NOORDHOLLANDS i Enorm munitieplan van de Atlantische bondgenoten Drie veiligheidsverdragen met Rusland mogelijk HET SAARPROBLEEM Duitse krijgsgevangenen uit Rusland teruggezonden West-Europese fabrieken worden ingeschakeld Elk a fzonderlijk voor Ver. Engeland en... de E.D.G. Acht eisen van Duitse christen-arbeiders Wereldsnelheidsrecord opnieuw verbeterd ISationaal Rampenfonds 65.000 hulpbehoevenden Dagblad voor Alkmaar en omgeving aan Eenheids Vakverbond Straatsburg vóór direct Frans-Duits overleg MAAR ALLEEN NAAR DE OOSTELIJKE ZóNE Acht mijnwerkers bedolven Grafkapel voor „Heilig Bruurke" Massamoordenaar gearresteerd Kath. Thuisfront stort 350.000 De hamsteraar Honderden doden door typhoon Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4,—; familieberichten 20 ct, reap. SO ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credletbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Zaterdag 26 September 1953 49e Jaargang - Nummer 12892 KLAAR VOOR RECORDPOGING. Thans is de bathyscaaf van Prof. Piccard ge reed om er een record poging mee te onder nemen. Na de eerste proef duiking en van de Trieste werd 't vreem de sigaarvormige vaar tuig gereviseerd. Prof. Piccard zal, voor de onderzee-waarnemin gen, gezeten zijn in de „zeepbel" onder aan het vaartuig. Het programma beoogt de in schakeling van de West-Europese munitiefabrieken, zodat men niet langer afhankelijk behoeft te ziin van de opbrengst van de V.S. „Het plan zal worden gefinan cierd door de producerende lan den en de Offshore Procurement van het Amerikaanse programma voor de wederzijdse beveiliging", aldus Lord Ismay. De Amerikaanse autoriteiten hebben de N.A.T.O. verzocht, het bedrag aan Amerikaans geld. dat met de uitvoering van het pro gramma is gemoeid, niet bekend te maken. Dit is het derde productieplan, dat in de afgelopen weken door de N.A.T.O. wordt aangekondigd. De beide voorgaande betreffen de productie van oorlogsvliegtuigen en van legermaterieel en sche pen. „In totaal is met de uitvoering van deze drie programma's thans een bedrag van ver boven de twee milliard dollar gemoeid", aldus Lord Ismay. Het programma voor de ver vaardiging van munitie is door de Raad goedgekeurd en zal aan elk land afzonderlijk worden aan bevolen. Alle N.A.T.O.-landen zullen voor zichzelf moeten uitmaken, of zij aan het plan zullen deel nemen of niet. De bedoeling van het program ma. met de uitvoering waarvan Ceen hoop op redding DORTMUND, 25 Sept. In een mijn te Dortmund zijn van daag acht mijnwerkers door dui zenden kilo's vallend gesteente bedolven. Het ongeluk gebeurde in een mijngang op 250 meter onder de oppervlakte. Reddingsploegen hebben uren lang geprobeerd hen te bergen. Alle pogingen bleken echter ver geefs en thans is de hoop opge geven, dat zij nog gered zullen kunnen worden. twee jaar zullen heengaan, is om „de productie aan te moedigen in de gebieden waar het verant woord is een bron voor de be voorrading bij de hand te hebben en verder de vervaardiging te stimuleren van die soorten mu nitie. welke Europa op 't ogen blik zelf nog niet in voldoende hoeveelheden fabriceert. „Tegelijkertijd is rekening ge houden met de speciale behoef ten van bepaalde landen, voor wie het Offshore Procurement- program voor munitie een ge legenheid biedt om dollars te verdienen teneinde verbetering te brengen in hun betalings balans". „Met uitzondering van de Ver. Staten en Canada kunnen alle N.A.T.O.-landen aan het pro gramma deelnemen". PARIJS, 25 Sept. De Noord-Atlantische raad heeft vandaag mededeling gedaan van een plan voor de fa bricage van munitie voor West-Europa tot een bedrag van een milliard dollar, gedeeltelijk te financieren door de Ver. Staten. Volgens Lord Ismay, de Britse secretaris generaal^ van de raad, is het plan „het grootste, dat ooit aan het Atlantisch bondgenootschap is voorgelegd". MEGEN, 25 Sept. Dank zij vele giften uit alle delen van het land kan thans met de bouw van een grafkapel voor het „heilig Bruurke" van Hegen een aanvang worden gemaakt, zodat eerlang zijn graf, voor eenieder te berei ken zal zijn, zonder daarvóór aan de kloosterpoort te hoeven aan bellen. Een wens van velen in den lande gaat hiermede in ver vulling. Wie had nauwelijks drie jaar geleden kunnen denken, dat deze eenvoudige lekebroeder zulk een spontane verering ten deel zou vallen en dat de noodzaak zou ontstaan zijn stoffelijk over schot over te brengen naar een nieuw graf. Zij, die alsnog wensen bij te dragen voor de voltooiing van de grafkapel van het „heilig Bruur ke", kunnen dit doen op gironum mer 122589 ten name van P. Gar diaan, Minderbroedersklooster, Megen (N.B.), met vermelding: grafkapel. LONDEN, 25 Sept. De drie grote mogendheden van het Westen denken er over aan de Sowjet-Unie voor te stellen een reeks vérstrekkende veiligheidspacten te sluiten. Volgens welingelichte diplomaten wordt een plan bestu deerd op grond waarvan aan beide zijden van de Pools- Duitse grens een gedemilitariseerde zóne zou komen. Dit plan geniet echter niet veel steun. Volgens een ander voorstel zou den er aparte veiligheidsverdra gen gesloten moeten worden tus sen: 1. De Verenigde Staten en Rus land, 2. Groot-Brittannië en Rusland, en 3. de Europese defensiegemeen schap en Rusland. Vermoedelijk zou elke natie, die deze verdragen ondertekende, ver plicht zijn de andere partij in geval van een niet-uitgelokte aan val bijstand te verlenen. Het ministerie van buitenlandse zaken wilde geen officieel com mentaar op de berichten geven. De zegslieden verklaarden echter, dat de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk over de voorstellen van gedachten wisse len, maar dat tot dusver nog geen definitieve overeenstemming is bereikt. Er bestaat geen enkele aanwijzing voor hef. antwoord op de vraag hoe Rusland op derge lijke voorstellen zou reageren. Een dergelijk veelzijdig veilig heidsstelsel tussen grote machts blokken zou in de moderne di plomatieke geschiedenis uniek zijn. De Verenigde Staten hebben bijvoorbeeld nog nooit in vredes tijd een verdrag met communis tisch Rusland gesloten. Als de Westerse mogendheden het over de voorstellen eens wor den, hebben zij de volgende maand misschien een kans ze aan Rus land voor te leggen. De Russen TYPHOON OYER JAPAN TOKIO, 25 Sept. De 13e typhoon van dit seizoen heeft op zijn minst vijf slachtoffers ge- eist en het verkeer aan de zui delijke kusten van Japan ont wricht. Vier personen zijn om het le ven gekomen in Nara bij Osaka en een op het zuidelijke eiland Shikokoe. is verzocht deel te nemen aan een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken over Duitsland en Oostenrijk. Die con ferentie zou in October in de Zwitserse stad Lugano moeten be ginnen, maar de Russen hebben DRAGUIGNAN, Zuid-Frankrijk, 25 Sept. De Franse politie heeft Dinsdag bij Metz een Duitse fabrieksarbeider, de 57-jarige Jean Bernard Beckers, aangehouden. Hij wordt er van verdacht een Duitse vrouw in een rivier te heb ben verdronken. In zijn huis bij Draguignan zijn de handtassen van zeven vrouwen gevonden, zonder dat van de vrouwen een spoor te vinden is. De politie ver moedt, dat zij hier met een massa moordenaar te doen heeft. Hij heeft in Duitse bladen adverten ties geplaatst, waarin hij voorgaf rijk te zijn en kennismaking zocht met ,„een eenzame, niet onbemid delde vrouw van 40 tot 50 jaar". De politie heeft 131 antwoorden van vrouwen op Becker gevonden. Bij hem thuis vond zij zes lege koffers en zeven handtasjes. de Westerse uitnodiging tot dusver aanvaard noch afgewezen. Het plan voor een veiligheids stelsel tussen Oost en West blijkt in Groot-Brittannië ontworpen te zijn, maar staatslieden uit andere landen, met name Adenauer, heb ben sindsdien de eer voor zich opgeëist. GRONINGS ECHTPAAR VERONGELUKT SMILDE Gisteravond vond nabij Hogesmilde een ernstig mo torongeluk plaats waarbij de heer M. uit de 2e Hunzestraat te Gro ningen werd gedood. Mevr. M. die op de duo zat; werd ernstig ge wond en naar het Wilhelmina- ziekenhuis te Assen overgebracht. Nadere gegevens omtrent oorzaak ontbraken ons vannacht. CASTEL IDRIS, 25 Sept. De Britse piloot Mike Lithgow heeft met een „Supermarine Swift" straaljager een nieuw wereldre cord gevestigd door een snelheid van 1.183 kilometer per uur te bereiken, aldus waarnemers van de Britse „Royal Aero Club". Het record werd verbeterd boven de woestijn nabij Castcl Idris in Libye. Pas kort geleden had de Britse piloot Neville Duke met een „Hawker Hunter" boven Enge land het record op 1.171 kilometer per uur gebracht. De directie van Vickers Arm strong, de fabriek waar de „Su permarine Swift" is gebouwd, heeft meegedeeld, dat zij geen aanspraak op het wereldrecord zal maken, voordat de resultaten van nieuwe pogingen, die Zater dag zullen worden gedaan, be kend zijn. Volgens de internatio nale bepalingen moet een ver zoek om erkenning van een re cord binnen 48 uur worden inge diend. Technici van Vickers zijn van mening, dat de thans bereikte snelheid aanzienlijk kan worden overtroffen, omdat men moeilijk heden met de brandstofmeter had. Er worden nieuwe instrumenten uit Londen verwacht. voor Mil. Tehuizen DEN HAAG, 25"Sept. Om aan de meest noodzakelijke schulddelgingen van de militaire tehuizen toe te komen heeft Ka tholiek Thuisfront een bedrag van f 350.000,beschikbaar gesteld. De grotere toeloop naar de Ka tholieke militaire tehuizen wettigt volkomen deze grote uitgave. Door de hulp van Katholiek Thuisfront hebben vele tehuizen de laatste tijd belangrijk aan aantrekkelijk heid gewonnen. PITTSBURGH. Seymour N. Seltman zocht in Januari j.l. een hobby en besloot ham sters te gaan houden. Ongeveer negen maanden later, riep hij de hulp in van de dierenbescherming. Hij ver telde het volgende: „Het was een aardig tijdver drijf. Ik timmerde een paar hokjes in de kelder en vond het leuk naar de beestjes te kijken. Al gauw waren er 16 kleine hamsters. Die groeiden op en oh, het is een lang verhaal". Seltman zei, dat hij sinds Januari zeker 1000 hamsters had verkocht en weggegeven en dat hij er nu nog 300 had. Hij vroeg de dierenbescherming de beesten te komen halen om dat het anders „altijd door blijft gaan". BONN, 25 Sept. De katho lieke en protestantse werknemers hebben aan het Duitse Eenheids vakverbond, het D.G.B., een me morandum overhandigd, waarin in acht punten hun eisen en voor waarden voor hun verdere deel neming aan de Eenheidsvakbe weging zijn neergelegd. In de in leiding wijzen zij er op, dat er reeds geruime tijd ongerustheid bestaat over de wereldbeschou welijke en partij-politieke onaf hankelijkheid der vakorganisaties. Vele leden zijn in een ernstig gewetensconflict geraakt, vooral door een eenzijdige stellingne ming van het D.G.B. bij de Bondsdagverkiezingen. De roep om een eigen christelijke vakbond wordt vooral onder de jonge ar beiders steeds sterker. De christelijke arbeiders stellen in hun memorandum de volgende eisen: 1. dat vóór het bijeenroepen van het D.G.B.-congres drie ver tegenwoordigers der christelijke werknemersorganisaties zonder stemming aan het hoofdbestuur van het D.G.B. worden toege voegd; 2. dat in de besturen der lan delijke vakorganisaties minstens twee christelijke vertegenwoordi gers zullen worden opgenomen; 3. dat ook in de plaatselijke en districtsafdelingen katholieke of protestantse bestuurderen extra worden aangetrokken; 4. dat katholieke of protestantse deskundigen op de redacties van het D.G.B.-blad en in het econo misch instituut, de W.W.I., wor den geplaatst; 5. voor de vormings- en scho lingsinstituten geldt hetzelfde. Hier dient een comité, waarin de verschillende richtingen gelijke lijk vertegenwoordigd zijn, zake lijk en persoonlijk zijn medewer king te verlenen; 6. een scheidsgerecht, waarin de onderscheiden richtingen paritair vertegenwoordigd zijn, dient in breuken op de partij-politieke neutraliteit onmogelijk te maken; 7. de christelijke leden in het D.G.B. moeten zich in een fractie aaneensluiten; 8. dergelijke overeenkomsten dienen ook getroffen te worden met het (neutrale, red.) interna tionale vakverbond. (Advertentie) HET ACCOORD OVER DE LONEN Harde woorden zijn er we derzijds gevallen over de wijze, waarop van verschillende kan ten het z.g. katholieke accoord over de Ionen, de huren enz., wordt uitgelegd. Daarbij komt ook de kwestie van de rol, die de S.E.R. hierbij behoort te spelen, aan de orde. En hoe zit het nu precies met de be ruchte vereveningsheffing? Van meer dan één kant wordt daar mee een spel gespeeld. Over een en ander wordt een uit voerige beschouwing gegeven in de Kroniek van Zaterdag in dit nummer. STRAATSBURG, 25 Sept. Ondanks de West-Duitse pro testen heeft de Europese Raadgevende Vergadering vanavond met 84 tegen 8 stemmen en twee onthoudingen besloten aan bevelingen te doen voor het houden van directe Frans-Duitse besprekingen over de Saarkwestie, teneinde een oplossing te soeken voor de Saarkwestie. De vergadering stemde over een motie die werd ingediend door de heer van der Goes van Naters en waarin wordt voorge steld dat de Frans-Duitse bespre kingen door een Europese confe rentie gevolgd zullen worden. Zeven West-Duitse socialisten en een Franse radicaal socialist, Auguste Pinton, stemden tegen het voorstel. Deze stemming volgde onmid dellijk op de stemming over het ontwerp voor de Europese vlag vijftien sterren op een blauw fond waartegen de West-Duit sers zich eveneens verzetten, om dat het aantal sterren erkenning van het Saargebied als aparte eenheid impliceerde. BERLIJN, 25 Sept. De Oost-Duitse communistische regering heeft vandaag hekend gemaakt, dat de eersten van een onbekend aantal Duitse krijgsgevangenen, die door de Sowjetunie in vrijheid zijn gesteld, vandaag in Oost-Duitsland zullen arriveren. De vrijlating van de Duitse krijgsgevangenen, die wegens oor logsmisdaden veroordeeld waren, vormt een onderdeel van een overeenkomst, welke in Augustus van het vorige jaar in Moskou tussen de Sowjet-Unie en een Oostduitse delegatie onder leiding van premier Otto Grotewohl tot stand is gekomen. Op 4 Mei 1950 deelde Tass mee, dat de Russen nog 13.532 Duitse krijgsgevangenen vasthielden. De Westduitsers betogen, dat er zich nog 100.000 krijgsgevange nen in de Sowjet-Unie bevinden, doch premier Grotewohl heeft bij zijn terugkeer uit Moskou ge zegd, dat het cijfer, dat Tass in 1950 verstrekte, „volkomen cor rect" was. De eerste groep gevangenen zou vanavond aan de Poolse grens aankomen. Aangenomen wordt, dat de nieuwe repatriërenden enige da gen in Frankfurt a. d. Oder zullen blijven, om hun politieke antece denten uit te zoeken. In de aan kondiging van de Sowjetzöne werd gezegd, dat de repatriëren den automatisch het Oostduitse staatsburgerschap zullen krijgen en als zodanig zullen zij speciale toestemming van de regering no dig hebben om naar West- Duitsland te mogen doorreizen. "De Raadgevende Vergadering heeft voorts: 1) aangedrongen bij de minis ters op het benoemen van een Europese commissaris voor vluch telingen, die de financiële en andere hulp aan vluchtelingen uit Oost-Europa kan coördineren; 2) verzocht met spoed de plan nen uit te werken voor een fusie tussen de Raad van Europa en de O.E.E.S.; 3) verzocht aan alle staten die lid zijn van de organisatie per manente delegaties in Straatsburg te vestigen. Dit verzoek geldt alleen West-Duitsland, Ierland, Denemarken en Zweden, daar alle andere landen al permanente vertegenwoordigingen hebben. (Van onze parlementaire redactie). Bij het Nationaal Rampenfonds staan op het ogenblik 65.000 waters noodslachtoffers genoteerd, die huisraadschade hebben opgelopen. Verwacht wordt, dat zij met een bedrag van f 80 millioen geholpen kunnen worden. Voor pensioenen aan weduwen en wegen is door het fonds f 13 millioen uitgetrokken. Voor vergoeding van immateriële schade f 15 millioen en voor de door kerken en instellingen geleden schade een tegemoetkoming van f 5 millioen, aldus blijkt uit het verslag van de Tweede Kamercommissie voor de watersnood. Zodra alle watersnoodslacht offers hun vergoeding voor huis raadschade in haar geheel ontvan gen zullen hebben, zal er een be roepsinstantie worden ingesteld. Bij deze instantie kunnen degenen dan in beroep gaan. die menen dat met de hun verstrekte vergoe ding het woonmilieu niet hersteld kan worden. Het aantal personen, dat immateriële schade heeft op gelopen, wordt door het Rampen fonds op ongeveer 5.000 geschat. Met f 15 millioen denkt het Ram penfonds hen voor een goed deel te kunnen helpen mede gezien de tegemoetkoming, die van rege ringswege aan de middenstand wordt verstrekt. De door land bouwers geleden immateriële schade zal het fonds niet voor zijn rekening nemen, aangezien daar voor regeringsmaatregelen zijn aangekondigd. Bij de vergoeding aan kerken zal onder meer gelet worden op de derving van collec ten. Het Rampenfonds heeft meer dan f 123 millioen ontvangen, waarvan f 24 millioen uit het bui tenland. Daarnaast heeft het Rode Kruis van zusterorganisaties in het buitenland nog f 65 millioen gekregen. Een verslag over de besteding van deze Rode Kruis- gelden zal binnenkort aan de Ka mer worden aangeboden. SAIGON, 25 Sept. Centraal Indo-China is vandaag door een typhoon geteisterd, gepaard gaan de met overstromingen. Volgens de berichten zouden er verschei dene honderden doden zijn. Tengevolge van het feit, dat het opkomende water de rieten hutten wegspoelde, hebben hon derdduizenden mensen hun wo ning verloren.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1