Overdracht rectoraat aan Universiteit en Hogeschool Ere-promotie van H. J. van Doorne SCHADUWEN Financiën en Economie boven Venetië sïïks programma UW PUZ van vandaag Weinig promoties - Slechte huisvesting - Overheidsbemoeiing ongewenst - Zonder proefschrift geen meester in het vak? Plechtigheid in Delft Scheepsberichten Beurs Naar wij vernemen Neem ■n.AKKER, Paeina Dinsdag 22 September 1953 Maandag heeft aan de Univer- i heeft beëindigd. Nochtans heeft siteiten en Hogescholen de jaar lijkse rectoraatsoverdracht plaats gehad. Tijdens deze plechtigheden gaven de aftredende rector-imag- nifici een overzicht van de lot gevallen van universiteit en ho geschool in het afgelopen studie jaar. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam had vorige week reeds de overdracht van het rec toraat plaats. de in het vorig jaar ingetreden vermindering van de studenten, die zich voor de eerste keer aan de Hogeschool lieten inschrijven, zich niet voortgezet. Er valt ten deze zelfs een verbetering te con stateren n.l. van 49 op 65. Uit droevend werd genoemd. Het pro motieprobleem is echter niet iets specifieks Rotterdams, aldus de aftredende rector, want niet zo zeer het schrijven als wel het uit geven van een proefschrift stelt de promovendi voor ongekende moeilijkheden. Als oplossing voor dit probleem ziet prof. Kernkamp het meer en meer laten verschij nen van proefschriften in gesub sidieerde reeksen, die dan te be schouwen zijn als publicaties van academische instellingen. Utrecht Prof. dr. V. J. Koningsberger, die gisteren het rectoraat van de Utrechtse universiteit overdroeg kan. voor als een der allerbelangrijk ste argumenten art. 43: „Het pre sidium stelt de concept-begroting der universiteit op". Een ieder voelt, aldus de aftredende rector, hoe belangrijk dit is, hoezeer hier een stap in de richting van auto nomie der universiteit wordt ge daan. De onderwijstaak van de nieuwe rector zal echter zeer op de achtergrond moeten staan, zo betoogde prof. van den Bergh. Die taak kan onmogelijk tenvolle met die van rector worden ver enigd, reeds in het verleden niet, maar in de toekomst nog min der. En voorts zal de loodzware en nog steeds zwaarder worden de last der representatie geheel of althans goeddeels van zijn schouders moeten worden geno men. Deze dagelijkse representa tie doorkruist de bestuurstaak en verstoort de geestelijke rust, die de bestuurder van een groot ge heel voor weldoordachte, con structieve arbeid niet ontberen In het verdere deel van zijn beklaagde de scheidende aan prof. dr. H. C. Rümike, vroeg aandacht voor de klachten over rede Noord-Brabant en Limburg kwa- ruimtegebrek en onvoldoende rector zich over de huisvesting men resp. 42 en li pet. van het outillage van een aantal instituten i van de universiteit die èn Am- aantal ingeschrevenen, daarna i en klinieken. Ook betoogde de af- sterdam èn ons land onwaardig is. volgden Gelderland 7 pet., Noord- j tredende rector, dat bij de Se- Ook gaf prof. van den Bergh als k „„t v„,ri-wr,nar,rf f. naat ernstige bezwaren bestaan - - Holland 6 pet., Zuid-Holland 5 Katholieke Universiteit j pet, Utrecht, Overijssel en Zee- J tegen het ontwerp Hoger Önder- Aan de Katholieke Universitet* 1J ;-J zijn opvolger prof. dr. J. Robbers S.J. Prof. Petit zei in zijn rede, dat in 1953 het aantal studenten 1313 bedroeg tegen 1298 in het vorig jaar. Het aantal medische studenten is ruim 150. De getalsdaling in de juridische tegen de wijze, waarop in de „leiding" der universiteiten wordt land ieder 2 pet., Friesland en wijswet, o.a. tegen samenstelling te Nijmegen droeg prof. mr. Oh. I Groningen ieder plm. 1 pet. Het en arbeidsterrein van de voorge- J. M. Petit het rectoraat over aan aandeel van Indonesië, de Antil- nomen hoge academische raad en 1 T jen gn gurjname in totaal is 4 pet. Aandadht schonk de aftredende rector o.m. aan het grote aantal afgelegde doctorale examens, n.l. perkte invloed" op de gang van verbonden", maar de meester- 92. De rector gaf als zijn mening zaken verder beknot te zien. Ook titel worde slechts door promotie ronnon r4 o+ ♦onflOt/n ffO VQ11 -jlJ TV1.„1 zyn mening te kennen, dat de overheid het schrijven van proef schriften op iedere denkbare wij ze behoort aan te moedigen. Wat de juridische faculteit betreft, zou wellicht de volgende eenvou dige gedachte een oplossing bie- voorzien. De Senaat wenst onder i den: de effectus civilis blijve, als geen beding zijn toch reeds be- I thans, aan het' doctoraal examen te kennen, dat tengevolge van j waarschuwde prof. Koningsber- faculteit zette door. De voorkeur t verschillende factoren de plaat- I ger ernstig tegen een sterke over- voor de leraarsvakken nam toe, in het bijzonder voor de klassie ke talen en het Frans. De be langstelling voor het Spaans, Ita liaans en zelfs Russisch is groei- j en de. De aftredende rector-magnifi- eus betoogde, dat het grootste der ontworpen gebouwen voor de me dische faculteit, zes verdiepingen hoog, in October 1955 voltooid zal zijn. In het afgelopen jaar deden 410 studenten examen. Hiervan waren er 168 in de rechtsgeleerd heid. In totaal werden 194 docto raalexamens afgenomen, waar van 133 met goed gevolg. Het aantal promoties bedroeg slechts 8 tegen 17 in 195051. De aftre dende rector noemde het geringe aantal promoverende juristen beschamend. Dat zo weinigen een promotie doorzetten als zij een maal de universiteit verlaten heb ben, deed spreker denken aan het singsmogelijkheden vrij gunstig heidsbemoeiing met de werk- blijven. Van de doctorandi heb ben 34 buiten de landsgrenzen zaamheden van het bureau stue dentenlbelangen, dat in toenemen- van wie 27 buiten Europa mate zijn bemiddeling verleent een betrekking gevonden. Ook het aantal academisch gevormde accountants vertoont in het laat ste studiejaar een record, n.l. 8. Daarentegen verloopt het aan tal promoties in dalende lijn, in het afgelopen jaar slechts 2. Leiden In zijn rede, waarmede prof. dr. J. J. L. Duyvendak het rectoraat van de Leidse Universiteit over droeg aan zijn opvolger prof. mr. J. J. M. van Bemmelen wees hij er dip, dat de Leidse universiteit een der waardevolste cultuurgoe* deren is, die bescherming ver- ~er ïaSpfaatarm^enhop dende er~°P. dat deze over- evenzeer aanspraak maxen op j d d rig a_ bij het treffen van sociale voor zieningen voor studenten. Dit is en behoort te blijven een universitaire aangelegenheid, al dus de rector. Verder memoreerde prof. Ko ningsberger de belangstelling van het buitenland voor de universi teit. Het aantal promoties bedroeg 75 (vorig jaar 62). Amsterdam Aan de gemeentelijke universi teit van Amsterdam droeg prof. mr. dr. G. van den Bergh het rec-i toraat over aan zijn opvolger prof. dr.1 M. W. Woerdeman. In zijn redevoering wees de schei- offers van de gemeenschap voor haar verdediging geëist wor- zaad tussen de doornen, dat door den. Het universitair budget is bekommernis om het andere weliswaar sterk gestegen, doch er wordt verstikt. Prof, Petit juichte de algeheel veranderde structuur van het stu dentencorps in het N.S.C. toe. Kath. Economische Hogeschool Hier was het prof. mr. W. C. L. van der Grinten, die de waar- I soortige rector treedt op. Ver- 1 wacht mag namelijk worden, dat de nieuwe rector een niet gering aantal jaren zijn plaats zal be zetten. Tezamen zal hij met de kanselier-directeur het presidium van de universiteit vormen. Deze nieuwe bestuursvorm is een uit vloeisel van de vorig jaar door is meer nodig, want die stijging heeft geen gelijke tred gehouden met de stijging van het totaal der rijksbegroting. De aftredende rector memo reerde, dat in het afgelopen jaar 62 promoties aan de universiteit digheid van rector-magnificus i plaats vonden, waarvan 14, dus overnam van prof. dr. M. J. H. dijna een kwart met lof. Van de- Smeets. Deze laatste memoreerde partementale zijde is nogal eens in zijn overdrachtsrede de zeer betoogd, alsdus prof. Duyvendak, geslaagde viering van het vijfde dat de promotie voor elke stu- lustrum der Hogeschool en de dent de normale bekroning van ere-promotie van dr. Robert i zjjn studie moet zijn en dat de Q11 m o rr 1 verkregen. Zonder pro'efsohrift geen meester in het vak, aldus prof. van den Bergh. West Bromwich Albion naar Nederland? Naar wij uit Londen vernemen, heeft de Engelse eerste divisie club West Bromwich Albion een uitnodiging van de K.N.V.B. ont vangen, om Woensdag 7 October als sparringpartner op te treden voor het voorlopig Nederlands Elftal, in een oefenwedstrijd voor de interlandwedstrijd Nederland- België, welke 25 October te Rot terdam wordt gespeeld. Het bestuur van West Bromwich Albion, dat momenteel de leiding heeft in de eerste divisie, zal bin nen enkele dagen een besluit ne men of de uitnodiging zal worden geaccepteerd. BROMFIETSER GEDOOD ROTTERDAM, 21 Sept. Op de Groenendaal ter hoogte van de Goudsewagenstraat is gisteren de 20-jarige kantoorbediende W. Haring van de Oost-Sidelinge met zijn bromfiets in botsing gekomen de gemeenteraad van Amsterdam met een personenauto. Hij moest vastgestelde verordening tot re geling van de universiteit. Prof. van. den Bergh juichte deze nieu we regeling toe en noemde hier in het Westerziekenhuis worden opgenomen. Daar is hij heden morgen aan de bekomen verwon dingen overleden. DELFT, 21 Sept. De buiten gewone vergadering, welke tel- kenjare door de Senaat der Tech nische Hogeschool in de tweede helft van September wordt belegd om de rector-magnificus die zoals men weet hier voor een periode van vijf jaren is benoemd gelegenheid te geven de lot gevallen van de Hogeschool in het afgelopen studiejaar de revue te laten passeren, was vandaag van meer betekenis dan anders. In de vergadering van heden middag in de Westerkerk aan de Hugo de Grootstraat is nl. na de rede van de rector, het diploma van doctor in de technische we tenschap, honoris causa, uitge reikt aan de heer H. J. v. Doorne, directeur van van Doorne's Auto mobielfabrieken te Eindhoven, die het eredoctoraat, gelijk men zich zal herinneren, op 1 April van dit jaar werd aangeboden bij gelegenheid van het zilveren jubileum van de D.A.F. Begrijpelijkerwijze bestond er voor deze senaatsvergadering dan ook een zeer grote belangstelling van officiële zijde. Rede prof. ir J. J. J. Broeze Bij de erepromotie trad als promotor op prof. ir J. J. Broeze, hoogleraar in de werktuigbouw kunde. Hij hield een rede waarin hij in de eerste plaats een korte levensschets gaf van de promo vendus. De gegevens voor die schets had hij ontleend aan de uitgebreide beschrijving van de hand van de directiesecretaris van de D.A.F. Zich vervolgens tot de heer van Doorne wende, zei spr., dat de Senaat zich omtrent zijn persoon direct het beeld had gevormd van een uitzonderlijke figuur, kundig, energiek, inventief en ondernemend. Daardoor was er al spoedig de gezamenlijke overtuiging dat een persoonlijkheid als de zijne eer betoon toekwam. Voor dat doel heeft de Senaat echter slechts één middel ter beschikking. De Senaat kwam tot de conclusie dat dit middel kon worden benut, omdat de heer van Doorne een zo bij uitstek brillant exponent der techniek is, dat zelfs aan de rechtzinnigste interpretatie van het doctoraat der technische we tenschap wordt voldaan. Schuman. In de laatste vier studiejaren eisen, aan een proefschrift te stellen, desnoods iets verlaagd bedroeg het aantal volledig inge- m0eten worden om dit te berei- sohreven studenten resp. 758, 781, ken_ Prof Duyvendak zou een 725 en 675, een daling welke dergelijke ontwikkeling een ramp o.m. voortvloeit uit de omstan- 1 digheid, dat het grote aantal stu denten, dat zich in de eerste ja ren na de bevrijding liet inschrij ven, langzamerhand de studie WOENSDAG 23 SEPTEMBER '53 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00—-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.18 Gewijde muz. 8.45 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V.d. vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.05 „Zee wier", hoorspel. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Amus. muz. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interker kelijk Thuisfront. 13.20 Metropole ork. 14.00 Gram. 16.00 V.d. jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Mil. rep. 18.00 Salonork. 18.30 Spectrum v.h. Christ. Organisatie- en Ver enigingsleven. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Boek- bespT. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Omr. ork. 21.15 „Om de Christ, school", caus. 21.35 Hammondorgel. 21.50 Gram. 22.00 Reportage. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Idem. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V.d. huisvr. 9.00 Gym. v.d. huisvr. 9.10 Gram. (9.35—*9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 V.d. vrouw. 11.00 R.V.U.: „Dickens als waar nemer van de mens en zijn ge drag", door mevr. Dra M. M. Moldingh: Eerste lezing: „De on zakelijke reiziger". VARA: 11.30 Gram. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V.h. platteland. 12.38 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Promenade ork. 14.00 „De weg omhoog", caus. 14.15 Gram. 15.00 V.d. kinderen. 16.00 Hoorn en hoge tuba. 16.10 V.d. jeugd. 16.45 Vd.. zieken. 17.15 Dansmuz. 17.50 Regerings- uitz.: Jeugduitz.: „Ontdekkings reizen in Suriname" door Dr J. I. S Zonneveld. 18.00 Nws. en com mentaar. 18.20 Mil. rep. 18.30 R.V.U.: „Waarheid en verdicht sels over de sterren", door Dr H. Groot. Derde lezing: „Zijn er be halve de aarde nog andere hemel lichamen bewoond?" VARA: 19.00 Gram. 19.15 „Natuurlijk de Partij van de Arbeid", klankb. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 „De ster ken voor de zwakken", caus. 20.15 Accord, muz. 20.50 „De rechtbank veroordeelde hedenhoorsp. 21.40 „En wat nu?", toespr. 21.45 Sopr. en piano. 22.05 „De bijen en hun taal", caus. 22.20 Gevar. muz. 22.50 Sport. 23.00 Nws.'23.15 Socialistisch nws. in Esperanto. 23.20 Orgelsp. 23.4024.00 Gram. achten. De doctorsgraad mag niet devalueren tot afsluiting van een academische studie. Het feit, dat ongeveer 40 procent van de Ne derlandse studenten het doctoraal examen niet haalt, plaatst de uni versiteit voor een ernstig pro bleem. Naar de mening van prof. Duyvendak mag hieruit niet wor den geconcludeerd, dat de uni versiteit haar eisen te hoog stelt, doch wel, dat haar organisatie niet meer aan de behoeften der huidige maatschappij voldoet. Rotterdam Aan de Nederlandse Economi sche Hogeschool te Rotterdam droeg prof. dr. J. H. Kernkamp het rectoraat over aan prof. dr. B. Sdhendstok. De aftredende rec tor constateerde in zijn rede een kleine daling van het totaal in geschreven studenten, hetgeen hij eühter niet verontrustend noem de omdat het cijfer der eerste jaars een stijging vertoont. Zes promoties hadden plaats, een aan tal, dat door prof. Kernkamp be- Tankvaart Caltex Leiden p. 20 Kp St Vincent/R'dam; Caltex Nederland p. 20 Pantellaria/Sidon; Ena 20 Suez/Alexandrië; Malvina p. 20 Guardafui/Suez; Rotula 20 Cura sao; Caltex Delft p. 20 Malta/ R'dam; Caltex Utrecht p. 20 Quessant/Sidon; Enggano 19 Co lombo/Aden; Erinna 19 Liver- pool/Curagao; Hersilia 20 Lagua- ria/Curasao; Kieldrecht 20 Suez; Macuba p. 19 Kreta/La Spezia; Metula 20 Surabaja/Pladju; Mirza 20 Miri/Shimotsu; Murena 20 Pt Said; Myonia 20 Stanlow; Ondina 19 Balikpapan/Surabaja; Rita 21 Pladju; Saroena 19 Saigon/Miri; Woensdrecht 20 Miri; Hos 20 Hamburg. Passagiersschepen Cottica 20 Plymouth/A'dam; Oranjestad 21 Curasao/Aruba; Jagersfontein 20 Pt Elizabeth/ Eastlondon; Westerdam 19 New York/R'dam; Rijndam 21 R'dam; Noordam p. 20 Scilly eil./New York; Nieuw Amsterdam 20 340 m. W. Landsend/New York; Maasdam 19 New York; Bonaire 21 Barbados; Oranje p. 20 Finis- terre/Pt Said; Sibajak 21 South ampton/Halifax; Waterman 20 Papeete/Wellington; Willemstad 20 Antwerpen; Zuiderkruis 20 500 m. ONO Kp Race/R'dam: Willem Ruys 21 Colombo: Oranjefontein 19 160 m. ZW Monrovia/Tene- riffe; Groote Beer 20 New York/ R'dam; Boskoop 19 Kingston/ Aruba; Boschfontein 19 Pt Sudan/ Aden. Vrachtvaart Gordias 20 Istanbul; Ganyme- des 20 Hamburg/Antwerpen; Agamemnon 21 San Juan/Ant- werpen; Markelo 20 Sundsvall; Bali 20 New York/Casablanca; Drente 21 Suez/Pt Said; Maas haven 22 Pt Harcourt; Modjo- kerto 22 Tj. Priok verw.; Roe- biah 22 Chittagong verw.; Tara 19 Rio de Janeiro; IJssel 23 Am sterdam; Amstelstad 21 Mombasa, Rademakers verlaadt het dividend De fabriek te Rotterdam van de N.V. Metaalbedrijf Radema kers is gedurende 1952 weer goed van opdrachten voorzien geweest. Er werd een begin gemaakt met de serieproductie van vraahtauto- mobielen. Ook zijn de eerste exemplaren afgeleverd van een grote opdracht voor tandwiel overbrengingen voor diesel-elec- trlsöh spoorwegmaterieel. De ge mechaniseerde ijzergieterij te Klazinaveen kon geen gunstig be drijfsresultaat bereiken, zodat de financiële uitkomsten bij 1951 achterbleven. Het totaal der ba ten bedroeg f 635.096,Na di verse voorzieningen resteert een winst van f 175.072,- (f 191,847,-). Voorgesteld wordt een dividend van 4 pet. (5 pet.). In het nieuwe boekjaar zijn voor de beide fabrieken zeer be langrijke orders genoteerd, waar door een goede bezetting tot ver in 1954 kon worden verkregen. De eerste helft van 1953 ken merkte zich dan ook door een aanmerkelijke verbetering van de bedrijfsresultaten, aldus het verslag. Meer uitgaven voor consumptie Uit berekeningen van het C.B.S. blijkt, dat de waarde van de con sumptieve uitgaven der Neder landse bevolking (1949 is 100) gedurende Juli met 15 punten is gestegen tot 134. Het prijsindex cijfer bleef onveranderd, zodat de hoeveelheid in Juli met 12 ge stegen is tot 111, of per hoofd der bevolking van 93 tot 105. De stijging is het sterkst in de sector van de duurzame consump tiegoederen. Hier is niet alleen het waardecijfer van 97 op 129 gekomen, doch daalde tevens het prijscijfer met 1 tot 113. Het faoe- veelheidscijfer liep hierdoor met 29 punten omhoog tot 114, of per hoofd der bevolking met 27 tot 108. Het waardecijfer van de voe dingsmiddelen kwam in Juli op 142, tegen 133 in Juni. Het prijs cijfer bleef gelijk op 130, zodat het hoeveelheidscijfer van 102 tot 109 steeg. Ook het hoeveelheids cijfer voor de genotmiddelen is gestegen en wel van 89 tot 97. De overige goederen en diensten zfjn in hoeveelheid met 6 punten gestegen tot 113. Verlies „Sindang Sari" verder gestegen Volgens het verslag over 1952 van de N.V. Cultuur-Maatschappij „Sindang Sari" kon geen gebruix worden gemaakt van de machti ging tot vervreemding van aan de vennootschap toebehorende on roerende goederen en rechten. Ernstige gegadigden voor de af te stoten objecten waren er niet. Het verlies is met bijna f 5000, verder opgelopen tot f 828.888, Dit wordt veroorzaakt door nood zakelijk geachte afschrijvingen op enkele ondernemingen. Het bruto exploitatiesaldo bedraagt Rp. 91.096. Na afschrijving ad Rp. 116.3166 ontstaat een nadelig ex ploitatiesaldo van Rp. 25.220. De kinacultuur gaat nog steeds ge bukt onder tegenwerkende fac toren van uiteenlopende aard, al dus het verslag. In het begin van 1953 is het oogsten van kinabast op bescheiden schaal hervat, ter aanvulling van de voorraad te Bandung. Teleurstellende markt AMSTERDAM, 21 Sept. De beurs is vanmiddag erg tegen gevallen. Men had een ongeveer prijshoudende markt waarschijn lijk geacht, maar onmiddellijk na opening sloegen de koersen de benedenwaartse richting in onder leiding van Kon. Olie. Wat de reden hiervan was kon eigen lijk niemand zeggen, klaarblij kelijk is men nog niet optimis tisch gestemd over de ontwikke ling van Wallstreet. Olies open den bijna 4 punten lager, maar herstelden zich enigszins na mid- denbeurstijd. Slotnotering 313 1/4 (315 7/2). AKU moest 2 punten verlies incasseren, Philips en Unilever circa 1 lager. Ook de Indonesische sector kwam op een lager niveau, ver liezen van 1 tot 2 punten waren hier vrij veelvuldig. Aandelen Cultuurbank, die ex 5 pet. divi dend werden verhandeld, bleken vast te zijn. Er kwam een note ring tot stand van circa 67 tegen Vrijdag 69V2, zodat de helft van het dividend al weer- is inge haald. Indonesische gemeente leningen iets lager. De seheep- vaartafdeling wist zich tegen de marktstemming in uitstekend te handhaven. Van de staatsfondsenmarkt valt weinig opmerkelijks te verhalen. De noteringen weken nauwelijks af van Vrijdag, alleen de con versielening was vrij vast. Young vertoonde een iets levendiger beeld, na een onveranderde ope ning op 118, daalde de notering ruim 1 punt, om vervolgens te stijgen tot 119%. Een en ander ging gepaard met vrij behoor lijke handel. Amerikanen stil. Prof. Broeze ging hierop nader in en besloot zijn rede met de volgende woorden: „Geachte heer van Doorne, op grond van uw uitstekende verdiensten voor de ontwikkeling van de Nederlandse nijverheid op het gebied van de bouw van motorvoertuigen en aanverwante constructies in uw hoedanigheid van constructeur en ondernemer, verklaar ik, namens de Senaat van de Technische Hogeschool, ingevolge zijn besluit van 27 Maart 1953, krachtens zijn bevoegdheid hem door de wet verleend, u Hubertus Josephus van Doorne te zijn doctor in de technische wetenschap, honoris causa, met alle rechten, door wet en gewoonte aan de doctorstitel verbonden". In aansluiting hierop reikte spr. het diploma aan dr v. Doorne uit en deed dit vergezeld gaan van een hartelijke gelukwens. Rede dr H. J. van Doorne Tenslotte was het woord aan dr H. J. van Doorne. Hij richtte een dankwoord tot de rector- magnificus en de leden van de Senaat, waarna hij het werk van een constructeur vergeleek met dat van een kunstenaar. Vervolgens zei spr. dat hij het zeer op prijs stelt dat de doctors graad hem niet alleen is verleend op zijn verdiensten als construc teur, doch ook als ondernemer. Spr. aanvaardde de doctorstitel in de wetenschap dat hiermee ook de verdiensten van de vele trouwe medewerkers in zijn be drijf, aan wie hij zich zo zeer verplicht voelt, erkend worden. Meer dan 250.000 voor Griekenland 1 October sluit de inzamelingsactie Het hoofdbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis zal op 1 October zijn inzamelingsactie ten bate van de slachtoffers der aard bevingen op de Griekse eilanden beëindigen. Met grote dankbaar heid constateert het hoofdbestuur, dat, dank zij de offerzin van het Nederlandse volk, thans meer dan f 250.000,bijeengebracht is voor welk geld reeds vele waar devolle goederen naar Grieken land zijn verzonden. Tot hen, die nog willen bij dragen tot de hulpverlening, richt het hoofdbestuur het verzoek zulks te doen vóór 1 October b.v. door storting op gironummer 777 van het hoofdbestuur, onder ver melding: Hulp aan Griekenland. botste Zaterdagmorgen een per sonenauto in volle vaart tegen een vrachtwagen op de Rijksweg no. 13. waarbij de vrachtwagen op het rijwielpad terecht kwam en de personenauto tien meter verder ondersteboven op een parkeerstrook belandde. De be stuurder van de personenauto liep een ernstige hersenschudding op.... werd in Zaandam gisteren de 45000ste inwoner geboren. Het was Grietje Dolleman, wier vader door burgemeester Thomassen werd ontvangen en van de bur gervader een spaarbankboekje met een inbreng van flOO.*— in ontvangst mocht nemen is aan boord van een Nederlands schip in Maart een omvangrijke diefstal gepleegd. In Beiroet wer den in totaal 70.000 sigaretten en twee dozen met peniciline ont vreemd. Een voorlopig onder zoek wees uit, dat acht leden van de bemanning hieraan schul dig waren. Bij hun aankomst in Rotterdam werden ze aangehou den bezocht de republikeinse senator Arthur V. Watkins, die op het ogenblik op studiereis door Euro pa is, onze minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff. Senator Watkins maakt studie van emigratie- en vluchtelingenvraagstukken en is o.a. voorzitter van de commissie voor emigratie en nationaliteits- politiek. Kruiswoordpuzzle no. 249 HORIZONTAAL: 1. deel van de bijbel 3. langwerpig rond 7. voorzetsel 9. voorzetsel 11. belofte 12. tenen mandje 13. trage 15. kort ogenblik 18. soort aap 21. hemellichaam 23. schrijfbehoefte 25. bijwoord 26. heilige 27. de onbekende 28. rivier in België 29. niet vroeg 32. inwendig orgaan 34. soort sport 37. ijle 38. geneesheer 40. kledingstuk 41. eerste vrouw 43. Europeaan 45. voorzetsel 46. luister 47. zoals de akten getuigen VERTICAAL: 1. voorzetsel 2. onbep. telwaard 4. deel van een vogel 5. als eerder 6. stand der edelen 7. voorzetsel 8. voegwoord 10. lekkernij 12. boon (Eng.) 14. afzichtelijk wezen 16. insect 17. made der langpootmug 19. pers. vnw. 20. vorm van stampen 22. vogel 24. vervoermiddel 30. plaats in Duitsland 31. lidwoord (Fr.) 33. tegen 35. kleur 36. weg met bomen 37. inhoudsmaat 39. sportterm 40. onmeetbaar getal 42. familielid 44. dwarshout Oplossing kruiswoordraadsel 248 HORIZONTAAL: 1 ol, 2 pas, 5 pil, 6 els, 7 ar, 8 trea, 11 kloek. 14 Haarlem, 17 na, 18 ed, 19 elan, 21 dr, 22 fa, 23 on, 24 eb, 25 fr, 26 etser, 29 verteren, 32 node, 34 aneta, 35 er, 36 eg, 37 ed, 38 mal. 39 nel, 40 re. VERTICAAL: 1 ontheffen, 2 peer, 3 al, 4 ss, 5 pro, 7 al, 9 radar, 10 ea, 11 kma, 12 ende, 13 karbonade, 15 lente, 16 el, 20 noren, 23 oever, 27 sr, 28 etage. 30 re, 3e eter, 33 del, 36 en. Wie zag deze vogel? Zondagmiddag is nabij Haar lem een koe-reiger gezien. Dit is een kleine witte reiger, die zich graag nabij koeien ophoudt en tot de beschermde vogels behoort. De mogelijkheid bestaat, dat dit een ontsnapt dier, of dat het een verdwaald wild exemplaar uit het Middellandse zeegebied is. In het laatste geval is bovenstaande waarneming een uiterst zeldzame. Men wordt verzocht om eventuele aanvullende waarnemingen door te geven aan het Zoölogisch La boratorium te Amsterdam (K2900 -52214). Indien mogelijk met op gave van kleur van de poten en snavel. Prof. G. H. Niesen dodelijk verongelukt Zaterdagavond ongeveer acht uur is op dé Rijksweg Den Bosch - Nijmegen, onder de gemeente Schaijk, prof. G. H. Niesen van het Groot-Seminarie te Haaren door een autobus aangereden en op slag gedood. Prof. Niesen, die in zijn geboorteplaats Wanroy de installatiëfeestelijkheden van de nieuwe burgemeester had bijge woond, was per bromfiets op weg naar Haaren. (Advertentie) Naar de Italiaanse film „Ombre sul Canal Grande" met Isa Pola en Antonio Centa in de hoofdrollen. Uitgebracht door Standaard Films. 26. Er Het bevel van Martelli was kort en gebiedend: achteraan!" Uit het huis kwam inmiddels een vrouwenfiguur. Heel haar wezen verried onsteltenis. Ze had gemerkt ,dat Stefano zijn „wacht even" slechts had gebruikt als voorwendsel om het huis aan de achterkant te verlaten, in zijn motorboot te springen en te ontvluchten. Ze zag bovendien, dat de politie de achtervolging inzette en liep daarom langs de kleine wegen en over de talloze bruggen in de hoop Stefano nog tijdig te kunnen bereiken en hem tot andere gedachten te kunnen brengen. Want de achtervolging van Martelli was meedogen loos en droeg bovendien het kenmerk, dat er voor Ste fano niet de geringste kans bestond. Zodra hij Venetië zou hebben bereikt, zou het hele politie-apparaat in werking worden gesteld en dan was ontsnappen via de autoweg niet meer mogelijk. Maar, Martelli moest ook rekening houden met de mogelijkheid, dat Stefano ergens in oud-Venetië wilde onderduiken en dan zou het veel moeilijker zijn de hand te leggen op de vluch teling. Vandaar, dat hij Gianni aanspoorde met zijn motorboot de hoogste snelheid te bereiken. Zodra Stefano bemerkte, dat zijn achtervolger hem inhaalde, stevende hij naar een gedeelte, vanwaar hij er in zou slagen de stad te bereiken. Reeds voer hij tussen de uitlopers van Venetië, een gedeelte waar enkele pakhuizen en verspreide huizen een buitenwijk van de lagunenstad vormden. Zonder zich de tijd te gunnen om zijn boot vast te meren, sprong hij aan land en ijlde langs heggen en over kleine bruggen het dichter bewoonde deel tegemoet Zodra Martelli constateerde, dat hij hem met door te varen uit het oog dreigde te verliezen, liet hij eveneens aanleggen om aan wal te springen. Zijn speurzin zei hem, dat Stefano zou proberen een dicht-bewoonde volkswijk te bereiken. Zijn grondige kennis van de stad en haar omgeving, deed hem een weg kiezen, die korter was. Hij snelde onder enkele poorten door van resten van gebouwen en zag plotseling Stefano recht voor zich vanaf een landweg op de straat springen en zich ijlings verwijderen in de richting van een open* ruimte, die toegang gaf tot het eerste blok huizen van de volkswijk. „Signor Stefano! Voor uw eigen bestwil blijf staan of ik schiet!" riep Martelli, terwijl hij zijn revolver te voorschijn haalde. Maar Stefano verhoogde zijn snelheid in zijn streven om onder geen voorwaarde in handen van de politie te vallen. „Stop!" riep Martelli nogmaals. Doch de vluchteling sloeg geen acht op de waarschu wing. Voor de derde maal herhaalde Martelli ingevolge zijn voorschriften de waarschuwing. En toen Stefano nog de voorzichtigheid in de wind sloeg, strekte Martelli de arm, richtte en vuurde. Het schot trof. Stefano kreeg een schok, deed nog enkele wankele schreden, maakte een beweging met de armen en stortte neer. Binnen enkele seconden was Martelli bij hem. Hij bukte zich over Stefano en stelde vast, dat zijn schot dodelijk had getroffen. Een man had het leven gelaten, omdat hij de conse quenties van een daad niet had willen aanvaarden en zich aan de gerechte straf had proberen te onttrekken! Uit een kleine straat op enige afstand, die tussen een groep huizen liep de eerste van de wijk, die Stefano had trachten te bereiken kwam in looppas een agent van politie naderbij. Uit de ramen der woningen staken de hoofden van verschrikte bewoners. „Ik heb deze man helaas moeten treffen", vertelde Martelli de agent. „Blijf hier!Ik bel onmiddellijk om de politieboot". In de verte zag hij een vrouwenfiguur naderen het was Daniela. Martelli gaf de agent nog een laatste bevel en haastte zich naar haar toe. Hij wilde voorkomen, dat ze vlakbij het lichaam van Stefano zou komen. Zodra'hij haar had bereikt, hield hij haar tegen. Daniela keek hem aan. Hij knikte. „Er was niets aan te doen", zei hij zachtjes. „Ik heb driemaal gewaarschuwd en toen moest ik schieten. Alles wees op zijn schuld het spijt me voor u.... Heeft hij u nog iets verteld?" Daniela staarde voor zich uit en knikte toen langzaam. „Dan lijkt het mij het beste dat u met mij meegaat. Er kan een verklaring door u worden afgelegd en deze zal, naar ik hoop, aan deze zaak voor u een einde maken. „Een einde, zegt u?" fluisterde zij. Toonloos voegde ze er aan toe: „Ja dan is alles opgelost en ten einde...." EINDE.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 6