Oud-cadetten in Alkmaar in feeststemming bijeen AGENDA Winterprogramma als punt van bespreking Nieuwe Niedorp thans 'tl mooie fabriek rijker 60 jaar geleden stichting van cadettenschool R.K. Middenstandsbeweging Ledenvergadering L.T.B. Nw Niedorp Markt en Beurs Pagina Donderdag 1 October 1953 Vandaag was het 60 jaar geleden, dat in Alkmaar de Ca dettenschool officieel werd geopend, als voorbereidende school voor de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Op 16 September 1893 deden de eerste vijftig cadetten hun intrede in deze militaire onderwijsinrichting, en een goede 30 jaar geleden, in 1922 werden de laatste 37 cadetten tot de Cadettenschool toegelaten, die in 1924 overgingen naar de K.M.A. De oud-cadetten, onder wie de herinnering aan de jaren in Alk maar doorgebracht nog steeds le vend was, meenden de oprich tingsdag niet ongemerkt voorbij te moeten iaten gaan; er werd een commissie in het leven ge roepen onder voorzitterschap van jihr. H. J. Repelaar van Driel, die tot het eerste cadettenjaar behoorde, welke commissie de plannen voor een reünie op 30 September verder uitwerkte. 200 reünisten En zo zag Alkmaar op deze dertigste September ruim twee honderd reünisten binnen haar oude wallen, die van overal van daan waren gekomen om de vrienden van vroeger nog eens te ontmoeten, en de sdhool, waar aan zij zoveel herinneringen hebben, nog eens weer te zien. Van het aantal cadetten van het eerste jaar, waarvan er nog voorzover bekend 13 in leven zijn, waren er 6 vertegenwoor digd en hun leeftijd moet tussen de zeventig en de tachtig jaar geweest zijn. Het totaal aantal reünisten, waaronder vele gepensionneerde «eneraals en kolonels en ver scheidene oud-officieren en le raren van de voormalige cadet tenschool, vormde ongeveer een derde deel van alle nog in leven zijnde oud-cadetten, zodat het plan van een reünie ongetwijfeld zeer veel bijval vond. Onder de cadetten van vroeger zijn er ver- sCheidenen, die heden ten dage zeer hoge posten bekleden in het maatschappelijk leven. Onder de reünisten waren ook een drietal voormalige cadetten, die thans nog in actieve dienst zijn, te we ten de Generaal-Majoor H. M. O. J van Lentz, inspecteur der in fanterie, Commodore Wartena van de Koninklijke Luchtmacht en de Generaal-Majoor van Straa- ten, commandant van Brombeek. Ontvangst door gemeente bestuur Een bijzonder cachet aan deze reünie werd gegeven door de me dewerking van de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van de kapelmeester R. v. Yperen, welke kapel, gestoken in cere monieel tenue, de reünisten, die jaarsgewijze waren gegroepeerd, voorafging tijdens de wandeling vanaf het Alkmaarse station naar het fraaie Middeleeuwse stadhuis, waar de reünisten door het ge meentebestuur werden ontvan- gen. Vanzelfsprekend bracht de in tocht van de reünisten, die in de morgen met een tweetal auto bussen vanuit den Haag waren vertrokken, alsmede bet voorbij trekken van de K.M.K.. welke voor het eerst in Alkmaar aan wezig was, veel volk op de been, langs de route naar het stadhuis. In de raadzaal van het stad huis werden de oud-cadetten toe gesproken door Alkmaars bur gervader, mr. H. J. Wytema, die de vreugde van de stad Alkmaar tot uitdrukking bracht, en die van mening was, dat de reünie niets anders beoogde te zijn dan een 'herinnering aan elkaar en aan de stad. „Het publiek dat op de been was, aldus de burgemees ter was er heus niet alleen voor de K.M.K., maar in de eerste plaats voor U". Als reünisten hebt gij ongetwijfeld een blik teruggeworpen in het verleden, en voelt U zich in de sfeer ge plaatst, die U zo dierbaar is ge worden." Burgemeester Wytema 'herin nerde aan hetgeen aan de op richting van de cadettenschool vooraf was gegaan, want Alk maar was niet de enige gegadig de. Toen de opening van de ca dettenschool eenmaal daar was, deed het toenmalige gemeente bestuur de belofte om het allen, die met de school verbonden wa- ren, officieren, leraren en leerlin gen, zo aangenaam mogelijk te maken. "Ik geloof zonder eigen waan te mogen zeggen, aldus de burgemeester, dat het toenmalige gemeentebestuur woord heeft ge houden". Hiermede betuigden de oud-cadetten op enthousiaste wij ze hun instemming. Sinds de datum van oprichting is er veel, zeer veel gebeurd, en sedert dertig jaar heeft de Ca dettenschool opgehouden te be staan, en is thans Centraal Zie kenhuis. Alkmaar heeft nu nog slechts een klein garnizoen. Daar de stad Alkmaar de verbin tenis met de Koninklijke eLand- macht altijd zeer op prijs stelde, en deze een traditie werd, sprak burgemeester Wytema de wens uit, dat in de toekomst Alkmaar weer een groot blijvend garni zoen zou mogen huisvesten. Met de wens dat de herinne ring aan 'het verblijf een herin nering zou zijn die door de reünisten met tederheid zou wor den omringd, zodat zij nooit zou afsterven, besloot de burgerva der zijn welkomstwoord. Dankwoord Namens de reünisten sprak jhr. Repalaar van Driel een dank woord voor het buitengewoon gastvrije onthaal, en hij verze kerde, dat de herinnering aan Alkmaar diep in de harten van de oud-cadetten zou blijven voortleven. Door het onderwijs dat de cadetten in Alkmaar ge noten ontstond een hechte band tussen hen, en op deze dag kwam wel tot (uitdrukking, dat die band no,g steeds bestaat. Na deze officiële ontvangst be gaven de reünisten zich, vooraf- I gegaan door de K.M.K. naar het Victorypark, waar een krans werd gelegd aan de voet van het Vic toriebeeld, de herinnering aan de strijd tegen de Spanjaarden in de 80-jarige oorlog. Tijdens de lunch in het Gul den Vlies, waar de gehaktschotel een niet vergeten traditie van vroeger jaren de hoofdschotel vormde, werd een telegram ge zonden aan H.M. de Koningin als bewijs van aanhankelijkheid. Te vens werden telegrammen gezon den aan mevr. Spoor, 'de weduwe van de Generaal Spoor, als sym bool voor allen, die in Indonesië hun leven gaven, alsmede aan prof. dr. Gallas, die 82 jaar oud de oudste nog in leven zijnde oud-leraar der voormalige Cadet tenschool is. De tafelrede, waarin herinne ringen aan vroeger werden op gehaald, werd uitgesproken door de generaal-majoor J. C. Spaioh, waarna wethouder mr. A. J. M. Leesberg enkele oude herinnerin gen aan de oude stad terugriep in de tegenwoordige tijd. Een ge dicht, getiteld „Jong Kadet" van de hand van Baron J. J. G. van Voorst tot Voorst, oud comman dant van het veldleger, die jam mer genoeg niet persoonlijk aan wezig kon zijn, werd eveneens voorgedragen. Vanzelfsprekend verliep de maaltijd 'in een zeer geanimeerde stemming, dezelfde die ook al bij de ontvangst ten stadhuize heerste. In de middag brachten de oud cadetten een bezoek aan hun ou de school, tegenwoordig zieken huis, waar iedere zieke een fruit- bakje aangeboden had gekregen. Tenslotte was er van 4 tot 5 uur een tihee-concert in de Stedelijke Muziektuin, waar de K.M.K. con certeerde, en waar o.a. voor de eerste maal het door de kapel meester R. van Yperen gearran geerde oude Cadettenlied werd uitgevoerd. Laat in de middag keerden de reünisten weer naar hun haardsteden terug. DONDERDAG 1 OCTOBER VICTORIA: De onvergetelijke melodie. HARMONIE: Because you're mine. CINEMA AMERICAINIllu sie van het Geluk (18 j.). Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1, apo theker J. v. d. Mark. Op weg naar Israël ENGELAND-NEDERLAND GENOOTSCHAP ALKMAAR Dat onze voor ouders zeer ondernemend waren en dat deze goede eigenschap van ons volk culmineerde in de zeventiende eeuw, de Gouden Eeuw, hebben wij allemaal vroe ger op school geleerd. Maar dat een Amerikaanse professor dr. Jeanette Nichols uit Philadelphia US.A, met een indrukwekkende lijst van Hollandse voorouders, beginnende met ene Jan Bikman uit Hasselt, Overijsel, met nog zestien andere Hollandse namen, ons kwam vertellen en ook over tuigend uiteen zette, dat de Ne derlanders de ware democratie naar Amerika hebben overge bracht, was voor de leden van het genootschap toch wel een openbaring. Uit deze vrijheidszin is ge groeid de idee van de vrije en onafhankelijke verenigde staten, die in hun stichting het koloniale systeem afzwoeren, en de vrij heid rechten en privileges ver ankerden 'in de Declaration of In- dependance, de grondwet van de U.S.A. Ook waren het de Nederlanders die levensblijheid brachten in het saaie leven van het zich ontlui kende Amerika. Een levensblij heid, die men aantreft op de schilderijen van Frans Hals. Zij brachten er Sinterklaas, Vasten avond. Nieuwjaarsfeest enz.; goed voedsel, drank en koek; balspe len, kolf en kegelspel. Op het einde van haar lezing bradht mrs. Nichols nog een war me hulde aan de Nederlandse verdraagzaamheid, het ware ken merk der democratie. Een warm applaus en welgekozen woorden van de voorzitter beloonde deze sympathieke voordracht. Daarna ontspon zich nog een interessant vraaggesprek. Burgemeester reikte ere-teken uit voor Orde en Vrede ALKMAAR Burgemeester Mr H. J. Wytema heeft gister middag in een der zalen van het Stadhuis namens de Minister van Oorlog aan een zestal vroegere militairen het ere-teken voor Orde en Vrede uitgereikt in bij zijn van de wethouder van on derwijs, H. W. Holsmuller. en enkele raadsleden en militaire autoriteiten, o.w. de Garnizoens commandant, Kol. H. Onderstal. Bij deze korte plechtigheid hield de burgemeester een korte toe spraak. Dit teken, zo zei hij, kunt ge dragen als blijk van de ge rechtvaardigde trots op wat ge tijdens uw militaire dienst voor het Vaderland hebt gedaan. De omstandigheden waaronder de militaire verplichtingen moesten worden nagekomen, deden wel eens de vraag rijzen: „Zijn al onze werken en offers niet te vergeefs geweest?" Maar gij hebt als goed soldaat niet gevraagd naar het waarom, gij hebt uw plicht gedaan in het trouw vol voeren van uw opdracht. Wat de waarde bepaalt van het ereteken voor U persoonlijk, is: dat het vaderland U erkentelijk is. Hebt ge dus een ereteken ontvangen om de hoge morele waarde van uw militaire dienst, dan zult ge U ook goede burgers betonen en kunt U de onderscheiding met ere dragen. Wij prijzen U openlijk voor de zelfdiscipline, die U aan de dag hebt gelegd! De burgemeester reikte hierna het ereteken met het diploma aan beide onderscheidenen persoon lijk uit. Het waren de heren C. M. Bergen, Laat 173; J. A. C. M Franken. Rekerstraat 46; C Leugt, Karl Marxstraat 36; L. Neele, Popelmanslaan 35; J. P!°mo, N. G. Piersonstraat 50 en W. B. J. Schoester. Koningsweg IO. Aanrijding ALKMAAR Een auto reed uit de richting Heiloërbrug over het Ritsevoort. Van de andere kant kwam een vrachtauto aan zodat de eerste auto naar de rechterzijde van de weg zwenkte en achter een aldaar geparkeerde bakfiets even bleef stil staan om de andere auto gelegenheid te geven te passeren. Voor deze laatste auto reed een wielrijder met een mand bloemen achterop die onverwachts naar links uit week zodat ook de vrachtauto, om een aanrijding met de wiel rijder te vermijden, naar links moest. Daarbij botste de vracht auto tegen de wachtende auto op en ontstond aan beide wagens schade. De schade werd onderling geregeld terwijl de wielrijder on- bekeid bleef. ALKMAAR Een wielrijder reed vanaf de Tesselbrug de Geestersingel op, dus naar links, deze wielrijder had dus de bocht naar links zeer wijd moeten ne men, doch het was een Zuid- Afrikaanse student, gewend aan links verkeer en hij nam dus de bocht op zijn Zuid-Afrikaans, heel krap. Daarbij kwam hij on vermijdelijk in botsing met een vrachtauto. De student die aan de politie verklaarde op weg te zijn naar Israël kreeg een sniiwond over zijn kin en werd verwond aan het rechteroog. Hij werd op verzoek van dokter Nijman met de politie-auto naar het Centraal ziekenhuis vervoerd. Zijn rijwiel werd ernstig beschadigd. Reprise optreden „Indra" en ,,Ariës" ALKMAAR Zo talrijk waren de aanvragen voor een herhaald optreden van Indra de begaafde hypnotiseur en Ariës de fenome nale helderziende, dat de direc tie van het Gulden Vlies beslo ten heeft' de belangstellenden de gelegenheid te geven nogmaals I kennis te nemen van dé interes- j santé experimenten van deze bei- de heren. De voorstelling zal j Zondagavond a.s. plaats vinden j Geslaagd ALKMAAR Aan de Techni sche Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen voor electrotechnisch-ingenieur onze stadgenoot de heer J. H. Geels. Burgerlijke Stand ALKMAAR - Geboren H. A. J. zv H. A. J. ten Haaf en A. Schouten; E. C. zv K. Mantel en G. C. J. Verberne. Gehuwd: P. T. A. Smeets en A. Bakkum; T. B. J. Cramer en J. Jansen. Kunstenaars Centrum Bergen BERGEN. Op Zaterdag 3 October a.s. opent de voorzitter van het Kunstenaars Centrum Bergen in de Kunstzaal van „De Rustende Jager" aldaar een ten toonstelling van werken vanniet- beroepskunstenaars. Uitgenodigd tot deelneming zijn contribuan ten, ongeacht hun woonplaats en de inwoners van Bergen, Schoorl en de Egmonden. Ook dit jaar is het aantal in zendingen aanzienlijk: schilde rijen, tekeningen en aquarellen, voorts enige plastieken. De expositie is gedurende drie weekends des middags geopend. Wachtlokaal in gebruik genomen NIEUWE-NIEDORP. Het wachtlokaal aan de Provinciale weg bij het klooster is dezer dagen gereed gekomen en in ge bruik genomen. Vele buspassagiers, die hier anders in weer en wind hun bus moesten afwachten, kunnen dit nu beschut doen. Grote belangstelling voor opening zaal Hees NIEUWE-NIEDORP. Voor de opening van zaal Hees. waar voor het N.H.K. een tweetal op voeringen gaf van „De ruwe bol ster", bestond grote belangstel ling. Tweemaal heeft een uitver kochte zaal genoten van het to neelspel. Alle medewerkenden van dit toneelgezelschap verston den de taak hun rol op sublieme wijze uit te beelden en kregen dan ook na afloop een verdiend applaus. Op deze avonden hebben de aanwezigen ook de gelegenheid gehad de aangebrachte verbete ringen in de zaal in ogenschouw te nemen. Het woord werd gevoerd door' de heer Zwagerman, als tolk vna de 14 verenigingen, die in zaal Hees onderdak vinden. Hij wenste de heer Hees van harte geluk met de aangebrachte ver beteringen en bood namens de verenigingen een electrische klok aan. Ook door vele anderen werden hartelijke woorden gesproken en vele bloemstukken getuigden van waardering. De heer Hees kan terugzien op twee buitengewoon geslaagde avonden. R.K. MIDDENST.VER. AKERSLOOT. Dinsdagavond hield de R.K. Middenstandsver eniging, afd. Akersloot, haar eer ste ledenvergadering van dit sei zoen. Deze vergadering was te vens bedoeld als inleiding en voorbereiding op het uitsteken de winterprogramma, wat het be stuur haar leden dit jaar weer biedt. De voorzitter, de heer v. Vliet, leidde deze vergadering en liet bij zijn openingswoord reeds dui delijk blijken, dat dit met zorg opgestelde winterprogramma van het grootste belang is en dat het de wens van het bestuur is, dat deze avonden slagen. Voorts memoreerde de voor zitter de vooruitgang in leden aantal. Het aantal leden bedraagt nu 38. De secretaris las hierna zijn jaarverslag voor, waarna men overging tot de behandeling van de ingekomen stukken. Wegens kasomstandigheden, maar bovendien wegens het feit, dat de vergadering er de voor keur aan gaf, met twee man tegelijk naar het Middenstands congres in Arnhem op 7 en 8 October te gaan, werd besloten hier niet verder op in te gaan. Door het feit, dat men in Aker sloot nu ook is aangesloten bij de Middenstands-handelsavond school te Heiloo, hoopt men het bezoek en deelname hieraan op deze manier te kunnen stimule ren. Op 15 Sept. j.l. was er in Uitgeest een bijeenkomst van Middenstandsvrouwen, waar ge sproken werd ovêr de problemen, welke de Middenstandsvrouw raken. Ook de mogelijkheid tot organiseren van deze groep werd bezien. Op deze bijeenkomst wa ren ook een 15-tal dames uit Akersloot aanwezig geweest. De Santos-collecte wordt dit jaar zeer waarschijnlijk in het begin van November gehouden. Verder verzocht de nog maar weer kort opgerichte Harmonie om een kleine bijdrage in haar tekort. Besloten werd hiervoor 'n bedrag op zij te leggen. Winkelsluiting. De winkelsluiting voor de mid denstanders is in de periode van I October tot 1 April als volgt geregeld: Op werkdagen mag men open zijn tot 's avonds 7 uur. Op Zondagen mag men vier opeenvolgende uren open zijn en wel van half 9 tot half 1. NIEUWE NIEDORP. Zater dagmiddag is onder grote belang stelling de nieuwe timmerfabriek van de fa. K. Koopman Sepers officieel in gebruik genomen. Burgemeester Baken, die deze plechtigheid cachet gaf, gaf een uitvoerig exposé van de talloze moeilijkheden die moesten wor den overwonnen voordat hier aan de Schulpweg de mooie fabriek kon verrijzen, welke hopelijk aan tientallen Nieuwe Niedorpers veie jaren een goede boterham kan bezorgen. Niet zonder spijt constateerde wethouder Zwagerman dat Nieu we Niedorp in de laatste 20 jaren juist belangrijke fabrieken is kwijt geraakt: de kaasfabriek, de likeurstokerij, dê touwslagerii. de zaagmolen en de drukkerij. Maar wellicht betekent nu de vestiging van de nieuwe timmerfabriek het inluiden van een nieuwe indus triële periode. Nieuwe Niedorp is er waarlijk trots op en verwacht dat de fabriek onder deze ener gieke directie een snelle carrière kan vinden. Directeur Koopman bracht zelf de moeilijke aanloopperiode in 1936 op Terdiek in herinnering, waar men niet de geschikte ge bouwen kon hebben. Deze nieu we fabriek hebben wij in eigen beheer opgetrokken, dank zij de bezieling ook van ons eigen per soneel, dat voor snel werken en overuren niet uit de weg ging. Hij sprak de wens uit, dat de fabriek een werkzaam aandeel zou kunnen hebben in de herop bouw van Nederland en de wel vaart van Nieuwe Niedorp. Vele instellingen, bedrijven en zakenrelaties van de ondernemers hadden niet alleen bloemstukken of deputaties gezonden, maar veelal ook zeer kostbare cadeaux als een slijpmachine, lintzaag, electrische klok en andere voor de fabriek geschikte gebruiks voorwerpen. Inrichting van de fabriek De heer Heemsbergen, bedrijfs leider van de nieuwe fabriek, die ons rondleidde, vertelde nog dat het bedrijf in Terdiek gewoon zou worden voortgezet voor de „aannemerij" en als burgerzaak en opslagplaats. De nieuwe fa briek van de fa. Koopman Se pers moet gezien worden als een geheel zelfstandige onderneming, zij het dan een onderneming, die een groot deel van het materiaal, dat de aannemerij nodig zal heb ben, krijgt te vervaardigen. Hier bij denken we b.v. aan de vele deuren, kozijnen, spanten, balken verbindingsstukken en schuurde- len, die nodig zijn voor de boer derijen en nevengebouwen die de firma thans in Wieringermeer bouwt, en voor de negen nieuwe woningen en de ambachtsschool te Den Helder die men eveneens onder handen heeft. In hoofdzaak is het de bedoeling hier in massa onderdelen te vervaardigen voor woning en scholenbouw naar aan wijzingen van de betrokken archi tecten. Met eenheidswerk, gelijk b.v. Bruynzeel op gebied van voordeuren en keukeninterieurs, houdt deze fabriek zich niet op. Het is mogelijk ook bij behoud van vrijheid voor de architecten om fabriekmatig nagenoeg alles te vervaardigen met een maxi mum aan rendement van mens en machinekrachten. Hierbij kan worden gewezen op de nauwgezet uitgerekende plaat sing van de diverse machines. Het hout kan achtereenvolgens alle bewerkingsstadia ondergaan zon der dat er ook maar één over bodige meter mee behoeft te wor den gesjouwd. Het glijdt van de ene naar de andere machine: vanaf kortbank naar de vlak- bank, de vierzijdige bank, die aan elk der vier zijden van elk stuk hout tegelijkertijd het ge wenste profiel maakt, dan de kêt- tingsgatensteker, de „pennen- bank" en de onderdelen kunnen na gladgeschuurd te zijn op de schuurmachine in de opsluitbak met behulp van lijm in perfecte kozijnen e.d. worden veranderd De genoemde pennenbank maakt ook de contramal en zorgt b.v. dat de einden tot op een fractie van een mm. precies in elkaar passen. Voor vlakhout is er dan nog de vandiktebank; de frais levert opkeer en invalwerk voor onregelmatige profielen en de lintzaag het rondzaagwerk. Alle hout-afvallen zoals krul len en mot worden bij elke ma chine vandaan gezogen en elke machine wordt door een aparte motor gedreven hetgeen bedrijfs zekerheid -veiligheid en hygiëne bevorderen. Verder is de fabriek een wei- ingericht kantoor en goed ge outilleerd mooi schaftlokaal rijk dat door de arbeidsinspectie hoog geroemd werd. Binnenkort wor den naast deze fabriek, waar nog 6000 m2 grond rondom liggen, nog twee woningen en een hout- opslagplaats gebouwd. NW. NIEDORP Dinsdag avond hield de afd. Nw. Niedorp van de L.T.B. een belangrijke ledenvergadering in het zaaltje boven de R. K. School. Voorzitter J. Takken sprak het welkomstwoord. In de meeste organisaties heerst een verflauwing in de op komst volgens de voorzitster, maar dat schijnt voor onze af deling niet het geval te zijn. Voorzitter dankte Mr Vermeu len voor zijn medewerking aan gaande het uitbreidingsplan. Ook werden door de voorzitter woorden van dank gesproken tot de afd. 't Veld voor de tegemoet koming in de kosten. De notulen van de secretaris waren keurig in orde en er wer den geen op- of aanmerkingen gemaakt. Goedgekeurd werden de gewij zigde statuten van de Noorder- Marktbond, waarbij o.a. de aan sprakelijkheid der leden van f 100,wordt verhoogd tot f 2000,en krachtens welke de leden worden verplicht deel te nemen aan de ledenrekening van de Noordermarktbond. Op de a.s. kringvergaderingen zal worden voorgesteld: a. Ieder jaar een bekendma king te geven aan de resp. afd. en de leden hiervan van bet le denkapitaal de N.M.B. b. Die maatregelen te nemen, die er toe kunnen leiden, dat de veilingen zich genoopt zien het boetebeding (verkoop buiten vei lingen om) nauwgezetter te handhaven. c. Een voorstel tot het verkrii gen van betere gronden in de Noord-Oostpolder voor de R. K landbouwers en veehouders. Dit laat volgens de vergade ring wel wat te wensen over. Voor de kadercursus en bloem bollen vakschool bleek weinig belangstelling te bestaan. Als benoeming afgevaardigde voor de kring- en bondsraad vergaderingen stelden zich de volgende personen beschikbaar. Veehouders: de heren Burger en Stoop: Tuinders: de heer Poland Sr.; Vakgroep Veehouders: de heren P. Klaver en Poland: Vakgroep tuinders: de heren J Manshanden en Ligthart. De bondsvergadering zou de voorzitter zelf voor zijn reke ning nemen. De samenstelling van het ver dere winterprogram bracht wei nig moeite mede, en zal behalve de nodige vergaderingen bestaan uit een oogstdankdag. waarvoor een H. Mis zal worden opgedra gen en waarvoor men als spreker zal trachten te vragen Rector v. d. Hoogte. De datum zal nog na der worden vastgesteld. Een spreekavond zal worden ingelast voor een assistent van de voorlichtingsdienst over nog nader te bepalen onderwerpen. Een avond met lichtbeelden over de compostbereiding ten behoeve van land- en tuinbouw staat op het programma, waarvoor het be stuur contact zal opnemen over eventuele samenwerking met de afd. 't Veld en Waarland,, waar bij deze avond dan resp. in zaal Kramer te 't Veld zou kunnen worden gehouden. De geestelijk adviseur sprak een hartelijk woordje tot de vergadering en merkte terloops op dat het te houden Maria-lof in de a.s. Octö- bermaand door de leden maar even goed moest worden bezocht als deze vergadering. Voorts werd nog gevraagd om belangstelling voor de Centrale Raadsvergadering op 3 Nov. a.s. De voorzitter deelde verder mee, dat de besturen van de.drie standsorganisaties inzage hebben eekregen in de stukken van het Kerkbestuur. De bedoeling hier van is te stimuleren meer gelde lijke steun aan de Kerk te geven. Zondag a.s. wordt hier ter plaatse de jaarlijkse Sociale Zon dag gehouden. Voorzitter vroeg om aller opkomst. Het Winterprogramma, wat wij hierboven reeds memoreerden, droeg aller goedkeuring bij. Na de rondvraag sprak de geestelijk adviseur. Ook in onze plaats, aldus Z.E., doen zich symptomen, hoewel nog wel niet in grote mate, voor van geloofsafval. Dit zie men maar eens aan het vroegtijdig de kerk verlaten. Dit op zichzelf is nu wel niet zo erg, doch men moet de achtergrond hiervan maar eens gaan zopken. Men gaat de kerk uit, omdat men zich ver veelt; men niet weet wat er te doen is in de kerk. De G.A. gaf enkele eiifers over hen. die in de grote steden althans, hun Pasen niet meer houden. Dit zou vol gens de statistieken bedragen 40 pet. van de katholieken in zo'n stad. Als eerste oorzaak, kan men wel aan.schriiven de opvoeding thuis, zo zeide de G.A. Overal praat men over. behalve over God en Kerk. Bovendien laten de ouders niet genoeg bliiken, dat het bezoek aan het Lof on misbaar is, dat men er absoluut niet huiten kan. want juist door te laten voelen, dat men buiten God niets kan, moeten de ouders het zoveel mogelijk bezoeken van de niet-verplichte bijeenkomsten in de kerk stimuleren. Voorts propageerde de G.A. nog het Rozenkransgebed. L.T.B. AKERSLOOT. Op Vrijdag 2 October a.s. zal de L.T.B., afd. Akersloot, een ledenvergadering houden in café Verduin. De aan vang is gesteld op half acht. Een belangrijk punt op de agenda is het winterprogramma. Aan de leden dus een vrien delijk verzoek zoveel mogelijk ter vergadering te verschijnen. W' eersverwachtine Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond: DROOG WEER! Droog weer met verspreide opklaringen. Vrij krachtige tot matige zuid-westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. MORGEN W aardebonnen kermisattracties AKERSLOOT. Bij de on langs gehouden kermisattracties waren als prijzen aan de win naars toegekend, zogenaamde waardebonnen, welke men kon besteden bii de plaatselijke mid denstand. Nu is het reeds bijna twee maanden geleden, dat deze bonnen werden uitgereikt, maar het Kermiscomité, dat gaarne de afrekening 1953 wil opmaken, heeft nog niet alle waardebonnen binnen. Degenen dan ook, die nog in het bezit zijn van deze waarde bonnen, worden verzocht deze zo spoedig mogelijk te besteden, waarna deze dan weer door de betreffende middenstanders die nen te worden ingeleverd. ZEER GESLAAGDE OUDERAVOND OUDORP. De ouders van de leerlingen der R.K. Jongens- en Meisjesschool waren Maandag avond in grote getale naar de vergaderzaal van café Meereboer gekomen, om te luisteren naar pater Aarnink S.J. uit Maastricht die in een enthousiaste rede, ver lucht met vaak zeer geestige voorbeelden, de ouders wees op hun taak hun kinderen een gods dienstige opvoeding te geven. Zij, de ouders, moeten de grondslag, het fundament, leg gen. De priester en de school lebben slechts een helpende taak. De grootste zegen voor een kind is, ouders te hebben, die het een godsdienstige opvoeding in 't leven meegeven. Tenslotte spoorde pater Aar nink zijn gehoor aan, te zorgen, dat de kinderen regelmatig hun katechismuslessen leren en hen te overhoren, voordat ze op school opgezegd moeten worden. De avond werd geopend met een allerliefst doqpspelletje „Roosje heeft een zusje gekre gen", gespeeld door leerlingen van alle klassen der Meisjes school en ingestudeerd door Zus ter Ancilla. De rede van pater Aarnink werd muzikaal op zeer stijlvolle wijze omlijst door de R.K. Gem. Zangvereniging „Sursum Corda die onder kundige leiding van Cas Himmelreich een zestal lie deren op lofwaardige wijze ten gehore bracht. Nadat de pastoor met enige welgekozen woorden de spreker dankte voor 't goede, dat hij op zo welsprekende wijze zijn paro chianen had voorgehouden, sloot het Hoofd van de Jongensschool, de heer Fr. Nuyens, de welge slaagde avond, en riep pater Aar nink een hartelijk tot weerziens toe. DamnieuwB ZUID SOHARWOUDE Het damseizoen werd geopend met 'n damsimultaan-séance, gehouden door de grootmeester P. Beers. De volledige uitslag was als volgt: Beers tegen Th. de Haas 20: P Balder 2—0; N. Jol 1—1; Jac. Berkhout 2—0; A. Zuidschep- woude 2—0: H. Engesingh 2—0; mevr. den Hartigh 2—0; W. van Kooten 20; C. J. Cools 20; Joh. Huitema 2—0; Jn. Zijp 0—2; A. Mosk 11; C. v.d. Bergh sr 20; P. den Hartigh 20; P. Bekker 2—0; K. v.d. Hoven 20: C. v.d, Berg jr 2—0; D. Wiedijk 0—2; P. v.d. Molen 2—0; P. Kra mer 2—0; A. Goudsbloem 2—0; A. v.d. Welle 2—0. Totaal 38—6. Beers behaalde 86 van het aantal te behalen punten. Eerste Vrijdag, bijzonder toegewijd aan de verering van Jezus' Goddelijk Hart f !t\\\\\\\\\\\\\\\\\\v\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\g Slootwaardpolder WAARLAND. Bij enkele candidaatstelling werd tot lid van het dagelihks bestuur der Slootwaardpolder benoemd ver klaard, de heer G. Jonker te Waarland, terwijl tot hoofdinge land vén de genoemde polder gekozen is de heer Jn. Bruin Pz. Sr., eveneens te Waarland. Banxie Harenkarspel HARENKARSPEL. Als lid van het dagelijks bestuur van de banne Harenkarspel is bij en kele candidaatstelling de' heer S. v. d. Oord herbenoemd.. In de plaats van Hoofdingeland der Banne Harenkarspel de heer C. Francis, die wegens het bereiken van de leeftijdsgrens niet meer voor herkiezing in aanmerking kwam, werd eveneens bij enkele candidaatstelling de heer W. Go- vers te Dirkshorn benoemd ver klaard. ALKMAAR, 30 Sept. Sla- bonen z. dr. 3462; Kassnijbonen 3275; Pronkbonen 14—24 p. 100 kg.; Komkommers 1021 p. 100 stuks- Tomaten A 2332 p. 100 kg.; Bloemkool 1017 p. 100 St.; Rode Kool 410.50; Groene Kool 68.50; Spinazie 1644; Postelein 10—18 p. 100 kg.; Sla 3—11.50 p. 100 st.; Andijvie 68.50; Rode Bieten 46.50 p. 100 kg.; Bospeen 817 p. 100 bos; Winterpeen 5 7.50; Waspeen 1118; Uien 26; Prei 812; Druiven: Franken- thalers 5185; Alicant 6384; Peren: Bonne Louisse 1830, Bu- ree Hardi 1442; Appel: Notaris 1117, Transparant d' Crossel 11—24 p. 100 kg. MIDDENMEER, 30 September 1953 Tarwe 23-25.55, zomer- tarwe 21-22.75; Gerst 21-22.50; Haver 18-21; Rogge 19-20.75; Dui- vebonen 45-52.50. Groene erwten 43-48.25; Karwiizaad 56-72.50; Blauwmaanzaad 107-122,50; Wit hooi (geperst) 75-110; Rode kla- verhooi (geperst) 85-105; Lucerne hooi (geperst) 90-115; Haverstro (geperst) 40-42; Zomergerstestro (geperst) 48-50; Tarwestro (ge perst) 47-50: Groene erwtenstro (geperst) 50-62.50; Ander erwten stro (geperst) 40-45; Vers bieten blad 6-7; Voeraardappelen 2.50- 3.75; Pootaardappelen 28/35 bin nenland 23-29, export 23-29; 35/45 binnenland 15-23, export 15-23; Consumptie-aardappelen binnen land 9-11.50, export 9-11.50. GROOTEBROEK, 30 Sept. 2000 kg uien: grof 4.30; middel 4.60; driel. 5.406.70; nep 14.40- 15.90; 10.000 kg bieten. A 5.30— 590; B 4—4.10; 10.000 kg rode kool 38; 1500 kg groene kooi 4.907.10; 208.000 stuks bloem kool: t.s. B 15.50—20.50; B II 9.50—14; stek 5.50—10.60; z.d. B 813.80; B II 8; stek 5. Doorge draaid 26.000 stuks. NOORD SCHARWOUDE - 3200 kg aardappelen. Eigenheimers 11.40, Blauwe Eigenheimers 11.60- 11.80, Bevelanders 8.70, Koop- mans BI. 11, IJselster 9.50, Bon ken 9.20. 16000 kg uien 4-4.80. Grote 3.90-4.20, Drielingen 5-7, Nep 16-17. 7000 kg kroten A 5- 5.40, B 4. 700 kg peen B 5, C 5.20, D 5. 8700 kg slabonen I A 44-48, I 30-39, II 22-29. 20.000 kg Rode kool A 4.30-9.90, B 3.10-3.40. 3200 kg Groene kool A 6, B 4.10. 180.000 kg Witte kool 3.50-3.60. 60 kg Andijvie 6. Doorgedraaid 80.000 kg Witte kool. LANGEDIJK 1650 kg aard appelen. Grove Schot 10.20, 11.000 kg Rood A 4-7.90, B 3.10-3.30. 5000 kg Geel A 4-4.50, B 3-3.20. 11.000 kg Groen A 6-6.20, B 4.20. 225.000 kg Wit 3.50. 3800 kg sla- bonen 27-43, 4200 kg Bloemkool 7.10-14.60. 13.000 kg uien Nep 7.40-17.20. Drielingen 3.10-5.60. 9200 kg bieten 5-5.50. 1000 kg Andijvie 6. 500 kg Peen 5-5.50. Doorgedraaid 135.000 kg Wit, 900 kg Bloemkool B. WARMENHUIZEN 1100 kg Slabonen 2037; 2800 kg Aard appelen: Bevelanders 1010.20, Meerlanders 10.80, Grove 9.40, Bintjes 10.70; 5400 kg Uien 3.70 4.30, grove 3.804.30; 1200 kg Peen 4; 4000 kg Rode Kool 4,70; 2700 kg Gele Kool 4; 33.000 kg Witte Kool 3.50. BEEMSTER, 31 Sept. Beve lander middel 10.4013; Koop- mans Blauwe, middel 13; Sla bonen z. dr. 2656; Stoksnijbo- nen 3670;Pronkbonen 1228; per 100 kg.; Komkommers 826 p. 100 st.; Tomaten A 2135; Witlof 3041 p. 100 kg.; Bloem kool 823 p. 100 st.; Rode Kool 610; Groene Kool 69.50; Spruitikool 1637; Boerekool 5 6; Spinazie 942 p. 100 kg; Sla 2.50—7 p. 100 st.; Andijvie 69; Rode Bieten 48; Gare Bieten 11—17 p. 100 kg.; Bospeen 9—18 p. 100 bos; Winterpeen 57; Was peen 20—24; Uien 3—7; Nep 8— 14; Prei 1014; Aardbeien 160 200; Druiven: Frankenttaalers 61 92; Alicant 7490 p. 100 kg.; Appels: Bramley Seedling 4—,-13; Codlin Ceswick 312: Cox Oran ge Pippin 6—36; Ellison's Oran ge 1036; Glorie van Holland 4 —23; Graham Jufoilé 314' Jac ques Lebel 411; James Grieve 1043; Laxton Superbe 828; Manks Codlin 621; Signe Til- lisdh 724; Sdhellinkhouter 10 34; Transparante de Cronsels 7 26; Zoete Winterkroon 728; Pe ren: Beurré Hardy 946; Beurré Lebrun 624; Bonne Louisse d' Avranehes 10-36; Conférence 7 29; Doyenné du Cornice 53; Dr. Julius Guyot 414; Fertilon 10— 22; Gieser Wildeman 9—21; Kam perveen 716; Maagdepeer 4 14; Williams Duchess 618; Zwijndreehtse Wijnpe&r 316 p. 100 kg.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2