Alkmaarse kamermuziek vereniging gaat jubileren Kees Jansen schilderde in Tirol Pieter Plas stierf op 1 October 1853 In November 35 jaar Een Alkmaarse schilder AGENDA 81-jarige door trein gegrepen Niets krijgt men cadeau Vier „vrienden" boden geen hulp! Tegen corpschef te Coevorden geen strafvervolging Pagina 2 Woensdag 16 September 1953 ALKMAAR De Alkmaarse Kamermuziekvereniging bestaat in November vijf en dertig jaar. In die jaren heeft zij in Alkmaar zeer belangrijk cultureel werk verricht en gezien het ledental en de verhouding tussen de Alk maarse vereniging en (vroegere) verenigingen elders in den lande, is het werk door het Alkmaarse publiek klaarblijkelijk op hoge prijs gesteld en waren de resul taten evenredig aan die waarde ring waar het publiek de zalen tot de uiterste hoeken vulde als er grote musici optraden, waaruit mag worden afgeleid, dat Alk maar goede muziek weet te ap preciëren. Zoals alle verenigingen, heeft de Kamermuziekvereniging vele ups en downs gehad; vooral in de tijd, dat het gebruik van radiotoestel len meer en meer in zwang kwam, heeft de vereniging wel eens ge staan op het randje van ophef fing. Het ijverig werken van het bestuur, dat in de loop der jaren tal van wisselingen heeft onder gaan, inzonderheid van de secre taresse, mej. A. C. Gouwe, heeft de vereniging daarvoor behoed, terwijl in andere plaatsen van ons iand tal van Kamermuziek verenigingen moesten worden op geheven. De ouderen onder onze lezers zullen zich nog wel de namen herinneren van de werkers van het eerste uur, de oprichters en eerste bestuursleden en de Ka mermuziekvereniging: de dames G. en K. Blom, de heer K. de Wit en mej. A. C. Gouwe die van de oprichting af aan dus secre taresse is geweest. Ook nu nog, op haar hoge leeftijd, besteedt mej. Gouwe veel tijd en energie aan het verenigingswerk, dat ken nelijk een van haar hobbies is, meer nog, waarvoor zij, liefheb ster van de muziek, grote liefde heeft. Mej. Gouwe is de enige, van het oorspronkelijke bestuur die nog daarin is overgebleven. Er is in die 35 jaar heel wat gepresteerd. Wij kunnen U de klinkende namen laten horen van musici, die in het kader van het werk der Kamermuziekvereniging in Alkmaar hebben opgetreden: de pianisten Dirk Schaeffer, Myra Hess, Jan Smeterling, Stefan As- kenase en Willem Andriessen, van de violisten: Carl Flesch, Louis Zimmerman, Stefi Geyer, Alfred Spalding en Erna Rubenstein, de cellisten Gerard Hekking, Raya Garbusova, Harrison, Carel van Leeuwen Boomkamp en Samuel Brill en de solisten mevrouw Noordewier, Jo Vincent, Ilona Durigo, Charles Panzera en Berte Seroen en namen van de quar- tetten uit Bohemen, Budapest, het Hollandse Quartet, het Franse Poulet Quartet, het Calvet Quar tet en het Sweelinckquartet zul len nog bij menigeen de herinne ring wakker roepen aan avonden vol wonderlijke schoonheid, die het om hun bijzondere kwalitei ten Verdienen, in verenigingen als deze met onverminderde ijver te worden voortgezet. De vereniging telt momenteel te weinig leden: 300. Een stad als Alkmaar met haar 40.000 inwo-1 ners kan veel meer muziekmin naars opbrengen, die voor een lidmaatschap van de Alkmaarse Kamermuziekvereniging in aan merking komen. Misschien dat het jubileum concert, dat plaats zal vinden op Donderdag 19 November in het Gulden Vlies, waarop de succes volle pianiste Clara Haskil zal optreden weer bij velen een in tensiever belangstelling voor de vereniging gaande zal maken. Nieuwe leden kunnen zich op geven mij mej. A. C. Gouwe, Steinstraat 72, Alkmaar. (Advertentie) SCHOLA PUBLICA Leven en werken van Frans Hals door H. P. BAARD dir. Frans Halsmuseum Haarlem Kleurenlichtbeelden VRIJDAG 18 SEPTEMBER in 't Gulden Vlies 8 uur precies Leden en donateurs op de bekende voorwaarden Niet-leden f 1. Scholieren f 0.50 WOENSDAG 16 SEPTEMBER Bioscopen: VICTORIA: De onzichtbare tegenstander (14). HARMONIE: Spel met de dui vel (18). REX: Het Manderson-mysterie (14). CINEMA AMERICAINCaro line Cherie (18). Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen bereik baar apotheek Kruisinga, Koorstraat 59, Apotheker G. Kruisinga. WAPEN VAN HEEMSKEK: 20 uur: Toneelavond Vereni ging Vriendenkring. DONDERDAG 17 SEPTEMBER Bioscopen: VICTORIA: Arsenicum en Oude Kant, 18 jaar. HARMONIE: Song of Schehe- ragade, 18 jaar. REX en CINEMA: zie boven. GULDEN VLIES: 8 uur: Ballet der Lage Landen. DONDERDAG: hoogwater 0.00 uur en 12.45 uur; laagwater 6.45 en 19.10 uur. Pater H. Marcelis O.P. 25 jaar geprofest ALKMAAR Zondag 20 Sep tember a.s. viert de weleer waarde pater H. Marcelis O.P., kapelaan der Sint Dominicus- parochie zijn zilveren professie- feest in de Orde van St. Do- minicus. Pater Marcelis is in de pa rochie van St. Dominicus speciaal belast met het mannelijk jeugd werk. Naast de jongenscongre gatie en de cursus voor 18-jarigen heeft de verkennersbeweging, waar hij aalmoezenier van is, zijn bijzondere belangstelling. In samenwerking met de leidsters en leiders heeft hij in deze functie veel voor de mannelijke jeugd der parochie gedaan. In de va- cantie, als de verkenners en welpen gaan kamperen, heeft hij het altijd extra druk, om de ver schillende kampen te bezoeken en zoveel mogelijk mee te maken. Pater Marcelis werd in Juli 1933 in het Albertinum te Nij megen door mgr. Van Gijlswijk O.P. priester gewijd en was achtereenvolgens assistent of kapelaan te Tiel, Alkmaar (St. Josephkerk 19371939), Rotter dam, Venlo en nogmaals Tiel. In 1947 kwam hij als opvolger van pater v. Groenewoud naar Alkmaar als kapelaan der St. Dominicusparochie. De oorlogsdagen in Rotterdam en de evacuatieperiode in Tiel, toen hij zijn parochianen tijde lijk volgde naar Zoelen, vormen een bewogen periode in zijn loopbaan. Zondag zal Simultaanseance Kaiser en Seewald ALKMAAR Onder grote be langstelling werden heden in het Wapen van Heemskerk de me dailles behaald in de wedstrijden om de zilveren dame en toren en om het kampioenschap van Alkmaar en omstreken, uitge reikt. Tevens werd Kaiser gehul digd voor het behalen van het kampioenschap van Noord-Hol land. Aan Kaiser werd uitgereikt de medaille hoofdklasse, G. Boon le klasse, C. Schaaps 2e klasse en P. Obdam 3e klasse. Zilveren dame Seewald, zilveren toren Groenewoud, terwijl aan mevr. Veis een kunstvoorwerp werd uitgereikt wegens het behalen van de hoogste score in de afge lopen wintercompetitie. Dit fraaie kunstvoorwerp was beschikbaar gesteld door de firma Schoon hoven, Fnidsen te Alkmaar. Daarna begon de simultaan seance, waaraan werd deelgeno men door 39 spelers, 20 voor Kaiser en 19 voor Seewald. Uit slag: Kaiser 13 gewonnen, 1 ver loren aan mej. C. Bouwman, 6 remise aan F. J. Hol J. de Wolf, H. Lansen, C. Rus, J. v. Brenk, F. C. Kloosterboer. Seewald, 19 spelers: verloren van mevr. De Jong, J. Bakker, P. Sneek; re mise tegen J -de Waal, A. Schaaps en P. v. d. Schuyt. Tijdens de simultaanseance gaven zich vier nieuwe deelne mers op, om aan de wintercom petitie, die een aanvang neemt op 21 September, deel te nemen. Het totaal aantal deelnemers is dan.gestegen tot 66 .terwijl de vereniging momenteel 75 leden telt. ALKMAAR Op 1 Oct. is het honderd jaar geleden, dat de be kende Alkmaarse schilder Pieter Plas stierf Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling geduren de de maand October in het Ste delijk Museum een aantal van zijn werken uit het gemeente museum te exposeren, opdat de Alkmaarders nader met het werk van deze Alkmaarse schilder uit de vorige eeuw kennis kunnen maken. Ka j ottersnieuws ALKMAAR Vrienden Kajot- ters en andere belangstellenden attentie. Vanavond hebben we ac tiviteitenavond. Jullie kunnen je dan tevens op geven voor de gezamenlijke H. Mis en ontbijt, met onze zangclub sa men. Dit gezamenlijk ontbijt is gratis Een kleine tip voor Woensdag 23 Sept. Dan hebben we een knuppel-avond, d.w.z.: er komt een oud-communist, nu fel anti communist, voor ons spreken. Zijn ommekeer vond plaats omdat hij de communistische „democratie" niet kon waarderen. Deze avond is niet alleen voor de Ka jotters, maar ook voor de meisjes vanaf 17 jaar en verdere vrienden. Damclub D.D.D. ALKMAAR In de onderlinge competitie werden de volgende uitslagen genoteerd: P. BooyN. Oud 2—0; M. A. LangrasD. Korn 11; N. Len- gersK. Tuinman 02; M. He melsK. Meyer 11; M. OudJ Jorna afgebr.; J. Schuit-P. Smo- lenaars 11; N. VisserL. Raven- stijn 02; D. KlinkhamerJ. Mekken 02; H. de JongD. Stam 20; G. SijnD. Brugge- man 02; P. de WijnN. Visser 0—2. Schola Publico LEDENTAL CONSTANT ALKMAAR De Schola Pu- blica, die a.s. Vrijdag haar seizoen begint met een causerie met licht beelden over Frans Hals door de heer H. Baard, dir. van het Frans Halsmuseum te Haarlem, mag zich in een constant aantal leden verheugen. Vorig jaar bedroeg 't ledental 600 en ook nu loopt het totaal-aantal weer tegen de 600. Een verheugend verschijnsel, dat wij mede danken aan het uitste kende programma dat de Schola voor haar 7e seizoen heeft samen gesteld. In een dezer dagen ge houden bestuursvergadering wer den de nieuwe bestuursleden, de heren F. Beerends en F. van 't Sant geïnstalleerd; laatstgenoem de werd in de vacature-Diercks tot voorzitter benoemd, terwijl de heer Beerends de functie van 2e penningmeester op zich nam, wel ke destijds door het naar Apel doorn vertrokken bestuurslid, de heer Tervoort werd waargenomen. De leden en donateurs worden er aan herinnerd, dat de Schola precies om 8 uur begint en dat geen toegang kan worden ver strekt zonder vertoon van abon- nements- of donateurskaart: men verzuime dus niet deze mede te brengen. Storm over Stavenisse ALKMAAR Dinsdag 29 September zal in 't Gulden Vlies door de burgemeester van Sta venisse een door hemzelf ver vaardigde film „Storm OVer Sta- anaal. en mei. rauicu..ou, 1 venisse" worden vertoond, zulks nemerstraatweg 145. J?!?* *£1. e in het kader van de adoptie van Ter beschikking een driejarige e|.i 5ere Soer van Pieter Stavenisse door Alkmaar. De boxer,vertrouwd J>ij_kinderen, PIa®nd^ in !828 geboren Laurens T er aarilebes telling F. Meyer van Putten ALKMAAR Onder grote be langstelling vooral uit de kringen van het grafisch bedrijf had gis ter' de Uitvaart en teraardebestel ling plaats van de heer F. Meyer van Putten, die Vrijdag j.l na 'n ziekbed van enkele maanden in de leeftijd van 65 jaar was over leden. Hij was mede-oprichter en medefirmant van de firma Van Putten en Oortmeyer (N.V. P.O. A.) alhier en voorzitter van de districtscommissie voor de beslis sing van geschillen in verband met de C.A.O in het grafisch bedrijf. De gezongen Uitvaartdienst in de St. Laurentiuskerk, die werd gecelebreerd door de W. E. Heer Kap. N. Tromp, werd bijgewoond door het personeel van de druk kerij van de firma, waarvan de heef van Putten de leiding had. Ook vertegenwoordigers van de organisaties uit het grafische be drijf gaven van hun belangstelling blijk. Het bestuur van de federatie was vertegenwoordigd door de heren Bosker en Hoogvorst, de districtsopleidingscommissie door de heer P J. Nagengast, de boek- drukkerspatroonsver. door de heer Zwaan en ...het-Coöp. calculatie bureau door de heer T. Bonsema. Het zangkoor zong de meer stemmige Requiemmis van L. Pe- rosi. Na de H, Mis van Requiem had op de begraafplaats St. Barbara de teraardebestelling plaats; de ab soute op het kerkhof werd ver richt door Kapelaan Tromp. Bloemstukken van de Bond van Boekdrukkers district Alkmaar Den Helder van het Gezamenlijk Personeel, van de Grafische Bond en van de Districtscommissie voor de typografie voor Alkmaar 'en omstreken dekten de baar. Na de teraardebestelling bad men vijf Onze Vaders voor de zie lerust van de overledene en dankte diens zoon voor de be toonde belangstelling Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Evert, z van E. van Roekei en A. Sterk; Joan W. Chr., d. van J. H. M. Vincken en E. W. de Boer. Gehuwd: Dirk de Jong en Jans- je Nierop; Jan Blom en R. Riets- ma; Hermanus Peters en Elisa beth J. M. van 't Sant; Jan Kra mer en Bregtje Ivangh; Pieter Dekker en Trijntje Sevenhuiizen. Dodelijk ongeval te Obdam OBDAM. Gistermorgen om 8 minuten over half elf is de 81- jarige Jacob Tool, woonachtig in het tehuis voor ouden van dagen „St. Rosa", door een goederen trein uit de richting Alkmaar ge grepen en op slag gedood. Het ongeval geschiedde op de onbe waakte overweg bij het Iterkepad. De heer Tool was doof en slecht van gezicht. J'-,- geboomte, een schilderij, middel matig van kwaliteit. Een der leerlingen van Pieter Plas was zijn zwager Bernardus Gerardus ten Berge (18251875), zoon van een goud- en zilversmid. Hij schilderde evenals zijn leer meester landschappen met vee en stadsgezichten: in 1862 werden zes door hem op steen getekende stadsgezichten van Alkmaar uit gegeven. De tegenwoordige 65-jarige Alkmaarse schilder Jan Plas, is lia Berger. Zijn vader was een huis- en rijtuigschilder. Tot zijn 24ste jaar was Pieter bij zijn va der in de zaak werkzaam en in die jaren kreeg hij tekenonder richt van de stadstekenmeester, de jubilaris de de heer A. de Visser. In 1841 plechtige Hoogmis celebreren, huwde hij met Catharina Alida waarna er in de pastorie een ten Berge, die hem vijf kinderen receptie wordt gehouden. schonk. Op 25-jarige leeftijd ver- Het zal deze sympathieke ziel- trok hij naar Hilversum om zijn zorger, die voor de mannelijke studie voort te zetten; hier wa- jeugd in onze stad zoveel gedaan ren J v. Ravenswaay en W. Bo- heeft die dag zeker niet aan deman zijn leermeesters. Met 6 eerstgenoemde verbleef hij in t w,7br^oudprs een kleinzoon van Hermanus Plas, tê Alkmaar ^gdotgii, zijn ouqgis Virnpr van Hp grofp Pipfpr waren LaUrentius Plas en Corne- pf s ^wYenl vader dus de over. 1837 in Drente, doch op raad van enige kunstbroeders verhuisde hij in 1846 naar Haarlem, waar hij i reeds enige jaren lid was van het schildersgenootschap „Kunst Zij Ons Doel". In 1848 keerde hij naar Alkmaar terug, om de schil derszaak van zijn vader voort te zetten; de lust en de geschiktheid ontbraken hem echter daartoe, zoals wij in een boekje van C. W. Bruinvis lezen, zodat de zaak niet bijster floreerde. Hij gaf echter belangstelling ontbreken. Hengelconc ours te Medemblik ALKMAAR Zondag 13 Sep tember hield de hengelsportver eniging de 4 Noorderkoggen het nationale hengelconcours, waar ook de actieve Alkmaarse hengel sportvereniging „Luctor et Emergo" aan deelnam met 3 corpsen en in dit zwaar bezette ook onderricht in tekenen, waar concours twee 2e prijzen en één toe hij in 1840 in Amsterdam de 4e prijs behaalde. Na de corps- bevoegdheid had verworven. Hij wedstrijd volgde een wedstrijd, werd hier directeur van het schil- waarbij op alles mocht worden dersgenootschap „Kunst Zij Ons gevist. Hier openbaarde zich een Doel waarvan hij mede-oprich- opmerkelijk verschil en Alkmaar ter was en dat m 1931 honderd sloeg hier een pover figuur. De I jaar .bestond. Plas schilderde zelf t 1j lion t ,7 7ntnhpn ijverig, in het bijzonder land- HIdvV,an„deJaAJt minder dan schappen met vee. Zijn werk S „r «ranrvnnr kwam voor het merendeel in 54 witjes m 1 /2 U"L 1 handen van kunstkopers en ver- hi.i uit handen van de voorzitter huisd0 naar het buitenland Rijk een pracht sportfiguur. en de le ;s bjj er nje(. van geworden, doch prijs in ontvangst mocht nemen. Voor vele hengelaars was het weer een goede dag. het zal hem een grote eer geweest zijn. dat Koning Willem ÏI in 1846 een schilderij van hem had aan gekocht. I Hij was in zijn tijd een der bes- I te Hollandse veeschilders, zoals Zwervend zijn uit verschillende werken, die de te Heiloo aangetroffen twee gemeente Alkmaar in haar bezit zwarte poezen plm. 2 maand heeft, blijkt Hij boetseerde ook oud. Adres: mevr. Ooykaas, Cats- meesterlijk straat en mej. Akkerman, Ken-1 In opdracht van de pastoor van Dierenbescherming ALKMAAR opbrengst zal ten goede komen aan de wederopbouw van Sta venisse, waarover de burge- alsmede enige jonge en een één jarige poes. Men wordt verzocht gen zwervende dieren bij de in- meester-cineast ongetwijfeld die i specteur te brengen. Adres: C. avond het een en ande? zal I Verwer, Zaamolenstraat 36, Alk weten te vertellen. maar. Plas deed ook aan schilderen, of schoon hij veel minder belang rijk is dain Pieter Plas. Ook van hem is in het stedelijk museum een landschap uit 1872 aanwezig, voorstellende een boerderij met grootvader van Jan Plas is. Deze heeft nog een door Pieter Plas getekend portret van diens va der in zijn bezit, door Pieter Plas gesigneerd en in '41 getekend. Veel meer wist Jan Plas niet van zijn grote voorganger te ver tellen. Hij vertelde echter nog, dat de schilder Bosboom, die een vriend was van Pieter Plas na diens dood verschillende van diens schilderij èn in Amerika heeft verkocht. om de weduwe Plas, die in vrij behoeftige om standigheden was achtergebleven, te helpen, zodat zij nadien wat ruimer kon leven In het gemeente-museum be vinden zich zeven schilderijen van Pieter Plas, n.l. een zelfportret (paneel) van de schilder op 25- jarige leeftijd, dat de gemeente in 1888 als geschenk, van de fam. Plas .mocht ontvangen; een paneel een schaapskooi, voorstellende uit 1837, aangekocht in 1890; nog eens een paneel, dat ëen schaapskooi voorstelt, dat de gemeente in 1881 verwierf; een doek „Landschap met vee" uit 1840, in 1928 door mevr. de wed. C. Janssen-v.d. Sluys aan de gemeente gelega teerd; een doek uit 1842, land schap met vee. aangekocht in 1929; nogmaals een doek; landschap met vee, aangekocht in 1890 en een olieverfschilderij op papier, een schaapskop voorstellende, dat de gemeente in 1888 ten geschenke ontving van de heer J C. Beek man. Ook de familie Plas in Alkmaar bezit nog enkele schilderijen van Pieter Plas, terwijl de familie Aghina, afkomstig uit Alkmaar en thans te Amersfoort eveneens nog enkele doeken van Pieter Plas in bezit heeft. Wellicht kunnen ook deze werken van de Alkmaarse schilder straks nog. eens tijdelijk een plaatsje krijgen in het mu seum. Burgemeester H. Nolet in 't zilver HARENKARSPEL Naar wij vernemen zal 't op 1 Nov. a.s. 25 jaar geleden zijn dat de heer H. Nolet tot burgemeester van de ge meenten Harenkarspel en War- menhuizen werd benoemd. BERGEN AAN ZEE - De Ber- gense schilder Kees Jansen, die zijn atelier heeft in het landhuis je De Grote Beer, waar Bertus Aafjes enige tijd woonde, is ge durende de maanden Juli en Augustus naar Tirol geweest, vanwaar hij terugkwam met een dikke map gouaches en sepia- tekeningen. Reeds als kind, zo Vertelde Kees Jansen ons, toen ik met mijn ouders een reis naar Oostenrijk maakte, kwam ik on der de bekoring van het fraaie berglandschap. Vorig jaar had hij het voorrecht enige tijd in de Franse Alpen te mogen vertoe ven, waar hij ook hard had ge werkt. Over het werk, dat hij toen gemaakt had, hebben wij vorig jaar een en ander geschre ven. Het werk, waar hij nu mee terugkwam uit Tirol, kan een voortzetting van zijn vroeger werk genoemd worden, al is het gedegener en meer gerijpt. In 't kleine dorpje Fliesz, negen kilo meter van de Tirolse stad Lan- deck woonde het gezin Jansen 2 maanden op een boerderij. In de ze landelijke omgeving behoefde Kees Jansen niet ver te zoeken naar onderwerpen voor zijn pa let. De omgeving was rijk aan schilderachtige plekjes. Het klei ne dorpje ligt in een dal en een mooie kerk met twee slanke to rens domineerde er in het land schap. Dit worden wij ook ge waar in menige gouache, die Jansen hier schilderde. Het rus tieke dorpje, de begroeide glooi ingen van het berglandschap, de bruggetjes over de rivier de Inn, de oude boerderijen, waarvan sommigen nog aan de Romeinse tijd herinneren, zoals ook een oude vesting, vormden dankbare objecten voor de schilder, die er alle dagen op uit trok om zijn tijd maar zoveel mogelijk pro- (Advertentie) Maar als U de Keg's super-bon vindt - in het U bekende pakje Keg's koffie A dan bent U toch een eind op weg! Op elke 100 pakjes bevindt zich een ruim aantal, voorzien van 10 punten. Punten zijn verpakt niet alleen in Keg's koffie, doch ook in Keg's thee, verpakte levensmiddelen, custard, pudding. Voor slechts 80 punten stelt U zich in het bezit van een zware bad handdoek, 70 punten halflinnen theedoek, 50 punten witte handdoek, 20 punten heren- of da meszakdoek, 60 punten bedrukt postpapier. In elk pakje koffie A: bon I 2V2 punt; in thee Boudoir: bon 1 pnt. GOUDEN PROFESSIEFEEST PATER A. G. STRIJBOSCH Woensdag 23 September viert Pater A. G. Strijbosch, Domini caan, te Zwolle, in het klooster der E.E.P.P. Dominicanen, zijn 50-jarig professiefeest. Vanaf 1912 is hij in verschillen de parochies in het jeugdwerk werkzaam geweest. In Tiel, Schie dam. Nijmegen (Krayenhofflaan), Alkmaar ging zijn zorg hoofdza kelijk naar de mannelijke arbei dersjeugd in de patronaten. Daar na heeft hij van 1925 tot 1942, zowel te Utrecht als te Leeuwar den bijzonder zijn krachten be steed aan de mannelijke midden- standsjeugd. In Nijmegen heeft hij voor de parochie van de Broer straat een bloeiende gidsen- en kaboutersbeweging geleid. Tevens was hij sedert 1927 algemeen ad viseur van de Ned. Kath. Metaal- bewerkersbond, waardoor hij in 1952 bij zijn 25-jarig adviseur schap het gouden kruis der K.A.B. verwierf Jarenlang was hij actief werkzaam, vooral in Friesland voor de Bijz. Vrijw. Landstorm, welke arbeid in 1939 door zijn be noeming tot Ridder in de' Orde van Oranje Nassau, werd gewaar deerd. Ook is hij in Leeuwarden vele jaren aalmoezenier van het huis van bewaring en de strafge vangenis geweest en lid en voor zitter van de R.K. Reclasserings- raad. In 1948 ging hij naar Zwolle voor voorlopige werkzaamheden aan de zorg voor het huishouden, waar hij tot op heden nog een werkzaam aandeel neemt aan de belangen der kerk. We zijn overtuigd, dat het de gouden jubilaris op deze dag van zijn feest niet aan belangstelling zal ontbreken. Uit het politierapport ALKMAAR Gistermiddag om 5 uur werd bij hotel Koekenbier aan de Kennemerstraatweg een auto bij het maken van parkeer- manoeuvres door een voorbijrij dende personenwagen aangereden. Beide auto's wérden licht bescha digd. Nadat de politie in de Hofstraat een familietwist had bijgelegd, werd zij enige Ogenblikken later opgebeld, wederom hulp te ver lenen. Het bleek dat de 63-jaar oude man bij de twist zich zodanig had opgewonden dat hij onwel was geworden en op straat neer gevallen Hij had een bloedende hoofdwonde opgelopen. Hij moest naar 't Centraal Ziekenhuis wor den overgebracht. Henk Asperslagh naar Brazilië VOORBURG 15 Sept. - De Voorburgse kunstschilder en gla zenier Henk Asperslagh heeft op dracht gekregen wandschilderin gen te maken in 4 het Santuario de Nossa Senhora de Sagrada Go- ragao, een nieuwe kerk, toege wijd aan O.L. Vrouw van het H. Hart te Sao Paolo in Brazilië. Hij zal behalve de wandschilde ringen waarschijnlijk ook op dracht krijgen dé ramen voor de ze kerk te vervaardigen. Henk Asperslagh vertrekt via Genua naar Sao Paolo om met zijn werkzaamheden te beginnen. ductief te maken. Met meer dan vijftig, stuk voor stuk, goede te keningen en gouaches kwam Jan sen weer terug naar Bergen. Zijn werk kenmerkt zich, hoewel van moderne inslag, door eerlijkheid en blijheid van toon. Frisse, helle kleuren, soms wat donkerder, wanneer bijvoorbeeld het land schap schud ging in nevel of re gen. De zonnige zomer overheer ste er echter en dat is in dit nieuwste werk van Kees Jansen duidelijk waarneembaar. Hij schilderde uitsluitend landschap, waarvoor de mooie streek, waar overigens weinig schilders ko men, gelegenheid te over biedt. Wij hopen het werk van Kees Jansen binnenkort eens op een tentoonstelling te zien: het ver dient althans de volle aandacht. Bedrijfshandbal ALKMAAR De dames van Lastina kampioen. Gisteravond is ook de algemene bedrijfshandbal kampioene bekend geworden. De strijd ging tussen de dames de Wild en Lastina girls Reeds voor de rust stond Lastina met 40 voor maar daarna heeft de Wild de eer weten te redden door 2 maal te doelpunten. Met een eind stand van 62 kon Lastina zich kampioen noemen. De eindstand in deze kam pioenscompetitie is: 1 Lastina Girls; 2 De Wild; 3 Krom. Er resteert nog een wedstrijd n.l. tussen Lastina Girls en Krom, welke Woensdagavond om 6.15 in het Sportpark wordt gespeeld. Krom heeft 2 punten, Lastina en De Wild elk 1. De winnaar van poule A speelt a.s. Vrijdagavond 6.15 uur op het Sportpark tegen poule winnaar C. Tubantia. Daar na op Maandag 21 Sept. om kwart over 6 op het Sportpark tegen Zwaluwen A. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Theo- dorus J. F. zv G. A. Leeuwen kamp en A. M. Nieuwenhuizen; Bavonia E dv S. H. Stegers en G. Sinnige; Catharina A. G. dv F. Jansen en H. Withaar; Alphonsius M. zv J. J. Lijnsvelt en W. P. Nib- bering. Gehuwd: P. G. Bijl en A. M. v. Leeuwen; P. A de Boer en C. M. Miese. Overleden: T. D. Brinkman. 74 jr. wedn. van E. Hoek. R.K. Vrouwenbeweging ziet „Oranje" BERGEN De reisclub van de R. K. Vrouwenbeweging heeft 't grote schip, de „Oranje" gezien dat in het IJ te Amsterdam ge meerd ligt en Vrijdag naar Indo nesië gaat vertrekken. Met de trein van 11 uur arriveerde het gezelschap in Amsterdam en ver trok met een bootje naar het schip, dat juist door een legertje van schilders van een geelachtig getinte kleur werd voorzien. Op het schip was de te bezichtigen route aangegeven .met pijltjes, welke door de le-klasse afdeling voerden. Veel bewondering dwong af het grote zwembassin, de kinderafdeling met hinkel- baan, miniatuurwinkeltje en ta fel-stoeltjes, alsmede de grote tennisbanen op het dek. De mees te aandacht trokken het enorme electrische kookfornuis en de bakkerij. Vol ontzag keken de dames vanaf grote hoogte op het dek in de enorme ruimen van het schip waarin de hijskranen on verzadigbaar hun goederenlas- ten lieten zakken. Na bezichtiging gingen de op- getogen dames nog even „gezel- g winkelen" in de hoofdstad. Aangezien maar een beperkt aantal personen in de gelegen heid werd gesteld de boot te zien, zal men trachten de eerst volgende maal andere gegadig den uit te nodigen. Filmvertoning BERGEN Maandagavond 21 September zal een aangrijpende en vaak ontroerende filmverto ning worden gegeven in St. Jan door een pater die onder de Chi nezen heeft gewerkt en lange tijd gevangen heeft gezeten. Zij draagt als titel: Sacred City", (De strijd om de vrijheid). Erger werd voorkomen EGMOND BINNEN Toen Mevr. L. Vrijdagavond het eten had_ opgezet voor haar echtge noot, die ieder ogenblik van zijn werk kon thuis komen, werd zij plotseling door haar dochtertje gewaarschuwd, dat er in de keu ken iets niet goed ging. Tot haar grote ontsteltenis zag zij, dat een der gordijnen vlam had gevat en ook de mat had aangestoken. Heel resoluut pakte zij een emmer water en doofde hiermede de brand welke zéér zeker ernstige gevolgen had kunnen hebben. T amboerscorps oogst nieuwe roem EGMOND BINNEN Het tam boercorps van het fanfarecorps boerscorps van het fanfarecorps mooi succes geiboekt. Zaterdag j.l. behaalde het namelijk op het door de fanfarevereniging te Spaarn- dam georganiseerde concours een eerste prijs met 65 pünten, het geen zeer zeker een eervölle ver melding waard is. Dat ook de buitenwereld voor dit nog zo jonge corps belang stelling heeft blijkt wel uit het feit, dat de tamboer-maitre in 't vervolg met een nieuwe maitre- stok de scepter zwaaien zal, welke hem werd geschonken door de directeur van de Deli Maatschap pij. Van de zijde van het bestuur vernamen wij, dat er thans weer gelegenheid bestaat om zich op te geven als adspirant-lid en dat er besloten is om de jaarlijkse donateurs-uitvoering te doen plaatsvinden op 18 en 19 Novem ber a.s. te Egmond Binnen en op 21 November te Egmond aan Zee. Een en ander met medewerking van de nieuw opgerichte toneel vereniging. Men zal dan ook spoedig be ginnen met het innen van de do- nateursgelden en de verwachting is. dat een ieder weer het zijne er toe zal bijdragen om dit voor de gemeenschap zo mo-oie corps in stand te houden. tfeersverwachtine Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond. WEINIG VERANDERING Veranderlijke bewolking met plaatselijk een enkele regen bui. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. BENOEMINGEN WATERSCHAPPEN Bij Koninklijk Besluit zijn be noemd: In de provincie Noord-Hol land; Met ingang van de eerste Don derdag in October 1953, tot dijk graaf van het waterschap De Beemster, J. Stolp, te Beemster, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; met ingang van de eerste Don derdag in October 1953, tot heem raad van het waterschap De Beemster, J. Kwadijk Czn., te Beemster, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; met ingang van 1 October 1953, tot dijkgraaf van het hoogheem raadschap Waterland, P. Groot, te Broek in Waterland; met ingang van 1 October 1953, tot heemraad van de Anna Pau- lownapolder, G. C. van Balen Blanken, te Anna Paulowna; met ingang van 1 October 1953, tot heemraad van de polder Waard-Nieuwland op Wienngen, M. Heijblok Nzn., te Wieringen; met ingang van 1 October 1953 tot heemraad van de polder Wie- rmgerwaard, C. Boekei, te Wie- rmgerwaard; met ingang van 1 October 1953 tot heemraad van de polder Eijerland op Texel, J. G Flens, te Eijerland (gem. Texel); met ingang van 1 October 1953 tot heemraad van het heemraad schap Wieringen, J. Mulder Dzn., te Wieringen. Het verdrinkingsgeval te Enkhuizen ENKHUIZEN Maandag j.l. maakten wij melding van de tra gische dood van de 59-jarige on gehuwde J. de V„ die achter het R.H.B.S.-gebouw is verdronken. Een vriend zou nog hebben ge tracht de man te redden. De Rijkspolitie te Enkhuizen heeft dit ongeval aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Ze kwam daardoor tot andere feiten, die aanleiding gaven tot proces-ver baal tegen vier Enkhuizers, die een mens in nood geen hulp heb ben verleend. Het bleek dat het slachtoffer vergezeld werd van vier personen, die allen .de; val -van de V., over het hek moeten gezien of géhoord hebben. Inplaats van de helpende hand te bieden toen de man in het water terecht kwam, gingen zij rustig naar de woning van een hunner óm te beraadslagen wat men verder moest doen. Zij be slisten dat én van dit viertal, n.l. D. D. de politie zou waarschu wen en het zou doen voorkomen dat hij als enige toeschouwer nog getracht had de drenkeling bo ven water te houden. Om het verhaal aannemelijk te maken, maakte hij zijn voeten nat in een sloot! Juist toen hij hiermee bezig was passeerde een stadgenoot. Deze was het die de zaak aan het rollen bracht en de politie van zijn ontdekking in kennis stelde. Zondagnacht kon men alle vier personen inrekenen. Enkele hun ner kwamen „in kennelijke staat" met de laatste trein uit Amster dam thuis, nadat zij een bezoek hadden gebracht aan de voetbal wedstrijd Rapiditas—West-Frisia. De Officier van Justitie te As sen heeft het A.N.P. medegedeeld, dat het onderzoek naar mogelijke misdragingen van de corpschef van de gemeentepolitie te Coevor den geen aanleiding heeft gegeven tot het instellen van een straf vervolging. Van het bestaan van een „doofpot" bij het gemeentelijk politiecorps te Coevorden is niets gebleken, aldus deze verklaring. Deze 'Zaak staat daarmede ter verdere beslissing van de admini stratieve instanties. De lezers zullen zich herinne ren, dat wij op 11 Augustus een publicatie wijdden aan de achter grond van de relletjes voor het politiebureau te Coevorden. In deze publicatie maakten wij be kend hetgeen verschillende getui gen ons hadden verklaard over gedragingen van de politiechef R. K. Thans heeft de officier van justitie te Assen het gerechtelijk onderzoek geëindigd. Het resul taat daarvan is de vaststelling van het feit, dat er met de wet in de hand geen aanlei ding is tot het instellen van een strafvervolging. Nu moet nog worden afgewacht, welke maatregelen zullen voort vloeien uit het onderzoek, inge steld door het ministerie van Bin nenlandse Zaken aangaande het beleid van R. K. als corpschef. Wij wijzen er in dit verband nog op, dat in Coevorden ver spreide geruchten, als zou de Coevordenaar T. van der H. be trokken zijn geweest bjj de doof pot-affaire als zodanig en verder bij een geruchtmakend zeden- schandaal als geruchten zonder meer moeten worden aangemerkt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2