Gemidza tentoonstelling een lust voor het oog Emi in d L.T.B.'t Veld hield Nieuive Beatrix-school fraai modern gebouw ledenvergadering NYLONS Gerard Worm Van Petrus en Paulus Sliow van fa. Sprayt ',v f 185.- AGENDA Bouw 18 woningen aan de Trompstraat Stukje voor stukje als pronkjuweel met liefde en zorg gereedgezet Koopkraclit activeren Rome Onverj indn Waar zijn krijorsgevar Pagina 2 Vrijdag 25 September 1953 ALKMAAR Vanavond om half acht wordt de nieuwe Beatrix- school aan de Vondelstraat offi ciéél geopend. Dit was voor ons aanleiding om eens een kijkje te nemen in en om de school, die van buiten af al opvalt door de fraaie houw. De school werd ontworpen en gebouwd onder architectuur van Ringers Bouwbureau voor de Ver eniging tot bevordering van Christelijk schoolonderwijs, en wij mogen wel zeggen, dat deze ver eniging bijzonder trots kan zijn op het bezit van een dergelijk school gebouw, dat gebouwd werd naar de eisen van de moderne tijd, waarin het lesgeven een genoegen moet zijn, en waar het onderwijs voortreffelijk gegeven kan wor den. 't Betreft hier geen revolution- nair schooltype, want de school werd vrij traditioneel gebouwd, doch men heeft er vele verbete ringen in aangebracht, zodat de school up to date werd. Al direct bij het binnengaan merkt men de bijzonder fraaie en- trée op daar men dan in een rui me hal komt. die aan beide zijden ais het ware is gestoffeerd met bakstenen bloembakken waarin een aantal fraaie planten een plaats vonden. Verder gaande komt men in het trappenhuis, dat geheel is opengewerkt en waarin het licht ongehinderd kan binnen vallen. De klaslokalen zijn ruim van afmeting, en ook hier stroomt het daglicht vrij naar 'binnen door de grote stalen ramen, die bijna de gehele oppervlakte van de buiten muur in beslag nemen. De vloeren zijn vervaardigd van een asbest vezelproduct en geheel glad, dus zonder naden en kieren waarin het vuil en het stof zich vast zouden kunnen zetten. De wanden van de gangen zijn uitgevoerd in gewone ongegla zuurde baksteen die samen met de gele vloertegels een fraai effect opleveren. De school is zesklassig, en be schikt daarnaast over een lokaal voor handenarbeid dat geheel ver duisterd kan worden met het oog op eventuele filmvoorstellingen. Dit lokaal zal in de toekomst, wanneer aan de school een gym nastieklokaal zal zijn bijgebouwd, dienst gaan doen als kleed- en wasgelegenheid, terwijl het lokaal voor handenarbeid dan naar bo ven zal verhuizen. De inrichting van de lokalen is eveneens modern en doelmatig Zo zijn er bijvoorbeeld de wand borden met nieuwe bordstelling stalen buizen met daarin de eigenlijke schrijfborden, die niet zoals we dat gewend zijn een zwarte, maar een groene kleur hebben. De psychologen hebben namelijk uitgemaakt, dat deze kleur voor kinderen het gunstig ste effect heeft. De traditionele schoolbanken zijn vervangen door het nieuwe combinatiemeubel, twee afzonder lijke zitplaatsen aaneen met een ruim blad uit een stuk. Voor de verwarming paste men het nieuwe Hewasysteem toe, zo dat men geen grote kachel in de kelder heeft met de kolenrommel daaraan verbonden, maar in iedere klas een aparte gaskachel, die het water voor de verwar- mingsradiateuren verwarmt. De kasten in de diverse lokalen zijn ruim en gemakkelijk terwijl men in een klas de beschikking heeft over bovendien drie toonbankkas- ten voor het naaigerei van de meisjesleerlingen. Schoolradio ontbreekt natuurlijk in een der gelijk modern schoolgebouw niet. Alles bijeen een fraaie gerieflijke school, die een aanwinst betekent voor het onderwijs in onze stad. Dienst dierenartsen Holl. Noorderkwartier De diensten van de dierenartsen worden gedurende het weekend waargenomen door: G. van der Kolk, Nieuwe Niedorp K 2260— 232, W. van der Sluis, 't Zand K 2249—31, A. R. de Vries, Scha- gen K 2240—437 en A. Engel, Den Oever K 2270—231. (Advertentie) ALKMAAR. De firma Spruyt organiseerde in samenwerking met de Iduna-fabriek te Uden een corsetten- en B.H.-show. Immers, het seizoen nadert dat de vrouw zich gaarne iets nieuws aanschaft. Maar hoe kan haar nieuwe japon goed en passend zitten wanneer de ondergrond niet goed is? Hoe dit te verzór gen werd ons op deze show ge toond. Voor iedere dame is een goed passend corset en beha aanwezig. Deze fabriek vervaardigt name lijk corsetten naar een bepaalde taillemaat en dan in drie ver schillende heupwijdten. Zij vestigt haar aandacht op het nieuwe Pas-Tunette-maat- systeem. Dat houdt ook in dat men zonder meer kosten dan een koopmodel ook een maatmodel" kan verkrijgen. Belangrijk is dat de show de modellen toonde, die voor de Nederlandse vrouw passend en draagbaar zijn; zes mannequins gaven dit aan. De maten varieerden van jong meisje tot de gezette dame. Dus gordels, stepins, jeugd- beha's, corsetten, corseletten en beha's voor de grotere maten in katoen, satin, popelin, broché, met en zonder elastiek, ook met bin nenband, met voor- een zijslui ting, met en zonder veters, ba leinen en baleinloze; in ieder ge val modellen waar zeker voor eenieder iets passends bij is. De nieuwe behai die binnen kort in de handel wordt gebracht, zal zeker een succes zijn. Dit is namelijk een beha, speciaal ge schikt voor jonge moeders: een beha met ritssluiting en plastic- beschermers. Maar laat u dan ook niet weer houden dit belangrijke onderdeel van uw garderobe, evenals uw japon, in de betreffende zaak vakkundig te passen. In de pauze en ook na afloop van de show werden een tweetal dansjes uitgevoerd in Spaans cos- tuum, o.a. door een Alkmaars danseresje Puck Dokter. De pianomuziek werd verzorgd door Tonny Willemsen. A. S. Hockeyprogramma voor Zondag ALKMAAR. Het hockey- programma voor Zondag aan staande luidt: R.K. Hockeyclub „De Terriers" Heren: Amsterdam VITer riers I. Dames: DEM IITerriers I Alkmaarse Mixed Hockeyclub Dames: AMVJ IAlkmaar I. Dames: Alkmaar IIEver Swift II: aanvang 12 uur. Heren: Hilversum IIIAlk maar I. Heren: Alkmaar II—BMHC VII; aanvang 2 uur. Receptie ten Stadhuize ALKMAAR. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebe stuur van Alkmaar op Woensdag avond 7 October a.s. des avonds van half negen tot half elf (20.50 22.50 uur) een receptie ten stadhuize te houden voor autori teiten, besturen van verenigingen en instellingen en particulieren. COLBERT COSTUUM5 naar maat vanaf VRIJDAG 25 SEPTEMBER Bioscopen: VICTORIA: Verboden Jungle, 18 jaar. HARMONIE: Because You Are Mine, alle leeftijden. CINEMA AMERICAIN: Spoor- wegsabotage (14 jaar). Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen te berei ken Apotheek De Bever, Em- mastraat 36, Apotheker P. J Meurs. WAPEN VAN HEEMSKERK: t.e.m. 25 Sept., 10, 1.30, 3.30, 7.30 uur knipdemon- stratie. WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Bijeenkomst Automobiel Technische Club. RETRAITEHUIS BERGEN: 29 Sept.—2 Oct. Gehuwde Dames. 2—5 October Koninklijke Ma rine (Den Helder). MEDISCHE HULP: Heiloo, Limrnen en Akersloot: Dokter Nijenhuis, Akersloot, K 2513 309. 7.30 uur: Opening Beatrix- school. WATERSTANDEN: Zaterdag: Hoog water: 9.35 en 22.05 u. Laag water: 3.45 en 16.20 u. ALKMAAR. Een kleine ver ruiming van het aan de gemeente toegekende bouwvolume schept de mogelijkheid, op een gedeelte van een terrein gelegen aan de Oostzijde van de Trompstraat 18 woningen te bouwen, verdeeld in drie blokken, elk van 6 wonin gen. Deze woningen zijn als volgt ingedec'd: op de begane grond een woonkamer, keuken, berg plaats, en op de verdieping drie slaapkamers en een wasruimte met lavet. Voor de uitvoering van dit plan is een crediet voor de bouwkosten nodig van f 166.700,terwijl de kosten van de grond, welke eigendom is van de gemeente en ingebracht in het grondbedrijf, zullen bedragen f 46.900,exclu sief het renteverlies tijdens de bouw ten bedrage van f 625, De woningen waren in beheer te geven bij het gemeentelijk wo ningbedrijf. De gemiddelde huur zal vermoedelijk if 7.50 per week bedragen. B. en W. verzoeken de raad het plan goed te keuren en te doen uitvoeren. Artsendienst Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor van de eigen arts zijn, alleen voor spoedgeval len, van Zaterdag 26 September vanaf 14.00 uur tot Maandag morgen 8,00 uur bereikbaar de artsen: C. R. N. de Boer, Nieuwe Nie dorp K 2260233, r. P. Groen- hart, Dirkshorn K 2245232, R. J. de Groot. Hippolytushoef tel. 234, R. P. Posthuma, Barsinger- horn K 2243312, W. van Slooten Sint Maartensbrug K 2246230. A. L. van der Sluis, Schagen K 2240400, J. Zwaters, Julianadorp K 2235—221, A. J. Tamsma, Wie- ringerwerf K 2272—234. ZIJDEWIND Woensdagavond hield de afd. 't Veld van de LTB een belangrijke ledenvergade ring in zaal Blankendaal. De hr. Th. Wijnker sr. die al meer dan 20 jaren 2e voorzitter is, had nu voor de eerste maal het genoe gen een vergadering te leiden, daar de oud-voorzitter S. W. de Boer zich inmiddels metterwoon in de gemeente Schagen heeft gevestigd. Zoals gewoonlijk lieten de keu rig verzorgde notulen van de secretaris aan duidelijkheid niets te wensen over. Deze winter zal een nieuwe kadercursus te Heerhugo waard Noord worden opgericht. Het be treft hier een 2-jarige cursus van 15 wekelijkse avonden per win ter. Zij die zidh voor deze cur sus willen laten inschrijven moe ten zich hiertoe spoedig bij de secr. vervoegen. Gelezen en goedgekeurd wer den de gewijzigde statuten, waar bij o.a. de aansprakelijkheid der leden van f 100 wordt verhoogd tot f 2.000 en krachtens welke de leden worden verplicht deel te nemen in de ledenrekening van de Noordermarkttoond. Op de a.s. kringvergaderingen zal in bespreking worden ge bracht, resp. worden voorgesteld: a. verbetering van de regeling inzake bestrijding van mond- en klauwzeer. b. herziening van de ophoud- prijzen van meerdere tuinbouw producten, zodanig dat met de productiekosten wat meer reke ning wordt .gehouden, c. voor de leden der afdelingen de mogelijkheid open te stellen om aan kringvergaderingen te kunnen deelnemen. d. die maatregelen te nemen die er toe kunnen leiden dat de veilingen zich genoopt zien het boetebeding (verkoop buiten de veiling om) nauwgezetter te han teren. In de vacature S. W. dé Boer werd voorzien door verkiezing van de heer C. Th. Broersen tot bestuurslid. De functie van voorzitter werd door de vergadering toebedacht aan de heer W. J. Keesom, die zich deze uitverkiezing echter niet liet welgevallen. De heer Keesom maakt reeds deel uit van meerdere besturen, waarmede hij zich voor de gemeenschap al rij kelijk belast weet En wanneer hij ook deze functie zou aan vaarden, zou hij zijn gezin als voornaamste vereniging wel eens tekort moeten doen. Bovendien achtte hij het voor de vereniging van meer belang wanneer de voorzittersplaats wordt ingeno men door een tuinder. De verga dering voelt de bezwaren van Keesom wel aan, maar zou toch graag zien dat voor de algemene en de speciale veehoudersverga deringen Keesom de voorzitters hamer hanteert en dat de tuin ders een eigen voorzitter krijgen. Nadat Keesom zijn functie had aangenomen, werd Th. Wijnker sr. gekozen tot voorzitter van de tuinders. Tot bestuurslid van de N.M.B. werd gekozen Th. J. Sta- degaard. Op 19 Sept. 1928 is de heer Wijnker ter voorziening in de vacature P. Droog tot bestuurs lid gekozen en op 13 Mei 1933 is hij afgevaardigde geworden voor de N.M.B. De afdeling heeft in de heer Wijnker een goed be stuurslid gehad die steeds met liefde en toewijding zijn beste krachten heeft gegeven. En nu de 25 Jaren deze maand zijn vol- gemaakt, werd hem als blijk van waardering 'een keurige vulpen aangeboden. De hr Wijnker, die tevoren zijn zilveren jubileum niet bewust was, braoht dank aan de vergadering voor de waar derende woorden en het hem aangeboden geschenk en zegde er verheugd over te zijn dat het bestuur andermaal een verjon ging heeft ondergaan. Aan de oud-voorzitter de Boer zal een dankbrief worden gezonden. Voorzitter Wijnker die eerder in de vergadering Kapelaan den Hollander als Geestelijk Advi seur installeerde, concludeerde uit de kennismaking met de ka pelaan dat dit adviseursschap hem niet veel moeilijkheden zou op leveren Hjj sprak de hoop uit, dat de nieuwe G.A. een krach tige steun voor onze vereniging zal blijken te zijn. De G.A. zegde bij deze en andere kennismakin gen niets anders te hebbenaan getroffen dan mensen die hem welwillend en spontaan tege moet komen. Zijn plaats in 'de LTB wordt door hem van harte aanvaard, in de overtuiging dat hij ook in deze vereniging de no dige medewerking zal onder vinden. Burgerlijke Stand LANGEDIJK. Trijnie Sjoe- na, d. v. M. de Vries en J. v. d. Veen; Adriaan Jan, z. v. Jan Ploeg en G. Gijzen; Maximiliaan Maria, d. v. G. Bruin en J. Bom- mer; Pieten z. v. K. de Kroon en T. A. Kooij. Overleden: Dirk Schoenmaker, 68 j., echtg. v. Maartje Gouds blom. Gehuwd: Karei Kroese te Den Helder en Catharina Kleimeer. Derk Veger te Schoonhoven en Aafje Kliffen. Voorlopig geen Succes- witte kool NRD. SCHARWOUDE Tot 1 October a.s. mag geen Succes Witte kool aan de veiling worden aangevoerd voor verwerking van zuurkool. Indien de handel Suc ces Witte kool wenst voor de kis ten (dus voor import overzee) dan kan uit voorraad worden ge veild en krijgt de tuinder die hiervoor partijen heeft opgegeven bericht van levering. Geen animo ZIJPE Naar aanleiding van de door het gemeentebestuur ge dane oproep van sollicitanten voor onderwijzeres in vaste dienst aan een drietal scholen in deze gemeente heeft zich geen enkele sollicitante aangemeld. Gelukkig kan door aanstelling van tijdelijke leerkrachten het onderwijs nor maal doorgaan. Een goed idee ZIJPE In het begin van dit jaar werden o.m. te Burgervlot- brug, aan de Oostzijde van de Rijksweg, vanwege Rijkswater staat een aantal bomen geplant. Wij vernemen, dat deze beplan ting het kermisbestuur aanleiding geeft zich te beijveren voor het aldaar doen plaatsen van een tweetal zitbanken. Thans worden maatregelen beraamd om aan de nodige gelden te komen. (Advertentie) NIEUWE KWALITEITEN in PERLON, NYLON en ENKALON KOUSEN in. de herfstmodekleuren 1953 Een collectie, die van de ragfijnste tot de zwaarste kous interessant is voor iedere vrouw, die goede Nylons prefereert Hoek Houttil - Alkmaar Kousen Lingeries Uit het politierapport ALKMAAR De gemeentepo- itie heeft dezer dagen aange houden de 52-jarige informateur administrateur van de Sociale Raad alhier, zekere N. verdacht van valsheid in geschrifte en ver duistering gepleegd over een tijd vak van enige jaren. Het totaal bedrag beloopt 2800.gulden. De man is in verzekerde bewaring gesteld en inmiddels reeds voor de Officier van Justitie geleid. Gisteren is aangehouden een vrouw, die in de winkel van zelfbediening zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een pakje boter. Zij werd na verhoor W eersvencachting Weersverwachting. medege deeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond VRIJ KOUDE NACHT Vrij koude nacht met plaatse lijk mist. Morgen overdag licht tot half bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. wederom op vrije voeten gesteld. Voorts is een Alkmaarse café houder aangehouden terzake van heling van enkele partijen meel, gestolen bij Westzanen te Wor- mer.veer. De man is aan de po litie Worinerveer overgegeven. Gisteren stond een vrauchtauto met melkbussen geladen op het terrein van de melkfabriek Kre- ma aan de Oudegracht. Blijkbaar was de handrem niet goed aan gezet want plotseling kwam de wagen in beweging, reed de Oude gracht over en bleef met de voorwielen boven het water han gen. Aan de ramtoestellen en de versnellingsbak werd schade toegebracht. Met een kraanwagen werd de auto weer op vier wielen gezet. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Rudi zv. A. Lienen en A. W. Peek. Adrianus C. S.d.v H. J. Helmer en A. J. Kroeders; -Joseph P. M. z.v. F. J. Esser en C. T. van den Bosch. Ondertrouwd: Johannus P. van Halem en Adriana A. Krouwer; Gerardus Metselaar en Emerentia Bakker; Gerardus Spijker en Pe- tronella Blankenstein. Overleden: Cornelia van der Meer, weduwe van D. Winters. DE RIJP Het volgende verhaaltje over Petrus en Pau lus, die geen apostelen waren, maar veehandelaren en in dit geval ook nog martelaren, speelde eerst op de veemarkt van 12 Januari te Alkmaar, en vervolgens Woensdag j.l. voor de Politierechter in die stad. Beide veehandelaren waren op de bewuste dag op de vee markt te Alkmaar, en Paulus B. uit de Rijp zag daar een man met een mooi koebeest lope«, waar hij wel zin in had. Na wat praten en na het vereiste hand geklap, werd het koebeest dan ook eigendom van Paulus. Col lega Petrus A. uit Heiloo had de koop zien gebeuren, en zei tegen vriend Paulus: Ik wil er wel een poot in hebben. Voor diegenen die niet met het jar gon van veehandelaren ver trouwd zijn zij gezegd dat dit zoveel betekent als: Ik neem er een aandeeltje in. Paulus vond dit best. en de beide man nen gingen op hun beurt op zoek naar een eventuele koper. Maar dit viel niet zo erg mee, en het eind van het liedje was. dat de koe verkocht werd met tien gulden verlies, welke tien gulden ze toen broederlijk sa men deelden, zodat de man vijf gulden strop had. Maar hier bleef het niet bii. Er was namelijk nog iemand van de koop getuive geweest en die iemand wist, dat de ver koper geen erkend handelaar was zodat Paulus de koe niet van hem had mogen kopen. En zo kwamen zowel Paulus als Petrus bii de Economische Po litierechter op het matje te staan, beide beschuldigd van het kopen van een koe van iemand die geen erkenning had. Paulus was het echter lang niet eens met deze beschuldi ging, want, zo zei hij tegen de Edelachtbare: „Ik kan toch aan1 die man zijn neus niet zien, dat ie geen erkenning heeft Hij zei tegen me, dat ie best op de koe had gepast, en toen dacht ik natuurlijk, dat het beest uit zijn eigen stal kwam." En Petrus zei op de beschuldi ging niet anders dan: ,.Ik .heb helemaal geen koe gekocht, ab soluut niet." En daar had hij gelijk in, want Paulus had het gedaan. „Ik heb alleen gezegd, dat ik er wel een poot in wilde hebben", zei Petrus. ,.En toen had je nog vijf gul den strop ook", grinnikte Pau lus. De Politierechter liet tenslot te de komische kant van de zaak het zwaarst wegen, en sprak Petrus vrij. „En U, zei hij tegen Paulus, U zal ik dan maar ontslaan van rechtsver volging". Het verschil zullen ze wel niet begrepen hebben, maar ze gingen vergenoegd de deur uit. HEILOO Gistermiddag om half drie heeft de Gemidza- tentoonstelling haar poorten geopend. Alles was toen reeds gereed, om drommen bezoekers te ontvangen. In café „De Rustende Jager" kwamen voor de openings- „plechtigheid" bijeende Tentoonstellingscommissie en genodigden, waaronder de burgemeester van Heiloo, de heer J. Kalff, de wethouders J. Rus en J. Schuijt, de ge meentesecretaris, de heer P. H. J. van Loon, de Com mandant van het District Alkmaar der Rijkspolitie, de Majoor Hoogkamer, de heer D. J. Scheffel, Secretaiis van de Kamer van Koophandel te Alkmaar, de heer J. H. Nijhuis, Directeur Middenstandsbank en de deelnemers met hun huisgenoten. De burgemeester van Heiloo, die uitgenodigd was, om de tentoon stelling officieel te openen, zeide, dat de bedoeling van de show op de eerste plaats is het publiek te laten zien, wat de Heilose Mid denstand te 'bieden heeft nog sterker, om te tonen hoe ver schrikkelijk weinig men in Heiloo eigenlijk niet krijgen kan. Het is wel aardig, om op een dagje-uit te wandelen door de gezellige winkelstraten van Alkmaar of Amsterdam, maar men moet toch, omdat dit tot de uitzonderingen behoort, weten, dat men altijd op de eigen plaatselijke middenstand kan rekenen. De burgemeester hoopte, dat de middenstand mid dels de show erin zou slagen, het publiek dat duidelijk te maken: dat het ook inderdaad op de plaat selijke middenstand kan rekenen. Vervolgens zei de burgemeester dat de tentoonstelling nog lang zal nawerken en dus over een tijd haar vruchten wel zal afwer pen, gezien de reclame, die op de show gemaakt is kunnen worden. Hij was de organisatoren erkente lijk voor het werk, dat zij in grote hoeveelheid verzet hebben, want door voor zichzelf te werken, werkte men tevens voor de ge meenschap. Met de wens, dat men bijzonder succes zou hebben en de 27ste September tevreden mid- Bij ontstentenis van de voor zitter van het Comité, de heer J. v. d. Kommer, opende de heer H. Groot de 'bijeenkomst en heette de aanwezigen welkom. Hij dank- te het gemeentebestuur, bijzonder de burgemeester, voor de loyale medewerking bij de voorbereidin gen op de show ondervonden, en de heren Torken,' gemeente-archi tect en Opperwachtmeester Wa terdrinker voor hun bereidwillige hulp bij de organisatie. De heer Groot wees erop, dat het wel eens goed is, tentoonstel lingen als deze te houden, om daardoor een speciale aandacht te vestigen op de eigen middenstand, die in geen enkel opzicht behoeft achter te blijven bij die van an dere gemeenten. De Middenstand aldus de heer Groot, stelt alles in het werk, zo vooruitstrevend mo gelijk te zijn en die vooruitstre vendheid ook te tonen, door de mogelijkheden aan het publiek te bieden tot elke verkoop. Zich rich tende speciaal tot de deelnemers besloot de heer Groot, hen veel belangstelling toe te wensen. denstanders-gezichten zal opleve ren verklaarde hij de Gemidza- show 1953 voor geopend. Met een schaar, hem op een kussen aangeboden door de heer Groot knipte de burgemeester het witte lint door, dat de toegang tot de tentoonstelling versperde. Zakenleven van belang! Hierna sprak de secretaris van de Kamer van Koophandel, de heer D. J. Scheffel. Hij zei. dat te genwoordig nogal eens veel de nadruk wordt- gelegd op de indus trialisatie, als mogelijkheid ter be strijding van de werkloosheid. Maar ook het zakenleven in Ne derland is van groot belang. 350.000 ondernemingen zijn in geschreven in het Handelsregister. Als we de koopkracht aanwakke ren, dan zullen de 200.000 daar voor in aanmerking komende be drijven de werkloosheid efficiënt kunnen bestrijden. Ook een tentoonstelling als de Gemidza is, kan de koopkracht van het publiek activeren, een belangrijke manier voor de mid denstand, om zijn zaken op gang te houden. De heer Scheffel be sloot met de wens, dat de organi satoren daarin zouden slagen. Hierna maakten de aanwezigen een rondgang over de tentoon stelling die in ieder geval, naar zijn uiterlijk en inhoud een ten toonstelling is, die er zijn mag en waard om door geheel Heiloo be keken en bewonderd te worden. Teleurstelling Wanneer ge met een blik van verwachting langs de ruime pa den loopt die tussen de keurig opgemaakte stands zijn vrij ge houden, met beide handen vol fol ders, die gedienstige standhouders U in de handen stoppen en die U onmogelijk allemaal gaandeweg kunt lezen, maar die U belooft te lezen, zodra U thuis zult zijn ge komen, wanneer ge loopt te zoeken naar iets dat U in bijzon dere mate treffen zal, omdat U het nooit eerder hebt gezien, of omdat U misschien iets heel kost baars denkt te kunnen kopen voor bespottelijk weinig geld, dan voelt ge na een poosje onmiskenbaar enige teleurstelling, want zulke dingen biedt de tentoonstelling U niet. Oppervlakkig beschouwd, zullen de bezoekers zeggen, dat ze een verzameling van inderdaad welverzorgde étalages hebben be keken, maar dat zij eigenlijk iets anders hadden verwacht. Dat men iets „anders" verwacht is begrij pelijk: de mens zoekt altijd naar het onbereikbare, dat zijn sterke verbeelding hem in zo aantrekke lijke vormen voor de geestesogen speelt. En altijd komt de teleurstelling om de hoek kijken, als de eeuwige metgezel van de verwachting, waarmee men shows en tentoon stellingen immer en altijd gaat bezoeken. Tentoonstellingen moet men leren zien. Men moet de tentoon stelling zelve aankijken en niet vergelijken met wat men ver wacht. want dan komt men be drogen uit. Opgetogenheid! Deze bespiegelingen maakten we voor onszelf toen wij gisteren de tentoonstelling bezochten. Wij, die bij de voorbereidingen op de show, achter de schermen hebben mogen kijken, vermochten achter al die glimmende en glinsterende, zachtzi.ide, veelkleurige, welge vormde, vernuftige goederen, arti kelen en hoe-dat-allemaal-nog- meer-heten-mag de liefde en de zorg te zien, waarmee de midden standers hun bezit stukje voor stukje hebben klaargezet, als pronkjuwelen geëxposeerd, ho pende dat iedereen er naar kijken zal en er niet achteloos aan voor bij zal gaan. En als men dan met de welwillendheid die de midden standers toch zeker verdiend heb ben, van het Heilose publiek te ontvangen, stuk voor stuk, al het tentoongestelde gaat bekijken en koelbloedig uitrekenen, op welke wijze men het zou kunnen ver werven. omdat men het eigenlijk toch allemaal nodig heeft, dan krijgt ieder stukje een nieuwe waarde een nieuwe glans, nieuwe aantrekkelijkheid, en men trekt zijn portemonnaie, want men kan er noch ogen, noch handen meer van afhouden. En mocht het zo zijn, dat de portemonnaie het niet toelaat, te kopen, dan zal men zich toch opgetogen gevoelen tussen al dat schoons, dat in helle kleuren of frisse tinten optrompettert in een zee van licht; dan mag men de fantasie laten spelen met de dingen die men werkelijk ziet en pakken en betasten kan; dan kan men luchtkastelen bouwen naar hartelust, want men zal onthou den. dit of dat gezien te hebben, onthouden, want als we in onze rijke dagen komen.... dan gaan ween het is ons. Vergeet U dus dit alles niet, wat Heiloo U biedt: Ursem's verf tegen bederf, de vernuftige toestellen voor radio en televisie van J. Bakker, of heeft U er meer zin in, een kunst foto van Uzelf te laten maken bij Photo Zwart? De kleden van de handweverij De Egel zullen in de huiskamer of aan de wanden een bijzonder effect "oogsten en wie wil zich geen „beter maatwerk" laten aanmeten bij G. Rosing? Allerlei kledingstukken, die de vrouw van onze tijd maar char mant kunnen maken kan men vinden bij de Fa, de Groot. De electrotechnische artikelen, die Kosters, Herenweg, te pronk heeft gezet, zijn teveel om op te noe men; dat moet men zien, evenals de rijwielen, zeer glanzend en zeer luxe, van M. Hoebe. Het wordt weer tijd voor haarden en kachels, wel, bij de heer P. Wijn vindt men ze te kust en te keur. In de warmte van zo'n kachel kan men de kinderen laten spelen met het „betere" speelgoed van Nat zijl, en de gloed uit die kachel laten weerkaatsen in diens ar tistiek koperwerk. Dan treedt U de grote tentoonstellingstent bin nen, om in de stand van het Gas bedrijf Alkmaar, afdeling Heiloo te zien, (tussen alle mogelijke for nuizen. radiatoren en iavets) dat met gas een koelkast valt te be dienen.... U zult toch niet ver geten aandacht te besteden aan de Rode Kruis stand, die daar pal tegenover is geplaatst? Wat zegt U van Hollandse Edelweis, hier te lande gekweekt' die geëxporteerd wordt naar het land van de Edel weis, Zwitserland? Dat is te zien bij Fa. Dreka, voor tuinaanleg en -onderhoud, die speciale aandacht vraagt voor Compo-Terra, de ideale bemesting die de tuinen in een lusthof herscheppen kan. Het Wolhuis van de heer J. Koomen bevat alles, wat de dames zich maar wensen kunnen terwijl bij de Fa. Joh. Jansen sanitaire en electro-technische artikelen prij ken om te stelen. Voor betere textiel, zegt de heer Kuijper, Ken- nemerstraatweg, moet men naar Kuijper, Kennemerstraatweg, die een charmante mannequin som wijlen langs zijn stand laat para deren met de mooiste kleedjes aan. die de winkel bieden kan. De laarzenspecialist is de heer Boer- ma. die het in de komende regen- periode vast druk zal krijgen. De heer J. J. Pantekoek toont een keur van electrotechnische artike len, radio- en televisietoestellen, terwijl de Fa. P. A. C. Nieuwpoort, Schildersbedrijf en Spuitbedrijf de onwetende leek op dit gebied al lerlei dingen kan tonen, waarvan men in deze branche het bestaan niet eens zou vermoeden. En wie zou er geen borreltje lusten uit de Slijterij van de heer Greeuw, in wiens stand de fijnste en edel ste dranken in feïbeschenen bou- teilles fonkelen? Electrotechnische artikelen zijn goed vertegenwoor digd, want daarnaast treft men weer de Fa. Zwaag aan met het menselijk vernuft gevangen in apparaten en toestellen te kust en te keur. De Fa. W. Castricum Heiloo-Limmen toont allerlei tuingereedschappen en benodigd heden voor de tuinder iets voor de heren, terwijl de dames wel licht meer aandacht zullen beste den aan de tricotages, wol en handwerken in het betere genre van de heer A. Roest, die tevens een dame iaat demonstreren met het vervaardigen van kleden uit Soedanwol (prachtige patronen en kleuren), terwijl hij er middels een borduurwerk uit 1887 op wijst, hoe virtuoos en serieus men in vroeger jaren borduren kon, zo als dat thans bijna niet meer voorkomt. Of heeft U soms wel eens borduurwerk gemaakt, waar aan geen enkel afhechtseltje meer te zien is, de „afwerking" van geen enkel, ook niet het kleinste draadje? Een fonkelnieuw kar retje van de Rijwielhandel J. de Vlugt is ook niet te versmaden! In de stand daarnaast, die van de heer S. Deutekom, kan men zijn vulpen gratis laten reviseren door een vertegenwoordiger van de Osmiafabrieken. Voorts vraagt de heer Deutekom aandacht voor een nieuwe ballpoint, de Biro-ball- point, waarvan de inkt bij het schrijven onmiddellijk opdroogt, zodat geen vlekken kunnen ont staan en waarvan vlekkeh op de handen zonder enige moeite on- ifiiddelliik te verwijderen zijn. Tenslotte organiseert de kantoor boekhandel een boetseerwedstrijd voor kinderen. Elk meisje of iede re jongen tussen 5 en 16 jaar die vóór 15 October 2 of meer staaf jes boetseerklei (Modaline) koopt bij Deutekom, mag meedoen aan een wedstrijd in het vervaardigen van een werkstukje: de mooiste, aardigste of meest originele wor den met een prijs beloond. Ons dunkt, dat de Gemidza- show het Heilose publiek heel wat te bieden heeft. Stapt U dus in het Gemidzatreintje, en geniet van al die aantrekkelijke dingen Vrij dag van 36 en 711 uur, Zater dag van 2 uur onafgebroken tot 11 uur. Officier in het Legioen van Eer Mr. H, G. J. Maas Geesteranus, thans woonachtig te Heiloo, is door de regering van de Franse Republiek bevorderd tot Officier in het Legioen van Eer. De heer Maas Geesteranus heeft o.a. het Oudheidkundig Genootschap te Ganger opgericht (Van CAIRO, 22 hotel „Oas: skymaster krijgertje niet al 280 Rotterdam, slaapt. Rir Arnhem is kenning uit aan de rand Faroek ged< Ze moesten school zelf all in geuren en vertellen, maar meer gebeuren tercontinentale Schiphol hebber met de grote r ernstige gezichte naar het Wilhel scheid uit de lu Hoe verschrik dat al weer nie Om tien voo: toen we rechts Rome al zagen zeven heuvelen Gemma van E: flesje voor Patri ken. Dat zou ze ze leden niet ge Toen werkte ze kantoor in het Alkmaar en aa: den had ze no Ze is het nu al cember 1951 en route is dit haa eerste met emig valt haar best ook. Twee kilon Middellandse Zee een jongetje bra te, spelen in het Kreta in zicht koud. In totaal zijn aan boord. Een yandaag zijn verj je hem dan eige meer noemen: Haarlem werd uiterst verguld mi dat de Brabants i T 4.e Hoog, hei EUWE 0 VIJFDE P ZURICH, 24 Sej candidatentournooi den enkele afgebr uit de dertiende en ronde uitgespeeld, waren: 13e ronde: Najdo BoleslavskyAvert 14e ronde: Av 01; EuweStahlb De afgebroken p: ronde tussen Reshe stein werd uitgeste De stand luidt tl lov 9 pnt; 2. Reshev afgebr partij; 3. N 4. 5. 6. Petrösian, slavsky, allen 7 pn1 6 pnt en 1 afgeb Taimanov en Keres pnt; 10. 11. Gligoi beiden 6 pnt; 12, Averbach en Kotov 15. Stahlberg 3 V2 TOKIO, 24 Sept. Mark Clark heeft ten vandaag meegec hun antwoorden op verzoeken voor een ding omtrent de vi lieerde soldaten, di aanneemt krijgsgev „volkomen onaanvaa In een brief, ov Panmoenjon, eiste d bevelhebber „de overdracht van geal neel dat nog in uw 1 een eerlijke uitleg v dere, waarvan zo di staat dat zij in uw ge verkeerden". Op 9 September e allieerden een vei over 3404 man, waai steld was dat zij ki «en waren. Later we 3421. De communisten he woord, dat verschil mannen reeds gerepa den, anderen aan he gelaten, dat verschi snapten en andere ge Maar de communi verder, dat het mer hen die op de lijst nooit gevangenen wai In de brief van Clai zegd, dat de geallieerd maar zo namen bevat soneel dat bij de ac raakte, maar persons die over uw radio waarop gezinspeeld w radio-uitzendingen, werden als gevangene] ven schreven uit uw g kampen of die in uv nissen gezien werden"

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2