NOORDHOIMNDS Constructie waterstofbom sterk vereenvoudigd De nieuwe Welrrmaebi zal 500.000 man sterk zijn Washington onthutst over ontdekking Aanvallen op priesters kwetsen buitenland Gevaar hij Dreischor is geweken Lachen verbodeals er een olieslans scheurt Dagblad voor Alkmaar en omgeving Adenauer leidt de dans! Bom thans binnen ieders bereik? Man met broodmes gestoken Reeds 105.000 vrijwilligers hebben zich gemeld Tito maakt zich zorgen Nieuwe, sterke Y.O.A.-zender Onderzoekingen in Zuid-Span je MIG wordt teruggegeven Het onderzoek op runder-t.b.c. Moeder met kind onder anto Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, mlnlmnm 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie; Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- ■tngel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, teL 459 K 2240. Buiten God U 't nergens veilig (Vondel) Vrijdag 25 September 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12891 (Van een diplomatieke medewerker). Er is in West-Duitsland sinds 1945 heel wat veranderd. Wie dit land kort na de oorlog bezocht moest de indruk krijgen dat ziin rol voor vele tientallen jaren was uitgespeeld. Men heeft de Duit sers echter onderschat. Nauwe lijks acht jaar later zijn zij het ergste alweer te boven. Hun eco nomie heeft zich hersteld, zij le ven in opmerkelijke welvaart en in de wereld genieten zij zelfs weer aanzien. Dat is weinig min der dan een wonder, en het is nog niet alles. Want behalve aan hun woonsteden, bouwen de Duitsers ook aan een nieuw Eu ropa en de ironie der historie wil, dat hun daarbij zelfs de leiding is toegevallen. Gezaghebbende persorganen in Engeland en A- merika hebben het onomwonden erkend: Sinds 6 September is West-Duitsland de leidende mo gendheid in West-Europa gewor den! Het feit op zichzelf zou te denken geven, wanneer Duitsland dit leiderschap doelbewust had gezocht. Daarvan is echter geen sprake, 't heeft alleen maar een vacuum opgevuld en in een be hoefte voorzien. Jarenlang al heeft het aan leiding ontbroken Het instituut der Grote Vier, dat zich tut. taak had gesteld alle problemen in de wereld op te lossen, is vastgelopen in de koude oorlog.- Wat Europa betreft heeft het in elk geval gefaald. Enge land, in beslag genomen door zijn eigen zorgen, is aan zijn aloude rol van scheidsrechter in de Eu ropese aangelegenheden nooit meer toe kunnen komen. En de Fransen hebben zich laten leiden (of misleiden) door hun vrees. Angst voor een herleving van het Duitse gevaar heeft hen tot bond genoot gemaakt van Ruslands verzet tegen de E.D.G. En toch lag daarin, in een E.D.G. en in de verdere integratie van West- Europa, zowel economisch als po litiek, de beste waarborg voor de veiligheid van allen, ook voor Frankrijk zelf. Daarin lag en ligt óók de kans voor West-Europa om zijn welvaart te verhogen en om zijn onafhankelijke positie tussen de beide grootmachten in Oost en West te hernemen. De Fransen weten dit allemaal opperbest, tenslotte is de E.D.G. hun eigen geesteskind. Zij heb ben het echter niet groot durven brengen. Nu zijn het de Duitsers die deze taak van hen hebben overgenomen. Op de dag van zijn overwin ning heeft Adenauer voorspeld, dat de E.D.G. nog dit jaar zal worden aanvaard. Van Franse zij de is hierop niet rechtstreeks ge reageerd, wel echter indirect Frankrijk heeft namelijk de Saar- kwestie weer op het tapijt ge bracht. Dat is voor de Fransen een gevoelig punt, maar ook voor Adenauer. Afstand van dit ge bied is voor hem vooral daarom niet aanvaardbaar, omdat elke gebiedsafstand de Duitse aanspra ken in het Oosten verzwakt- Maar vrijer als de kanselier nu staat na zijn grote stembusover winning, kan hij meer begrip to nen voor Frankrijks economische belangen bij de Saar. En wanneer een regeling voor dit gebied zou kunnen worden overgoten met een Europees sausje, dat beide partijen even neutraal smaakt, zou deze kwestie uit de wereld geholpen kunnen worden. Dan moeten de Fransen de E.D.G. ter hand nemen. Zij moeten wel, de ontwikkeling der gebeurtenissen laat hun geen keus. Twee aanwijzingen, die bemoe digend stemmen, verdienen nu de aandacht. Engeland heeft zich in Straatsburg categorisch uitge sproken ten gunste van de E.D.G. en naar het schijnt wil het zo nodig de Fransen ook nog wel iets sterker garanties geven. Het tweede feit is, dat de Franse so cialisten bezig zijn hun houding ten opzichte van de E.D.G. te herzien. Hun vertegenwoordiger te Straatsburg heeft de E.D.G. aanvaardbaar genoemd, mits ook de politieke gemeenschap een feit wordt. In dit verband is het veelbetekenend, dat op het ogen blik in het Franse kabinet druk gedebatteerd wordt over de vraag hoe een politieke gemeen schap er uit zou moeten zien en hoever men kan gaan met de vorming van supra-nationale ge zagsorganen. Men rekent er nu meer en meer op, dat de regering Laniel met rust zal worden ge laten tot president Auriol af- treedit (in December) en dat daarna een nieuwe regering zal optreden wellicht onder Bi- dault waarin ook de socia listen zitting hebben. De prijs is aanvaarding van de E.D.G. al thans door minstens een zo groot deel van de socialistische fractie, dat een ruime meerderheid daar voor in de Assemblee, de Franse Nationale Vergadering dus, ver zekerd is. WASHINGTON, 24 Sept. De afschuwelijke waterstof bom zal misschien binnenkort zo goedkoop en eenvoudig van constructie blijken te zijn, dat ieder land in staat zal zijn binnen enkele jaren een behoorlijk arsenaal van deze moordwerktuigen op te bouwen. Dat is bet belangrijke nieuws, dat uitgelekt is, nadat president Eisenhower ge durende ruim drie uur besprekingen heeft gevoerd mét de leden van zijn nationale veiligheidsraad, de bevelheb bers en civiele leiders van de gewapende strijdkrachten en een commissie van adviseurs inzake de defensie van het Noord-Amerikaanse continent. Officieel is niet bekend gemaakt wat gedurende het onderhoud be sproken is. Vice-president Richard Nixon, die de besprekingen bij woonde, verklaarde op vragen van journalisten dat de bijeen komst, zoals gewoonlijk, strikt vertrouwelijk was. Dat het ditmaal echter een bij zondere zitting is geweest valt reeds op te maken uit het feit dat ruim tweemaal zoveel experts aanwezig waren dan normaal. De verbazingwekkende ontwik keling van de waterstofbom ver wekte de grootste opschudding. De atoomgeleerden zijn name lijk thans op weg om een me thode te ontwikkelen die het ver vaardigen en tot ontploffing bren gen van een waterstofbom zo zal vereenvoudigen, dat ieder land met een normale militaire begro ting zich de weelde zal kunnen veroorloven zelf waterstofbommen te vervaardigen. Klaarblijkelijk is de theorie, dat voor het tot ontploffing brengen van een waterstofbom een tem peratuur van een millioen graden opgewekt moet worden, die slechts door een explosie van een kernsplitsingsbom bereikt kan worden, thans omver geworpen. Welke detonatiemogelijkheid hiervoor in de plaats is gekomen zal vooralsnog een geheim blij ven. Het nieuwe principe is ech ter volgens experts gebaseerd op feiten die reeds .in de dertiger jaren bekend waren en waarvan de Sovjet-Unie en de andere lan den dus ongetwijfeld op de hoogte zullen zijn. te Leeuwarden LEEUWARDEN. Naar eerst thans bekend is geworden, is Zondagmiddag de heer P. uit de Houtstraat alhier door een zekere J. op de Groeneweg met een broodmes in zijn borst gestoken. P. was op bezoek geweest bij J., waarbij men onenigheid kreeg. P. verliet toen het huis, maar J., die onder invloed van sterke drank verkeerde, kwam hem ach terna en stak hem met het mes, toen hij op de fiets wilde stap pen. Hevig bloedend heeft P. zich naar de dokter begeven en is daarna in het Diakonessenhuis opgenomen. Hij bleek ernstig ge wond te zijn. Het mes was diep in zijn borst gedrongen en heeft een der longen- geraakt. Enige dagen later heeft men pas bij de politie aangifte ge daan van de aanslag. J. is daarop onmiddellijk in hechtenis geno men. Enige atoomkanonnen zijn uit Amerika op weg naar Europa, waar zij zullen worden gebruik t door de Amerikaanse strijd krachten. De foto toont een atoomkanon, en de explosie, die een 280 mm projectiel veroorzaakt. Ook hier ziet men de bekende „paddestoel". BELGRADO, 24 Sept. Maarschalk Tito van Joegoslavië maakt zich ernstige zorgen over de reacties in het buitenland naar aanleiding van de herh/ialde mishandelingen van bis schoppen en priesters door communistische benden. Kaar het K.N.P. uit Belgrado verneemt zou hierover reeds een ernstig meningsverschil zijn ontstaan tussen Tito zelf en de communistenleider in Dalmatië, Vicko Krstulovick, die voor namelijk voor de aanvallen op de geestelijkheid verantwoor delijk moet wprdpn geacht. Tito zou reeds aan Krstulovick opdracht hebben 'gegeven uarf tiegewelddaden een einde te maken. BONN, 24 Sept. Ruim 105.000 Duitsers hebben zich als vrijwilliger gemeld voor het Duitse contingent van het voorgestelde Europese leger, zo heeft de commissie voor de Nationale Defensie vandaag meegedeeld. Deze stroom aanmeldingen maakt het mogelijk vrijwel het gehele kader voor het 500.000 man sterke Duitse con tingent op papier te zetten. Alleen dit jaar reeds hebben 40.000 vrijwilligers zich gemeld voor de militaire dienst, aldus de commissie. De stroom aanmeldin gen is nog toegenomen sinds bondskanselier Adenauer bij de verkiezingen een meerderheid kreeg voor zijn programma, dat o.a. herbewapening van Duitsland inhoudt. Geen van de vroegere veld maarschalken of generaals heeft evenwel zijn diensten aangeboden. De commissie heeft meegedeeld, dat zij op papier klaar is met de plannen voor de nieuwe Duitse Wehrmacht, welke samengevoegd zal worden met de legers van Frankrijk, Italië en de Benelux- landen na de ratificatie van het E.D.G.-verdrag. Na de ratificatie zal Bonn 100.000 vrijwilligers oproepen om het kader te vormen voor de latere stroom van dienstplichti gen. Dit kader zal bestaan uit 20.000 officieren en 80.000 man schappen. reikt diep in Rusland WASHINGTON. 24 September Vandaag is nabij München een Amerikaanse radiozender gaan werken met het fantastische ver mogen van 1000 kilowatt. Op 'n frequentie van 173 kiloclycles geeft de zender de programma's van de Voice of Amerika door voor de Sovjet-Staten. De golflengte is dezelfde als die van radio Moskou en het sta tion reikt tot 225 km van Mos kou. De bouw van de zender kostte 5 millioen dollar. De staking in Italië ROME, 24 September (Ass. Press) In Italië werd vandaag op grote schaal gestaakt ter ver krijging van hogere lonen. De stakingsbeweging werd ge leid door de drie grote vakbon den, de communistische zowel als de niet-communistische. De vakbondleiders hebben meegedeeld, dat zes tot acht mil lioen arbeiders het werk hadden neergelegd. De eerste vrijwilligers kunnen twee weken na de ratificatie in dienst zijn, aldus de commissie. Een jaar na de oprichting van de nieuwe West-Duitse strijd macht zullen 350.000 dienstplich tigen opgeroepen worden. De zaak Beria SAN DIEGO, Californië, 24 Sept. Het blad „Union" schreef vandaag dat een van zijn ver slaggevers, Gene Fuson, in een kleine haven in Zuid Spanje is, waar een tussenpersoon contact zou hebben gehad met de man, die zegt Lawrenti Beria te zijn. De tussenpersoon heeft Fuson meegedeeld, dat hij als gevolg van inlichtingen, die hij in Mexico City had gekregen, in de Spaanse haven met vier communisten in aanraking was gekomen. Fuson onderzoekt thans het ver haal van de tussenpersoon. Tegelijkertijd gaan ook in an dere delen van het land stemmen op tegen de molestering van priesters. Een lid van het Joego slavische Politburo en hoofd van het Bosnische bestuur, Gjuro Pu- cas-Stary, zou de aanvallen op de geestelijkheid als onwettig heb ben veroordeeld. Ondertussen maakt de Joego slavische geheime politie jacht op een in de Verenigde Staten uit gegeven boek. Dit boek, dat ge schreven is door de Amerikaanse journalist dr Richard Pattee, bui tenlands correspondent van het grote Amerikaanse katholieke persbureau N.C. News Service, is getiteld „De zaak Stepinac" en bevat commentaar op de veroor deling van de aartsbisschop van Zagreb. Alle postkantoren in Joegoslavië hebben een circulaire gekregen, waarin de aandacht der ambtenaren wordt gevestigd op een „zwaar en berucht boek over het leven en het proces van Aloy- sius Stepinac". De minister van Binnenlandse Zaken heeft het boek op de lijst van verboden lectuur geplaatst. Van Amerikaanse zijde wordt STALINPRIJS VOOR ROBESON NEW-YORK, 24 Sept. In het hotel „Theresa" in Harlem is vandaag aan de neger-zanger Paul Robeson de Stalinprijs van 25.000 dollar uitgereikt: De uitreiking had in Moskou moeten plaatsvinden, doch Ro beson kon geen paspoort krijgen om naar de Sowj et-Unie te gaan. echter getracht het boek zoveel mogelijk in handen van Engels sprekende Joegoslaven te spelen. Proces in Egypte CAIRO, 24 Sept. Vandaag is Ibrahim Abdel Hadi, de voorma lige premier van Egypte, beschul digd van „hoogverraad en van samenzwering met vreemde mo gendheden, met het doel de rege ring en de Staat schade te berok kenen". In de aanklacht, die vanavond is gepubliceerd, wordt geëist, dat Ibrahim zich Zaterdag voor het revolutionnaire Hof zal verant woorden. WASHINGTON, 24 Sept. Amerika heeft vandaag aangebo den de MIG 15 die door een Noord Koreaanse piloot in de Ameri kaanse linies werd gebracht aan de „rechthebbende eigenaar" te rug te geven. Tezelfdertijd heeft het comman do in het verre Oosten van de V.N. voor de duur van de vredes besprekingen zijn aanbod van 50.000 dollar voor MIG's die aan het Westen overgeleverd worden ingetrokken. Er werd in de verklaring van generaal Mark Clark niets recht streeks gezegd over betaling van de piloot die verleden week de eerst MIG aan de geallieerden overleverde. Volgens het Pentagon zal de vlieger zijn 100.000 dollar krijgen. Volgens sommige functionaris sen in Washington is de MIG van een oud type, waarvan de bijzon derheden reeds in de V.S. bekend ziin. Verhoging tarieven in ziekenhuizen en sanatoria 'S-GRAVENHAGE, 24 Sept. In de Staatscourant van heden wordt gepubliceerd de prij zen beschikking ziekenhuistarieven 1953. In verband met kostenstijgin gen, tengevolge van de verkor ting van de arbeidsduur in de ziekeninrichtingen van 51 tot 48 uur per week, wordt de zieken huizen en sanatoria toegestaan hun tarieven met ingang van 1 October 1953 met f 0.30 per ver- pleegdag te verhogen. Minister kan van verplichting ontheffen 'S-GRAVENHAGE, 24 Septem ber Blijkens een beschikking van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening kan in bepaalde gevallen aan vee houders ontheffing worden ver leend van de verplichting tot aansluiting bij de provinciale ge zondheidsdienst voor dieren, als daartegen zeer beslist religieuze bezwaren bestaan. Voorwaarde is dan echter, dat het vee niet langer dan 16 maan den geleden met „t.b.c.-vije ver klaring" werd aangekocht. Is deze termijn van 16 maanden ver streken, dan moet dit vee onder zocht of opgeruimd worden. ZIERIKZEE, 24 September Aan de critieke situatie, die als gevolg van de storm van de voor afgaande dagen aan de dijk van de Vierbannenpolder bij Drei schor was ontstaan, is een einde gekomen. Dag en nacht heeft men hier met enkele honderden mensen gewerkt om de moeilijk heden het hoofd te bieden. Over grote afstanden was het rijswerk weggeslagen, waardoor de golven hun vernielend werk aan het dijklichaam konden doen. Hier en daar werden grote hap pen uit de dijk geschuurd. Deze is thans weer met duizenden zandzakken en vele kubieke me ters grond versterkt. Men heeft dit werk direct aangepakt, waar- Donderdagmorgen hebben H.M. Koningin Juliana, H.K.H. Prinses Wïlhelmina en Minister-President Drees een bezoek gebracht aan het Jubileum-congres van de K.N.C.V., in de Haagse Dierentuin. Het kleindochtertje van de voor zitter van de Vereniging, de 1 0-jarige Fransje Westermann bood H.K.H. een boeket anjers aan. Aan boord van het Britse slagschip „Vanguard", 24 Sept. De matrozen van het machtige Britse slagschip „Vanguard" hebben vandaag bevel gekre gen niet meer te lachen wan neer tijdens het tanken in volle zee slangen scheuren. En in het bijzonder mogen zij niet lachen, wanneer de dikke stookolie op hoge officieren neerplenst. Woensdagavond was een Brits tankschip In volle zee langszij gekomen en had twee rubberslangen aan de Van guard vastgemaakt. Een van de twee slangen knapte toen de beide schepen in verschil lende richtingen overhelden. Een grote hoeveelheid olie kwam op de dekken en ge schutstorens terecht. Een aan tal opperofficieren stond op het achterdek naar het tanken te kijken. Al hun witte over hemden en dure goudgalon zaten in minder dan geen tijd onder een dikke laag vieze vette olie. Geconstateerd werd, dat een aantal matrozen daverend lachte en dit had ten gevolge, dat vandaag op de medede lingenborden de volgende aan kondiging aangeplakt stond: „Van nu af aan zal iedereen die lacht, wanneer een olie slang scheurt, bij de comman dant op het rapport moeten verschijnen". Het schip was ongelooflijk smerig geworden en de toe stand was bijzonder vervelend omdat de Vanguard tijdens de operatie „Mariner" gastvrij heid biedt aan een aantal offi cieren van vreemde naties. Vandaag waren de matro zen dan ook druk in de weer om de vuile boel op te ruimen en zij lachten helemaal niet. door een doorbraak kon wor den voorkomen. Het werk aan de dijk bij Drei schor gaat nog steeds dag en nacht door. Zwakke plekken worden opgevuld, terwijl men op enkele plaatsen reeds is begon nen met het aanbrengen van een nieuw noodbeslag op de dijk. Op slechts enkele honderden meters afstand van dit werk is men aan het haventje bij Stevensluis be zig met het plaatsen van grote pompen met buisleidingen, die zullen worden gebruikt voor het leegpompen van de Vierbannen- polder, wanneer de sluiting van het gat bij Ouwerkerk een feit zal zijn geworden. Van Ouwer kerk werd vandaag nog gemeld dat daar de werkzaamheden zijn hervat. Te Soest is gistermorgen mevr. K. met haar zes-jarig zoontje achterop haar fiets, nadat zij de helling van de Verlengde Tal- malaan was afgereden, bij het oversteken van de Beukenweg aangereden door een personen auto. Zowel mevr. K. als haar zoon tje werden met ernstige verwon dingen overgebracht naar 't zie kenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort, waar het jongetjje enkele uren later is overleden. De toestand van de moeder is zeer ernstig. Drijvende inijn 's-GRAVENHAGE. 24 Sept Om 20.00 uur zond Schevemngen radio een waarschuwing uit, be stemd voor de scheepvaart, dat op 52,33,48 N V en 3, 37,36 O L een drijvende mijn was gezien. Deze positie is ongeveer 35 mijl West van IJmuiden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1