Mevrouw Donald Maclean ginds Vrijdag spoorloos De stakingen in Indonesië Seminaristen mogen niet meer als arbeiders werken Met haar drie kinderen in een auto verdwenen O. M. zal stappen nemen tegen vakbondsbestuur Goede initiatieven missen dikwijls hun doel Geen proces-Mossadeq? Dagblad voor Alkmaar en omgeving Thans achter ijzeren gordijn? Arbeids productiviteit Staking van één dag? Varken viel landbouwer aan Adenauer wil besprekingen Geheimen rond verdwenen Britse diplomaten met één vermeerderd Vaticaan behoedt Franse priesterroepingen Vanwege diplomatieke consequenties NEDERLANDSE SOLDATEN Utrechtse Opera liquideert Kr ij gsge vangenen demonstreerden Achttien krammen voor één wond RAMPENFONDS BEVESTIGT NOORDHOLLAXDS i Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, tnclnsief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimam 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singei 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Donderdag 17 September 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12884 GENEVE, 16 Sept. Mrs Donald Maclean, de vrouw van de Britse diplomaat, die sinds 1951 vermist wordt, is nu zelf ook sinds Vrijdag met haar drie kinderen spoor loos, zo heeft de hoofdcommissaris van politie te Genève, Charles Knecht, vandaag medegedeeld. Enige maanden nadat haar echtgenoot en een andere Britse diplomaat, Guy Burgess, vermoedelijk achter het ijzeren gordijn waren verdwenen, nam mrs Maclean haar intrek te Genève in 't huis van haar moeder, mrs Melinda Dunbar. ontvoerd is of een ongeluk heeft gekregen. „Ontvoering en onge luk achten wij ietwat onwaar schijnlijk, maar men kan nooit weten" zei Knecht. „Als zij vrij willig naar haar man gegaan is, is het vreemd dat zij haar eigen moeder hiervan niets verteld heeft." De politie in Zwitserland en de omliggende landen staat op de uitkijk. De auto waarin mevr. Maclean vertrokken is werd door haar moeder gekocht spoedig na dat mevr. Maclean verleden jaar in Genève kwam wonen, aldus Knecht. „In feite was zij finan cieel afhankelijk van haar moe der. Zij heeft altijd volgehouden dat zij totaal niets van haar man gehoord heeft sedert zij naar Zwitserland kwam". Onmiddellijk na de verdwij- De Zwitserse veiligheidspolitie is vandaag bezig de afzender na te gaan van een telegram dat door mevr. Maclean verzonden zou zijn. Het telegram was verzonden uit een Zwitserse plaats naar de moeder van mevr. Maclean, me vrouw Melinda Dunbar in Ge nève en was bedoeld om haar gerust te stellen dat mevr. Mac lean en haar drie kinderen zich veilig en in goede welstand be vinden. Mevrouw Maclean en haar drie kinderen Fergus (9), Donald (7) en Melinda (2) zijn Vrijdagmor gen vroeg voor een weekend in hun auto uit Genève vertrokken. Zij zouden met drie dagen terug keren. Toen dit niet geschiedde heeft haar moeder de politie ge waarschuwd. De beschrijving van mevrouw Maclean is aan alle Zwitserse politie- en grensposten gezonden. Brian C. Masdermot, eerste se cretaris aan de Britse ambassade in Bern heeft medegedeeld, dat de Zwitserse politie de ambas sade op de hoogte houdt over de vorderingen die gemaakt worden bij het zoeken naar mevr. Mac lean, maar dat zij tot dusverre niets weet over de plaats waar zij zich bevindt. Als houdster van een Brits paspoort was zij vrij naar eigen verkiezing naar elk communistisch land in Oost- Europa te reizen, dat haar een visum verschafte. Er is geen en kele aanduiding dat zjj met haar kinderen vde grens van het ijze ren gordijn overschreden heeft. De politiechef van Genève, Knecht heeft verklaard, dat er geen enkele positieve inlichting is dat mevr. Maclean zich vrij willig bij haar echtgenoot in O.- Europa gevoegd heeft of dat zij ning van mevr. Maclean heeft van buitenlandse zaken, William mevr. Dunbar haar Amerikaanse schoonzoon J. C. Sheers die in Parijs woont, verzocht bij haar te komen. Sheers heeft aan de pers medegedeeld niets van het doen en laten van mevr. Mac lean af te weten. Mevr. Dunbar heeft geweigerd tot de journa listen te spreken. Inmiddels wordt thans meege deeld, dat mevr. Maclean „veilig en wel" is, volgens een telegram dat hier vandaag door haar moe der, mevr. Melinda Dunbar ont vangen werd. Het was afkomstig van Territet, een voorstad van Montreux, ongevee'- 100 kilometer ten Oosten van Genève en met de hand geschreven. Het origineel van het telegram wordt vanavond onder politie escorte naar Ge nève gebracht. Mevr. Dunbar zal het daar controleren en schrift kundigen zullen trachten na te gaan of het schrift dat van mevr. Maclean is. De politie heeft ge weigerd de volledige tekst van het telegram mee te delen, maar zei dat er in aan mevr. Dunbar werd meegedeeld, dat zij „veilig en wel is, maakt u geen zorgen". Een soortgeliik telegram werd door mevr. Maclean ontvangen zogenaamd van haar echtgenoot kort na zijn verdwijning in 1951. De Zwitserse politie heeft mee gedeeld, dat zij, buiten het tele gram tot dusverre geen enkel spoor van mevr. Maclean gevon den heeft. Groot Brittannië heeft officieel de politie in de aan Zwitserland grenzende landen gevraagd te hel pen bij het opsporen van mrs. Maclean. De chef van de afdeling voor lichting van het Britse ministerie Ridsdale, heeft op een drukbezoch te persconferentie meegedeeld, dat twee leden van de Britse veilig heidsdienst met spoed naar Ge nève vertrokken zijn, nadat Whi tehall Maandag bericht had ont vangen, dat mrs. Maclean ver dwenen was. De twee leden van de Britse veiligheidsdienst, wier namen ge heim pc'-'-iiden worden, zijn sinds 1951 belast met het onderzoek van de verdwijning van Maclean en Burgess. Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft een con trole laten uitoefenen op de cor respondentie, welke mrs. Maclean in Zwitserland ontvangen heeft. Mrs. Maclean en haar drie kin deren waren op 7 September in Genève teruggekeerd van een vacantie op het Spaanse eiland Majorca. Een paar dagen later had mrs. Maclean haar moeder verteld, van plan te zijn het volgende week einde met vrienden bij Montreux door te brengen, die zij in een hotel in Montreux zou ontmoeten. Mrs. Maclean vertrok Vrijdag middag met dè kinderen uit Ge neve met slechts bagage voor het weekeinde. Zij zei Zondag. 13 Sept. vroeg te zullen terugkeren. Maclean en Burgess, die in Mei 1951 verdwenen zijn, waren beide deskundigen in Amerikaanse za ken en Maclean heeft vroeger zit ting gehad in een Amerikaans- Brits-Canadese commissie voor po litieke atoomkwesties. Ongeveer een jaar geleden gaf het „Foreign Office" voor het eerst toe, dat Maclean wel eens blijk had gegeven van communis tische sympathieën. Op vooroorlogs peil DEN HAAG, 16 Sept. De arbeidsproductiviteit in Nederland heeft het vooroorlogse peil weer bereikt. Dit deelt de Minister van P.B.O., A.C. de Bruijn mede in de productiviteitsnota, die tege lijk met de begroting van Econo mische Zaken aan de Tweede Ka mer is aangeboden. Nederland staat niet alleen in dit opzicht. Ook België en West- Duitsland kunnen zich op een gunstige ontwikkeling van de in dustriële arbeidsproductiviteit verheugen. In de vierde industrialisatie nota is voor de jaren 1953 t.e.m. 1958 voor de stijging van het ni veau der arbeidsproductiviteit 'n taakcijfer genoemd van 15 pet. ten opzichte van het niveau van 1952. Dit is per jaar drie procent. Minister de Bruijn acht het in verband met de aanzienlijke productiereserve in ons land mogelijk de stijging van drie pro cent niet alleen te halen, doch wellicht te overtreffen. 85 inwoners van Stavenisse en omgeving brengen van 15 tot en met 17 September een bezoek aan Nantes in Frankrijk, welke plaats Stavenisse heeft geadopteerd. Dit bezoek is be doeld om de vriendschapsbanden tussen de bevolking van Stavenisse en Nantes nauwer aan te halen. Burgemeester mr L. A. Verburg en zijn echtgenote maken de tocht mede. Een deel van de groep uit Stavenisse, voor het hotel in Pa rijs, op doorreis naar Nantes Bij de herbouw van de in de oorlog verwoeste toren van de Ned. Herv. Kerk te Wagenin- gen, daterende uit de 14de eeuw, wordt een geheel nieuw systeem van torenbouw toege past, n.l. de skeletbouw. Bij dit systeem wordt eerst in beton een skelet gebouwd, waarom heen later de muren worden opgericht. Vlak boven de straat is men al bezig de muren op te metselen. PARIJS Het Vaticaan heeft seminaristen verboden te gaan werken als gewone arbei ders, aldus heeft kardinaal Piz- zardo, prefect van de Congregatie van Seminaries, meegedeeld in 'n brief aan Franse aartsbisschoppen en bisschoppen. Hij gaf de Franse bisschoppen opdracht onmiddellijk de vergunning aan jonge semina risten verleend om „seminarist arbeider" te worden, in te trek ken. „Le Monde" meldt, dat dezer dagen besprekingen zijn gehou den tussen Mgr. Marella, de apos tolische nuntius in Frankrijk, en de belanghebbende bisschoppen om de gevolgen van de genomen beslissing onder de ogen te zien. Reeds enige tijd geleden, aldus „Le Monde", verzocht het Vati caan aan de „Mission de Paris" geen nieuwe leden meer aan te werven. Verder zou ook de da tum van heropening van de leer gang aan het seminarie van de „Mission de France", dat korte lings van Lisieux naar Limoges verplaatst is, uitgesteld zijn. In een brief van kardinaal Piz- zardo, prefect van de Congregatie van de seminariën en universitei ten, aan alle Franse aartsbis schoppen en bisschoppen wordt, volgens de in „Le Monde" gepu bliceerde, letterlijk aangehaalde tekst, gezegd, dat de Heilige Con gregatie van de Seminariën en Universiteiten geen waarde-oor- deel wil uitspreken over het theo retisch goede van het initiatief van seminaristen om gedurende een bepaalde tijd in rechtstreeks contact met het volk te treden door tijdens hun vacantie als ar beider te gaan werken. Maar uit enige jaren van ondervinding is gebleken, aldus de brief, dat der gelijke initiatieven hun doel mis sen of zelfs negatieve resultaten afwerpen voor de vorming van jonge geestelijken. De brief zegt dan letterlijk: „Dientengevolge verbiedt de Hei lige Congregatie (van seminariën en universiteiten), met de enige bedoeling het Franse Episcopaat die medewerking te verlenen, welke haar zware plicht haar voorschrijft, en na rijpe overwe ging, absoluut aan alle leer lingen van Franse seminariën, zonder enige uitzondering, als vrijwilliger te gaan werken in welke werkkring dan ook. En op dat er geen enkele uitzondering zal zijn, verzoekt de Congregatie de aartsbisschoppen en bisschop pen alle eventueel reeds gegeven vergunningen in te trekken". „Dank zij het ijverige en on verdroten werk van wijze opvoe ders, die in staat zijn de semina risten geleidelijk aan in contact te brengen met het leven zonder hun juiste geestelijke vorming in gevaar te brengen, menen wij dat het ook nog heden ten dage mogelijk is echte apostelen te vormen, die op de hoogte zijn van de veel moeilijker en bijzon der geaarde vereisten van de mo derne evangelie-prediking. Men mag niet vergeten, dat de waar devolle medewerking van de pas toor het natuurlijke hulpmiddel van het seminarie vormt bij de opleiding der geestelijken. Juist de pastoor zal, onder zijn directe verantwoordelijkheid tijdens de vacanties, met waakzame voor zichtigheid er voor zorgen, dat de aankomende geestelijken in de verschillende vormen van 't apostolaat worden ingeleid". Al dus de brief van Kardinaal Piz- zardo aan de Franse Bisschoppen. DJAKARTA, 16 Sept. Naar wij vernemen zal het Openbaar Ministerie tegen de bestuurders van de Sar- bupri stappen nemen in verband met de staking, welke gericht is tegen de bindende beslissing van de centrale commissie ter beslechting van arbeidsgeschillen en die deswege, zoals de minister van Arbeid Dinsdag verklaar de, onwettig is. De stakingsactie van de Sarbu- pri was voorlopig voor een dag bedoeld. Heden zouden op de on dernemingen de arbeiders weer aan het werk dienen te gaan, maar het is nog niet duidelijk, of dit ook inderdaad op alle onder nemingen, waar Dinsdag het werk is neergelegd, is geschied. Een delegatie van de Sarbupri is Dinsdagmiddag door de minis ter van Arbeid, de heer Abidin, ontvangen. De delegatie verzocht de beslissing van de commissie ter beslechting van arbeidsgeschil- TEHERAN, 16 Sept. In krin gen, die nauw verbonden zijn met de militaire rechtspraak in Tehe ran, is men van mening, dat het proces tegen ex-premier Mossadeq geen doorgang zal vinden. Bij een eventuele uitspraak van het militaire hof zouden er vol gens deze kringen slechts twee mogelijkheden zijn: de doodstraf die de Sjah in levenslange ge vangenisstraf of verbanning zou kunnen veranderen, of vrijspraak. Men wijst er echter op, dat bij het bekend maken van het vonnis ook bepaalde documenten zouden moeten worden gepubliceerd, waaruit zou moeten blijken, dat Mossadeq met de communisten heeft „samengespannen". Hierbij zou de Sowjet-Russische ambassa deur in Perzië, Lavrentief, mis schien betrokken worden, hetgeen benaalde diplomatieke consequen ties met zich mee zou kunnen brengen. Van Langenhove voorzitter Politieke Commissie NEW YORK, 16 Sept. De Belg Fernand van Langen'hove, is vandaag gekozen tot voorzit ter van de politieke commissie van de Ver. Naties. Van Langen hove za] gedurende de hele zit ting 1953 de voorzittershamer hanteren. Uit getuigenverklaringen van medewerkers van Mossadeq, onder wie de vroegere minister voor de verbindingen, zou ziin komen vast te staan, dat Lavrentief de steun van de Sowjet-Unie had beloofd voor het stichten van de republiek Perzië en dat hij de uiterst linkse Perzische pers, door bemiddeling van Mossadeq zelf, subsidieerde. BIJ „MARINER" HEIDELBERG 17 Sept. Het hoofdkwartier van het Amerikaan se leger heeft vandaag bekend ge maakt, dat twee officieren en 30 manschappen van het Koninkl"ke Nederlandse leger in Heidelberg aangekomen zijn in verband met de marine-oefening „Mariner" der Natostrijdkrachten. Tiidens deze oefening, die op 21 September begint, zullen de Ne derlandse soldaten met losse patronen en geluidseffecten com mando-aanvallen op Amerikaan se marine-striidkrachten en -in stallaties aan en op de Rijn na bootsen. De manschappen zijn onderge bracht in het oefengebied Lamper- theimerwald bij Mannheim. BENODIGD BEDRAG NIET BIJEEN UTRECHT, 16 Sept. Het be stuur van de Utrechtse Opera bericht ons het volgende: De Raad van Beheer van de Utrechtse Opera en het Actieco mité tot instandhouding van de Utrechtse Opera moeten tot hun leedwezen mededelen, dat het op 16 Sept. benodigde bedrag ad f 200.000 niet in zijn geheel is bijeengebracht. Ondanks de vele sympathie betuigingen, die uit het gehele land zowel de Raad van Beheer als het Comité hebben bereikt is gebleken, dat de werkelijke offerzin niet evenredig is geweest met de aard van de betuigingen. De Raad van Beheer heeft der halve besloten de werkzaamhe den van de Utrechtse Opera vol ledig stil te leggen en met de liquidatie verder voort te gaan. Dit betekent, dat de Utrechtse Opera geen enkele uitvoering meer zal geven. De heer C. F. Th. Birnie, directeur der Utrechtse Opera, heeft in verband met bo venstaand besluit, op zijn ver zoek ontheffing uit zijn functie verkregen, teneinde te kunnen trachten persoonlijk voor enke len der meest gedupeerde mede werkers in het bijzonder orkest leden, nog enig emplooi ter over brugging van de voor hen gere zen moeilijkheden te verkrijgen. Tegen de communisten PANMOENJON, 16 Sept. 'Anti-communistische Noordko- reaanse en Chinese krijgsgevan genen hebben vandaag heftig ge demonstreerd tegen de commu nistische waarnemers. len, waartegen de staking is ge richt, te herzien en wel binnen een week. De commissie stelde een loonsverhoging vast van een halve rupiah per dag, hetgeen volgens de Sarbupri veel te laag is. De minister herhaalde zijn eer dere verklaring, dat de Sarbupri gegevens zou overleggen, waaruit zou kunnen blijken, dat de eisen tot loonsverhoging gewettigd zijn. Zolang dit nieuwe materiaal niet ontvangen is zou de minister geen herziening van de beslissing van de commissie ter beslechting van arbeidsgeschillen kunnen over wegen, aldus verneemt PI Aneta in kringen van het ministerie van Arbeid. In ondernemerskringen heerst de vrees, dat het voortduren van de staking voor enkele rubber ondernemingen, welke toch reeds aan de rand van de bestaansmoge lijkheid leefden, fataal zou kun nen blijken te zijn. In Oost-Java worden vooral de koffie-onderne- mingen, die thans midden in de pluk zijn, zwaar getroffen. Volgens het Chinese blad „Keng Po" moet het onjuist geacht wor den, dat 700.000 arbeiders betrok ken zijn bij de staking van de Sarbupri, zoals deze vakbond stelt. Het aantal stakenden zou volgens berekening van genoemd blad de 400.000 niet overschrijden. Het blad wijst er voorts op, dat de Sobsi. waarbij de Sarbupri is aangesloten, langzaam aan minder populair wordt, daar de arbeiders gaan beseffen, dat de communis ten achter deze organisatie zitten. RAALTE. Tijdens de cen trale varkensfokdag, die te Raalte werd gehouden en ge organiseerd was door het Overijsels varkensstamboek, wandelde de heer R. J. Was- sink uit Schalkhaar met zijn vervaarlijk grote beer, die naar de naam „Piet" luistert, naar een van de hokken. Vele marktbezoekers deinsden ach teruit, toen Piet met zijn indruk- en ontzagwekkend lichaam langs de schare schreed. Plotseling werd Piet wat onrustig en begon met zijn ruige kop heen en weer en op en neer te slingeren. Met één van zijn slagtanden kwam het opgewonden en ge wichtige (meer dan 300 kg zware) heerschap in aan raking met het linker dijbeen van de landbouwer en var kensfokker H. Kempers uit Mander (gem. Tubbergen). De heer Kempers werd gevloerd en kreeg behèlve gaten in zijn boven- en onderbroek deze was een echte ouderwetse ..Simson" een grote scheur- wond. De omstanders brach ten, nadat Piet zijn weg met enige dolle sprongen had ver volgd, het slachtoffer een café binnen, waar de ontboden arts de ongeveer twintig centi meter lange wonde hechtte met niet minder dan achttien krammen. Frans-Britse geschil voor Internationale Hof 's GRAVENHAGE. Het in ternationale gerechtshof begint vandaag met de openbare behan deling van het geschil tussen Frankrijk en Engeland over de souvereiniteit over twee eilanden groepen in Het Kanaal, de Min- quiers en de Ecrehos. De Min- quiers-eilandengroep ligt tussen het eiland Jersey en de Franse eilanden van Chaussey, De eilan dengroep van Ecrehos ligt tussen het Britse eiland Jersey en het Franse vasteland. MET BIDAULT BONN De Westduitse bonds kanselier, dr. Adenauer, heeft de Franse Minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, voorgesteld de Frans-Duitse besprekingen over vraagstukken van wederzijds be lang te hervatten, zo heeft een woordvoerder van het Westduitse Ministerie van Buitenlandse Za ken bekendgemaakt. Politieke waarnemers achten het onwaarschijnlijk, dat Ade nauer besprekingen met Bidault zou kunnen voeren, voordat hij formeel tot bondskanselier en minister van Buitenlandse Zaken is herbenoemd. ONTVANGST VAN BIJDRAGEN Van verschillende zijden is er b!: het Nationaal Rampenfonds op aangedrongen de ontvangst van bij dragen voor de watersnood-slacht offers schriftelijk aan de schen kers te bevestigen. Toen enige instellingen aanbo den de verzorging der ontvangst bevestigingen belangeloos op zich te nemen, heeft het N.R.F. dit aanbod met dankbaarheid aan vaard. Zij, die onder eigen naam (dus niet via collecten, comité's, inza melingen, verenigingen, e.d.) gel den aan het N.R.F. deden toeko men, kunnen daarom thans binnen afzienbare tijd een ontvangstbe vestiging tegemoet zien. Met de verzending is inmiddels een aanvang gemaakt. Het N.R.F. doet een beroep op allen, nog niet terstond te recla meren wegens het niet ontvangen van een dergelijke bevestiging. Een afwerking op korte termijn is onmogelijk. Zodra de laatste bevestiging is verzonden, zal hierover een pu blicatie verschijnen. Daarna wor den reclame's over het niet ont vangen gaarne tegemoet gezien.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1