Alkmaar morgen in teken van landbouwtentoonstelling Grondslag van voorziening ligt op eigen bedrijf" DE ZUIVEL Naar lagere productie kosten in de WATERLAND Leergang voor Boeren Gloriedag voor Noordhollandse schapenfokkers RONDOM DE VEEVOEDING Goed verbouwd eigen voer voordeliger dan aangekocht Zwaarder zorgen Nederlands grootste industrie Dinsdag 22 September 1953 Pagina 3 ■svericachting ld door het K.N.M.I. t, geldig van Dins- tot Woensdagavond DEPRESSIE OP KOMST id zwaar bewolkt n dan regen, maar spreide opklaringen, lijk nog krachtige. en naar Zuid krim- ïd. Mogelijk tijdelijk uiteenlopende rich ter toenemende wind ïaar Westelijke rich- einig verandering in r. 01 LEENTJE" Met het toneelspel ïnoemde titel draagt, Berger „Intiem To rdagavond in hotel ,aht" van mevr. wed. >p de planken. :rking genomen dat kermis-Zaterdag een prefereren boven een was de belangstel- te noemen. De grote ras voor meer dan de 1 toen voor de eerste lock werd opgehaald. al spoedig dat het chap, dat onder regie fdr. Schoen, meer be- verdiende. Jammer as het feit dat de to- ge niet in overeen- as met de inhoud van ie stuk, een en ander re malen storend, dit niet verhinderen dat Toneelgezelschap op olie avond kan terug- hoofdrol-spelers, zo- oldervaart als Willem nej. J. Pels als mooi Auk Postma als but- in dit geestige spel 'n el in het succes. konden de aanwezi- lieten van een gezel- rolle avond van dijker Cabaret Dezer dagen trad dijker Cabaretgezei- de zaal van de heer jk. De uitverkochte aan dit optreden een vond beleefd. Het ge it in deze gemeente ende is, verzorgde e sketches en bracht »men,ten uit Bekende iar voren. Zonder de n van het gezelschap kort te willen doen nogmaals de aandacht vestigen op het duo, aria's uit bekende iar voren bracht, t.w. nfcel en de heer ral de laatste wist 't enthousiasme te bren- let publiek dit goed ptreden wist te waar- ek uit de ovatie die de van de avond aan kers werd gebracht. olksspelen Op het gemeente- rrein werden dezer lksspelen ter gelegen- kermis gehouden. Na nde strijd bij de di- delen was de uitein- lag als volgt. Fietsen agde versnelling: le Wit; 2. C. de Lange; 4, Gré Kapte'in; 2e Wit, 2. Joh. Vermeu- de Lange; Winnaars: t, 2. J. Vermeulen, 3. e. kken: heren: 1. Ba- 2. J. Vermeulen; Da- lie de Vries, 2. Willy levr. van Dalen, le partij: 1. J. van C. de Moes- 3. Sjouk e partij: 1. KI. Veen- Veraart, 3. mevr. de jes; 3e partij: 1. W. Sjouk Berkhout; 3. en; 4. J. Honing, 5. man. mor de hoogste worp ioor de ijsbar Haan- gewonnen door mevr. Hij verwierf hierdoor rijs en werd voor een van de wisselbeker, aap uit Ursem deed er ver hij behaalde hier- ede prijs. De heer v. am in de groep voor le gemeente woonach- ie derde prijs in aan- t een tijd van 12.25 ïjpers en Grafters be- e Lange en J. Meijer erste en tweede prijs i 12.21 min. es was een wedstrijd meter georganiseerd, ven 8 dames zich op. lubbeld uit Beemster 0 meter in 26 sec. Zij erdoor de eerste prijs vens in het bezit van eker. Mej. Nel Mole- rf de tweede prijs en de derde met resp. 28 Wielerwedstrijd de Wielerwedstrijd op tsen, welke eveneens werd georganiseerd en verd gehouden op het sportterrein, bestond stelling. Na verschil- spannende ritten be heer Jan Tromp dq 35.—). De tweede voor Bart ,Wessels de derde 10.voor Tevens kwamen ver- ijders in het hezit van 1 welke beschikbaar steld door de heer indel te De Rijp en de d. Klooster, Krekel en ermjsexploitanten. van de wedstrijden r de heer J. Dekker, van V.V.V., in café e prijzen uitgereikt. DE LANDBOUWDAG1953 Hollandser kan het niet. Een vlet met mensen en vee op een van die wijde tochten, eenzaam in het open weideland. De jaarlijkse Landbouwtentoonstelling te Alkmaar, welke meestal op de vierde Woensdag in September wordt gehouden, is een feestdag voor de boerenstand uit ons gewest. Het is vooral ook de gloriedag voor de Noord hollandse schapenfokkers, die - na een voorkeuring - met een prima geselecteerde collectie fokmateriaal. het puikje van de Noordhollandse schapenstapel, ter ten toonstelling verschijnen. Het gemeentebestuur van Alk maar heeft de belangrijkheid daarvan erkend door voor deze rubriek een gouden medaille beschikbaar te stellen. De vlag uit De Alkmaarse Landbouwdag is gegroeid uit de behoefte van de Noordhollandse schapenfokkers, om eens per jaar met het beste van hun fokmateriaal voor den Noordhollandse schapen- en var kensfokkers, het is ook een uit gaansdag voor vele boeren uit de omtrek, die hun belangstelling voor het fokmateriaal komen to nen. Om de dag ook voor de dag te komen. De kwaliteit van vrouwen aantrekkelijk te maken, het Noordhollandse schaap, zowel wat vlees als wat wol betreft, is in de loop der jaren ver uit gegroeid boven die van het schaap uit andere fokgebieden, zodat gerust geconstateerd kan worden, dat Noordholland het fokcentrum geworden is van het schaap. Dit wordt algemeen er kend, tot ver buiten de provincie, zodat het niet te verwonderen is, dat ook in het buiteland belang stelling bestaat voor de Alkmaar- se landbouwtentoonstelling, waar het beste fokmateriaal wordt aangevoerd en te koop is. Wat het rundvee betreft, vor men de zware gronden rond Schagen en in overig West-Fries land hèt fokgebied en zo is het te verklaren, dat de fokveedagen waar het puikje van het rundvee wordt gepresenteerd, in Hoorn worden gehouden. Alleen de Cen trale Stierenkeuring van de Bond van Rundveefokverenigingen wist zich nog in Alkmaar te handha ven. In dit verband mag worden opgemerkt, dat zich in de Scher mer en in Kennemerland nieuwe fokgebieden beginnen te ontwik kelen, waaruit wellicht nog eens een fokveedag voor de lichtere gronden kan ontstaan. Maar behalve schapen dit jaar ca. 600 dieren komen er naar de Alkmaarse Landbouwten toonstelling ook de beste exem plaren van de Noordhollandse varkensstapel. Bijna 100 van de beste fokdieren, ingeschreven bij het Noordhollands Groot Yorks hire Stamboek staan voor deze landbouwdag ingeschreven. Het Yorkshire varken onderscheidt zich van het Oost-Duitse land- varken, dat hoofdzakelijk in het Oosten en Zuiden van ons land wordt gefokt, door zijn fijnere bouw; het is wat men noemt, het courante slagersvarken, om dat het been fijn is, de laag spek niet te dun en het vlees ook uit stekend is. Het Oost-Duitse land- varken, dat grover is en een sterker beendergesteld heeft, is het echte bacon-varken. Door een wetenschappelijke fokkerij en selectie is de kwali teit van het Yorkshire-varken de laatste jaren zeer vooruitgegaan en omdat op de Alkmaarse Land bouwdag het beste fokmateriaal van het Groot Yorkshire Stam boek wordt gepresenteerd, is deze tentoonstelling ook daarom be langrijk. De paardenstapel gaat in kwan titeit helaas achteruit, hetgeen niet wil zeggen, dat de inzending paarden te verwaarlozen is. De steeds groeiende mechanisa tie van de landbouw heeft het echte landbouwpaard op de ach tergrond gedrongen. In zekere zin is het aanhouden van paarden nog een luxe, zij het een lof waardige luxe, omdat de lande lijke rijverenigingen de liefde voor het paard levend houden. Er komen te Alkmaar circa 50 paarden, waaronder tal van kroon- en stermerries. Een aantal paardenliefhebbers heeft voor deze rubriek ook een gouden me daille beschikbaar gesteld. Tenslotte zijn er nog de rubrie ken geiten en kleinvee, waarvoor eveneens steeds grote belangstel ling bestaat. De Alkmaarse fokveedag is niet alleen de gloriedag voor de is er naast een expositie voor landbouwwerktuigen en gereed schappen op de Nieuwesloot een korenbeurstentoonstelling op het Doeleveld ingericht, waar behalve het kleinvee ook groenten en fruit wordt tentoongesteld; voorts is deze tentoonstelling een jaar beurs in het klein en krijgen de bezoekers gelegenheid met de stands van tal van zaken op huis houdelijk gebied kennis te maken. Terwille van de dames is er ook de lappenmarkt op de Laat, dit dit jaar voor de vijfde maal wordt gehouden en waar de tex tiel zeker de helft van de kraampjes vult. Voor de eerste maal wordt dit jaar op de Dijk een ringrijderij gehouden, die on getwijfeld niet zal nalaten de be langstelling te trekken. De jaarlijkse landbouwtentoon stelling te Alkmaar is het feest, waar stad en land elkaar ont moeten, daarom vraagt het or ganiserend comité, dat gevormd werd uit de drie samenwerkende landbouworganisaties, de Alk maarse burgerij morgen de vlag uit te steken en mee te leven met dit feest van de landbouw. Alkmaar is morgen weer marktstad. Dat was de stad deze zomer elke Vrijdag, al overtrof dan het aantal bezoekers de aan voer in grote mate. Er was dit jaar, om het maar eens ronduit te zeggen, te weinig kaas op de kaasmarkt. En dat is jammer, want zonder een behoorlijke aan voer is de kaasmarkt ten dode opgeschreven. Maar de Neder landse zuivelproducenten kunnen de Alkmaarse kaasmarkt, die door haar wereldreputatie als at tractie voor de vreemdelingen van onschatbare propagandis tische waarde is, niet ontberen. Wij hopen daarom, dat de be trokken instanties in de komen de jaren hier de nodige aandacht aan zullen schenken. De Maandagse vetveemarkt mag zich gelukkig in een steeds stijgende belangstelling verheu gen en heeft, evenals Rotterdam en Amsterdam betekenis voor de prijsbepaling van het vlees. Deze groei van de Maandagse markt in de laatste jaren moge het bewijs zijn, dat Alkmaar als marktcentrum nog niets aan waarde heeft ingeboet. Daarvan getuigt ook de jaarlijkse land bouwtentoonstelling, die een der hoogtepunten vormt in het ste delijk gebeuren. Moge de land bouwtentoonstelling van morgen door mooi weer en een druk be zoek begunstigd worden. Neem Hollands boer zijn gulden af, zijn centen en vierduiten, - dan houdt hij nog zijn vette klei en staat er bij te fluiten. Neem Hollands boer zijn landen af dan houdt hij nog zijn water; daar maalt hij toch weer land uit op, wat vroeger of wat later. Neem Holland al zijn dijken weg en laat het onderloopen - geen nood - elk kaasboerinneke gaat visschersnetten knoopen. Neem Holland al zijn boomen weg, zijn wilgen en zijn peppels, - dan ruischt nog Hollandseh windgezang door 't riet van sloot en greppels. Maar neem je Hollands water weg, zijn plassen en zijn vaarten - dan is mijn land geen Holland meer, al staal het op de kaarten. Dan wordt het duin een woestenij, dan dorren al de weiden, dan gaat mijn mooie Holland dood, omdat het dorst moet lijden. Nu ook voor tuinders De Jongerenbeweging van de boeren- en tuindersbonden is vrij wel overal zeer actief, ook in het bisdom Haarlem. Deze agrarische jongeren ontvangen veel steun van de sinds vele jaren bestaan de „Boerenleergang" van de K.N.B.T.B., die thans ook voor tuinders speciaal geldt. Dat wordt in de nieuwe naam uitgedrukt: Boeren- en Tuindersleergang. De naamsuitbreiding, welke de Boerenleergang heeft ondergaan, is een gevolg van het feit. dat met ingang van de in October aanvangende cursus de leergang in bepaalde onderdelen twee af zonderlijke richtingen, één voor boeren en een andere voor tuin ders zal hebben. Deze specialisa tie heeft vooral betrekking op de land- en tuinbouweconomie, en op de land- en tuinbouwbedrijfs- leer. Wat de tuinbouw betreft, zal verder speciale aandacht wor den geschonken aan de tuinbouw organisatie, de teeltregeling, de afzet en de tuinbouwpolitiek. De boeren- en tuindersleergang gaat uit van gedrukte lessen, wel ke overal waar voldoende cur sisten aanwezig zijn in zgn. werk gemeenschappen gedurende het winterhalfjaar mondeling worden behandeld en toegelicht. Regel matig zijn er schriftelijke exa mens, waarin de kennis van de deelnemers wordt getoetst, ter wijl, nadat er een werkstuk is ge maakt, de leergang wordt beslo ten met het mondeling eindexa men en met de toekenning van het diploma, ingeval de resultaten voldoende zijn geweest. Wat de algemene indeling van de cursus betreft, dezeis als volgt: Inleiding, beschrijvende sociologie, wijsgerige sociologie, godsdienstleer, economie (alge meen, landbouweconomie, tuin bouweconomie), bedrijfsleer (al gemeen, landbouwbedrijfsleer, tuinbouwbedrijfsleer)organisatie wezen, coöperatiewezen in land en tuinbouw, rechts- en bestuurs wetenschappen, grondeigendom en pachtzaken en enige afzonder lijke hoofdstukken. Deze stof wordt in de loop van twee cursusjaren behandeld. De inschrijving kan geschieden door middel van een aanmeldingsfor mulier, dat in het prospectus van de Boeren- en Tuindersleergang is opgenomen. Dit kan worden aangevraagd bij het secretariaat van de „Boeren- en Tuinders leergang", Badhuisweg 91, Den Haag (Schev.) Het laatste jaar is er veel veranderd op het gebied van de veevoedervoorziening. Het krachtvoer is van de bon de invoer is vrijgegeven, het ziet er naar uit, dat we voor lopig over ruime voorraden zullen kunnen beschikken en tenslotte zijn ook de prijzen van het tot dusverre vrije voer, vergeleken bij een jaar geleden, gezakt. Betekent dit nu dat de aansporingen tot een meer intensieve weide en voederbouw en tot een oordeelkundige veevoeding aan waarde hebben verloren? Geenszins! Het zou niet verstandig zijn, de bedrijfsvoering in dit opzicht niet te blijven afstemmen op de na-oorlogse landbouwpolitiek. J j („De Gids", 1913) JOH. VAN MEURS In de Memorie van Toelichting op de begroting van Landbouw en Visserij voor 1954 wijst de Mi nister van Landbouw op het minder gunstige perspectief dat voor land- en tuinbouw opdoemt. En inderdaad komen hier en daar enkele donkere wolken op zetten. De kern hiervan is gele gen in de graanpositie. De we reldmarktprijzen voor de voeder- granen zijn in de laatste jaren sterk gedaald. Voor zover zij lig gen boven de productiekosten in Nederland of daaraan gelijk, le vert dit geen moeilijkheden op. Doch zodra zij zouden komen te liggen beneden dit peil en invoer „De Nederlandse zuivelindustrie heeft een grote omvang gekregen. Van de wereldexport bedroeg het vorige jaar het aandeel van Ne derland aan boter 13 pet, aan kaas 23 pet, aan melkpoeder 22 pet en aan gecondenseerde melk 52 pet. De totale waarde van het Neder landse aandeel aan deze wereld export bedroeg 'bijna 850 millioen gulden." Deze woorden sprak de heer P. DIT GOEDE, RIJKE POLDER LAND Het drassige land met opschietend riet en grazend vee. Ver is de horizon met de dorpen rond de om- hoogpiekende torens. Dit is Holland, het goede, rijke polder land Okkinga. directeur van de coöpe ratieve fabriek van melkproducten in Bedum voor de radio in de rubriek „Uit het bedrijfsleven". In de zuivelindustrie en de zui- velgroothandel zijn rond 500.000 personen werkzaam, aldus ver volgde de heer Okkinga, die er voorts de aandacht op vestigde, dat direct na de oorlog verschei dene bedrijven verwaarloosd wa ren en met een oude of verouder de apparatuur moesten werken. Acht jaar na de oorlog echter mag volgens spreker worden ge constateerd, dat de bedrijven er thans geheel anders uitzien. De ellende is verdwenen en de Ne derlandse zuivelindustrie met wat daarmee rechtstreeks en zijdelings verbonden is, heeft zich niet al leen hersteld, maar een flinke stap voorwaarts gedaan. Het is in vele gevallen een genoegen de fa brieken te zien; niet alleen van buiten, maar bovenal van binnen. De hoofdproducten van de Ne derlandse zuivelindustrie zullen volgens spreker naast consump- tiemelk wel boter, kaas gecon denseerde melk en melkpoeder blijven, terwijl er nog een aantal voorkomen van wat minder be tekenis en die het assortiment wel vrij groot helpen maken, maar het is niet erg waarschijnlijk, dat er spoedig een uitbreiding van de mogelijkheden zal ontstaan, aldus spreker. Verder deelde hij nog mede, dat de zuivelindustrie veel van het pas opgerichte Ne derlands Instituut voor Zuivel- onderzoek verwacht. De organisa torische structuur van de zuivel industrie is bezig van aspect te veranderen. Nadat gedurende vele jaren zich coöperatieve ver koopverenigingen heb'ben ontwik keld, is. aldus spreker, min of meer als nieuw verschijnsel op het gebied van de coöperatieve fa brieken opgetreden een intensiteve samenwerking in sommige pro vinciale zuivelbonden, die heeft geleid tot bindende besluiten, meer economische eenheid tussen fabrieken onderling en die. naar men verwacht, zal leiden tot gro tere economische kracht. van buitenlands graan dus voor de afnemers (veehouders) voor deliger zou worden, ontstaat weer de toestand als in de 30er jaren dat, indien hiertegen geen beschermende maatregelen zou den worden genomen, geen lonen de verbouw van graan in Ne derland mogelijk is. Echter zou den, indien hiertegen wel be schermende maatregelen (bijv. monopoiiehef fingen) worden ge nomen. de productiekosten voor de veredelde producten van de veehouderij (zuivel, vlees, eieren etc.) op een hoger peil blijven als het geval zou zijn, indien met wereldmarkt-graan werd gevoe derd. Het is een gelukkig verschijn sel, .geleerd in de crisisjaren, dat beide groepen in de agrarische sector er vrijwel van overtuigd zijn. dat een tijdelijk goedkopere productie van veredelde veehou derijproducten tenslotte én voor de akkerbouwer én voor de vee houder zou uitdraaien op een zelfde jammerlijke toestand als in die jaren. Nu is het gelukkig nog niet zo ver. Althans niet zó ver, dat dringend ingrijpen nodig is. Laten wij hopen, dat ook buiten Nederland de gedachte vaardig is of wordt, dat het werpen van de producten op de wereldmarkt a tout prix, tenslotte tot een al gemeen economische ontredde ring leidt, waarbij ieder schade leidt en niemand voordeel heeft. Zouden er desniettegenstaande voor Nederland moeilijkheden ko men, laten wij dan hopen dat eendrachtig maatregelen geno men worden, zodanig, dat weer niet als toen, het landbouwbe drijfsleven in een keurslijf van overheidsbemoeiingen wordt ge perst ais wij toen hebben gekend. Het is daarom wel ad rem als de Minister aandringt op lagere productiekosten om zodoende én op de binnenlandse èn op de we reldmarkt te kunnen blijven con curreren. Met name het zich op het eigen bedrijf minder afhan kelijk maken van de invoer van buitenlands kraakvoer is hiervoor gewenst. Maar verlaging van pro ductiekosten is gemakkelijker ge zegd dan gedaan. Deze zijn niet alleen afhankelijk van een goede bedrijfsvoering en het verkrijgen van een beter effiency, maar óók van lonen en sociale lasten, waar- aan overigens niemand zal willen tornen. Hoe het zij: de zorgen voor instandhouding van de land bouw en de bestaanszekerheid van de ondernemers en arbeiders in deze tak van bedrijf zullen een tikje zwaarder worden dan zij waren. Zo ziet het er wel naar uit. Laten wij hopen ze te boven te komen. Bij dit alles is er nog een groot probleem, dat in het oog moet worden genomen: onze export positie in het algemeen en die van agrarische producten in het bijzonder. Nog steeds vormt de Aldus de Inspecteur van de I Landbouwvoorlichting, ir. J. M. i A. Renders, in een onlangs ge houden radiocauserie, waaruit wij hier een en ander overnemen. De voor-oorloigse graslandop- ibrengsten werden per iha gemid deld al met ruim een tiende voor bij gestreefd, de 'importen aan veevoeder met rond een derde verminderd en dat, terwijl de dierlijke productie groter is dan voor de oorlog. In het benodigde veevoer wordt al voor 85 pet. Een beeld, dat op iedere Land bouwdag terugkeert: de stads jeugd, die de schapen nog nooit zó dichtbij zag agrarische export naast de in dustriële de kurk waar ons eco nomisch leven op drijft. Tot die agrarische export behoren óók de tuinbouwproducten, waarvoor nog nimmer beschermende maatrege len zijn genomen.' De tuinbouw staat of valt met de export. Zo is het ook met de industrie. De eventueel beschermende maatre gelen voor veehouderij en akker bouw mogen geen belemmering opwerpen tegen de voor ons ge hele economische leven noodza kelijke export van genoemde pro ducten. Dit maakt de oplossing van het vraagstuk er zeker niet gemakkelijker op. Goed doorzicht en wijs beleid van de Regering, gepaard aan medewerking van het bedrijfs leven aan die maatregelen, die strikt nodig zijn voor het alge meen belang, zullen nodig zijn om de dreigende gevaren te ke ren; althans te voorkomen, dat wij in het slop van de crisisjaren terecht zouden komen. Voor land en tuinbouw vertrouwen wij er voorzien door 3/0 van het totale areaal cultuurgrond, dat voor weide- en voederbouw is be stemd. Iedere nuchter denkende vee houder zal moeten erkennen, dat de basis van de veevoedervoor ziening op het eigen bedrijf moet liggen. Eigen verbouwd voer, mits dit doelmatig wordt gewon nen, geconserveerd enver- voederd, blijkt vaak voordeliger dan aangekocht voer. De inten sivering van de weide- en voeder bouw moet echter wel verant woord zijn. Een zwak punt bij de intensi vering, waardoor deze vaak niet of nauwelijks rendeerde was, dat de voeding, het sluitstuk van de intensieve weide- en voederbouw, niet werd aangepast aan de pro ductie van meer en toeter ruw- voer. Zodoende wordt in de stal- periode vaak te veel, soms tot de helft en meer, verstrekt, dus ver spild, dan nodig is, zodat de ex tra kosten van de winning van meer en beter voer ziöh niet of onvoldoende betaald maakten. De naar verhouding noodzake lijk dichte veebezetting op de in doorsnee kleinere bedrijven moet op de gemiddelde voederproduc tie van het eigen bedrijf zo goed mogelijk worden afgesteld. De aankoop-markt van veevoer, die voor een gedeelte in het buiten land ligt bij voergraan zelfs voor meer dan de helft is nu eenmaal wisselvallig. Men loopt anders risico achter de markt aan te melken. Men zal zelf in zijn bedrijfs voering ook moeten meewerken, de afzetmarkt zo goed mogelijk te beheersen. Spreiding in de kalfdata geeft een regelmatiger aanvoer van melk. Afkalven in het najaar, waardoor een grotere winstproductie, maar ook een grotere totale productie aan melk wordt verkregen, zal zeker ho gere eisen stellen aan de stalvoe- dering. Een oordeelkundige veevoe ding, waarbij men al naar gelang de behoefte niet te weinig, maar ook niet te veel voert, en een evenwichtig rantsoen met nodige mineralen en vitaminen ver strekt 'is onder alle omstandig heden noodzakelijk. Ook het ruw- voeder zal op gehalte moeten worden onderzocht, wil de win ning van kwaliteitsruwvoeder tot haar recht komen. Men kan even min doelmatig bemesten zonder voorafgaand onderzoek van de (grond, als voeren zonder voeder analyse. Het voederplan voor deze win ter zal moeten worden opgezet aan de hand van een daartoe op te stellen voederbalans, waarin het beschikbare bedrijfsvoer en de benodigde voederwaarde die nen te worden geschat. Men zal ook deze winter al een streef- voed'eTfoalans kunnen opstellen voor de volgende winter, waarop het weide- en het voederbouw plan voor het volgende seizoen zal moeten worden afgestemd en omgekeerd. De assistenten van de landbouwvoorlichtingsdienst onder toezicht van de veeteelt consulenten kunnen met behulp van de Provinciale Voedseltou- reaux bij dit alles waardevolle hulp verlenen. Wat betreft de kwaliteit van de melk die vooral bepaald wordt door de winning op de boerderij, is het zaak hiermede ook wat be treft de voeding rekening te hou den. Melk neemt gemakkelijk geur en smaakstoffen op, zowel van binnen uit als van buiten af. Hierop is door de rijkszuivelcon- sulenten geregeld gewezen. Bepaalde voedermiddelen als mergkool, bieten, knollen en kuil- voer moeten dus niet eenzijdig in te grote hoeveelheden en liefst na 'het melken worden gevoerd. op. dat zij niet het kind van de Vergeet dan ook niet de voeder- „„i, _..n j.._ „i„ resten tijdig uit de stal te ver wijderen. Een goed geslaagde koude kuil geeft niet alleen min der verliezen aan voederwaarde, maar is oók voor de levering van rekening zullen worden als in 1930 en volgende jaren het ge val is geweest. Dat heeft ons ge hele economisch leven geen goed gedaan. JAC. GROEN kwaliteitsmelk van belang.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3