Belangrijk onderwijsdebat op komst Vrouw van werkman stierf tengevolge van arsenicum 4? SKSS l WSi'ffiïMIBSJLSSZlSfSi Rapport over Velser affaire niet ter kennis van Senaat Echtgenoot hlijft vergiftiging ontkennen Delegatie van Sarbupri bij minister van Arbeid Nij verheids- onder wijs uitgebreid De financiering van het kleuteronderwijs Cursussen voor meisjes Korreltjes De stakingen in Indonesië X&JSSS8*J Minister antwoordt op vragen van de heer Reyers Conclusie: strafvervolging is niet raadzaam Salarisverbetering bij onderwijs Naar ivij vernemen Bijna 9 ton voor nieuwbouw Vrijdag 18 September 1953 Pagina 3 MICRO-TELEVISIE OP HAEMATOLOGISCH CONGRES Tijdens het Haemato- logisch Congres in het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam projecteerde Philips heelden van micros coop- en electronen- praeparaten op een normaal bioscoop scherm. Dit geschiedde via een Grootbeeld Te levisie-systeem, dat de microscoopbeelden met behulp van tele visiecamera's over bracht naar de zgn. „Mammouth" - televi sie-projector, die de vergrote beelden op het doek in de aula bracht. DE MINISTER VAN ONDERWIJS, Kunsten en Weten schappen heeft de Tweede Kamer gevraagd het wets ontwerp betreffende het voorbereidend hoger onderwijs spoedig in behandeling te nemen. Hij is van mening, dat door een spoedige openbare behandeling in principe be slissingen kunnen worden genomen waardoor de ruimte voor een verdere vruchtbare ontwikkeling ontstaat. Over een ander onderwerp, het algemeen middelbaar onderwijs, hoopt de bewindsman spoedig zijn standpunt te kunnen bepalen, zodat ook hierover in de Kamer kan worden gesproken. Met dit onderwerp hangt de vraag samen of en zo ja in welke zin een verdere verlenging van de leerplicht wenselijk is. Ook de duur van het basis onderwijs zal hierbij in beschouwing worden genomen. De invoering van de paedago- gische-didactische scholing van de leraar, mogelijk geworden door de wijziging van het aca demisch statuut, wordt door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gezien als eer ste stap in de richting van een betere leraarsopleiding. In de toekomst zullen er nog andere maatregelen volgen om tot een volkomen verantwoorde vorming van de leraar te komen. In dit verband kondigt de minister aan, dat een reorganisatie ter hand zal worden genomen van Akte Q bij de verschillende acten van be kwaamheid tot het geven van voorbereidend hoger onderwijs. Woonwagenbewoners Op het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is een wijziging gereed gekomen van het besluit buitengewoon la ger onderwijs waardoor het mo gelijk zal zijn beter onderwijs te geven aan de kinderen van woon wagenbewoners. Voor de bouw en verbouw van scholen is voor het komende jaar een aanzienlijk ruimer 'bouwvolume beschikbaar gesteld. Daardoor zullen ook voor de bouw van kleuterscholen en gymnastieklokalen grotere moge lijkheden worden geopend. Kleuteronderwijs De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal de spoedige totstandkoming van van de kleuteronderwijswet met kracht bevorderen. Thans wordt onderzocht of het in dit wets ontwerp voorgestelde financie ringssysteem voor verwezenlij king vatbaar is Het voor studiebeurzen be schikbare bedrag is op de begro ting van Onderwijs- Kunsten en Wetenschappen van 360.000 tot 1.000.000 gulden verhoogd. Schoolgelden Binnenkort kan de indiening worden tegemoet gezien van een wetsontwerp tot afschaffing van de schoolgelden voor de leer- Het Nijverheidsonderwijs neemt een steeds grotere vlucht. In de laatste vijf jaren is het aantal leerlingen bij het lager dag- nijverheidsonderwijs voor jon gens met bijna 40% toegenomen en thans is de situatie zo, dat er jaarlijks rond 60.000 jongens na afloop van de lagere school naar de nijverheidsscholen gaan. In verband hiermee is de post voor nijverheidsonderwijs op de begroting van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen met ruim f 6 millioen verhoogd en gebracht op f 68,1 millioen. Uit deze verhoging zullen verschei dene bestaande scholen en ook de bouw van nieuwe scholen gesubsidieerd worden. Tot de scholen en instellingen, die in 1954 van de verhoogde subsidies zullen gaan. profiteren behoren o.m. de middelbare vak school voor de leder- en schoen, industrie te Waalwijk (f 12.500) een middelbare hotelvakschool in Den Haag; bestaande am bachtsscholen in Delfzijl, Alk maar en Utrecht, nijverheids scholen voor meisjes te Amers foort en Delft, een school voor winkelpersoneel te Enschede en een R.K. Landbouwschool te Drunen en Harmeien. plichtige jeugd alsmede tot ver laging van de overige school gelden en van de collegegelden. De minister is van oordeel dat de omroepverenigingen, die de radio- en televisie-uitzendingen verzorgen, zich zeer wel bewust zijn van hun verantwoordelijk heid en daarvan bij de samenstel ling van hun programma's in het algemeen ook blijk geven. Algemeen vormende cursussen voor meisjer Ongeveer 12.000 meisjes zuller in 1954 betrokken zijn bij een nieuwe ontwikkeling van het jeugdwerk, het geven van alge meen vormende cursussen aan de niet-leerplichtige vrouwelijke jeugd. Deze cursussen worden in internaatsverband gegeven, zoals in het vormingscentrum „De Vonk" te Noordwijkerhout of door vormingsinstituten voor het arbeidende meisje, uitgaande van het nationaal centrum vorming bedrijfsjeugd en het het Katho liek Centraal Instituut ter ver zorging van de Mater-Amabilis- scholen. DORDRECHT Voor de rechtbank te Dordrecht stond gisteren terecht de werkman L. te Utrecht, die ervan wordt verdacht zijn verdaohte dus half Mei reeds vergif had gekocht voor de hond, die eind Mei eerst op het tapijt zou komen. De vader van de overleden vrouw, de bouwvakarbeider H.W. die vervolgens als getuige vobr de rechtbank verscheen, zei dat zijn dochter op 29 Maart plotse ling ziek geworden was. De vol gende Zaterdag, op 5 April, toen L., die in Gouda werkte, weer vrouw te hebben vergiftigd. Op Tweede Paasdag 1952 overleed te °teldbeZm!ar ds werd^zh Oud-Beijerland de 23-jarige vrouw M. L.—W. uit Gouda, die wegens stela' maar- aes avonas wera Z?J ziekte van haar moeder tijdelijk het huishouden in de ouderlijke wo ning deed. Enige tijd na het ongeval gingen er geruchten circuleren dat de vrouw geen natuurlijke dood zou zijn gestorven. Op 5 Januari 1953 werd het stoffelijk overschot, dat was begraven op de begraaf plaats te Oud Beijerland, opgegraven. Bij sectie kwam vast te staan dat-mevr. L. als gevolg van het toedienen van arsenicum was over leden. Op grond daarvan werd eind staat te verklaren, wanneer pre- Mei op verzoek van de officier cies L. in de winkel was geweest van justitie te Dordrecht de 30- In het voor-onderzoek had L. jarige gemeente-werkman L., die ontkend, dat hij vergif voor de met de overledene was gehuwd hond van zijn echtgenote had ge en thans te Utrecht woont, gear- kocht, maar enige weken nadat resteerd. Hij ontkende het mis- zijn vrouw gestorven was had hij drijf te hebben gepleegd. Hij is gezegd dat het voor de hond van sedertdien in verzekerde bewa- zijn chef was geweest. Deze ver- ring gehouden. klaarde, dat hij eind Mei een De familie van de tweede hond had gekregen. erger onwel dan de eerste maal. De vader vertelde bewogen, dat zijn vrouw en hij er over ver baasd waren, dat L. niet wat on geruster was. Hij zeide verder nog, dat als haar man op be zoek geweest was, zij altijd he vig moest overgeven. Mevr. W., de moeder, vertelde van de angst van haar dochter, dat zij zou overlijden. Toen L. zijn vrouw een keer thee had ge geven, had zij gevraagd: „Wat zit daarin?"' De heer W., nogmaals voor de rechtbank geroepen, zeide in No vember te zijn gaan twijfelen, of zijn dochter wel een natuurlijke dood gestorven was. De' rest van de middag en een deel van de avond is de zaak vrouw M.L.W. was gestorven, voor de tweede maal. De president begon met het stellen van de gebruikelijke vra- Boekenfonds R.H.B.S. 8<f Op de b^angrijkste daarvan Bij wijze van proef zal voor n.l. of L. beikende £f hph de eerste klassen van de Rijks *en 1 onfwnnrrt" Hogere Burgerscholen met ingang ben schuldig gemaakt, antwoord- vrouw van L. heeft argwaan ge- t De officier van justitie vestig- i achter gesloten deuren behan- kregen en de zaak onder de aan- de naar aanleiding van deze ver- deld. Vandaag wordt de behan- dadht van de justitie gebracht, klaring de aandacht erop, dat de I deling van deze zaak voortgezet L. huwde korte tijd nadat zijn s van de cursus 19531954 een boekenfonds worden gesticht. De ouders kunnen de benodigde boe ken en leermiddelen in bruikleen ontvangen. Als bijdrage betalen zij 25 procent per jaar van de de L. ontkennend. Op een desbetreffende vraag antwoordde L dat hij inderdaad vergift had gekocht, doch dat had hij omstreeks half Mei ge daan. Op 8 October 1952 was hij Ail tui uitJidCXiL yei jaal Vdli wc i c - - aanschaffingswaarde der in bruik- voor de tweede maal 0ehuwd. leen gegeven boeken. 20 procent i Prof. dr. A. J. Sceenhauwer van de waarde der leermiddelen als atlas en woordenboeken en f 2,50 voor de administratiekos ten. Leerlingen, die na het eind- DJAKARTA Een delegatie van de Sarbupri heeft Donderdag- verklaarde dat de hoeveelheid arsenicum die zij in enkele li chaamsdelen had gevonden het iia aannemelijk maakt dat de vrouw middag wederom een bezoek aan examen'dë'schöoT^verlaten! kun- J door vergiftiging is overleden. de minister van Arbeid, de heer nen de boeken desgewenst voor j De getuigen, drs. A tb Witte, Aj,idin gebracht. De delegatie 30 procent en de leermiddelen scheikundige en drs. D. D Boer, s-elee-enheid de mi voor 40 procent van de waarde 'toxicoloog, beiden wonende in "feit Dij deze gelegenheid de mi- overnemen i Den Haag, verklaarden de kle- nister de gevraagde gegevens Meer subsidie voor van verdachte te hebben on- j overhandigd, waaruit' zou blijken, 2 millioen gulden verhoogd en £ag, voordat zijn vrouw stierf, op 27,2 min. gulden gebracht, had gedragen. Dit komt omdat er in 1954 een De echtgenote van de drog«t aantal nieuwe meisjesscholen op uit Moordrecht, die amemcum 'e subsidielijst is geplaatst, zoals houdende stof aan verdaohte had te afd. gymnasium van het Chr. verkocht, mevr N. G. van H ge- .vceum te Alkmaar, de afd. 30J,ef!_ d'eelde als getuige de r.B.S. CA) van het Chr. Ly- rechtbank vervolgens mede, dat sum te Amersfoort, de afdeling zij zich goed herinnerde, dat L. ïen, dat het hoofdparket stappen '1 B S. (A) van het Chr. Lyceum om vergif was gekomen. Hij had zal nemen tegen de Sarbupri, zei Delft de afdeling M.M.S. van het, zoals hij gezegd had, nodig de minister, dat de staking inder- het Chr' Lyceum te Doorn, de om de hond van zijn vrouw te daad onwettig is. Hij zeide te ho- sfd H.B.S. (A) van de eerste doden. De datum wist zij met pen, dat de betrokken organen Chr. H.B.S. te Utrecht, de afd. precies te noeméh. De drogist W. met beleid te werk zullen gaan. M.M.S. van het Huygenslyceum T te Voorburg en de H.B.S. (A) van de R.K. H.B.S. te Zwolle. Minister Abidin deelde mede. dat hij de kwestie zou onderzoe ken, maar de minister kon niet zeggen, wanneer dit onderzoek beëindigd zal zijn. De Sarbupri 'eeft binnen een week antwoord evraagd. Ten aanzien van de mededelin- J. van H. deelde vrijwel hetzelf- Een delegatie van de Sarbupri de mede als zijn echtgenote, bracht ook een bezoek aan de pro maar evenmin a.ls zij was hjj 'in deze auto's ten behoeve van de dienst, een vergoeding hebben ontvangen van, in het algemeen, 100 gulden per maand. Of de koopprijzen, gezien in het licht van de destijds bestaande prijs- cureur-generaal, doch werd te woord gestaan door diens woord voerder. Van de zijde van de Sar bupri deelde men mede, dat het ten uitvoerleggen van nieuwe ac ties in het stakingsprogram zou afhangen van de stappen van de minister van Arbeid. Ook Woensdag nog gestaakt De correspondenten van PI Aneta op Java en Sumatra mel den, dat hoewel uit de te Djakar ta door de Sarbupri afgelegde ver klaring zou kunn-en blijken, dat 's-GRAVENHAGE. Zoals be kend heeft het lid van de Eerste Kamer de heer Reders vragen gesteld aan ds Minister van Ju stitie inzake de Velser affaire. Zijn eerste vraag luidde: Is de minister bereid het gedeeltelijk in het dagblad „De Telegraaf" van 10 Juli 1953 gepubliceerde rap port van de Commissie-Versteegh over de Velser affaire, aan de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal ter kennisneming over te leggen? In antwoord hierop en op vier andere vragen heeft de Minister van Justitie het volgende geant woord: De Minister kan op grond van de navolgende overwegingen geen vrijheid vinden om het rap port van de Commissie-Versteegh aan de Eerste Kamer der Staten- Generaal over te leggen. Voor eerst betreft het hier een rapport van vertrouwelijke aard. Hierbij komt, dat het onderhavige rap port gegevens bevat omtrent za ken, welke sub judice zijn. Een der verdachten, een voormalige hoofdinspecteur van politie, is in middels krachtens rechterlijke beschikking buiten vervolging gesteld, hetgeen uiteraard een bezwaar te meer tegen overleg ging van het rapport oplevert. Teneinde intussen aan het ge vraagde zoveel mogelijk tegemoet te komen, is de Minister bereid mededelingen te doen van de conclusie van de Commissie-Ver- steegh en de motivering daarvan. De commissie was eenstemmig van oordeel, dat het instellen van strafvervolgingen ter zake van de door haar onderzochte feiten niet raadzaam was, zulks omdat die feiten öf te lang geleden hebben plaats gevonden óf te zwak wa ren uit een oogpunt van bewijs, c.q. in verband met de omstan digheden, waaronder zij zün be gaan, al te moeilijk te beoorde len waren. Niettemin heeft de ambtsvoor ganger van de minister aanlei ding gevonden om de instelling van een gerechtelijk vooronder zoek te bevorderen, zulks ten einde de onafhankelijke rechter in de gelegenheid te stellen een oordeel over deze zaken te vel len. De uitkomsten van dit ge- reohtelij k voor onderzoek heb ben geleid tot verdere vervolging van een vijftal verdachten, ter wijl in opdracht van de Minister daarna nog een strafvervolging tegen een zesde verdachte is in gesteld. In de periode na de bevrijding gedurende welke de door de heer Reijers bedoelde voormalige hoofdinspecteur van politie nog in politiedienst was, zijn blijkens de aan de minister verstrekte in lichtingen geen klachten over hem bij de Zuiveringscommissie voor de politie der gemeente Velsen ingekomen. Aangezien hij in 1947 eigener beweging de politiedienst heeft verlaten, is er in 1950 geen aan leiding gevonden de vraag onder ogen te zien, of hetgeen omtrent zijn gedragingen gedurende de bezettingstijd is vermeld in het rapport der commissie-Versteegh grond kon opleveren voor het te zijnen aanzien alsnog nemen van zuiveringsmaatregelen. Wel is strafrechtelijk tegen hem opge treden, zulks in opdracht van de minister. De aan betrokkene in de be zettingstijd ten behoeve van ver- zetsdoeleinden ter beschikking gestelde bedragen moeten geacht worden door hem te zijn ont vangen voor de binnenlandse strijdkrachten. Het is de minis ter niet bekend, of, hetzij door de gever(s), hetzij vanwege de binnenlandse strijdkrachten, te dezer zake van hem rekening en verantwoording is gevorderd. Hierbij zij opgemerkt, dat zo danige vorderingen ongebruike lijk waren, omdat, wegens het daaraan verbonden levensgevaar, geen administratie van verzets- gelden placht te worden gevoerd. Voor het beheer van dergelijke ongeadministreerde bedragen is uiteraard geen overheidsorgaan verantwoordelijk te stellen. Deze politie-ambtenaar en an deren hebben inderdaad in be slag genomen, c.q. gevorderde, auto's gekocht tegen prijzen, welke naar thans geldende maat staven laag voorkomen, terwijl zij daarna, voor het gebruik van Koningin onthulde oorlogsgedenkteken Gisteren heeft H.M, de Konin gin te Arnhem het gedenkteken onthuld, dat is gesticht om de na gedachtenis in ere te houden van voorschriften.' te laag waren, kan alle leden der Britse strijdkrach- de minister niet beoordelen, aan- ten, die gevallen zijn om de be- gezien hem niet bekend is in vrijding van ons land. welke staat de auto s verkeerden. uttt d 4 Aiv-CT'TTTXizivnpiz'M Wat de vergoedingen voor het I HULP AAN STUDENTEN gebruik betreft, heeft hij, gelet De financiële zorgen van stu- op de hem verstrekte inlichtin- I denten, die een rijkstoelage in de gen, niet de indruk gekregen, dat vorm van een renteloos voorschot deze aanzienlijk hoger waren dan I hebben ontvangen, zullen wor- destijds als normaal werd be- 1 den verlicht: zij zullen vrijgesteld schouwd. Voor het nemen van worden van de betaling van col maatregelen tegen betrokkenen legegeld uit eigen middelen. Voor terzake van transacties met I cuegenen, che aan andere dan auto's is blijkbaar geen aanlei ding gevonden. De minister beschikt voor het overige niet over volledige ge gevens betreffende de auto's, welke door het betrokken, onder het militair gezag ressorterende, bureau zijn beheerd. Klachten over onvoldoende schadeloosstel ling van vroegere eigenaars, voor zover dezen daarop eventueel aanspraak konden maken, zijn niet te zijner kennis gekomen. (Van onze parlementaire redacteur) Op het ogenblik is een verbe tering in voorbereiding var., de salarissen van de hoogleraren en het wetenschappelijk personeel der Universiteiten, aldus wordt in de Memorie van Toelichting op de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen me degedeeld. Deze salarisverhoging sluit aan bij de onlangs aange kondigde salarisverbetering voor leraren bij het voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs. In de Memorie van Toelichting wordt verder nog gezegd, dat de voorgenomen verbetering van de verlofsregeling en de invoering van het smartegeld voor de on derwijzers zich in een vergevor derde staat van voorbereiding bevinden. Ook de wijzigingen in het bezoldigingsbesluit burgerlij. ke Rijksambtenaren, nodig ge worden door de salarisverhoging voor de leraren bij het voorbe reidend hoger- en middelbaar onderwijs, is bijna gereed. Rijksuniversiteiten en hogescho len studeren, zullen de college gelden van Rijkswege worden terugbetaald. opent H. M. de Koningin op 26 September a.s. de tentoonstelling die in het koninklijk instituut voor de Tropen te Amsterdam is ingericht en gewijd zal zijn aan de historie, de economie, de welvaartsplannen en de mid delen van bestaan in Suriname. de eerste actie slechts een dag zou duren, er behalve Dinsdag, ook Woensdag nog op vele onder nemingen het werk stil lag. In een commentaar op de sta king schrijft „Mimbar Indonesia", dat het doel van de stakingen van de communistische vakbonden niet altijd verbetering van het lot is, maar ook het stichten van eco nomische verwarring. .,een zeer vruchtbare bodem voor de pro paganda van het Stalinisme", al dus „Mimbar Indonesia". „Pedoman" schrijft, dat indien de regering niet stevig vasthoudt aan de bepalingen van de wet, zij de grondslagen ondermijnt waar op zij zelf staat. BENOEMINGEN PATERS DOMINICANEN Op Voordracht van de hoog eerwaarde pater Provinciaal der Dominicanen heeft Z.H. Exc. de bisschop van Haarlem benoemd tot kapelaan van de parochie van de H. Albertus Magnus (Bli.j- dorp) te Rotterdam de weleer waarde pater J. A. Merk (thans in het Albertinum te Nijmegen) en P. B. G. Buys (thans kape laan te Alkmaar, St. Joseph); tot kapelaan te Schiedam (O. i^. Vr. Rozenkrans) de weleerw. pater Mulder (van het Albertinum) tot kapelaan te Schiedam (H. Joan nes de Dooper) de weleerw. pa ter v. d. Seys (van het Alber tinum) tot pastoor iin Goom (N.H.) de zeereerw. pater J. H. J Lemeer (thans pastoor- te Neer bosch); tot kapelaan te Amster dam (H Thomas v. Aquino) de weleerw. pater M. L. J. Hoense- laars (thans kapelaan te Rotter dam Alb. Magnus); tot kapelaan te Alkmaar (H. Joseph) de wel eerw. pater P. A. J. M. Schip horst (thans kapelaan in Tiel). Voorts heeft op voordracht van de hoogeerw. pater Provin ciaal der Dominicanen Z.H. Exc. de bisschop van 's-Hertogenbosch benoemd tot kapelaan te Tiel de weleerw. pater J. S. Martin (thans kapelaan te Schiedam Joh. de Dooper); tot kapelaan te Nijmegen (Maria Geboorte) de zeereerw. pater H. J. Schaefer (thans pastoor te Goorn); tot pastoor te Neerbosch de zeer eerw. pater L. J. M. Beekman (thans kapelaan te Amsterdam Thom. Aq.); tot kapelaan te Neerbosch de weleerw. pater N. W. J. Bakkum (uit het klooster te Zwolle), tot assistent te Neer bosch de zeerw. pater W. A. J. M. de Mol (thans pastoor te Leeuwarden). Z.H. Exc. de Aartsbisschop coadjutor heeft op voordracht van de hoogeerw. pater Provin ciaal der Dominicanen benoemd tot pastoor te Leeuwarden 'T-T Dominicus) de zeereerw. pater J. J. M. Bordens (van het Alber tinum te Nijmegen). De weleerw. pater H. J M. Kosters, thans kapelaan te Rot terdam (H. Albertus de Grote) gaat naar het klooster te Zwolle. Pater H. W. Willems uit Schie dam (O. L. Vr. Rozenkrans) wordt docent in het klooster te zal de Hongaarse violist-dirigent Barnabas von Geczy met zijn solisten-orkest een tournee door Ven]o pater H j Meussen thans ons land maken. Het orkest zal ]5;apeiaan jn Neerbosch, gaat naar onder _a_uspicien van.impressano !hetpk,nnster te Heüssen; Ernst Krauss uitvoeringen geven in alle grote steden. heeft Dinsdagmiddag te Achter veld een tragisch ongewl plaats gevonden, v'aarbii het 2''= jarig dochtertje van de fam, v. d. Broek op slag werd gedood. Het kind werd gegrepen d.oor de achterziide van een door een arts bestuurde auto. boekte het openluchtmuseum te Arnhem gisteren zijn 200.090ste bezoeker. Het was burgemeester N. Cambier van Nooten van Tiel die met een gezelschap burge meesters uit de omstreken van Tiel een jaarlijkse excursie maakte. vierde de kolonel der genie b.d. P. W. Scharroo. eergisteren zijn zeventigste verjaardag. Kolonel Scharroo is bestuurslid van hgt Internationale Olympisch Comi té. Uit sportkringen en uit de zakenwereld ontving hij talloze geluktelégrammen en geschen ken. EN UITBOUW VAN SCHOLEN Op de begroting van O., K. en W. komt een 'bedrag voor van i'888.500, bestemd voor nieuwbouw en uitbouw v. scholen voor voor bereidend hoger en middelbaar onderwijs (Lycea en H.B.S.) Hier bij zijn: Assen en Heerenveen: aanbouw nieuwe leslokalen: Alk maar en Zwolle: aanbouw van 2e gymnastieklokaal met was- en kleedgelegenheid; Groningen: ver bouwing van kleed- en wasgele genheden: Den Helder: verdere bouw van de nieuwe school en inrichting daarvan met overblijf lokaal en conciërgewoning; Sneek: nieuw gymnastieklokaal, over blijflokaal, conciërgewoning en enkele leslokalen voor middelbare meisjesschool. Kleuteronderwijs Ontelbaar zijn de klach- ten over de stand van het Kleuteronderwijs in ons land. De directeur van het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding heeft er onlangs ook weer een boek je over open gedaan. Twee hoofdpunten trekken hier de 1 aandacht. Hoe staat het met 'de (practische) bouwstop van kleuterscholen? Er is enig licht, blijkens de pas-versche nen begroting van O. K. en W. Aangezien er voor de bouw en verbouw van scholen voor het komende jaar een aanzienlijk ruimer bouwvolume beschik baar gesteld is, zullen ook voor de bouw van kleuterscholen (en gymnastieklokalen„gro tere mogelijkheden worden ge opend. Dat kan dus voor de voorziening op dit gebied, op de bestaande voet, enig licht betekenen. Maar hoe staat het met de bouw van kleuterscho len op de nieuwe voet, van het nog steeds hangende wetsont werp? Hiervan dient een alge mene verbetering te worden verwacht. De wet is al geruime tijd aanhangig en in de Troon rede van verleden jaar is ge zegd (of was het bij de alge mene beschouwingen over de begroting?) dat de wet „dit jaar" tot stand zou komen. Dit betreft o.a. de mogelijkheden van een nieuwe subsidie-rege ling, welke een poging tot het benaderen van de gelijkstelling voor dit onderwijs onderneemt. Gelukkig de gemeenten, die zich door de toezegging, dat het allemaal „dit jaar" in orde zou komen, niet hebben laten weerhouden, om haar eigen subsidieregelingen te verbete ren. Want het gaat niet goed met dit wetsontwerp, althans niet met de vooruitzichten, dat ze er spoedig zal zijn. De mi nister deelt nu in zijn toelich ting op de begroting van O. K. en W. mede, dat thans onder zocht wordt, of het in het wets ontwerp voorgestelde financie ringssysteem voor verwezen lijking vatbaar is! Daarover had men dus blijkbaar geen ze kerheid, toen het veelbeloven de ontwerp werd ingediend? Enfin, wij hopen weer het bes te. De minister belooft n.l. ook, dat hij „de spoedige totstand koming van de kleuteronder wijswet met kracht zal bevor deren". Jeugdwerk Een minister, ook niet die van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, kan niet alle vraagstukken en kwesties, welke op zijn terrein aan de orde zijn, in een hand omdraai bewerkstelligen. Zelfs niet, al beschikt hij over een flinke staatssecretaris, zoals in de persoon van mej. dr. de Waal het geval is. Er is al veel geklaagd over de toestand van het jeugdwerk bijv., het v rij e jeugdwerk, dat uitgerekend 'n zaak allereerst van het parti culier initiatief is. Maar de overheid moet daarbij stimule rend en bevorderend en (fi nancieel) steunend, optreden. Nu blijkt minister Cols, die al tijd midden in dit werk geze ten heeft, verontrust over de gang van zaken van het werk der vrije jeugdvorming. De cij fers der leden lopen terug, o.a. omdat de kosten, welke het lidmaatschap van dergelijke verenigingen meebrengt, vrij hoog zijn. En dan is er altijd nog het vraagstuk van de z.g. ongrijpbare jeugd, dat niet weinig in zijn oplossing be moeilijkt wordt, als er terug gang van leden is, om finan ciële redenen! Nu komt er „binnenkort" een Raad voor de Jeugdvorming tot stand. En de minister vindt de kwestie „urgent", dus dringend en nu zal hij deze urgente kwestie als een der eerste punten van onderzoek voor leggen aan die binnenkorttot stand te ko men Raad Het zal allemaal wel niet anders kunnen, maar veel hoop op een spoedige op lossing geeft deze gang van zaken niet. Zij is, om met de minister te spreken, lichtelijk „verontrustend" NEDERLANDS SCHIP REDT ZWEEDSE ZEELIEDEN STOCKHOLM. Het Nederland se kustvaartuig „Pavo" heeft drie Zweedse zeelieden opgepikt, die zich na een ontploffing aan boord van hun zeilschip „Gustaf" in de Oostzee in de reddingsboot had den begeven. Het 500 ton metende Neder landse schip, dat aan de rederij Tavenier te Zaandam toebehoort, bracht de mannen te Hudiksvall (Zweden) aan wal.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3