De landbouwtentoonstelling Uit de landbouwbegroting voor 1954 I f Van harte welkom'' Maatregelen voor een geslaagde voederbouw Plaatselijke middenstand en Lappenmarkt Sovjet-Rusland koos industrie boven landbouw OOYEYAAR Moeten nu al genomen worden Interne moeilijkheden nopen tot concessies aan de boeren Benelux en landbouw in cijfers WINTERTIJD Gramofoonplatentijd KLOOSTER KIEBERT I DE AVADA- BROMFIETS De perikelen van het Landbouw-Egalisatiefonds HUIBERTS GROTE SORTERING Kamer p ianten DE BLOEMENSCHUIT VOOR KLEDING NAAR MAAT S. DINGERDIS, LAAT Verdriet haarden en kachels VRIESMAN ZOON Dinsdag 22 September 1953 l*a>iina ALKMAAR In een voor woord voor de catalogus voor de Landbouwtentoonstelling heet de burgemeester van Alk maar, Mr. H. J. Wytema, de bezoekers van morgen van harte welkom. Morgen, zo schrijft hij, neemt agrarisch Noord-Holland weder bezit van Alkmaar. Niet alleen met zijn schapen, geiten, runderen, varkens, paarden en pluimvee, maar bovenal met zijn zonen en dochteren, die in grote ge tale de Landbouwdag komen bezoeken. De zonen, om zich te verlustigen in het tentoon gestelde vee en om mis schien ook nog zaken te doen; de dochteren om een dagje uit te zijn en tegelijkertijd haar in kopen te doen op de gezellige lappenmarkt en in de vele fraaie winkels, waaraan onze stad zo rijk is. Wij Alkmaarders, aldus de bur gemeester, begroeten U allen har telijk en ontvangen U met alle gastvrijheid waarmee wij graag geziene en regelmatig komende vrienden en verwanten kunnen omringen. Wij beschouwen Alk maar op de Landbouwdag als Uw stad.. Konijnen komen Hoewel er geruime tijd vrees bestond, dat de inzending konijnen wegens de elders heersende ko nijnenziekte myxomatosis, niet zou doorgaan, vernemen wij thans, dat de rubriek konijnen als vorige jaren present zal zijn. Bijna 200 exemplaren hebben in de tent op het Doelenveld een plaatsje ge kregen. Hedenavond zullen de be kroningen reeds bekend zijn. Op deze z.g. Korenbeursten toonstellingen komen voorts ver schillende instellingen met een stand uit, zoals de Alkmaarse ex portveiling, de Landbouwhuis- houdschool, de Prov. Gezond heidsdienst voor Dieren, en voorts tal van firma's op het gebied van woninginrichting, huishoudelijke artikelen, bloemen en zaden. Er zullen hier ook verschillen de demonstraties worden gege ven. Op de Nieuwesloot en Hofplein zullen circa 25 firma's demonstra ties geven met landbouwwerktui gen. als hooitransporteurs, melk machines, mestverspreiders, hooi en schovenblazers, hooischuivers, bemalingsinstallaties enz. Onder de beschikbaar gestelde bekers, medailles en ereprijzen behoren naast de gouden medaille van de gemeente een beker van de Alkmaarse Slagersvereniging medailles van de H.M.v.L. en de L.T.B.. van de plaatselijke Mid denstandsvereniging en de Kamer van Koophandel, van Alcmaria V.V.V. en van tal van firma's en particulieren; in totaal circa 60 medailles. Al déze bekers en medailles worden tentoongesteld in de ten toonstellingstent op het Doeleveld. De Commissie voor de Land- en Tuinbouwtentoonstelling is sa mengesteld uit de drie kringen van Landbouworganisaties H. M. v. L„ L.T.B., C.B.T.B. In het bestuur hebben hiervoor zitting: J. Borst. Voorzitter, Alk maar, W. Pijper, secretaris. Alk maar, P. van Ammers, penning meester, Alkmaar. N. Kaag, Schoorl, J. Noort, Alkmaar, P. Frans, Bergen T. Vaalburg. Zuid- Schermer en O. Kramer-Glijnis, Stompetoren. In de Commissie Korenbeurs hebben zitting de heren: E. Mak, voorzitter, C. Fok, secretaris. S G. Groot, D. Davelaar, allen te Alkmaar. De jury voor de verschillende rubrieken is samengesteld als volgt: Afd. Paarden: L. W. Biesheuvel, Santpoort, J. Boerma, Scherven- weg, Wieringerwerf, D. Rempt, Alkmaar, G. J. Stokreef, Heiloo, R. W. Winter. Spieringweg Hoofddorp. Afd. Vette Schapen: Th. v. d. Kamer, Alkmaar, W. Koning. Stompetoren. G. v. Wieringen, Alkmaar. Afd. Geiten: A. Biere, Zaandam, W. Korstanje .Naarden, D. Wit Czn., Berkhout. Afd. Vette Koeien: C. Groot Wz. Stompetoren, J. Groot Mz., Stom petoren, D. v. d. Wardt, Alkmaar, Afd. Ongeregistreerd: P. Cop- pens, Spierdijk, W. Noom, As sendelft P. Schukking Amster dam. Juryleden afdeling geregistreer de schapen. Oudere, 2-jarige en 1- jarige rammen. Jury I: Dr. J. Grashuis, Schothorst, Amersfoort, Ir. L. de Vries. Alkmaar, H. J. Keyser Dz., Den Burg, Texel, Ko Stuyt N.Gzn., Nibbixwoud. Drietallen ramlammeren. Hok 67 t/m 112. Jury II: K. Hoge- toorn, N.-Beemster, Joh. J. Roe per, Oosterend, Texel, T. Appel, H. Hugowaard Nrd. Drietallen ramlammeren. Hok 113 t/m 136 schapen met 2 ramlammeren. Jury III: M. C. Bakker, den Hoorn Texel. S. W. Koning Lz„ Oosterend, Texel, S. Stapel Jzn„ Sijbekarspel. Schapen met 1 ooi- en 1 ram- lam. Jury IV: P. C. Hin, de Waal. Texel, S. J. Keijser, Oudeschild, Texel, P. de Goede, Purmer. Schapen met 1 ramlam. Jury V: A. Brak, Schagen, D. Vermeulen, Westergeest, Texel, C. Bijman Spanbroek. Viertallen oudere- en 1-jarige ooien en ooilammeren. Jury VI: K. Braak, de Weere, F. R. Keijser, de Waal, Texel, C. de Wit, Éier- land. Texel. Koster W.Czn., Schel linkhout. Jury I bepaalt welke ram kam pioen en welke reserve-kampioen wordt. Jury III bepaalt aan welke in zending schaap met 2 ramlamme ren de wisselbeker wordt toe gekend. Jury VI bepaalt aan welk vier tal fokschapen het kampioenschap en aan welk viertal het reserve -kampioenschap wordt toegekend, plus aan welk viertal oudere fok schapen de gouden medaille kan worden uitgereikt. Juryleden afdeling geregistreer de varkens. 3 klassen Beren. Jury I: D. v. Kampen, Hoogkarspel, D. Schoen, Benningbroek. 3 klassen drachtige zeugen. Jury II: Ir. W. v. Oyen, Alkmaar, W. Roeper, Stolwijk, J. Oostwouder Beemster. Zeugen plus biggen en fokvar- kens. Jury III: Ir. Y. Kroes, Utrecht. S. de Wit Albz., 't Zandt. G. Kant Winkel. (Advertentie) LANGSPEEL-, KLASSIEK en POPULAIR De schlagers van de radio HOHNER MONDHARMONICA'S Begeleiding en Solo SPAANSE en ITAL. GITAREN Ital. Mandolinen en Banjo's Hf BLOKFLUITEN Sopraan, alt, tenor Enorme sortering populaire en klassieke muziek MIENT 22 ALKMAAR (Advertentie) nminimmiMimiiirunminiiiiin»; nu ook met de H.M.W.-motor :jr Telescoopvoorvork :j<' Soepele gang Hc Bijna geruisloos Sterke motor, 1,8 pk sk Vol-automat. koppeling Ook leverbaar met de bekende Victoria-motor. RIDDERSTR. 24, ALKMAAR Tel. 5226 Komt U eens praten rmiiuniiiiimmnnniniHiiiimnimiiHiinnfi! NADER INGAANDE op de maat regelen, die moeten worden ge nomen (nu al, om in 1954 te ko men tot een geslaagde voeder- bond) noemde Ir J. M. A. Pen- ders, inspecteur van de Land bouwvoorlichting, in zijn radio voordracht begin dezer maand in de eerste plaats de snijrogge, die de grond bedekt houdt en een prima overgangsvoer vormt, zo wel voor het begin als het einde van de-staltijd. Snijrogge wil wel een wat droge stoppel achterla ten, wat voor de voederlupine, ALKMAAR. Van verschil lende zijden is ons gevraagd, waarom de Alkmaarse midden stand niet de gelegenheid krijgt een kraam in te richten voor de Lappenmarkt op de Landbouw dag van a.s. Woensdag. Het antwoord op deze vraag houdt verband met de korte ge schiedenis van deze lappenmarkt: Ter gelegenheid van de op 28 September 1949 gehouden jaar lijkse land- en tuinbouwtentoon stelling is op verzoek van het bestuur van de afdeling Alkmaar van de Centrale Vereniging voor Markt-, Straat- en Rivierhandel bij wijze van proef tegelijkertijd op de Laat een zgn. lappenmarkt gehouden. Deze markt waaraan ook een aantal middenstandszaken (Advertentie) ^lllllllllllllllllllllllflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliu Voor 1954 zal het te voeren landbouwbeleid geen be langrijke afwijkingen van dat van voorgaande jaren te zien geven. De doelstelling van de landbouwpolitiek zal derhalve blijven het scheppen van zodanige economische voorwaardendat de landbouw in staat wordt gesteld de grootst mogelijke bijdrage aan de nationale welvaart te leveren,aldus de minister van Financiën in zijn nota be treffende de toestand van 's Rijks Financiën, behorende bij de begroting 1954. Bleyle komt altijd weer met nieuwe modellen, die met de tijd mee gaan. Omdat Bleyle- kleding een stootje kan velen, blijft zij ideaal voor de school zowel als voor de vacantia. IN DE HOUTTIL 5 Herenmodes - Herenhoeden I Herenkleding 'llllHIlllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllNlllllllllllllllllIll Voor het bereiken van die eco nomische voorwaarden zijn mede van belang de middelen, die tot een intensief gebruik van de pro ductiefactoren moeten leiden zo als de landbouwvoorlichting, de researchwerkzaamheden, enz. De financiële consequenties van de watersnood hebben niet nagelaten haar stempel op de be groting voor 1954 te drukken. Het werd noodzakelijk geacht om in verband hiermede b.v. de reeds bij verschillende afdelingen in ontwikkeling zijnde uitbreiding van het voorlichtingsapparaat waar mogelijk te temporiseren Vermindering van de uitgaven de research betreffende, bleek echter niet mogelijk. Door de in gebruikneming van nieuwe ge bouwen door verscheidene onder zoekingsinstituten zijn de uitga ven voor het onderzoek noodza kelijkerwijs gestegen. Bleek het enerzijds mogelijk de raming voor de subsidie voor de uitvoering van cultuurtech nische werken te verlagen, waar door in het totale begrotings beeld een betere verdeling ont stond tussen het z.g. normale werk en de werkzaamheden in verband met de bestrijding van de werkloosheid, anderzijds is 't bedrag vóór het subsidie ten be hoeve van de bouw van boerde rijen belangrijk verhoogd, zulks om tegemoet te komen aan de dringende behoefte die in ons land op ontginningsgebieden nog aan bedrijfsgebouwen bestaat. Voorts is onder de Buitengewone Dienst I een bedrag van 3.7 mil- lioen opgenomen ter uitvoering van de Herverkavelingswet Noodgebieden. Een en ander heeft tot gevolg, dat de uitgaven van de Gewone Dienst en Buitengewone Dienst I van de begroting 1954 enige stijging te zien geven ten op zichte van de herziene raming 1953. Evenals onder de Buitengewo ne Dienst I is onder de Buiten gewone Dienst II een bedrag op genomen voor uitvoering ,van de herverkaveling in de noodgebie den. In afwijking van hetgeen, vorige jaren gebruikelijk was, is het nadelig saldo van het Landbouw-Egalisatiefonds opge nomen onder deze rubriek. Omtrent de juistheid van de in deze begroting opgenomen cijfers dient, evenals dat in voorafgaan de jaren noodzakelijk was, het grootst mogelijke voorbehoud te worden gemaakt, doordat t.a.v. de belangrijkste factor voor het bepalen van deze cijfers, t.w. de prijsbeweging op de wereld markt, geen exacte voorspellin gen kunnen worden gedaan. Bij het samenstellen van deze begroting werd voor de te impor teren grondstoffen uitgegaan van de wereldmarktnoteringen in de eerste week van Juli 1953. Voor de binnenlandse prijsverhoudin gen werd uitgegaan van het be leid, zoals dat op hetzelfde tijd stip reeds gold c.q. van de toe komstige wijzigingen welke op dat ogenblik reeds bekend wa- verlaging van suikeraccijns als gedeeltelijke compensatie voor de voorgestelde huurverhoging. Vergeleken met de oorspronke lijke begroting voor het jaar 1953 welke een nadelig saldo van 80 millioen vertoonde, betekent de thans ingediende raming een ver hoging van 20 millioen. Zowel verhogende als verlagende facto ren hebben tot dit resultaat ge leid. De voornaamste verhogende factoren zijn een gevolg van de in November 1952 genomen maatregelen met betrekking tot de prijs van het brood en de vaststelling van een hogere ba sisprijs voor tot consumptiemelk verwerkte melk, de verhoogde prijzen in het raam van het nieuwe Wheat-Agreement en de voorgenomen verlaging van de consumentenprijs voor suiker verband houdende met de verla ging van de suikeraccijns. De in vorige jaren geboekte bate, die anticipeerde op 'n ver wachte verlaging van de suiker accijns kwam mede hierdoor te vervallen. Laatstgenoemde om standigheid is van grote invloed op de belangrijke verhoging wel ke de herziene raming ten op zichte van de oorspronkelijke raming 1953 vertoont. De voornaamste verlagende factoren zijn gelegen in het niet meer opnemen van een raming voor het nadelig saldo op de aan- en verkoop van veevoedergranen als gevolg van de daling van de inkoopprijzen op de wereldmarkt en mede als gevolg van de om standigheid, dat de import van deze producten door de handel zelf zal worden verzorgd, terwijl voorts de verhoging van de con sumentenmelkprijs pér 25 Jan. 1953 een verlaging van het sub sidie betekende. De begroting 1954 geeft voor Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt voor wat betreft de Gewone Dienst en Buitengewone Dienst I voor 1954 een raming te zien van f 87 millioen tegenover een oor spronkelijke raming 1953 van f 82.2 millioen en een herziene raming 1953 van f 83.4 millioen. Het nadelig saldo van 't Land bouw-Egalisatiefonds wordt voor 1954 geraamd op f 100 millioen voor de Gewone Dienst en Bui tengewone Dienst I; oorspronke lijke raming 1953 was hiervoor f 80 millioen en de herziene ra ming 1953 f 126 millioen. deelnam, werd gedreven door 250 kooplieden. Het aantal bezoekers daarbij werd geschat op 10.000 Het instellen van een jaarlijkse lappenmarkt op deze dag werd toen, gezien de belangstelling, ge rechtvaardigd geacht. De contact commissie voor de middenstand heeft toen meegedeeld een aantal standplaatsen op deze markt ge reserveerd te willen zien voor plaatselijke middenstanders. 'Hier tegen hadden B. en W. geen be zwaar, voor zoveel deze midden standers aan de eerste lappen markt hadden meegewerkt. Het is nu regel geworden, al leen diegenen tot de markt toe te laten, die in de jaren 19491952 op de Lappenmarkt hebben ge staan. alsmede de standhouders van de gewone Zaterdagse markt. De lappenmarkt dient alleen tot de Laat beperkt te blijven, want anders zou men alle straten van de binnenstad wel kunnen volzet ten, zoveel animo is er voor. En als men dat gaat doen, wordt de spoeling te dun. De middenstan ders, die dus van begin af aan aan het welslagen van de lappen markt hebben meegewerkt, wor- niet uitgesloten, doch de andere plaatselijke middenstanders kun nen thans niet meer worden toe gelaten, om bovenomschreven re denen. Wanneer echter de lappenmarkt zoveel aftrek vindt, dat het aan tal belangstellenden in de 10.000 loopt, dan kan men er verzekerd van zijn, dat een groot gedeelte van deze belangstelling ook be stemd is voor de zakenlieden al doen ze dan ook aan de Lappen markt niet mee. En onder de vele kijkers zullen zich ongetwijfeld vele kopers bevinden, zodat indi rect de plaatselijke middenstand alle voordeel van de lappenmarkt heeft, die door grotendeels niet- Alkmaarders wordt gedreven. (Advertentie) Payglop 27 Alkmaar Tel. 3762 Advertentie LAAG IN bij PRIJS STEENENBRUG Speciaal adres voor hang- en klimplantjes Burgerlijke Stand PURMEREND Geboren: Ni- colaas zv. J. H. Bakker en C. M. Terra te Ilpendam; Hendrik zv K. Clh. de Graaf en F. Hoojj- berg, te Ilpendam; Petrus E. J. zv P. Beemsterboer en J. M. van Beers, Peperstraat 17. Ondertrouwd: Hendrik Smits, 29 jaar, te Purmerend, Vooruit- straat 101 en Janna Band, 26 jr. te Purmerend, Beukenstraat 26. Overleden: Cornelis Laan, 61 jaar, te Amsterdam, echtg. van Aagtje Kalf; Trijntje Visser, 77 jaar, edhtg. van Frederik Si mons, te Purmerend; Abraham C. Vos, 50 jaar, wedn. van Antje Jongenaard, te Purmerend. Het door Krushchev ontwor pen plan voor de landbouw in de Sovjet-Unie, deze week door het Centrale Comité van de Communistische Partij goedge keurd, onderstreept met veel na druk datgene wat Malenkov be gin Augustus over hetzelfde on derwerp voor de Opperste Sovjet had verklaard. Toegegeven wordt, dat de productie in de agrarisch? sector niet in staat is tegemoet te komen aan de groeiende behoefte naar voedsel en dat de lichte industrie groot gebrek heeft aan grondstoffen. Men behoeft zich over derge lijke lacunes niet te verbazen. De landbouw is in de Sowj et-Unie nimmer een bedrijf met veel privileges geweest, terwijl de eerste generatie der bolsjewie ken om militaire en ideologische redenen al hun energie concen treerden op de ontwikkeling van Ruslands zware industrie. Dit is de mening van bladen als de Londense „Times" en de Franse „Le Monde". Toen volgde in het begin der verlies van mensen en dieren, samenhangende met het systeem van collectiviseren. Herstel van deze verliezen was nog verre van volledig toen de oorlog uitbrak; daarna stonden de eerste vredes jaren weer in het teken van buitengewoon slechte oogst. De veestapel is niet alleen geringer dan die van vóór de oorlog, doch het aantal dieren neemt nog steeds af. Nu luidt het verslag van Krushchev: „De landbouw in de Sovjet-Unie berust op een machtige industriële basis; ner gens ter wereld is een agrarisch systeem te vinden zo omvangrijk en zo uitstekend gemechani seerd." Ook Krushchev kan de tekortkomingen echter niet ver helen. Daarom heet het, dat er dikwijls onefficiënt en bureau cratisch te werk gegaan is, dat ernstige fouten de landbouwpoli tiek konden binnensluipen. Het nieuwe agrarische plan brengt de boeren concessies, welke reeds door Malenkov in het vooruitzicht waren gesteld. geboden voor artikelen vee, groenten, aardappelen waar aan op het ogenblik een gevoelig tekort bestaat. Bedrijven, welke goed beheerd worden, zullen geen boete krijgen als aan het licht komt dat hun voorraden verdwenen zijn als gevolg van de toenemende vraag naar leve ranties. Belastingverlagingen en fiscale regelingen zullen de boe ren als een stimulans zijn om hun eigen grond tot vruchtbaar heid te brengen, grond welke ze ook op collectieve boerderijen voor eigen gebruik mogen be bouwen. Een dergelijke gang van zaken past uiteraard in de ontwikkeling, welke de commu nistische politiek sedert Stalins dood is ingeslagen. De nadruk, welke onlangs gelegd werd op de behoefte aan meer comfort voor de gewone burger, betekent, dat er meer voedsel naar de steden moet komen en dat dus leggen van zware druk op de agrari sche bevolking dient te vermin deren. Zoals al eens eerder ge beurd is, de Russische leiders schijnen plotseling te beseffen, dat hun grootscheepse projecten schipbreuk kunnen leiden door het toedoen van een norse of onmachtige boerenbevolking. Op de partij wordt nu een beroep gedaan om de bevolking te vleien en te onderrichten. Maar wat men in Krushchev's plan in tegenstelling met de wijzigingen welke onlangs in Hongarije van kracht werden mist, is dat het beginsel van het collectieve systeem niet meer zo nadrukke lijk geldt als voorheen. Op dit punt bestaat er voor de Sovjet als het weer niet meezit, een be zwaar kan zijn door trage kie ming en onkruidgroei. Maar voor voor-gekiemde aardappelen en met name voeraardappelen en voor maïs is het een goede voor vrucht. Het zijn juist deze voeder gewassen, die men op de zand gronden en vooral op de droge re, nog meer zal moeten telen. Men doet goed niet te veel wintergranen, met name rogge, in te zaaien, die men beter kan ver vangen door meer productieve gewassen. De herfstbewerking leent zich ervoor met onder- grondsploeg of woeler oerbanken en andere dichte lagen te breken, waarna voor het bezakken van de grond uitzaai en wintergewassen minder in aanmerking komt. Bo vendien is het de tijd om voor het ploegen op wintervoor kort na het machinaal rooien van de bovengronds afgestorven aardap pelen, evenals bij de stoppelbe werking, kalk en bij de zand gronden waar nodig magnesium- houdende kalk te strooien. Het zjjn de goedkoopste kunstmest stoffen. Er wordt beslist nog te wei nig kalk gebruikt, gemiddeld alleen maar ongeveer de helft van wat er jaarlijks door uit spoeling en met de oogst uit de bouwvoor en zode verloren gaat, afgezien van het feit, dat de kalktoestand van veel per celen nog niet op peil is. Het is nu ook de tijd voor grondonderzoek en bij gebleken phosphaatbehoefte op gronden, die aan de' zure kant zijn, slak- kenmeel te gebruiken en op niet te lichte gronden de kalitoestand in orde te brengen. Men zal er niet voor moeten terugschrikken meer kunstmest, met name stikstofkunstmest, te gebruiken en dan tijdig hiermee te beginnen; dat wil zeggen eind Februari, begin Maart voor de vroege percelen, die eind April beschikbaar moeten zijn voor de eerste weide. Mits men tijdig maait en intensief weidt, zal zode- bederf niet optreden. De gemiddelde stikstofgift be draagt nu al ruim het dubbele van voor de oorlog. Zij bedraagt thans ruim 60 kg zuivere stikstof per ha. Deze hoeveelheid kan in de practijk gerust nog tot het dubbele en meer worden opge voerd en met voordeel, als men zijn bedrijfsvoering daarop ook instelt en voor een evenwichtig rantsoen zorgt in de weide en in de stal. Daarnaast zal men bij de over gang van weide naar stal en om gekeerd in na- en voorjaar de nodige voorzorgen in acht moe ten nemen als 's nachts opstallen van het vee en geleidelijk over gaan op het nieuwe voer. Zet- meelrijke producten, die naar verhouding goedkoper zijn, zullen evenals mineralen vaak moeten worden bijgevoerd. Pulp en aard appelvezels zijn in dit verband van waarde. Het is voor de veehouders zaak voort te gaan op de weg, die sinds de bevrijding met succes is ingeslagen, en daarbij aan de organisatie van het bedrijf als geheel en de wisselende markt situatie steeds meer aandacht te schenken. Uit welbegrepen eigen belang, om daarmee ook zelf mee te werken aan een grotere be staanszekerheid. (Advertentie) Bij de Koorstraat (Advertentie) ren, zoals voor de voorgenomen dertiger jaren het ontstellende De boeren worden hoge prijzen regering nog geen compromis bespaart U zich, indien U zich bü aankoop van haard of kachel, deskundig laat voorlichten. Onze jarenlange ervaring en onze geweldige sortering ^le klas merken staan er borg voor, dat U de juiste warmtebron in uw woning krijgt. Komt U eens kijken in de Speciaalzaak van haarden en kachels van: Verdr.oord 99 Alkmaar Eigen reparatie-inrichting INTERNATIONALE ROOKWEDSTRIJD DE RIJP Dezer dagen vond onder auspiciën van de VW een rookwedstrijd plaats in het café van de heer G. Grasboer. De wedstrijd, die door deelname van o.m. enkele Engelsen, een inter nationaal karakter had verkre gen, werd door de hr J. B. Sas sen met een kort woord geopend. Hierna werd door drie deelne mende dames de strijd aange bonden met sigaretten. Als prjjsr winnares werd mevr. C. Cuijpers Dijkstra (De Rijp) aangewezen, die haar sigaret 22 minuten in brand hield. De heren bonden de strijd aan met een sigaar. De prijzen, die, hoe kan het anders, uit rookartikelen bestonden, wer den na een spannende strijd als volgt toegekend: 1. W. Prins (Beemster) 1.53; 2. J. Timmer (De Rijp) 1.50 uur; 3. W. Sas (Beemster) 1.45 uur; 4. J. Helt 1.40 uur. Met een kort woord sloot de heer Sassen de wed strijd, waarna het. talrijk opge komen publiek in een gezellig samenzijn bijeenbleef. MET DE BENELUX wil het nog maar niet vlotten, en de moeilijkheden liggen in het bij zonder ook op het agrarisch ge bied. Aan een gezelschap land- bouwjournalisten heeft de Belgi sche minister van Landbouw on langs gevraagd de toestand voor al objectief te beoordelen. Daar om begon het orgaan van de K.NJB.T.B. een reeks beschou wingen kort geleden met enige cijfers, die de structurele verhou dingen (en verschillen) van Bel gië en Nederland enigermate be lichten. Deze cijfers lijken ons van vol doende belang om ze hier weer te geven. De totale oppervlakte van Bel gië bedroeg in 1952: 31.000 vier kante kilometers (of 3,1 millioen ha), waarvan 1.760.000 ha als cultuurgrond in gebruik waren. Bij totaal 8.700.000 inwoners komt dit dus neer op: 285 Belgen op elke vierkante kilometer of op 483 Belgen per 100 ha cultuur grond. De totale oppervlakte van Ne derland is maar weinig groter dan die van België: rond 32.000 vierkante kilometers. Het aantal ha cultuurgrond is echter bedui dend hoger: 2.340.000 ha, en het aantal inwoners ook: 10.300.000. Resultaat: 319 Nederlanders per vierkante kilometer en 440 Ne derlanders per 100 ha cultuur grond. Met andere woorden: waren zowel België als Nederland op volstrekte zelfvoorziening aange wezen wat onder normale om standigheden natuurlijk niet het geval is dan zouden elke 100 ha Belgische cultuurgrond 40 mensen meer moeten voeden dan elke 100 ha Nederlandse cultuur grond. En een andere conclusie: ook indien België evenveel (van dezelfde producten) per bunder zou voortbrengen als Nederland dient ons land bij gelijke agra rische import reeds (niet on belangrijk) meer aan agrarische producten te exporteren. Kleine bedrijven Bij totaal 1.760.000 ha cultuur grond telt België 852.000 ha bouwland, 822.000 ha blijvend grasland en 86.000 ha tuingrond. Of in percenten: 48, 47 en 5 pet. Deze percentages bedragen voor Nederland: 40, 55 en 5 pet. Het percentage tuingrond is dus vrij wel gelijk. Blijvend grasland is er echter in Nederland naar ver houding beduidend meer en bouwland daarentegen aanzienlijk minder. Evenals in Nederland over heerst ook bij onze Zuiderburen in land- en tuinbouw het kleine bedrijf, het familiebedrijf. Het aantal grondgebruikers met als hoofdberoep landbouwer en met bedrijven van 1 ha of meer kan daar op 252.000 worden gesteld. Niet minder dan 83 pet. van deze bedrijven is niet groter dan 10 ha. Slechts 2100 bedrijven zijn groter dan 50 ha en goed geteld 311 komen boven de 100 ha. To taal 73 pet. van alle cultuurgrond komt op rekening van de bedrij ven tot 20 ha en de gemiddelde grootte van alle bedrijven van 1 ha of meer bedraagt 6,8 ha. En nu de Nederlandse cijfers. Die zijn: 194.000 grondgebruikers met als hoofdberoep „landbou wer", 62 pet. van deze bedrijven niet groter dan 10 ha, 2.000 be drijven van tenminste 50 ha, 60 pet. van de cultuurgrond bezet door de bedrijven tot 20 ha en 11 ha als de gemiddelde grootte van alle bedrijven van 1 ha of meer. Hieruit blijkt dus, dat de ge middelde bedrijfsgrootte in Bel gië een heel stuk beneden die van Nederland ligt, als gevolg van het feit, dat het kleine bedrijf daar nog een belangrijk grotere plaats inneemt dan in ons alnd. Pachten Ook wat de verhouding eigen dom-pacht aangaat, ligt het in België ietwat anders dan bij ons. Kan het percentage pachters in Nederland op ten naaste bij 53 pet. worden gesteld, in België was dat percentage in 1950: 67 en was dus slechts 33 pet. of één derde van de landgebruikers eigenaar. Een belangrijk en in het kader van de Benelux veelbespro ken punt vormen ook de ver schillen tussen de Belgische en de Nederlandse pachtprijzen. Volgens de Nederlandse sta tistiek liepen de gemiddelde pachtprijzen voor boerderijen in 1950/'51 hier te lande uiteen van 117 gulden per ha voor de zee klei tot 79 gulden voor de zand gronden. Daarnaast wordt voor België per eind December 1950 opge geven: rond 2000 francs per ha voor goede tot zeer goede gron den en 1340 francs voor matige tot slechte gronden. Dat zijn dus gemiddelden, die de franc op 8 cent stellende van 160 gul den tot ruim 100 gulden va riëren. Vergeleken bij Nederland scheelt dit dus inderdaad nog al wat.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 13