Gezt elke Culturele aspecten der Z uiderzee-inpoldering Conflict in Purmerend om 2 P.v.d.A.-raadszetels Goedgetraind lichaam: werktuig der ziel Vliegtuigramp in V.S, K. Buiten] E, De K.A.J. en de loonsverhoging Sport Sportbesturen hebben aan vele eisen te voldoen „H WIEBELTJE WIEBEL WEET RAAD Afscheid van pastoor Drost Markt en Beurs dan li 's-GRAVENHA< ENGELAND E Paeina 4 Dinsdag 29 September 1953 AMSTERDAM. Zaterdag j.l. heeft de staatssecretaris van Volksgezondheid, dr. P. Muntendam, in Krasna- polsky te Amsterdam een congres geopend „over de cul turele aspecten van de inpoldering der Zuiderzee". Dit congres is georganiseerd door de Stichting voor polders in samenwerking met 't Isoveno (Instituut voor polders in samenwerking met het Isoveno (Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse Volk). „Zij, die de verantwoordelijk heid dragen voor de inpoldering en het in cultuur brengen van de Zuiderzeegronden, moeten te vens de zorg voor de gezondheid van de zich op deze gronden ves tigende bevolking behartigen" aldui dr. Muntendam in zijn openingsrede. De staatssecretaris zeide ver volgens, dat hij tot zijn leed wezen een organisatie van de gezondheidsdienst in deze gebie den mist. Weliswaar kan men wijzen op de gunstige gezond heidstoestand in de polders, doch bieden de drooggelegde gronden niet de gelegenheid aldaar de gezondheidszorg te schoeien op een leest, die afwijkt van de organisatie, zoals deze zich onder de drang der maatschappelijke invloeden heeft ontwikkeld in ons land? Sprekende Over de positie van de Imisarts betoogde dr. Munten dam. dat er naar gestreefd moet worden, de huisarts zijn taak ook te doen zien op het terrein van de praeventieve geneeskunde en de wetenschap. „Hieraan wil ik in het bijzon der zijn taak als hygiënisch ad viseur, b.v. met betrekking tot de huisvesting, toevoegen. Dat deze jonge bevolking vraagt om een meer speciale praeventieve zorg moge U onder meer duide lijk zijn uit de grote kinderrijk dom. Het geboortecijfer in de N.O. Polder van circa 60 per 1000 inwoners in 1951 tegen circa 22 voor het gehele land spreekt duidelijke taal". Achter in de zaal was door de heren S. J. Bouma en G. D. van der Heide een kleine tentoon stelling ingericht over de folklore en archaeologie van de Zuider zee. Na de openingsrede begon het debat naar aanleiding van het door prof. dr. J. H. Tuntler mede namens dr. W. F. Wassink uitge brachte prae-advies over „de medische en hygiënische verzor ging van de bevolking in de droogkomende Zuiderzeepolders" De rest van "de dag werd be steed aan de bespreking van de overige prae-adviezen, te weten dat van dr. Maria C. Bos en dr. P. J. Piebenga over de zorg voor de geestelijke volksgezondheid, van de heer A. J. Venstra over de kolonisatieproblemen en van dr. P J. Meertens over de ont wikkeling van de taal in de drooggelegde gebieden. De prae- adviseurs beantwoordden na het debat de sprekers. Prof. dr. E. W. Hofstee, voor zitter van het instituut voor so ciaal onderzoek van het Neder- Naar aanleiding van de rege ringsbeslissing inzake de loons verhoging, heeft het Verbonds- bestuur van de Kath. Arbeiders Jeugd het volgende telegram verzonden aan het Verbondsbe- stuur van de Katholieke Arbei ders Beweging. „Het Verbondsbestuur van de Nederlandse K.A.J., in vergade ring bijeen, is ernstig bezorgd over de berichten, volgens welke voor de jonge arbeiders onder de 23 jaar geen bindende rege ling zal worden voorgeschreven. Overwegende, dat de arbeiden de jeugd ook getroffen wordt door hogere levenskosten, even zeer getroffen door het gebrachte consumptieoffer, in het bijzon der degenen, die zich voorberei den op 't stichten van een gezin. Dringt er bij u op aan te be werkstelligen, dat ook voor de jonge arbeiders een bindende loonsverhoging landelijk wordt voorgeschreven." landse volk, gaf daarna een sa menvatting van het congres. Het werd aan het eind van de middag door de voorzitter, prof. dr. H. D de Vries Reilingh met enkele woorden gesloten. Hij zeide o.m. dat dit congres stellig consequen ties zal hebben „niet alleen we tenschappelijk, doch ook voor de practijk". Verzekeringsagent verloor 800,incasso's DEN HELDER De verzeke ringsagent van E. heeft dezer da gen het ongeluk gehad zijn ver- zekeringsporteféuille inhoudende achthonderd gulden te verliezen, toen hij op weg was van Nieuw Den Helder naar de Polderweg. Later op de dag is deze porte feuille echter gevonden, maar bij onderzoek bleek, dat op drie gul den na al het geld was verdwe nen. De heer van E. moet zijn portefeuille vrij kort na zijn be zoek in Nieuw Den Helder heb ben verloren want de bijna lege portefeuille werd in de Hortensia straat teruggevonden. De politie stelt een onderzoek in. Ouders in Nieuw Den Helder wordt verzocht erop te letten of hun kinderen geen papieren geld in bezit hebben, want het blijft altijd nog tot de (misschien kleine) mogelijkheden behoren, dat kinde ren zich de inhoud hebben toege ëigend. ALKMAAR Geheel in de geest van de Pauselijke richtlij nen over de sport is Zaterdag middag de kadercursus begon nen voor de besturen van de Katholieke sportverenigingen in het district Alkmaar van de Ne derlandse Katholieke Sportbond, met een inleiding van mej. H. van Warmendam, lid van het algemeen bestuur in dit diocees over de functies van de besturen en de eisen, waaraan de bestu ren van sportverenigingen die nen te voldoen. Er waren slechts 22 cursisten aanwezig op de bijeenkomst die Zaterdagmiddag in „Het Wapen van Heemskerk" te Alkmaar ge houden werd. Ook elders in den lande zijn dergelijke cursussen begonnen. Het waarom ervan werd aan het begin van de mid dag uiteengezet door de geeste lijk adviseur, rector J. J. A. van der Zalm. De katholieke sport, zo zei hij, stelt zijn eigen eisen. Het is gebleken, dat vele jeugd leiders te weinig onderlegd zijn. Men kan niet altijd genoegzaam leren onmiddellijk uit de prac tijk .In de dorpen is de keuze van leiders soms zeer beperkt en daardoor kan het voorkomen, dat zij de capaciteiten voor de taak die zij meestal wel met idealisme op zich nemen, in meer of mindere mate missen. Het is dus gelukkig dat de bestuurs leden zich nu kunnen prepare ren op hun taak, zowel in tech nisch opzicht als op het gebied van de katholieke principes. Met een korte algemene be schouwing over de sport en het verenigingsleven leidde mej. van Warmendam haar cursus in. Tot nog toe. zo zei mej. van War mendam, zijn er aan de bestuurs leden van katholieke sportver enigingen weinig of geen eisen gesteld, terwijl zij toch enkele uren per week allen gezamen lijk de verantwoordelijkheid dra gen voor 60 a 70 procent van de jeugd, die het via de sportbe- wegingen ontmoet Over opvoedkundige waarden in de sport is op hoog weten- schappejijk niveau ampel gedis cussieerd. Als conclusie mag echter gelden, dat van de sport vormende waarden, opvoedkun dige krachten uitgaan. Z.H. Paus Pius de twaalfde heeft dit over de sport gezegd: de sport be vordert de harmonie tussen li chaam en geest. De sport is een uitstekende bijdrage tot de ver volmaking van de mens. Het onmiddellijk doel van de sport is het lichaam te vormen, te ontwikkelen en te versterken. Een meer verwijderd doel is: de ziel een goed getraind lichaam als werktuig ter beschikking te stellen. Het uiteindelijke doel van de sportbeoefening is bi] te dragen tot de vervolmaking van de sportman en hem dichter te brengen tot de Alpha en Omega: God. Uit de lezing van mej. van Warmendam waren vele behar- tenswaardige dingen te halen. (We twijfelen er aan of men een en ander nog zal weten na te vertellen, want niemand maakte aantekeningen, of het moest er speciaal bijgezegd worden). Een sportverenigingsbestuur moet beginnen met zich van zijn verantwoordelijkheid bewust te worden. De taak van besturen brengt vele plichten met zich mee. Met liefde voor hun taak geven zij leiding aan een groep van jongeren, die een program ma verwachten dat hen onder de leiding van het bestuur naar de gestelde doelen moet voeren: uiteindelijk naar God. Zuiver religieuze, de godsdienst rakende overwegingen passen wel degelijk in het kader van de sport, waarin godsdienstige en zedelijke belangen dienen te worden veilig gesteld. Er zijn problemen, die niet louter en alleen uit technische media op losbaar zijn. De besturen zullen de diena ren van de vereniging moeten zijn, een werk-college van mo del-leden, geen klets-college. De besturen dienen een weerspiege ling te zijn van de gehele ver eniging, waarin aller belangen dienen te worden behartigd. Besturen, leiding geven in zijn geheel is regeren, vooruitzien; dat de vereniging bestaansze kerheid moet verschaffen. Men zal dus voorzichtig moeten zijn in_ de verkiezing van bestuurs leden, waarvan men zekerheid moet hebben dat zij de verant woordelijkheid kunnen en willen dragen en capabel zijn hun functie te vervullen. Bestuurs leden dienen sterke persoonlijk heden te zijn. omdat men kin deren (mede) tot persoonlijkhe den moet opvoeden. Zij mogen zich niet al te zeer laten leiden door sympathieën en antipathie- en, doch moeten een teamgeest bevorderen, in de geest van hoogachting en vriendschap on derling de moeilijkheden oplos sen. Uit deze algemene vereisten, die wij slechts schetsmatig aange ven, ontwikkelde mej. van War mendam de eisen, waaraan de voorzitters, secretarissen en pen ningmeesters en de overige be stuursleden, sub-commissies etc. in concreto moeten voldoen. Het is te hopen, dat de cursus de vruchten zal afwerpen, die de organisatoren ervan verwach ten, opdat een sterkere binding zal tot stand komen tussen tech nische sportbeoefening en ont wikkeling van schone eigen schappen naar de ziel. Beschonken op 'n fiets t f 100.boete DEN HELDER Met 15 ver oordelingen op zijn naam was de Nieuwedieper J. H. W. zo onge lukkig in handen van de politie e vallen toen hij in beschonken toestand per rijwiel door Den Helder reed. Hij liep- nog in een proeftijd wegens vernieling, ge pleegd in staat van dronken schap. Gisterenmiddag werd W. door de Alkmaarse politierech ter veroordeeld tot een boete van f 100,subs. 20 dagen. De foto toont de grootste van de 18 winkels, die werden vernield en in brand gestoken tij dens relletjes tussen Afrikaanse negers en Indiërs in Durban. Aanleiding tot deze rel letjes was een busongeluk: een neger trachtte op een rijdende bus voor Indiërs te springen; het lukte hem echter niet, hij viel er af en werd doodgereden. Woedende negers vielen toen de Indiërs aan Sportveldenprobleem in onderzoek WIERINGERMEER Eén de zer dagen is een commissie ge ïnstalleerd voor het onderzoeken van de behoefte aan sportvelden op korter en langer termijn in Wieringermeer. Deze commissie is samengesteld uit de heren Breebaart, de Boer, Burger, Bij- post, de Graaf, Koolhaas, Reyen- ga, de Schutter en Stoel. Het is de bedoeling dat deze commissie het gemeentebestuur adviseert omtrent de behoefte en aanleg van sportvelden. Reeds thans be staat er naar het oordeel van ve le sportliefhebbers een grote be hoefte aan sportvelden. Men heeft daarom goede hoop dat de nieuwe commissie spoedig met 'n gedegen voorstel ter tafel zal ko men. Avond vaktekenschool WIERINGERMEER Begin October zal er wederom een nieuwe cursus beginnen aan de avondvaktekenschool Wieringer meer. Voor de jonge vaklieden in Wieringermeer betekent dit dat er een prachtige studiemogelijk heid in de eigen gemeente is ge opend. Ongetwijfeld zullen vele jonge Wieringermeerders van deze gelegenheid een dankbaar gebruik maken om hun vrije tijd nuttig te besteden. Men kan zich opgeven bij de directeur van de school de heer Bakker te Sloot- dorp. Dierenmishandeling AKERSLOOT - Dat het leiden van een koe langs de openbare weg toch niet ieders werk is, en dat daarbij wel degelijk volgens de regelen der kunst moet wor den gehandeld, bleek gistermid dag weer eens bij de Alkmaarse Politierechter, waar P. B. uit Akersloot op het matje moest ko men. B. moest een koe vervoeren, doch deed dat op een zodanige ondeskundige wijze, namelijk door de koe aan een lang stuk touw te binden en er achter te gaan lopen, dat de koe een zij delingse misstap beging, en zich bij soortgenoten in een weiland wilde voegen. Hoe het allemaal precies in zijn werk was gegaan werd niet erg duidelijk, maar er kwam wel vast te staan, dat, toen P.B. de koe weer aan het touwtje had, en deze nog lastig was, hij aan het schoppen was gegaan. Dit zagen mensen, die zei den, dat het geen werk was een weerloze koe te schoppen. B. werd blijkbaar kwaad, wat de koe moest ontgelden. Hij trapte het dier namelijk tegen de kop, onder de buik en tegen de len denen. De Officier vond deze manier van koedrijven nu ook niet be paald fraai, en vond een flinke boete op zijn plaats, n.l. f 75, of 20 dagen hechtenis bij niet be taling. De Politierechter kon zich hiermee geheel verenigen. LOUISVILLE, 29 Sept. (Reu ter). Op het vliegveld Standi- ford bij Louisville in de Ameri kaanse staat Kentucky, is Maan dagavond een vliegtuig met re- cruten van de strijdkrachten neergestort en in brand gevlo gen. 21 inzittenden kwamen om het leven, de overigen, eveneens 21, werden gewond. Het toestel had een bemanning van drie kop pen aan boord. De bestuurder en medebestuurder vonden de dood. KABOUTERBOS was weer eens in rep en roer. Nee, deze keer niet, omdat er een feest op til was. O hemeltje nee. Er was juist iets heel ern stigs gebeurd. Zal ik het gauw vertellen? De Ka bouterkoning had zijn gouden ring met diaman ten verloren. Het was een heel kostbare ring, dat kun je wel begrijpen. Goud en diamant zijn dure dingen. Dat was echter nog niet alles. De ring was een geschenk van alle ka bouters geweest, toen Ko ning Kilo gekroond werd. Het was om zo te zeggen zijn regeringsring. „Ik voel mij maar een halve koning, nu ik mijn ring niet meer om heb", klaagde zijne majesteit elke dag, „ach, waarom moest ik toch ook vier pond afvallen?" De koning was vast van mening, dat de ring hem van zijn vin gers was gegleden, omdat hij een vermageringskuur had gedaan. „Die ring zat ook zo los de laatste tijd" zei hij steeds en daarbij keek hij snel in het rond, of kabou ter Pil, zijn lijfarts, ook in de buurt was. Maar deze paste wel op! De hele dag verwijtende blikken van de koning op te vangen was ook geen pretje. Ka bouter Pil was degene die de vermageringskuur had voorgeschreven en die nu de schuld kreeg van alle narigheid. Daarom sloot hij zich ten laatste op in zijn studievertrekken, waar niemand hem een standje kon geven. „Ik heb er genoeg van" zei hij mistroostig en schudde daarbij droevig met zijn grijze hoofd. Er was wel niemand, die het hoorde, maar het deed hem toch goed. Ofniemand? Jawel, er was toch iemand. Daar was Wie- beitje Wiebel, een handig en verstandig spinnetje, dat al jaren lang achter de geleerde boeken van ka bouter Pil huisde. Hoe het daar zo de kans toe kreeg? Wel, die boeken mochten toch niet afgestoft wor den. Dat wist Wiebeltje heel goed. Ze had het de kabouterdokter zelf eens horen zeggen, toen het grote schoonmaak was. „Ze mogen alles boenen" had de lijfarts van Koning Kilo gemopperd, „maar van mijn boeken blijven ze af". Begrip je nu, waarom Wiebeltje Wiebel zo'n heerlijk rustige woning had, zo maarHn het paleis van Koning Kilo? Dat had geen enkele spin ter we reld. Wiebeltje was dan ook wat gelukkig met haar huisje. „Dat heb ik enkel en alleen aan die goeie dokter te danken" zei ze bijna iedere dag bij zich zelf, „ik wou maar, dat ik ook eens wat voor hèm kon doen". ZODRA Wiebeltje nu bemerkte, dat de lijf- ET is het enige wat beren" mompelde kabou ter Pil op een avond, „ik moet zelf eens op pad. Je kunt Immers niet weten? Laat ik het maar probe ren"Wiebeltje hoorde alles en in een wip was haar plannetje gemaakt. „Dan ga ik mee" besloot ze en geruisloos daalde ze aan een lange draad naar beneden, tot ze achter op de rode jas van de grijze dokter zat. Even kriebelde ze hem in de hals. „Voor uit" fluisterde ze daarbij en het leek wel, of hij dit hoorde. Hij ging tenminste vastberaden verder en arts van zijne majesteit in narigheid zat, besloot ze natuurlijk hem te helpen. Maarhoe kon ze hel pen. Wat kan een spinne tje doen in zo'n moeilijk geval? Wiebeltje wist het ook niet. „Kon ik zelf maar eens naar de ver loren ring gaan zoeken", dacht ze, „als die terecht is, komt alles in orde. Dan is Koning Kilo niet boos meer en dan hoeft die goeie dokter niet elke dag naar zijn studeerkamer te vluchten. Maar ja.... ik heb nog nooit gehoord van een spin, die een grote gouden ring terecht kon brengen". Nee. het was onmogelijk, dat de kleine Wiebeltje naar die ring ging zoeken. Het was trouwens ook niet nodig. Er hadden al zo veel kabouters gezocht! Ze hadden overal geke ken, in het koninklijk pa leis, in hun eigen huisjes en ook in het grote bos. Maar alles was tevergeefs geweest. Niemand had een spoortje van de gouden ring kunnen bekennen. Tenslotte was er nog maar één kabouter, die op zoek wilde gaan. Hij be sloot het in alle stilte te doen, want hij schaamde zich een beetje. Wie was die ene kabouter dan? Je raadt het nooit! De lijf arts van Koning Kilo in eigen persoon, kabouter Pil knelde zijn grote lantaarn stevig in de hand. Zodra hij buiten was liet hij het heldere licht over mos en gras schijnen en speurde daarby goed in het rond. „Wie weet" zei hij hoop vol, „wie weet". Hij keek onder elk blaadje en elk eikeltje, maar helaas, er was niets te vinden. Wie beltje bemerkte teleurge steld, dat er niets ge beurde en langzaam maar zeker dommelde ze in slaap. Opeens werd ze echter door een kreet gewekt. Het was een heel blijde kreet en die kwam uit de mond van de ka bouter-dokter. Zijn witte baard wapperde er ge woon van op en neer. Wie beltje liet zich bliksemsnel naar beneden glijden en toentoen stond ze op eens naast een glinsterend ding. O nee, de lantaarn was het niet. Het was „De ring, de ring van Ko ning Kilo!" riep kabouter Pil verheugd, „O, dat moet ik hem zeggen, dat moet ik gauw gaan zeggen". Domme, domme dokter! Wat deed hij nu? Hij ren de weg, het bos door en liet de verbaasde Wiebel tje alleen bij de ring. „Dat is ook handig" mopperde het kleine ding, „wat een verstrooide professor. De ring laat h(j liggen! Ge lukkig maar dat ik er nog ben". En ze begon zo gauw mogelijk.... Maar stil, dat vertel ik je nog niet! Laten we eerst eens gaan kijken, hoe die dom me dokter het maakte. WEL, die maakte het heel slecht. Eerstens was de Koning erg boos, dat hij uit zijn slaap ge wekt werd en tweedens was hij verschrikkelijk kwaad, dat zijn lijfarts de ring niet bij zich had. „Wat heb ik nu aan u?" vroeg hij woedend, „nou heb ik nog geen ring! Ik geloof heus, dat ik u zal moeten ontslaan". De arme kabouter Pil bib berde. „Alst u blieft niet majesteit" smeekte hij, „toe, ik zal morgen weer gaan zoeken. Ik heb hem zo weer. Hij lag in het bos". „Dat is het nu juist" antwoorde de ko ning, „in het bos! Vind daar nu maar weer een ring terug. Daar lijkt elke boom precies op de andere". Zijne majesteit had ge lijk, behalvevoor deze keer. Nee, de volgende morgen waren de bomen helemaal niet gelijk aan elkaar. Hoe dat dan kwam? Wel, midden in de nacht was er een spinnetje druk bezig geweest in het bos. Het had heel grote webben gespannen tussen een paar bomen en nu leek het net, of daar een ka mertje met ragfijne mu ren stond. „Hé, dacht ka bouter Pil, die 's morgens weer vroeg op pad was, „wat is dat wonderlijk". Hij liep er meteen op af en toenuitte hij weer een kreet van blijdschap. Achter die spinnewebben zag hij iets schitteren: de ring, de ring van Koning Kilo! Ditmaal was de oude kabouterdokter niet verstrooid, o nee. Hij maakte het grappige ka mertje voorzichtig open, greep de ring en holde er mee naar Koning Kilo. Het ging allersaai vliegens vlug. Een klein handig spinnetje had nog net de tijd om op de rode jas van kabouter Pil te klauteren en weer olijk „vooruit" te fluisteren. En wie dat kleine spinnetje was? Na tuurlek Wiebeltje Wiebel, dat begrijp je best. En dat dit snelle ding iets met het ragfijne kamertje te maken had, d&t begrijp je ook wel! PURMEREND. Binnen een maand na het in functie treden van de Purmerender gemeente raad is over de raadszetels van twee leden van de Partij van de Arbeid, wethouder C. Beuken kamp, ambtenaar bij het PEN- bedrjjf, en de heer S. de Vries, administrateur van het plaatse lijk Ziekenfonds, een geschil ont staan. Op een vergadering, die bin nenkort wordt gehouden, zullen de genoemde heren voor de keus worden geplaatst hun zetels ter beschikking te stellen of uit de partij te worden geroyeerd. Het eerst kwam de controver se tot uiting bij de candidaatstel- ling voor de gemeenteraadsver kiezingen. Een groep leden, die gezien moet worden als een oppositie- vleugel tegen de toen zitting hebbende mevr. G. J. Steert Brouwer (wethoudster) was van mening, dat niet mevr. Steert doch de heer de Vries boven aan de lijst diende te worden ge plaatst. Daar deze groep echter een minderheid vormde, werd het voorstel van het Partijbe stuur mevr. Steert als no. 1 en ,de heer de Vries als no. 6 op de lijst aanvaard. De kie zers waren het hiermede blijk baar niet eens, want de heer de Vries verwierf een groot aan tal voorkeursstemmen. Het werd een twistpunt en in de fractie kon men niet tot overeenstem ming komen. Het Partijbestuur stelde toen mevr. Steert candi- daat, maar ook dit had geen gun stig onthaal, want 8 van de 13 raadsleden stemden op de heer C. Beukenkamp, die tot de groep de Vries behoorde. De heer Beu kenkamp nam de benoeming aan, waardoor mevr. Steert, die sinds 1946 haar plaats als wethoudster had ingenomen, het veld voor haar partijgenoot moest ruimen. Toen bekend werd, dat de heren Beukenkamp en de Vries niet op de door de Partij aan bevolen candidate hun stem had den uitgebracht, bleek het Par tijbestuur van mening te zijn, dat de partijdiscipline was door broken. Bovendien schijnt het de heren Beukenkamp en de Vries te zijn kwalijk genomen, dat zij voor de samenstelling der raadscommis sies hun stem ook op CPN-leden uitbrachten. Op 22 Sept. werd een partij- vergadering te Purmerend be legd, waarbij ook enige leden van het Gewestelijk bestuur aan wezig waren, zoals de heren W. Thomassen, burgemeester van Zaandam, en de heer E. F. Al- bracht, partijsecretaris. Er werden toen geen andere besluiten genomen dan het vast stellen van de vergadering voor a.s. Donderdag. Mocht de dan te behandelen motie worden aangenomen en de heren Beukenkamp en de Vries weigeren hun zetels ter beschik king te stellen, dan zouden zij als onafhankelijke raadsleden ge durende hun vijfjarige ambts periode aan het bewind kunnen blijven. Brokken HARENKARSPEL Mensen die teveel gedronken hebben, zet men nogal eens graag een kop koffie voor, opdat ze weer wat opkikkeren, voordat ze brokken maken. Gisteren werd voor de Alkmaarse politierechter een ge val behandeld, waarin vier man nen uit Harenkarspel, die al te diep in het glaasje hadden geke ken in verband met de kermis, brokken maakten, uit veront waardiging, dat ze geen koffie hadden gekregen. De monteur F. J. T„ de land bouwer J. B. en hun beide vrien den K. D. en A. B. hadden ker mis gevierd en 's nachts om half twee vervoegde T. zich aan de boerderij Schagerwaard C 4 te Dirkshorn, waar hem door de vrouw des huizes een kop koffie werd voorgezet. Hij had gewild, dat zijn drie vrienden, die even na hem daar aankwamen, ook van het nat hadden kunnen proe ven, doch de vrouw gaf de wens te kennen dat zij naar bed wilde en sloot de deur. De mannen gaven toen aan hun verontwaar diging lucht, door op het erf de boel aan stukken te slaan. Ze trokken palen uit de grond, haal den een tuinhek omver, lieten een betonnen plaat aan gruzele menten vallen en namen een bloempot van een kozijn bij de buurman van de vrouw, nadat ze een raam hadden opengeschoven. De Officier van Justitie, die op zijn beurt verontwaardigd was, dat de mannen nog niet eens het fatsoen hadden gehad om de aan gerichte schade te betalen, eiste tegen elk van de vier een boete van f 60,subs. 20 dagen. De politierechter vonniste con form. Over hel hek gegooid NOORDSCHARWOUDE - Een boete van f 20,subs. 10 dagen werd gisterenmiddag opgelegd aan de inwoner van Langedijk C. J. de V. die het 8 jarige zoontje Nico van de fam. W. zonder wer kelijke reden over 't tuinhek had heengegooid, zodat de jongen 'n flinke val maakte. De knaap had een bal willen pakken die bii de V. in de tuin terecht gekomen was. De man pakte hem zonder een woord op en smeet hem met een zwaai het hek over. Het von nis was conform de eis van de Politierechter. „Brandstichting" BEEMSTER - De bedrijfsleider W. M. K. had op 8 Augustus de onvoorzichtigheid begaan, om rustig naar huis te gaan eten, terwijl hij 'n hoop kaf, die hij in brand had gestoken op het land van zijn vader, onbeheerd ach terliet. De gevolgen bleven niet uit, want een stromijt, die in de buurt lag van het op te ruimen kaf, vatte vlam en verbrandde geheel. De schade bedroeg onge veer f 700,Voor deze grove onvoorzichtigheid, die als misdrijf wordt aangerekend, moest K. een boete van f 40,subs. 20 dagen betalen. SCHOORL A.s. Donderdag avond na het Octoberlof zal er in het Verenigingsgebouw gelegen heid zijn afscheid te nemen van Pastoor Drost, die Vrijdag naar zijn nieuwe parochie in Heemste de zal vertrekken. Onze nieuwe parochieherder, de Zeereerw. heer J. B. van der Linden, zal Vrijdag avond worden geïnstalleerd, wel ke plechtigheid zal worden ver richt door de Hoogeerw. Deken J. Th. Jacobs, des avonds 7 uur. Marktbericht Heiloo HEILOO, 28 Sept Spercie- bonen 39—64; snijbonen 3545; pronkbonen 1224; stokbonen 54 59; andijvie 612; komkom mers 815; spinazie 2835; to maten 2027; waspeen 1621; kropsla 913; druiven 6088. ALKMAAR, 28 September slabonen z. dr. 2056; snijbonen kat 77; pronkbonen 13-^-26; kom kommers 820; tomaten A 20 28; bloemkool 820; rode kool 310.50; savoye kool 6—8; groene kool 68; spruitkool 1325; spi nazie 540- postelein 1418; sla 2.504.50; andijvie 68; rode bieten 5—6; bospeen 822; win terpeen 5; uien 3—5- prei 12.50 14.50; selie 24; soep 34.50; augurken basterd 2647; drui ven: frankenthalers 7896; ali- cant 7594; appels 836; peren 1244; knolsoep 1114. Slachtveemarkt Alkmaar ALKMAAR, 28 Sept. Aan voer: 5 paarden per st. 500750; 107 vette koeien per st. 6001200; Ie kwal: per kg 2.402.50; 2e kwal. per kg 2.202.40; overige soorten per kg 2.102.20; 7 gras kalveren p. st. 140210; 25 nuch tere kalveren per st. 3876; 18 vette schapen 90110;329 varkens; vleesvarkens per kg 1.941.96; zware varkens per kg 1.901.94; lichte varkens per kg 1.801.90; zeugen per kg 1.781.88. Herenting van het rundvee, zo mede de omstandigheid, dat er voor deze tijd van het jaar nog veelgras is waardoor er voor de weiders nog geen directe aanlei ding bestaat hun dieren te rui men, zijn de redenen waarom het aanbod van koeien heden betrek kelijk gering was. Verder hebben een aantal slagers tijdens de land bouwtentoonstelling al ingekocht, met als gevolg, dat bij de geringe aanvoer op de markt van vandaag de handel heel matig is geweest. De noteringen gelijk weerge geven als de vorige week wa ren stijf, terwijl enkele prima die ren boven de hoogste prijs uitgin gen. Ruimer aanbod van varkens dan we de laatste weken gewend zijn. Toch was de animo gering en verliep de handel zeer stug. Wa ren de noteringen bij de aanvang der markt reeds tamelijk lager dan de vorige week, tijdens de markt liepen deze nog verder te rug BLOKKER, 28 September Uien 5-6.20, gare bieten 10-15, roene kool 10-12, rode kool 5.80- slabonen 30-59, tomaten 16-32, waspeen 5-5.20, andijvie 4.80-8, sla 4.80-5.50, bloemkool 11-17, komkommers 10-22, Alicant 50- 95, Frankenthaler 70-85, Golden champion 104, suikermeloen 26- 35, ananasmeloen 46, Ellison orange 26-36, Gravensteiner 17- 25, James grive 14-41, Laxton superbe 12-18, Schellinkhouter 18-34, Trans... de Croncels 14-26, eurrè glaircean 13-22, Bonne Louise 15-37, Conference 15-57, Emile d'Heyst 20-28, Gieser Wil deman 16, Legipont 16-50, Wil liam Duchess 14-33, Eva Baltet 14-30. OBDAM, 28 September 8000 kg uien 3.80-4.20, Nep 15-15.80, kroten 7700 kg A 5.40-5.60, B 4; 2000 kg slabonen 23-45: 2200 kg peen C 5, B 5. GROOTEBROEK, 29 Septem ber 1953 Uien, middel 4.30- 4.60, 2.000 kg; Bieten A 5.60-5.90: B 4.00-4.20, 4.000 kg: Rodekool 5.10-9.50, 11.000 kg; Gele kool 4.10-6.70, 4.000 kg; Groene kool 6.80-8.70. 3.300 kg; Bloemkool t.s. B 15.90-21.20, stek 7.00-14.60, z.d. B 9.60-15.90, B II 8.00-8.40, stek 5.00, 165.000 stuks. blij dat hij in d pioniersgeest zi tuur van vroeg schappelijk vlii en eigenlijk zoi het zo veel betf mens, zou niem ook niet op de Ï3e bijkans prac van het geschil t en Egypte over d< Suezkanaalzone sc Iiikheid van het ruimen van één vreesde twistpunte De wereld voorz; lonen maanden n een gewapend i beide staten, we hoofdzakelijk een de dreigende taal tische premier N adres van Londer spannen verhoudir Britten tact, gedul tigheid, die zij. aanleg en traditi tieke en bestuur: ten op te brenge een gevoel van vei voor de zoveeisti Engeland de bittei doen. dat de Ve: het van de plaa zeemogendheid ha gen. Het laatste van het leiderscha- in de wereldpolitie grote oorlog. Ook van het midden-O J_i on den heeft var gen in het werk invloed te krijge: bische staten en h de befaamde poli) deel en heers". Ee ne geschiedenis op men dit tijdvak, Britse invloed in d steeds meer te zi De belofte van L aan de Israëliërs e te stichten, zonder landen daarin te op verzet. Toen Er zich nauwelijks ir Oosten kon handï invloed van de Ve in de tweede we Engeland zag zie steld voor de verst Franse positie in S Britse staatslieden hadden te bepalen tussen de Arabisch jonge Joodse staa Verenigde Staten Ook de affaire rn voor Engeland slee jagen van Faroe maakte het Lond de ene groep van de Nijl tegen te spelen. Naguib der hout te zijn oefende sterke dra uit. De Britten we gegeven, de Suez laten. Londen hi Egyptische voors deels aanvaard. H sant zijn te weten Verenigde Staten hebben laten gelde ten opzichte van raël en Perzië he zich niet onbel Waarom in het Br t'"istpunt dan nie B elangrijker dan tussen Londen e alsnog de strategi van Suez in gev Suez is niet allee ging van de zeewe ten naar India, oudsher is. maar e punt van het ver van het midden-C rijke schat van wereld-olieproduct Russische aanval. 1 rikanen hechten aan, omdat hun afnemen. Daarom Foster Dullles in d naar het midden-C ten en Amerikan deze gebieden ste Rusland ligt daar< bereik van de V macht. Alleen e het nut van de 80. soldaten in de Si voorgrond de den beschikken o grondstrij dkrachter val van de Russs Irak en Syrië na landse Zee en het voorkomen. De E staf heeft hiervoor len gewaarschuwd. i gyp te heeft toef basis beschikbaar voor het Westen een aanval op staten. Engeland h zelfde waarborg gi Griekenland betroi is land van de N. sen staat wel vas1 van nood, de E kunnen terugko; heeft het pleit i Verenigde Staten zijn blijkbaar de daan. dat deze op! een offer is gebra te verkiezen is b vend geschil tusse: Egypte. Ook in de Politiek is het eei geven en nemen ciale geval hebb mgton én Londer dacht „beter één hand dan tien in

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4