Onbarmhartig requisitoir tegen de N.E.S.B. Pellenaars wil niet meer naar de Tonr de France Een jaar met aftrek - waarvan tien maanden voorivaardelijk geëist Klinkende nederlaag van Nederlanders Buitenlandse notities O, „Getracht een verboden vereniging voort te zetten" Euwe verliest van Geiler nag niet lar zijn Tenzij K.N.W.Ueen andere en gunstiger koers vaart Atletiekwedstrijden in Londen Donderdag 1 October 1953 Pagina 5 n leeg waren. Juist lakt echter dat elke zo langzaam voor aan. kker te worden als de bewakers werd m dacht ik: 16 uur i gaan slapen. Hoe l ooit door? >f ik op de bodem put was gevallen i moest zwemmen, :r, met ingehouden n leven te redden. ;eft een mens ter- zolang hij wak hij alleen maar. leeft hij het leven gelijkheid niet kan dat ik kranten straten liep, in de •estaurants at, met in met vrienden het langzaamst, als Heen is in een cel, geheel op zichzelf de tijd te doden ans, dat zijn geest :elt en hem nood- ïlgenoot heeft, be- le kracht van twee idat hij naast zijn n een ander heeft, its ongeveer drie geweest in Roe- heb een man ge- dan negen maan- e opsluiting heeft n een ander, die ien metgezel meer op zijn berechting (Wordt vervolgd). ing in de eerste 1 3/4). Ook hier prijs echter niet olgde een reactie hilips en AKU harte mee. Toen hoge openingsno- gehandhaafd ble- zelfs een lichte it een fractie be- Buiten Deli wa- >ah en HVA vast terdam Rubber Bil. De incourante ijshoudend tot 'n r. Hetzelfde geldt vaartpapieren. ;aven vanmiddag on rustig verloop iteringen bleven eranderd. Van de die de laatste da- t trekken, waren l weer beter. gemeente 's-Her- ift destijds een de winkelsluiting een verbodsbepa- n doel hebbende van de bij of mde wet vastge- liden door mid- e-strafbaarstelling 11 overtreding der reeft thans dit metigd op grond, t toelaat, dat de etgever naast de ide verboden, een dus corrigerend illielmina iterdam i secretarie van Vilhelmina meldt Wilhelmina voor Amsterdam ver- daar streng in wonen. gres K.J.M.V. Oct. z^l de Ka- Middenstands ver. ngres houden in Kunsten en We- rtrecht. dzitting zal Dr. het onderwerp ben God nodig" le middagvèrga- uter Perquin 'n de titel „God rodig". Een pas- n het teken van t Franciscus „de enkoopman" zal rs worden ver wordt, dat o.a. s voor de Mid' gres zal bijwo- >or een bons. it loteriikantoor Selford op de achterhoofd ge- ig omlaag naast ts vermist, ten- was niet gefor- laden van het •pectie door mii ret bureau was ,e. Er lag zelfs ike som geld in geschoten ofwel in zijn kamer gang, wat heel omdat het te- tegenover de lebben de hele "zocht, maar op roord gebeurde leer op de ver toners van de et ogenblik al- gevoeld. Dit is met gesloten t Selford Pen- er mededelen, 00.000 had ge- huiselijke om- Selford?" o het ogenblik :'d door ziin werd hun ge- ior de binnen in Maar een hem nog niet akt. Hij had een wolk van ;efde hem. Zijn over op ziin icht was hoog- k gesticuleren iden te praten Drdt vervolgd). HET LABOURCONGRES De traditionele partijconferentie van de Britse Labourpartij in Margate staat ook ditmaal, even als het vorig jaar, in het teken van een splitsing tussen enerzijds de linkervleugel van Bevan en anderzijds de gematigde groep onder Attlee en de zijnen. De aan hang van Bevan bleek in October 1952 sterker te zijn geworden, want het gelukte de oppositie tegen Attlee een groter aantal zetels, n.l. 6 van de 27, in het partijbestuur te veroveren. De oud-minister van buitenlandse za- ken Herbert Morrison werd uit 1 het bestuur verdrongen, na meer dan 30 jaar van de leiding deel te hebben uitgemaakt. Toch be hield de meerderheid onder Attlee de touwtjes in handen, maar ge heel gerust over de gang van I zaken bleek men niet, wat duide lijk viel op te maken uit de woorden van de partijvoorzitter Harry Earnshaw, die aan het slot van het congres van 1952 de waarschuwing uitte: „Wij kunnen niet hopen in Groot-Brittannië weer een socialistische regering aan het bewind te krijgen, indien wij bezig zijn grote meningsver schillen in de partij openbaar te maken en wij niet bereid zijn deze te overbruggen". Korte tijd daarna, in Januari 1953, gaf de Britse soicialistische vakbeweging een verklaring uit, waarin de vakbonden zich tegen Bevan verklaarden en tegelijk te kennen gaven geen deel te willen nemen aan de opstelling van een werkprogramma. Het eerste advies van de vakbeweging luidde bij een nadere omschrijving van deze verklaring, „geen heil te zien in een verdere nationalisatie". Hier mede was het vonnis voor Bevan geveld, omdat hij voor alles de „verdere nationalisatie" in zijn vaandel schreef. verziet men de resultaten van het huidige congres en luistert daarbij naar de debatten, dan blijkt er zich een kentering te hebben voorgedaan in de Labour- gelederen. De splitsing, in de zin van de machtsverhoudingen van beide groepen, heeft zich voort' gezet. De 6 aanhangers van Bevan zijn (Bevan zelf inbegrepen) in het partijbestuur gebleven. Maar het aantal uitgebrachte stemmen op de linkervleugel is gestegen Maar ook de gematigde groep is vooruit gegaan. De grote tegen stander van Bevan Morrison keert terug. Van een werkelijke oplossing is dus geen sprake en de partij lijdt onder deze twee spalt. Alleen zijn de scherpe kantjes een beetje, bijgevijld, wat waarschijnlijk te danken is aan het feit, dat Labour onder het huidige conservatieve bewind, dat stevig in het zadel zit, bitter wei' nig aantrekkelijks aan het kiezers corps heeft voor te schotelen. De typisch anti-Amerikaanse mo ties van Bevan c.s. werden ver worpen, maar op het punt van de nationalisatie heeft men elkander in zekere opzichten gevonden. Ook de vakbeweging schijnt, in tegenstelling met een jaar geleden de nationalisatie meer naar voren te schuiven, wat de arbeiderslei ders gevaarlijk in het vaarwater van Bevan brengt. Geheel zeker is men nog niet van de zaak. De critiek in Margate op het partijprogramma, dat zich vaag over de nationalisatie uitlaat, blijkt verdeeld. „Wat moet ik mijn kiezers vertellen over de natio nalisatie van de Britse luchtvaart wanneer in éné week tijds we reldrecords worden gevestigd?" vroeg een afgevaardigde zich af. Het tekent de twijfel en de angst voor het constructieve bewind van de Tories onder Churchill. Het kabinet-Churchill heeft de belasting verlaagd, de betalingS' balans gesaneerd en het Britse rijk een grote prestige gegeven in de wereldpolitiek. Dit beleid betekent ook groter welstand voor de Engelse arbeidersbevolking en de Labourleiders, die hun houding moeten toetsen aan de meningen in de plaatselijke afdelingen, ook bij het samenstellen van hun par tijprogramma; zijri aan grote on zekerheid blootgesteld. Het ziet er voorlopig dan ook niet naar uit, dat Labour bij de verkiezingen in 1956, wanneer de toestand blijft zoals nu, een overwinning zal behalen. De mogelijkheid voor Attlee zou alleen iets gunstiger zijn, wanneer Churchill mocht aftreden, hoewel de conservatieven de beschikking hebben over kun dige mannen, die hem kunnen op volgen, al mogen deze candidaten niet over het prestige van Sir Winston beschikken. De Labour partij verkeert nog steeds in een crisis en ook nu blijven de woor den van Earnshaw actueel voor de Britse socialisten. 4» (Van onze verslaggever) „Snap je nou wat die gozers op hun hals halen?" zei gisterochtend een vrouw met een duidelijk hoofdstedelijk dialect tot een van de vele met sikjes en bijzonder lange haren geklede mannen, die naast haar op de tribune van de Amsterdamse recht bank zaten. Haar buurman zweeg en keek door zijn dubbeldik gerande bril naar de twee mannen, die door de rijkspolitie aan zware boeien naar het verdachtenbankje werden geleid. De behandeling van de rechtzaak, die nu begon, zou het antwoord moeten geven op de vraag, wat Paul van Tienen en mr J. Wolthuis uit Groningen zich met hun activiteiten in de Nationaal Europese Sociale Beweging op hun hals had den gehaald. Voor de Officier van Justitie, mr F. Hollander was het bepaald geen vraag meer. Hij had voor deze zaak een dagvaarding van 12 regels doen uitgaan, waarin hij de tenlastelegging had samengevat. Beide verdachten hadden als oprichter en bestuurder van de N.E.S.B. ge tracht, de oude N.S.B. voort te zetten, hetgeen niet is toegestaan, omdat deze organisatie als landverraderlijk is aangemerkt en als zodanig een verboden vereniging is. Candidatentournooi te Zurich Te Zürich werden de afgebro ken partijen van het candidaten tournooi uitgespeeld. De uitsla gen luiden: 13e ronde: ReshevskyBron- stem 01, 15e ronde: Re shevsky—1Taimanov 17e ronde: Euwe—Gelier 0—1.; Stahl- bergKotov 01; Taimanov Gligoric 01. Na de 17e ronde luidt de stand: 1. Smyslov 10% pnt uit 16 par tijen; 2 en 3 Bronstein en Re- shevsky 9% pnt. (16); 4 Najdorf 9 ci K" (16); 10, 11 Gelier en Taimanov 7% pnt (16). 12 Gligoric 7 pnt. (15); 13, 14 Averbach en Szabo 7 Pnt. (16); 15 Stahlberg 4 pnt. (16). Nauwelijks was de Officier van Justitie uitgesproken of de vijftig jarige mr Wolthuis die opgaf in tussen zonder beroep te zijn, stond op en vroeg de rechtbank de dagvaarding nietig te verkla ren. Hij betoogde dat de Officier niet had omschreven hoe de ver dachten de N.S.B. hadden willen voortzetten, hetgeen naar zijn me ning noodzakelijk was geweest. Mr Hollander, Officier van Ju stitie, gaf hierop ten antwoord: „Ik zou wel een kind in juridi sche zaken zijn als ik dit bezwaar niet van tevoren had zien aan komen. Maar het bezwaar gaat niet op. Verdachte leest de dag vaarding slecht. Het gaat er niet om of hij de N.S.B. voortzet, maar waarom de vereni ging dat doet. Wat de vereni ging nastreeft is beslissend". De Officier haalde vervolgens een aantal wetsartikelen aan, waaruit hij meende te mogen concluderen, dat het beroep op nietigheid ongegrond is. De Rechtbank begaf zich ver volgens in raadkamer om over het verzoek van verdachte te be slissen. Vijf minuten later kwam zij terug in de zaal. De president deelde mede, dat de rechtbank de tenlastelegging voldoende fei telijk omschreven acht. De president las vervolgens stukken voor uit een praeadvies, dat door de beide verdachten was uitgebracht in April j.l. Het was een praeadvies, dat moest dienen tot oprichting van een nieuwe partij. Een vergadering was daartoe bijeengeroepen in 'n verenigingsgebouw te Amster dam. genaamd het Kraaiennest. In dit praeadvies stonden vele details vermeld van de „doelstel lingen" Er werd gesproken over frontstrijdersorganisaties van oud Oostfrontstrijders, er wérd ge sproken over de naam, die een probleem vormde, omdat men aanvankelijk de gedachte had aan „Nationaal Sociale Bewe ging". Afgekort zouden die woor den N.S.B. zijn. Daarom wenste men het woord „Europese" toe te voegen. Van Tienen In 't bijzonder werd het woord gevoerd door dê 31-jarige Paul van Tienen, algemeen leider van Nederland en Vlaanderen van de N.E.S.B. Oud S.S.-er en drager van het IJzeren Kruis, een jonge man met een wat agressief uiter lijk en met een beschaafd optre den, die opgaf van beroep im porteur te zijn en die verklaarde, dat hij zich door zijn politiek be last verleden een niet bijzonder geslaagde figuur vond om de lei ding van de N.E.S.B. te hebben. Hij, evenals mr Wolthuis ontken de ten stelligste, dat de N.E.S.B. een voortzetting van dé N.S.B. was. Er zijn zeer principiële ver schillen, aldus Paul van Tienen. Bij de N.S.B. bijvoorbeeld was het volk alles en het individu niets. Wij stellen nadrukkelijk de persoonlijke verantwoordelijk heid en kennen geen absoluut leider, maar een bestuur. In het algemeen gezegd willen wij niet naar het herstel, maar naar de overwinning van het verleden. De fouten die in het verleden zijn gemaakt willen wij uitban nen en het goede willen wij be houden. Overigens ontkende hij niet, dat de N.E.S.B, een onder deel is van een Europese orga nisatie, waarin onder meer zijn opgenomen degenen, in wie het nationaal socialisme nog leeft. Hij bleef echter wijzen op de be langrijke verschillen met het ver leden, zoals het ontbreken van rassenpolitiek in het nieuwe pro gramma enz. Spitse woordenstrijd De Officier van Justitie tracht te de verdachte echter met her haalde interrupties duidelijk te maken, dat de geest van het geheel zeer sterk naar het oude N.S.B. zwr-^de. Spitse gezegden bleven dan ook niet uit, zoals bij voorbeeld: President Tabingh-Suermondt: „Ik zie hier een citaat van Mus- sert in uw programma". Mr Wolthuis: „Er staat er ook een van Churchill in". Officier: „Ik zie hier staan: „volksgenoot waar heb ik dat woord nog eerder gehoord?" Paul van Tienen: „In redevoe ringen van alle mogelijke rich tingen". Officier van Justitie: „U zoekt evenals de N.S.B. contact met or ganisaties in het buitenland". Paul van Tienen: „Dat doen alle organisaties op het ogen blik". Officier: „Wilde Hitler toeval lig ook niet een verenigd Euro pa?" Van Tienen: „Die zijn er meer". „En toch", aldus de Officier van Justitie, „klinken al deze be grippen uit mijn mond anders dan uit de uwe". „Inderdaad", antwoordde van Tienen, „maar het is een ge voelskwestie waarover we niet kunnen debatteren". Oprichting N.E.S.B. De president ging vervolgens over tot bespreking van de op richting der N.E.S.B., die ge schiedde op 21 Juni j.l. in een vergadering te Amsterdam. Van Tienen deelde mede, dat op die vergadering mr Wolthuis niet aanwezig is geweest. Van Tienen had een 25-tal vertegenwoordi gers uitgenodigd van de stichting oud-politieke delinquenten en van de voormalige werkgemeen schap Europa, waarvan hij zelf de leider was. Voorts was op die vergadering aanwezig een dele gatie van de reeds bestaande Vlaams sociale beweging. Op de vergadering was besloten dat tussen de Nederlandse en de Vlaamse organisatie een nauwe samenwerking zou komen. Eerst na de oprichtingsverga dering op 21 Juni werd mr Wolt huis door Paul van Tienen be noemd tot leider van de beweging in Nederland. Na het verhoor van de ver dachten ging de president óver tot het horen van twee getuigen a décharge (dê Officier had geen getuigen opgeroepen). Twee door de verdediging op geroepen getuigen waren voor aanstaande figuren uit de Euro pese Sociale Beweging en wel twee leden van het hoofdbestuur, waarvan het secretariaat in Ma- mö is gevestigd. De eerste was professor Maurice Bardeche uit Parijs, eên vroegere hoogleraar, de tweede dr Per Engdahl uit Zweden. Arnold Meyer was niet verschenen. Aan beiden werd door middel van een tolk zowel door de ver dediging als dê Officier van Ju stitie en de rechtbank zelf een aantal vragen gesteld. Hun ant woorden kwamen er in hoofdzaak op neer, dat de beweging geen rassendiscriminatie kent en geen leidersprincipe huldigt, althans niet in de vorm van het natio naal socialisme. Aan belde getuigen stelde de Officier van Justitie bovendien de vraag, of zij op de hoogte wa ren geweest van de activiteit der voormalige N.S.B. in Nederland. Beiden antwoordden, dat zij hiervan weinig afwisten. Tegen het middaguur kreeg de Officier van Justitie de gelegen heid zijn requisitoir uit te spre ken. „De Justitie heeft deze zaak niet opgeblazen", aldus mr -Hol lander. „Ik beschouw deze zaak als een normale. Hoogstens kan men zeggen, dat er in dit proces sprake is van een weinig voorko mend misdrijf. Hier staan twee verdachten, die beiden na de be vrijding terécht hebben móeten staan voor hun aandeel in het leed, dat ons volk tijdens de oor log heeft ondergaan. Zij beiden hebben het bestaan om zich weer in de politiek te begeven, kort nadat zij hun straf hadden onder gaan. De democratie moet zich verdedigen. Men kan voör de oorlog dan een ander standpunt hebben gehad, ik ben van me ning, dat de democratie front moet maken tegen diegenen, die de regels van het spel niet hoog houden. Ik ga mij niet begeven in een debat over de vraag, wat precies fascisme en nationaal so cialisme is. Ik wens mij daarom te distanciëren van alles, wat de twee buitenlandse getuigen hier hebben medegedeeld. Zij behoe ven ons niet te vertellen hoe wij het recht moeten handhaven. Wanneer de Nederlandse Justitie moet uitzoeken of deze nieuwe beweging een streven van de voormalige N.S.B. tracht voort te zetten, dan heeft het weinig nut daarover getuigen te horen, die deze voormalige N.S.B. niet eens hebben gekend". Mr. Hollander verwierp een argument, dat hij naar hij zei in êen dagblad had gelezen. Daarin zou gezegd zijn, dat een verboden vereniging alleen dan verboden is, wanneer de civiele rechter heeft uitgemaakt, dat de vereniging verboden is. Volgens mr. Hollander, die in dit verband diverse wetsartikelen ci teerde, mag oók de Strafrechter over deze vraag oordelen. N.S.B.N.E.S.B. Vervolgens ging de Officier in het kort in op enkele punten van overeenkomst tussen de NSB van Mussert en de NËSB van Paul van Tienen. Volgens de Officier huldigt de NESB wel het leidersbeginsel. „Wij hebben op deze zitting van de verdachten en van de ge tuigen nu wel verhalen gehoord over statuten. Wij hebben in het dossier weliswaar huishoudelijke reglementen en statuten aange troffen, maar als wij het fraaie boek van Adolf Hitler hebben ge lezen, dan weten wij, dat wij niet te veel achter al die woor den moeten zoeken. Te hardhan dig hebben wij aan den lijve on dervonden, dat Hitier zich bij zijn optreden niet altijd aan zijn woorden heeft gehouden. Het zijn oude koeien, die ik uit de sloot moet halgn. Ook Hitler hield rijksdagvergaderingen en ook hij hield wel verkiezingen. Daarmee probeerde hij, vooral in het be gin, de democratie in schijn hoog te houden. Zelfs de wijze, waar op Hitier aan het bewind is ge komen, was zogenaamd legaal. Hij is tenslotte immers gekozen. Dat is altijd een van zijn troe ven gebleven". 1 De Officier van Justitie vond van Tienen iemand, die in de oorlog wel voor zijn principes ge staan had, maar die toch maar zeer rare dingen deed. Zo had de Officier hij de huiszoeking ge zien, dat van Tienen op zijn ka mer een grote kleurenfoto van zichzelf had gehangen, waarop hij in SS-uniform was afgebeeld. Mr. Hollander kon niet hegrijpen dat iemand daar de hele dag naar kon kijken. Het optreden van de verdach ten vond hij wel buitengewoon brutaal, in het bijzonder omdat zij te kennen hadden gegeven, dat zij de bijzondere rechtsple ging een uitwas vonden. Mr. Wolthuis De Officier Citeerde vervolgens enkele uitspraken van de andere verdachte, mr. Wolthuis. Daarin verklaarde mr. Wolthuis, dat hij het neofascisme zoekt en dat hij het autoritaire systeem huldigt. Mr. Hollander vertelde voorts, dat de verdachten gepoogd heb ben een leider te vinden, die geen oudpolitiek delinquent is en dat zij daartoe contact heb ben gezocht met leden van de Tweede Kamer. Deze pogingen zijn echter op een mislukking uit gelopen. Sprekende over de figuur van beide verdachten, zeide de Offi cier: „Mr. Wolthuis is een uiter mate brutale en onbetrouwbare figuur, die in de oorlog vrede rechter is geweest. Hij is boven dien een deserteur. In Septem ber 1944 moest hij zich melden bij de SS. Toen heeft hij zich echter onttrokken aan de dienst. Van Tienen heeft in de oorlog in zekere zin zijn principes beter uitgedragen. Concluderend achtte de Offi cier de tenlastelegging bewezen. Artikel 140 stelt deelneming aan een bij de wet verboden vereni ging strafbaar. Dat de NESB een bij de wet verboden vereniging is, meende de Officier buiten kijf te mogen achten, gezien de in houd van het Koninklijk Besluit 1Ó2 van dê voormalige Neder landse Regering in Londen, da terend van 1944. In artikel 2 van dit K.B. is wettelijk vastgelegd, dat „alle organisaties, die het streven van de NSB of een der verwante organisaties trachten voort te zétten, aangemerkt wor den als verenigingen strijdig met ■de openbare orde en mitsdien als bij dê wet verboden". De Offi cier meende dat een zware straf niet noodzakelijk is. Wel achtte hij het gewenst dat de overheid déze verdachten in het oog houdt Tussen Kees Pellenaars, aan wie men toch voor een belangrijk deel de successen mag toeschrijven, welke de Nederlandse wielerploeg de laatste jaren in de Tour de France heeft geboekt, en de Kon. Ned. Wieier Unie be staat zo iets als gewapende vrede. Na de laatste Tour de France waren er al vele moeilijkheden tussen Pellenaars en de Wielerunie, waarvan er enkele op misverstanden berustten, andere weer het gevolg waren van het zich volkomen en nogal stroef afzijdig houden van de Wieler unie ten opzichte van de renners, die voor Nederland in de zwaarst en meest befaamde wielerronde ter wereld zoveel roem vergaarden. d'equipe zou maken van de ploeg •oor dt De problemen hebben zich nog vermeerderd na de wereldkam pioenschappen wielrennen in Zwitserland. De Wielrenunie heeft toen Pellenaars niet alleen als een mogelijke chef d' équipe genegeerd, maar hem bovendien niet om adviezen gevraagd. Na tuurlijk kon de Unie dat doen, zij immers bepaalt welke renners naar de wereldtitel mogen din gen en zij kan ook de ploegleider aanwijzen. Het was echter noch tactisch noch hoffelijk om Pel lenaars vooral na hetgeen hij be reikt had in de Tour de France de „Pel" rekende er toen al stellig op, dat men hem ook chef voor de wereldkampioenschappen voorbij te zien. Pellenaars heeft dit opgevat als een kleine ring van zijn werk als wieier- expert. Er is bovendien nog een ande re kwestie, welke de „Pel" dwars zit. Het boterde tussen hem en de Nederlandse vertrouwensman bij de Tour de France, de heer De Grood, al lang niet. Deze zaak schijnt zelfs zo hoog te zijn gegaan, dat de organisator van de Tour de France, de heer Jacques Goddet, zich ermede heeft bemoeid. Inmiddels heeft de leiding van de Tour de France de heer De Grood volledig ge handhaafd en hem zoals het al sinds jaren is geweest het vólste vertrouwen geschonken. Men acht het bovendien een kwestie, welke de Nederlandse wielerinstanties zelf maar moeten uitvechten. Dit alles is er de reden van ge weest, dat Kees Pellenaars onder geen beding van nlan is het vol gende jaar het ploegleiderschap van de Nederlandse equipe nog maals op zich te nemen. Hij ver zekerde ons dat zijn besluit vast stond. Tenzij de KNWU ten aanzien van de erkenning van zijn kwali teiten en dit ook uitdrukt in een volledig vertrouwen in de capaci teiten van Pellenaars nog een andere en gunstige koers moge lijk maakt. Momenteel is de si tuatie echter zo, dat Pellenaars er noch aan denkt een wieler ploeg voor de belangrijke bui tenlandse wielerronden (Giro d'Italia, Tour de France en Ronde van Zwitserland) te trainen noch het leiderschap ambieert van een wielerploeg. Wij hopen dat deze vervelende kwesties in de komende maanden tot een op lossing kunnen worden gebracht, een bijzondere taak en niet ge makkelijk voor de zo dadelijk te benoemen nieuwe voorzitter van de KNWU. Deze zal naar offi cieus verluidt de heer Van Dijk, orthopaedist te Den Haag zijn. Zijn benoeming zal eerst officieel worden bij de vergadering tegen het einde van deze maand. Hij eiste tot slot een jaar met aftrek, waarvan tien maanden voorwaardelijk. Dit betekent dus, dat de verdachten, die zich reeds sedert 22 Augustus in voorarrest bevinden, spoedig na de uit spraak (over veertien dagen) hun vrijheid zullen herkrijgen, althans indien de rechtbank conform de eis vonnis wijst. De President schorste de zit ting na het requisitoir. De verdediging In de middagzitting kregen de beide verdedigers het woord. Mr. E. F. L. Steyns (voor Paul van Tienen) trachtte aan te tonen, dat de programmapunten van N. E.S.B. en de voormalige N.S.B. verschillend waren. Hij noemde van Tienen een idealist en zeide, dat deze algemeen leider geen fanaticus was. Tot slot vroeg hij op juridische gronden ontslag van rechtsvervolging. Naar zijn me ning was het koninklijk besluit E 102 van Londen' onverbindend. Van Tienen zelf vulde het plei dooi aan. „Tijdens mijn vorige detentie als politiek delinquent", zo zeide hij, „werd mij herhaaldelijk ge zegd, dat wij ons ten doel moesten stellen ons verleden productief te maken. Wij moesten de fouten van het verleden overwinnen, maar het goede niet over boord werpen. Dit advies heb ik ge volgd. Ik geloof te mogen zeg gen, dat mijn werk voor de so ciale beweging hiervan een be wijs vormt. De beweging verlangt van ons niet anders, dan dat wij ons verleden productief maken. Ik ben meer dan ooit overtuigd van de oprechtheid en de juist heid van de N.E.S.B. en wanneer ik straks weer in vrijheid zal zijn, dan zal ik opnieuw mijn krachten in dienst stellen van deze beweging. Sommige mensen hebben gezegd, dat ik wel een martelaar zal worden. Maar ik gevoel mij geen martelaar. Ik heb niet gehandeld tegen de be langen van het Nederlandse volk. Mocht men mij daarvan over tuigen, dan zou ik zelf om de volle maat vragen. Ik zie het thans zo: of ik moet onvoorwaar delijk worden vrijgesproken, of onvoorwaardelijk veroordeeld worden. Een tussenweg is er niet" Als toegevoegd raadsman van mr Wolthuis betoogde vervolgens mr. Th. Muller Massis, dat het eleganter ware geweest wanneer de civiele rechter had uitgemaakt of de N.E.S.B. al of niet als een verboden vereniging moet worden beschouwd. In een strafzaak blijft behandeling altijd min of meer summier. Ook mr. Muller Massis vroeg zich af of het Londense besluit, ook wel genoemd „be sluit landsverradelijke organisa ties", nog rechtsgeldigheid bezit. „De officier heeft in zijn requi sitoir nu wel gezegd, dat we aar de woorden van deze verdachten niet teveel geloof mogen hechten, want dat het schijnmanoeuvres zijn, maar ik vind, dat de officier dat dan toch eerst maar moet bewijzen. Hij kan er zich niet mee afmaken vergelijkingen met Hitier te trekken. Dat gaat niet op. Hier moet juist uitgezocht worden of die vergelijkingen mank gaan of niet. Ze zonder meer als juist te poneren, lijkt mij verkeerd." Mr. Muller Massis vroeg de onmiddellijke invrijheidsstelling van mr. Wolthuis, die beloofd heeft zich van iedere politieke activiteit te onthouden zolang in deze zaak nog niet in hoogste instantie is beslist. Voorts vroeg hij voor zijn cliënt ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak. Er volgde een juridisch steek spel tussen officier van justitie en de beide verdedigers over het Londense besluit en over de doel stellingen van de voormalige N. S.B. en de huidige N.E.S.B. Tot slot zeide mr. Wolthuis nog „Wij zullen ons moeten heroriën teren, wanneer wij een succes willen maken van onze beweging. Dat gevoel dringt zich steeds ster ker bij mij op. Men beschouwt ons nog steeds als zuivere fas cisten of nationaal-socialisten." De officier, betoogde in zijn re pliek, dat hij mr. Wolthuis niet geloofde of vertrouwde, wanneer deze betoogde, dat hij zich van politieke activiteit zou onthouden. De rechtbank trok zich daarna in raadkamer terug om te be slissen op het verzoek tot on middellijke invrijheidstelling. Na tien minuten werd de zitting her vat en het verzoek geweigerd. De uitspraak in dit proces zal volgen op Woensdag 14 October LONDEN, 30 Sept. (ANP) De Nederlandse heren athletiek- ploeg heeft de avondwedstrijd te gen Engeland met 102 tegen 59 punten verloren. De uitslagen luiden: 10Ó yards: 1. Shenton (E) 10.2 sec.; 2. Rulander (N); 3. Pinning- ton (E); 4. Aret (N) gediskw. Engeland 7 pt., Nederland 3 pt. 220 yards: 1 Aret (N) 22.3 sec; 2. Ellis (E); 3. Pinnington (E); 4. Rulander (N). Engeland 5 pt., Nederland 6 pt. 440 yards: 1. Smith (E) 49.4 sec.; 2. Fryer (E) 49.4; 3. Verwey (N) 50.3; 4. Smildiger (N) 50.9. Engeland 8 pt., Nederland 3 pt. 880 yards: 1. Nankeville (E) 1.55.9; 2 Hewson (E); 3. Rem (N) 4. van der Wees (N). Engeland 8 pt., Nederland 3 pt. 1 mijl: 1. Law (E) 4.12; 2. Dunkley (E); 3. van den Wilden berg (N); 4. Seeuwen (N). En geland 8 pt., Nederland 3 pt. W. mijl: 1. Pirie (E) 8.47.4; 2. Grèen (E); 3. Sando (E); 4. Fek- kes (N); 5. van- Zeeland (N); 6. Keesom (N). Engeland 8 punten, Nederland 3 punten. 120 Yards horden: 1. 1. Hildreth (E) 14.9 sec.; 2. Broeken (N); 3. Nederhand (N); 4. Parker (E) gevallen doch wel de race uitgelopen. Engeland 6 punten Nederland 5 punten. 440 Yards horden: 1. Hardy (Ej 54.9 sec.; 2. Buys (N); 3. Hildreth (E); 4. Pootjes (N). Engeland 7 punten, Nederland 4 punten. 1 mijl Estafette (44, 220, 220, 880 yards) 1. Engeland 3.27.8; 2. Nederland 3.35. Engeland 5 punten, Nederland 3 punten. Hoogspringen: 1. Cox (E) 1.92 meter; 2. van der Meulen (N) I.77; 3. Ortón (E); 4. Nederhand (N). Engeland 7 punten, Neder land 4 punten. Verspringen: 1. Visser (N) 7.28 meter; 2. Cruttenden (E); 3. Whaley (E); 4. Wessels (N). Engeland 5 punten, Nederland 6 punten. Discuswerpen: 1. Pharaoh (E) 46.17 meter; 2. Savidge (E); 3. Fikkert (N); 4. van der Maat (N). Engeland 8 punten, Neder land 3 punten. Kogelstoten: 1. Savidge (E) 15.96 meter; 2. Pharaoh (E): 3. Preusser (N); 4. van der Maat (N). Engeland 8 punten, Neder land 3 punten. Speerwerpen: 1. Fikkert (N) 61.49 meter: 2. Tucker (E); 3 Lutkeveld (N); 4. Denley (E) Engeland 4 punten Nederland 7 punten. Polsstokhoogspringer 1. Elliott (E) 3.96 meter; 2. Ward (E); 3. van Es (N): 4. Swart (N). Enge land 8 punten, Nederland 3 pnt. Ook Nederlandse dames verloren Ook de Nederlandse dames heb ben het in de striid tegen Enge land niet tot een zege kunnen brengen. Met 66 om 41 punten moesten zij de eer aan haar te genstandsters laten. De uitslagen waren: 100 yards: 1. A. Pashley (E.) II.2 sec.; 2. Dicky van Dhk (N.); 3. S. Burgess (E.): 4. Nel Buch (N.). Engeland 7 punten, Neder land 4 punten. 220 yards: 1. A. Johnson (E.) 25.6 sec.; 2. G. Goldsbprough (E.) 3. Dicky van Dijk (N.)4. Sonja Swart-van der Stam (N.). En geland 8 pnt., Nederland 3 pnt 80 meter horden: 1. Willy Lust (N.) 11.6 sec.; 2. J. Desforges (E.); 3. I. Pond (E.); 4. Corry Kalman (N.). Engeland 5 pnt., Nederland 6 pnt. 880 yards: 1. V. Win (E.) 2.16.4; 2. A. Oliver (E.); 3. Gre de Jongh (N.) 2.17.2 (nieuw Ned. record); 4. Truus Terra (N.). Engeland 8 pnt., Nederland 3 pnt. 4 x 220 yards estafette: 1. En geland 1.39.9 (nieuw wereldre cord); 2. Nederland 1.45. Enge land 5 pnt., Ned. 3 pnt. Hoogspringen: 1. S. Lerwill (E.) 1.62 meter: 2. D. Tyler (E.); 3. Dini Hilbrandie (N.); 4. Diny Hobers (N.). Engeland 8 pnt., Ned. 3 pnt. Verspringen: 1. J. Desforges (E.) 5.69 meter; 2. Willy Lust (N.); 3. S. Cawley (E.); 4. Loes van der Meyden (N.). Engeland 7 pnt., Nederland 4 pnt. .Speerwerpen: 1. A. Collins (E.) 44.65 meter; 2 Ans Koning (N.); 3. Fabie Snel-Muller (N.); 4. J. Evans (E.). Engeland 6 pnt, Ned. 5 punten. Discuswerpen: 1. Ans Panhorst- Niessink (N.) 39.77 meter; 2. S. Farmer (E.); 3. M. Giri (E.); 4. Cor Aafjes (N.). Engeland 5 pnt., Nederland 6 pnt. Kogelstoten: 1. S. Farmer (E.) 12.31 meter; 2. Jo van Schouwen- Cramer (N.); 3. J. Linsell (E.); 4. Ans Panhorst-Niessink (N.). Engeland 7 pnt., Nederland 4 pnt. SCHORSING SLIJKHUIS NIETIG VERKLAARD DEN HAAG, 30 Sept. De schorsing van Slijkhuis door de K.N.A.U. opgelegd naar aanlei ding van het niet starten van de Haagse athleet in de wedstrijd NederlandDuitsland op 9 Aug. te Treebeek, is door de commis sie van beroep van de K.N.A.U nietig verklaard. Het bestuur van „Trekvogels", inmiddels ook geschorst, heeft een schrijven ontvangen, waarin de commissie van beroep verklaart, dat de schorsing is opgeheven, aange zien Slijkhuis niet de gelegen heid is gegeven „zich schriftelijk of desgewenst mondeling bij het Unie-bestuur of bij de hierdoor aangewezen instantie te verdedi gen," zoals een reglementsartikf luidt. Bil j ar tkampioenschap 3e kl. groot 3-banden AMSTERDAM, 30 Sept. Voor het Nederlands kampioen schap 3e klasse groot biljart 3- banden hebben zich niet minder dan 88 deelnemers gemeld. In 14 groepen zullen voorwedstrijden worden gespeeld en wel in Am sterdam (7 groepen), Enschede (2 groepen), Nijmegen (2 groe- Êen), Rotterdam (2 groepen) en ien Haag. Deze voorwedstrijden eindigen op 29 October. Het éind- tournooi wordt van 12 tot en met 15 November in het Parkhotel te Amsterdam gehouden. Internationaal hockey- tournooi te Folkestone NEDERLANDSE DAMES VERLOREN Te Folkestone werd een begin gemaakt met het internationaal lames Hockeytournooi, waaraan 16 landen, waaronder Nederland, deelnemen. De uitslagen van de eerste dag luiden: België-Oostenrük 20; Ver. Staten-Denemarken 50: Zuid Afrika-Wales 80; Enge land-Australië 12; Duitsland- Zwitserland 10; Schotland- India 61; Nw. Zeeland-Frank rijk 60: Ierland-N e d e r 1 a n d 4—1. 11

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5