Dokkum en Bonifatius Na nationale Bonifatiusherden opnieuw 're greep in de historie TWAALF EEUWEN DOKKUM De troebelen in Atfeli Nijmeegs „T centrum van treffen Uriels dient aanklacht tegen procureur in LOSSE PRAATJES en LOSSE BLAADJES Ritmeester stelt vragen Clark Gable fa ons land De Boni fati lis- herdenking Studeiiteiirel in de late avond Na vernietiging faillissement Schade begroot op 225.000 volgt: een goed artistiek verant woord souvenir en een fontein met beeldhouwwerk in of bij de bron. En dan als hartewens: een carillon in de koepel van het stadhuis. Bonifatius' dood was een schokkende gebeurtenis in de jonge West-Europese Christenheid, aldus de burgemees ter van Dokkum, Drs S. van Tuinen, in een beschouwing welke hij gaf tijdens de bijeenkomst te Utrecht van de Stichting ter herdenking van Bonifatius' marteldood met de vertegenwoordigers van de Nederlandse dagbladpers. Daarmee duikt Dokkum op uit de praehistorie; voortaan heeft 't de eer te mogen paraderen als moordstede in ge schiedeniswerken, schoolboekjes en folklore. Het kan daarom nu zijn plaats krijgen in het West-Europees ver band in de atlas van prof. Fr. v. d. Meer. Dokkum was een dorpje, maar krijgt door en na de moord een stedelijke functie; de moordstede wordt centrum van N.O. Fries land. De kerk, die weldra na de moord is gesticht, wordt moeder kerk voor de omgeving. Van Dokkum uit wordt de missie ge dreven in de Friese landen over de Lauwers. Het wordt bede vaartplaats. De verering van de heilige Bo- nifatius-martelaar wordt zeer ab- rubt en krachtdadig beëindigd in de reformatietij d (1580). De in de 12e eeuw gestichte Bonifatius- abdii wordt ontruimd en later af gebroken. De Katholieken ver dwijnen in de schuilkerk. In de 17e eeuw is het oordeel over Bo nifatius critisch; de conrector van de Latijnse school in Dokkum schrijft o.a. over hem als „die drijver voor de diepten der Roomsche stoel". En de bekende geschiedschrij ver Foeke Sjoerds uit de omge ving van Dokkum (18e eeuw) zal wel een algemeen oordeel hebben weergegeven als hij schrijft: „Dusdanig was het einde van den vermaarden Geloofsprediker Bonifatius. die. behalven zijne te sterke zugt voor de grootheid van den Roomschen stoel en bui ten het verspreiden der Pauze- liike Leerstukken buiten te- gensoraak een ijverige geloofs prediker geweest is, die in zijne bijna veertigjarige zendinge. zeer veole landen van de afgoden ge- zuivert. en honderdduizenden van menschen tot den Christelij- ken Godsdienst gebragt heeft; ziinde duizenden gevaren te bo ven gekomen, en tot het einde van zijn leven standvastig in den loop zijner bedieninge gebleven". En verder: ondertussen blijft het eene waarheid, dat de Inwoners dezer Landen het der Goddelijke Voorzienigheid te danken hebben, die zodanige Leeraars herwaarts gezonden heeft, waardoor onze Voorouders uit de duisternis der Heidensche Afgoderijen, tot de kennisse van den waren God zijn overgebragt". De Katholieke kerk houdt in tussen de verering vast, hetgeen ook blijkt uit een liedje uit de 18e eeuw, waarvan burgemeester van Tuinen enige coupletten ci teerde. vreugde was in de donkere da gen van de oorlogsjaren, toen de Dokkumer spionnagedienst eens het gevraagde codewoord Bonifa tius door de Engelse radio hoor de! Het 12e eeuwfeest De herdenking, welke thans voorbereid wordt, zal bezielend en waardig moeten zijn. Uitgangs punt en bron van inspiratie voor de Dokkumer toekomst, zodat be waarheid wordt de tekst uit de psalm 126 (vers 5) op het Dokku mer oorlogsmonument: „Dy't mei triennen siedzje, sille sjongend sichtsje" (die met tranen zaaien, zullen zingend oogsten). Als Dokkumers, aldus burge meester van Tuinen, willen wij onze 12 eeuwen historie overzien, dankbaar erkennen, wat wij ook als Dokkumer gemeenschap te De bron krijgt een belangrijke danken hebben aan het marte- Gecompliceerde aanleiding DJAKARTA, 23 Sept. Com mentaar leverend op de ordever storingen in Atjeh, schrijft het regeringsgezinde blad „Berita Indonesia", dat de factoren, welke geleid hebben tot de ordeversto ringen zeer gecompliceerd zijn. Ten eerste kan genoemd worden de gebrekkige belangstelling van de centrale regering. Ten tweede de agitatie, die door bepaalde groepen wordt gevoerd, met de bedoeling de regering van Ali Sastroamidjojo ten val te bren gen Ten derde de excessen van de revolutie, waarvan de Darul Islam en de Tentara Islam Indo nesia voorbeelden zijn. Verder schrijft het blad, dat het schijnt, dat Kartosuwirjo (leider van de Darul Islam in West-Java - red.) thans goede kans ziet om de be volking van Atjeh die geest driftig is voor de Islam in vuur en vlam te zetten om een opstand jegens de regering te ontketenen. Het volk van Atjeh, dat Islamie- tisch is in merg en been, wordt zeer gemakkelijk gekwetst in zaken, die de Islam betreffen, aldus het blad, dat de regering de raad geeft rekening te houden met de sociaal-psychologische fac toren. „Bij niet voldoende beleid vol optreden zou het gehele volk van Atjeh in vlam kunnen ge raken", aldus „Berita Indonesia". Clark Gable, de ster uit menige Metro Goldwyn Mayer-film, kwam gisteren per K.L.M.-vlieg tuig in ons land aan voor de op namen van de film „The true and the Brave", die zal handelen over de bevrijding van Nederland. Gable, die gekleed was in een geblokt sportjasje, bruine panta lon en peau de suede schoenen, werd door een grote menigte journalisten en persfotografen ontvangen. Ook het personeel van het vliegveld, dat toch wel wat gewend is, toonde als zelden te voren belangstelling voor een arriverende passagier. Toen Gable de douanehal binnen kwam, stroomde uit het aangrenzend restaurant bijna al het personeel weg. Gable vertelde, dat de opnamen ongeveer drie weken zullen du ren, maar indien het weer niet meewerkt, zullen ze wel meer tijd vergen. economische functie. Zij levert water aan de burgerij en ook een uitstekende „grondstof" aan de Dokkumer bierbrouwers. (Het Dokkumer bier was tot aan de 2e helft van de 19e eeuw zeer ge tapt.) Het gilde van de bierbrou wers bezat de fontein in eigen dom tot 1866, toén werd ze in eigendom aan het stadsbestuur overgedragen. Een nieuwe func tie krijgt de bron daarna: ze wordt een curiositeit voor de tou- risten. Nieuwe Bonifatiusverering Na de Franse revolutie worden er in de 19e eeuw schuchtere po gingen ondernomen tot een Boni fatiusverering. De Hervormde Prof. Diest Lorgion beschrijft zelfs een actie ten tijde van het elfde eeuwfeest, om te komen tot de oprichting van een gedenkte ken te Dokkum. „Dat voorstel heeft echter de verwachte bijval niet gevonden en zelfs hier en daar afkeuring en tegenkanting" In de 2e helft van de 19e eeuw worden er vaker bedevaarten on dernomen. In 1884 wordt de ijze ren pomp geplaatst, die met vij ver en sloot trekpleister wordt voor schoolreisjes. En in de folk- loreboeken komen de verhalen los over Bonifatius en de bron. Een vreemde functie krijgt de Bonifatiustraditie in de tijd van de annexatiestrijd (1924). Zij wordt als spookbeeld en als ar gument opgeroepen in de strijd pro en contra de gebiedsuitbrei ding van Dokkum, in de kranten, in gesprekken en zelfs in de Eer ste Kamer. Het gerucht ging n.l., dat Dokkum bereid was bron en omgeving aan de Rooms Katho lieken in eigendom over te dra gen, mits zij dan alle medewer king zouden verlenen aan de ge biedsuitbreiding van Dokkum! In 1926 wordt dan de eerste grote nationale bedevaart geor ganiseerd, vereerd met de aanwe zigheid van de Aartsbisschop van Utrecht en de bisschoppen van Mainz en Fulda. Ondertussen, aldus drs van Tui nen, stegen de aandelen van Bo nifatius blijkbaar, want men ging Bonifatius-ievertraan en -koffie en -thee verkopen. En men kan zich voorstellen hoe groot de laarschap van Bonifatius en ons confronteren met de taak, die op ons rust in onze tijd, in een West- Europa, dat zijn Christelijk ka rakter dreigt te verliezen en dus behoefte heeft aan het Evangelie dat Bonifatius bracht. En dan is, zo zei de heer van Tuinen, volgens mijn overtuiging, ook volgens mijn Calvinistische overtuiging, de verbinding van de Bonifatiustraditie en Dokkum veel te los. Dit is geen levende band. En hoe weinig kan men de Boni fatiustraditie gemanifesteerd zien in ons publieke leven: een vijver, een pomp, een kapel, een lever- traanmerk. Twaalf eeuwen Dokkumer historie Burgemeester van Tuinen maak te vervolgens iets bekend over de Dokkumer plannen. Dokkum werd in 754 geen stad in juridische zin. Het dorpje be stond reeds, toen Bonifatius hier preekte en het bleef een dorp. Wij vieren dus niet twaalf eeuwen stadsrecht; evenmin 12 eeuwen bestaan van Dokkum. Maar wel 12 eeuwen Dokkumer historie met 754 als historisch beginpunt. In het vroege voorjaar van 1954 zal er onder auspiciën van de Rijks Oudheidkundige Bodem- dienst (dir. dr. P. Glazema) onder leiding van drs. H. Halbertsma een opgraving (of liever afgra ving van de terp) plaats vinden op de Markt, vroeger het reli gieus centrum. De feestelijke herdenking van de 12 eeuwen Dokkumer historie zal waarschijnlijk geconcentreerd worden in de week eind Augus tusbegin September. De ge dachten gaan uit naar een histo rische tentoonstelling, historisch spel, historische optocht. Men mag verwachten, dat Dokkum ook weer zal schitteren als licht stad. En het burgemeesterlijk ver langlijstje voor deze komende herdenking luidt tenslotte als l/V 1954 Naar de penningmeester van de Stichting, de heer J. Keu- ning. te Dokkum,mededeelde, zal voor een bescheiden vie ring zeker 20 a 30.000 gulden nodig zijn. Giften voor dit doel zullen gaarne worden ontvangen op de bankrekening van de Stich ting bij de Amsterdamse Bank te Dokkum, of op postrekening 582900, ten name van de Stich ting tot herdenking van Boni fatius' marteldood. DE HEER LEYN GERIDDERD Scheidende voorzitter Grafische Bond Op de afscheidsreceptie van de voorzitter van de Ned. Katholieke Grafische Bond, die aftrad we gens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, deelde de staatssecretaris van sociale za ken mr. dr. A. A. van Rhijn de benoeming mede van de heer Leyn tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De staatssecreta ris sprak met waardering over de leiderskwaliteiten van de afge treden voorzitter, die in de vijf en dertig jaren van z'n bestuurs lidmaatschap de Bond van 5000 op 10.000 leden heeft gebracht. Mr. van Rhijn herinnerde aan het plan-Leyn van 1930 dat aan zienlijk heeft bijgedragen aan de beteugeling van de crisis-werk loosheid in de dertiger jaren. Onder meer spraken nog de voorzitter van de federatie van werkgevers-organisaties in het grafisch bedrijf de heer J. J. A. Cleerdin en de voorzitter van de K.A.B. de heer J. A. Middelhuis. NIJMEGEN, 23 Sept. Gister middag is in Nijmegen het „Tref centrum" van het Nijmeegs Stu denten Corps „Carolus Magnus' was ingeroepen een afdeling van ongeveer 20 man. De politieman nen posteerden zich voor de in gang van de sociëteit. Niettemin werd door de bezoekende studen- geopend. Vele autoriteiten waren ten toch schade aangericht. Deze bij die opening aanwezig. Na af- 40t^nDe^uden- ten van buiten hebben nog kans De Amsterdamse Rechtbank heeft gisteren het faillissement van de heer Carel Briels vernie tigd, dat zij op 14 September j.l. bij verstek had uitgesproken en waartegen de heer Briels terstond verzet had ingesteld. Tijdens de behandeling van dit verzet gisterochtend heeft de procureur ener liefdadigheids vereniging, die het faillissement had aangevraagd, zijn request in getrokken. Die vereniging had haar procureur niet tijdig er van op de hoogte gesteld, dat van een hem in behandeling gegeven vor dering op de heer Briels, nog slechts ca een zevende deel be stond. Van dit deel was ruim de helft voldaan vóór de behande ling van het faillissementsrequest, terwijl op de dag van behande ling is medegedeeld dat het res tant diezelfde dag zou zijn over geboekt. Na de uitspraak van gisteren heeft de heer Briels medegedeeld, dat hij zijn raadslieden opdracht heeft gegeven een klacht in te dienen bij de Orde van Advocaten te Amsterdam tegen de procureur van de aanvraagster en dat hij overweegt een actie tot schade vergoeding tegen deze procureur in te stellen „tot het verhaal van het nadeel dat hij door het faillis sement en de daaruit voortge vloeide publiciteit heeft geleden en nog zal lijden. Hij begroot die schade op f 225.000". De kosten van het geding (f 150) zullen volgens de uit spraak door de heer Briels en de verzoekende partij, elk voor de helft worden gedragen. België speelde gelijk tegen Finland BRUSSEL. 23 Sept. Vandaag heeft de Belgische voetbalploeg 22 gelijk gespeeld tegen de na tionale Finse ploeg in een wed strijd, die in Brussel is gespeeld en die telt voor de wereldkam pioenschappen. loop van de plechtige zitting, waarmede het Centrum werd open gesteld, hebben zich moei lijkheden voorgedaan. Daarover meldt de Senaat van het Nijmeegs Studenten Corps o.m. het volgende: „Na afloop van de feestelijk heden bezochten in de late avond leden van „S. Virgilius" uit Delft, het C.S. „Veritas" uit Utrecht, „S. Franciscus Xaverius" uit Wa- geningen en „S. Thomas Aqui nas" uit Amsterdam het corps gebouw. Hun getal groeide ge leidelijk aan tot ruim 300. De opening van het Trefcentrum was kennelijk de aanleiding van dit gemeenschappelijk ondernomen massaal bezoek. De gasten wer den ter sociëteit volgens gewoonte ontvangen. De verantwoordelijke bestuurs leden van de verschillende ver enigingen deelden de Senaat mede, dat, wanneer het Tref centrum niet voor hen geopend zou worden, zij er niet voor kon den instaan, dat in en om het Trefcentrum geen schade zou worden aangericht. Hierop ging de Senaat niet in. Verschillende malen probeer den groepen van bezoekers de toegang tot het Trefcentrum te forceren. Daar de Senaat van mening was, dat een verdediging van het Trefcentrum door leden van het N.S.C. zou uitlopen op een vernieling van deze lokaliteit heeft de Senaat de Nijmeegse politie verzocht deze lokaliteit te beschermen. Na enige tijd bleek dit niet mogelijk zonder het gehele corpsgebouw te doen ontruimen, daar telkens opnieuw groepen vanuit de sociëteit zich toegang tot het Trefcentrum pro beerden te verschaffen endaarin reeds tweemaal met geweld wa ren binnengedrongen. Hierbij werd vrij aanzienlijke schade aangericht. De Senaat betreurt het, dat ook studenten, die de gewraakte in tentie niet hadden, door deze maatregel mede werden getroffen. De Senaat van het N.S.C. is van mening, dat dergelijke zin loze massale bezoeken, welke noodzakelijk tot excessen leiden, een einde moeten nemen". De politie van Nijmegen stuur de onmiddellijk nadat haar hulp (Copyright by Börre Börresen, Copenhagen) NEGERIN In Chicago is het ge- j heurd, jongstleden Zon- dag. Ér ontstond brand j in. ppyi huis Dp iilnrr).- in een huis. De vlam men grepen snel om I zich heen en tal van mensen kwamen in le- I vensgevaar te verkeren. Daaronder bevond zich een mei,je van 14 jaar j»r SSS™cïnS! Rostell Jones heette ze vatorium. Hij heeft daar, en het was een nege- waar hij ook nog 13 jaar rinnetje. Maar dat be lette haar dapper en veel meer bij dit afscheid de iof van menselijk dan men van deze nationale kunstenaar J jaar directeur geweest van toekomst laten klinken, deed waren, integendeel, wees voorzichtig. Laten En nog een ander geval: je zaten dik en warm in wij niet teveel concessies de ere-promotie van Huub Je herfst- en winterkle- doen aan dit land van van Doorne in Eindho- ren. Maar er zat te veel zware kerkvervolgers. Nu hoofdleraar voor piano is ven. Van smidsjongen tot reclame in. Niet dat de lezen wij weer „Tel.", die verhaalt van baronesse van Heemstra, de moeder van de nieuw, nu al grote, filmster, Au drey Hepburn. Zij, de ba ronesse dan, had eens de laatste fles champagne aan een verborgen Engelsman gegeven en nu las zij, dat zijn vlucht geslaagd was. Na acht' jaar bleek, de champagne te hebben ge holpen. Het stond in een Engelse krant en mevr. Heemstra was blij, toen ze het hoorde. aiPt zich Seweest, afscheid genomen lueu, zien en vele Sprekers hebben in ons doctor honoris causa in firma-naam van de be- bloedeigen blad, dat in de technische wetenschap- trokkene zou worden ver- Joego-Slavië bisschoppen Vail Hollywood pen. Toen dat bekend meld op het kijkscherm, zijn mishandeld door het werd, heeft de „ortho- maar omdat ze vlak te janhagel van de straat. een kind van veertien bezongen. Een van hen doxe" wetenschap even de voren allerwegen door ad- En dat is niet het enige naar Gulpen jaar nou vrachten, te jESgSTSfS gedragen. V ol moea en zijn innemende omgang gefronst, vertenties had laten we- „incident" van deze aard wel over ten, van wie die show uit de laatste dagen. Wij wenkbrauwen Maar dat zal zijn, na alles, wat bij de uitging, enz. Daar zat de zagen ook een foto van opoffering, menig blan- Willem de Veroveraar te ere-promotie is gezegd. En reclame dus al dik in. Om- de jaarbeurs in Zagreb, ke ten voorbeeld Want noemen, of, om zijn grote de nieuwe doctor zelf zei dat het goed is, hier „in Joego-Slavië. Daar is ook 1Willem fijntjes, dat hij het pret J— *- -J— -*■J motto aiot nnnr voorkomendheid wineni lijntjes, uai hij iiei piei- oen Degmne xe weaer- een sxana van qe ïNeaer- nosieu rusue ruei, vuur- de Qoecjei geen geval tig vond, dat in de bul staan," lijkt het ons goed, landse nijverheid. Wij zou- aat ze, met groter tegen- is hij, die het hart zo- ook gezegd was, dat hij dat minister Beel, als den willen, dat ook de Ne- woordigheid van geest zeer op de tong draagt, deze onderscheiding kreeg waarnemer van minister derlandse nijverheid een dnn dp anderen hliik- een Willem de Zwijger. -1" J/J--1 baar konden opbr«„„en, „„„wed, h.d niet minder dan lb, een appel daaruit in zijn harde leerschool gehad en schien,datdit verbod wel Edelstenen zegge en schrijve zes- hand, toen een spreker een ondernemer moet te- tien mensen in veilig- ze*> doelend op de naam genwoordig al heel onder- ■u -j t,„j van zijn opvolger, George nemend zijn, om naam te heid had gebracht uit de stam, te hopën, dat de maken. vuurzee. Toen was er stam niet ver van de nog een broertje van appel zou vallenWil let negermeisje achter- Iem Andriessen hoopt zelf, i.i rr nu weer meer tijd te heb- gebleven. Ze wist hem ben) om ook nog eens iets nog""eens dëaandacht op to QTijpsïl 671 wi6Tp ïi6ïïi te componeren. En dat kan een verschijnsel, dat juist uit het raam van de hij ook. tweede verdieping in een vangzeil. Maar toen gebeurde het: zij viel Bedrijfsleven terug in de vuurzee en horen nog al eens vond zo de dood. Een sombere geluiden uit het door de regering benoem- - AJ r» lod An TTfiri /-IO knoionl als ondernemer. .Want, Cals (die met vacantie is) beetje kieskeuriger verklaarde hij zelf in zijn dat verbod heeft uitge- voorzichtiger was een vaardigd. Toegegeven mis- Leerschool Dit vestigt wat eerder had kunnen komen dan Dinsdagmid dag ,toen men al druk van* edelstenen in Den aan het repeteren was. Haag zei burgemeester Maar het reclame-karakter Schokking bij de opening was ook weinig eerder ge- dat hij het dragen van bleken. il n'y a un pas, het is maar één stap. Filmma kers en filmsterren staan voor niets. Er is een gro te filmberoemdheid, die al zo lang speelt, dat hij (fluisterend gezegd) tot de veteranen behoort, al kun je het niet aan 'm zien. Clark Gable, heet hij én hij komt voor filmopna men naar het Limburgse plaatsje Gulpen, dat nu net zo beroemd zal wor- Op een^ tentoonstelhng ajs Grevenbicht, van wege het vrijgezellenfeest. Er wordt 'n film gemaakt van het verzet. Lana Tur ner doet er ook in mee, overigens edelstenen uitsluitend iets maar die treedt pas op als dezer dagen van verschil- Beria De grote voor vrouwen vindt, niet voor mannen. Wij vinden dan, dat het alleen iets Sovjet-Kus voor dames is, hoewel die lende kanten aan het licht Beria zou uit zijn gevan- meestai al duur genoeg werd gesteld. De verhou- genis ontsnapt zijn, op weg zyn gn ajs de heren het ding tussen wetenschap en naar Zuid-Amerika. Of t Haagse advies consequent praktijk. Iemand merkte waar is. Wie zal het op zouden volgen, zouden on- op, dat thans 11 van de 15 uit ogenblik zeggen. Zelfs ze Joodse landgenoten door de regering benoem- Mac Carthy, de Amri- noojt meer behoeven te de leden van de Sociaal kaanse heksenjager gelooft gesticuleren met er in Arnhem opnamen gemaakt worden. Een mens kan wat mee maken, zou de K.R.O. zeggen. Nou dat weer De Brusselse correspon dent van het „Handels heldendood, waarmee bedrijfsleven, dat inder- be leiden van de ^°£iaal n J g ëg an gesticuleren niet °P®" blad" vertelt, dat de Ne- ze een standbeeld ver- <*aad^ hoogleraren' zijn. Dat be- ders typerend, dat de gro- derlander John Jansen al- - - - V-, r.nliiii„liilr nint fft 0-- aan de verkeerde (binnen) hoeft natuurlijk niet te te commumstenleiders de- kant lijke berekening, de he- prettig, ook eens andere betekenen, dat dit alle- Z'elMe weg»na?r de - - - a' - - ft l-s' - maal mensen zijn, die neid kiezen als de grote buiten „de harde leer- 7. 7-7 uilUCi iwait iaoten ccuuat dient. En, naar mense- gaat. Het is daarom altijd lijke berekening, de he- prettig, ook eens andere mei. Want Onze Lieve klanken te laten horen. Hppt mankt npprt iwr Tweehonderd jaar bestond warit ""rintcnar.t"* -»ïin° "nio c ;n een trommel en wordl oahil rJar, Pas *Let bedrijvencomplex ëch°al van het leven dus dezetfde richtine Hebben wij laatst niet automatisch opgewonden neiu Kiezen ais ue gruie - nazibonzen, die nog zoek, Champagne daar een „veerwielfiets" heeft gebouwd, die een concurrent zal worden van de bromfiets. De veer zit in een trommel en wordt wel een beetje teveel theo nu de S.E.R. schil tussen ras en kleur, "van Douwe Egberts, in zeker niet als een mens, Joure en Utrecht. De ju- al is hij dan nog maar bilaresse kreeg bij deze 74 zich zó nrioifprt gelegenheid het praedicaat rl®> "u de zoyeel 14, Zich zo opoffert °Ko«inklijk>. schonk met de praktijk te maken voor zijn naasten. Wij ^an ook een koninklijke beeft. vinden de kleine Rostell gave aan de gemeente, Jones een manend teken waar het bedrijf twee Reclame en televisie buiten de praktijk staan, gingen dezelfde richting i\/r u - t- 'T"~ü iiit Wü hohhon oiHiH wpi een verhaaltje gehad van Zonder te trappen komt Maar het is misschien toch ud^Wij hebben^ altyd^wel gen Amerikaanse, die een men verder, met .een gan- zoveel cialisme en communisme stoelen op dezelfde wor tel. Van het nihilisme dan. voor rassenhaters. Willem Andriessen De grote pianist Wil lem Andriessen, is ook 16 eeuwen geleden gevestigd werd. Dit cadeau was een carillon. Het zal de opti mistische klanken over 't den bedrijfsleven over 't Frie se land tot in de verre Er is een voor de televisie Niet omdat de Joego-Slavië Toen Engeland ging mode-show aanpappen met Tito, de verbo- rode baas van Joego- da- Slavië, gingen in de we- fles champagne zuinig had bewaard en tijdens de bootreis met levensgevaar verdedigd, om haar bij 't punt van aankomst te le digen op de gezondheid van de vrijheid.en toen ze van de boot stapte, liet ze van ontroering de fles vallen, aan barrelen. getje van 30 a 40 kilome ter. Door een handle te rug te zetten, komt de veer weer op kracht. Men ziet er in Belgische krin gen wel wat in. Want hoe wel de inmiddels verkre gen licentie verkocht is aan een maatschappij in Luxemburg, die Fobelux nes, die de mode zouden reld, vooral in Engeland, Iets dergelijks lees ik nu heet, heeft het niets met .showen," niet netjes ge- stemmen op, die zeiden: bij „En passant" in de foppen te maken. gezien de zetel van de praeses van de Senaat van het Nijmeegse Studenten Corps mee te nemen in een auto. Dank zij het tacti sche optreden van de politie wer den, naar zij mededeelt, ernstige incidenten voorkomen. over Zuid-Molukse leiders 's-GRAVENHAGE. Het lid van de Tweede Kamer de heer Ritmeester heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken en Zón der Portefeuille een aantal vra gen schriftelijk gesteld. De kern daarvan is vervat in de volgende. Is het de regering uit persbe richten of anderszins bekend, dat een aantal door de Republiek Indonesië gevangen genomen Zuid-Molukse leiders, ministers van de op 25 April 1950 krachtens de R.T.C.-overeenkomsten tot stand gekomen Zuid-Molukse staat, onlangs naar Djakarta zijn overgebracht en dat aldaar straf processen tegen hen zullen wor den begonnen? Is de regering bereid en acht zij zich krachtens de mantel resolutie der R.T.C.-overeenkom- sten niet verplicht om ter zake van de tegen deze Zuid-Molukse leiders dreigende strafprocessen een klacht bij de UNCI in te dienen, althans bij de Veiligheids raad of een ander orgaan der Verenigde Naties, teneinde daar door de schending van het zelf beschikkingsrecht der Zuid-Mo lukse bevolking opnieuw aanhan gig te maken ter plaatse waar de nakoming van verdragen en de handhaving van het internationale recht immers de voornaamste doeleinden zijn? Zo neen, wil de regering dan deze afwijzende houding ten aan zien van het zelfbeschikkingsrecht der Zuid-Molukse bevolking in verband met haar wettelijke ver plichting nader verklaren. Neuliaus bokst tegen Valdez BERLIJN, 23 Sept. Nino Valdez, Cubaans zwaargewicht, die kort geleden gewonnen heeft van de voormalige wereldkam pioen Ezzard Charles heeft toe gestemd tegen de Europese kam pioen Heinz Neuhaus te vechten. De wedstrijd zal plaats vin den op 15 November in Dort mund. AFSCHAFFING VISA VOOR DUITSERS Nederland heeft dezer dagen aan de Duitse Bondsrepubliek voorgesteld overleg te openen om tot spoedige afschaffing van het visum te geraken voor Duitsers, die ons land tijdelijk bezoeken. Dit is door minister Luns mede gedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Mae- nen (K.V.P.). De heer Maenen had op afschaf fing van het visum voor Duitse tijdelijke bezoekers aangedrongen omdat hij het visum beschouwde als een belemmering voor het toe risme en handelsrelaties. De Duit se Bondsregering heeft het vi sum voor Nederlandse tijdelijke bezoekers reeds op 1 Juli j.l. af geschaft. Jongeren-gespreks-dagen op Drakenburgli De op 1820 Sept. 1.1. op Dra- kenburgh gehouden studiedagen over de moderne mens en het Evangelie waren zo rijk aan in houd en zo boeiend door de in teressante beschouwingen en le. vendige gedachtenw-isseling, dat de directie besloten heeft de be spreking van dit thema te her halen en wel speciaal voor de jongeren. De bijeenkomst zal plaats vin den op Zaterdag 10 en Zondag 11 October a.s. Zij vangt aan op Zaterdagmiddag 5 uur. Te half 6 houdt Jan Beerends een alge mene inleiding, waarna om half 7 de gezamenlijke avondmaaltijd plaats vindt. Te 8 uur spreekt pater dr. Grollenberg O.P. over de zin en de betekenis van het Evangelie. Zondagmorgen wordt een inleiding gehouden door Ga- briël Smit over „De moderne mens en het Evangelie", terwijl Zondagmiddag pater dr. Schijle- beekx O.P. uit Leuven zal spre ken over de verhouding van Kerk en Evangelie. In de hoop dat de meeste gas ten tot Maandagmorgen kunnen blijven, zal Zondagavond een cultureel programma het week end besluiten. Als gebruikelijk zal ruimschoots gelegenheid zijn om onderling van gedachten te wisselen. Goede bekenden als pater Math. Arts O.Carm. en pater Hensen O.P. zullen mede leiding geven aan de besprekin gen. Voorstel van Kersten STRIJDBARE EENHEDEN VAN VLUCHTELINGEN BONN, 22 September De republikein Charles J. Kersten, voorzitter van de Amerikaanse congrescommissie die belast is met het onderzoek naar de Russische annexatie van Estland, Letland en Litauen, heeft vandaag tijdens een persconferentie voorgesteld, de vluchtelingen uit de Oosteuropese landen samen te voegen tot strijd bare eenheden, die tegen het com munisme stelling kunnen nemen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3