Humanisme te bestrijden niet sterke Geloofskracht R,K, Lag. Landbouwschool te Schermerhorn Fifa-elf'tal en Barcelona oefenden in Amsterdam B||#M .aü» ^/jpjL m fttïÜ en Benrs 14de Onderwijzersdag te Alkmaar Onderling contact draagt vrucht voor het werk Rozen voor Georgette In eigen huis Ir van Vliet: Ook in de toekomst blijve het landbouwonderwijs hecht verbonden aan de organisaties Vijftigduizend toeschouwers zagen superieur voethal Als we dat peil maar benaderden! W'M: On deugende Taks verwachting i door het K.N.M.l. ;eldig van Donder- tot Vrijdagavond: OG WEER! ■r met verspreide i. Vrij krachtige s zuid-westelijke lig verandering in ir. ,\\\\V>\\\\\V\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\J ORGEN ij dagbijzonder aan de verering Goddelijk Hart aardpolder D. Bij enkele ine werd tot lid :ehnks bestuur der [der benoemd ver heer G. Jonker te •wijl tot hoofdinge- genoemde polder heer Jn. Bruin Pz. te Waarland. Harenkarspel FtSPEL. Als lid lijks bestuur van de karspel is bij en- latstelling de heer rd herbenoemd.. In Hoofdingeland der karspel de heer C. regens het bereiken jdsgrens niet meer ing in aanmerking eveneens bij enkele ing de heer W. Go- horn benoemd ver- 30 Sept. Sla- 4—62; Kassnijbonen bonen 1424 p. 100 mers 1021 p. 100 m A 23—32 p. 100 >1 10—17 p. 100 St.; -10.50; Groene Kool zie 1644; Postelein kg.; Sla 3—11.50 p. ij vie 68.50; Rode p. 100 kg.; Bospeen >os; Winterpeen 5 11—18; Uien 2—6; Druiven: Franken- 5; Alicant 6384; Louisse 1830, Bu- -42; Appel: Notaris sparant d' Crossel hg. IER, 30 September 'e 23-25.55, zomer- 5; Gerst 21-22.50; Rogge 19-20.75; Dui- 5.50. Groene erwten rwijzaad 56-72.50; ad 107-122,50; Wit 75-110; Rode kla- rstj 85-105; Lucerne 90-115; Haverstro 42; Zomergerstestro 50; Tarwestro (ge- Groene erwtenstro 2.50; Ander erwten- 40-45; Vers bieten- eraardappelen 2.50- lappelen 28/35 bin- export 23-29; 35/-15 5-23, export 15-23; trdappelen binnen- export 9-11.50. OEK, 30 Sept. grof 4.30; middel 40—6.70; nep 14.40- ;g bieten. A 5.30 10; 10.000 kg rode 00 kg groene kooi 3.000 stuks bloem- 15.50—20.50; B II 5.50—10.60; z.d. B 8; stek 5. Doorge- stuks. HARWOUDE - 3200 .en. Eigenheimers Eigenheimers 11.60- iders 8.70, Koop- IJselster 9.50, Bon- 00 kg uien 4-4.80. 0, Drielingen 5-7, 00 kg kroten A 5- <g peen B 5, C 5.20. slabonen I A 44-48, -29. 20.000 kg Rode 30, B 3.10-3.40. 3200 kool A 6. B 4.10. 'itte kool 3.50-3.60. ie 6. Doorgedraaid te kool. C 1650 kg aard- e Schot 10.20, 11.000 4-7.90, B 3.10-3.30. A 4-4.50, B 3-3.20. en A 6-6.20, B 4.20. t 3.50. 3800 kg sla- 4200 kg Bloemkool 000 kg uien Nep rielingen 3.10-5.60. n 5-5.50. 1000 kg 30 kg Peen 5-5.50. 135.000 kg Wit, 900 B. JIZEN 1100 kg 37; 2800 kg Aard- elanders 1010.20, 10.80, Grove 9.40, 5400 kg Uien 3.70 .80—4.30; 1200 kg tg Rode Kool 4.70; Kool 4; 33.000 kg 50. 31 Sept. Beve- 10.4013; Koop middel 13; Sla- 2656; Stoksnijbo- 'ronkbonen 1228; Com'kommers 826 omaten A 2135; p. 100 kg.; Bloein- 100 st.; Rode Kool e Kool 6—9.50; -37; Boerekool 5 -42 p. 100 kg; Sla st.; Andijvie 69; 48; Gare Bieten kg.; Bospeen 9—18 iterpeen 57; Was- Jien 3—7; Nep 8— 4; Aardbeien 160 Fran ken ttoa Iers 61 7490 p. 100 kg.; ey Seedling 4-r-13; 312: Cox Oran- 36; Ellison's Oran- ■rie van Holland 4 Jubilé 3—14; Jac- -11; James Grieve n Superbe 828; 6—21; Signe Til- ihellink'houter 10 te de Cronsels 7 erkroon 728; Pe- ardy 9—46; Beurré Bonne Louisse d' -36; Conférence 7 du Cornice 53; Dr. —14; Fertilon 10— leman 921; Kam- Maagdepeer 4 DuOhess 618; Wijnpeer 316 p. Donderdag 1 October 1953 Pagina 3 ALKMAAR De veertiende Onderwijzersdag van de af delingen Alkmaar-Stad, Alkmaar-Buiten, Hoorn en Den Helder der St Augustinusvereniging heeft volkomen aan haar doel beantwoord. Het is meermalen gezegd door de voorzitter, de heer J. A. Spigt te Hoogkarspel, dat een dergelijke dag, waarop de onderwijskrachten eens weg gehaald worden uit de sleur van de dagelijkse bezigheden en zich bezinnende op de actuele problemen van onze tijd, in nauwer contact treden met elkander dan anders mogelijk is, veel vruchten kan afwerpen voor ieders werk, omdat het de blik verruimd en het hart verkwikt door de velerlei ontmoetingen met gelijkgerichte per sonen. En d'aarvoor was in de St. Wil- librordusstichting met zijn grote zalen en aula, die de grote massa van onderwijzend personeel ge makkelijk kan bevatten, volop gelegenheid, want het program ma bood voldoende tijd voor na dere persoonlijke contacten. Geloof en Humanisme De dag begon met een H. Mis, in de Kapel van de St. Willi- brordusstichting te Heiloo, gece lebreerd door de Bisschoppelijk Adviseur van de beide Alkmaar- se afdelingen, Rector J. A. J. Adank en zijn collega's van de afdelingen Hoorn en Den Hel der. Deken P. v. d. Meer als dia ken en Pastoor C. Vis te Anna Paulowna als subdiaken. De predicatie werd gehouden door de Deken van Hoorn, die het onderwijzend personeel wees op de gevaren van het Humanis me, waartegen een strijd moet worden geleverd met als inzet het H. Geloof. Om de strijd tegen de vloedgolf van ongeloof, welke het Humanisme is, afdoende te kunnen voeren, moet men zich er met Gods genade toe aanzet ten uit en door het Geloof te leven. En met betrekking tot het ambt van onderwijzer en opvoe der moet men erin zien te sl'agen, diezelfde overtuiging in gelijke mate over te brengen op de kin deren van nu, die de volwassen mannen en vrouwen van de toe komst zullen zijn. Van het onder wijzend personeel hangt het me de af, of zij het H. Geloof in de toekomst zullen hebben behou den. Tentoonstelling Om tien uur werd door de voorzitter de grote tentoonstel ling van leermiddelen geopend, welke was ondergebracht in een tent van 10 bij 50 meter. Voor aanstaande uitgeverijen en fir ma's op het gebied van leermid delen en alle mogelijke denkbare schoolingrediënten hadden over zichtelijke stands ingericht, waarin heel wat nieuws en aan trekkelijks te zien was. Deze tentoonstelling vormde een voor naam onderdeel van het program ma en het bezoek eraan was in de d'aarvoor geëigende ogenblik ken steeds groot. Rede dr Olierook De bijeenkomsten werden ge houden in de aula van de Stich ting. De grote ochtendbijeenkomst begon om kwart voor elf. Zaal en balcon waren geheel gevuld. Het bestuur en de Bisschoppe lijk Adviseurs hadden plaats ge nomen op het toneel. Onder de aanwezigen, religieus- en leken- pérsoneei van alle Katholieke scholen en onderwijs-instellingen boven Alkmaar bévonden zich de geestelijkheid van de parochie Heiloo, de heer J. Schui.it, Wet houder van de gemeente Heiloo. de heren G. Vernooy (en echtge note), van der Worp en Bos, In specteurs van het L.O. resp. in Alkmaar. Hoorn en Den Helder, de Bisschoppelijk Inspecteurs, de heer van Leeuwen, voorzitter van de Centrale Contactcommissie, de heren de Boer en Remmers waal namens het Hoofdbestuur en de heer van Breukelen namens de afdeling Amsterdam. Van de Deken van Alkmaar, de Hoog- eerw. Heer J. Th. Jacobs was be richt van verhindering ingeko men. O.a. van de Oud-Adviseur Rector F. Holthuizen werd een telegram ontvangen. De voorzitter, de heer ,T. A. Spigt, opende de bijeenkomst met de wens, dat van deze dag een verheffende invloed zou uitgaan en ertoe zou bijdragen, dat men zijn taak met nog meer toewij ding en beroepsliefde zal ver vullen. Humanisme: is gevaar De Directeur van 't Vormings centrum van de K.A.B. te Doorn. Dr. A. A. Olierook sprak, nadat door allen het Bondslied was ge zongen over het moderne Hu manisme. Spreker schetste de toe stand waarin de mens van deze tijd zich bevindt: vele mensen hebben hun vaste levensbasis verloren. De mensheid in zijn ge heel ligt op een helling en glijdt af naar de animaliteit en moet weer omhooggetrokken worden naar het volwaardig mens-zijn. Maar hoe? Het moderne Humanisme brengt ons één, wat men zou kunnen noemen, Messiaanse boodschap. Het Humanistisch Verbond dient zich aan als een organisatie, die geestelijke, culturele en paeda- gogische leiding geeft aan het buitenkerkelijk deel van het Ne derlandse volk. Het Humanisme is een geestes houding, waarin het „mens-zijn' is geaccentueerd, het wil name-1 lijk de ontplooiing van alle men selijke vermogens en krachten, het wil bereiken de „volmaakte" mens, aan wie eerbied wordt toe bedacht en voor wie er een ge luk moet bestaan, dat uitgaat bo ven de materie, het geluk van vrii te zijn, verantwoordeliikheid te dragen, scheppingskracht te bezitten, doch dit alles in de schaduw van de godloosheid. Het Humanisme verklaart de Gods dienst uit de tijd. De mens is nu gekomen in het stadium, dat „hij" de hoogste waarde in zichzelf is. dat in hem het hoogste begrepen en beleefd kan worden. Een per soonlijke God is hiertoe niet no dig Het behoeft geen betoog, dat dit atheïstische systeem een dodelijk gevaar is voor het christelijk ka rakter van ons volk. Het onder mijnt het christendom in al zijn verschijningsvormen. Met de wegcijfering van God komen ook de zedelijke beginselen in het luchtledig te hangen, al heeft men ook de bedoeling de ontwor telde mens normbesef hij te bren gen. Dit normbesef is niet een stelsel van vaste regels, maar een waardebesef, dat zich in ver schillende omstandigheden in verschillende vormen openbaart. Het huis der moraliteit is aldus op drijfzand gebouwd. Dit sys teem moet door ons worden ver oordeeld en fel bestreden. Het Humanistisch Verbond telt mo menteel 8000 leden. Humanitas 6000. Men maakt aanspraak op de geestelijke verzorging in het leger, gevangenissen en werk kampen, op voet van gelijkbe rechtigdheid met de godsdienstige bediening van aalmoezeniers. Hiertegen is terecht door de kerkgenootschappen geprotes teerd. Het geheim van het sl'agen is gelegen in de cultivering van eigen inwendig leven. Tegenwicht: het Geloof Met betrekking tot de opvoe ding nu, is het de taak, aldus spreker alles in het werk te stel len, het geloof bij de kinderen bemind te maken. De heerlijk heden van ons Geloof zijn een abstractie, terwijl echter het kind vraagt om iets concreets. Hoe meer aanschouwelijk, hoe nau wer met de zinnen verbonden, des te meer hangt het kind er aan. des te vuriger is zijn stre ven. Het kind wil zich spiegelen aan een model. En voor de christen is het geincarneerde model Chris tus Zelf. In hem vindt het kind het leven, de durf en de moed. die het wil hebben, in Hem de inspiratie tot het beoefenen van de deugden. En toegerust met het Schild van het Geloof zal de ion- ge mens in staat zijn. zich door een gevaarlijk leven slaan. heen te Voordracht Op de middagbijeenkomst, me de bijgewoond door talrijke gees telijken uit de omtrek, de heer Pohcin, voorzitter van het hoofd bestuur, het hoofdbestuurslid de heer Kamp, mej. Kaptein namens de afd. Beverwijk en een verte genwoordiger van de Chr. Onder wijzersvereniging, werd door mévr. Georgette Nijhof-Hage- doorn met pianobegeleiding van Pierre Verdonck voorgedragen uit de volksliederen en internationa le cabaretliederen, waarvan de meeste met sterk humoristische insl'ag, waarvan alle aanwezigen zeer genoten hebben. Met een geweldig begrip voor de tederste gevoelens van de mens, tot uit drukking gebracht door een meesterlijke mimiek, of een en kel sober, maar volkomen juist gebaar heeft Georgette Hage- doorn de vlijmscherpe humor of de fijnzinnige gedachten in de juwelen van litteratuur van ver schillende Westeuropese landen en landstreken voor haar gehoor tot een concrete genieting ge maakt, waarvoor zij terecht een ovationeel applaus kreegen een kostbaar bouauet rozen van het bestuur. Slot Met voldoening werd na af loop door de voorzitter het slot woord gesproken. Met enkele woorden gaf hij weer. waartoe deze veertiende onderwiizersdag geleid had en welk belang aan de resultaten ervan gehecht mag worden. Besluiten wii met te vermelden, dat aan de Eerwaarde Broeders bijzondere dank werd gebracht voor hun bereidwilligheid de verschillende lokaliteiten van de stichting af te staan en hun gast vrijheid aan het bestuur en ge nodigden; dank ook aan de heren Th. Dijkstra en W. Gt Rupert, Penningmeester en Secretaris te Alkmaar, die in feite met de or ganisatie van de dag en de voor bereidingen daarop belast waren en die zich uitstekend van die taak hebben gekweten. (Van onze speciale verslaggever) SCHERMERHORN, 30 September. Al drie en een half jaar ruim geeft meester Schaper aan de agrarische jeugd van het aangewezen rayon les in de R.K. Lagere Landbouw school, die tijdelijk was ondergebracht in de toneelzaal van „Holland's Welvaren" van de heer Bontje. Vandaag was het feest voor allen, die voor deze school hebben geijverd: de vlag hing uit aan de mast vóór het nieuwe gebouw, dat onlangs gereed gekomen is en heden officieel ingeivijd en geopend werd. Dat geschiedde in hel bijzijn van verschillende autoriteiten en belangstellenden, van wie ir N. van Vliet, directeur van het Landbouwonderwijs, in zijn openingswoord o.a. verklaarde, dat de land- en tuinbouwscholen terecht gebonden zijn aan de organisaties; dat moet ook laterals dit onderwijs een wettelijke basis krijgt, zo blijven. Rector J. A. G. v. d. Hoogte, voorzitter van de Onderwijsver- eniging van de L.T.B., zei, dat deze woorden hem uit het hart gegrepen waren. Maar voor dat deze schone din gen waren gezegd, was er op deze mooie herfstdag in het win derige polderland al heel wat gebeurd. In het hotel-restaurant van Bontje kwamen (Van onze sportredacteur) Vijftigduizend voetballiefhebbers uit alle delen van Ne derland op een snipperdag naar het Olympisch Stadion gekomen, hebben gistermiddag voetballes ontvangen van een kleine dertig doorgewinterde profs, die zonder hun „gouden" benen in de waagschaal te stellen tijdens de wedstrijd tussen het Fifa-elftal en Barcelona, tot een demonstratie kwamen om van te likkebaarden. Er was van competitievoetbal geen sprake, er werd volkomen correct gespeeld en angstvallig werden botsingen verme den. Vandaar dat men technische snufjes kon bewonde ren, die men maar zelden op onze voetbalvelden ziet. Gaat men een vergelijking ma ken met het Nederlandse voetbal, dan komt men toch steeds weer terug op het verschil in tempo. Geen ogenblik werd hier de bal te lang bij zich gehouden, steeds waren alle spelers in beweging en werd gezocht naar de vrije ruimte, waarin men de bal kon verwachten. Daarbij kwam dan nog de snelheid van spelen, het bliksemsnel reageren en de vol komen beheersing van het li chaam. Maar waarom moeten we eigenlijk vergelijken? Deze jon gens, die van het voetbalspel moeten leven, die alles en alles moeten offeren, die onder ijzeren discipline staan en hun betrek king verliezen, als de vorm ach teruitgaat, moeten wel alles doen om hun techniek te vervolmaken, te behouden. Zij komen in het veld als voetbalmachines, waarbij de ontspanning op de achter grond is geschoven. Onze amateurs zullen dit peil nooit bereiken. Zij zullen hoog stens er ernstig naar kunnen stre ven dit peil zo dicht mogelijk te benaderen. En als het eenmaal zover is, dan zijn we hier in ons land, waar goddank de voetbal sport nog gespeeld wordt om de sport, al dik en dik tevreden. Maar laten we terugkeren naar het Olympisch Stadion, naar de lenige Spaanse linksbuiten Man- chon, die verschillende keren naar zijn hoofd kon grijpen, als de Oostenrijkse doelman Zeman weer eens op een wonderbaar lijke manier een onhoudbare kogel uit zijn doel geranseld had. Het begon al direct zo veelbe lovend. Die eerste aanval van de Fifa-club. Van man tot man snor de de bal langs de grond door de Spaanse verdediging, tot de paal een einde maakte aan de illusie van Boniperti in de eerste minuut de beste reeds te kunnen scoren. De revanche kwam spoedig in de vorm van een keihard schot van Basora. Zeman kon daaraan zijn handen nog warmen, maar en een perfecte lichaamsconditie iri de dertiende minuut schoot de uitblinker van de Spaanse ploeg Cesar zo onverwachts van wel dertig meter in, dat de Oosten rijkse doelman naar dit schot sléchts kon wijzen (01). De vijftigduizend gingen er recht voor zitten. Want men kon wel op de vijf vingers van zijn ene hand natellen, dat de FIFA het er niet op zou laten zitten. Ocwirck, aanvallende spil, rees tot grote hoogte. De zes Oostenrijkers, die de verdediging in de eerste helft vormden, begonnen de zaak ach ter dicht te trekken en de voor hoede kon fullspeed aan hét voor bereiden van de gelijkmaker be ginnen. Dat ging gepaard met dieptepassen om te smullen, met overstapjes a la Adam (weet U het nog, die schaarbeweging) en met harde schoten, die echter voorlopig nog geen genade kon den vinden in de ogen van het Spaanse duveltje in de doos Ve- lasco. Eenmaal vuurde Brinek zo'n kogel af, dat we het ergste vreesden voor Biosca, die er zijn hoofd tegen aanzette, een andere keer sloeg Velasco de bal met de volle hand over de lat. Maar voor het zuiver geplaatste schot van Vucas na een waarlijk schitteren de throughpass van Zebec, had de Spaanse doelman geen ant woord. Dat was dus weer gelijk en het bleef gelijk tot de rust, hoewel Moreno nog eenmaal pro beerde zijn Barcelona opnieuw een voorsprong te geven. Nieuw leven In de tweede vijf en veertig minuten werd het een ongelijke strijd. Terwijl Barcelona met elf spelers in het veld verscheen, die al een halve wedstrijd achter de rug hadden, kwamen vijf nieuwe Fifacandidaten hun opwachting maken. En wat voor knapen.... Gunner Nordahl, eens de grote hope voor alles wat in Zweden „He.ia-Heja" kon roepen, thans in Italië de schrik van iedere doelverdediger, zette zich schrap op de middenvoorplaats, Rik Cop- pens liep met hoge rug en zijn oh zo gevaarlijke kromme benen op de rechtsbuitenplaats op zijn -I' ^jlalj-4 ilHBiiiilMMi De gistermiddag in 't Olympisch Stadion te Amsterdam gespeel de voetbalwedstrijd tussen een F.I.F.A.- elftal en het elftal Barcelona, is in een 52 overwinning voor de F.I.F. A.-ploeg ge ëindigd. - Een spel moment voor het doel van Barcelona. Rechts de F.I.F.A.-speler Vu cas, links Biosca van Barcelona. In het mid den op de achter grond Happel. kans te wachten en in de achter hoede kwamen Posipal (Duitsland) Tsaikowski (Yougoslavië) en Na varro (Spanje) drie Oostenrijkse cracks vervangen. Nu kreeg het Fifaelftal meer vorm en langzaam maar zeker kon men zich een oordeel gaan vormen over degenen, die Lotsy c.s. zouden uitverkiezen voor de grote strijd in het Wembleysta- dion te Londen op 21 October. Zeman, Posipal, Hanappi. Tsai- kowsky, Orwirck zullen daar toe behoren en ook Nordahl, Kubala en de Italiaan Boniperti. Niet Rik Coppens, die ondanks zijn prachtig doelpunt, geen moment de snelheid kon opbrengen om in dit gezelschap uit te blinken. Tegen dit selecte elftal kon Barcelona niet meer op. Nordahl had de verdediging al enige keren verontrust, voordat Vucas een pass gaf aan Boniperti, die deze in volle ren benutte. Dat was na zes minuten. Een perfecte combinatie tussen Nordahl en Boniperti bracht de man van het scorebord opnieuw aan het werk en na zestien minuten spelen kon Velasco de bal voor de vier de maal met een mistroostig ge zicht uit het net halen. De Bel gen, die er waren om Rik Cop pens te zien spelen, konden hun Belgique-geroep aanheffen, want de maker van dit vierde doel punt was de norse Beerschot speler, die een aangegeven bal van Boniperti ineens hoog in het net punterde. „Een visitekaartje voor Nederland-België over en kele weken." riep een Belg vlak achter ons Het leek regelrecht op een de bacle aan te sturen voor de dap pere Barcelona-spelers. die dit toch zeker niet verdienden. Hun spel was niet zo heel veel min der. maar Manchon kon met recht meerdere malen naar ziin hoofd grijpen bij de hulp van Vrouwe Fortuna in verschillende benarde situaties voor het FI. F.A.-doel. Basora bijvoorbeeld kogelde eenmaal keihard in: Neen, zei Zeman, dat gaat niet door. De terugstuitende bal kwam andermaal bij Basora. die daarna tegen de lat kogelde, weer stuitte de bal terug, weer kwam scherpschutter Basora in actie en terwijl elf Spanjaarden en vijf tigduizend toeschouwers met spanning het verdiende tweede doelpunt tegemoet zagen, schamp te het derde schot van de Spaan se crack via de lat de wieler baan op Het werd toch 42! Noreno kwam na goed voorbereidend werk van Kubala scherp voor doel vrij en tot veler verbazing liet Zeman zich door zijn schot verrassen. Vijf minuten later rende al wat fotograaf was naar de Oos tenrijkse doelman toe, die na tot tweemaal toe een verschrikkelijk hard schot van enkele meters af stand te hebben afgeweerd, met verwondingen aan zijn hand het veld moest verlaten. Zo verliep deze oefenwedstrijd van het F.X.F.A.-elftal, dat ten slotte met 52 won en dat in ieder geval het Nederlandse pu bliek met tevreden gezichten huiswaarts had laten gaan. Of de Keuze Commissie met Karei Lot sy aan het hoofd de gedachte zal koesteren, dat men met deze spelers het Engelse voetbalteam aan kan en revanche kan nemen op die 61 nederlaag destijds in Glasgow geleden, is voor ons nog de vraag. Want elf voetballers, al zi.ïn ze nog zo kundig, vormen nief één. twee. drie een volmaakt elftal. Misschien, dat het mee valt, maar we zijn er hang voor. de genodigden bijeen: ir van Vliet, rector v. d. Hoogte, met de heer C. A. J. van Baar, secretaris-penningmeester en de heer J. Hoenderdos, admi nistrateur van de Onderwijsver- eniging, de burgemeesters W. J. Driessen, van Schermerhorn, K. Pesman, van Beemster en V. N. Nolet van Ursem. Verder de pas toor van Beemster, de Zeereerw. heer J. A. van Leipzig, de Zeer eerw. heer Th. van Haaster, pas toor van Ursem, de katholieke wethouder en raadsleden van Schermerhorn, de heren J. Broer - sen. P. van Langen en C. Com mandeur en de gemeente-secre taris, de heer C. M. A. de Vries, de heer Joh. van Saase, voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer J. Muller, namens de directie van de Landbouwschool te Alkmaar, de heer P. A. Scha per, hoofd der feestvierende school, de heer S. Bosman, na mens St. Deus Dedit, verder leer lingen en oud-leerlingen. Het gebouw Er waren enigen, die veel voor de school hadden gedaan, verhin derd. De pastoor der parochie, de Zeereerw. heer Standenmeijer, het Kamerlid Jac. Groen, e.a. Dit deelde de heer van Saase mede, die alle aanwezigen verwelkomde. Na deze ontvangst begaven allen zich naar het schoolgebouw, waar burgemeester Driessen de sleutel overhandigde aan ir van Vliet, die het gebouw ontsloot. Met in stemming hebben de aanwezigen toen het eenvoudige, goed-inge- richte, lichte en ruime gebouw bezichtigd en, na de wijding, aan dachtig bekeken. Allen waren vol lof over dit door architect ir Keesman ontworpen gebouw, dat twee lokalen heeft, waarvan er een modern als klaslokaal, het andere voorlopig als werklokaal is ingericht. In de klasse staan 28 tafeltjes met losse stoelen, waaraan de leerlingen plaats ne men. Aan de andere zijde van de ruime gang bevinden zich de werkkamer van het hoofd der school, verschillende toiletten, bergruimten enz. en naast de fraaie hoofdingang is er een flinke fietsenbergplaats. Overdracht Burgemeester Driessen nam het eerst het woord, toen allen in de „éénpersoonsbankjes" gezeten wa ren en hij zei, dat er veel aan de stichting van deze school was voorafgegaan. „Maar het zijn niet de slechtste zaken, waar veel strijd om is". Toen de school er eenmaal was, bleek er nog veel te doen, voor en aleer de nodige financiële regelingen getroffen waren. Schermerhorn moest de consequenties trekken van het feit, dat het middelpunt was van een agrarisch gebied. Aanvanke lijk waren Ged. Staten bereid om f 10.000.bij te dragen in de bouwkosten, mits het een streek school zou zijn, doch dit bleek niet uitvoerbaar, gelet op de con stellatie in de betrokken gemeen ten. Spr. bracht hulde en dank aan de Provincie, die toen bereid was die 10 mille toch te geven Woorden van warme waardering bracht spr. aan de architect, ir Keesman te Alkmaar, en aan de bouwer, de aannemer D. Ent te De Rijp, die met vakmanschap een even schoon als doelmatig geheel tot stand brachten. Met deze woorden droeg spr. de school aan de Onderwijsvereniging over. aan wie hij hulde bracht voor de durf en het doorzettingsvermo gen, bij deze bouw betoond. Dankbaar aanvaard De Zeereerwaarde rector v. d. Hoogte aanvaardde de school als voorzitter van de O.V. met grote dankbaarheid. Moge bewaarheid worden, wat de H. Schrift zegt: Door wijsheid wordt een huis gebouwd, door kunde blijft het in stand. En moge dat ook het geval zijn met het andere Schrif tuurwoord, dat de kamers van het huis vol zijn van kostbaar bezit, nl. dit kostbare bezit ge vormd door de kinderen, die hier zullen leren. Moge er door Gods zegen veel goeds voortkomen uit deze school! Ir van Vliet wees er dan in zijn officiële ope ningswoord op, dat de grote uit breiding van het aantal land- en tuinbouwscholen, die nu als een net ons land overdekken, te dan ken is aan de wijze, waarop de landbouworganisaties na de oor log deze zaak ter hand genomen hebben. Zij hebben de jonge boe ren de weg naar de schoolbanken geleerd. Terecht zijn deze scholen dan ook gebonden aan de orga nisaties en -dat moet ook later, wanneer er een wettelijke basis voor dit onderwijs komt, zo blij ven. Tot de heer Schaper, hoofd der school, zei de heer van Vliet, dat hij succes zal hebben, als hij zijn taak opvat als vertrouwde van de boer, hoofd van het gezin, maar ook van de boer, hoofd van het bedrijf. Op de grote betekenis van het landbouwonderwijs wij zend, zei de heer van Vliet ver der, dat men ons in het buiten land deze vorm van landbouw onderwijs benijdt, als schakel tus sen bedrijf en wetenschap. Spr. hoopte ook, -dat deze school zou beantwoorden aan de wens van de stichters, nog iets meer te brengen dan technische kennis alleen. Inwijding Uw verklaring, dat het land bouwonderwijs het best gediend is, als het hecht gebonden is aan de standsorganisaties, is ons uit het hart gegrepen, zei rector v. d. Hoogte daarop. En inderdaad is het ons niet alleen om tech nische kennis te doen, deze school staat op de grondslag van de katholieke beginselen en wij roe pen Gods zegen er over af door het gebed der wijding, die nu volgde, welke plechtigheid werd verricht -door pastoor van Leipzig uit Beemster. Daarna voelde de voorzitter van de O.V. zich ge drongen nog een bijzonder en welgemeend dankwoord te rich ten tot burgemeester Driessen, aan wiens medewerking het tot stand komen van dit gebouw te danken is. Bijeenkomst Vervolgens begaf men zich weer naar de cafézaal, waar een korte feestelijke bijeenkomst gehouden werd, geopend door de voorlezing van een gelukwenstelegram van het gemeentebestuur van Oter- leek. Door verschillenden werd hier nog het woord gevoerd, het eerst door de heer Bodman van de R.K. Lan-darbei-dersbond, die erkentelijk was voor de goede samenwerking welke met de Onderwijsvereniging bestaat. Er moet op gewerkt worden, dat ook uit de kringen van de landarbei ders meer Teerlingen deze school bezoeken. Namens de oud-leer lingen hield Theo v. d. Lee uit Ursem een flinke speech, met veel woorden van waardering, dankbaarheid en goede wensen. De heer de Jong uit Wijde Wor- mer sprak een goed woord na mens de kring L.T.B. Purmerend. De heer Schaper bracht dank aan de familie Bontje, die de school drie-en-een-half jaar gehuisvest had. Hij dankte voor de elec- trische klok in het klaslokaal, die door haar geschonken was. Spr. hoopte de genade en de kracht te ontvangen om deze school, nu in haar eigen huis, te maken tot een zegen voor het schone Noord hollandse polderland. Pastoor van Leipzig, zinspelend op de naam van het hotel-café, wenste, dat de school „Holland's Welva ren" zou demonstreren op geeste lijk en cultureel gebied. De heer van Baar, secretaris van de O.V., wilde niet nalaten hulde te bren gen aan de man die zoveel werk voor al de scholen verzet, de administrateur Jan Hoenderdos. Boordevol van dank waren ten slotte ook de voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer van Saase en de voorzitter van de Onderwijsvereniging, rector v. d. Hoogte. Volledig bezet, met 90 leerlingen over vier klassen, gaat de R.K. Lagere Landbouwschool van Schermerhorn met moed de nieuwe tijd in! Vergadering St Deus Dedit WIERINGERMEER Donder dagavond 1 October a.s. om half 8 houdt de R.K. landarbeiders vereniging St. Deus Dedit een vergadering in het jeugdlokaal te Wieringerwerf. Tijdens deze ver gadering zal een beschouwing worden gegeven over de diverse cursussen die op het gebied van land- en tuinbouw in de Wierin- germeer worden gegeven. Verder zal het gouden jubileum van dc Bond op 3 Januari a.s. ook een onderwerp van bespreking uit maken. TTTTTJ oc5o DO 'V.tUiVVVi'.V.' .ViV.Vif i i li ill fCop*»fgM by 66»*«

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3