Resultaten van Hoogovens ■v waren bevredigend RADIO WH,T,TAM OATIS SCHAHUWEM JEUK: Kassier hestal bank en maakte familie arm Financiën en Economie """•'"AKKERTJE D.D.D. boven Venetië Maar er is een dalende lijn programma Anderhalf jaar geëist Scheepsbcri chten gevangene van een regiem Het is in orde met U, tenzij Beurs !^-5— Vrijdag 18 September 1953 Pagina De gunstige verhoudingen in 't boekjaar 1952—1953 ter zake de productie en de afzet hebben aan leiding gegeven tot het ontstaan van resultaten, die wederom zeer bevredigend waren, aldus het jaarverslag van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken N.V. te IJmuiden. Het voordelig saldo bedrijfsre- kening, na afschrijving en na af trek van belastingen, bedraagt f 17.247.376 (v. j. f 16.869.716). De normale afschrijvingen ad f 6.437.842 zijn aangevuld met f 10.100.000. Een extra afschrijving is verricht van f 1.000.000 op de voorraden reservedelen en pro ductiemiddelen. Ter uitvoering van leningsovereenkomsten is ont vangen f 6.500.000. Van de Her- stelbank werdontvangen f 2.000.000, waarmee het totale bedrag der renteloze lening ad f 4.000.000 is opgenomen. Dit be drag werd in mindering gebracht op de aanschaffingsprijs van de blokwalserij. Aan de reserve voor diverse belangen werd toegevoegd f 12.000.000, waarmede deze is ge stegen tot f 49.774.604 (het ge plaatst kapitaal is f 49.176.600). Voor sociale voorzieningen ten behoeve van het personeel is f 1.500.000 ten laste van de ver lies- en winstrekening gebracht. De nettowinst bedraagt f 6.121.615 (vorig jaar f 6.130.794). Op de prioriteitsaandelen wordt vier procent en op de gewone aandelen tien procent dividend (onv.) voor gesteld. Voor uitkering aan het personeel is uitgetrokken f 1.150.000. Voor de productie van ruwijzer heeft de Hoogovens „tegen alles zins redelijke prijzen" een afzet kunnen vinden. De situatie op de exportmarkt is echter slechter ge worden, vooral als gevolg van de onzekerheid over de prijzensitua- tie. De productie van ruwijzer be droeg 596.196 ton (v. j. 506.708 ton). Geëxporteerd werd 217.182 ton (v. j. 233.640 ton). De directie ac" t het ingriioen van zekere na tionale regeringen uit politieke overwegingen ten aanzien van de priizen moeilijk te rijmen met in houd en geest van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. De productie van stalen balken daal de van 21.218 tot 6114 ton. Deze productie werd voorlopig beëin digd. De Breedband N.V. Op 25 Juni 1953 werden de fa brieken van de Breedband N.V. officieel geopend. De productie kwam vlot op gang en na binnen landse orders konden ook belang- riike exportorders worden ge boekt. De gang van zaken bij „Breedband" in het lopende boek jaar "geëft reden tot tevredenheid en de ontwikkeling van deze jon ge onderneming wordt met ver trouwen tegemoetgezien. De gasplannen. Van de voorgenomen plannen vermeldt het verslag vooral een uitbreiding van de kooksfabriek, die nodig wordt door de overeen komst met de gemeente Amster dam tot levering van kookoven- gas op basis van 210.000 cub. me- ZATERDAG 19 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws: 7.10 Gramofoon: 7.15 Gym.; 7.30 Koorconcert; 7.45 Mor gengebed en lit. kal.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.: 9 00 V. d huisvrouw; 9.35 Grain.; 10.00 V. de kleuters; 10.15 Gramofoon; 11.00 V. d. zieken; 11.45 Franse chansons: 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw- meded.; 12.33 Hongaarse muziek; 12.55 Zonnewijzer: 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13.20 Promenade -orkest en solist; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Gram.; 14.25 Kron. v. let teren en kunsten; 15.05 Kamer- ork.; 15.40 Gram.; 15.55 Ama- teursprogr.; 16.30 De schoonheid v. h. Gregoriaans; 17.00 V. d. jeugd; 18.00 Lichte muz.; 18.15 Journalistiek weeköverz.; 18.25 Zang en orgel; 18.40 Regerings- uitz.: Zoeklicht op de Westerse Defensie: 19.00 Nieuws; 19.10 Lichte muziek; 19.20 Parlements- overzicht; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Lichtbaken; 20.50 Gram.; 21.00 Gevar. prögr.: 21.50 Act.; 22.00 Promenade-ork.; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws: 23.15 Nieuws in Esperanto: 23.2224.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA 10.00 VPRÓ 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.55 V. d. huisvrouw: 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Gram. (9.35 Waterstanden): 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 V. d. arbeiders i. d. continubedrij ven; 11.30 Pianorecital; 12.00 Gra mofoon: 12.30 Land- en tuinbouw- meded.; 12.33 Orgelspel; 13.00 Het Nieuws; 13.15 Varia; 13.20 Politie- kapel; 13.50 Weekjourn.- 14.20 „Vers van de pers"; 14.45 Huis- muz.; 15.05 Amateursuitz,; 15.30 Boekbespr.; 15.45 Kamerorkest en solist- 16.45 Sportpraatje; 17.00 Lichte muz.; 17.30 V. d. jeugd: 18.00 Nieuws en comm.; 18.20 Oram.: 19.00 Artistieke staalkaart: 19.30 „Passepartout", caus.: 19.40 Het Oude Testament in deze tijd" caus.; 19.55 „Deze week", caus.; 20.00 Nieuws; 20.05 De sterken voor de zwakken; 20.15 Gram.; 21.00 Socialistisch comm.: 21.15 Ork. caus.: 22.00 Gemengd koor en solist: 22.25 Gram.; 22.35 Lichte muziek; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. ter per dag. Grondslag van deze overeenkomst is de gasbehoefte van Amsterdam en het feit, dat de Hoogovens cokes nodig heeft, waarvan zij slechts een gedeelte zelf vervaardigt. Hierdoor geeft zij een uitbreiding aan de gas levering, die in het afgelopen jaar reeds bijna 94 millioen cub. meter bedroeg. Over de marktverhoudingen merkt het verslag op, dat de re sultaten van de Hoogovens, die in het afgelopen boekjaar nog zeer goed waren, zich in een da lende lijn zjjn gaan bewegen. Inzake de gemeenschap voor kolen en staal wordt geconsta teerd: een verhoging van de prij zen der grondstoffen kolen en schrot en, sinds de officiële ope ning van de staalmarkt, een da ling der prijzen in Nederland. Deze factoren leiden naast de hef fing, die de vennootschap aan de kolen-r en staalgemeenschap moet betalen, tot een vermindering van de resultaten De directie is van oordeel, dat haar bewegingsvrij heid in de Schumann-landen be langrijk is ingeperkt en dat zij zich vooral op het gebied der vrije concurrentie ernstig belemmerd voelt door het systeem van publi catie der prijzen. Dit heeft tot gevolg, dat overal in het buiten land de concurrenten tegen de prijzen van de Hoogovens kunnen aanbieden en dat nationale voor keur of „zachte drang", tegen strijdig aan de geest van het ver drag, haar de opdrachten doet verliezen aan de nationale produ centen, ondanks erkende betere kwaliteit en service. Op volle capaciteit gewerkt. Het gehele boekjaar hebben de fabrieken op volle capaciteit ge werkt, in tegenstelling tot andere landen, waar productiebeperking werd toegepast. De vraag naar ruwijzer en walserijproducten is namelijk belangrijk verminderd deels als gevolg van een kopers staking. De directie meent echter, dat hieraan in afzienbare tijd een eind zal komen, omdat de behoef te aan staal is blijven bestaan en de aankopen, na vermindering der voorraden, zeker moeten wor den hervat. De grondstoffenvoor ziening heeft geen zorgen ge baard. Ook de kolenmarkt g geen moeilijkheden. De schrot- markt leverde een belangrijke prijsstijging. Het hele jaar kon Hoogovens haar walserijproducten goed af zetten en ook thans is zij nog ruim van orders voorzien. Alleen op het gebied van ruwijzer is haar orderboek niet onbelangrijk geslonken. De uitbreiding van 't personeel ging in vertraagd tem po verder. Een zekere stabilisatie der personeelsbezetting is thans bereikt. Het woningvraagstuk is echter nog niet geheel opgelost. De omvang der sociale lasten be droeg voor de arbeiders 47 nro- cent van het uitbetaalde loon. De verhouding tot het personeel ont wikkelde zich bevredigend. De officier van justitie bij de rechtbank te Den Haag heeft Donderdag een gevangenisstraf van een jaar en acht maanden met aftrek van voorarrest ge vorderd tegen de 30-jarige C. H. de R. uit Voorschoten, die als waarnemende kassier van de Coöperatieve Boerenleenbank te Voorschoten geldsbedragen had verduisterd tot een totaal van meer dan 100.000. „Het is een sombere lijst van verduisteringen en misdrijven", aldus de officier van justitie in zijn requisitoir. „Verdachte heeft niet alleen de bank bestolen, maar ook zijn gehele familie benadeeld en zeer arm gemaakt." E. R., die zijn vader was opge volgd als kassier van de Coöpe ratieve Boerenleenbank te Voor schoten, zou," volgens de tenlaste legging, gedurende de loop der jaren de bank hebben benadeeld voor ongeveer 46.100,Voorts zou hij, als penningmeester van de Zuidwijkse polder 3326,10 van deze polder hebben verduis terd. Verdachte beheerde de kas van enige polders. Deze kassen had hij door elkaar gehaald. Uit eindelijk was het gehele tekort van deze kassen op een kas, van de Zuidwijkse polder, gebracht. Voorts had verdachte valse cheque's uitgeschreven op naam van inleggers van de bank en de gelden in zijn eigen zak gestopt. Deze cheque's waren 7000,en 8000,groot. Een inwoner van Voorschoten gaf de R. eens 3000 toen deze hem op straat tegen kwam, om op zijn rekening te storten. Het geld gebruikte de R. ten eigen bate. Hij zou ver boven zijn financiële stand hebben ge leefd. Toen de verduisteringen aan het Passagiersschepen. Grote Beer, 16, 510 m. O.N.O. Kp Race n. Rotterdam; Willem Ruys 16 v. Tj. Priok te Singapore; Ja gersfontein 16 v. Kaapstad n. Port Elizabeth; Oranjefontein 16 390 m. N.O. St. Helena n. Tenerif- fe; Sibajak 16 v. New York te Rotterdam; Zuiderkruis 16 v. New York n. Rotterdam; Bloemfontein 16 v. Hamburg n. Antwerpen; Waterman 16 1350 m O.N.O. Tahiti n. Papeete. Tankers Antonia 16 v Tj. Priok n. Sin gapore; Caltex Pernis p. 16 ZO punt Kreta n. Sidon; Esso den Haag p. 16 Ouessant n. Sidon; Macoba 16 te Suez; Malea 16 v. Singapore n. Adelaide; Murena 16 dw Malta n. Singapore; Omala 16 v. Berre n. Stanlow; Rita 16 v Bangkok n. Pladju; Rotula 16 v. Gibraltar te Trinidad verw., Saroena 17 te Saigon; Sliedrecht 16 van Vlaardingen te Narvik; Chama 16 v. Rotterdam 16 Tha- meshaven verw.; Mitra p. 16 nm Sombrero n. Haifa; Caltex Delft 17 v. Sidon n. Rotterdam; Sal- land 17 v. Amsterdam n. Ham burg. Vrachtschepen Aagtekerk 16 Nagoya n. Yoko hama; Abbekerk 16 v. Hongkong n. Takubar; Akkrumdijk 16 v. Suez n. Aden; Alamak 16' ten zv Kn. Comorin n. Bombay; Al- phard p. 16 Ouessant n. Las Pal- mas; Amerskerk p. 16 Guardafui n. Aden; Breda p. 16 Landsend n. Antwerpen; Delftland 16 Port Allegre; Drente 17 te Djibouti; Hoogkerk 15 v. Davao n. Singa pore; Kieldrecht 16 v. Aden n. Suez; Langkoeas 17 te Tj. Priok; Lawak 17 te Tj. Priok; Leuve- kerk 17 te Calcutta; Meliskerk 16 nm te Aden; Muiderkerk 18 v. Melbourne te Carnavon verw. Poelau Laut 17 v. Pandang te Tj. Priok; Prins Willem 4 17 te Montreal; Raki 17 te Singapore; Ridderkerk 16 te Zanzibar; Ruys 16 v. Osaka n. Nagoya; Rijndam 16 560 m otn Kp. Race n. Coba; Salatiga 17 te Penang; Samarin- da 16 v. Colombo n. Singapore, Sheratan 15 v. Bergen te Oslo. licht kwamen leende verdachte van kennissen nog eens bedragen van 2000,— en 3000,— om te trachten de tekorten aan te zuive ren. De verdedigster van verdachte verzocht clementie en onmiddelij- ke invrijheidstelling, welk laatste verzoek de rechtbank afwees. De rechtbank zal op 1 October a.s. uitspraak doen. Kees Manders bij botsing ongedeerd De Amsterdamse zanger-con ferencier Kees Manders is Woensdagavond op de weg van Zwolle naar Meppel met een snelheid van circa 60 km met zijn auto op een melkwagen ge reden, die voortgetrokken werd door een paard, en geen achter licht voerde. Manders en een mede-inzit tende kwamen, op kleine ontvel lingen na, ongedeerd uit de zwaar beschadigde auto. De voor. stelling, die Manders in Mep pel dezelfde avond zou geven, is normaal doorgegaan. De „Times" over de Millioenennota Het invloedrijke Engelse blad de „Times" heeft zich Donderdag naar aanleiding van de Millioe nennota in prijzende woorden uit gelaten over het herstel van de Nederlandse economie. Het blad wijst er op dat de Nederlandse scheepvaart, han del, industrie en landbouw door de jongste wereldoorlog bijzon der hard zijn getroffen. Ook het verlies van de Oost-Indische ko loniën betekende een zware slag voor Nederland. Doch het herstel van het land is „glansrijk" aldus de Times. En dit is te danken aan dezelfde eigenschappen van het Neder landse volk, die dit jaar weer naar voren zijn gekomen bij het snelle en systematische te rugwinnen van het gebied, dat bij de verschrikkelijke over stromingen van de afgelopen winter verloren ging, zo schrijft de „Times". 4. (Copyright Associated Press) 4. Toen ik op weg naar buiten was, achterhaalde de tolk mij in een kille gang. Hij ging lunchen en nodigde mij uit, met hem mee te gaan. Ik stemde toe. Wij staken de straat over en gingen naar het volksgebouw, een gemeentelijke instelling, opgetrokken in de ruime overdadige stijl van de eeuwende. Hij deelde mede dat hij geen politiebeambte was maar werkte op de persafdeling van premier Antonin Zapotocky. Voorts vertel de hij me, dat zijn naam Antonin Kratotsjvil was. In de drie maanden, die volg den, nodigde deze man mij bnna iedere veertien dagen uit om met hem uit te gaan en meestal ging ik. Hii was een boeiend raadsel voor mij. Van de ene kant sprak hij heel gewoon over dingen, die op het bureau van de premier omgingen en van de andere kant had hij het over het bezoeken van „onze gemeenschappelijke vriend" en het lezen van het dos sier dat de politie over mij had aangelegd. Ik was voorzichtig met mijn woorden en ik zorgde er voor, miin aandeel in de rekeningen voor de maaltijden te betalen. Eens gaf hij me de tip. dat te Kosice een Slowaaks bisschop zou worden berecht. (Later zrn drie Slowaakse bisschoppen berecht te Bratislava). Toen hij me weer ontmoette vroeg hij me, of ik er een bericht van had gemaakt en ik antwoord de ontkennend. „Ik heb u die tip gegeven om u van dienst te zijn", zeide hij. „Ik was van mening dat ze het niet op prijs zouden stellen", ant woordde ik. „Ik geloof ook niet dat ze dat gedaan zouden hebben", verklaar de hij en hij lachte. Een andere keer vertelde hij me, hoe in 1950 de Grieks Katholieke kerk te gronde was gericht en hoeveel priesters daarbij waren gearresteerd. Hij gaf mij de wenk, het verhaal om officiële contröle te voorkomen weg te sturen via de Amerikaanse ambassade, maar ik vertelde, dat ik zo iets nooit zou doen, waarop hij zeide, dat andere correspondenten het wel deden. „Het kan me niet schelen wat zij doen, ik doe het niet", verklaar de ik. Eens zei Kratotsjvil tot mij: „Ze denken dat u een spion bent", maar bij een andere gelegenheid zeide hii; „Uw zaak staat er veel beter voor sinds wij met elkaar in verbinding ziin getreden". Tegen het einde van Februari vroeg Kratotsjvil mij, hem te ont moeten in een bepaald koffiehuis om „wat goed nieuws betreffende miin erkenning" te vernemen en in dat koffiehuis vertelde hij mij, dat ik die gauw zou terugkrijgen, wat ook inderdaad gebeurde. Ik dacht, dat ik gewonnen had, gewonnen in een strijd om de geheime politie er van te overtui gen, dat ik een bonafide buiten lands correspondent en geen spion was, maar ik vergat iets, dat Kra- tctsjvil mij had gezegd op de dag van onze eerste ontmoeting: „Het is in orde met u, tenzii ze u voor een propagandaproces willen heb ben". Zij keerden nooit terug Op zekere avond in Februari 1951 meldde de Praagse radio, dat in de buurt van het Karelplein in het centrum van Praag een politieman was doodgeschoten. De moordenaars waren ontsnapt en aan het publiek werd verzocht, de politie alles mede te delen wat het eventueel over hen wist. Ik zag in die moord niet meer dan een van die gemengde berich ten, die alle dagen bij het bureau binnenkwamen, maar in feite was het een gebeurtenis, die van ge weldige betekenis voor mijn eigen leven zou worden. Ongeveer een maand later, trad mevrouw Hanna Svoboda het bu reau binnen. Zij was de vrouw van Thomas Svoboda, een van mijn vertalers, en de moeder van zijn dochtertje. Zij zocht haar man en zij huilde. Hij had die dag geen dienst en niemand in het bureau had hem gezien. Zijn vrouw, die een betrekking bij een kerkgenootschap had en zelf de hele dag had gewerl kon die in het buitenland is „nooit alleen maar zeggen dat hij de wo ning, die het echtpaar met haar ouders deelde, had verlaten en niet was teruggekomen. Ook in het bureau hebben wij Svoboda nooit teruggezien. Ik gaf van zijn vermissing ken nis aan het Ministerie van Voor lichting, dat zijn indiensttreding bij A.P. had goedgekeurd en aan de politie, maar van geen van beide instanties werd enige mede werking tot zijn opsporing ver kregen en toen ik wat meer ver nam omtrent hetgeen was ge beurd op die dag, waarop zijn vrouw hem was komen zoeken, was ik er vrij zeker van, dat ik de oorzaak daarvan ken. Terwijl Svoboda zich met zijn schoonmoeder in de woning be vond, was een vreemde man naar hem komen vragen. Svoboda had met die man kort en op gedemnte toon gesproken, waarna beiden waren heengegaan. Beneden in de straat was een andere man achter hen aan ge komen en alle drie waren om een hoek verdwenen. Diezelfde avond hadden rechercheurs een huiszoe king in de woning gedaan. Men kon veilig veronderstellen, dat Svoboda zich in handen van de geheime politie bevond, maar ge geven het karakter van de gehei me politie, leek het niet veilig, dit te zeggen, althans niet hardop. Enkele dagen later vertelde Paul Woydinek, een ander lid van mijn Tsjechisch personeel, dat „die jongen die in het buitenland is" in verbinding had gestaan met „enkele mensen, die iets te maken hadden met de moord op die po litiebeambte". Ik had „die jongen ontmoet maar ik had veel over hem gehoord. Hij was een kame raad van Svoboda uit diens col- legetijd, een jonge Tsjechische uitgewekene, dig te Parijs woon de en van tiid tot tijd in Tsjecho- Slowakije kwam en weer vertrok. Het stond voor mij vrijwel vast, dat hij clandestien de grens over schreed, maar ik had er geen idee van, wat hij verder deed en ik kende niet eens zijn naam. Het eerst had ik over hem ge hoord van Nathan Polowetzky, miin voorganger te Praag, die, na wegens „niet objectieve bericht geving" uit Tsjechoslowakije te zijn uitgewezen, in April 1950 te Londen terugkeerde, terwijl ik daar wachtte op een visum om naar dat land te vertrekken. Toen hii met mij over zijn werk te Praag sprak, had hij het over een „mannetje" hij noemde geen naam dat hem nieuws had verstrekt, iemand, die uit Parijs kwam, maar goed scheen te zijn ingelicht over wat in Tsjecho slowakije aan de hand was. Nadat ik te Praag was aange komen, hoorde ik van Tsjechische employees, dat deze man aan Po lowetzky een bericht had gele verd, dat 't Ministerie van Voor lichting had aangevoerd als een voorbeeld van „niet objectieve be richtgeving", een vermelding van feiten betreffende een staking in de kolenmiinen van de Bo heemse stad Kladno. Op 2 April kwam Woydinek niet op het bureau. Ik begaf mij met een tolk, naar de kamer die h" bewoonde en vond deze ver zegeld met een strook papier. (Adveitentie) T rambestuurder vrijgesproken De Rotterdamse rechtbank heeft de 50-jarige machinist H. de V. uit Rotterdam vrijgespro ken van het hem ten laste ge legde. Hij was bestuurder van een stoomtram van de Rotterdamse Tramweg Mij., N.V. die op 14 November 1952 in de Beijerland. selaan in botsing kwam met de postwagen van. een andere tram van deze maatschappij. De PTT- beambte J. G. van der V. kwam bij dit ongeval om het leven. De V. v/as onoplettendheid en onvoorzichtigheid ten laste ge legd- De eis was een voorw. gevan genisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar, als mede een geldboete van honderd gulden subsidair vijftig dagen. Bijna 30 millioen voor gasvoorziening In 1954 zal begonnen worden met de aanleg van een koppel- leiding die het gas uit Pernis zal verbinden met net aardgas. Voor deze aanleg en voor de verdere uitbreiding van het gastransport- net in Noord- en Oost-Nederland is op de begroting van Economi sche Zaken ruim 20 millioen gul den aangevraagd. Negen millioen is bestemd voor de aankoop van aardags door het Rijk. Vermist jongetje bleek verdronken Sedert 12 September werd ver mist te 's Gravenhage de 6- jarige Willem Hubertus Krul. Zijn lijkje is Woensdagmiddag drijvende aangetroffen bij de brug ter hoogte van de Rijn straat in Den Haag. De knaap is bij het spelen vermoedelijk te water geraakt en verdronken. Bank of England verlaagt rentetarieven De Bank of England heeft Don derdag haar rentetarief verlaagd van 4 tot 3% procent, doch naar Reuter meldt, is deze wijziging slechts van formele betekenis. Met ingang van gisteren zijn na melijk de rente, waartegen de bank wissels verdisconteert, tot dusverre 4 procent, en het specia le tarief, waartegen de bank gel den uitleent aan de geldmarkt tegen onderpand van schatkist papier. tot dusverre 3% pct„ op een uniform niveau gebracht van 3% procent. Vaste stemming op theeveiling De gisteren te Amsterdam ge-, houden theeveiling heeft een zeer vast verloop gehad. Het aanbod bestond ditmaal uit slechts 2901 hele en 132 halve kisten Java- thee en 1770 hele en 150 halve kisten Sumatra-thee. Vooral de blad- en middensoort ontmoetten goede belangstelling en waren 5 a 10 cents per halve kg hoger. Men neemt aan, dat de voor raden bij de pakkers zeer klein zijn. Voorts speelt ook de staking in Indonesië een rol. Firma Buttinger te Groningen wordt N.V. Met als doel de groothandel in artikelen voor electriciteit, radio, stoom, gas, sanitair, waterleiding, centrale verwarming, zulks ter voortzetting van de vroegere fir ma, is opgericht de N.V. Handel- Maatschappii v.h. firma Ph. Buttinger te Groningen. Het maatschappelijk kapitaal be draagt f2.000.000, verdeeld in 2000 aandelen van f 1000. Ge plaatst zijn 495 aandelen, die worden volgestort door inbreng van de oude firma. Directeuren zijn de heren W. H. Meier en D. Tierie. Kaasmarkt Gouda GOUDA, 17 Sept. Aanvoer 254 partijen, eerste kwaliteit 2151223 tweede kwaliteit 2.05 2.14; extra kwaliteit 2.14—2.50. Handel stug. Deli-Mij. richt belegging- maatschappij op Door de N.V. Deli-Maatschappü en mr J. P. Timmer is opgericht de N.V. Belegging- en Beheer maatschappij „De Amstel" te Amsterdam, ten doel hebbend het verkrijgen, bezitten, beheren, ad ministreren en vervreemden van effecten en andere waarden, enz. Het maatschappelijk kapitaal be draagt f 10 millioen, verdeeld in 50 prioriteitsaandelen van f 100 en 9995 gewone aandelen van f 1000. De Deli-Maatsehappii neemt deel voor alle prioriteits- en 1994 gewone aandelen, de heer Timmer voor 1 gewoon aandeel. Directeuren zijn de heren H. W. L. Frowein en C. H. Schoch, com missarissen de heren J. Th. Cre- mer, Jhr H. A. van Karnebeek en ir A. Baron van Styrum. Jaarvergadering „Kertowono" In de gisteren gehouden ver gadering der Cultuur Maatschap pij „Kertowono" zijn de jaarcij fers over 1952 goedgekeurd. Van bestuurszijde werd desgevraagd verklaard, dat het niet waar schijnlijk is, dat over 1953 al di vidend betaald kan worden. Men is echter een eind in de goede richting. De laatste vijf jaren heeft het herstel een belangrijke rol gespeeld. Er is ca. Rp. 4 mil lioen in de onderneming gesto ken, waarvan Rp. 2.8 min. zelf is verdiend. Het bedrijf is thans volledig gerehabiliteerd .en ver keert in „running condition". De koffie- en theeprijzen acht men thans alleszins bevredigend, de ruberpriis is echter teleurstel lend. Van de jongste staking zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend. Wanneer de staking en kele maanden eerder was geko men, toen men nog volop bezig was met de koffie-oogst, zouden de gevolgen veel erger geweest zijn. De nieuwe looneisen bete kenen een belangrijk zwaardere last voor de maatschappij. (Advertentie) Niet krabben. De beider vloeibare D. D. D. kal- meert de jeuk in enkele aeconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN (Advertentie) Hoofdpijn Kiespijn Zenuwpijn Vaste stemming houdt aan AMSTERDAM. 17 Sept. Ook vandaag heeft de beurs een vaste ondergrond vertoond, zodat het marktbeeld vrijwel overeenstem de met dat van gisteren. Erg groot was de affaire wel is waar niet, maar de hoeken maakten toch niet zo'n verlaten indruk als enige tijd geleden. In het eerste half uur zat er een gere gelde stijging in de markt, het hoogste niveau kon wel niet be houden blijven, maar het slot stak toch gunstig af bij gisteren. Opmerkelijk vast waren de Young-obligaties. Deze werden tegen oplopende prijzen verhan deld en kwamen zelfs op 119, slotnotering ca. 118 (115). Ook Dawes werd hoger geadviseerd. Het jaarverslag van de Hoog ovens met zijn uitvoerige be schouwing over de K.S.G. heeft een bevredigende indruk ge maakt. Het onveranderde divi dend van 10 pet. stelde niet te leur, reeds gisteren was dit fonds 5 punten gestegen tot 178%, van middag was de prijs 180. Ook aandelen Philips traden op de voorgrond, vooral door buiten landse kooporders. Hier bedroeg de koerswinst ca. 3 punten. Olie, Unilever en A.K.U. eveneens aan de vaste kant. De stakingsberichten uit Indo nesië hebben slechts één dag la gere koersen veroorzaakt, giste ren herstelde deze afdeling zich reeds en vandaag ging het op nieuw in opwaartse richting. On der de voornaamste soorten kwa men winsten van 1 tot 2 punten voor, aandelen Oostkust vast op 124 (120). Indonesische gemeente leningen wederom gevraagd in verband met meer geruststellen de mededelingen over de uitlo tingen. Ook de scheepvaartafde ling bewoog zich op een hoger niveau. De discontoverlaging in Frankrijk en Engeland heeft voor het Damrak weinig te betekenen. De staatsfondsenmarkt was dan ook zo goed als onveranderd. Amerikanen stil. Naar de Italiaanse film „Ombre sul Canal Grande" met Isa Pola en Antonio Centa in de hoofdrollen. Uitgebracht door Standaard Films. 23. „,<ee, mama. Ik heb u in al die jaren nooit vergeten ik houd van u maar ik houd nog meer van mijn vrouw". Hij sloeg zijn arm om de schouder van Colomba. „U hebt haar te veel laten lijden in al die jaren", vervolgde hij bitter, „door te weigeren haar te erkennen. De voornaamste reden is geweest, dat ze volgens u niet voornaam genoeg was". Op het gezicht van Ida kwam een smartelijke trek. „Ik hebal mijn kinderen begraven ik heb alleen jou nog, Silvestro". Ze zag hem smekend aan. „Kom terug naar huis! Even werd Silvestro bewogen door de smeekbede van zijn moeder. Hij maakte echter al spoedig een gebaar, dat er op wees, dat hij zich niet wilde laten beïnvloeden. Hij keek haar recht in de ogen en zei: „Ik ben er van overtuigd, dat u het op dit ogenblik meent, maar ik ben er evenzeer van overtuigd, dat u niet bent veranderd. Ik wil volkomen vrij blijven en niet in dezelfde geestelijke spanning geraken als mijn broer. „Je spreekt alsof ik de dood van je broer op mijn geweten heb!" Ida's stem trilde van opkomende veront waardiging. „Het hangt er van af in hoeverre een mens beseft wat voor daden hij stelt". Silvestro deed een stap naderbij. „Als u Carlo had laten trouwen met Marta, dan zou hij nu even gelukkig zijn geweest als ik!" De oude dame deinsde achteruit. „Wij weten allemaal, dat de politie het onderzoek weer heeft geopend en zoekt naar de oorzaak van zijn dood. Maar ik ken de hoofdoorzaak!" besloot hij. Na deze woorden nam Silvestro zijn vrouw bij de arm. Zonder verder iets te zeggen, verwijderden zij zich. Ida keek haar zoon na. Haar blik verried een vertwij felde gemoedstoestand, alsof ze onvoorbereid iets had gehoord, dat haar in haar diepste overtuiging had aan getast en het fundament had weggevaagd van een wereld, die ze zorgvuldig voor zichzelf had opgebouwd. Het was ongeveer op hetzelfde tijdstip, dat een ander, die heftig had gereageerd op de dood van Carlo Pavani, moest verschijnen op het politiebureau, omdat commis saris Manni, na overleg met rechercheur Martelli, enige vragen wilde stellen. Het was Marta, de secretaresse van wijlen Carlo Pa vani, die was verzocht om voor de commissaris te ver schijnen. „Wij hebben alle gegevens in verband met de dood van mijnheer Pavani nog eens grondig nagègaan," begon de politie-chef, „en daarbij hebben wij vastgesteld dat u omstreeks middernacht het huis van Pavani hebt opge beld. En wel op de avond van zijn verdwijning. Wij vinden dit een ongewoon laat uur en daarom zou ik van u willen weten de oorzaak van dat telefoontje." Marta toonde zich uiterst nerveus. „Ik geloof, dat u er het beste aan zal doen alles open hartig te vertellen," raadde de commissaris aan. „Wist U wat er ging gebeuren?" Marta haalde hiep adem, keek Manni vertwijfeld aan, doch herkreeg haar zelfbeheersing, toen hij haar gerust stellend toeknikte. „Ik vreesde het," antwoordde zij. „Carlo leefde de laatste paar jaar in een ondragelijke geestelijke toestand. Ik weet, dat hij er iedere dag tegen vocht, maar het be wustzijn, dat het hem opgedrongen huwelijk met Daniela geen geluk kon schenkenHij begon allerlei dwaze dingen te doenhij nam verlof om de gangen van zijn vrouw na te gaan. Hij wist namelijk, dat zij nu en dan bezoeken bracht aan een zekere Stefano, een jeugdliefde, die ook zij onder dwang van ouders had moeten laten gaan." De commissaris knikte. „Ik ken deze drama's," merkte hij op. „De hoegre kringen in deze stad tellen daarvan vele voorbeelden." „Ik weet niet wat Carlo eigenlijk wilde bereiken," ver volgde Marta. „Hij heeft wel eens gesproken over een scheiding en dat hij met mij wilde trouwen, maar dan zag hij daar ook weer de onmogelijkheid van in. Eigen lijk was hij totaal het slachtoffer van de heerszucht van zijn moeder...." Deze woorden sprak Marta scherp en striemendwant om praatjes te voorkomen, wilde hij niet eens met de geestelijkheid sprekn over de dwang, die op hem en op Daniela was uitgeoefend." Na een ogenblik van stilte, vervolgde aMrta: „Dat is ook de reden, dat hij naar die vriend van Oa- niela, naar die Stefano is gegaan: de angst voor een schandaal! Toen hij had gemerkt, dat Daniela een enkele maal troost zocht bij de man, met wien ze graag had willen toruwen én toen hij er achter kwam, dat die Stefano een raar leven leidde en overal schulden had, meende hij de zogenaamde familie-eer te moeten be schermen." Manni had enkele notities gemaakt en knikte als bewijs, dat de verklaring hem had voldaan. Marta stond op. „Kan ik nu gaan?" Manni maakte een gebaar. „Nog één vraag! U hebt gel-u van dr. Pavani geërfdWist uOp dat mo ment kwam er een agent binnen. Manni vervolgde zijn zin niet en keek de man vragend aan. „Ik krijg net de mededeling, dat de signorina de vijf millioen, die zij heeft geërfd, heeft geschonken aan een weldadigheidsinstelling. Ik heb de bevestiging binnen gekregen. (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 9