ZESTIG JAREN K A. B. IN HET AARTSBISDOM RADIO Hollandia won in laatste minuut van Holland Courses Alkmaar deeckte^^m Het lot uit de programma ïn spannende strijd werd geducht om puntjes gestreden Vf RIG LEY Weer hockey zege te Folkestone Technisch beter Meervogels won van Berdos Strijd om de leiding in 3B onbeslist Limmen en Schagen deelden Arie van Vliet onweerstaanbaar Sterker W.-Friezen won van R.K. V.V.S. Maandag 5 October 1953 Pagina 7 (Van onze Utrechtse correspondent) In de laatste minuten van de ontmoeting Holland-Hollandia zijn de bezoekers erin geslaagd het enige doelpunt van de strijd te scoren, waardoor zij met de winst naar Hoorn konden terug keren. Het was van beide elftallen geen hoogstaand spel, dat te zien werd gegeven, en de schotvaar digheid liet zeer veel te wensen over. Holland kwam met twee invallers uit, een voor B, v. Don gen, voor wie W. Bijl was inge vallen en midvoor J. Smit, voor wie Smeding optrad. Vooral het gemis van Van Dongen was goed merkbaar. In de eerste helft kon men spreken van een vrij geliik opgaande strijd, doch in de twee de helft was de techniek van de gasten iets beter, wat tenslotte tot 't winnende doelpunt voerde. De strijd begon met een fel of fensief van de thuisclub, .wat evenwel maar kort aanhield, want de achterhoede Den Bakker en De Rooij bleek in goede vorm te zijn, terwijl ook doelman v. d. Kóoij in goede vorm was. Spoe dig kreeg de strijd een vrij gelijk opgaand karakter met sterk wis selende kansen, waarbij echter het schot faalde, zowel bij de aanval van de thuisclub als die van de bezoekers. De rechtsbui ten Feller schoot eenmaal tegen de staander, de linkshalf Smit van de thuisclub liet „een kans van de dag" onbenut. En zo bleven de kansen wisselen tot de rust, die met blanke stand inging. Na de hervatting bleek de wind in niet geringe mate te zijn toegenomen die de bezoekers toen in de rug hadden, terwijl de techniek van hen steeds beter werd. Spoedig forceerden zil eni- [e hoekschoppen, midvoor Bos Kopte tegen de lat, doch door het goede werk van Van Oosterom en Van Kouwen in de verdedi ging bleven ook nu treffers uit. Holland deed enkele goede aan- Ned. dames blijven winnen Het Nederlands dameshockey elftal heeft in het internationaal tournooi te Folkestone met 50 van Zwitserland gewonnen. Ierland behaalde een 21 zege op Nieuw Zeeland; Frankrijk ver sloeg Oostenrijk met 30 en Zuid Afrika bezorgde Schotland het eerste verlies. (41). De Nederlandse overwinning op Zwitserland werd even gemakke lijk behaald als de cijfers aandui den. Gedurende meer dan dne: kwart van de wedstrijd, die bij een zomertemperatuur werd ge speeld, was Nederland in de meer derheid, En de score zou nog spre- kender zijn geweest als de beide binnenspeelsters in de voorhoede van alle kansen hadden geprofi teerd. vallen, kreeg eveneens enige kan sen, maar ook deze konden niet worden benut. Zeven a acht mi nuten voor het einde viel de be slissing: midvoor Bos plaatste het leder goed naar linksbinnen De Flart, die keurig inschoot, on houdbaar voor Van Driel (01). De thuisclub deed nog enige fa natieke pogingen om tot de ge lijkmaker te komen, doch dit ge lukte niet en de stand bleef on gewijzigd. Wat Hollandia betreft, deze had had nogal wat wijzigingen in de ploeg. De Jager moest wegens dienstplicht verstek laten gaan waarvoor Feller meespeelde, ter wijl Oerlemans zijn plaats moest afstaan aan P. Hes. Swinkels had men als linksbuiten opgesteld. Een en ander was oorzaak, dat het bij Hollandia niet wilde vlot ten. Toen na rust Swinkels weer in de halflinie terug kwam, ging het beter en was de schakel tus sen achterhoede en aanvalsquin- tet weer hersteld. Direct nadat Berdos aftrapte nam Meervogels door open en technisch spel het heft in handen, Dank zij het spectaculaire optre den van keeper Leyen hadden de aanvallen van Meervogels geen succes. Toen Berdos' verdediging als een kaartenhuis ineen viel scoor de Wijngaarde in de 21ste minuut. Op het middenveld toonde M. Thomas zich de drijfveer van de aanvallen die door de weinige onderlinge samenwerking der gastheren op niets uitliepen. Tot dat een misverstand in de ach terhoede van de gasten Van Die pen de kans gaf de stand op ge lijk niveau te brengen. In de tweede helft zagen de toeschou wers een vlug en vurig spel. Tij dens een critiek moment wist De Maar de bal met een zwe vende kopbal nog te verdrijven. De Meervogels, die technisch be ter waren, slaagden er pas 4 minuten voor het einde in de balans in hun voordeel te doen uitslaan. Ten slotte nog de opmerking gegeven, dat de Meervogels te open speelden en Berdos door vlug spel niet te onderschatten was. De uitslagen van de gehouden draverijen te Alkmaar luiden: Victorie-prijs: le afd. 1 Reve de Sophia (N. J. Bloemsaat) tijd 3.03.4 1.31.7; 2 Racket (B. U. de Jong). 3 Querida Detvile (J. van Leeuwen Jr). Tot. w.: f 3.90. pi. f 2,—, f 1.70, f 4.40. gek. f 8.80. cov. f 3.90, Victorie-prijs, 2e afd. 1 Reve d'Or B (J. M. v.d. Berg) 3.11 1.33.6. 2 Rosa Dear (P. A. Stroo- per). 3 Rose Bond (J. Zuyder- duin). Tot, w.: f 2.40, pi. f 1.40, f 2.30, f 1.90. gek. f 9.90. cov. f 11.60. Alkmaars Ontzetprijs: le afd.: 1 Qui Peter (S. B. Bos) 3.06.6 1.31.5. 2 Patrijs S (N. Heskes). 3 Rethy Hollandia (W. H. Geer- sen). Tot. w.: f 27.10, pi. f 3.40 f 1.40, f 1.30, gek. f 7.cov. f 2.90. Willem van Oranjeprijs: 1 Öost- star (J. J. Korver) 3.5.1 1.26.9. 2 Overste van Fresena (W. L. A. Koehler). 3 O. Mc Gregor (W. G. Ysseling). Tot. w.: f 4.pi. f 1.70 f 2.20, f 2.70, gek. f 9.20, cov. f 8.80. Jacob Kabeljauw-prijs: 1 Paul B (J. M. v.d. Berg) 3.30.8 1.30.1, 2 Querie (F. J. Arzbach). Dead heat: 3 R. Petrosia (A. S. Tesse- laar). 3. Padua (J. B. v.d. Veen). Tot. w.: f 5.80, pi. f 1.70. f 2.—. f 1.90, f 1.90, gek. f 2.90, cov. f 7.00. Dirk Duivel-prijs le afd.: 1 Our Volann (J. van Leeuwen Jr) 2.59 1.27.7, 2 On of Eve (W. J. A. van Schijndel). 3 Norma Shearer (J. Roodenburg). Tot. w.: f 3.70, pi. f 1.30, f 1.60. f 3.gek. f 7.50, cov. f 3.10. Dirk Duivel-prijs, 2e afd.: 1 Quichotte (IJ. van Dooyeweerd) 2.56.4 1.26.5. 2 Pepsi Cola (J. van Leeuwen Jr). 3 Quick Star (P. Heynen). Tot. w.: f 3.10, pi. f 1.50. f 1.70, f 2.—. gek. f 7.60. cov. f 6.10. Dirk Senoy-prijs: 1 Nike van Hollo (N. Oosting) 3.21 1.25.9. 2 Marry Simons (J. Hart). 3 Ne- metor B (B. U. de Jong). Tot. w.: f 5.—. pi. f 2.10, f 5.70. f 1,70. gek. f 22.20, cov. f 43.80. Acht October-prijs: 1 Olivier B (J. M. v.d. Berg) 3.21 1.25.9. 2 Over Again (M. Rozema). Totale omzet f 118.424,50. Pool Sidlo gooit speer 80.15 meter ver Janusz Sidlo (Polen) bereikte tijdens wedstrijden te Jena bij het speerwerpen een afstand van 80.15 meter, slechts 26 centimeter minder dan het wereldrecord, dat op het ogenblik op naam staat van de Amerikaan Bud Held. Dirkshorn en K.S.V. deelden Een tegen twee is altijd een verwoede strijd, want beide kans paarden zijn natuurlijk tuk op de leiding. Veelal eindigt zo'n kamp ook in een gelijk spel Ook hier. Beide ploegen zaten direct fel op de bal. Langzaam maar zeker wist de thuisclub een licht over wicht te bereiken. De score kwam echter aan de andere kant. De KSV'ers voerden met groot vertoon een aanval uit die hen meteen al succes opleverden. De kogel die afgevuurd werd was voor de O'horn keeper te mach tig (0—1). Het was echter spoedig gelijk. De thuisclub kwam massaal op zetten en voerde met grof geschut de stand in het gelijke (1—1). Voor de rust wisten de gasthe ren nog eenmaal te scoren. Na de thee ging KSV hard vechten om toch maar zijn kop positie te handhaven. Na vele vergeefse pogingen gelukte het hun toch eindelijk om de gelijk maker te scoren en daarmee weer een kostbaar punt in de wacht te slepen (22), Grote zege van Hongarije op Tsjecho-Slowakije Met 51 werd het Tsjechische elftal in het legerstadion van Praag vóór een publiek van. 50.000 toeschouwers door Hongarije ver pletterd, een score, welke nog hoger zou zijn uitgevallen, indien de Hongaarse voorhoedespelers rpeer van de geboden kansen gebruik hadden gemaakt. Met rust leidden de Hongaren met 41. Over het- algemeen demon streerden de gasten een technisch hoger staand spel dan de Tsje chen, die voor het doel van de tegenstanders vaak aarzelden en lang zo agressief niet speelden als hun. tegenstanders. Denemarken verpletterde Finland in Kopenhagen De interlandwedstrijd Denemar kenFinland is gisteren te Ko penhagen door Denemarken met 61 gewonnen. Er waren 35.000 toeschouwers. Rusland weet niets van MacLean MOSKOU, 4 Oct. Het Russi sche weekblad „New Times" be toogt in een artikel, dat de ver dwijning van mevr. MacLean en van de twee Britse diplomaten Donald MacLean en Guy Burgess „met de Sovjet-Unie in generlei verband staat", (Advertentie) DINSDAG 6 OCTOBER 1953 HILVERSUM I. 402 m. 7.00— 24.00 KRO. 7.00 Nws; 7.10 Gram; 7.15 Gram; 7.45 Morgengebed en lit. kal; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram; 9.00 V. d. vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 „Lichtbaken"; 10.00 V. d. kleuters; 10.30 Gram; 11.00 V. d. vrouw, 11.30 Schoolradio; 11.50 Als dè ziele luistert; 12.00 Angelus; 12.03 Gram; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Lunch- conc; 14.00 Gevar. progr; 14.50 Kamermuz; 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 V. d. zieken; 16.30 Ziekenlof, 17.00 V. d. jeugd; 17.15 Felicita ties v.d. jeugd; 17.45 Regerings- uitz.: Mr. H. Pos: „Het toneel in Suriname"; 18.00 V. d. jeugd; 18.20 Sportpraatje; 18.30 R.V.U.: Dr. C. J. Schuurman: „Ons dagelijks le ven en de werkelijkheid"; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.15 „Uit het Boek der Boeken"; 19.30 Gram; 20.05 De gewone man; 20.30 Pi anorecital; 20.55 „Ken een haan een ei liggen"; 21.10 Alt en piano; 21.35 „Ouders en kinderen," caus; 21.50 Kamerorkest; 22.15 Strijk- kwart; 22.40 Gram; 22.45 Avond gebed en lit. kal; 23.00 Nws; 23.15 24.00 Syrtlph. órk. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws; 7.10 Gram; 7.15 Gymn; 7.30 Gram; 7.90 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.45 Orgelconc; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.30 V. d. huisvr; 9.35 Gram; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 V. d. zieken; 11.30 Pianoconc; 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 V. h. platteland; 12.40 Twee Piano's; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram; 13.20 Metropole Ork.; 14.00 Amerikaanse muz. kaleidos- coop; 14.30 Gram; 14.40 Schoolra dio; 15.00 Gram; 15.15 V. d. vrouw 15.45 Gram; 16.30 V. d. jeugd; 17.30 Gram; 17.50 Rep. of gram.; 18.00 Nws; 18.15 Pianospel; 18.30 Mil. caus.; 18.40 Lichte muz; 18.55 „Paris vous parle"; 19.00 V. d. kleuters; 19.05 Koorconc; 19.30 Blaaskwint; 20.00 Nws; 20.05 Ge- var. progr.; 21.15 Lichte muz; 21.35 Meded.; 21.40 Lichte muz.; 21.50 Tiroler muz; 22.20 Gram.; 22,30 Buitenl. overz.; 22.45 Gram; 23.00 Nws; 23.15 .New York calling"; 23.20—24.00 Gram. TELEVISIE-PROGRAMMA'S DINSDAG 6 OCTOBER 1953 K.R.O.: 20.15—21.45: 1. Gasten boek; 2. Weerber.; 3. „Van kristai tot juweel", de wonderwereld der mineralen; 4. „Le Serpent d'Or", televisiespel. (Van onze verslaggever). UTRECHT, 4 October. Het in innerlijke waarde mooiste on derdeel der tweedaagse viering van het diamanten feest der Utr. Dioc. K.A.B. was toch wel de Pontificale Hoogmis, Zondagmor gen in de St. Angustinus kerk te Utrecht gecelebreerd door Z. Ëxc. mgr. dr.B. Alfrink, waarin de aartsbisschop-coadjutor God heeft Willen vragen dat Hij aan de bond wijsheid mag geven om, in samenwerking met de andere standen te blijven werken aan een homogene christelijke maatschap pij, want „wat Nederland nu zeer van node heeft, is het beeld van een eensgezinde katholieke sa menleving, waarin allen de plaats vinden, die hun toekomt en in de gegeven economische omstandig heden mogelijk is", zoals monseig neur Zaterdagmiddag in zijn toe spraak uiteenzette. En Z. Ec. voegde er nog aan toe: „Het gaat hier niét om een dracht die macht maakt, maar om een eendrachtige gezindheid, die een demonstratie is van de kracht der principen, waaruit wij leven". En minister Suurhof, verklaarde op de plechtige zitting in Tivoli o.a., dat volk en regering reden hebben tot dankbaarheid om het bezit van een vakbeweging, die kan en wil medewerken aan op lossing van de problemen. De verbondsvoorzitter J. A. Middelhuis liet daar later enige indrukken op volgen. „Wat gaat het toch merkwaardig in ons land, als er moeilijkheden zijn, kunnen wij in alles samenwerken, maar zo gauw het weer iets beter wordt lojjen de onderhandelingen vast. Bij een geringe loonsverhoging ziet men 's lands ondergang al weer...." (Daverend applaus). Met een officiële ontvangst in de prachtige trouwzaal van het Utrechtse stadhuis zijn Zaterdag middag de feestelijkheden begon nen; terwijl de bondsvoorzitter de heer Joh. Zwanikken tot aller spijt verstek moest laten gaan in ver band met een recente operatie, zodat secretaris A. H. v. K.onings- bruggen dezer dagen de officialia te vervullen had, verklaarde Utrechts burgemeester in een te rugblik op het verleden, verbaasd te zijn over de ongelofelijke groei, sinds 60 jaren. Nooit is uw bewe ging, aldus spreker, een youyeuse- kindje geweest, altijd is zij ge steund geworden door Pauselijke encyclieken, terwijl kunde, in zicht, een warm hart en sociaal gevoelen bij mannen als dr. Schaepman en mgr. Ariëns de maatschappij oprecht gediend hebben, evenals mgr. Poels in de mijnstreek. Nadat enige verversingen waren gebruikt, werd de aandacht ge schonken aan het défilé van een aantal kajotters met muziek en vaandels, waarna men zich pre pareerde op de grote herdenkings bijeenkomst in de grote zaal van i Tivoli. Daar heeft men meer dan drie uren naar toespraken geluisterd, toneelbeelden aanschouwd, vocale en instrumentale muziek aan hoord (van K.A.B.-koor en St. Caecilia-harmonie) en geconsta teerd, met hoeveel loyaliteit men ook heden ten dage nog geschen ken kan aanbieden, zoals het ge denkboek van Jos. Veldman en Joh. Zwanikken, aan mgr. J. G. v, Schaik opgedragen. De offerte van een nieuwe bondsvlag, die direct daarop gewijd werd door de geestelijk adviseur, rector J. Doesburg, en het grote geschenk, een bedrag van f 38.000, bestemd voor de uitbouw van „Mooi Gaas- terland". Tót degenen, die op dit samen zijn speciaal begroet werden, be hoorden Z. H. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor (eerst in de loop van de bijeen komst gekomen), mgr. J. G. v. Schaik, geestelijk adviseur van de K.A.B., mgr. dr. J. Geerdinck, offi cinal van het Aartsbisdom, minis ter Suurhof, de Commissarissen van de Koningin in de provincies Utrecht en Overijsel, de heren J. A. Middelhuis, voorzitter der K.A.B. en H. E. Nijkamp, ou-d- bondsvoorzitter. En direct aanslui- I p tend op het openingswoord van de heer G. v. d. Boogaard (Utr. afdeling), zag men de toneelgor dijnen vaneen gaan, terwijl een kleurige groep vendelzwaaiers uit Gendt het podium vulde, van wie er een gedurende enkele minuten prachtige demonstraties gaf, ge volgd door het optreden van de Larense dansgroep. BOUWNIJVERHEID IN MIDDENMEER MIDDENMEER. Wederom ziin vijf woningen klaar geko men en hêeft reeds de sleutel- uitreiking plaats gehad. Ook de andere zestien woningen aan het Schoolpad schieten al aardig op, Aannemer Kingma heeft reeds de spanten geplaatst. Oók de wonin gen aan de Breestraat schieten al flink op en zullen zeker over enkele maanden opgeleverd kun nen worden. Inmiddels is men weer met de fundamenten van andere woningen begonnen. Ook de katholieke kerk heeft al een aanzienlijke hoogte bereikt en Spoedig zullen de muren op de vereiste hoogte ziih, zodat met de gewelven begonnen kan wor den. Kunt U ze vinden, de punten van verschil in deze tekeningen7 Ook bij het vloei dat U bij Uw shag neemt, is op letten geboden. Want bij sigarettenvloei zijn er veel belangrijker verschilpunten I 3 Punten, die van grote invloed zijn op de kwaliteit van Uw sigaret! De 3 kwaliteitspunten van Mascotte, het vloei dat beter rolt, beter plakt en beter brandt I Limmen en Schagen hebben na een spannende strijd de punten gedeeld, Limmen heeft echter de beste kans op de overwinning ge had, gezien het aantal schietkan sen, doch ze was zeer onfortuin lijk. Reeds na 10 minuten spelen wist Limmen de leiding te nemen, toen de actieve van Wonderen met 'n strak schot keeper Schuit het nakijken gaf, 10. Gesteund door de wind was Limmen meer in de aanval, maar de beslissende stoot ontbrak. Schagen wist zich echter van de druk te ontdoen, en de aanvallen gingen over en weer, waarbij de aanvallen van de gasten gevaarlijk waren, uit een hiervan kreeg Schoorl een schietkans, welke hij prompt be nutte en met het prachtige doel punt was het 11. Na de rust werd er, met een dominerend Limmen, een felle strijd om het winnende doelpunt geleverd. De ene aanval na de andere rolde op de Schager veste af. Was Limmen fortuinlijker ge weest, dan waren er zeker enige doelpunten gemaakt. Na een half Geen revanche te Antwerpen In het sportpaleis heeft Arie van Vliet Zaterdagavond ander maal zijn huidige suprematie be wezen met een zege in het sprint nummer waaraan ook Harris, Sacchie, Derksen, Gosselin en Logney deelnamen. Van Vliet sloeg Harris in de finale, de laatste 200 meter rijdend in 11.6 sêc. Tegen Gosselin had hij in zijn halve finale 11.8 sec. voor de 200 meter genoteerd. Derksen werd vijfde in het eindklassement. uur spelen werd Limmen terug gedrongen en nam Schagen het spel in handen. Uitstekend voor hoede-spel stelde de verdediging van Limmen voor lastige proble men, maar het ging hun goed af. Ook keeper Haanraads moest al zijn kunnen tonen bij een kopbal van Schoorl. Even later werkte hij een vliegend schot van Winkel corner. Doelpunten bleven echter uit. In een goed gespeelde wedstrijd heeft West-Friezen de punten weten te behalen en verdiend! Eerst zag men een gelijk opgaan de strijd met wisselende kansen. Het duurde tot 30 min. na de aanvang voordat Schouten voor de West-Friezen bon doelpunten. Wel kwam RKVVS af en toe nog eens voor doel, en kregen een paar corners te nemen, maar Voor, maar die kon het niet bol werken tegen spil Duives. Een kwartier na rust was het alles W.-Friezen wat de klok sloeg. Van Baar was niet gelukkig met zijn schoten, want weer moest de paal redding brengen. Na een mooi opgezette aanval vanaf het middenveld, ging de linksbuiten alleen op het doel af en wist er met een beheerst schot 20 van te maken. In deze stand kwam geen verandering meer. De najaarskeuring te Schagen SCHAGEN. Ter aanvulling van ons verslag van de najaars keuring te Schagen zij nog mede gedeeld, dat bij de 3-iarige paar den van het Gelderse type een 2a-premie werd toegekend aan Olgina, eigendom van de gebr. Broers te Benhingbroek. Adver'entie) c.tf VIERDE VELSER PONT UIT DE VAART IJMUIDEN. De dienst Rijks- stoompontveren van de Rijks waterstaat heeft verklaard zich genoodzaakt te zien de vierde Velser pont, die gedurende de zomermaanden de verkeerspro blemen bii de passage van het Noordzeekanaal te Velsen hielp oplossen, met ingang van 9 Oc tober uit de vaart te nemen. Dit besluit is voor een deel veroor zaakt door de omstandigheden, dat het pontmateriaal van de dienst reeds sinds de zesde April van dit jaar onafgebroken aan het werk is geweest, waardoor men geen enkele grote reparatie heeft kunnen doen uitvoeren. Geen enkel schip heeft in die tijd gedokt en er konden evenmin ketels gekeurd worden. De pont van het veer bij Buitenhuizen is bijvoorbeeld dringend aan een grote beurt toe. De buitendienst stelling van de vierde pont duurt tot nader order, zo is van de zijde der Rijkswaterstaat medegedeeld. UIENUITVOER NAAR DUITSLAND 's GRAVENHAGE. In ver band met grote aanvoeren van uien van eigen bgdem heeft de Duitse overheid de invoer van uien tot 1 December verboden. Voor de Nederlandse uien is een uitzondering gemaakt. Van half tot eind October mogen 2000 ton en in November 4000 ton Neder landse uien naar West-Duitsland worden geleverd. Dit contingent van 6000 ton is aanzienlijk lager, dan dat uit de zelfde perioden van vorige jaren. Landbouwonderwijs in de Wieringermeer MIDDENMEER. Maandag 5 October begint in de Wieringer- meerschool in Middenmeer weer de eerste jaarscursus voor land bouwonderwijs. De cursus is voor allen, die voor 1 October vijftien jaar geworden zijn toegankelijk. In Slootdorp begint dezelfde cursus met zijn tweede leerjaar. „Geef mij uw hand" MIDDENMEER. De K.A.B.- toneelvereniging in de Wieringer meer heeft het plan om op Zon dag 18 October in hotel Smit te Middenmeer het toneelspel op te voeren van W. Dumont. ge titeld: „Geef mij uw hand. Waren de vorige opvoeringen meer in het komische genre, thans heeft men een meer tra gisch spel gekozen dat laat zien, dat het leven ook harde kanten heeft. Het zal zeker veel toneel liefhebbers naar hotel Smit trek ken. VERMISTE JONGEN IN EEN KOFFER LEEUWARDEN. In de nacht van Zaterdag op Zondag is omstreeks 1 uur door de po litie de 11-jarige zoon van een ■bëWoner uit: de Warmoezenier- straat alhier slapende in een dichte kofferkist gevonden op een terrein aan de Greunsweg alhier. De vader van de jongen had bij de politie aangifte gedaan van vermissing van zijn zoon, die des middags om 1 uur per fiets de ouderlijke woning had verlaten en Zaterdagavond nog niet terug was. De jongen kon geen verkla ring geven van het feit hoe hij in de kist terecht is gekomen. DE KINDERAFTREK 's-GRAVENHAGE. In ant woord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamercommissie n.a.v de wetsontwerpen tot belas tingverlaging heeft de Minister van Financiën thans medegedeeld dat hij het beslist oneens is met de opmerking in dit verslag, als zou het huidige systeem van kin deraftrek uitermate willekeurig zijn. De Minister is wel degelijk van mening, zo zegt hij, dat het huidige stelsel valt in de gedach- tengang, dat de kinderaftrek wordt gezien als een verlengstuk van het noodzakelijke levenson derhoud voor de belastingplich tige en zijn echtgenote. Een detective-verhaal uit het Engels vertaald Maar had Selford aan die mil- lionnair het adres gegeven? Burke zocht in het telefoon boek het nummer van het hoofd kantoor en draaide de aanslui ting. „Met New Scotland Yard. Wilt u even een grondig onder zoek instellen of en hoe dikwijls er vandaag bij u geïnformeerd is, ten eerste naar het nummer van het lot, waarop de hoofdprijs viel; ten tweede naar de agent bij wie dit nummergekocht werd?J-a, het is van het hoogste belang. En dan nog iets: Wilt u mij ogenblikkelijk waar schuwen als het lot ter uitbeta ling wordt aangeboden?Dank U!" Hij moest nu even afwach ten, wat het hoofdkantoor hem mee zou delen. Ondertussen belde hij De Megaphoon op en vroeg Tom Bowler te spreken. „Ja, met Bowler? Hier Bur ke. Zeg Tom, kun je je nog let terlijk herinneren wat Selford door de telefoon tot je zei?" „Letterlijk is nog al veel ge vraagd, maar ik zal het probe ren. Precies vijf minuten voor twaalf ging de telefoon. Een ho ge, herhaaldelijk overslaande stem, tamelijk zenuwachtig, vroeg: „Is de heer Penner daar?" Ik antwoordde: „Het spijt me maar Penner is niet hier. Wie is U?" Hij antwoordde, „Hier is Sel ford. Wat ontzettend jammer! Ik moet hem hebben, want op zijn lot is de 100.000 gevallen." Ik zei nogmaals dat het mij speet en gaf hem de raad het •eens bij jou, bij inspecteur Burke te proberen. Dat was alles." „Dank je", zei Burke, die alles gestenografeerd had „Heb je Penner al gespro ken?" vroèg Tom. „Ja, en je hoeft niet bang te zijn, dat hij de eerste tijd weg gaat." „Dat weet ik. Hij was juist hier. Hij wil die twee moorden i eerst opgehelderd hebben. Hij heeft hem beloofd, niet eerder weg te gaan, of hij moet dit mysterie tot klaarheid gebracht hebben. Anders nog iets?" „Neen, dank je voor je ïn- i lichtingen." i Even later belde het hoofdkan- 1 toor van de loterij terug „Inspecteur Burke, ik kan j u mededelen, dat behalve de normale 'inlichtingen van onze agenten, slechts één particulier, mijnheer Penner van de Mega phoon, geïnformeerd heeft naar het nummer van het winnende lot. Die doet dit altijd bij iedere trekking. Een informatie bij welke agent dit lot gekocht .is, is ze-er zeker niet door een vreemde geaaan. Tenslotte, heeft tot nog toe me-, mand het lot aangeboden Zodra du geschiedt, zullen wij u ogen blikkelijk waarschuwen." Burke bedankte en hing de haak weer op. Het mysterie werd duisterder. Hoe kon dan in 's hemelsnaam die millionnair weten, dat het win nende lot in het rayon van Sel ford gevallen was? En hoe kwam hij dan aan de naam en het adres van Penner? En waarom werd dan daarna Joe Hardy vermoord? Burke kreunde en stond op. Het was om hopeloos gek te wor den. Hij keek op zijn horloge. Zes uur! Het zou wel nacntwerk worden. De rapporten zouden on derhand binnen komen lopen. Hij begaf zich naar Hoofdcom missaris Wrokkel en stelde hem van zijn laatste overpeinzingen en nasporingen op de hoogte. Toen hij uitgesproken had, 2ei Wrokkel: „Het is een vreemde ge schiedenis. Een paar dingen vra- 1 gen om een verklaring. Zowel Bowler als jij constateerden, dat Selford tamelijk zenuwachtig was. Waarom? Dit kan natuurlijk geweest zijn, omdat het ook voor een loterij-agent een he,e sen- j satie is, wanneer de hoofdprijs I valt op een lot, dat door hem is verkocht. Maar het is ook moge lijk, dat er een andere grond voor zijn opgewondenheid was. En dat j brengt mij vanzelf tot de vol- I gende vraag: Heeft hij alleen maar aan Jim willen mededelen, dat de hoofdprijs op zijn iot was gevallen? Of had hij nog een an- deze belangrijke mededeling voor hem? Op de eerste plaats moet er uitgezocht worden, wie die gek is geweest, die dat lot gekócht heeft voor 100.000 pond. Of was het misschien helemaal geen gek en ligt er aan dit alles een lugubere bedoeling ten gronde? Kan Pen ner niet de minste aanduiding geven? Heeft die Joe Hardy niets losgelaten, waaruit men tot de identiteit van zijn opdrachtgever kon komen?" „Ik heb Jim hierover nog niets gevraagd. Zo gauw hij komt, zullen we hem erover uit horen. Zij behoefden niet lang te wachten, want een ogenblik la ter kwam Jim binnen. Na de begroeting zetten zij zich neer en Jim haalde zijn blocnote te voorschijn. „Volgens mij", zei hij. „is -het van het grootste belang om te achterhalen, wie dat lot heeft ge kocht." „Tot die conclusie zijn wij ook gekomen", zei Burke „Heeft die Hardy niets gezegd, waaruit we kunnen opmaken, wie zijn opdrachtgever was?" „De enige aanwijzing, be- halve dat het een schatrijke vent I was, zou hierin kunnen bestaan, I dat het iemand kan zijn, die pas uit de koloniën is teruggekeerd. Hardy vertelde mij, dat hij eerst dacht, dat zijn opdrachtgever een j zonnesteek gehad moest hebben in de tropen. Hieruit zou men dus kunnen opmaken, dat die vent uit de koloniën kwam." Plotseling hield Jim op en keek Burke aan. Ook Wrokkel liet zijn hand, waarmee hij zijn sigaar naar zijn - mond had willen brengen, weer I terugvallen op tafel. „Perkins?" Hij zei het haast bits. Jim haalde zijn sohoouders op en zei: „Ik zal mij de eerste dagen bijzonder voor dit heer interes seren." Het was weer even stil. Toen zij Burke: „Er moet toch nog een ander in het spel zijn. Waarom zou Hardy's opdrachtgever hem ver moorden om het lot te bemach tigen, als Hardy het juist voor hem gekocht heeft? Dan moet er haast nog iemand anders zijn, die even begerig was naar dat lot en Hardy het lot afhandig maakte en hem vermoordde, voor hij het lot aan zijn opdrachtgever kon overhandigen!" Dit opende een nieuw gezichts punt en zij bleven zwijgend even nadenken. Toen zei Wrokkel: „Het kan ook zo zijn, dat er aan het kopen van dat lot een zo eigenaardige factor verbonden is, dat de koper het veiliger oordeel de, om zowel Selford als zijn be middelaar, Hordy, uit de weg te ruimen. En dan wil het mij voor komen, dat ook onze vriend Pen ner terdege uit zijn ogen moet kijken, omdat ook hij ten nauw ste met dit lot verbonden is." Jim sprong op „U bedoelt. „Juist, dat bedoel ik!", zei Wrokkel ernstig „Het wil mij voorkomen, dat jouw leven op het ogenblik geen cent waard is. Wel te verstaan, als het lot aan leiding is geweest tot die twee moorden!" Jim liep met de handen in zijn zakken de kamer op en neer. Zijr, hersens draaiden op volle toeren „Wat raadt u mij aan?" vroeg hij tenslotte aan Wrokkel. (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7