NOORDHOLLANDS Waarborgen voor Rusland tegen Duitse agressie Nieuwe felle aanvallen de Kerk in Polen op Terschellinger redders voelen zich geblameerd Handvest V.N. behelst reeds non-agressiepact Parlement krijgt ruimer financiële horizon Ging maarschalk Juin buiten zijn boekje? Dagblad voor Alkmaar en omgeving V Gebed en protest! F.S„ EngelandFrankrijk en West-Duitsland bespreken Foorbodo van een proces? „Alle Duitsers onder één vlag" Woensdag 7 October 1953 - 49e Jaargang Nummer 1334 Kardiiiaal de Jong zendt telegram AAN DE H. VADER Theologen vragen dogmaverklaring GAAN INDISCHE BEWAKINGSTROEPEN UIT KOREA TERUG? Schadeloosstelling wordt verbeterd OCTOBER ■WBlM Heeft Rusland nog geen H-wapen? Massale be vrij dingsactie V.N.-Fonds voor het kind Russische vliegtuigen boven Canada? Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,01 per maand, ƒ0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; In alle edities 26 ct per mm, minimum 4,—; familieberichten 20 et, resp. SO ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 58, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4S62 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 22S0; 8chagea, God. Gracht 89, toL 458 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vendel) AAN HET DRAMA der mo derne kerkvervolging is een nieu we tragedie toegevoegd door de wijze, waarop de Poolse regering opgetreden is tegen Kardinaal Wyszynski, de Primaat van Polen, Aartbisschop van Gnesen en Warschau. Zijne Eminentie is door de rode machthebbers van Polen, die zwaar geinfecteerd zijn door de Sovjet-Russische denk beelden, uit zijn kerkelijk ambt ontzet! Hoewel er natuurlijk geen sprake van kan zijn, dat die machthebbers in dit geval ook maar enigerlei zeggenschap zou den bezitten wijl die zeggen schap alleen aan Rome toekomt. De Katholieke Actie van Ne derland heeft nu een tweedelige actie op touw gezet. In de eerste plaats, vraagt zii aan alle Neder landse Katholieken, voor de Kar dinaal en zijn vervolgers, voor het zwaar-beproefde Poolse volk te willen bidden Dat kan te gemakkelijker, nu in deze Octobermaand uit mil- lioenen Katholieke gezinnen het Rozenkransgebed ten hemel op stijgt, om de voorspraak van Maria te vragen, voor verbetering van de wereld en vrede. En hoe zou die vrede en die verbetering mogelijk zijn, als in enig land de Goddelijke en menselijke rechten zo met voeten wordt betreden. Dit gebeurt herhaaldelijk nog in alle z.g. Russische satelliet- landen, het is gebeurd met Kar dinaal Mindzenty in Hongarije, met Kardinaal Stepanic in Joego slavië, met Mgr. Beran e.a. in Tsjecho-Slowakije! Vijf jaar geleden werd de we reld opgeschrikt door de schan dalige behandeling van de Kar dinaal van het, evenals Polen, zwaar-beproefde Hongarije. Is deze tragedie niet te spoedig in het vergeetboek geraakt? Wie deukt er nog aan Hem, wie bidt er nog voor Hem en zijn land en volk? Zou het denkbaar kunnen zijn, dat de Voorzienigheid opnieuw demonische vervolgingsdaden toe laat, zoals nu weer in Polen, om het Katholieke volk over heel de wereld wakker en paraat te hou den en te tonen dat de gevaren nog niet overwonnen zijn? Hoe het zij, wij menen, dat het nut kan hebben, de aansporing tot een onverdroten gebed te on dersteunen, om méér dan één reden! En ook het tweede deel van de actie van de K.A. ver dient de intense belangstelling van Katholiek Nederland. Een protest kan op zijn plaats zijn, wij hopen, dat de Oproep van de K.A. niet aan dovemans-oren gezegd zal zijn en wij hopen ook, dat het protesttelegrammen bij de Poolse gezant en aan de andere genoem de adressen zal regenen, om de mogelijkheid te scheppen, dat die gezant er in zal slagen, de ogen van zijn regering te openen. Maar, wij vinden in dat protest niet de sterkste zijde van de ac tie. Wij geloven, dat een hartelijk en vurig onophoudelijk gebed meer resultaat zal opleveren, hoe wel wij daarnaast meer heil dan in reeksen telegrammen zouden zien in een gemeenschappelijke protest-bijeenkomst, gelijk inder tijd ten aanzien van de beledigin gen, aan Kardinaal Mindszenty aangedaan, zo indrukwekkend en veelzeggend is geschied! Overigens zal van het resultaat van dit gebed veel afhangen naar de mate waarin dit op de juiste wijze, en vooral met de juiste in- etntie geschiedt! Het ontstaan van kerkvervol gingen heeft meestal een schuldi ge ondergrond in de kring der vervolgden! Ook in de desbetref fende landen zijn wel gevallen van schuldige nalatigheid, al moet er dadelijk worden bijgezegd, dat weinig daadwerkelijk en open lijk verzet mogelijk is en zal ge weest zijn, wanneer het godloze bolsjewisme de gewelddadige krachten van zijn onmenselijk systeem in werking zet! Maar als wij in ons land nog gezegend zijn met vrijheid en recht al ontbreekt grond voor kritiek dikwijls niet dan heb ben wij toch ook wel te beden ken. dat rechtvaardigheid en liefde nu weer in Polen op verschrikkelijke wijze met voeten getreden in de eerste plaats afhangen van gedragingen van mensen en dat de toepassing van rechtvaardigheid en liefde in het openbare leven persoonlijk, van binnen-uit, moet groeien en mo gelijk worden gemaakt. Een gebedsoffer is o.a. Gode niet welgevallig, als wij ons niet eerst „met onze broeder verzoe nen". Wij kunnen niet met succes protesteren tegen om-echt buiten onze grens en bidden voor ver volgden en vervolgers in andere landen, als wij niet met de in- spanning van alle krachten zor-i gen, dat de zaak van het recht en van de liefde, in de verhoudingen tussen de standen en de volkeren, tussen de gezinnen en de orga nisaties. in de parochies en onder onze medebroeders en -zu6ters, in orde is! De actie van de K.A. hoopt na tuurlijk weerklank te vinden in alle rangen en standen, en het zou een nieuwe kans voor eens gezindheid zijn, indien die oproep algemeen en spontaan beant woord werd. Maar er zit voor ons gevoel toch ook iets negatiefs in. Het protest zou heel loos zijn. en zelfs het gebed niet aan zijn doel kunnen beantwoorden, in- WASHINGTON, 6 Oct. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken John Foster Dulles heeft vandaag meegedeeld, dat Amerika met Engeland, Frankrijk en West-Duitsland de mogelijkheid bespreekt van het verstrekken van waarborgen aan Rusland tegen een herleving van Duitse agressie. Dulles deelde ook mee, dat Amerika, bij het zoeken naar oplossingen voor de conflicten tussen Oost en West op het gebied van de atoomenergie, verheugd zou zijn Rusland verzekeringen te geven dat het Korea noch Oostenrijk' zal gebruiken voor agressieve doeleinden. Dulles meende, dat recente be-1 moeilijk zijn in dit verband nog wijzen van de houding van het Kremlin wat betreft het tot over eenstemming komen met de rest van de wereld niet aanmoedigend zijn. Hij citeerde in dit verband het negatieve antwoord van Rusland op de Westelijke voorstellen voor een bijeenkomst op 15 October inzake Duitsland en Oostenrijk, evenals de weigering van com munistisch China om te antwoor den op Amerikaanse voorstellen voor het houden van Koreaanse politieke conferenties. Sprekend over niet-agressie- verzekeringen aan Rusland, zette Dulles uiteen, dat de Ameri kaanse regering geen enkel be langrijk verdragsvoorstel voor ogen zweeft en dat het nooit zal overwegen een overeenkomst te onderschrijven waarin de satèl- lietlanden van Oost-Europa onder Russische heerschappij blijven. Aan Dulles werd gevraagd of Amerika „een non-agressie-pact overweegt en zo ja welke de voorwaarden z' "en zijn waar onder het aan r Sovjets aange boden zou worden". Hij antwoordde, dat Amerika reeds een non-agressie-pact heeft met de Sovjet-Unie, omdat beide landen partij zijn in het Hand vest der Verenigde Naties, dat afziet van het gebruik van ge weld, met uitzondering voor de fensieve doeleinden. Het zou UTRECHT, 6 Oct. Naar aan leiding van de gewelddadige maat regelen, die de Poolse regering genomen heeft tegen de Kardi naal-Primaat van Polen, heeft Zijne Eminentie Joh. Kardinaal de Jong het volgende telegram verzonden aan Z. H. de Paus: „Bewogen door het geweld, dat een der leden van het H. College, de Kardinaal-Primaat van Polen, wordt aangedaan en door de be lediging van de Kerk en de ver heven Persoon van Uwe Heilig heid, bid ik God de vervolgden te willen zegenen en Uwe Heiligheid te willen sterken". w.g. Joh. Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht. van Maria Middelares aller Genaden SANTANDER, 6 Oct. Spaan se theologen hebben een petitie gezonden aan de H. Vader, waar in zij Hem vragen de leer van de Kerk over Maria Middelares aller Genaden tot dogma uit te roepen. De theologen kwamen tot dit ver zoek aan het einde van het Mario- logisch Congres, dat in de Cister- ciënserabdij te Cobreces, vlak bij Santander, is gehouden ter her denking van de H. Bernardus van Clairveaux en waaraan talrijke leden van de Spaanse saeculiere en reguliere geestelijkheid deel namen. iets aan het Handvest toe te voegen. Maar Dulles vervolgde dat er speciale overwegingen zijn waar bij het gepast zou zijn speciale procedures in te stellen, zoals die waarop hij gezinspeeld heeft in zijn rede voor de V.N. betreffen de de toestand in Duitsland. Zowel de Russen als de Fran sen hebben het recht verzekerin gen te verwachten tegen een her leving van een Duitse agressie. Dat is een gebied waar een speciaal optreden overwogen kan worden. Duitsland is geen lid van de V.N. en wordt niet gebonden door het Handvest. Na een algemene inleiding van zijn ideeën werd Dulles gevraagd of de schikking, waarop hij doel de, grenzen voor de Russen zou waarborgen. Hij zei, dat er vele combinaties van ideeën mogelijk zijn, dat deze alle besproken werden met de West-Duitse regering en met En geland en Frankrijk en dat hij op dit ogenblik niet in bijzonder heden wilde treden over hetgeen gedaan zou kunnen worden. Uit Engeland wordt gemeld dat het Foreign Office een gedetail leerde studie heeft gemaakt van alle verstrekkende verplichtingen van een Oost-West veiligheids systeem. Enkele van de ideeën die be studeerd werden, zijn: 1. Instelling van een gedemili- tairiseerde zone langs beide zijden van de grens die Polen en het herenigde Duitsland verdelen. 2. Afzonderlijke non-agressie pacten tussen Amerika en Rus land, Engeland en Rusland: en de E.D.G. (met een herbewapend Duitsland) en Rusland. Andere staten in Europa aan beide zijden van het ijzeren gordijn zouden zich hierbij kunnen aansluiten. NIEUW DELHI. Dinsdag avond is te Nieuw Delhi van wel ingelichte zijde vernomen dat de Indische bewakingstroepen in Ko rea mogelijk zullen moeten wor den teruggetrokken tenzij het ge allieerde opperbev»1 'pn neemt ter waarborging van een rechtvaardige toepassing der be palingen in de bestandsovereen komst betreffende krijgsgevange nen, die niet teruggezonden wil len worden". De financiële schadeloosstelling van de leden van de Eerste en Tweede Kamer wordt aanzienlijk verbeterd. Voor de Tweede Ka mer zal het grondbedrag worden verhoogd van f 6.000,- tot f 7.500,- per jaar, terwijl daarnaast de ver goeding voor noodzakelijke onkos ten eveneens hoger zal worden gesteld. Het bedrag der schadeloosstel ling is volstrekt ontoereikend ge bleken. De kosten aan het Kamer lidmaatschap verbonden (bureau kosten, administratieve hulp, ver blijfkosten) zijn van dien aard dat verhoging van de bedragen van f 1.200, f 1.800 en f 2.400 (naar gelang van de afstand van woon huis tot het gebouw der Tweede Kamer) tot respectievelijk f 2.500, f 3.100 en f 3.700 noodzakelijk is. Aldus wordt in de toelichting op een wetsontwerp medegedeeld. De schadeloosstelling komt in totaal op f 10.000, f 11.600 of f 11.200. De toelage voor de voorzitter behoort naar het oordeel van de minister van Financiën op f 10.000 te wor den gesteld. Het wetsontwerp heeft terug werkende kracht tot 1 Januari 1953 voorgesteld. De leden van de Eerste Kamer zullen voor vergaderingen een vergoeding krijgen van f 50.in dien zij op een afstand van meer dan 75 km van het gebouw der Kamer wonen. Leden die dichter bij den Haag wonen ontvangen f 40.per dag vergoeding, mits hun woonplaats verder dan 10 km doch korter dan 75 km van het Kamergebouw verwijderd ligt. De Hagenaars onder de leden zullen f 30.per dag vergoeding krijgen. De voorzitter van de Kamer wordt een bedrag van f 100.per dag toegekend. Rozenkransmaand KLM LIFTMASTER KUNSTENAARS OBJECT. David Shepherd,, een Engelse kunstschilder, die hoofdzakelijk de luchtvaart in beeld brengt, heep zijn ezel sinds enkele dagen op gesteld op 't platform van London Airport, waar de machtige KLM Liftmaster staat opgesteld, in afwach ting van het vertrek op 8 October a.s. voor de Christchurch-race. LONDEN, 6 Oct. De Poolse radio en pers zijn vandaag een nieuwe aanval begonnen op het Vaticaan en de Westelijke mogendheden. Bedekt werd te verstaan gegeven, dat gedacht wordt aan een nieuwe aanval op het Poolse Episcopaat. Radio Warschau begon vanmorgen vroeg persartikelen tegen het Vaticaan uit te zenden, nadat het station gisteren ruim 10 uur uitgevaren was tegen de Heilige Stoel. In veel van de uitzendingen werden de leiders van, de Katholieke Kerk in verband gebracht met beweerde samenzweringen tegen het Poolse communistische regiem. dien wij zelf niet alles zouden doen, om de verhoudingen en aangelegenheden, die wij bij an deren niet in orde vinden vol komen terecht natuurlijk! zon der ons zelf ten prooi te laten aan onzekerheid, door onbegrip en wangunst, in één woord: door ge brek aan zin voor gerechtigheid en liefde, die wij in anderen af keuren Protesteert! Bidt, bidt!! Maar vergeet het onrecht en de liefde loosheid in eigen kring niet en bidt en werkt, om ook die te overwinnen! 's-GRAVENHAGE, 6 Oct. Het Tweede Kamerlid de heer Fens heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken, van Oorlog en van Marine schriftelijk de vol gende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van de uitlatingen, wel ke gedaan zouden zijn door de Franse maarschalk Juin. bevel hebber van de N.A.V.O. zee-, land en luchtstrijdkrachten in de cen trale sector van Europa, tijdens een diner te Brussel, waarbij hij twee nieuwe garanties zou hebben geëist, welke als aanvullende pro tocollen zouden moeten worden opgenomen in het E.D.G.-verdrag? 2. Indien de maarschalk deze uitlatingen heeft gedaan, zijn de ministers dan niet van mening, gezien het politieke karakter van een dezer uitlatingen, n.l. dat de ondertekenaars van het verdrag zich te allen tijde uit de gemeen schap moeten kunnen terugtrek ken, wanneer zij merken, dat de politiek van Duitsland extra risico's ten aanzien van een oor log met het Oosten met zich mee zou brengen, dat de maarschalk als bevelhebber van N.A.V.O.- strijdkrachten zich op een terrein WASHINGTON, 6 Oct. De Amerikaanse minister van Defen sie Charles Wilson heeft vandaag verklaard te betwijfelen of de Russen reeds thans een waterstof wapen te hunner beschikking heb ben en of zij in minder dan drie jaar tijds waterstof bombardemen ten zullen kunnen uitvoeren. heeft begeven, dat ver buiten zijn militaire opdracht ligt, en dat hij èn door deze uitlating èn door een naar zijn zeggen krachtig advies aan de Franse regering om zijn standpunt te volgen de toch reeds moeilijke verhoudingen rond de ratificatie van het E.D.G.-verdrag heeft verzwaard? 3. Zijn de ministers bereid te bestemder plaatse (in de N.A. V.O.raad) 'een ernstig protest te doen horen tegen het optreden van maarschalk Juin, tegen wiens politiek optreden bij andere gele genheden reeds ernstige beden kingen zijn gerezen, en daar te bevorderen, dat herhaling van het gebeurde wordt voorkomen? ten behoeve van Kardinaal Mindszenty MüNCHEN, 6 Oct. Te Mün- chen is een Internationaal Katho liek Comité gevormd, dat staat onder leiding van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland. Het eerste doel, dat deze organisatie zich stelt is een massabeweging in het leven te roepen, dat de bevrijding van Kardinaal Mindszenty ten doel heeft. Door gezamenlijke stappen bij de Verenigde Naties hoopt men een krachtige steun voor deze actie te krijgen. NEW YORK. De algemene vergadering van de V.N. heeft be sloten het internationale kinder noodfonds te vervangen door een permanent gespecialiseerd orgaan, dat als naam zal dragen „V.N.- fonds voor het kind". OTTAWA, 5 Oct. (Reuter). Men meldt dat boven het Noorde lijk gedeelte van Canada Sowjet- Russische verkenningsvliegtuigen zijn waargenomen. Functionarissen van het minis terie van Defensie weigerden ech ter dit bericht te bevestigen of te ontkennen. Soortgelijke aanvallen gingen vooraf aan het proces en de ver oordeling wegens spionnage van bisschop Szeslaw Kaczmarek eind vorige maand en de bekendma king van de schorsing van kardi naal Wyszinski, de Primaat van Polen, de vorige week. Poolse vluchtelingen in Londen hebben sindsdien staande gehou den, dat de particuliere secretaris van de kardinaal, bisschop-coadju tor Antoni Baraniak van Gniezno, ook gearresteerd is. Hiervan is echter geen officiële bevestiging te verkrijgen. Radio Moskou citeerde een arti kel uit het blad „Glos Pracy", waarin gezegd werd: „In verband met het feit, dat het Duitsland van Adenauer een ongekende campagne tegen de meest vitale belangen van Polen begonnen is, stond de hiërarchie van de Katholieke Kerk in Polen voor de noodzaak zich voor eens en voor altijd los te maken van de anti-nationale reactionnaire machten. „Als gevolg hiervan is de lei ding van de kerkelijke aangele genheden genomen uit handen, welke toestonden, dat deze ver derfelijke neigingen zich ontwik kelden". En dit? In de andere uitzending werd verklaard, dat de Poolse bisschop pen „de activiteit van subversieve centra tegen de volksstaat veroor delen. Zij maken zich los van een dergelijke activiteit en zij verzet ten zich tegen het inschakelen van de godsdienst en de Kerk voor de egoïstische politieke doeleinden van buitenlandse kringen, die Po len vijandig gezind zijn. „De Poolse bisschoppen hebben hun houding duidelijk gemaakt aan hen, die in het kleed van verdedigers van de christenheid met vuur en zwaard koortsachtige voorbereidingen treffen om ons moederland binnen te vallen, dat reeds zo dikwijls gekruisigd is". BONN, 6 Oct. De West-Duit sers hebben vandaag hun nieuwe parlement geopend met een plechtige gelofte om te werken voor de hereniging van het ver deelde land met Berlijn weer als hoofdstad. In de belangrijkste redevoerin gen werd er de nadruk op gelegd dat het doel van de nieuw geko zen Bondsdag is alle Duitsers v/eer onder één vlag te brengen. Vrijdag zal Adenauer formeel herkozen worden als kanselier. (Eigen bericht) TERSCHELLING. Op Ter schelling is nogal enige beroering gewekt doordat op de opengeval len plaats van de zo tragisch om het leven gekomen reddingboot kapitein Klaas Tot, een opvolger van buiten Terschelling is be noemd. Dit gaat niet om de persoon van de nieuwe kapitein. De kwa liteiten van de heer Toxopeus, een zoon van Mees Toxopeus, de be kende oud-kapitein van de „Insu- linde" uit Oostmahorn, worden ook op- Terschelling algemeen er kend en aan zijn bekwaamheid als zeeman en gezagvoerder bestaat geen twijfel. Men voelt het ech ter als een vernedering van de Terschellinger zeelieden en als een blaam op het Terschellinger reddingswezen dat met de wereld vermaarde naam „Brandaris" zo'n grote plaats inneemt in de harten der eilanders, en waarop iedere Terschellinger, gezien de presta ties in de loop der tijden met recht trots is, dat op deze plaats geen eigen Terschellinger werd benoemd. Dat moet niet uitgelegd worden als een soort afkeurens waardig chauvinisme maar juist als een der sterke eigenschappen van dit volk van redders en zee helden, V Twee van hun grote redding bootkapiteins zijn omgekomen in de elementen wier bestrijding hun levenstaak was, namelijk naast de dit jaar verdronken Klaas Tot, ook zijn voorganger Klaas v. Urk die met de oude „Brandaris" op een reddingstocht gebleven is en toch, als er schepen in nood zijn, als er mensenlevens in gevaar verkeren, dan trekt Terschelling op redding uit, Terschelling ge symboliseerd in de fascinerende naam „Brandaris". En ook nu zijn er op Terschelling wel mannen te vinden die ondanks het lot van hun voorgangers genegen zijn deze roemvolle maar gevaarlijke traditie voort te zetten. Er is een aanbod geweest van D. van Urk, een zoon van de reeds eerder ge noemde Klaas van Urk, als sleep boot-kapitein en visserman vol waardig zeeman en volledig be kend met de gronden en stromin gen rond het eiland. Hij wilde wel deel uitmaken van de bemanning maar dan als stuurman, daar vol gens hem de tegenwoordige stuur man de Beer, een man met reeds 23 dienstjaren, als eerste in aan merking moet komen als schipper, een mening die ook door de an dere bemanningsleden wordt ge deeld. Wat nu precies de motieven zijn geweest die de plaatselijke red dingscommissie heeft genoopt op dit advies omtrent de samenstel ling niet in te gaan, is nog niet bekend gemaakt. Het gevolg is dat er een soort wrevel ontstaan is onder de leden der bemanning. Naar verluidt zal de motordrijver V. Heuvel niet meer als zodanig uitvaren en is in zijn plaats iemand benoemd waarvan moet worden afgewacht of hij volledig voor deze taak berekend is en geen last heeft van zeeziekte. Dit kwam ook wel eens bij de oude bemanning voor volgens onze zegs man, maar dan nam Klaas Tot, die van alle markten thuis was, het werk over en kon de Beer de plaats van de schipper wel inne men. Dit voorbeeld toont over duidelijk de noodzaak aan van een goede samenwerking onder de be manning van een reddingboot. Het werk dat verricht moet worden is soms zo onmenselijk zwaar, dat de gehele bemanning een eenheid moet vormen om de somtijds on gelofelijke prestaties te kunnen verrichten, die het reddingswerk aan de Nederlandse kusten zijn wereldfaam hebben gegeven. Moge het gelukken om ook thans op een der moeilijkste pos ten aan onze kust, deze eenheid volledig tot stand te brengen, zo nodig met enige persoonlijke offers van de betrokkenen. Het prachtige doel is dit dubbel en dwars waard.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1