Kamerfractie toegewenst „wijsheid" en„sterkte" Draverijen te Nootdorp Problemen rond het gebied van de IJ-mond Pijn, NeemnAKKERTJE Koninklijke rede K.V.P. kring Den Helder ISaar ivij vernemen Maandag 14 September 1953 Pagina "i ALKMAAR De activiteit in sommige afdelingen van de Kring Den Helder van de Katholieke Volkspartij schijnt minder dan men geneigd is te denken. Het kring- bestuur heeft er op de algemene vergadering van de kring op Zaterdag 12 September in de showbarzaal van het Gulden Vlies" te Alkmaar herhaaldelijk over ge klaagd, iets wat, met het oog op de komende politieke gebeurtenissen op zijn minst bedenkelijk mag heten! Daarom werd van bestuurszijde herhaaldelijk aange drongen op intensivering van het partijwerk op alle fronten, speciaal ten aanzien van de jongeren. De ver gadering stond practisch geheel in het teken van de zes beroemde wetsontwerpen, die straks de gemoederen van geheel het Nederlandse volk bezig zullen houden. De nieuw benoemde directeur van het vormingsinstituut der KVP, de heer W. Peters hield er een inleiding over, waarna in een vrij uitvoerige gedachtenwisseling de ver schillende details en derzelver consequenties tot op de nerf bekeken werden. Zoals gebruikelijk, liet de kring voorzitter, de heer H. N. Smits, Hoorn, de voornaamste feiten in de afgelopen maanden de revue passeren. Meer dan ooit zijn er in verschillende afdelingen moeilijk heden geweest bij de verkiezin gen in Mei, inzonderheid die der wethouders. In 20 concrete ge vallen moest het kringbestuur zijn bemiddeling verlenen dan wel ..recht spreken". Omdat de moei lijkheden klaarblijkelijk voort sproten uit de zich toespitsende sociale tegenstellingen, zo zei de heer Smits vervullen zij ons met zorg. Wij hopen dan ook, dat men ze in den vervolge zal weten te overwinnen. De uitslag van de verkiezingen, ook in Duitsland, hebben echter wel de overtuiging kunnen recht vaardigen, dat een confessionele partij in staat is een de massa aansprekende politiek te voeren. Men dient zich dit wel te reali seren. Dit moge een prikkel zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan. De Partij-situatie. De heer Smits sprak nog even over de mogelijkheid, dat de par- is mr. dr. J. Winsemius, secre taris-rentmeester van het Hoog heemraadschap „Delfland" be noemd tot raads-adviseur in al gemene dienst bij het Ministerie van Waterstaat.... is Bobbie, 'n nijlpaard van Dier gaarde „Blijdorp" te Rotterdam, overleden. Het dier gleed vorige week van de trap van z'n bassin en kwam op de kaak terecht. Sedertdien at het niet meer heeft Jan de Hartog de gehele opbrengst van de eerste oplagen van zijn nieuwe boek „De kleine ark" afgestaan aan het Rampen fonds. Zijn roman beschrijft de stormvloed van Februari overleed te Amsterdam, 82 jaar oud, Louis Stephanus Mullens, meer dan dertig jaar een der di recteuren van het gelijknamige circus is Zaterdag door de N.V. ;,De Gelderlander" te Nijmegen een nieuwe 48-zijdige rotatiepers of ficieel in gebruik genomen. Het was een grote dag voor directeur G. H. B. Bodewes, wien namens het gehele personeel een bronzen portretbuste werd aangeboden... is Zondagmiddag een vijfjarig jongetje in Den Haag onder een wagen van lijn 1 gekomen en op slag gedood werd Zaterdag voorbij de do dencel 601 in de Scheveningse strafgevangenis, het „Oranje hotel", de jaarlijkse Stille Tocht gehouden door honderden ex- politieke gevangenen en nabe staanden van slachtoffers van de bezetting heeft de 25-jarige Hilversum mer M., een vaste bezoeker van hotel „Djumpol" te Loosdrecht, bekend dat hij een brandende rol closet-papier in een dronken bui achter de bar heeft gegooid, waardoor het gebouw volledig in vlammen opging is ter gelegenheid van de Lim burgse Credo Pugno-dag gisteren in Venray een standbeeld van dr. Poels onthuld door diens neef, dr. Poels, deken van Wijk-Maas- tricht gingen de leden van de vaste commissie en de begrotings-com- missie voor Verkeer en Water staat der Tweede Kamer Zater-" dag op excursie naar Ypenburg en Teriet aan boord van elf vlieg tuigjes. De Kamerleden maakten ook een zweefvlucht, de heren J. de Ruiter en A. Stapelkamp éérst.... tijvoorzitter Andriessen, die zijn ziekte nog niet geheel te boven is. in zijn functie door een ander zal worden vervangen. De huidige si tuatie veroorlooft het de Partij niet 't geruime tijd zonder voor zitter te stellen. De voorzitter vroeg aller gebed voor de heer Andriessen. Bij de rondvraag stelde een der afdelingsafgevaardigden voor, hem een telegram namens de vergade ring te zenden, waarin hem beter schap werd toegewenst. Het be stuur beloofde, met aller spon tane instemming, het telegram te verzenden. De voorzitter deelde vervolgens mee, dat men poogt een procedure vast te stellen voor overleg tussen KVP. KNP en de Kath. Werkge meenschap in de P.v.d.A., waar aan hij de wens verbond, dat de pogingen zouden slagen. Voorts vroeg de voorzitter de afdelingen zich aan te sluiten bij de activi teit van de partijleiding tot wel slagen van het congres, het for meren van nieuwe stoottroepen en de verkiezingen voor de Prov. Staten. Hij wees voorts nog op de komende parlementaire gebeurte nissen. als Troonrede millioenen- nota en de 6 wetsontwerpen; dit sociaal-economisch complex eist van de Partij een vaste koers en een vastberaden standpunt, dat de afdelingen mede moeten bepalen. De prae-adviezen op het ont werp Provincie-programma moe ten op 26 Sept. a.s. zijn vastge steld. Vóór 24 Sept. dienen de sug gesties van de afdelingen bij het kringsecretariaat bekend te zijn. „Adoptie". Er is in het Partijbestuur ge sproken over de noodzaak de drie kringen, waarin door de Februari- ramp schade aan het partij-appa raat is geleden, financieel te steu nen, door zo mogelijk ofwel af- delingsgewijs, of in combinatie van meerdere afdelingen, een „getroffen" afdeling te adopteren. Op sommige plaatsen in het ge troffen gebied moeten de verkie zingen voor een nieuwe gemeen teraad nog gehouden worden. Op gaven zo spoedig mogelijk aan het kringsecretariaat. Jaarverslag secretaris. In zijn jaarverslag, dat veel weg had van een diepgaand pleidoo voor meer activiteit in de afdelin gen. waaruit tenslotte een krach tige partij moet worden opge bouwd, ging de secretaris, de heer Th. Laan, Hem, in op de oorzaken van de moeilijkheden bij de gemeenteraads- en wethou dersverkiezingen; 1. Vele afdelin gen bezitten geen reglement ofwel 2. het wordt tuit gewoonte) over treden en 3. de tegenstellingen in eigen gelederen, met name tus sen de standen die het kweken van een goede teamgeest in de raadsfracties in de weg staan. De stemmenwinst is niet even redig aan de toename van de katholieke bevolking, constateerde de heer Laan vervolgens, waar aan de conclusie valt te verbin den dat men te weinig vat heeft op de jongeren. Ledenwerving wordt onvoldende verzorgd, tel kens gaat het ledental iets achter uit. Gebrek aan medewerking van de jongeren kan de positie van de Partij in de toekomst in gevaar brengen. Tenslotte liet de heer Laan nog een en ander horen over de activiteiten in de Kring sinds Januari. Financiën. De penningmester, de heer C. P. Jong, ging aan de hand van zijn cijfermateriaal op het thema achteruitgang ledenaantal door, waarbij hij de verzekerde stelling poneerde, dat dit geen gevolg zou behoeven te zijn van de contri butieverhoging. Want ondanks die contributieverhoging is in 29 af delingen het aantal leden om- hooggegaan, waarmee een meer opbrengst van f 1300.is inge bracht. Maar de 51 andere afde lingen, zo deelde de heer Jong verder mede, hebben een contri butie-deficit van f 3200.op hun naam staan! Hij vroeg vervolgens aandacht voor enig cijfermateriaal over 1952, dat aangaf dat in som mige plaatsen het percentage le den van de KVP, genomen van het totaal op de KVP in de ge meenten uitgebrachte stemmen, bijzonder laag is. In de Egmonden is dit percentage 9, in Hoorn 10. in Alkmaar 12, in Den Helder 13 en Andijk 17. Waarmee de heer Jong gezegd wilde laten zijn, dat er meer activiteit in de afdelingen nodig is. Uit zijn rekening en verant woording over het boekjaar 1952 stippen we het volgende aan: Ontvangsten en uitgaven sluiten op een bedrag van f 43.130.80. Saldo per 1 Jan. 1952 bedroeg f 2048.16. De contributie-afdracht 1952: f 37.891.Voor propaganda werd f 1798.98 uitgegeven. Saldo op l-l-'53: f 2.333.44. Afdelingsgewijs werd een ver gelijkend overzicht gegeven van de contributie-ontvangsten over 1950. 1951 en 1952. De totalen wa ren resn. f 28.333.41 f 28.446.60 en f 37.891.(dit laatste bedrag a f 1.50 per lid). Tenslotte werd bij monde van de voorzitter „onderschreven", met een applaus uit de vergade ring de secretaris en penning meester dank gebracht voor hun omvangrijke arbeid. Méér controle. Met de afdeling Zwaag slechts schoorvoetend, keurde de kring het bestuursvoorstel goed, de af delingen te verplichten aan het eind van het jaar een overzicht van haar rekening aan de kring in te sturen, opdat een beter in zicht wordt verkregen in de fi nanciële positie van de afdelin gen. Speciaal met het oog op de afdracht van de contributies, wel ke dit jaar zeer onregelmatig ver loopt. De penningmeester zal per soonlijk plaatselijk steekproeven komen nemen. Hierna werd de in het afgelopen jaar overleden heer H. F. Fluit- man herdacht. De voorzitter eerde hem als de man, die, zoals de ouderen wisten, jarenlang een belangrijke en zeer verdienstelijke rol heeft gespeeld in het werk voor de Kring Den Helder. Ook in de vroegere R.K.Staatspartij stond de heer Fluitman hoog in aanzien. De bloei van de kring is mede aan hem te danken. Als princi piële strijder bij de Gratie Gods, aldus besloot de voorzitter, is hij een lichtend voorbeeld voor allen. Waarna een Onze Vader en Wees gegroet werden gebeden voor zijn zielerust. De ontwerpen-reglementen op de voorbereiding der Statenver kiezingen en de Provinciale Cen trales verkregen de goedkeuring der vergadering. Art. 5 van het ontwerp-reglement op de Provin ciale Centrales werd gewijzigd in dier voege, dat het aantal afge vaardigden waarvan in dat art. sprake is, zal overeenkomen met het dubbele van het aantal katho lieke leden in de Prov. Staten (A'dam 14, Den Helder 12 en Haarlem 12). De voorlopige sa menstelling wordt gevormd door de voorzitters, secretarissen en penningmeesters der 3 kringen. Inleiding-Peters. Tenslotte was het woord aan de heer W. Peters, over de 6 wets ontwerpen die thans ter parle mentaire tafel liggen, Inleider gaf de stand van zaken tot op de toestand van de huidige dag weer, al moesten vele zaken „in de mist" blijven hangen, omdat alles in de Kamer zijn beslag nog moet krijgen. Daarom bleef de discussie in vaagheden steken en konden slechts hoopvolle verwachtingen worden uitgesproken, met name t.a.v. de middenstand, de loon- trekkenden en de „vergeten groe pen". In de dagbladen van Zaterdag heeft men trouwens op verschil lende vragen alweer een antwoord gekregen. Waarom huurverhoging? Is het leven al niet duur genoeg? Toch wordt door die verantwoordelijk heid dragen op de eerste vraag met volmondig ja geantwoord. De huizenbezitters hebben er recht op, want momenteel komt het eigendomsrecht lang niet toe aan redelijke rente, omdat op het hui- zenbezit door inwoning e.d. als het ware roofbouw is gepleegd, waardoor het driemaal zo snel slijt als in normale omstandighe den. En de huren zijn daaraan lang niet aangepast. Als men het huurpeil 1940 op 100 stelt, in Januari 1951 pas werden de hu ren opgetrokken tot 115: het wetsontwerp voorziet in een op trek tot 145 a 150 per 1 Jan. a.s. De verhoging der huren, gedif ferentieerd naar de gemeente- classificatie, zijn in de lagere klas sen 20 pet. van het niveau van 1940, dus van 115135 en in de hogere van 115148; d.i. 33 pet. Wellicht zal in de toekomst een verhoging plaatsgrijpen tot 190 a 240. De verhoogde huren moeten f 170.000.000.opbrengen. Hoe die 170 millioen te compenseren? Het lag in de bedoeling van de regerig, voor werknemers de helft van de huurverhoging te compen seren door lastenverlichting, voortvloeiend uit overheidsmaat regelen en de andere helft door loonsverhoging. Over het percen tage der loonsverhoging wordt in de Stichting van Arbeid tussen werkgevers en werknemers zwaar .gevochten". De werkgevers wil len gem. 4 pet., doch de vakbewe gingen aanvankelijk 6, thans zelfs 8 a 8"' pet. Men is het erover eens, dat de loonsverhoging niet alleen een compensatie zou moe ten geven voor de huurverhoging, doch dat daarnaast ook het restant van de consumptiebeper king. welke in het voorjaar van 1951 werd aanvaard, uit de weg zou moeten worden geruimd. Omdat o.a. met name de ge- pensionneerden en de midden stand geen baat hebben bij loons verhoging (de laatste groep juist eerder het tegendeel) dient ook lastenverlaging te worden toege past, met name o.a. van suiker accijns, zodat suiker 4ct. per pond goedkoper zou worden, een laten vallen van omzetbelasting op steenkool en andere huisbrand stoffen, dat een verlichting geeft van f 6.50 per jaar. Andere fiscale voorzieningen moeten worden getroffen in het belang van de werkgelegenheid. Het bedrijfsleven moet meer arm slag kunnen krijgen, de kans op vernieuwing en uitbreiding. Voorts moeten de scherpe kan ten worden afgevijld van de di videndstop en de winstbelasting. Wat zegt de KVP? De KVP heeft een beroep gedaan op de regering, met name t.b.v. de mid- denstands'bedrijven. Naar volle dige vergoeding van de huurver hoging moet worden gestreefd zegt de KVP. die voorts verhoging van kinderbijslag noodzakelijk acht. Het wachten is nu op de M.v.A. van de regering. Bij de discussie werd vooral de wenselijkheid naar voren ge bracht van een directe compen satie per 1 Januari voor de huur- betalers. De voorzitter sloot de vergade ring, met de Partij, die om haar sleutelpositie zo een verantwoor delijke plaats inneemt, sterkte en wijsheid bij de Kamerdebatten toe te wensen. De uitslagen van de gehouden draverijen te Nootdorp luiden: Monopoleprijs:1 1. Quick P. (J. M. v. d. Berg) 2.51.4 1.32.2; 2. Quatrieme Enfant (N. Heskes); 3. Ronny Zora (J. Wagenaar); tot.: w. 5,40, pl. 2,40, 1,50, 3,20; gek.: 7,50; cov. 4,85. Heinekensprijs. .Vj le heat: 1. Quinte Hollandia G (A. Th. Knij- nenburg) 2.46.8 1.31.6; 2. Padua (J. B. v. d. Veen); '3. Princess Nora (T. A. v. d. Veen; tot. w. 5,96; pl.: 4,30, 3,60; gek. 35,70; cov. 4,60. Heinekensprijs. 2e heat: 1. Paul B (J. M. v. d. Berg) 2.41 1.28.6; 2. Quinte Hollandia G (A. Th. Knijnenburg); 3. Padua (J. B. v. d. Veen); tot w. 3,40; pl.: 1,50, 1,70; gek.: 10,—; cov. 8,90. Heinekensprijs, definitieve uit slag door optelling der totaal tijden: 1. Paul B 5.29.2; 2. Quinte Hollandia G 5.30.7; 3. Padua 5,31.1. Vrijmoed Spinnewielprijs: 1. Pretty Miss (G. J. Riem) 3.34.8 1.31; 2. Lex V (E. Leeman); 3. Meeske S (H. de Jong); tot. w. 6,40; pl. 3,10, 5,80; gek. 28,40; cov. 4,60. Fa J. J. Post-prijs: 1. Octavja (J. Wagenaar) 0.58.8; 2. O Ma rijke (Ph. Knijnenburg) 1.00.4; 3. Quinte Hollandia G (A. Th. Knijnenburg) 1.07.2; tot. w. 2,90; cov. 4,gek. 6,40. Totale omzet f 14.285,50. DE TE VERWACHTEN ONTWIKKELING VAN DE KERKELIJKE VOORZIENINGEN IN IJ-MOND-NOORD m BESTAANDE BEBOUWING ggffl GEPROJECTEERDE, BEBOUWING P—BESTAANDE KERK. LimiM GEPROJECTEERDE KERK BESTAAND INDUSTRIE TERREIN \//y\ TOEKOMSTIG INDUSTRIE TERREIN Men weet uit vroegere publi caties in ons blad, dat binnen het gebied van de IJ-mond (Vel- sen. Beverwijk, Heemskerk enz.) een grootscheepse ontwikkeling aan de gang is, die van méér dan Noordhollandse betekenis is. Dit ontwerp van stadsontwikkeling en -uitbreiding, behoort tot een van de grootste industrialisatie- projecten van ons land, dat vele problemen oproept. Ook van de katholieke leiders is de aandacht al enige jaren ten zeerste op dit IJ-mondgebied gericht. Dit bleek o.a. uit de herderlijke brief, wel ke gisteren in alle kerken van het Haarlemse bisdom is voorge lezen. Terecht is opgemerkt, dat de oplossing van deze problemen. Dit cartogram van het K.S.KÜI. (het Kaski) geeft een beeld van het aantal personen, dat zich reeds, in de jaren tussen 1948 en 1953, binnen het IJ-mond-gebied gevestigd heeft. Men z'iet verschil lende pijlen, dikke en dunne. Langs de pijlen staat een getal, hetgeen aanduidt het aantal personen, dat uit andere provincies hier gekomen is. Naast de gebieden (provincies) van herkomst staat een percentage aangegeven. Dit is het percentage van de katholieken in de totale bevolking van de gebieden van herkomst. Dit is slechts oriënterend voor het aandeel van de katholieken in het getal immigranten, dat van elders naar IJ-mond gekomen is. Men ziet aan de cijfers bij de pijlen, dat bijna 5000 personen uit Noordholland-Noord zich in IJ-mond hebben gevestigd. Uit de provincies Friesland, Groningen, Drente en Overijsel bijna 2000. (Friesland 703, Groningen 403, Drente 208, Overijsel 590). Het is te verwachten, dat de vestiging in de naaste en verdere toekomst zeker op deze voet zal doorgaan. Uit het noordelijk deel van Zuid- Holland bedroeg het aantal „immigranten" 2553, uit Haarlem 2997. De vestiging van uit de specifiek katholieke provincies Noord-Brabant en Limburg, met een totaal van bijna 1300 personen, moet vooral voor de katholieke samenleving van grote betekenis worden geacht. Van primair belang voor een gezond parochieleven is het bijtijds beschikken over kerken, scholen, verenigingsgebouwen enz. Van bevoegde zijde worden de problemen, die met dit alles verband houden, naarstig bestudeerd. (Vervolg van pagina 5) En wat de „injecties" aangaat, waarvan men zich in communis tische landen zou bedienen mij heeft men geen injectie toe gediend behalve een met een op lossing van zoals men naar ik geloof naar waarheid zeide suiker en vitamine met het oog op mijn gezondheidstoestand. En ik heb ook nooit van inspuitin gen met Verdovende middelen bij andere gevangenen gehoord. Ik geloof dat de gevangenen hun fantastische bekentenissen hoofdzakelijk afleggen, omdat zij menen dat dit hun enige kans is om nog iets te redden uit de schipbreuk. Men zorgt er voor, dat ze er nauwelijks aan kunnen twij felen, wat de politie wil dat zij zeggen. Wat dat aangaat is het systeem zo goed als onfeilbaar. De politie schrijft het eenvou dig voor hen op en zij onder tekenen het en voor de recht bank lezen zij het voor. Het is een gebaar van wan hoop, het grijpen naar een strohalm. Als zij, aldus bewerkt, in de getuigenbanken geroepen wor den om een deel- van hun le vens, zo niet het leven zelf, weg te praten, kunnen zij te recht met Maarten Luther zeg gen: „Hier sta ik, God helpe mij, ik kan niet anders." In mijn geval kon de politie gemakkelijk vaststellen, dat ik onofficiële berichtgeving had be dreven. Men confronteerde mij zelfs met een andere verdachte die getuigde, dat ik geprobeerd had „onofficieel nieuws dat wil zeggen spionnagenieuws" te krijgen. En daar hadden ze wat ze heb ben moesten. In de ogen van de politie was onofficiële berichtgeving spion- nage en als ik begreep wat goed voor me was, moest ik de zaak zien door een bril van de politie omdat mijn lot in haar handen lag. Derhalve tekende ik een ver klaring die hierop neerkwam, dat ik had geprobeerd in Tsjecho- Slowakije militaire inlichtingen te krijgen en daardoor spionnage had gepleegd. Dit was nog lichte spionnage, waar drie maanden tot drie jaar gevangenisstraf op stond. Om mij voor zware spionnage te doen te rechtstaan moest de politie aan tonen, dat ik -„met de bedoeling ze aan een vreemde mogendheid te verraden staatsgeheimen" in bezit had weten te krijgen. Nu had ik in Januari 1951 Lt. Kol. George L. Atwood ontmoet; toen deze als militaire attache naar de Amerikaanse ambassade naar Praag was gekomen. In een gesprek met hem ver nam ik, dat hij tegen het einde van de oorlog aan de universi teit van Michigan te Ann Arbor de Japanse cursus van de mili taire geheime dienst had gevolgd. Dat had ik eveneens, toen ik in dienst was. We waren er in de zelfde tijd geweest, ofschoon we elkaar daar nooit hadden ont moet. Onder mijn eigendommen vond de politie een ongelukkig souve nir een pas, die mij was uit gereikt op een overeenkomstige school te Fort Snelling in Minne sota, waar ik korte tijd had ver toefd op weg naar Ann Arbor. Geen van beide scholen had iets te maken met het werk van de geheime dienst in vredestijd. Beide waren bestemd voor de op leiding van vertalers en tolken om gevangenen te ondervragen en documenten te onderzoeken die in de oorlog met Japan wa ren buitgemaakt. Maar voor de geheime politie betekende „militaire geheime dienst" en dat stond zwart op wit op de pas slechts één ding: spionnage. En voor haar wees dit alles op een complot: ik was een spion en Atwood was een spion en wij werkten samen. Het baatte mij niets, dat ik er op wees, dat ik nooit deel had uitgemaakt van de militaire ge heime dienst en dat ik al meer dan zes jaar geleden alle banden met het leger had verbroken. Op de vraag hoe bepaalde din gen in mijn aantekenboek waren terechtgekomen, had ik hun ver teld, hoe ik op zekere dag in de Indische ambassade een gerucht had gehoord, dat hierop neer kwam, dat in een der wijken van Praag woningen zouden worden gevorderd voor officieren van 't leger en aan Kol. Atwood had gevraagd, wat hij daaromtrent wist. Toen ik hem over dat gerucht sprak, was het niet mijn bedoe ling hem een inlichting te geven, maar een inlichting van hem te krijgen niet voor een bericht, maar als een nuttig gegeven voor mijn begrip van het land waar ik werkte. In feite bleek ook, dat hij het gerucht reeds had vernomen. Maar dat sneed geen hout voor de politie. Zij buitte dit incident uit zoveel zij kon en stelde een door mij te ondertekenen verkla ring op, volgens welke ik At wood militaire inlichtingen had gegeven. En ik marchandeerde er over en herschreef de zaak. Het was nog compromiterend genoeg, doch ik had in ongeveer 42 uur niet geslapen en kon aan niets anders meer denken dan aan slapen. Maar ze wilden me niet laten slapen voor ik teken de en toen heb ik maar getekend. Later maakten ze van alles wat zij van ons beiden en van de school wisten een griezelig ver haal, dat eindigde met mijn be kentenis, dat ik Atwood inlich tingen had verstrekt omdat ik wist dat hij een spion was. Op een avond laat duwden ze me dit onder de neus en een functionaris van de politie zei: „Onderteken dit en u behoeft u nergens meer bezorgd over te maken" Het was zo fantastisch dat ik bij het lezen zelfs moest lachen en ik was zo in de war, dat ik niet gewaar werd, welk een val strik het was. Ik schijn gedacht te hebben: ze willen een zwaar propagandistische beschuldiging hebben en dan Atwood en mis schien ook mij het land uitzetten. Ik ondertekende die verklaring. Daarna herschreven ze ai mijn vroegere feitelijke verklaringen, werkten ze om, vermengden feit en fantasie en schilderden mij zo zwart af als ze maar konden. En nu was ik al zo gewend aan het ondertekenen van papie ren, mij zozeer bewust van mijn volstrekte hulpeloosheid en zo zeer er van overtuigd dat mijn enige hoop lag in doen wat zij wilden, dat ik op elke bladzijde schreef: „Gelezen, goedgekeurd en ondertekend, William Nathan Oatis". En voor het gerecht heb ik ten slotte zo goed als alles opgezegd, precies zoals zij het wilden. Zo kreeg de politie mij te pakken en zo zette ze mij schaakmat. welke velerlei facetten vertonen, een taak is, die niet alleen de katholieken, thans in dit gebied woonachtig, aangaat, maar even zeer de katholieken uit andere delen van het land. Al was het slechts, omdat uit bijna alle an dere provincies (voor een niet- onbelangriik deel ook uit Fries land, Groningen, Drente en Over- ijselj honderden en honderden mensen zich binnen dit IJmond- gebied hebben gevestigd en dit nog in groter getal zullen doen. Een andere kaart op deze pagina wijst daarop. Het gaat in de eer ste plaats om een enorme expan sie van de bedrijven der Hoog ovens en Staalfabrieken ten Noorden van de IJ-mond te Vel- sen. De verwachting is, dat door deze ontwikkeling het aantal in dustriële arbeidskrachten in dit gebied zal groeien van ongeveer 10.000 tot ongeveer 20.000. Daar naast spreken nog sterker de cijfers van de te verwachten totale bevolkingsgroei binnen het gebied van de huidige gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Vel- sen. Naar schatting zal de bevol king toenemen van 80.000 nu, tot ongeveer 225.000 tegen 1980. In het woongebied Beverwijk Heemskerk zal zich, aansluitend bij de bebouwing van Beverwijk, in noord-oostelijke richting, een stedelijke agglomeratie ontwikke len van naar schatting 130.000 inwoners. Ook hier rijzen struc tuur-problemen, waarop wii in de komende dagen nog nader in gaan. Reeds kan echter worden aangenomen, dat zes nieuwe ker ken in dit gebied nodig zijn en nog een zevende ten Westen van Heemskerk. Op deze kaart is de te verwachten ontwikkeling van de kerkelijke voorzieningen in IJ-mond-Noord aangegeven, in het kader van de bestaande en de ontworpen, bebouwing en be staand en toekomstig industrie terrein. (Advertentie) door welke oorzaak ook (Vervolg van pagina 1) sommige minder goed dan ande ren. Wat dan nog? Laten we ons zelf niet minder achten dan een ander, en vooral ook niet meer. Beide doen wij, Nederlanders te vaak, en dan zijn we moeilijk in de internationale omgang. Toch heeft de Nederlandse jeugd over het algemeen een nuchterheid gepaard aan idealis me, die hen bij de jeugd van an dere landen een zekere vertrou wenspositie heeft gegeven. Dit legt je de verplichting op, die waardig te blijken en te blijven Het geeft hoop voor de toe komst, dat de jongeren over het algemeen sterk reëel zijn inge steld, dus op dat wat werkelijk is; dat ze dan ook critisch zijn. dus alles willen ontleden en be grijpen; en dat ze tenslotte var aanpakken wil weten. Dit alles helpt om eens afstand te nemen van de sleur in denken en handelen en om van alle din gen jezelf het meest critisch te bekijken. De koningin zeide hier niet te willen spreken over de zin van het leven, noch over het doel want deze dingen gaan ver uit boven ons begrip. „Ik heb mensen gekend, die de zin van het leven zochten met de microscoop, en anderen die dat deden met de telescoop. Zo gingen ze tegenovergestelde kanten op. Ze werden zonder twijfel verrijkt met de verbijste rende ontdekkingen, die ze in beide richtingen gedaan moeten hebben. Ze hebben evenwel niet gevonden wat ze gezocht hadden Als ze elkaar daarna weer ont moeten, hoop ik voor hen, dat hun zin voor humor zal blijken Ik weet echter zeker, dat we er ons op mogen verlaten, dat alle leven sterker is dan alle dood. En alle leven is tenslotte liefde Liefde tussen man en vrouw doet de mensheid zich vernieu wen. Broederliefde laat het aard rijk voortbestaan. Goddelijke lief de leidt de mensheid naar haar hogere bestemming, en bestuurt 't al", aldus besloot de Koningin.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7