NOORDHOLLANDS Regeringsplan voor bewakingskernen Engeland wil Oost en West verzoenen Voor vitale bedrijven en overheidsgebouwen Indiërs doden opnieuw gevangenen in Korea Directie van Nieuwsblad in het gelijk gesteld Dagblad voor Alkmaar en omgeving Worosjilof in ongenade? ft gg ri: !Hi i Vliegtuigramp in Italië Bewogen proces te Antwerpen De havenstaking in de V.S. Nieuwe arrestaties in Teheran Adenauer krijgt tweederde meerderheid De Koreaanse vredesconferentie Het Heerenveense courantenconflict Communisten en fascisten slaags in Italiaanse Kamer W egenwachter verongelukt r Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inelnslef incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimnm 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singei 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2280; Schagen, Ged. Gracht 39, teL 459 K 2240. Buiten, God is't nergens veilig (Vondel) Zaterdag 3 October 1953 49e Jaargang - Nummer 12898 - MM WËÊÈIÊÈm. DE „DR DAMME' NAAR LONDEN Deze luchtfoto van de K.L.M. toont de K.L. M. Liftmaster DC-6A ,,Dr Ir M. H. Damme" welke Vrijdagochtend van Schiphol vertrok, op weg naar Londen, waar de laatste voor bereidingen zullen worden getroffen in verband met de Christchurchrace. Voor de gezagvoerder Kooper en zijn man nen is de Christ churchrace bij 't ver trek gistermorgen van Schiphol eigenlijk al begonnen. Het toestel boven de wolken, op weg naar Londen. «SWRSsK. MOENSAN, 2 Oct. (AFP/Reu- ter) De Indische bewakings troepen hebben Vrijdag twee Chi nezen gedood en vijf gewond, bij het optreden tegen een nieuwe demonstratie van de krijgsgevan genen in het „Indische dorp". De schoten konden te Moensan, dat 20 kilometer van het kamp ligt, worden gehoord. Zoals gemeld, is Donderdag een gevangene gedood en een aantal gewond, toen de bewakingstroe pen het vuur op demonstrerende Noordelijke krijgsgevangenen openden. De demonstraties begonnen, toen zes Chinezen trachtten door het prikkeldraad heen te komen, dat de doktershut omringt. De commandant van de kampafde- ling, majoor B. Bali, stelde daar een onderzoek in naar een poging tot zelfmoord van één der gevan genen. De zes Chinezen riepen de hulp van hun medegevangenen in, waarna de bewakingstroepen het vuur openden. Een woord voerder verklaarde, dat in totaal zeven schoten zijn gelost. Een Indische woordvoerder verklaarde, dat de troepen eerst waarschuwingsschoten over de hoofden van de demonstranten hadden afgevuurd. Toen de ge vangenen hierna niet terugtrok ken, was het noodzakelijk op hen te vuren, om het leven van ma joor Bali en enkele andere In diërs te beschermen, aldus de woordvoerder. President Sovjet-Unie LONDEN, 2 Oct. (A.P.). Volgens Britse zegslieden is maarschalk Clementy Worosjilof, de president van de Sovjet-Unie, reeds meer dan vijf weken niet meer in het openbaar gezien. Zijn afwezigheid bij verscheidene be langrijke openbare gebeurtenis sen van de laatste tijd heeft de vraag opgeworpen, of hij ziek of met vacantie is, of in onge nade gevallen. De 72 jaar oude maarschalk werd op 23 Augustus het laatst bij een openbare plechtigheid op gemerkt: dat was bij het banket, dat gegeven werd ter ere van de Oost-Duitse delegatie. Sindsdien is hij niet gezien op recepties, welke gegeven werden voor een Noord-Koreaanse rege ringsmissie. Worosjilof heeft sinds hij na de dood van Stalin tot staats hoofd benoemd is, gewoonlijk de geloofsbrieven van de nieuwe ambassadeurs in ontvangst geno men. In de afgelopen'weken zijn de diplomatieke vertegenwoor digers van Egypte en. Albanië echter door vice-president Arasof ontvangen. De nieuwe Britse ambassadeur, sir William Hayter, zal. naar ver wacht wordt, over een paar da gen zijn geloofsbrieven overhan digen. Later werd via luidsprekers aan de gevangenen een boodschap in het Chinees en Koreaans voor gelezen, waarin generaal-majoor Thorat, de Indische bevelhebber, zeide het te betreuren, dat zijn troepen verplicht waren geweest te schieten. Hij schoof de verant woordelijkheid op de krijgsgevan genen en deed een beroep op hen de orde te bewaren. Zuid-Koreaans protest Een lid van de Zuidkoreaanse Nationale Vergadering heeft Vrij dag een motie ingediend, waarin wordt geëist, dat de Indische troepen uit Korea worden terug getrokken. ROME, 2 Oct. (A.P.). Een gevechtstoestel van de Italiaanse luchtmacht is vandaag neerge stort en ontploft in de buiten wijken van Rome, 100 meter van een plek waar kinderen aan het spelen waren. Niemand werd ge wond. Nogmaals over de lonen De kranten staan links en rechts nog steeds vol over de lonen en alles wat daarmee samenhangt. Aan enkele fa cetten van het probleem wordt aandacht geschonken in de Kroniek van Zaterdag in dit nummer. Zo over de vraag in hoeverre er nu eigenlijk van een loonsverhoging sprake kan zijn, hoe men de menselijke factor in dit geval moet be oordelen, wat de bezwaren van de werkgevers tegen „al gemene" loonregelingen zijn en tenslotte, wat „Quadragesimo Anno" over deze dingen zegt, dat belangrijke Pauselijke do cument, dat niet geschreven is, om alleen maar in de biblio theek te staan! Het Antwerpse assisenhof heeft de doodstraf uitgesproken tegen een zekere Staf Nees uit de huurt van Lier. De man heeft destijds zijn vrouw en twee kinderen uit de weg willen ruimen door hen in een gracht te gooien. De vrouw verloor het leven, maar de kin deren werden gered. De man was ook in het water gesprongen om zijn slachtoffers onder te duwen. Deze misdaad werd begaan om met een ander te kunnen huwen. Het proces had een bewogen verloop. Uit Lier kwamen autobussen vol belang stellenden. Na het vernemen van zijn vonnis keerde de misdadiger die zijn cynische kalmte geen ogenblik had verloren, zich op eens naar het publiek en begon spottend te lachen. Uit het verhoor bleek, dat hij tijdens zijn gevangenschap had beweerd zijn familieleden van vrouwszijde te zullen vermoorden wanneer hij vrij mocht komen. DE RUSSISCHE BEWAPENING DETROIT, 2 Oct. (Reuter) Volgens Walter Bedell Smith, on derminister van Buitenlandse Za ken der V.S., zijn er sterke aan wijzingen dat de Sowjet-Unie, ondanks herhaalde bewering van het tegendeel, heimelijk aanzien lijk meer geld aan bewapening besteedt dan vorig jaar. OCTOBER: Rozenkransmaand NEW YORK, 2 Oct. (AP) De Atlantische havens, die nor maliter ongeveer 70 procent van alle Amerikaanse handel behan delen, lagen vandaag practisch geheel stil en er bestaat weinig vooruitzicht dat voor aanstaande Woensdag een einde aan deze toe stand zal komen. Verschillende passagiersschepen vertrokken of kwamen aan zon der de hulp van sleepboten, daar de sleepbootarbeiders de postende havenarbeiders respecteren (dus niet door de posterslijn gaan). In vier grote Atlantische havens liggen 86 schepen stil door de staking, waarvan 60 in New York, 16 in Baltimore, 9 in Philadelphia en één in Portland (Maine). TEHERAN, 2 Oct. Donder dagavond en Vrijdagochtend zijn in Teheran ongeveer 50 leden van de Toedehpartij gearresteerd. Ongeveer honderd andere le den van deze partij zijn Donder dag naar Koerramabad in Koe- zistan gedeporteerd. Deze maatregelen staan in ver band met een nieuwe ontwikke ling in de activiteit van de uiterst linkse elementen in Perzië, waar toe is aangespoord ter gelegen heid van de twaalfde verjaardag van de Toedehpartij. Donderdag avond heeft het centrale comité van de partij duizenden vlug schriften laten verspreiden, waarin de bevolking wordt aan gemoedigd tegen de regering op te staan. Braziliaanse ambassadeur te 's-Gravenhage overleden 's GRA.VENHAGE. 2 Oct. In het ziekenhuis van de Heilige Joannes de Deo, aan het West- emde te 's Gravenhage, is heden middag omstreeks half vijf over leden de heer J. R. de Macedo Soares, ambassadeur van Brazilië te 's Gravenhage. De heer de Macedo Soares is 57 jaar oud ge worden. Op Zaterdag 19 September j.l. moest de ambassadeur in het zie kenhuis worden opgenomen, waar hij de 22ste September een ope ratie onderging, die, naar toen van de zijde der ambassade werd medegedeeld, goed was geslaagd. De algemene gezondheid van de heer Soares werd toen goed ge noemd. zodat moet worden aan genomen dat zich sindsdien com plicaties hebben voorgedaan. voor E.D.G.-verdrag BONN. 2 Oct. Waldemar Kraft, de fractieleider van het Vluchtelingenblok in de nieuwe Bondsdag, heeft meegedeeld dat zijn fractie een eventueel voor stel tot wijziging van de grond wet om het EVG-verdrag gerati ficeerd te krijgen, zal steunen, ook al zou zijn partij geen deel van de nieuwe regering gaan uit maken. Adenauer is hierdoor van een meerderheid van twee der den, benodigd voor een grond wetswijziging, verzekerd. Ginette Cohen gaat goed vooruit OXFORD, 2 Oct. De zes jarige Ginette Cohen was van daag op. Het meisje werd per vliegtuig van Alexandrië naar Engeland vervoerd voor een spoedoperatie (tien dagen ge leden). In Alexandrië was zij in het hoofd geraakt door een ver dwaalde kogel, afgeschoten tij dens manoeuvres van het Egyp tische leger. Haar vader, Victor Cohen, heeft medegedeeld, dat Ginette snel vooruit gaat. Zij eet en slaapt goed en heeft vanmorgen een wandelingetje gemaakt in de gang van het ziekenhuis. (Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) Op het departement van Binnenlandse Zaken zijn, zo verne men wij, op het ogenhliK plannen in voorbereiding tot oprich ting van zogenaamde bewakingskernen in vitale bedrijven en overheidsgebouwen. Aan de uitwerking van deze plannen, die van regeringswege zijn opgesteld in overleg met de werk geversorganisaties en de vakbeweging, zal begonnen kunnen worden, zodra de ministerraad beslist heeft, welke bedrijven als vitaal aangemerkt moeten worden. De bepalingen inzake de soci-i bij loonconflieten en niet-politieke stakingen. Trouwens, de bewa kingskernen zullen in vredestijd nagenoeg niet in actie komen. Alleen in tijd van spanningen zullen zij dienst doen en wel bij de bewaking van belangrijke ob jecten. Zij zullen nooit buiten het eigen bedrijf worden ingezet. Hun bewapening zal licht zijn en be staan uit een revolver of kara bijn. De vrijwilligers, die een ver- ale voorzieningen en de rechts positie van de toekomstige leden der bewakingskernen moeten ook eerst gereed zijn. Toen in 1949 werd besloten een reserve-rijkspolitie en een re- serve-gemeentepolitie, op te rich ten, bleek al spoedig, dat in be langrijke industriegebieden, waar juist extra-bewaking gewenst kan zijn, moeilijk mensen uit de be drijven gemist konden worden. Verscheidene ondernemingen van particuliere zijde enige scheep vaartmaatschappijen te Rotterdam en van overheidszijde de P.T.T., kwamen daardoor op de gedachte uit vrijwilligers van het eigen bedrijf bewakingskernen voor het eigen bedrijf te vormen. Dit ini tiatief werkte zo bevredigend, dat het thans navolging heeft gevon den. Bij het ontwerpen van de plan nen is men er van uit gegaan, dat niemand gedwongen mag worden om dienst te nemen bij de bewakingskernen. Het vrijwil ligheidsprincipe staat voorop. De supervisie over de vrijwilligers, die administratief bij de reserve rijks- of gemeente-politie worden ingedeeld, berust bij de overheid. Dat voorkomt het gevaar, dat een ondernemer eventueel de be wakingskern zou beschouwen als een privé-legertje, dat hij naar believen zou kunnen gebruiken bandaete tekenen voor een jaar zullen niet geüniformeerd wor den doch slechts een armband dragen. Voor hun diensttijd krij gen zij een vergoeding, gelijk aan hun normale uurloon. Deze ver goeding zal door de bedrijven worden betaald. Ook ministeries en stad huizen Zoals reeds gezegd, is het nog niet bekend welke bedrijven als vitaal aangemerkt zullen worden. Zeker is wel dat alle ministeries en de stadhuizen van de belang rijkste gemeenten bewakingsker nen zullen krijgen. Wat de par ticuliere bedrijven betreft, is ver der de mogelijkheid open gela ten, dat ondernemingen, die door de overheid niet als vitaal wor den beschouwd, toch op eigen verzoek bewakingskernen zullen kunnen vormen. Naast belangrijke objecten in de bedrijven, zijn er ook andere die buiten de bedrijven gelegen zijn als versterkersstations, kop pelstations en dergelijken. Deze dikwijls afgelegen installaties hoopt men te kunnen bewaken met vrijwilligers uit de omgeving. Er zullen geen grote propa- ganda-acties worden ontworpen. LONDEN, 2 Oct. (AP) Pre mier Churchill's kabinet is het vandaag eens geworden over nieuwe stappen om een einde te maken aan de impasse tussen Oost en West over een Koreaanse vredesconferentie maar heeft ze geheim gehouden. Enkele uren nadat het kabinet bijeen kwam heeft het Foreign Office bekend gemaakt, dat mi nister van staat Selwyn Lloyd onmiddellijk van de V.N. terug geroepen is om overleg te plegen met de Britse minister van Bui- LEEUWARDEN De directie van het Nieuwsblad van Fries land te Heerenveen is gistermid dag door de president van de Leeuwarder rechtbank voorlopig in het gelijk gesteld, wat betreft de eigendomsrechten op het Nieuwsblad voor Zuid-Friesland. Men zal zich herinneren, dat omtrent deze kwestie bij de pre sident van de rechtbank twee korte gedingen waren aanhangig gemaakt en wel door de directie van het Nieuwsblad van Friesland contra E. N. Zijlstra, Sj. van Seij- en en T. Withaar en van genoemd driemanschap contra het Nieuws blad van Friesland. Beide partij en maakten aanspraak op het ROME, 2 Oct. Een beza digd debat over de buitenland se politiek liep vandaag plot seling uit op een vuistgevecht tussen communisten en pro fascisten in de Italiaanse Ka mer van Afgevaardigden. Terwijl onophoudelijk om orde gebeld werd en uitroepen van „misdadigerwerktuig van de Russen" door de zaal weerklonken, sprongen de le den van de twee partijen over de banken en raakten slaags. Het begon met de onschul dige woorden van een christe lijk democratische afgevaar digde die zei: „Wij moeten de meeste delicate opdrachten toevertrouwen aan beroeps diplomaten niet aan poli tici". Van communistische zijde, wierp de afgevaardigde Gian- carlo Pajetta, er tussen: „Zoals Anfuso". Afgevaardigde Anfuso, Ita liaanse ambassadeur in Duits land tijdens Mussolini en lid van de neo-fascistische Itali aanse beweging (M.S.I.) schreeuwde: „U hebt gelijk". De communistische afgevaar digde Pajetta schreeuwde: „Hou je bek, je verkocht je aan dè Duitsers". „Slaaf van de Russen", ant woordde Anfuso. De voorzitter voor die dag, de christelijk democraat Gio vanni Leone, zei „Heren, alstu blieft. Iemand riep weer: „Misdadi ger". Hierop stortten de commu nistische en fascistische afge vaardigden zich op elkaar. Zaalwachters hielpen de orde binnen enkele minuten her stellen. Toen werd een holle stem vernomen die zei: „En toch is Anfuso een misdadiger". En toen begon het opnieuw met het gerinkel van de bel en de vuisten. Er kwam een einde aan het gevecht toen de president dreigde met boetes. eigendomsrecht van het Nieuws blad voor Zuid-Friesland, tot de uitgifte waarvan genoemde drie oud-personeelsleden van het Nieuwsblad van Friesland het initiatief hadden genomen. In de zaak, aanhangig gemaakt door het Nieuwsblad van Fries land, besliste de president, dat gedaagden zich dienen te onthou den van het doen drukken van, of hun medewerking te verlenen in de ruimste zin des woords aan het Nieuwsblad voor Zuid-Fries land, op straffe van een dwang som ad f50,voor ieder hunner en voor iedere overtreding. In het geding, aanhangig ge maakt door de heren Zijlstra c.s. ontzegde de president aan eisers hun vordering. Deze beslissingen hebben uiteraard slechts voorlo pig rechtsgeldigheid, totdat de ge wone rechter zich hierover zal hebben uitgesproken. Het drie manschap werd veroordeeld in de kosten van het geding ad f109,05. Gistermiddag is de heer A. P. uit Oosterbeek, als wegenwachter in dienst bij de Kon. Toeristen bond A.N.W.B., tengevolge van een ongeluk om het leven geko men. De A.N.W.B. heeft daardoor, sinds de Wegenwacht werd ge sticht, de derde wegenwachter verloren die bij de uitoefening van zijn werk is omgekomen. De heer P. was gehuwd en vader van een kind. Nederlandse toerist overleden in Innsbriick INNSBRüCK, 2 Oct. (A.P.) Een Nederlandse toerist is hier vandaag aan een hartaanval ge storven. Hij werd geïdentificeerd als de 55-jarige Rotterdammer S. B., in leven chef van de ad ministratie van de havenarbeids reserve te Rotterdam. tenlandse Zaken Anthony Eden over de Koreaanse" toestand. Lloyd is Brits woordvoerder ge weest bij de onderhandelingen met Amerika en andere Unolan- den die trachten de Koreaanse vredesconferentie 28 October op gang te krijgen. Het is bekend dat het Britse kabinet zich met alle aspecten van de impasse heeft bezig ge houden. Regeringswoordvoerders wilden dit niet officieel bevesti gen. Een andere staatsman uit het Gemenebest is vandaag voor soortgelijke beraadslagingen over de Koreaanse kwestie uit New York in Londen aangekomen, de Australische minister van Buiten landse Zaken Richard G. Casey. Hij zal Dinsdag met Churchill confereren. Het is zeker, dat een onderwerp ter sprake zal komen, de kansen op wijziging van het Australische standpunt ten aan zien van de toelating van neu trale landen tot de Koreaanse vredesconferentie. Casey heeft het Amerikaanse standpunt dat zich tegen die toelating verzette te dezen aanzien krachtig be pleit. Te New York heeft Groot Brit- tannië achter de diplomatieke schermen steeds getracht de grondslagen te leggen voor een vergelijk over de conferentie tus sen Oost en West. Nederlandse gezant in Belgrado LONDEN, 2 Oct. (A.P.) De Nederlandse gezant in Zuid-Sla- vië, Henri Arnold Held, heeft vandaag zijn geloofsbrieven aan Maarschalk Tito overhandigd, al dus heeft Radio-Belgrado omge roepen. Dit lilliput-motorfietsje werd gebouwd door zijn trotse be zitter, de Zweedse politie agent Arne Jonsson uit Falun in Midden-Zweden. Het weegt 72 kilo en de 125 cc motor geeft een maximum snelheid van 70 km per uur. Vol trots toont Jonsson hier zijn schep ping, waarop hij zelf prettige tochtjes hoopt te gaan maken

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1