Egypte bereidt zich voor op grote bevrijdingsoorlog Atoom-impasse op handen tussen de V.S. en Rusland? Britten beschuldigd van gebrek aan goede wil Nationale gebedsactie Door zelf-gemaakte bom gedood Stabilisatie van de betrekkingen mogelijk Arbeidersapostolaat kan tot dwalingen voeren Dagblad voor Alkmaar en omgeving Telegrammen van protest Britse troepen naar Guyana Boerderij afgebrand Vaticaan dankt Nederland Rondom de ontruiming van de Suezkanaalzone Vrijdagavond: meteorenregen Oproep van K.A. in Nederland voor Kardinaal Wyszinski Explosie te Hollandscheveld Extra televisie- iiitzendiiigen Havenstaking V.S. ten einde Kardinaal Feltin belicht probleem der priester-arbeiders Nieuw voorstel van het Westen NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, lnelnaief Incasso. Advertentie-tarief per editie 10 ct per mm, mlnlmnm 2,50; In alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Blj contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credletbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagem, Ged. Gracht 39, teL 459 K 2249. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Dinsdag 6 October 1953 - 49e Jaargang Nummer 12900 CAIRO. 5 Oei. Vice-preinier Gamel Abdel Nasser lieeft vandaag Groot Brittannië beschuldigd met opzet de be reikte overeenstemming over fundamentele kwesties be treffende de ontruiming van de Suez-kanaalzone weer qp losse schroeven gezet te hebben. Hij dreigde, dat de onderhandelingen afgebroken zullen worden, indien Groot Brittannië geen blijk geeft van goede wil. Nasser zei, dat de Egyptische onderhandelaars het hoofd van de Britse delegatie, Sir Brian Robert son,. duidelijk hadden laten weten, dat indien GrootBrittannië niet onomwonden antwoordt op de Egyptische eisen de besprekingen afgebroken zullen worden. „Wij kunnen ons bij dit gedraal niet biijven neerleggen" verklaarde Nasser, Het krachtige Egyptische stand punt vond zijn weerspiegeling vandaag in veel diplomatieke activiteit. Egypte heeft Robertson laten weten dat het duidelijke voorstel len van hem verwacht op de ko mende informele vergadering, welke nu voor Woensdag vastge steld is. „Wij willen duidelijke voorstellen of anderszo be- toógïfg" Nasser. Gevraagd naar wat hij bedoelde met „of anders", zei Nasser. „Wij bereiden ons op energieke wijze voor en mobiliseren onze hulp middelen en ons mensenreservoir voor de grote bevrijdingsoorlog. Ir, elke stad en dorp zijn nu militaire opleidingskampen. Het aantal vrijwilligers neemt elke dag toe. Stromen wapens en mu nitie komen ondanks de Britse manoeuvres om ons de toegang tot de internationale wapenhandel te beletten gestaag naar Egypte. Er zijn gelden uitgetrokken om de voorbereidingen nog meer te versnellen. De plannen om de economische en bevoorradings moeilijkheden te overwinnen, wel ke zouden kunnen voortvloeien uit een gevecht met Groot Brit tannië zijn zorgvuldig opgesteld en aan de uitvoering wordt de hand gelegd". Nasser zei, dat elke mogelijk heid gewogen en onderzocht is. Egypte zal zeer spoedig militair in staat zijn om zijn „bevrijdings veldslag" te voeren. Nasser zei overigens blij te zijn, indien een bevredigende en vredelievende oplossing gevonden wordt. Ginette Cohen uit het ziekenhuis OXFORD. Ginette Cohen, het zesjarige Italiaanse meisje, dat met een kogel in haar hoofd uit Cairo -naar Londen gevlogen is, zal vandaag uit het ziekenhuis ontslagen worden. Zij gaat goed vooruit en herstelt buitengewoon. 's-GRAVENHAGE, 5 Oct. Op de avond van 9 October 1933 werd Europa verrast door een grote sterrenregen. Er waren ongeveer een uur lang tientallen vallende sterren per minuut te zien. In de nacht van 9 op 10 Oct. 1946 herhaalde zich dit verschijn sel, zij het wat minder intensief. Op grond van berekeningen wordt de sterrenregen dit jaar in de avond van Vrijdag 9 Oct. waarschijnlijk vrij laat terugverwacht. Het is mogelijk, dat het aantal meteoren'weer zo groot zal zijn als de vorige ma len. Het is echter ook denkbaar, dat er niet meer dan één of twee meteoren per minuut te zien zijn. In ieder geval is de kans op een bijzonder verschijnsel groot. Wie zich die kans niet wil laten ontgaan, houde Vrijdag 9 October van tijd tot tijd de hemel in het oog. Men kan de wetenschap van dienst zijn, door de aantallen meteoren per vijf minuten te tellen, en de resul taten te zenden aan de werk groep meteoren, Sterrenwacht, Utrecht. Wie een fototoestel be zit, kan de meteoren trachten te fotograferen. Bij grote aantallen meteoren is ieder camera bruik baar. Ook foto's zijn van groot wetenschappelijk belang. Grotere Nederlandse bijdrage voor Technische V,N.-hulp NEW YORK Nederland heeft besloten zijn bijdrage aan het V.N.-fonds voor technische bij stand met 50 procent te vergroten. De Nederlandse afgevaardigde de heer G. J. N. M. Ruygers deelde Maandag in de economische com missie van de Alg. Vergadering mede, dat de Nederlandse bijdrage zal worden vergroot van 400.000 tot 600.000 dollar. HEEMSTEDE, 5 Oct. In verband met de zware be proeving, die de Katholieke Kerk van Polen heeft ge troffen, met name door de arrestatie van Stephanus Kardinaal Wyszinski, de Primaat van Polen en aartsbis schop van Gnesen en Warschau, heeft de Katholieke Actie in Nederland speciaal in de Octobermaand een gebedsactie aangekondigd en een bijzonder gebed voor kardinaal Wyszinski samengesteld, waarvan de tekst voorzien van foto door het gehele land is verspreid. Mede in verband hiermede heeft de Katholieke Actie de sociale organisaties, de vrouwen- en .jeugdbeweging en de godsdien stige verenigingen uitgenodigd hun plaatselijke afdelingen aan te sporen, hun gevoelens van aan hankelijkheid te doen blijken te genover Z. H. de Paus en tegen over het Hoogwaardig Pools Epis copaat en door middel van pro testtelegrammen en de Poolse ge zant in Nederland haar afkeuring te doen blijken. De Katholieke Actie heeft in verband met de recente gebeurte nissen in Polen het volgend tele gram aan de Paus gezonden: „De Katholieke Actie in Neder land diep geschokt en veront waardigd over de arrestatie van Stephanus Kardinaal Wyszinski, betuigt haar gevoelens van diep medeleven en trouwe aanhanke lijkheid aan U Heilige Vader. W.g. Teilegen, voorzitter; Die- penbrock, secretaris". De Katholieke Actie heeft bo vendien aan de Poolse gezant te Den Haag, Tadeisz Findzinski, het volgend telegram gezonden: „Katholieke Actie in Nederland diep geschokt door arrestatie van Stefanus Kardinaal Wyszinski, protesteert namens al haar leden tegen deze heiligschennende daad". Bij de grote protestactie, in de gehele vrije wereld, losgeslagen door de inhechtenisneming van Stefanus kardinaal Wyszinski, primaat van Polen, heeft ook de wereldbond van Katholieke Vrou wen zich aangesloten. In drie te legrammen, resp. aan Paus Pius XII, Mevrouw Vijapa-Lakshmi- Pandit, presidente van de assem blee der Verenigde Naties en ten slotte aan Charles Malik, presi dent van de Commissie voor de rechten van de mens, protesteert zij namens 36 millioen leden uit alle werelddelen tegen deze on rechtmatige arrestatie, die zij een grote schending van de mense lijke rechten en een diepe beledi ging voor de Kerk acht. Tsjechische soldalen naar de kolenmijnen WENEN. De Tsjechoslowaak- se minister van Defensie, dr. Alexej Cepicka heeft vandaag openlijk toegegeven dat Tsjechi sche soldaten gemobiliseerd wor den om in de nationale kolenin- dustrie te werken. Géén manoeuvres .LONDEN, 5 Oct. (A.P.). Britse oorlogsschepen en troepen zijn op weg naar het rusteloze Brits Guyana, waar de Britse gouver neur er over zou denken de linkse regering op straat te zetten. Officieel worden deze stappen beschreven als voorbereidingen voor vlootmanoeuvres die op 8 October zullen beginnen. Maar regeringswoordvoerders hebben hier in particuliere ge sprekken verklaard, dat-de trans porten bestemd zjjn om de gou verneur sir Alfred W. L. Savage steun te geven tegen zijn opstan dige, linkse ministers. Christchurchrace HILVERSUM, 5 October Onder voorbehoud dat het film materiaal tijdig arriveert zal de Nederlandse televisiestichting in een gezamenlijk programma op Donderdagavond 8 October van 23 uur tót 23.45 uur een film reportage geven van het vertrek der toestellen in de handicap-race naar Christehurch. Deze repor tage wordt voorafgegaan door een praatje van de heer C. A. Dries- sen, hoofd van het wetenschap pelijk bureau van de K.L.M., over de voorbereidingen van deze tocht. Vrijdag 9 October van 19.00 uur tot 20.00 uur, voorafgaande aan de uitzending van de V.P.R. O., vertoont de Nederlandse te levisiestichting filmmateriaal van het vertrek in de snelheidsrace. Zij zal dan tevens een herhaling géven van een filmpje over het vertrek van de toestellen in de handicap-race. Staking kostte 7Vi millioen dollar NEW YORK, 6 Oct. (Ass. Press) Aan de havenstaking in de V.S. die de scheepvaart aan de Oostkust vjjf dagen lang heeft verlamd is gisterenavond een eind gekomen. President Eisenhower paste voor de eerste maal sinds zijn ambts-aanvaarding de Taft- Hartley wet toe. Daarmee was de staking van de 60.000 havenarbeiders in 12 ha vensteden gebroken. In totaal hebben 100 schepen tengevolge van de staking stilgelegen. Zij heeft naar schatting 7.5 millioen dollar gekost. 1.5 millioen dollar per dag. Patrick Conelly, de vice pre sident van de stakende vakbond van havenarbeiders, heeft meege deeld, dat er te weinig tijd was om de mannen vandaag al weer aan het werk te krijgen. PRINS HARALD LID VAN EEN INDIANENSTAM Met veel ceremoniee is Prins Harald, d< toekomstige opvolgei van de Noorse troon door de Kraaienstam verheven tot lid, tei gelegenheid van dt eerste voorstelling in Noorwegen van de Pow Wows, een dans groep samengesteld uit leden van de Kraaienstam. Dez< stam leeft in een re servaat in Montana Het is het plan van dc Indianen ook ledei van andere koninklij ke families in Europe tot erestamleden U maken. ,,Old Cayote' overhandigt Prins Ha raid een kleine trom als teken van zijn lid maatschap van de Kraaienstam. De plechtigheid werd ge houden in de Ambas sade der V.S. te Oslo. (Van onze correspondent) HOOGEVEEN. De 21-jarige Vartinus Wildeboer, landarbeider te Hollandscheveld, is levensge vaarlijk gewond geraakt bij de ontploffing van een zelf vervaar digde bom. Zijn 16-jarig broertje, leerling ie klas van de openbare ULO- school te Hoogeveen, wilde in na volging van scheikundige experi menten op school een „grote" ontploffing teweeg brengen. Een mengsel van kalium-chloride, zwavel en houtskool werd daartoe samengeperst in een ijzeren buis, afkomstig van het stuur van een fiets. De buis werd in een bank schroef geplaatst om dichtgekne pen te worden. Toen de 16-jarige jongen zich even verwijderd had, draaide M. W. de bankschroef aan. De druk op het mengsel werd te groot en het zaakje sprong met een geweldige knal uit elkaar. M. W. kreeg de brokken tegen hoofd en borst en werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis in Hoo geveen gebracht, waar hij gister morgen is overleden. Hij was ge huwd en vader van een kind. WASHINGTON, 5 Oct. En kele vooraanstaande figuren, be last met het uitstippelen van de Amerikaanse buitenlandse politiek zijn van mening, dat er een atoom-impasse tussen de Ver. Sta ten en Rusland op handen is. Volgens hen kan dit leiden tot een stabilisatie van de betrekkin gen tussen de grote mogendheden en op die wijze bijdragen tot een vreedzamer verhouding, hoe pre cair ook. Op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is men er algemeen van overtuigd, dat de Russen met opzet onderhande lingen over Duitsland vermijden en dit nog maandenlang zullen volhouden. Men twijfelt eraan, of de communisten ernstig over het Verre Oosten willen praten, of schoon hun positie daar relatief sterker is dan die van de V.S. Een combinatie van de atoom impasse, mocht deze een aanvaard feit worden in de politiek der grote mogendheden, en genoemde diplomatieke reserve zal er mo gelijk toe leiden, dat de huidige stand van zaken bij de betrekkin gen tussen Oost en West bevroren raakt, zelfs zonder dat er formele overeenkomsten worden gesloten. 20-000 personen per jaar bewonderen in Dublin (Ierland) het „Book of Kells", een van de oudste Ierse manuscripten, beroemd als een van de mooiste handschriften ter wereld. Duizend jaar geleden werd het boek geschreven en versierd door Ierse monniken en sindsdien is het zorgvuldig bewaard. Thans heeft men besloten het boek opnieuw te doen in binden en laten schoonmaken volgens de moderne techniek. De vakman, die het boek zal inbinden en schoonmaken, toont eenbladzijde. Gezin van 20 personen dakloos HERPEN. In het dorp Her pen, gemeente Ravestein (N. Br.) is gisteravond brand uitgebroken in een boerderij, die bewoond werd door het gezin H. v. Gruns- ven, dat achttien kinderen telt. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar de boer derij is geheel uitgebrand. Een hooimijt, een landbouwschuur en de gehele landbouwoogst gingen eveneens in de vlammen op. De oorzaak van de brand is nog on bekend. Ziikl-Koreaans protest SEOEL. Zuid-Korea heeft een krachtig protest bij de neu trale terugzendingscommissie in gediend omtrent de behandeling van anticommunistische krijgsge vangenen, die niet teruggezonden willen worden. Op een vraag of de regering be reid is „Koreaanse vrijwilligers" te gebruiken om de Indische be wakingstroepen uit Korea te ver drijven zei de waarnemend mi nister van Buitenlandse Zaken, dat „het van de toekomstige acti viteit van de Indische troepen af hangt of wij enze geregelde strijd krachten al dan niet zullen aan wenden". Nu Rusland de waterstof-explo- sie kent, zal het niet lang duren of er komt op atoomgebied even wicht tussen Rusland en de V.S. Over het algemeen wordt aan genomen, dat de Ver. Staten nog een grote voorsprong hebben wat betreft de voorraad atoombom men. De destructieve macht van één H-bom is echter zo groot dat het er niet op aan komt of men even veel van deze bommen heeft als zijn tegenstander. Uit strategisch oogpunt is het alleen van belang of het aantal dat men bezit vol doende is om een enorme hoeveel heid schade aan te richten. voor zijn missie-ijver DEN HAAG, 5 Oct. De secre taris van het pauselijk Missiege nootschap, het Sint Petrus Liefde werk, Mgr. Aurelio Signora, is na een driedaags verblijf in ons land en een bezoek aan de kardi naal, Mgr. Alfrink en Mgr. Hui- bers, Maandag per K.L.M. naar Canada vertrokken. De prelaat heeft de dank van het Vaticaan, meer in het bijzonder van de H. Congregatie tot voortplanting van het Geloof, overgebracht aan de bisschoppen, vanwege de grote ijver, die Nederland in de mis sionering aan de dag heeft gelegd. PARIJS, 5 Oct. Het geval van priester-arbeiders, waarvan onlangs voor de kerkelijke hiërar chie gewag is gemaakt, wordt be handeld in de „Semaine Religieu- se" van het bisdom Parijs door Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs, naar aanleiding van een door hem gehouden lezing tijdens de priester-retraiten. De prelaat verklaart o.m.: „Het grote bedroevende feit, waardoor onze tijd wordt gekenmerkt, is de scheiding, die er bestaat tussen de arbeiderskringen en de Kerk. De omvang en de diepte van de kwaal breiden zich voortdurend uit. De overgrote meerderheid van de priesters en van de ware chris tenen maakt zich hierover onge rust. Er zijn proeven met een nieuw apostolaat genomen, welke door de hiërarchie werden aange moedigd". Kardinaal Feltin zet vervolgens uiteen, dat dit probleem van het arbeiders-apostolaat tot verschil lende dwalingen kan voeren. „Er zijn katholieken, soms zelfs priesters, die, onder het voor wendsel van rechtvaardigheid, willen mededoen aan de klassen strijd. Voor hen wordt al het kwaad, al de zonde, samengevat in het kapitalistische stelsel. Dit stelsel omverwerpen is, volgens hen, dus een goede daad en de klassenstrijd heeft ten doel de collectieve zonde te doen ver dwijnen. „Het is waar dat alles moet worden in het werk gesteld om de toestand van de arbeiders te verbeteren en de Kerk zal niet ophouden de gelovigen hiertoe aan te sporen. Deze actie, die een tijdelijk en een politiek karakter draagt en tot de vakbeweging be hoort, is het werk van leken, die door hun priesters, in de geest van de kerk en volgens haar richtlijnen, worden gesteund". Kardinaal Feltin besluit: „De apostolaatsmethoden, die in de eerste helft van deze eeuw resul taten hebben opgeleverd, behou den hun waarde, al vereisen zij grondige wijzigingen, aanpassin gen en vernieuwingen om aan de huidige eisen te voldoen. Boven dien sluiten zij het beproeven van andere methoden niet uit, maar voortdurend dient men er voor bezorgd te zijn de trouw aan het evangelie en aan de Kerk te hand haven". De kwestie Triest ROME, 5 Oct. (Reuter) En geland, Frankrijk en de V.S. zul len binnenkort aan de Italiaanse en Zuidslavische regeringen de on derlinge verdeling van Triest op grond van de huidige toestand voorstellen, aldus is Maandag avond uit gezaghebbende bron te Rome vernomen. Volgens het plan zou zone A, welke de haven van Triest zelf omvat, en een overwegend Ita liaans karakter draagt, aan Ita lië komen. De zone staat thans onder Brits-Amerikaanse militaire controle. Zóne B, welke een over wegend Sloweens karakter heeft, en thans door de Zuidslavische regering wordt beheerd, zou een deel van Zuid-Slavië worden. De Westelijke mogendheden werden het er over eens, dat ver deling volgens de bestaande grens de enige realistische oplossing is na de jongste Italiaans-Zuidsla- vische onenigheid.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1