Ongeregeldheden in Atjeh Benden plegen overvallen op vele politiekazernes Internationale waardering voor Nederlandse troepen AMERIKAANS VOORSTEL VERRAST ASSEMBI.EE Oost-Duitsland Amerikaanse spionnen Joegoslavisch janhagel mishandelt bisschoppen Gruenther enthousiast Dagblad voor Alkmaar en omgeving Concessies van Adenauer F.S. bereid tot rechtstreeks contact met rood China De loons verhoging Regering neemt maatregelen Verbindingen verbroken „Reusachtig complot" opgerold Misselijke aanvallen van jeugdig gepeupel STORM OVER WEST-EUROPA Korea-conferentie niet op agenda NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- slngel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Woensdag 23 September 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12889 DITMAAL MET de „Telegraaf" geloven wij. dat het. in het hui dige stadium van de loonkwestie. nut kan hebben, vast te stellen, dat er geen verschil van mening bestaat tussen werkgevers en werknemers (en de regering) over het antwoord op de vraag, of er loonsverhoging moet komen. Eenstemmig ziin werkgevers en arbeiders van oordeel, dat er loonsverhoging moet komen ter compensatie van de huurverho ging. en ter opheffing van de con sumptiebeperking van 1951, (die overigens al voor een deel ver dwenen was). Eens is men het over de vraag, of de loonsverhoging per 1 Janu ari moet worden vastgesteld door een wettelijke maatregel, zodat zii voor alle bedrijven zal gelden waarvoor loonregelingen zijn vast gesteld. Ook willen beide groepen gro tere spreiding tussen de lonen van ongeschoolde en geschoolde arbei ders, wat echter nader zal worden uitgewerkt en eenstemmigheid be staat er over een vermindering van de verschillen tussen de ge meenten (classificatie) hetgeen in bepaalde plattelandsstreken loons verhoging meebrengt: ook dit zal nader worden uitgewerkt. Hoofdzaak voor nu, voor de ko mende dagen en weken, is de hoogte van de loonsverhoging, welke voor compensatie van de huurverhoging e.d. nodig is. Daarover lopen de wegen, jam mer genoeg, uiteen. Men kent de feiten nu onderhand wel uit de berichten van de laatste dagen daarover. Laten wij het hoofd koel houden en de wens uitspreken, dat ande ren, aan beide kanten, dat ook zullen doen. Het wil ons voorko men. dat men zich hier en daar wel wat aan overdriiving schul dig maakt en dat met name som mige uitlatingen van vakbonds leiders ongeschikt ziin. om de goede sfeer voor een construc tieve oplossing te scheppen (wii zeggen liever: te behouden). Want. het wil er bij ons niet in dat beide partijen het. na acht jaar arbeidsvrede, nu plotseling niet meer zouden kunnen vinden Intussen is het echter al zover, dat de regering de beslissing zal moeten nemen, zonder dat zij kan steunen op een eenstemmig advies van de Stichting van de Arbeid. Om verschillende redenen is dat te betreuren. Het is bijv. zeer juist, wat door de heer Middel huis van de K.A.B. werd op gemerkt dat het mislukken van de onderhandelingen op dit tijd stip daarom zo ongelukkig treft omdat met name de katholieke werkgevers en dito werknemers er naar streefden, meer vrijheid in de bestaande svstemen van loonregeling te krijgen, zodat de Overheid meer op Ce achtergrond kan komen. En thans moet de Overheid de knoop weer doorhak ken. Of dit echter alleen de schuld is van de werkgevers, zou nog wel betwijfeld kunnen worden. De vraag is nl. nog. of van de zijde der arbeiders met de vrij plotse linge eis van 8 a 81'» procent loonsverhoging niet te zeer werd overvraagd. Zouden alleen de 4% van de werkgevers en de 6% van de werknemers aan de orde zijn geweest, dan zou, naar het ons op goede gronden wil toeschijnen, overeenstemming nog wel te ver krijgen zijn geweest. De extra-loonsverhoging van 2''- procent, omdat de compensa tie-loonsverhoging van evt. 6% een prijsverhogende werking heeft, stelt wel scherp de scha duwzijde van loonsverhoging in het licht en demonstreert fel de noodlottige werking van de be ruchte spiraalbeweging: lonen omhoog, prijzen omhoog, lonen omhoog.... Er schijnt nu te kunnen worden verwacht dat dê heden te houden besprekingen in de R.E.A. zullen gaan in de richting van de 6% verhoging, die van arbeiderszijde naar voren is gebracht, althans zeker hóger dan de 4%, welke de werkgevers bereid zijn te geven. Wij moeten dat afwachten. Wu doen niet mee aan pogingen, om ae regering onder druk te zetten, door een beroep te doen op haar werkelijkheidszin en ti vertrou wen op haar zin voor rechtvaar digheid. alsof werkelijkheidszin en rechtvaardigheid in bepaalde omstandigheden alleen aan een bepaald percentage verhoging ge bonden zouden zijn. Wij houden het er wel op, dat de regering, als hoedster van het algemeen belang, het vertrouwen van alle groepen dient te heb ben. Als de Raad voor Economi sche Aangelegenheden, welke na de bevrijding uit het Kabinet ge vormd is. de zaak van alle kanten heeft bekeken, dan zaï de volle dige Ministerraad ook nog wel een woordje willen meespreken. Dan gaat het er niet om, het aandeel in eventuele (en nog wel bestrüdbare) gunstige situaties, als Sinterklaassurprises rond te delen, of economische voordelen in ruimer mate te verkrijgen of te behouden, maar dan is de enige inzet, om objectief te bezien, of al wat sociaal wenselijk (en deels zeker noodzakelijk!) is ook eco nomisch kan worden verantwoord. Onder dat sociale en economische belang verstaan wij ook het be houd van de arbeidsvrede, die echter niet alleen op stoffelijke elementen berust, ook dit moet aan alle kanten worden bedacht. DJAKARTA, 22 Sept. In een aantal plaatsen van Atjeh zijn gisteren ongeregeldheden uitgebroken. Na een kabinetsraad over de openbare orde en rust heeft premier Ali Sastroamidjojo tegenover verslaggevers ver klaard, dat de regering maatregelen zal nemen tegen deze jongste ongunstige ontwikkelingen. In een redactioneel artikel schreef Merdeka vandaag, dat de „toestand in Atjeh niet bevredigend is. Wij kunnen aannemen, dat daar een toestand ontstaan is, welke de regering niet langer meester is". Leger en politie te Kotaradja zijn sedert Zondag geconsigneerd Maandagochtend is te Kotaradja door een mobiele brigade van het leger en door de politie ge patrouilleerd. De telefoonverbindingen van Kotaradja met het Oostelijke deel van Atjeh werken nog steeds tot Idi. Verbinding met de* plaat sen verderop, tussen Idi en Me- dan, is, van Kotaradja uit, ver broken, hetgeen sedert 21 Sept. ook het geval is tussen Kota radja en Sigli. Ook de verbin ding met Lhonga is verbroken, evenals de telegraafverbinding tussen Medan en Kotaradja. Van Medan uit zijn ook de treinverbindingen naar Atjeh ver broken. In een goederenwagen van de sneltrein tussen Lhok Seumawe en Kotaradja is Zondagavond te 20.00 uur ingebroken, waarbij uit een geldkist van de spoor wegdienst 13.000 rupiah werden gestolen. Maandagochtend kon de sneltrein naar het Zuiden niet vertrekken, doordat 11 KM bui ten Kotaradja de rails op drie plaatsen bleken te zijn opgebro ken. Volgens een mededeling uit en Takengon bevinden zich te Medan, waarheen zij zich met hun roerende eigendommen heb ben begeven. Het Indonesische kabinet heeft hedenavond de toestand in Atjeh besproken. In een communiqué is medegedeeld, dat in zes plaat sen in Atjeh aanvallen zijn ge daan op posten van politie en leger. De regering heeft aan leger en politie opgedragen, maatre gelen te nemen, om de toestand in de hand te krijgen. Dinsdag is in Lhok Seumawe een gevecht geleverd tussen een afdeling van het leger en een bende, waarbij aan militaire zijde bij de bende kon niet worden vastgesteld. 60 bendeleden wer den gevangen genomen. Ook te Sigli en te Peureula, in het noordoostelijke deel van Atjeh, zijn pogingen gedaan om afdelingen van het leger aan te vallen De arrestaties vinden voortgang. Bij onderdelen van het leger zijn vlugschriften verspreid waar in wordt medegedeeld, dat Atjeh een dode viel, het aantal doden behouden. ITSZAKE SAARGEBIED BONN In diplomatieke krin gen in Bonn wordt algemeen ver wacht dat bondskanselier Ade nauer tijdens de komende be sprekingen met de Franse minis ter van buitenlandse zaken, Bi- dault, over de Saarkwestie, be langrijke concessies zal doen aan Frankrijk, teneinde op deze wijze de Fransen over te halen het Europese Defensie Verdrag te ra tificeren. Aangenomen wordt dat Ade nauer zich accoord zal verklaren met een plan om van het Saar- gebied Europees territoir te ma ken en Frankrijk zijn economische invloed op het gebied te laten is geproclameerd tot deel van de „Negara Islam Indonesia", zulks met ingang van 21 September. Dit zou betekenen, dat de Darul Islam-beweging van Kartosuwirjo zich thans ook over Atjeh heeft verbreid. Te Kotaradja is de avondklok ingesteld van 20.00 tot 6.00 uur. LANIEL'S DAGEN GETELD? Breuk in het Franse kabinet PARIJS. In het Franse ka binet is een breuk aan de dag getreden over de politiek met betrekking tot de Europese een heid. In sommige kringen wordt de verwachting geuit, dat premier Joseph Laniel's dagen zijn ge teld. BERLIJN, 22 Sept. De Oost- Duitse radio heeft vanavond om geroepen, dat de geheime politie een reusachtig Amerikaans spion- nagecomplot opgerold heeft. Vol gens de radio zijn de drie leiders van de bende en een aantal hun ner medewerkers in hechtenis genomen. Gearresteerd zijn Feodora von Steinmetz, een vroeger welge stelde landeigenares, die na 1945 voor een Britse militaire dienst gewerkt zou hebben, Armin Zopf, onderofficier van de voormalige Waffen SS en Rudolf Seifert, die reeds in 1930 lid van de N.S. D.A.P. was. WENEN, 22 Sept. Mgr. L. gehouden en in Sombore opge- Budanovic, apostolisch adminis trator van Backa, is toen hij zich op weg bevond naar de kerk van Subotika (Joego-Slavië) door ge peupel overvallen en mishandeld. De bisschop was juist tevoren drie dagen door de politie vast- DELMENHORST, 22 Sept. „Wat ik hier gezien heb is veel beter dan alles wat ik tot dusverre bij manoeuvres heb gezien", zo zeide generaal Gruenther, chef staf van de N.A.V.O.-organisatie bij zijn vertrek op hel vliegveld door^Meideka",' zouden" dè^om Ahlhorn, na zijn bezoek aan het oefengebied van „Grand geregeldheden zijn veroorzaakt Repulse". En daarbij toonde hij zich speciaal zeer enthou siast over de verbetering en vooruitgang die er bij de Nederlandse troepen te constateren viel. Hij verklaarde dat het Nederlandse leger „te loven was voor de geweldi ge verbetering" in de laatste twee jaar. Hij sprak ook over een aanzienlijke verbetering in het laatste jaar. door tegenstellingen tussen het feodaal georiënteerde gedeelte der bevolking en 't gewone volk In verschillende plaatsen in Atjeh heeft de bevolking, die vlaggen met een maansikkel op een groen veld meevoerde (een soort Islamietische vlag) en ge wapend was met slag- en steek wapens (rentjongs, klewangs en messen) aanvallen gedaan op politiekazernes te Langsa, Lhok Seumawe, Sigli en Molabo. ten einde wapens te veroveren Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. De regenten van Langsa, Sigli Ik ben van mening, dat de en camouflage er een van de Nederlanders daar een groot compliment mee verdienen., zo zeide hij. Over het atoomwapen zei hij, dat ook bij de komende oefenin gen het punt van verspreiding Nederland, dat ook handel drijft met de Balkanlanden, is ver tegenwoordigd op de Industriële Jaarbeurs te Zagreb (Joego- Slavië). De foto toont het Nederlandse paviljoen, waar men heeft getracht een beeld te geven van de Nederlandse nijverheid. eerste orde moet zijn. „Iedere mi litair moet er van doordrongen zijn, dat hij in het veld bloot staat aan een aanval met atoom wapens", aldus Gruenther. „U kunt nu werkelijk ver heugd zijn", zo begroette de com mandant van de Noordelijke le gergroep, de Britse generaal Sir James Gale, minister Staf bij zijn aankomst in het manoeuvrege- bied. Vorig jaar bij „Hold fast" had deze zelfde generaal gezegd, dat de Nederlanders goed waren geweest bij het verlaten van de defensieve stellingen. „Maar dat was geen wonder", zo zeide ons de minister van Oorlog later, „want toen gingen zij naar huis. Daarom heeft dit compliment over Grand Repulse voor mij veel meer betekenis." Een ander punt, dat bij deze oefeningen duidelijk is gebleken, is het feit dat de integratie in zoverre is gevorderd, dat thans een legercorps met Nederlan ders, Engelsen en Canadezen on der een Nederlandse comman dant uitstekend kan werken. „Het is een teken", zo zeide minister Staf, „dat de integratie ook van andere zijde gewekt wordt." Ir. Staf wees er voorts op, dat alle buitenlandse experts, die hij had gesproken, zeer getroffen waren door het hoge moreel van de Nederlandse soldaten. De verbindingen zijn volgens de minister nog steeds een vrij zwak punt. SCHEIDSRECHTERS GEVANGEN DELMENHORST, 22 Sept. Minister Staf werd hedenmid dag, toen hij een Nederlands onderdeel in de oefening Grand Repulse bezocht, ontvangen met explosies van donderbus sen. Het meevoeren van donder bussen is in deze oefening het privilege van de scheidsrech ters, die ze gebruiken om artil lerievuur aan te geven. Dit deden ze hedenmiddag dan ook toen Hollanders bezig waren sen brug over het riviertje de Hunte te slaan. De Neder landse troepen maakten zich daarover op een gegeven ogenblik zo kwaad, dat ze de scheidsrechters met donder- oussen en al gevangen namen on de bussen afstaken, toen ze ie auto met de Nederlandse minister aan zagen komen. sloten in een stal. Zijn bisschops toog en zijn armbandhorloge wer den hem afgenomen en zijn bril stukgeslagen. Dit voorval wordt uit Belgrado gemeld en vormt een van de talrijke nieuwe incidenten, die tegen de kerkelijke autoriteiten inJoego-Slavië op touw worden gezet. Enkele andere voorvallen zijn bekend geworden. Op de dag dat Tito zijn grote rede te Sibenik hield, deed het janhagel een aanval op het daar geves tigde seminarie; de toegangen werden verwoest en de inven taris van de gebouwen vernield. Het volk drong tot de bibliotheek door en gooide de boeken uit het raam; anderen, die buiten ston den, scheurden ze aan stukken en verbrandden ze. In het aartsbisschoppelijk pa leis te Agran worden momenteel verpleegd de Apostolisch Admi nistrator van Banjaluka, mgr. Carolus Celiky en de secretaris van de 80-jarige bisschop van Split, dr. Josef Marentic. Ook zij zijn mishandeld doch nu door een bende kwajongens. De Proost van de Dom, dr. Pavel Pasa, werd, toen hij op het punt stond in een bootje te stappen, om over te steken naar de overkant van het meer, waar hij zijn parochie in Ragnse wilde bezoeken, door de jeugd aange vallen, met rotte eieren gegooid en daarna van het bootje in het water gegooid. Dit alles geschied de onder de ogen van zes Ameri kaanse toeristen, onder wie zich de leider van de Katholieke Ca ritas in Minnesota. Mej. Voss, die een foto van de gebeurtenis sen wilde maken, werd daarop door de jeugd aangevallen: zij poogden haar fototoestel af te nemen, doch de politie kwam tussenbeide en begeleidde de Amerikaanse naar het bureau der Havenpolitie. De film werd Van de andere arrestanten wer den de namen niet genoemd Allen zullen voor het hoogge rechtshof moeten verschijnen. Volgens de Oost-Duitse rege ring werkte de bende met voor malige agenten van admiraal Canaris. De bende zou onder leiding gestaan hebben van generaal Doering en politie-kolonel Bockel- berg, eens medewerkers van Ca naris. Volgens een communiqué werd de bende gefinancierd met Ame rikaanse gelden. De regering heeft bekend ge maakt, dat een „groot aantal" radiozenders van Amerikaanse makelij tijdens een aantal razzia's in alle delen van de Russische zóne in beslag genomen zijn. West-Berlijn, een geliefd doel wit van de communisten, is het centrum van de bende geweest, die haar arbeid verrichtte onder de schuilnaam „Instituut voor Fabriekshygiëne". Tot de bende zouden o.a. behoord hebben het West-Duitse Ministerie van Vei ligheid onder Theodor Blank, de anti-communistische commissie van vrije juristen en de Rias, de radiozender van de Amerikaanse Hoge Commissie. Verder zou de Vrije Universi teit, die vijf jaar geleden in Ber lijn gevestigd werd, tot de „medeplichtigen" behoren. De spionnagebende vormde cel len van elk drie leden. Deze cel len gaven alle soorten van inlich tingen door naar het Westen. ZEELAND HIELD ZICH GOED ZIERIKZEE, 22 Sept. De kusten van West-Europa hebben Dinsdag te lijden gehad van de hevigste stormen sinds die van Februari j.l., toen zich in Zuid- West-Nederland, België, Noord- Frankrijk en Oost-Engeland ern stige overstromingen voordeden. De felle wind van gisteren, de afgelopen nacht en hedenmorgen heeft voor Schouwen en Duive- land weliswaar moeilijkheden met zich gebracht, maar ernstige schade is tot dusverre niet ge meld. De werkzaamheden aan het dijkherstel bij Ouwerkerk, Schelp- hoek en andere plaatsen moesten volledig worden stilgelegd. Op verscheidene plaatsen zijn ge deelten van de pas aangebrachte klei weggeslagen. De Rampaartse Dijk, welke de polder Oosterland en Sirjansland van het buitenwater afsluit, heeft het gehouden. In Zierikzee ziet men met enige spanning het springtij van a.s. Vrijdag tegemoet. De normale waterstand zal dan volgens de getijtafel reeds vrij hoog zijn, namelijk 1,90 m NAP, terwijl te verwachten is, dat, bij aanhou dende storm, deze stand zal wor den opgevoerd. Men heeft maat regelen getroffen om door vloed planken en afdammingen het water bij abnormaal hoge stand in beslag genomen, waarna mej. een tijdig halt te kunnen toe- Voss vertrekken kon. roepen. Diplomaten ontraadselen Sovjet-politiek WENEN, 26 September De belangrijkste Amerikaanse diplo maten achter het IJzeren Gordijn en aan de randen ervan zijn hier vanavond een conferentie begon nen van drie dagen om te trach ten de geheimen van de recente Sowjet-politiek te ontraadselen. ONTSLAGEN IN GEORGIë LONDEN, 22 Sept. Radio Tiflis heeft vandaag bekend ge maakt, dat de premier van de Georgische Sovjet-republiek en de eerste secretaris van de Geor gische communistische partij ont slagen zijn. NEW YORK, 22 Sept. De V.S. hebben vandaag voor gesteld, dat de vertegenwoordigers van beide partijen op de Koreaanse vredesconferentie zullen beslissen, of zij ook neutrale landen op de conferentie vertegen woordigd willen zien. Het voorstel werd gedaan door de Amerikaanse afgevaardigde Henry Cabot Lodge, die aan bood een vertegenwoordiger naar Genève te sturen om de regelingen te bespreken met de Chinese communis ten en Noord-Koreanen. In de agendacommissie van de algemene vergadering der V.N. deed Lodge dit voorstel in een rede, waarin hij zich uitsprak tegen het voorstel van Wisjinsky, dat de assemblee het debat over de vertegenwoordiging op de vredesconferentie zou heropenen. De Britse minister van staat Selwyn Lloyd en de Franse af gevaardigde Henri Hoopenot schaarden zich snel achter het voorstel van Lodge. Lloyd meende, dat een nieuw openbaar debat over de Koreaanse conferentie nu geen nut kon hebben. Het Amerikaanse voorstel was een volledige verrassing. Door het aanbod om een vertegenwoordi ger te sturen om regelingen met de communisten te bespreken blijkt voor de eerste maal, dat de V.S. te verstaan geven bereid te zijn rechtstreeks met communis tisch China te doen te hebben in politieke of diplomatieke kwes ties. Wisjinsky heeft onmiddellijk de Amerikaanse voorstellen als „schaakzetten" van de hand ge wezen. De agendacommissie heeft het Russische voorstel, dat de Ko reaanse conferentie als een af zonderlijk onderwerp op de agen da geplaatst zou worden, met 11 tegen 2 stemmen (Rusland en Polen) bij één onthouding (Joego- Slavië) verworpen. Wisjinsky had gewaarschuwd, dat verwerping van zijn voorstel de kansen op overeenstemming op de conferentie zou bederven. Verwacht wordt, dat de Sovjet afgevaardigde in de assemblee zal proberen het besluit van van daag ongedaan te maken, maar het schijnt dat hij weinig kans maakt. De agendacommissie heeft met dertien tegen nul stemmen, bij één onthouding aanbevolen, het Russische voorstel „voor het af wenden van de dreiging van een nieuwe wereldoorlog" op de agenda van de huidige zitting te plaatsen. Nationalistisch China onthield zich van stemming.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1