Engelse steun voor Europese defensie In de Sovjet-Unie dreigt een landbouwcrisis Ter bespoediging van de Duitse herbewapening Engeland bereid met F.S. en Frankrijk te overleggen Belangrijke belasting verlaging aangekondigd „Avifauna" voor vier ton eigendom van gemeente Dagblad voor Alkmaar en omgeving Raptim-bestuur naar Afrika Drie dodelijke ongelukken in het Noorden Niet veel nieuws Waarschuwing van Paul Henri Spaak Over plan-Pella In Troonrede van heden: inzake Triëst Dr Euwe won van Taimanov en staat nu derde Ned. Antillen in principe accoord Stalin's agrarische politiek op fiasco uitgelopen Koersen daalden in New-York Militaire auto reed op mensen in TWEE DODEN Uitkering van 185 millioen NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draaf- slngel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Dinsdag 15 September 1953 49e Jaargang - Nummer 12882 EERST ALS MEN bij het lezen van de Troonrede 1953 voor drie kwart gevorderd is, ontdekt men feitelijk iets nieuws. De Regering acht 't verantwoord, het complex van ingediende belastingmaatrege len aan te vullen met een wets ontwerp betreffende de inkom sten- en loonbelasting, „waardoor een geleidelijker verloop van de progressie wordt verkregen". Dit ze' een voelbare vermindering van de druk betekenen, in het bijzon der ook voor de lagere inkomsten klassen en de middengroepen. Dit is in elk geval goed nieuws voor de betrokkenen. De juiste omvang en betekenis van deze belastingverlaging „over de ge hele lijn" zal pas duidelijk wor den uit de Millioenennota, die he den namiddag pas bekend wordt Bovendien zal dit denkbeeld uit gewerkt worden in de Memorie van Antwoord op het zesdelige complex van sociaal-economische voorstellen, wejke Memorie, naar wii menen te weten, ook heden- tr'Mag bekend zal worden. Deze mededeling bevat ook daarom goed nieuws, omdat gelijk de Regering in de Troonrede zegt, het beeld van de begroting, op zich zelf genomen, wel niet gunstig is. maar een verdere aderlating, die nogal belangrijk zal zijn, toch „verantwoord wordt geacht. Met de Regering, volgen wij de ontwikkeling van de internationale toestand met gespannen aandacht. Vanzelfsprekend wordt hier aller eerst aan Korea gedacht, maar de befaamde „politieke conferen tie" staat meer op losse schroeven dan ooit. De vrijwilligers van Korea wer den herdacht, zij vielen in de strijd „voor de collectieve veilig' heid", maar er zijn nog andere fronten op het wereldtoneel, waar de kansen voor die collectieve veiligheid, zwak staan. De bekende punten passeren dan de revue. De Regering belijdt op nieuw haar vertrouwen in de in ternationale samenwerking, zowel, in de Verenigde Naties als in At lantisch en Europees verband. Dit geldt op militair, op economisch en politiek gebied. Waar het zwaartepunt gelegen is in de economische sfeer, klinkt hoopvol, de verklaring, dat ver dere vergroting van de export en een zo ruim en vrij mogelijk internationaal handels- en beta lingsverkeer onmisbare voorwaar de is voor een blijvend gunstige ontwikkeling van de economische bedrijvigheid. Hierbij wordt terecht ook de sterke toeneming van onze bevol king genoemd, als reden voor nieuwe, en uitbreiding van be staande welvaartsbronnen. De emigratie is deze keer vergeten. Wel worden de aanhangige wets voorstellen inzake verlaging van de belastingdruk op het bedrijfs leven genoemd, als geschikt, om bij te dragen tot meer welvaart. Hoever die verlaging straks zal kunnen worden uitgebreid, als re sultaat van het parlementaire ge sprek, blijft een vraag, die te meer gaat klemmen in het gezicht van de millioenen, welke de Regering blijkbaar wil vrij maken voor de verdere verlaging in de persoon lijke sfeer Het is natuurlijk en doenlijk, de naar de kwantiteit rijke inhoud van deze Troonrede op de voet te volgen. Wij zouden in herhaling vallen van wat elders in dit blad in die rede staat! Een paar korte opmerkingen dus nog, voor heden. Natuurlijk wordt de ramp van de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden en de len van Noord-Brabant herdacht. Onafscheidelijk met het leed, blijft verbonden de heugenis aan het ontroerend medeleven in binnen- en buitenland, aan de betoonde hulp en offervaardigheid. Inderdaad tekenen zich in het herstel de beste tradities van ons volk af, en belangrijk, ook uit ander oogpunt, is de erkenning van de Regering, dat ons volk thans weer over voldoende eco nomische weerstandskracht be schikt, om de schok, door deze ramp teweeggebracht, op te van gen. De Benelux intussen heeft het nog niet verder gebracht dan tot „tijdelijke maatregelen ter ver mindering van gerezen moeilijkhe den. De kwestie van het kanaal? Geen woord er over. Het schijnt, dat er nog steeds gewacht wordt op het rapport van de commissie van Cauwelaert-Steenberghe en dit uitstel zal ook zijn reden wel hebben. Woningbouw voorop! Dat be vestigd wordt, hoe in het bouw programma gestreefd wordt naar 65.000 woningen, is belangrijk. Wij aanvaarden dit al als de gewoonste zaak van de wereld. Nauwelijks twee jaar geleden wilde de Re gering niet verder gaan dan 40.000 LONDEN, 14 Sept. Engeland heeft toegezegd een nieuwe schakel aan te gaan met het plan voor een Euro pese Defensie-Gemeenschap in een belangrijke stap om de Duitse herbewapening te bespoedigen, aldus hebben vanavond goed ingelichte woordvoerders medegedeeld. Engeland heeft de zes leden van de E.D.G. doen weten, dat het zich zal aansluiten bij de Ministerraad, die de taak heeft de strategie van de E.D.G. uit te stippelen, de E.D.G.-zaken te behandelen en in het algemeen de plan nen op te stellen voor de Europese veiligheid en dat het een permanente missie zal zenden naar het Hoofdkwar tier van de E.D.G., om alle aspecten van de Britse defen sie te coördineren met die van de E.D.G.-landen. De Britten hebben reeds be loofd nauw samen te werken in de lucht, te land en ter zee op operationele, technische en trai ningsbasis. Zij hebben echter vierkant ge weigerd zich aan te sluiten bij de E.D.G. als vol lid, zulks uit hoofde van hun verplichtingen aan het Gemenebest. Ondanks al deze en andere waarborgen hebben de Fransen tot dusverre geweigerd de E.D.G.- overeenkomst te ratificeren en speciaal ook tot hen gericht was de waarschuwing, die Paul-Henri Spaak neerlegde in een rapport voor de Europese Consultatieve Vergadering, dat vandaag is ge publiceerd. Naar zijn mening is de „nieuwe houding" van Sowjet Rusland eenvoudig een verandering van tactiek, bedoeld om West-Europa van Amerika en de Westeuropese landen van elkaar af te splitsen. Spaak verklaarde dat een Vier- De opvolger van Generaal Mark Clark als bevelhebber van de strijdkrachten der V.S. en der V.N. in het Verre Oos ten, generaal John E. Huil, tot nog toe plv. Chef-Staf van het Amerikaanse leger. mogendhedenconferentie over Duitsland en Oostenrijk in de on middellijke toekomst van essen tieel belang is om de ernst te on derzoeken van Moskou's betuigin gen over de mogelijkheid van 'n vredelievend naast elkaar bestaan van communisme en kapitalisme. De Belgische leider hield vast aan de noodzaak voor Duitslands integratie in een Verenigd Euro pa en zei, dat een dergelijke Europese Unie Rusland een vei ligheidspact moet aanbieden, on derschreven door Engeland en Amerika. „Een geneutraliseerd of ontwapend Duitsland zou een derde wereldoorlog veroorzaken, aldus Spaak. Hij waarschuwde de Europeanen er voor om sen timentele redenen een dergelijke oplossing ter zijde te schuiven. DEN HAAG, 14 Sept. Met het R.A.P.T.I.M.-vliegtuig, dat 29 September naar Afrika ver trekt, gaan ook de bestuursleden van de R.A.P.T.I.M., aalmoezenier Van Croonenburg en de heren v d. Ven, Diepen, Bongaerts en Van Wessum mede. Tijdens de reis zal het bestuur te Rome be sprekingen voeren met de Souve- reine Militaire Orde van Malta, die het beschermheerschap over de R.A.P.T.I.M. heeft aanvaard. Te Entebbe aan het Victoria Meer zullen zii voorts contact op nemen met de vertegenwoordiger van de R.A.P.T.I.M. voor Afrika. De belangrijkste bedoeling van de reis is echter het bestuur een practische en op ervaring ge baseerde kiik te geven op de mogelijkheden en moeilijkheden, aan een vlucht naar Afrika ver bonden. Deze ervaring zal van groot nut blijken te zijn als de R.A.P.T.I.M. in 1955 met charter vluchten naar Indonesië gaat be ginnen, Tegelijk met het R.A.P.T.I.M.- bestuur vertrekken vijftig Neder landse, Engelse, Italiaanse, Ame rikaanse. Duitse. Franse, Zwitser se en Canadese missionarissen, broeders en zusters, behorende tot verschillende orden en con gregaties. Tevens gaat mede een inheemse wereldgeestelijke van Afrika. Op de terugweg reist met dit vliegtuig mgr. J. J. van der Biesen, apostolisch-viearis van Abercorn in Noord-Rhodesia, die 6 October in Nederland wordt verwacht. In de studio van de wereldomroep te Hilversum heeft gisteren H.M. de Koningin in het Engels en het Frans de rede herhaald, die zij Zaterdag in de Koopmansbeurs voor de jongeren van Nederland had uitgesproken. De Engelse tekst werd door de Wereldomroep zelf uitgezonden, de Franse zal door de Franse omroep en Radio-Luxemburg worden verspreid. In de Troonrede, welke H.M. de Koningin heden in de Verenigde Vergadering der beide Kamers uitsprak, wordt een belangrijke verdere verlaging van de inkom sten- en loonbelasting aangekondigd, tvaardoor een ge leidelijker verloop van de progressie ivordt verkregen. Dit sal een voelbare vermindering van de druk beteke nen, in het bijzonder ook voor de lagere inkomsten- klassen en de middengroepen. LONDEN, 14 Sept. Engeland zal de regeringen van Amerika en Frankrijk raadplegen over het Italiaanse voorstel tot het houden van een Vijfmogendhedenconfe- rentie ter voorbereiding van een volksstemming over Triëst, aldus heeft een officiële woordvoerder van het Britae ministerie van Buitenlandse Zaken Maandag meegedeeld. De woordvoerder maakte met voldoening gewag van de „gema tigde toon" van Pella's rede en van ,.ziin bevestiging, dat de Ita liaanse regering niet voornemens is wijziging te brengen in de na de oorlog gevoerde Italiaanse poli tiek van krachtig, samengaan met het Westen". ,De nieuwe toestand, ontstaan door de redevoeringen van pre mier Pella en president Tito, zal thans door de Westerse mogend- Tussen curatoren in het faillis sement van de N.V. Britimy en 't College van B en W van Alphen aan de Rijn is gisteren 'n accoord bereikt over de aankoop van het vogelpark „Avifauna" door de gemeente. Curatoren hebben er in toegestemd, het park in zijn geheel voor de som van f 400.000 aan de gemeente over te doen. Gisteravond om tien uur werd een raadsvergadering gehouden, waarin het desbetreffende voor stel van B en W aan de orde NIEUWE AARDSCHOK IN GRIEKENLAND (Vervolg op pag. 3) Aan beide zijden van de Golf van Patras is Maandagmiddag een zware aardschok waargenomen, die o.m. in Patras en Missollonghi merkbaar was. Dit gebied ligt 60 tot 90 kilo meter ten Oosten van de Ionische Eilanden. kwam. Het was nodig, dat nog diezelfde avond een besluit ge nomen werd, opdat het nog van daag door Ged. Staten zal kun nen worden bekrachtigd. De raadsvergadering was te kwart voor eén vannacht ten einde. De raad besloot het voor stel van B. en W. te aanvaarden, waardoor „Avifauna" thans naar alle waarschijnlijkheid voor Al phen aan de Rijn en ons land behouden is. FATEMI NAAR CAIRO? CAIRO, 14 Sept. Hoessein Fatemi, oud-vice-premier en Mi nister van Buitenlandse Zaken van Iran, bevindt zich in Cairo, heeft een woordvoerder uit re geringskringen vanavond ver klaard. Hij wilde niet zeggen wanneer en hoe Fatemi in Cairo was aangekomen en waar hij ver bleef. Fatemi, Mossadeq's rechterhand is voortvluchtig sinds generaal Zahedi Mossadeq uit het zadel wipte. Er werd oorspronkelijk gemeld dat hij gelyncht zou zijn. ZüRICH. 14 Sept. Dr. Max Euwe heeft zijn hangpartii tegen Taimanov gewonnen. Hij heeft nu 5 1/2 punt uit negen wedstrij den Smyslov leidt met 6 punten uit acht wedstrijden. Stahlberg heeft opgegeven tegen Gligonc; dit was een hangpartij uit de achtste ronde. Een hangpartii uit de regende ronde tussen Gligoric en Boleslavski werd remise. Een hangpartii van Stahlberg tegen Taimanov werd door de laatste gewonnen. Rehevsky en Kotov slaagden er vanavond niet in een hang partii af te spelen. Deze werd opnieuw afgebroken in een gun stiger stelling voor Reshevsky. De stand is nu; Smyslov 6 (8); Reshesky 51/2 (8); Euwe 5 1/2 (9); Keres 5 (9); Najdorf 41/2 (8); Boleslavski 41/2 (8): Gligoric 41/2 (8); Pronstein 4 (8); Taimanov 4 (8); Petrosian 31/2 (8); Auerbach 3 1/2 (8); Szabo 31/2 (9); Geiler 3 (8); Stahlberg 21/2 (9) Kotov 11/2 (6). Minister Abikusno afgetreden Na de vergadering, die het In donesische kabinet Maandag heeft gehouden is medegedeeld, dat Abi kusno als Minister van Verbin dingen is afgetreden. Beide mi nisters van de P.S.I.I. (Verenigde Islamietische Partij), die voorlopig door de Partijraad geschorst waren wegens de houding van Abikusno bij de besprekingen tijdens de Ka binetsformatie. zijn thans dus uit het kabinet. Abikusno diende Maandagmiddag zijn ontslag in. In tussen maakte het bestuur van de P.S.I.I. bekend, dat zij de schor sing van Sudibio (van Staatswel- zijn) ongedaan heeft gemaakt, om dat hij zich aan de partijdiscipline onderwièrp en zijn excuses aan bood. Wongsonegoro neemt voorlo pig de portefeuille van Staatswel- zijn waar en prof. Rooseno die van Verbindingen. heden in ogenschouw moeten wor den genomen, waarbij vooral aan dacht zal moeten worden geschon ken aan de overweging, of een conferentie zou bijdragen tot het vinden van een oplossing voor het Italiaans-Zuidslavische geschil over Triëst." verklaarde hij. In Franse gezaghebbende krin gen meent men echter dat het door Tito ingenomen standpunt het moeilijk schijnt te maken het vraagstuk Triëst door een volks stemming te doen beslechten. 1. De ontwikkeling van de in ternationale toestand wordt met gespannen aandacht gevolgd. 2. Het beleid van de Regering is onverminderd gericht op een voortzetting van de internationale samenwerking, vooral economisch. 3. Inzake de Benelux-samen- werking zijn enige wetsontwerpen te verwachten. 4. De besprekingen met Suri name en de Antillen over de nieu we rechtsorde zullen spoedig worden hervat. 5. Maatregelen ten behoeve van Nieuw-Guinea zullen worden genomen. 6. De Watersnoodramp wordt herdacht, de geschonden dijken zjjn op één na gedicht. 7. De algemene toestand van ons land tekent zich gunstiger af. 8. De sterke toeneming van de bevolking noodzaakt, nieuwe wel vaartsbronnen te bevorderen en bestaande uit te breiden. 9. Vergroting van de export en vrijheid van handels- en betalings verkeer zullen worden bevorderd. 10. De Nota over de Midden stand zal dit zittingsjaar verschij nen. Op korte termijn zijn voor stellen te verwachten tot instel ling van enige P.B.-organen, op vrijwillige basis. 11. Landbouw: kostprijsverla ging en actief afzetbeleid. 12. Woningbouw: 65.000 wonin gen. 13. Loonpolitiek in studie. Zie kenfondswet opnieuw in overwe ging. Een ontwerp-politle-wet is aanstaande. 14. De vraagstukken van de so ciale kinderbijslag zullen worden opgelost. De relatieve achterstand van de grote gezinnen zal men pogen ongedaan te maken. (Zie volledige tekst Troonrede op pag 3) Met jongste voorstellen WILLEMSTAD, 14 Sept. Het antwoord van de Nederland se Antillen op de jongste voor stellen van Nederlandse zijde, die beogen een grondslag te vin den voor een voortzetting van de Ronde Tafel-Conferentie met de West, is naar Nederland gezon den. De Nederlandse Antillen zijn unaniem van oordeel, dat de Nederlandse voorstellen prin. cipieel aanvaardbaar zijn. Wel drongen zij er op aan, dat zo spoedig mogelijk de Kleine Com. missie bijeenkomt. De Antilliaan se delegatie is gereed en bereid als gastheer op te treden. 2000 DODEN TIJDENS BEWIND-MOSSADEQ TEHERAN De Perzische re gering bereidt de publicatie voor van statistieken over het aantal slachtoffers dat is gevallen bij demonstraties gedurende de 28 maanden, dat president Mossadeq aan het bewind is geweest. Dit aantal zou 2.000 bedragen. LONDEN, 14 Sept. De Sov jet-regering heeft eindelijk inge- zJen dat een flinke landbouw crisis op handen is en neemt nu ijlings maatregelen om het ergste te voorkomen. Dit alles blijkt duidelijk uit de landbouwmaatregelen die de regerlng-Malenkov heeft aange kondigd en die hun climax vin den in het iandbouw-decreet dat gisteren in de Pravda is gepubli ceerd en vandaag in een hoofd artikel aan een beschouwing wordt onderworpen. De laatste jaren hebben de col lectieve boeren een soort lang' zaam-aan-campagne tegen de Sovjet-regering gevoerd, omdat zii zolang zijn genegeerd en steeds achter de arbeiders aan kwamen. NEW YORK, 14 Sept. Op de New Yorkse beurs zijn de koersen vandaag tegen het slot bij een levendige handel scherp gedaald. Voor vele waarden bedroegen de verliezen van een tot drie en hier en daar zelfs vijf dollar. De omzet bedroeg in totaal 2.500.000 aande len. Vlak voor het einde werd de markt met verkooporders over stroomd, zodat bij de ticker een achterstand van enkele minuten ontstond. Door de verkoopgolf daalde de totale waarde van alle officieel genoteerde fondsen met bijna twee milliard dollar. Canadese luchtpost- pakketten voor Nederland Met ingang van vandaag kun nen in Canada luchtpostpakket ten worden verzonden naar Ne derland, België, Denemarken, Frankrijk, Noorwegen, Zd.-Afri- ka, Zweden, Zwitserland, Austra lië, Nieuw Zeeland, Japan en Hongkong. De tarieven zijn aanmerkelijk lager dan voor luchtpostbrieven. In de algemene economische ontwikkeling van de Sovjet-Unie is de landbouwproductie nu een van de donkere bladzijden ge worden. Dit is geen geheim voor de westelijke waarnemers, die een dergelijke crisis reeds jaren lang hebben zien aankomen. Stalin weigerde echter hard nekkig de toestand onder ogen te zien en maatregelen te nemen. Misschien geloofde hii zijn eigen propagandaleuzen. Misschien ook was hii bang om zijn fouten te erkennen. Nu echter kan de toe stand niet langer verbloemd wor den. Uit het decreet blijkt dat er thans 8.9 millioen koeien minder in Rusland zijn dan vijf en twin tig jaar geleden en 3.5 millioen minder dan in 1940, dus ook veel minder melk en veel minder zuivelproducten. Om hierin verandering te bren gen heeft Malenkov besloten de boeren aan te moedigen hun par ticuliere veestapel uit te breiden, hetgeen lijnrecht indruist tegen de door Stalin gevoerde poli tiek, waarbij alie particuliere koeien aan de kudden der collec tieve boerderijen werden toege voegd. Overigens zullen ook col lectieve boeren méér steun van de staat krijgen. Het decreet legt voornamelijk de nadruk op technische ver beteringen in het landbouwbe drijf. 6500 ingenieurs zullen ge- recruteerd worden om de tech nische staf van de landbouw bedrijven te versterken. In de komende drie jaren zal een half millioen tractoren voor de landbouw beschikbaar moeten komen, terwijl milliarden roebels door de staat in de collectieve boerderijen ge-investeerd zullen worden. Gistermiddag omstreeks vijf uur is te Volkel een militaire vrachtauto ingereden op een groepje mensen, dat naar de ker mis stond te kijken. Tengevolge biervan is een 3'''-jarig meisje op slag gedood, haar moeder, de weduwe Verwegen, uit Volkel. werd zwaar gewond en mevr. Ermers uit Wanroy eveneens. In het ziekenhuis te Vechel is mevr. E. kort daarna overleden. (Van onze correspondenten) GRONINGEN. In het Noor den van het land hebben zicb drie dodelijke ongelukken voor gedaan. Gisteravond is te Heiligerlee, op de verkeersweg Winschoten Groningen, de 40-jarige motor rijder L. Boes uit Exloo (Dr.) tegen een G.A.D.O.-bus gebotst, meegesleurd en vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer was ge huwd en vader van vier kinde ren. Aan de Noorderstraat in Hoo- gezand stak het 11-jarig zoontje ven de heer Andelbeek te Sappe- meer plotseling de straat over. Het kind werd gegrepen door een D.A.M.-bus en op slag gedood. Het 8-jarig zoontje van de familie H. te Oude Pekela is door onopgehelderde oorzaak tegenover de katholieke kerk in het water geraakt en verdronken. Achterstallige betalingen aan personen uit voormalig Ned. Indië 's-GRAVENHAGE, 14 Sept. De commissie die is ingesteld om voorstellen te doen ten aanzien van achterstallige salarissen en andere betalingen aan personen uit het voormalige Nederlands- Indië, heeft aanbevolen, dat Ne derland een totaalbedrag van f 200.250.000.beschikbaar stelt om zich van zijn verplichtingen ten opzichte van ambtenaren en particulieren te kwijten. Deze tweehonderd millioen denkt de commissie zich als volgt verdeeld: f 100 millioen voor uit voering der rehabilitatieregelin gen, f 77.750.000.voor de ma- terieële oorlogsschade, f 4.5 mill, voor back-pay-pensioenen en f 18 millioen voor delegaties. Tezelfdertijd blijkt uit een wetsontwerp, dat de regering de voorstellen van de commissie na genoeg geheel overneemt. De re gering verschilt echter in enkele opzichten met de commissie van mening, waardoor het totale be drag zou worden verlaagd tot f 185 millioen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1