Wa Waar gaan naar toe Toneelseizoen begonnen Eisenhower neemt het op tegen McCarthy Ontwikkelingsavoiiden voor oudere jeugd AGENDA Ingekomen stukken bij de Raad Verbetering financiële positie gemeentepersoneel E. H. Hofstede Markt en Beurs Stopzetten van Oost-West-handel onmogelijk 'tlsi voor d( Pagina 2 Dinsdag 29 September 1953 ALKMAAR. Zorg van ouders, priesters en opvoeders gaat voor een belangrijk deel vooral uit naar de kinderen, die de adolescentie-periode in hun jonge leventje hebben bereikt. Dat is een belangrijk tijdperk in het leven van een kind. De jon gen zal meestal daarin zijn le vensrichting bepalen, voorzover die nog niet door de levens omstandigheden bepaald is, wat betreft studie, vakopleiding, be roepskeuze. Vbor het meisje geldt dit voor de eerste jaren in even sterke mate. Het is de ontwikkeling naar geest en hart die in deze jaren de grote aandacht vraagt. De verworven eigenschappen moeten tot volle wasdom gera ken. De levensprincipes moeten nu bewust worden ingeschakeld en van kracht worden. Het kind gaat nu zelf reeds verantwoorde lijkheid dragen voor hetgeen het doet en voor wat het nalaat. De eerste stappen op deze moeilijke levensweg zijn daarbij van het grootste belang. Gelukkig voor het kind, dat het daarbij niet alleen staat. Men is volledig in de gelegenheid ge steld antwoord te krijgen, staan de op die levensweg en vragen de: „Waar gaan wij naar toe?" Moge de oudere jeugd toch 't belang inzien, dat erin gelegen is, zich op alle mogelijke gebie den te ontwikkelen, niet het minst op godsdienstig terrein, opdat zij metterö'nad het juiste antwoord kunnen geven op de grote levensproblemen die zij straks zullen ontmoeten in een maatschappij, die hen op geen enkel gebied zal sparen. En daarom is het dan ook, dat aan de jongens en meisjes vanaf 17 jaar van de St. Dominicus- parochie ook in het komende winterseizoen weer een reeks van avonden zal worden aange boden, waarop zij de kans krij gen zich de gewenste en nood zakelijke ontwikkeling op te doen. Deze avonden worden we derom aangediend onder het motto: „Waar gaan wij naar toe". Dat ze succes zullen opleveren, is te verwachten, want enkele jongens en meisjes, die geacht mogen worden, al hun daarvoor in aanmerking komende leeftijd genoten te representeren, hebben deelgenomen aan het overleg met de 'Eerw. Paters H. Marcelis O.P. en E. A. Mendel O.P. bij het sa menstellen van het programma. Alle ontwikkelingsavonden en alle conferenties worden voor jongens en meisjes tezamen ge geven. Elke maand is er een conferentie, telkens op een Vrij dagavond half acht in de St. Dominicuskerk. De ontwikke lingsavonden, eveneens eens per maand vinden plaats telkens Vrijdagsavonds acht uur in de Marijkezaal van Hotel Victory, ingang v. d. Boschstraat. De eerste ontwikkelingsavond is op 23 October, waarop de oud- legeraalmoezenier kapelaan J Voortwist, zal spreken over de moderne jeugd en de aloude kerk. Drie delicten ineens LANGEDIJK. -- Gistermiddag moest de schoenhersteller G. S. alhier voor de Aikmaarse Politie rechter verschijnen wegens het plegen van drie ernstige delic ten. In beschonken toestand had hij op 14 Mei j.l. per bromfiets over de Dorpsstraat gereden, en toen hij door een agent gesnapt was, omdat zijn achterlicht niet brandde en deze hem een teken gaf tot stoppen, reed hij door, om een proces-verbaal te ont lopen. Het derde delict ligt op een geheel apder gebied, nl. dat hij het schoenherstellersbedrijt' zou hebben uitgeoefend bij zich aan huis, terwijl hij niet in het bezit was van een vereiste ver gunning ingevolge de Vestigings wet. Voor de beide eerste feiten kreeg hij een boete opgelegd van f 50.-— subs. 25 dagen en 4 maanden voorw. met een proef tijd van 3 jaar en voor 't tweede f 25.— subs. 10 dagen. Brandweergarage CASTRICUM De bouw va de brandweergarage waarvoor de fa. Jac. de Nijs met f 93.600 de laagste inschrijver was, is heden aan hem gegund. Met de bouw zal spoedig een begin worden gemaakt. Fraai resultaat GRAFT De door de vereni- gin „Het Hoogeland" in deze ge meente gehouden collecte heeft een bedrag van f 84,50 opge bracht. Verkeer Rechtestraat DE RIJP Naar wij verne men zal m.i.v. 1 October a.s. het verkeer door de Rechtestraat i.v.m. de bestratingen worden ge stremd. Het gevolg hiervan is o.m. dat de bus van de li.in Am sterdam—Alkmaar niet verder zal rijden dan de Beemsterbrug. Toneeluitvoering WARMENHUIZEN De R.K. gemengde toneelvereniging Het Masker opent het winterseizoen met de opvoering op Zondag 4 en Zondag 11 October van het leuke blijspel in 3 bedrijven vol verwikkelingen „Papa mag het niet weten", door Bert Speets. Huldiging van de heer P. Pronk WARMENHUIZEN Het vei- iingbestuur heeft naar aanleiding van het 40-jarig jubileum van de heer P. Pronk, de per 1 October a.s. 40 jaar aan de veiling is ver toonden. <Jie dag een receptie aangeboden in café Gebr. de Groot, die gehouden wordt des namiddags van 3 tot 5 uur. De andere avonden bevatten eveneens aantrekkelijke onder werpen te behandelen door uit gelezen sprekers. Er komen avon den over Leven en Schoonheid in de Tropische Gebieden, over de goede voorbereiding op het huwelijk, het gezinsleven, over de bioscoop en de films, over het humanisme e.d. De feestelijke slotavond op 7 Mei vindt plaats in de zaal van het Wapen van Heemskerk. De jongelui wordt dus aan geraden, deze avonden allen on voorwaardelijk te bezoeken en op de ouders wordt een beroep ge daan, hun kinderen er naar toe e sturen. Bij alle groblemen, die er aan de „uithuizigheid" vast zitten, zullen zij er toch geen spijt van hebben.... (Advertentie) Voor een goed CORSET naar: 5 S 5 g Midden in de Langestraat Alkmaar *irnrriwrtimrn/nnriinrrnttrgisiiirit0>. Receptie ten stadhuize ALKMAAR. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebe stuur van Alkmaar, op Woens dag 7 October a.s., des avonds van half negen tot half elf (20.30 22.30 uur) een receptie ten stad huize te houden voor autoritei ten, besturen van verenigingen en instellingen en particulieren. Deurschopper ALKMAAR - Dat het niet aan gaat ongestraft tegen de deur van je buurvrouw te schoppen, ook al ben je driftig omdat je o.a. last van de radio hebt des avonds laat, dat maakte de Poli tierechter gistermiddag duidelijk aan J. K. uit Alkmaar, die een beetje ruzie met zijn buurvrouw had.' Hij ging haar opzoeken, om eens over die dingen te praten, maar hij mocht er niet in. de buurvrouw deed de deur voor zijn neus dicht. K. werd toen zo driftig, dat hij tegen de deur aanschopte, waardoor die werd beschadigd en ontzet. De schade bedroeg ongeveer dertig gulden. De Officier eiste f 15,boete, waar de Politierechter dan nog tien gulden van maakte. Dierenbescherming ALKMAAR Zwervend is op de Breedstraat aangetroffen een mooi donker cypers poesje plm. 3 maanden oud (adres: de heer Bakker, Breedstraat). In de Rid derstraat zwerft een mooi jong poesje. Kentekenen: bovendek gevlekt grijs, witte poten en wit van onderen. Nu de eigenaar van het smaushondie zich niet heeft gemeld, is dit diertje ter beschikking. Adres inspecteur: C. Verwer, Zaagmolenstraat 36, Alk maar. Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: Illusie van het Geluk, 18 jaar. VICTORIA: Limelight, a.l. HARMONIE: Because you are mine. Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1, apothe ker J. v. d. Mark. GULDEN VLIES: 8 uur: Con tactavond adoptie Tholen. „Storm over Stavenisse". Woensdag: Hoog water 0.05 en 12.40 uur; laag water 6.35 en 18.50 uur. Athletieknieuws „Olympus" ALKMAAR Op de Nationale Utrechtse Sin,gelloop, Zaterdag j.l., waren ook 2 „01ympus"-ath- leten aanwezig. 232 deelnemers, waarvan 29 A-klassers en 22 B- klassers gingen' van start en het was een fantastisch gezicht, deze enorme groep, waarbij nog 22 militairen en 56 leden der Ko ninklijke Marechaussee uit Apel doorn bij kwamen, te zien ver trekken. Het was niet mogelijk, om tussen deze grote groep onze Alkmaarders Jan Borst en Piet Bleeker terug te vinden, zodat wij halverwege de loop, die 5800 m. lang was, ons gingen opstel len. Vanaf deze plaats was het niet zo moeilijk en daar konden wij zien, hoe Borst en Bleeker, rustig aangesloten bij de kopgroep voor bij kwamen. Met zeer veel moeite konden wij nog 'n plaatsje bemachtigen bij de finish, zodat wij getuige waren dat Jan Borst als 8e A- klasser over de eindstreep ging, terwijl Piet Bleeker als 6e B. klasser deze klassieke Singelloop beëindigde. Vooral de prestatie van de 20-jarige Borst is zeer mooi, aangezien hij op 800 m. voor de finish een inzinking kreeg en toch bekende lopers als v. Zeeland, Adriohem, Mak, Böhm, Mars e.a. achter zich liet. Dat Piet Bleeker weer geheel de oude begint te worden be wijst wel zijn klassering als le Noordhollandse loper in deze zware bezetting. Het zou ook voor de Aikmaarse Singelloop op 11 Oct. a.s. een prachtig iets zijn als de belang stelling eens zo groot zou worden als het in Utrecht het geval was. De belangstelling voor dit sportgebeuren wordt steeds gro ter en de medewerking van de Aikmaarse middenstand is dit jaar zelfs zeer groot. Laten wij hopen, dat de Aik maarse Singelloop ook hier, een maal „Dé Sportgebeurtenis".... zal gaan worden, zoals de heer R. W. van Eyk, hoofdcommissa ris van Politie te Utrecht, de Utrechtse Singelloop noemde. R.K. Debatingclub opgericht CASTRICUM. Zij, die aan de eisen van ontwikkeling be treffende algemene kennis van culturele, sociale en politieke problemen menen te kunnen voldoen, kunnen zich opgeven als lid van de R.K. Debating- cllub, Burg. Lommenstr. 22. V erkeersexamen CASTRICUM. Zaterdagmid dag hebben weer enkele groepen kinderen aan het verkeersexamen deelgenomen. Om 2.15 werd ge start vanaf de speelplaats van de St. Cuneraschool te Bakkum. Alle candidaten slaagden. Het begeerde diploma werd door burgemeester Smeets met een toepasselijke speech aan de kinderen uitgereikt. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren; J. zoon van J. Dikkeboom en E. Reeker. Gehuwd: J. Blokker en A. Kruijt; R. A. Jansen en A. J. Wiendenhoff; J. Kindt en J. C. de Vet. ALKMAAR. Op de raadsver gadering van de gemeente Alk maar op 1 October a.s. zullen de volgende ingekomen stukken wor den behandeld: Aan te nemen voor kennisge ving een mededeling van G.S., houdende goedkeuring van het raadsbesluit betreffende het aan gaan van een deposito-overeen komst met de Stichting Adoptie Eiland Tholen; voorts een brief van G.S. ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit tot het verstrekken van een voor schot van f 100.000.aan het be stuur van de Stichting „Alkmaar 700 jaar Stad" en houdende me dedeling, dat geen bezwaar be staat tot het verlenen van een garantie tot ten hoogste f 200.000 aan het bestuur van deze stich ting voor uitgaven i.v.m. de feest viering ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de Stad Alkmaar; tenslotte een medede ling van hetzelfde college hou dende goedkeuring van het raads besluit betreffende verstrekking van een renteloos voorschot aan de R.K. Voetbalvereniging AFC; betreffende het verlenen van medewerking tot de bouw van een Consultatiebureau voor Tu berculose aan de Scheteldoeksha- ven; voor de uitgaaf van f 12.000 voor een fotoboek ter gelegen heid van 700 jaar Stad Alkmaar; voor de uitgaaf van f43.100 voor het aanbrengen van natriumver- lichting op de Kennemer- en Geestersingel en voor de uitgaaf van f 80.000 voor de verbouwing van dienstgebouwen etc. voor het reinigingsbedrijf. In handen te stellen van B. en W. om bericht en raad: een be zwaarschrift van de fa. Gebr. van Campen tegen de voorgenomen onttrekking aan het openbaar verkeer van een doodlopend voet pad gelegen tussen de percelen Bloemstraat 4 en 14. In handen te stellen van bur gemeester en wethouders ter af doening: een verzoek van S. H. van Drunen te Dirkshorn om hem 2/3 gedeelte van de door hem betaalde pachtsom voor het heb ben van een palingkraam op de j.l. gehouden kermis te restitue ren. Tenslotte is een brief ingeko men van de afdeling Alkmaar van het Veteranenlegioen Nederland, houdende het verzoek in de alge mene politieverordening een be paling op te nemen omtrent het gebruik van de Nederlandse vlag. B. en W. stellen voor, adres sante te berichten, dat de ge wenste eerbied voor de Neder landse vlag niet bij gemeentelijke strafverordening behoort te wor den afgedwongen. Jongemannen even attentie WAARLAND Met de herfst is tevens de tijd van lange avon- en aangebroken en deze periode leent zicih bijzonder voor de ver enigingen om activiteit te ont plooien. Zo doet ook de L.F.J., afd. Waarland. Het bestuur heeft gemeend na de rustperiode alle jongemannen uit onze parochie van 17 tot en met 25 jaar Dins» dag 29 Sept. a.s. bijeen te roepen, i Deze bijeenkomst, die na de con gregatie in het jeugdhuis wordt gehouden, belooft zeer interes sant te worden, er zal dan tevens het programma voor het nieuwe seizoen worden besproken. Dus jongemannen van Waarland treedt allen aan en geef blijk van Uw belangstelling. Voor het eerst op 't verkeerde pad ALKMAAR. Gistermiddag heeft de Politierechter, mr. J. N. Alblas de jonge chauffeur J. Z. alhier veroordeeld tot een boete van f 50.subs. 25 dagen, om dat hij in beschonken toestand door Alkmaar had gefietst. Hij had bij vrienden in Bergen feest gevierd en net iets teveel ge dronken. Omdat het pas de eer ste keer was, dat Z. voor dit feit terecht moest staan en het als een incidenteel geval kon worden beschouwd, werd het gebruike lijke tarief van f 100.voor 'dit maal als waarschuwing tot de helft gereduceerd. ALKMAAR De Minister van Binnenlandse Zaken heeft de ge meentebesturen uitgenodigd voor het personeel in dienst der ge meente overeenkomstige voorzie ningen te treffen als voor rijks personeel is geschied. B. en W. menen, dat zonder bezwaar daar aan gevolg kan worden gegeven. De kosten van het noodzakelijk levensonderhoud zijn nog steeds zeer hoog en daarom dient vol gens B. en W. elke gelegenheid te worden aangegrepen om ver betering te brengen in de mate riële positie van het personeel der gemeente. Daarom stellen B. en W. voor, de jaarwedden en lonen van het personeel te ver hogen op voet van de maatrege len voor Rijkspersoneel. Een van de ontwerpbesluiten regelt de nieuwe loonnormen voor de werk lieden gerekend vanaf 28 Decem ber 1952; het volgende heeft betrekking op de schoolschoon- makers wier lonen in samenhang met die voor de werklieden met ingang van de datum waarop voor hen een loonregeling werd vastgesteld (1 November 1953) op gelijke wijze dienen te worden verhoogd. Het derde ontwerp voorziet in de toekenning aan ambtenaren van een toelage 1953 waartoe de toelage-verordening 1951 dient te worden aangevuld. Niet alle werknemers in dienst der gemeente zullen aan de on derhavige voorziening een loons verhoging kunnen ontlenen. Daar van zijn o.m. uitgesloten de ar beidscontractanten, de leerling ambtenaren, leerling-verplegenden werkvrouwen, die beloond worden met in achtneming van de plaat- i selijke loonstandaard, de ambte naren beneden de leeftijd van 21 jaar en degenen, in volledige be trekking met een jaarwedde van minder dan f 1.380. Het percentage van de algeme ne uitkering uit het gemeente fonds over 1954 kan worden be rekend naar 120 pet. i.p.v. naar 110 pet. Deze verhoging zal de uitkering aan de gemeente over 1953 met rond f 71.000 overtref fen. Deze verhoging bedoelt mede te zijn een compensatie in de voor de gemeenten aan de sa larisherziening verbonden kosten. De meerkosten voor 1954 zijn met de f 71.000 reeds goeddeels opge vangen. 9 October ploegwedstrijden WIERINGERMEER Op 9 October a.s. zullen de plaatselijke jongerenorganisaties in Wierin- germeer in samenwerking met de Stichting van de Landbouw en de Landbouwvoorlichtingsdienst op de „Oostwaardhoeve te Nieuwe- sluis Nationale Ploegwedstrijden organiseren. Deelgenomen kan worden met tractor zowel als paardenploegen. Deze ploegwedstrijden worden voorafgegaan door het vertonen van een instructiefilm en andere films over landbouwwerkzaam- heden in hotel Smit te Midden- meer. Niet alleen de deelnemers maar ook alle andere belangstel lenden worden daar derhalve Donderdagavond om half 8 ver wacht. De ploegwedstrijden bieden 'n unieke kans óm prestaties met anderen te meten. Rotterdams Toneel speelde „De kamer waarin wij leven" van Graham Greene Regie: Ko Arnoldi. „De Kamer waarin wij leven", 'n drama van de bekende schrij ver Graham Greene, is een to neelstuk, dat typerend is voor het hedendaagse toneel. De geest van deze tijd heeft in dit stuk gestalte en inhoud gekregen. De angst v/or de toekomst en de beangstigende vraag naar de betekenis van het lijden in dit leven de vraag, die zoveel eenzamen knelt, is het thema van dit knap-geschreven toneel werk van Greene, die echter zulks in tegenstelling met zo- velen van zijn collega's een antwoord op deze vraag weet te geven. Zoals het werk van de Amerikaan Eugene O'Neil heeft dit drama van Greene een ana- lytisch-psychologische tendenz. Hét verplaatst ons in een zon derling milieu. In een groot huis woont een tengevolge van een ongeval invalide geworden pries ter, verzorgd door twee bejaar de zusters, neurotische wezens, die uit angst voor de dood een aantal kamers 'nebben afgeslo ten en ongebruikt laten, omdat pi ooit iemand in gestorven is. Zo is 'n kinderslaapkamer de woonkamer van dit vreemde drietal geworden. In dit naargeestig milieu ver schijnt dan 'n jong en levenslus tig meisje, sterk contrasterend met haar oude tantes. Zij is ver liefd op een psycholoog, Michael Dennis, de vriend van haar va der. Zij is jong en kent het leven niet, ze wil alleen maar geluk kig zijn; totdat zij tot het inzicht komt, dat het geluk, dat zij zich droomde, gebouwd zou zijn op het ongeluk van de vrouw, die niet wil scheiden, omdat zij be hoefte heeft aap veiligheid. Eenmaal geconfronteerd met het leed, dat zij deze vrouw dreigt aan te doen. komt zij tot het offer, het grootste offer van haar leven .En zelfs de psycho loog, die de zielenood van zoveel anderen moest lenigen, staat voor het raadsel: het grote raad sel van het lijden in het leven. En omdat hij piet gelooft, kan hi.i het raadsel niet ontwarren. Dan vindt de priester, die het jonge nichtje in haar zielenood niet kon redden, het verlossende antwoord: het lijden heeft al leen zin, gezien in het licht van de peuwigheid. En in die eeuwigheid is nog plaats voor de jonge vrouw, die zichzelf biddend het leven benam, omdat wellicht haar laatste gedachte haar nog in innig contact bracht met de barmhartige God! In vijf boeiende taferelen met een steeds stijgende climax heeft. Graham Greene deze mensen, deze figuren van de heden daagse tijd voor ons laten le ven. De angst was gepersonifi eerd in de drie vrouwen, de twee zonderlinge tantes en de hyste rische echtgenote; en de zoekers naar de zin van het lijden von den gestalte in de priester, de psycholoog en diens minnares, Rose Pemberton. Met talent en toewijding speelde Andrea Dom burg deze veelvergende rol; zij gaf hiervan een weloverwogen dramatische typering. In Steye van Brandenberg had zij een te genspeler van hetzelfde formaat die van de psycholoog een ka rakteristieke uitbeelding gaf. Op het eerste plan verdienen ook Ko Arnoldi als de priester en Magda Janssens als de neu rotische tante Helen genoemd te worden; twee spelers van for maat, die belangrijk bijdroegen tot het succes van deze opvoe ring. Ellen de Thouars kweet zich uitstekend van de moeilijke opgaaf de hysterische echtgenote uit te beelden en Elisabeth Ver sluis speelde een sympathieke Terèse, die uiteindelijk niet de zonderling bleek, waarvoor men haar wilde verslijten. Het décor van Lucas Wensing schiep de naargeestige sfeer, waarin dit knappe stuk ge bracht moest worden. Het mag verheugend genoemd worden, dat het Gulden Vlies op deze eerste abonnementsvoor- stelling, zo goed als uitverkocht was. Fr. O. Victoria „LIMELIGHT" ALKMAAR Het is ongetwij feld van de directie van dit thea ter een goede greep geweest, Charles Chaplin's Limelight, dat voor enige maanden zijn triomf tocht begon, en ook al eerder in dit theater werd vertoond, voor de helft van de week nog eens vertonen. Deze laatste film van de grote Chaplin is ongetwijfeld reeds bekend genoeg, dooh voor degenen, die haar destijds gemist hebben en ook voor degenen, die haar nog eens weer willen zien, is deze gescshiedenis van de ko miek, die zijn tijd heeft gehad, en die noühtans de planken niet kan vergeten, zeker de moeite waard. We zien hier Chaplin in een door hem zelf geschreven en ge- regiseerde film, zoals wij hem kennen uit zijn vroegere succes sen, dooh we zien hem hier ook van een geheel andere kant, n.l. als de door het leven wijs ge worden artist, die, hoeveel moeite het hem ook kost, afscheid moet nemen van het theater, omdat zijn optreden geen publiek meer trekt, en die in al zijn moeilijk heden een moedeloze balletdan seres, die van het leven niets meer verwacht, naar het toppunt van haar roem voert, welke roem tegelijk zijn eigen definitieve on dergang betekent. Tot en met Donderdag. Cinema Americain „ILLUSIE VAN HET GELUK" ALKMAAR Tot en met Donderdag draait van gisteren avond af een zeer bijzonaere film in de Cinema Americain een ont roerend en meeslepend werk, naar de roman An American Trage dy" van Theodore Dreiser. Met zoveel begrip en gevoel voor de gespletenheid die kan voorkomen in de affecties van een jonge man, die uit arme kringen af komstig, hunkert naar avonturen, luxe en de liefde van een vrouw ver boven zijn eigen stand, is dit filmwerk gemaakt, dat men ge boeid blijft tot de laatste meters toe. Het spel van de hoofdvertol kers Montgomery Clift, Elisabeth Taylor en Shelley Winters is prachtig volgehouden en zij hou den daarin de sfeer van het ver haal ononderbroken vast, die de film geladen en overvloedig aan spanning maakt. Het is het sen sationele verhaal van een jonge man, die een verhouding heeft met een eenvoudig fabrieksmeis je, doch daarna gevangen wordt in de charmes van een beeld schoon vermogend meisje, voor wie hij echter zijn eerste liefde moet verzwijgen. Daardoor wordt zijn geluk slechts een illusie. Hij begaat misstap na misstap, om voor zijn geluk te vechten, en onder de druk van de omstandig heden voelt hij de gedachte aan moord bij zich opkomen, om be vrijd van degene, die hem bindt, zich ongestoord aan de vrouw van zijn droom te kunnen wij den. De afloop van de film is sen sationeel. Dat laat zich in woor den niet vangen, men moet het zien. Aanbevolen dus voor acht tien jarigen en ouder. De gezamenlijke Midden standsbonden te Alkmaar stel len er prijs op, ter voorko ming van misverstanden, de volgende verklaring onder de aandacht van het publiek te brengen. 1. De gewraakte visactie is niet georganiseerd door of namens de plaatselijke mid denstand, doch is uitsluitend een zakelijke opzet van een reclame-bureau. 2. Het feit dat slechts een gering aantal zaken aan deze actie heeft deelgenomen, spreekt voor zich, dat van een middenstandsactie totaal geen sprake kan zijn. 3. De middenstand heeft in 't verleden getoond verantwoor de verkoopactie's te kunnen organiseren en zou het betreu ren, indien door een dergelij ke particuliere opzet, de wer kelijke middenstandsactie's in discrediet gebracht zouden worden. De afdelingen Alkmaar van De Chr. Middenstandsbond; De Koninklijke Ned. Mid denstandsbond; De Ned. R.K. Middenstandsbond. Reünie Oud-cadetten De vlag uit! at.kmaar. Nu zovele oud leerlingen van de voormalige oud-cadettenschool zich op Woensdag a.s. naar Alkmaar zul len begeven om aan de réunie der oud-cadetten deel te nemen en om een bezoek te brengen aan de stad waar zij enige jaren hebben gewoond en waaraan zij zoveel prettige herinneringen hebben bewaard, wordt aan de ingezetenen dringend verzocht om ter verhoging van de feestelijk heid, waaraan ook reeds mede werking is verleend door het op treden van de Kon. Militaire Ka pel in ceremonieel tenue, de na tionale vlag uit te steken. KINDERSPELEN GRAFT Maandagmiddag werden ter gelegenheid, van de kermis de traditionele kinderspe len gehouden. Na een spannende strijd bij de diverse onderdelen, werden de prijzen als volgt toe gekend. Meisjes 6 en 7 jaar (balletje lo pen): 1 Annie Smit; 2 Ali Smit; 3 Jannie Eijk; 4 Alie Kramer; 5 Rietje Commandeur; 6 Truus Bak ker; 7 Ria van Diepen; 8 Tinie Klompmaker. Meisjes 8, 9 en 10 jaar (was op hangen): 1 Rita Stoop; 2 Marietje Blaauw; 3 Af ra Besseling; 4 Vera Zaal: 5 Adri van Diepen; 6 Koosje Klompmaker; 7 Jopie Zaal. Meisjes 11 en 12 jaar (balletje lopen): 1 Jo Besseling; 2 Nel Nib- bering; 3 Lucia Bakker; 4 Ans v. Diepen; 5 Bets Roelof sen. Meisjes 13 en 14 jaar (houtje rapen): 1 Lia Besseling; 2 Siena Potma; 3 Gre Nibbering; 4 Tini Bakker; 5 Wil Salentijn. Jongens 6 en 7 jaar (houtjes rapen): 1 Peter Kroon; 2 Jan Wolkorte: 3 Nico de Boer; 4 Kees Blaauw; 5 Jac. Klos; 6 Siem Ver donk; 7 Ruurd Potma. Jongens 8. 9 en 10 uur (hoepe len): 1 Wim Stoop; 2 Kees Ver donk; 3 Henk Smit; 4 Kees Keij- zer; 5 Klaas Leegwater; 6 Jan Smit; 7 Wim Salentijn; 8 Jan Kuijn; 9 Jaap de Boer; 10 Kees Visser; 11 Joop Visser. W eersverwachting Medegedeeld door het K.N M.I. te De Bilt. geldig van Dinsdagochtend tot Dinsdag avond. MEER ZON Licht tot half bewolkt en droog weer. Matige tot vrij krachtige zuid-westelijke wind Koude ochtend, maar in de middag temperaturen iets j hoger dan gisteren. Jongens 11 en 12 jaar (hoepe len: 1 Loek Smit; 2 Jaap v. Die pen; 3 Siem van der Gragt; 4 Arie Commandeur. Jongens 13 en 14 jaar (spijker slaan): 1 Rini Mast; 2 Fons Stoop; 3 Wim Plukker; 4 Jaap Smit; 5 Anton van der Gragt; 6 Klaas Smit. BEEMSTER, PURMEREND Bevelanders middel 10.90—13; sla- bonen z. dr. 2454; stoksnijbo- nen 2652; pronkbonen 1223; komkommers 827; tomaten A 21 33; bloemkool 825; rode kool 69; groene kool 710; spruit- kool 2036; boerekool 5.50; spi nazie 837; postelein 27; sla 2.50 —9; andijvie 612; rode bieten 4 •—9; gare bieten 818; bospeen 10 —19; waspeen 814; uien 47; uien nep 612; prei 812; perzi ken 515; frankenthalers 7096; alicant 7690; suiker 1434; bramley seedling 513; codlin ceswick 412; cox orange pippin 1032; ellinson's orange 2037; glorie van holland 624; graham jubilé 512; jacques lebel 412; iames grieve 2041; manks cod lin 720; signe tillisch 619; ster appel 4—18; transparante de cron- sels 926; zoete winterkroon 6— 26; beurré hardy 1637; bonne louisse d'avranches 1033; confé rence 1032; fertilon 1223; gie- ser wildeman 1423; hertogin elsa 1019; kamperveen 816; maag depeer 715: st. rémy 518; seigneur d'esperen 1224; triom- phe de vienne 1638; william duchess 822; zwijndrechtse wijn peer 416. AMSTERDAM, 28 September - Binnenlandse granen (Boerenno- teringen). Witte tarwe f 25,40, rode tarwe f 25,40, wintergerst f 23,haver f 22.22,60, groe ne erwten f 45,49.Capucij-* ners f 70.—85.Bruine bonen f 65.80.Paardebonen f 32. 33.Duivebonen f 50.55. Karwijzaad f 65.75.Blauw maanzaad f 117.125.Geel mosterdzaad f 85.86.Alles per 100 kilogram. WARMENHUIZEN 4300 kg aardappelen. Eigenheimers 12- 12.40, Koopmans Blauwe 9.70-10. Drielingen 6; 2600 kg Peen 5, 500 kg slabonen 20-31, 600 kg bieten A 5.20, 4700 kg uien 4-4.70, Drie lingen 7, Nep 8-10.20, 960 kg bloemkool I 10.90, 93000 kg witte kool 3.50. HEM 28 Sept. Rode kool 4 10.70; groene kool 11; andijvie 6 8; tomaten 2034; sla 37; bloemkool 820; bospeen 18; sla- bonen 4865; stoksnijbonen 86; •knolbieten 4.206.10; alicanten 68 81; frankenthalers 6288; blau we eigenheimers 13.20; midd. uien 7.10; nep 8; maagdeperen 317; legipont 848; schellinkhouter 10 —26; president loutr. 429; du- randeau 321. WASHINGTON President Eisenhower heeft duidelijk ge maakt, dat hij de eis van Senator McCarthy om de hulp aan bond genoten die met communistische landen handel drijven stop te zetten, van de hand wijst. Dit standpunt is bekend ge maakt in een halfjaarlijks rap port aan het Congres,, dat door zijn directeur voor de hulp aan het buitenland, Harold Stassen, is opgesteld. Hierin worden de genen, die aandringen op stop zetting van de hulp, krachtig ge- critiseerd wegens „geheel onwa re" beweringen, dat de West- europese bondgenoten militaire voorraden naar de Sowjet-unie en haar bondgenoten zenden. Het rapport noemt Senator McCarthy niet met name, maar het richt zich klaarblijkelijk wel tegen zijn beschuldigingen jegens Amerika's Westeuropesê bondge noten. Voorts wordt gezegd: 1. Het stopzetten van aile han del tussen Oost en West is onder de huidige omstandigheden on mogelijk. 2. De V.S. kunnen hun bondge noten niet dwingen, ook niet door het inhouden van hulp. De Westeuropese landen, aldus het rapport, hebben krachtige en dwingende economische redenen om althans enigszins hun tradi tionele handel met het Oosten voort te zetten, temeer daar zij geen strategische goederen ver handelen. Voorts wordt aangedrongen op verlaging van de importtarieven, om te voorkomen, dat Westelijke landen van de handel met de communistische landen afhanke lijk zouden worden. Enige landen hebben, volgens Stassen. onbewust een rol ge speeld „in een van de meest fan tastische episoden van de Oost- West-toandel". Hij deelt mee, dat in 1950, voor het uitbreken van de vijandelijkheden in Korea, schepen uit West-Duitsland, Ita lië en Nederland met strategische goederen op weg waren naar het Chinese vasteland. Tegen de jtijd, dat zij in Japan aanswamen, was de Koreaanse oorlog begon- nen en de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten in Japan lieten de goederen te Kobe lossen. Vo rig jaar kreeg, aldus het rapport van Stassen, 'n Nederlandse scheepvaart mij. toestemming om de goederen naar hun land van herkomst terug te brengen Toen de ladingen te Antwerpen wer den gelost bleek, dat de lading- papieren waren uitgeschreven op naam van een Belgische firma, waarvan bexend was, dat zij wel eens met de communisten han del dreef. De goederen weroen daarop verladen in Posise scne- pen, die ze naar Polen en ver volgens naar communistisch Chi na brachten. Schola Publico EXCURSIE FRANS HALS-MUSEUM ALKMAAR. De heer Baard, directeur van het Frans Hals museum te Haarlem, heeft zich bereid verklaard leden van Schola Publica met eventuele introducé's a.s. Zondag 4 Oct. om 11 uur persoonlijk rond te leiden door het Haarlemse museum. Bij voldoende belangstelling vertrekt Zondagochtend om 10 uur een bus vanaf het Aikmaarse station (totale kosten f 2.50). Wie nog aan deze excursie wil deelnemen kan zich opgeven bij het secretariaat van Schola Pu blica, schriftelijk of telefonisch en wel tot en met Donderdag avond 1 October a.s. Wanneer er niet voldoende belangstelling is gaat de excursie niet door. Betaling kan geschieden in de autobus. Men kan ook op eigen gelegenheid naar Haarlem gaan en zich om 11 uur voor het mu seum bij het gezelschap aanslui ten, maar het is dan toch nodig zich van te voren aan te melden bij het secretariaat: J. Domini- cus, Roemer Visscherstraat te Alkmaar, telefoon 4506. Veemarkt Amsterdam AMSTERDAM. 28 Sept. Aan voer 471 runderen: eerste soort 2.55—2.60, tweede soort 2.40 2.50, derde soort 2.252.35 per kg geslacht gewicht; 245 varkens: eerste soort 2.392.41, tweede soort 2.352.37 per kg geslacht gewicht; 13 nuchtere kalveren t 1.351.40 per kg levend gewicht; i 1 vet kalf geen notering. Nu tooit d vallende b! de zon lan( hE kleure zijn veel geworden, na al die re optimistisch maar blééf nog wel mi worden, hov elkaar, 't Is paars en vio bruin en van dahlia'i nia's. Allee', doen hardnt een beetje f lapje te sch( je daar ee voor, zou ik Maar waa: omheen gepr elke morgen uw bagaged wollen das kamfer geh; sloft toch im schoenen naa boer voor 1 schapje? De deur, we wili maar niet bin immers nog zon, een uurtj ogenblik zon Maar let U dat gaat. Sii oud-en-nieuw, het alweer le: alweer, na he tikken der ei En ondertu weer voor o: nu en dan? F kachel? Borst: het raam? B met de kinde immers nooit krant, avond aan uw vinge steken-draad-o voor U nietw U wilt verre gen de stroo van de buiei En dat is goe Begin er dl Nü, dat de k schoppen in d< jes rapen en nootjes die ei waarvan er rr len komen, w: Doe dat ai kastanjes kun dan van bouw want bedenk, berië en daar: jacht al raast is tot benede den onder 't Denkt U Even maar ei bij het naar kraag op te zi de hoed, de pe Ïilaatsen. Waai en zeggen, d£ wij allemaal i op wat voor i de dieren is d Goed, die kr vacht, als ze en voor de re Ja, voor de benen. De een terslaap, de En de planten kunnen om ai komen, die 1: regenen. Dat z zo gemakkelijk deren vallen, dat een formi minste zo inge terslaap en zo de vogeltrek. Hebt u er ei stilgestaan hoe al het groen t zo heel ander 's zomers? Wel hamsteren. Pla ken, allemaal s winterende de op. Bladgroen, voornaam bes proviand, 't 2 Slantendelen, eren. En on toch afvallen, chlorofielkorrel leen de andere blijven. Vandaï rood en geel ii Vandaar ook, en plantsoenen aan de zwarte het buitenland Parijs zouden er maar één Pe Intussen krij mondjesmaat v zoetjesaan opi vaatbundels vei het tijd worden naar beneden te uit u kunt Ier zomaar „faselle

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2