I i E 1 B B B K.R.O. maakt veelbelovend winterprogramma bekend Wat weet Jan de Soldaat grand-Repulse"" van Vrijheid's vijanden hebben verschrikkelijkste wapens" Najaars aanbieding io.9o n E E E SID0NIUS DE JONG Voor de defensie geen inspanning te groot TAPIJT- AFDELING -I fl Is fr niks gezelligs op de radio? Grote wedstrijd van dit jaar voor koperen bruidsparen Zilveren" komen ook aan bod HOOFDPIJN! (W Ondeugende Taks Krant zorgt voor dagelijkse band met het vaderland Eisenhower reageert op Russische H-bom Geen verlaging van belasting? Congres van de kath. middenstand BH WÈwÊIX9w. .v «z ïwÈÊÈÊÊÈÈÊÈê t i*'.\ mËimÊÊm Dertigduizend Nederlanders reeds geëmigreerd Jongeren in de K.V.P. actief Trailer schoot café binnen in onze VELVET TAFELKLEDEN in diverse mooie Perzische dessins 12.90 Wol Moquette TAFELKLEDEN flinke maat in de nieuwste kleuren 32.50 I PLAIDS in flinke grote I maat, moderne ruitdessins 12.90 HANDWEEF TAFELKLEDEN moderne dessins 3.95 HANDWEEF TAFELKLEDEN in zeer mooie uit- /oering, jrote maat 27.90 GORDIJN - VELOURS 120 cm breed, zeer mooi, in diverse kleuren, per mtr. 6.50 PEAU DE PECHE 120 cm breed, zeer zware kwali teit, in meerdere kleuren, p. meter 5.75 I GORDIJN- VELOURS 120 cm breed, in tÊt een pracht kwali- teit, alle kleuren, per meter COCOSMATTEN 12 els, in frisse streepdessins, nu 19.85 HOLTAP KARPETTEN 12 els, de nieuw ste kleuren 32.50 24.90 WILTON KARPETTEN 12 els, in absoluut solide uitvoering nu 89.50 WILTON KARPETTEN in zuiver wollen uitvoering, mooie Perzische dessins nu 125.75 HAARVELOURS KARPETTEN het ideale huis- kamerkarpet, mo- derne dessins, 12 M els, nu 95.00 OUD-HOLL. DOEKEN 90x90, in zeer mooie uitvoering, nu nu mm 4.25 DUBBEL BOUCLé TAPIJT g 100 cm breed, in de nieuwste kleu- H ren, per meter nu H TRAPLOPER 50 cm breed, in m diverse kleuren, H per meter, nu 1.75 1.25 H BOUCLé LOPER eenzijdig, zuiver B wol, in zeer BB mooie streep dessins, per meter, nu H 4.95 m WILTON LOPER zuiver wol, 50 cm mm breed, in pracht B dessins, per meter BB nu 10.90 8.95 3.25 2.95 2.65 MODERNE HANDWEEF STOFFEN 120 cm breed, p. meter MARQUISETTE 90 cm breed, effen per meter 0.69 SPECIALE TAPIJTZAAK Mient 23 Alkmaar Dinsdag 22 September 1953 Pagina (Van een onzer redacteuren HILVERSUM, 21 September 1953 Het is herfst. En over de herfst valt verschrikkelijk veel te zeggen, want de herfst is zo oud als de wereld is, maar telkenjare weer nieuw. Weer even werkelijk en even geheimzinnig nieuw. En straks komt de winter. En misschien valt er over de winter nog meer te zeggen dan over de herfst, want de winter is niet alleen werkelijk en niet alleen geheimzin nig, maar ook nog koud en wit. En warm en vol kleuren tegelijk. Dat is het grote geheim van de winter, dat wij aan de dichter overlaten. Aan de dichter en aan de ver liefde jongeling, die verliefd wordt in de winter. Wij zouden alleen willen zeggen: het is herfst, het wordt winter, de kolenboer is besteld, het wordt guur buiten en wij zijn niet allemaal gure natuurliefhebbers, wij zoeken de haard op, wij zoeken weer de warme, gezellige beslo tenheid van de huiskamer, van de stemmige rust van de schemerlampen en wij zeggen tegen onze vrouw of tegen onze man of tegen onze zoon of dochter: „Is t'r niks gezelligs op de radio?" 99 En om dan van de herfst en van de aanstaande winter maar meteen met de deur in het ge zellig verwarmde, van schemer licht doortintelde huis te vallen: het K.R.O.-programma voor het seizoen 19531954 zal geen wijzi gingen vertonen voor wat betreft de verhouding tussen muziek en gesproken woord. Wat de gesproken programma's betreft: de rubriek „Om de toe komst van Nederland" waarin tot dusverre de belangen van de standsorganisaties, K.V.P. en an dere organisaties werden behar tigd, is verdwenen. In plaats van de geconcentreerde behande ling der onderwerpen welke met de genoemde organisaties samen hangen, zal nu een gedecentrali seerde, d.w.z. over verschillende rubrieken verdeelde behandeling der onderdelen plaats vinden. In de rubriek „En nu mijn geval" bij voorbeeld zal het hoofd van de propaganda-afdeling van de K.A.B. vragen beantwoorden, welke hem door K.A.B.-leden en andere belangstellenden kunnen worden toegezonden. Ook voor de Katholieke Neder landse Boeren- en Tuindersbond is een speciale rubriek „Wij van het land" op het programma ge plaatst. In overeenstemming met de wensen van boeren en tuin ders wordt deze rubriek uitge zonden in aansluiting op de me- dedèlingen voor land- en tuin bouw, op de Donderdagmiddagen van 12.33 tot 12.40 uur. De K.R.O. zal haar politieke uitzending gestalte gaan geven in een forum, dat op vragen be treffende de Nederlandse politiek zal kunnen antwoorden. Deze forumuitzendingen worden geor ganiseerd in verschillende plaat sen des lands, waarbij het forum telkens zal worden uitgebreid met een plaatselijke deskundige. Ten behoeve van de R.K. mid denstand zullen actuele uitzen dingen gearrangeerd worden. „Ouders en kinderen" heet de rubriek, die in plaats zal komen van de „Radiodokter" en welke rubriek zal worden georganiseerd in samenwerking met het katho liek nationaal bureau voor gees telijke gezondheidszorg. De psy chische gezondheid en de geeste lijke hygiëne van het gezin zul len het doelwit van de uitzen dingen vormen. Een nieuwe radiorubriek uitzending op de Dinsdagavond welke de bedoeling heeft, de Nederlandse taal wat meer bij te brengen, kreeg tot bijzondere titel „Ken 'n haan 'n ei iiggen?". Medewerkers aan deze rubriek zullen overal in den lande de fouten opsporen, welke zij in het gesproken en geschreven Neder lands zullen ontdekken en dr. J. Starink zal van de fouten dan het zijne zeggen. Een goedé greep heeft de K.R.O. zeker gedaan met het aan tal klankbeelden over de atoom energie, dat op de Zondagmidda gen zal worden uitgewerkt. „Wie is mijn patroon" is de titel van een uitzending, waarin eenmaal in de veertien dagen na de Hoogmis op Zondagmorgen prof. dr. W. Lampen O.F.M. wie dat maar weten wil zal zeggen, wie zijn of haar patroon eigen lijk is. De rubriek „De Zonnewijzer" zal het komende seizoen voorna melijk gewijd zijn aan de missie (in het algemeen). Wat de uitzendingen voor de vrouw betreft, stelt de K.R.O. in overleg met de desbetreffende vrouwenorganisaties alles in het werk om deze uitzendingen te verbeteren en uit te breiden. Dom D. Brockbernd O.S.B. zal m een reeks uitzendingen op Zondagmiddagen de luisteraars deelgenoot maken aan zijn er varingen van zijn reis naar en door het Heilig Land. De titel van deze uitzendingen luidt: „Op de naden van het nabije Oosten". Op de Zaterdagmiddagen of wanneer zulks niet mogelijk is, in de avond van Zaterdag, is tien minuten uitgestippeld voor sportnieuws. Luisterspelen en acties Er is ook voor het aankomend seizoen weer een uitgebreid re pertoire van luisterspelen en klankbeelden gereed gemaakt. Evenals voorheen zullen de luis teraars elke Zondagavond een gezinsspel kunnen beluisteren, dat doorgaans van ontspannende aard zal zijn. Op de Dinsdag avonden zal eenmaal in de vier weken een spel van litteraire betekenis worden uitgezonden. Tot de belangwekkende luister spelen behoort o.a. „De werkers van het elfde uur" van Bruce Marshall. 'n Mens kan wat meemaken Het amusement en de wedstrij den hebben natuurlijk in het verse programma ook een recht matige plaats gekregen. De klok zal negen blijven „heiten", ter wijl men ernstig naar vernieu wing van de vorm zal blijven streven. Op 31 October zal de 200e uitzending van „De klok heit negen" op bijzonder feeste lijke wijze worden herdacht. Boer Biet en zijn Bietenbou wers zullen er de moed in hou den. Zeker nu zij. evenals de klok dit jaar hun vijfjarig be staan zullen vieren. Dat er wat pittige nieuwe marsjes in het vat zitten en dat deze marsjes bepaaldelijk niet zullen verzuren, is aan geen twijfel onderhevig. De grote wedstrijd van het seizoen wordt echter ongetwijfeld ,,'n Mens kan wat meemaken", een wedstrijd, welke zal worden uitgezonden op de Zaterdag avond na de klok. Elke week zullen drie zilveren en of ko- Malvèrsaties van R.A.O.-onderofficieren De adjudant R.A.O. onderoffi cier S. van het tweede depot LUWA te Bussum heeft bekend een bedrag van ongeveer 3000 gulden te hebben verduisterd. Hij is in het huis van bewaring te 's-Gravenhage opgesloten. S. verkocht aan militairen kaarten voor de busdiensten van de Ne derlandse Buurtvervoermaatschap- pij. Het geld nam hij voor zich zelf. Samen met enkele andere kleine verduisteringen leverde dit hem een oédrag van f 3000.- op. In het huis van bewaring aldaar bevindt zich ook de adjudant-on derofficier, dienstdiend RAO, P. van het kamp Golflinks van de Nationale Reserve bij Arnhem. P. had de opbrengst van een van een importeur in consignatie ge kregen horloges, achtergehouden. Bovendien had hij voorschotten, die hij ter uitbetaling in kas had, voor zich zelf gebruikt en de op brengst van een collecte voor het Rampenfonds in eigen zak gesto ken. Dit alles beliep een bedrag van ongeveer f 3000.-. P., die ook bekend heeft, zal evenals S. in October voor de krijgsraad moeten verschijnen. (Advertentie) Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnharde Hoofdpijntabletten. Koker 80 ce. peren bruidsparen met elkaar kampen om de titel van de beste vertellers van de week en om een belangrijke prijs. Om dit te verwezenlijken worden wekelijks drie huiskamers met bruiloftvie- rende echtparen met de studio verbonden. Elk bruidspaar krijgt dan de gelegenheid om de aar digste ervaring uit zijn gezins leven te vertellen. Via de radio zal het fijne van deze wedstrijd nog uit de doekjes worden ge daan. Evenals in het vorige seizoen tijdens een gezamenlijk program ma een reeks uitzendingen werd verzorgd met betrekking tot de Europese samenwerking, wordt er ook voor het nieuwe seizoen iets dergelijks voorbereid. Aan deze uitzending zal dan weer 'n wedstrijd voor jongeren verbon den worden. Voor school en jeugd De schoolradio zal haar ont wikkeling gestadig voortzetten en dit seizoen een bijzonder ex periment beproeven. Ter gele genheid van de gezomdheidsweek zal namelijk een radio-examen worden afgenomen, waarbij vijf katholieke scholen, uit elk dio cees één, tot candidaat zullen worden uitgeroepen. De wigwam zal de wereld rond gaan reizen, in die zin, dat ge- emigreerde kinderen in de ge legenheid zullen worden gesteld om in de Hilversumse wigwam hun woordje of liedje te doen. De wigwam-uitzending zal verder bij voorbeeld een jeugdcursus voor E.H.B.O. gaan verzorgen. De K.R.O.-reportage blijft uiteraard gericht op actuele ge- beurtenisen, die in de loop van het, seizoen beslist van zelf uit de lucht zullen komen vallen. Als aanvulling in het programma „Moeders wil is wet" zal voor taan op de Dinsdagmorgen wor den ingelast de rubriek „Kinde ren en wij" (paedagogie). Op de Donderdagmorgen zullen de luis teraars „Op het spreekuur van de dokter" worden toegelaten. En tenslotte: de muziek. Een uitgebreid programma ernstige en lichte muziek zal ook dit seizoen weer door de aether worden uitgestrooid. Van de ernstige muziek vermelden wij o.a. programma's van Neder landse muziek, uit te voeren door Nederlandse jongeren, verschil lende oratoria en opera's (ook Nederlandse) en concerten door militaire kapellen. De lichte mu ziek zal in haar lichtheid zo ge varieerd mogelijk blijven. Met name zal het programma „Na het eten noten toe" gehandhaafd blijven. Wat moet dat plaatje on deraan op deze pagina? „On deugende Taks", staat er bo ven. Verder is het een ver haal zonder woorden, een da gelijks weerkerende .strip", zoals die in de wereldpers tegenwoordig veel voorkomen en waarbij de „Noorderpers" dus niet wil achterblijven! Het geeft te midden van het zakelijke en dikwijls droge nieuws overal vandaan, enige smakelijke afwisseling, die, naar wii hopen, door onze le zers gewaardeerd zal worden! Jan Nolten in de Grote Prijs der Naties PARIJS, 21 Sept. Voor de Grote Prijs der Naties, een wed strijd over 140 kilometer tegen het horloge welke Zondag 27 Sept. a.s. te Parijs wordt gehouden, zijn 21 renners aangewezen onder wie Jan Nolten. Naast onze land genoot zullen starten: Blomme, de Smet (beiden België), Brun, Metz- ger (beiden Zwitserland), Coletto (Italië), Maitland, Joy (beiden Engeland), Bobet, Dupont, Berton, Dussault, Anquetil. Marree. Cre tan, Mirando, Bastianelli, Fore- stier, Huot, Mei en Chavy (allen Frankrijk). (Van onze speciale verslaggever Het is met de Nederlandse soldaat zo gesteld, dat liij, als hij vechten moet, graag wil weten waarom hij zijn schuttersputje in (of uit) moet. Hij wil de bevelen van zijn meerderen wel gehoorzamen maar hij zal die beve len stipter en met heel wat meer animo opvolgen, als hem er bij verteld wordt, wat er eigenlijk aan de hand is. Met een deftig woord wordt dit „interne voorlichting" genoemd. Deze voorlichting is bij de oefening Grand Re pulse in handen gelegd van majoor K. J. Danckaerts uit Den Haag, het hoofd van de sectie speciale diensten van de staf 1 L.SK. In die functie heeft hij veel dingen aan zijn hoofd, maar de voorlichting van de troep ligt hem, als oud onderwijs-man, toch wel zeer na aan het hart. In opdracht van luitenant-ge neraal Opsomer heeft hij een boekje van 20 pagina's met een pakkende oranjekleurige omslag samengesteld, dat de titel draagt: „Waar het om gaat bij Grand Re pulse". Elke militair die aan de Elko-nieuws Majoor Danckaerts heeft nog meer pijlen op -zijn boog. Hij geeft ook het „Elko-nieuws" uit. Elko is een afkorting van eerste legerkorps, en telkens wanneer 1 L.K. op manoeuvre gaat ver- óefening deelnam, ontving zo n schijnt dit Elko nieuws. Het boekje. Hij trof daarin aan een wordt te velde gestencild en on- inleidend woord van generaal Opsomer zelf, en een stukje van de commandant 4e divisie, gene raal majoor Couzy. Ook de le geraalmoezenier luit. kolonel W. L. A. Beuken en de leger-predi- kant luit. kol. dr. B. A. Bos schreven een artikeltje. Dan volgt van deskundige hand een algemene uiteenzetting over de oefening zelf, waarom manoeu vres als deze telkenjare moeten worden gehouden, en wat in gro te lijnen het karakter der oefe ning is. Daarnaast zorgt de sectie spe ciale diensten er voor, dat door bemiddeling van de dienst wel zijnszorg leger (de vroegere R. A.O.) de militairen van 1 L.K. geregeld van het nieuws uit Ne derland op de hoogte worden gehouden. Dagelijks komen er 'n 4000 dagbladen uit Nederland naar het manoeuvregebied, die gelijkelijk over de onderdelen worden verspreid: op elke acht soldaten een krant. Maandagmorgen arriveerden bovendien nog 2000 exemplaren van een Nederlands sportblad bij de militairen. En reken maar dat die aftrek vonden. Want of je nu op een Sherman door Haselunne davert dan wel in Den Haag op een kantoorstoel zit, de voetbaluitsla gen blijven altijd even belang wekkend. der de soldaten verspreid, voor Grand Repulse in een oplaag van 6000 exemplaren. Zij vinden er het weerbericht in, en het weer- praatje van de K.N.M.I. (voor soldaten op manoeuvre heel be langrijk). Verder het belang rijkste nieuws uit binnen- en buitenland, en als bladvulling 'n paar soldaten-moppen. Een ser geant leert een stel recruten de eerste beginselen van de exerci tie. Voorwaarts mars, hoofd links, hoofd front, hoofd recht, hoofd front, hoofd linksRe- cruut Peerkens schudt misprij zend het kaalgeknipte hoofd, en loopt tenslotte weg. „Ik ben niet van plan", zegt hij, om me te laten instruéren door iemand die zo besluiteloos is tograaf van de leger, film en fo todienst. In de namiddag wordt het blad gedrukt, des nachts met de veld post geëxpedieerd en de volgen de dag is het bij de troep in de voorste lijn, waar het inderdaad van hand tot hand gaat. Brigade-generaal als pseudo-krijgsgevangene Bij het Nederlandse leger korps behoort ook een krijgs gevangenenkamp. Gedurende de eerste dagen van de ma noeuvre, toen er nog geen krijgsgevangenen waren en er dus niets te doen viel, verveel den de militairen der Kon. Marechaussee zich, die hier dienst moeten doen. Brigade-generaal Le Fèvre de Montigny, de chef van de staf 1 L.K., die er op inspectie kwam, merkte dat, en daar de ledigheid des duivels oorkus sen is, zei hij: „Beschouw mij maar als krijgsgevangene en ga je gang". Dus werd de ge neraal ingeschreven, gefouil leerd, gewogen, gemeten, ge fotografeerd, van voren en van opzij, zijn vingerafdrukken werden gemaakt, hij werd scherp ondervraagd en na een uur was hij gereed om naar het interneringskamp te wor den afgevoerd. Maar toen was hij ineens weer de chef van de staf en zei tegen de commandant: „Uw mensen hebben goed gewerkt. Ik zal u morgen 50 man stu ren, dan kunt u voorlopig vooruit. Ik krijg ze wel graag dezelfde dag nog van u terug. Hetgeen prompt geschiedde. Legerkoerier in veldtenue Tijdens de oefening (nog voor zien van het nieuws over de oefening) ontvangt de soldaat om de andere dag „Legerkoerier", 't bekende militaire maandblad, of ficieel orgaan van de Kon. Land macht, dat gedurende de ma noeuvre als krantje van 4 pagi na's „in veldtenue" verschijnt. In totaal zullen zes nummers ver schijnen, die bij een Haagse drukkerij worden gedrukt in een oplaag van 18.000 exemplaren. Dus een op elke 2 soldaten. Te velde bevinden zich een redac teur van Legerkoerier en een fo- BOSTON, Massachusetts, 21 Sept. President Eisen hower heeft vandaag verklaard, dat voor de defensie geen enkele krachtsinspanning te groot is, wil Amerika stand houden tegen de vijanden van de vrijheid, „die met de verschrikkelijkste wapens voor de massavernietiging uitgerust zijn". Het was de eerste keer, dat Eisenhower in het openbaar over dergelijke wapens sprak sinds Rus land in Augustus bekendmaakte, dat in de Sowjet Unie een waterstofbom tot ontploffing gebracht was. Eisenhower gaf een overzicht van de dingen, welke zijn rege ring tot dusver volbracht heeft en sprak van andere die hij ver wacht tijdens de volgende zitting van het Congres te zullen vol brengen. Nergens in zijn rede repte hij over verlagingen van de inkom sten- en overwinstbelastingen, welke op 1 Januari van kracht zouden moeten worden. Het feit, dat hij niet over deze belastingverlagingen sprak, maar wel zei, dat geen enkele belas tingopoffering Amerika te groot moet zijn, doet de vraag stellen of de regering haar belasting standpunt opnieuw in overweging genomen heeft nu Rusland de waterstofbom blijkt te bezitten. De president zei: „Wij vrije mensen moeten ons voor onze krachtsinspanningen verenigen met allen, die oprecht streven naar een einde aan de dreiging van een catastrophale oorlog op de wereld. Wij zullen niet minder harts tochtelijk zelf de handen ineen slaanom een aanvaller, die deze bedreiging hoopt te gebruiken voor het regeren van de wereld, in zijn plannen te dwarsbomen". Het candidatentournooi SMYSLOV EN BRONSTEIN WONNEN ZURICH, 21 Sept (ANP) Gligoric heeft de afgebroken par tij uit de twaalfde ronde van het candidatentournooi tegen Smys- lov zonder verder te spelen ge wonnen gegeven. Ook de afge broken partij tussen Keres en Bronstein uit de twaalfde ronde werd uitgespeeld. Na 58 zetten gaf Keres zich gewonnen. Op 7 en 8 October De Ned. Kath. Middenstands bond houdt 7 en 8 October in Musis Sacrum te Arnhem een groot congres. Dit congres zal in hoofdzaak gewijd zijn aan een nieuw mid denstandsprogram voor de naaste toekomst, dat is opgesteld door een speciale commissie gevormd uit de N.R.K.M. en de Midden standscommissie van de K.V.P. De tweede dag van het congres komt het wel zeer actuele punt, de aanhangige fiscale wetsvoor stellen, aan de orde. Zoals bekend heeft dr Veld kamp, de staatssecretaris voor de Middenstand, een middenstands nota in voorbereiding, waarvan de verschijning tegen Januari 1954 is aangekondigd. De katho lieke middenstand heeft het wen selijk geoordeeld om aan de dis cussie, die hierover in en buiten het parlement zal gevoerd wor den, ook van haar kant een bij drage te leveren door de opstel ling van bovengenoemd program. Mr F. J. H. Bachg zal op het congres spreken over „Principiële uitgangspunten voor het midden- standsbeleid". Het Tweede Ka merlid dr W. de Kort leidt het de laatste tijd omstreden punt „Sociale voorzieningen voor zelf standigen" in. Prof. Romme spreekt over een onderwerp waarover eveneens verschil van inzicht is gebleken: „Verwezen lijking van het middenstandstop orgaan in de P.B.O.". In de slot zitting wordt „Het fiscaal beleid ten aanzien van de middenstand en de aanhangige fiscale wets voorstellen" besproken, in te lei den door prof. dr G. W. Groene- veld. ÉMipi «■ii i 1 f; -• ■■I r 111111111111 Zondagmorgen werd de H. Mis opgedragen voor de militairen die deelnemen aan de oefening „Grand Repulse". Een H. Mis in de frontlinie. OATIS MOET WACHTEN Wegens een overvloed van copie moeten wij vandaag de artikelenreeks van William Oatis voor één dag onderbre ken. U vindt morgen het ver volg van zijn belevenissen in de Roezienje-gevangenis weer op de bekende plaats. (Advertentie) HET BLAD, WAAR UW GROOTOUDERS GROOT MEE WERDEN, IS EVEN JONG ALS U. SHEER UIT HET I». Vil DEZE WEEK DRAMA OP DE VELUWE Een mysterieuze moordaanslag. Zelfs de inspecteur van politie onder verdenking. Louis de Bourbon vertelt het U. HAAIEN „Wij dachten, dat haaien lafaards waren, omdat ze zelfs bang waren voor onze filmcamera's, maar toen ontmoetten we er een IN 33 UUR NAAR PARIJS Lindbergh start met zijn mee slepende reportage. HET NOODLOT TREFT DE KONIJNEN Onnadenkendheid van een dokter RAKETTEN BESTORMEN DE HEMEL EN U BLIJFT ER GEESTELIJK ZO GEZOND BUI 's-GRAVENHAGE, 21 Sep tember Van Januari tot Sep tember 1953 zijn ongeveer 28.200 Nederlanders geëmigreerd. De komende maanden zullen nog verscheidene schepen en vliegtuigen met emigranten naar Canada, Australië, Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland vertrekken, waardoor het totaal aantal ge- emigreerde Nederlanders dit jaar de 30.000 ruimschoots zal over schrijden. Zaterdag j.l. vertrok de „Siba- jak" uit Rotterdam met 376 emi- franten naar Canada. Van Schip- ol vertrok dezelfde dag een K. L.M. emigrantenvliegtuig naar Canada met ongeveer 60 passa- fiers. Vanmiddag is van Schip- ol een vliegtuig met ongeveer 60 emigranten naar Australië vertrokken. Op de „Grote Beer" die morgen uit Rotterdam naar Canada vertrekt, zullen zich 475 emigranten inschepen, eveneens morgen vertrekt naar Canada een K.L.M.-vliegtuig met ongeveer 60 emigranten. Óp 28 September gaan ongeveer 60 emigranten per vliegtuig naar Canada. De vertrekdata van de emi grantenschepen zijn voorlopig als volgt vastgesteld: 29 September: Zuiderkruis naar Canada (600- 650 emigranten), 1 October: Jo- han van Oldenbarnevelt naar Australië (ongeveer 1400 emi granten), 20 October: Grote Beer naar Canada, 20 October: Zui derkruis naar Zuid-Afrika, 28 October: Sibajak naar Australië. 17 November: Grote Beer naar Australië, 17 November: Grote Beer naar Canada, 1 December: Waterman naar Zuid Afrika, 14 December: Zuiderkruis naar N.- Zeeland. Het bestuur van de J.O. in de K.V.P. schrijft ons: De katholieke politieke eenheid is, door de oproep van Z.E. Kar dinaal de Jong, na de jongste Ge meenteraadsverkiezingen binnen de Partij, een onderwerp van enorme betekenis geworden. Ten einde deze zo vurig begeerde ka tholieke politieke eenheid niet een vrome wens te laten blijven en haar binnen het door de his torie aangewezen verband van de K.V.P. tot werkelijkheid te doen worden, heeft de Partij, van haar verantwoordelijkheid bewust, ge meend dit probleem centraal te moeten stellen in het werkpro gram van het komende seizoen. Daar de gehele Partij zich over dit vraagstuk heeft te beraden, heeft het bestuur van de Jongeren Organisatie gemeend ook de jon geren actief te moeten inschake len. Het congres van de K.V.P. op 7 en 8 November zal in het teken staan van de katholieke politieke eenheid. Vóór het congres wordt onder de werkgroepen een enquête ge houden over de eenheid. Aan beiden het congres en de enquête gaan de jongeren met alle kracht meedoen. Met die enquête wil de leiding van de Partij bereiken, dat alle ka derleden zich bezinnen op de consequenties die de woorden van de kardinaal hebben. Wij mogen niet in alle gemoedsrust gaan teren op deze woorden. Integen deel! Wij zullen ons allemaal moeten afvragen of het huis van de K.V.P. wel zodanig gebouwd is, dat alle katholieken daar hun onderdak kunnen vinden. De jongeren, die zich tot goede leden van de K.V.P. willen vor men, zullen aan deze enquête zeker meedoen. Alle jongeren afdelingen hebben de formulieren ontvangen. Het secretariaat ziet met belangstelling de antwoorden tegemoet. En dan het congres. De stel lingen voor de sectievergaderin gen zullen tjjdig gereed zijn. Ook hierin zitten vele mogelijkheden voor studie en vorming, welke we moeten benutten. Aan de voorbereiding van dit congres, welke op de allereerste plaats in de afdelingen dient te geschieden, zal bovendien ook het op 10 en 11 October te Baarn te houden weekend worden besteed. Direct na het congres verschijnt de eerste uitgave van onze werk groep die gewijd zal zijn aan het gezin. Verschillende aspecten van het gezin en de gezinspolitiek zul len hierin worden behandeld. Het is de bedoeling, dat de afdelingen de inhoud van deze werkmap be studeren en onderling bespreken en hun mening hierover kenbaar maken aan het secretariaat. Aan het einde van het seizoen zal hieraan dan ter afsluiting een Jongerenraad worden gewijd. Wij hopen dat bij deze gelegenheid een grootse visie op het geheel gevonden zal worden. Naast dit alles zullen in de loop van het jaar nog een vijftal weekends te Baarn worden geor ganiseerd, die open zullen staan voor leden uit combinaties van de jongerenkringen. In de nacht van Zondag op Maandag reed te Goes een zwa re trailer met aanhangwagen van de firma W. den Exter uit Axel in volle vaart het café van hotel „Nieuw Goes" binnen. Tengevol ge hiervan werd een bezoekster van het café, de 30-jarige mevr Schoutens uit Goes zo zwaar ge wond, dat zij kort daarna in het. St. Joannaziekenhuis overleed Haar man kon na verbonden tc zijn naar huis terugkeren. Het druk bezochte café werd volko men verwoest. De trailer was met twee andere wagens op weg naar Wemeldinge om mosselen te halen voor Frankrijk. De wagen die voor de trailer reed, moest plotseling remmen voor een fiet ser. Toen de chauffeur van de trailer ook remde, schoot zijn wagen over de weg het café in. Het hotel werd reeds twee maal eerder verwoest: Eerst in 1940 door een bom en later in 1945 door granaatvuur. (CopyrighLtwJtërr* Bouwen, Copenhogtn

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5