G Houdt Beria zich schuil in Latijns Amerika? Verdachte brand Malenkof verontwaardigd Mars in woning te Zwanenburg Dagblad voor Alkmaar en omgeving bedreigt Berg 5000 mensen O.-Duitse vrees voor opstanden Commentaar van „Prawda" Anti-Indische betoging Russische hulp voor NrcL-Korea Vrij gezellen aller landen in Grevenbicht verenigd Mig geland )araties HOORN p dekking 'nz. Ier Hij zou in contact staan met McCarthy's Senaatscommissie Mevr. Maclean Bewoner levenloos in ringvaart gevonden Bidault antwoordt Adenauer „F.Se komen Koreaanse bestandsovereenkomst niet na" Japanners uit Russische kampen? Tegenhanger van V-programma van wederzijdse bijstand j aan - ilig is e kinde leven te speling speciaal ook Uw t aangewezen adres es uitsluitend prima otoren en lampen jgowaard (Z.) aan kwaliteit, elen. Efen e hij al gauw, dat lappen. „Gomme- dat er niet veel ie krijgen we dat ;stuk zijn. Er was lat was maar een n aan de toren 'n zien, dat de drie weg konden ont- hij lag nu bewus- wild, dat hij een regen, die door de uur waren losge- len van beierende n klanken deden niet meer waar- zag. NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, mlnimnm 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- slngel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort .52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, teL 459 K 2240. Buiten God ii 't nergens veilig (Vondel) Maandag 21 September 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12887 SAIN DIEGO Californië). Volgens het Amerikaanse blad „San Diego Morning Union" heeft iemand, die zich op het ogenblik in een Latijns-Amerikaans land schuil houdt, ver klaard Beria te zijn. De man verklaart met drie leidende Sovjet-autoriteiten uit de Sovjet-Unie te zijn ontsnapt. Hij zou door een tussenper soon contact hebben opgenomen met senator McCarthy's Senaats commissie voor onderzoek om te trachten in de Ver. Staten asyl te krijgen, in ruil voor inlichtingen over de Sow jet- Unie, aldus dit bericht, dat door het Franse persbureau A.F.P. onder voorbehoud is overge nomen. Beria, voormalig hoofd van de Russische geheime politie, werd, zoals bekend, enige tijd geleden uit de Russische rege ring en de communistische par tij gestoten en gearresteerd. Functionarissen van het Ame- i4 kaanse ministerie van bui tenlandse zaken verklaarden Zondag, dat zij éen onderzoek naar dit bericht instellen. De „San Diego Morning Union" schreef, dat haar gegevens wa ren verkregen bij een eigen onderzoek naar communistische penetratie in Latijns-Amerika. Het blad zei, bemiddeld te heb ben bij het tot stand brengen van Het eerste contact tussen de man die zich Beria nqemt, de senaatscommissie van Mc Carthy en de Amerikaanse in lichtingendienst. Zaterdag weigerde McCarthy commentaar te leveren op een eerder bericht volgens hetwelk Beria uit de Sowjet-Unie zou zijn ontsnapt. Van de zijde van het State departement is nog verklaard, dat tot dusver nog generlei be vestiging van het bericht ver- OP CYPRUS PAPHOS. In het dal van Panayia, 35 kilometer ten Noor den van Paphos op Cyprus, wor den 5000 dorpsbewoners bedreigd door instorting van een wand van de berg Vouni-Panayia. Bij de aardbevingen, die dit gebied teisterden, zjjn brede scheuren ontstaan in de berg wand en door de nog steeds aan houdende aardschokken worden deze scheuren steeds breder. Op sommige plaatsen zijn zij reeds 40 centimeter breed. kregen is. De mogelijkheid, dat Beria uit de Sowjet-Unie ge vlucht is, acht men uiterst ge ring. In diplomatieke kringen te Londen wordt weinig geloof gehecht aan de berichten, dat Beria uit de Sowjet-Unie is ge vlucht. Men gelooft, dat Beria in Rusland gevangen zit. Volgens het New-Yorkse blad „Daily News" heeft de sub commissie van onderzoek van McCarthy bevestigd, dat Beria en drie medewerkers zich in verbinding hebben gesteld met iemand van de commissie. WISJYNSKY SPREEKT VANDAAG NEW YORK De leider der Sowjetrussische delegatie naar de Verenigde Naties, de onder-minis ter van Buitenlandse Zaken Wisjynsky, heeft Zaterdag mede gedeeld vandaag in de algemene vergadering der Verenigde Naties te willen spreken. Men verwacht, dat hij dan zal antwoorden op Foster Dulles toespraak van Don derdag j.l., waarin deze een be roep deed op de Sowjet-Unie om samenwerking bij het zoeken naar een oplossing van de wereld vraagstukken. Speurders geven het op LONDEN, 20 Sept. De twee officieren van de Britse veilig heidsdienst, die naar Zwitserland waren gereisd om een onderzoek in te stellen naar de verdwijning van mevr Melinda Maclean, echt genote van de sedert twee jaar vermiste Britse diplomaat Donald Maclean, zijn naar Engeland teruggekeerd. In diplomatieke kringen maakt men hieruit op, dat het eerste deel van de naspeuringen naar mevr. Maclean en haar drie kin deren voltooid is. CHURCHILL EN MACLEAN Dezer dagen gebruikte Churchill het diner in het diner in het Hotel de Paris in Monte Carlo. Daar ontstond op een ge geven moment grote opwin ding, toen, terwijl Churchill zat te eten, een Brits echt paar arriveerde dat zich in het gastboek liet inschrijven als mr. and mrs. Maclean. Een hotelbediende liet on middellijk kranten halen om te zien, of de nieuwe gasten leken op de bekende verdwe. nen Britse diplomaat en zijn echtgenote. Welnu, het echt paar leek er niet op. Het bleek trouwens .Neil Maclean' te heten, de man was een zakenman uit Londen. HALFWEG. Zondagmorgen tegen half zeven ontdekten be woners aan de Lindelaan te Zwanenburg, gemeente Haar lemmermeer, dat uit de woning van de 83-jarige alleenwonende weduwnaar B. M. H. B. op no. 48 rook kwam. De brandweer werd gealarmeerd en slaagde er in de binnenbrand te blus sen. Direct werd naar de bewo ner gezocht, doch deze bleek een man dreef. Bij onderzoek bleek, dat het de bewoner van het verbrande perceel was. Na de brand werden drie brandhaarden in de woning ontdekt, zodat het ernstige ver moeden bestaat, dat er opzet in het spel is. De man, die in de buurt als een drinker be kend stond, zou Zaterdagavond onder de invloed van alcohol hebben verkeerd. Zijn buren, Besprekingen W.S. half October BONN, 20 Sept. West-Duitse autoriteiten verklaarden van avond te verwachten dat Frank rijk morgen het voorstel van kanselier Adenauer voor directe onderhandelingen ter regeling van hangende geschillen tussen Frankrijk en Duitsland zal aan vaarden. Men neemt aan, dat de bespre kingen half October zullen be ginnen. De voornaamste kwestie zal de status van het Saargebied zijn. De Franse minister van buiten landse zaken Georges Bidault heeft heden het Franse antwoord naar Bonn gezonden. Het zal waarschijnlijk morgen bekend ge maakt worden. Voor het gebouw van de V.N. in New York demonstreerde een groep Marokkanen met grote borden tegen het afzetten van de Sultan van Marokko, Sidi Mohammed ben Youssef. Enkele de monstranten. Op de achtergrond het gebouw van de V.N. LONDEN. De Sovjet-Russische premier Malenkof heeft op een diner, dat op het Kremlin is aangeboden aan de Noord- Koreaanse delegatie, die besprekingen heeft gevoerd met de Sovjet-autoriteiten, onder meer verklaard: „Het feit, dat India en andere Oosterse landen niet zijn uitgenodigd voor deel neming aan de over Korea te houden politieke conferentie, wijst er op, dat de Verenigde Staten de Koreaanse wapen stilstandsovereenkomst niet wensen na te komen". niet Tn het huis te zijn. Juist (het zijn twee woningen onder toen de brand bijna bedwongen een kap) hebben de man tegen was verschenen enkele vissers, één uur 's nachts nog horen die de politie waarschuwden, j stommelen. De politie, die het dat in de Ringvaart van de lijk in beslag heeft genomen, Haarlemmermeer het lijk van zal sectie laten verrichten. Hij waarschuwde, dat het „on vergefelijk zou zijn geen aandacht te schenken aan de nieuwe plan nen, die de reactionnairen in het Oosten ten uitvoer willen leggen". Hij wees in dit verband op Zuid- Korea, „dat de Amerikanen als militaire springplank willen hou den, hetgeen in strijd is met de vereisten om tot een uiteindelijke, vreedzame regeling van het Ko reaanse vraagstuk en een vergro ting van de veiligheid van de Aziatische landen te komen". Malenkof sprak ook over de samenstelling der partijen, die aan de komende politieke confe rentie over Korea zullen deel nemen. Hij zeide, dat deze terecht de „verontwaardiging der vrede lievende krachten had gaande gemaakt". India en andere Oost- Aziatische staten zijn thans niet op de besprekingen vertegenwoor digd, alhoewel er geen twijfel aan bestaat dat dit wel het geval had moeten zijn, verklaarde hij. „Dit toont aan dat Amerikaanse regeringskringen er niet naar streven de wapenstilstand in In een grote tent, welke opgeslagen was in de tuin tussen de fabrieksgebouwen, recipieerden de directie-leden van de N.V. Douwe Egberts Zaterdag j.l. ter gelegenheid van het 200 jarig bestaan van de N.V. Honderden en nog eens honderden maakten van de gelegenheid ge bruik de directie te complimenteren met dit zeldzame bedrijfsjubileum. Ook de Commissa ris der Koningin in de provincie Friesland, Mr. H. P. Linthorst Homan, gaf van zijn be langstelling blijk. Op de foto het moment, waarop Mr. Linthorst Homan aan de heer H. J. de Jong de oorkonde van HM. de Koningin overhandigt, welke de hoge onderscheiding met het praedicaat „koninklijk" inhoudt. Rechts op de foto de drie overige directie-leden Sovjets willen onder handelen over repatriëring van oorlogsmisdadigers TOKIO De Japanse profes sor O Jama, winnaar van de Sta- linprijs voor de vrede, die sedert Juli in Moskou verblijft, heeft het Japanse Rode Kruis telegrafisch meegedeeld, dat het Russische Rode Kruis bereid is te onderhan delen over repatriëring van Ja panse oorlogsmisdadigers, die zich nog in de Sowjet-Unie be vinden. Volgens officiële Russische op gave worden minder dan 3.000 Ja panners op Sowjet-gebied gevan gen gehouden, doch volgens Ja pan bedraagt hun aantal ongeveer 17.000 man. BERLIJN De politiecommis sarissen van alle Oostduitse dis tricten zijn in geheime zitting bij eengeroepen voor het opstellen van voorzorgsmaatregelen tegen nieuwe opstanden in de Russische zone, schrijft het Westberlijnse dagblad „Telegraf". De vrees voor een herhaling van de opstand van 17 Juni is aan zienlijk toegenomen nu woedende Oost-Duitsers de laatste dagen staatslevensmiddelenbedrijven en communistische propagandazuilen in brand gestoken hebben, aldus het blad vrede te doen overgaan en een nieuwe stap te doen in de rich ting een definitieve, vreedzame regeling van het Koreaanse vraag stuk", zeide hij. Bepaalde kringen bedrijven een agressieve politiek jegens de Chi nese Volksrepubliek, die zij van andere landen pogen af te zon deren. Doch bij de huidige inter nationale stand van zaken is elke illusie over de mogelijkheid om China te isoleren niets meer dan een utopisch denkbeeld van reac- werkelijkheid hebben verloren", meende de Sovjet-Russische pre mie: Malenkof sprak vervolgens nog over „de onverwoestbare vriend schap, welke tussen de Sovjet- Unie en de Chinese Volksrepu bliek, beiden vredelievendë lan den", bestaat. Op rede van Dulles LONDEN. - Volgens een arti kel in de editie van Zondag van het Russische blad „Prawda" heeft de rede van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, in de Verenigde Naties bewezen, dat de Amerikaanse regerende kringen niet bereid zijn een einde te maken aan de „Ame rikaanse koude oorlog". Het einde van de koude oorlog zou, aldus het door Joeri Zjoekof geschreven artikel, het internationale kli maat „gezonder" maken. Volgens Zjoekof is de manier om tot werkelijke regeling van de internationale geschilpunten te komen volkomen uitvoerbaar. Onderlinge overeenstemming kan echter niet worden bereikt, als één van de partijen door blijft gaan met het stellen van voor waarden, waaraan tevoren vol daan moet zijn, aldus de Prawda. van negers te Durban DURBAN. Zondagavond hebben zich in de buurt van Durban Zuid-Afrika) ongere geldheden voorgedaan, nadat een door een Indiër bestuurde bus een neger had overreden, die daardoor om het leven kwam. Acht Indische winkels zijn door negers in brand ge stoken. Bovendien werden ten minste 6 winkels geplunderd. De politie vuurde op de plun deraars. Een neger werd dood geschoten toen hij bezig was een winkel in brand te steken. Verder brandden twee wonin gen van Indiërs uit. 26 negers, onder wie een vrouw, zijn we gens brandstichting, plunde ring en inbraak vastgehouden. Ook een kind is aangehouden. Volgens de laatste berichten is de rust weergekeerd. MOSKOU. Zaterdag is te Moskou een communiqué uitge geven, waarin o.m. wordt mede gedeeld, dat de Sovjet-Unie heeft besloten Noord-Korea te helpen bij de wederopbouw van het door de oorlog geteisterde land. De hulp zal worden verleend tionnairen, die 'hun zin voor de door het ter beschikking stellen „Wie trouwt doet goed, wie niet trouwt doet beter", aldus zegt de H. Paulus in een van zijn brieven. En als de mensen van het Lim burgse dorp Grevenbicht zijn woorden goed hebben uitgelegd dan moeten zij sinds Zaterdagmid dag uitstekend bij hem staan aan geschreven. Sinds Zaterdagmiddag lopen er in dit dorp in dit opzicht zeer bijbelvaste mensen rond ,n.l. 700 vrijgezellen en vrijsters, die hun toch al originele status nog wat origineler hebben gemaakt door tegenwoordig te zijn op het eer ste internationale vrijgezellen- congres, dat ooit ter wereld ge houden is. Dat dit congres nu juist moet zijn in Grevenbicht. getrouwelijk genoemd Beegt, uit te spreken met drie e's, is niet meer dan een kwestie van een helder idee En dit speciale idee beende met grote passen Limburg door, door Nederland, vervolgens de omrin gende landen. Het gevolg was dat er inschrijvingen binnenkwamen uit heel Nederland, uit België, uit Duitsland, uit Engeland en uit Lu xemburg en dat Zaterdagmiddag ruim 700 vrijgezellen en vrijsters bij Grevenbicht voor de deur stonden. Er was een congrestent inge richt, en daar was het dat de jonge burgemeester van Greven bicht, mr. L. J. M. Corten in niet minder dan vier talen de vrij gezellen de bachelors en de spin sters, de jonggezellen en de celi batairs verwelkomde en de be doeling uiteenzette van het con gres, dat niet beoogde het ver heerlijken van het vrijgezellen bestaan, en ook niet het bevorde ren van huwelijken, maar om de vrijgezellen wat te laten horen over hun staat, folkloristisch, psy- cHologisch en wat al niet, en zo te bereiken dat zij zich niet al te eenzaam zouden voelen. Het is een machtig, gezellig feest geworden. De oudste deelnemer aan het congres is 75 jaar Hij heet J. A. Reinaard, en dat is wel een toe passelijke naam voor iemand die driekwart eeuw erin is geslaagd buiten de strikken te blijven, die ongetwijfeld hier en vrouwenhanden voor spannen zijn geweest. dan ook een pienter mannetje, met onder de klep van zijn pet een paar slimme oogjes achter zijn brilleglazen. Hij woont in Kerkrade, naait zelf, stopt zelf zijn sokken, kookt zelf en eet het zelf nog op ook. Over zure druiven valt met hem niet te praten, want hij heeft inderdaad op trouwen gestaan. Maar hoewel hij de uit zet al bij elkaar had. heeft hij op het laatste ogenblik er maar van afgezien. Hij werkte n.l. in de mijn. Zijn hart ging echter uit naar de handel. Zijn meisje wilde daar niet van horen en stond er op, dat hij in de mijn bleef wer ken. Toeri heeft hij haar de ca deautjes maar teruggegeven „Als ik nu al onder de plak zit, wat moet het dan later wel niet wor den," redeneerde hij niet onrede lijk. Sindsdien is hij nooit meer aan verkering begonnen. OVERSTROMINGEN IN ITALIË ROME Gedurende het week einde zijn in Italië tengevolge van wolkbreuken en overstro mingen vier mensen om het le ven gekomen, terwijl grote ma teriële schade werd aangericht. Vier wegwerkers, die bij Genua schuilden voor het noodweer, werden onder een aardverschui ving bedolven. Op Zuid-Koreaans vliegveld SEOEL. 21 Sept. Een MIG- jager, een straalvliegtuig van Russische makelij, is Maandag ochtend omstreeks half tien op een Zuidkoreaans vliegveld, 25 k.m. ten Westen van Seoel geland. De communistische piloot werd ondervraagd. Het opperbevel van de Ver enigde Naties heeft op 27 April 'n bedrag van 100.000 dollar aange boden aan de eerste communisti sche piloot, die een MIG-15 of een daar door andere in de Sowjet-Unie ge- hem ge- bouwde jager, onbeschadigd in Hij lijkt geallieerde handen brengt. van Russische uitrustingsstukken en materiaal, technische bijstand en het opleiden van Noord-Korea- nen om met de te schenken ma chinerieën te kunnen omgaan. De Sovjet-Unie zal, ten bate van de Noord-Koreaanse bevol king, verbruiksgoederen leveren. Voorts zal Noord-Korea een bedrag van 1.000.000.000 roebel als gift ter beschikking worden gesteld. Dan krijgt Noord-Korea uit stel van terugbetaling voor vroe ger door de Sovjets verleende eredieten. Bovendien zullen de terugbetalingsvoorwaarden wor den verlicht. Westelijke waarnemers in Mos kou zien in de Russische hulp aan Noord-Korea een teken van ont wikkeling van Russische tech nische hulp aan communistische landen als mogelijke tegenhanger van het Amerikaanse program voor wederzijdse bijstand. ARRESTATIES IN EGYPTE LONDEN Radio Cairo heeft Zondag bekend gemaakt, dat 11 personen zijn gearresteerd op last van de revolutionnaire raad. Er worden meer arrestaties ver wacht. De arrestatie staat in verband met de aanstaande processen te gen „verraders". Een woordvoerder van het op perbevel maakte de namen van de drie personen die huisarrest hebben gekregen, bekend, name lijk de leider van de voormalige Wafdpartij Moestafa el Nahas. dient echtgenote en de indus trieel Hafez Afifi. die indertijd de voornaamste woordvoerder van 't kabinet des konings onder ex- koning Faroek was. Zondagavond zijn nog twee personen in Cairo in hechtenis genomen, namelijk de voormalige Wafdistische minister van handel Mahmoed Riaz en de kolonel var de politie Saad er Din el Som bati, NEDERLANDS ELFTAL VOO£ NOORWEGEN Het Nederlands elftal, dat Zon dag 27 September te Oslo tegen Noorwegen speelt, is door de keuzecommissie van de KNVB als volgt samengesteld: Doel: Steiger (PSV). Achter: Odenthal (Haarlem) en Tebak (Eindhoven). Midden: Klaassens (BW), Ter louw (Sparta) en Biesbrouck (RCH) aanvoerder. Voor: van Ede (Sparta), van Beurden (BW), Bleijenberg (Rigtersbleek), van der Kuil (VSV) en Meyers (NEC). Reserves zijn: Landman (Spar ta), van der Hoek (Feijenoord), Lagerwaard (Excelsior), van Schijndel (SVV) en Overbeeke (Dosko). Indien Terlouw nog geblesseerd is, zal van der Hoek zijn plaats innemen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1