Vanavond begint het feest 1 ÊfOUJjfc 8 October-agenda October stemming in Stedelijk Museum Herinneringen aan het beleg AGENDA Lourdes-avond van Ka jotters 5000 babies het motorisch wonder De HMW Bromfiets S sj. h. ooyevaarJ C Ingezonden De 8 Oktoberviering Zevenhandbal op Waagplein Houd Neerlands vlag in ere Vagina 2 <f Woensdag 7 October 1953 ALKMAAR. Deze maand is in het Stedelijk Museum een bij zondere tentoonstelling ingricht, welke de belangstelling verdient van elk rechtgeaard Alkmaarder en van ieder, uie beiang sieit in de historie. Deze tijdelijke expositie staat in het teken van het Beleg van Alkmaar in 1573, dat voor me nige schilder uit de jaren daar na het motief werd voor een groot schilderij; niet altijd uit picturaal oogpunt een meester, werk, maar uit historisch oog punt toch merkwaardige voor stellingen. Er hangen voorts enkele grote Bijbelse voorstellingen van N. v. d. Heek en een aantal grote schutters-schilderijen. Ook be kende Alkmaarders uit vroeger eeuwen, zoals Wollebrandt Ge- leijnszoon de Jongh, Hofdijk en de beruchte veldheer Sonoy ziet men hier geconterfeit Van Saen. redam, de bekende kerkschilder, treft men een interieur aan van de Grote Kerk. Er hangt voorts een mooie Kerst-triptiek uit de 16e eeuw, vermoedelijk uit de Grote Kerk afkomstig. Munten- verzamelaars kunnen hun hart ophalen aan de uitgebreide col lecties historische munten, w.o. noodmunten uit de tijd van het beleg gilde- en brandweerpen ningen. Liefhebbers van antiqui. teiten zullen niet spoedig uitge keken raken op de collectie gla zen bekers en bokalen en oude gebruiksvoorwerpen, bij legaat aan, het museum vermaakt. Uit de gildentijd herinneren de vele gilde-attributen, die ons vertel len van de zeden en gebrüiken in de gilden. Merkwaardig is het overblijfsel van een Spaanse vlag uit 1573. Niet minder in teressant is de collectie beelden, w.o. madonna's en apostelen, vermoedelijk afkomstig uit de kapel van Claes Corff in de Grote Kerk. (Advertentie) g 0 automatische koppeling J in oliebad 0 beschaafd geluid 0 krachtige motor betalingscondities J Dealer voor Alkmaar en omgeving Ridderstraat 24 - Tel. 5226 S S ALKMAAR WINKELSLUITING OP 8 OCTOBER ALKMAAR Onlangs las ik Uw bericht in de krant omtrent de sluiting der winkels op 8 Oc tober 1953 en wel „op verzoek van de Middenstandsvereniging'. Dit bericht verbaasde mij ten zeerste, daar ik uit vertrouwelijke kring vernomen had, dat de meeste middenstanders geenszins van plan zijn om hun winkels op die dag geheel, of na 1 uur te sluiten. Dit schijnt in verband te staan met enkele Grootwinkelbedrijven, die van mening zijn: Dat wat wij aan den lijve ondervonden hebben (5 Mei) wordt niet herdacht, en iets waar men alleen maar door de geschiedenis iets van weet (8 October 1573) daar maakt men een grootse dag van. Mijns inziens zit daar wel iets in, maar als het 5 Mei is, wat dan? Dan nemen diezelfde Groot winkelbedrijven ook niet het ini tiatief om daar een grootse dag van te maken. Daarom wilde ik graag (en ik ben heus niet de enige) dat de middenstanders en ook die groot winkelbedrijven hun winkels na 1 uur sluiten om der traditie getrouw 8 October te vieren. 'n verkoper. WOENSDAG 7 OCTOBER Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: „Het verraad ontmaskerd" 14 iaar. VICTORIA: „Foei tooh, Bri gitte" 14 jaar. HARMONIE: „Het eiland van begeerte" 14 jaar. REX: „Alraune" 18 jaar met voorbehoud. Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Wanna, Rit sevoort 5, Apotheker mej. C. Kamphuys. WAPEN VAN HEEMSKERK: Orkest Freddy Hall. STEDELIJK MUSEUM: Schil derijen, tekeningen en aqua rellen van Alkmaay. Ge opend van 10 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur (Zaterdags alleen van 10 tot 12 uur). Zondag 11 en Zondag 18 October van 2 tot 5 uur voor stadgenoten tegen verlaagde toegangsprijs. Waterstanden: Donderdag: hoog water 6.25 en 18.55 uur: laaag water 0.35 en 13.10 uur. In een andere vitrine zien wij de zilveren drinkschalen van de gilden en een zilveren bokaal, door Koning Willem II aan een der gilden aangeboden. Voor hen, die nog even willen griezelen, staan er de pijnbanken,brand, ijzers en strafblokken, die herin neren aan de rechtspraak in vroeger dagen. Onder glas ligt een groot aan tal tekeningen en aquarellen van de heer K. de Heer, die een voorliefde voor oud-Alkmaar heeft en tal van aardige hoekjes en plekjes steegjes en brugge tjes in beeld bracht. Pieter Plas, die een eeuw ge leden stierf, kreeg een aparte herdenking in de Bruinviskamer. Daar ziet men van deze Alk. maarse schilder, behalve een tiental grotere en kleinere schil derijen, een mooie collectie teke ningen en aquarellen. Zijn zelf portret kreeg er een ereplaats; er is ook ee_n getekend zelfpor tret van latere leeftijd. Een der mooiste schilderijen is de stal met geiten en schapen. Van zijn 'tekeningen noemen wij enkele dierstudies de boerderij- en bos. gezichten uit Bergen, tekeningen van Cornelis Drebbel en van de aartspriester B. J. Gerving. Voorts tekeningen van een vis serman en een boerenvrouw. Men ziet er ook enkele foto's van het ouderlijk huis van Pieter Plas in de Choorstraat van een eeuw geleden. Een en ander loont zeker de moeite van een bezoek aan het museum in de maand October. 8 October-versiering ALKMAAR De buurtvereni ging Koningsweg deelt ons mede. dat men het voornemen heeft om met 8 October de Koningsweg keurig te verlichten en te versie ren terwijl op 8 Oct. 's morgens voor de kinderen van de buurt vereniging spelen zullen worden gehouden, ongetwijfeld een voor beeld dat navolging verdient. Te vens gaat de buurtvereniging sparen voor een bijzondere ver lichting voor het 700-jarig be staan. St. Christoffel ALKMAAR Wij brengen onze leden in herinnering de bijzondere causerie, welke de Zeer Eerwaar de Pater Gardiaan van het Fran ciscanerklooster te Nieuwe Nie- dorp op Vrijdagavond 9 October a.s. voor ons zal houden in de bovenzaal van de heer L. v. d. Leijgraaf, café „Royal", Scharloo te Alkmaar. Aanvang 8 uur pre cies. De leden met hun dames worden verzocht op tijd aanwezig te zijn. Het Bestuur. Advertentie Op 8 OCTOBER zijn onze magazijnen na 13 uur GESLOTEN ITO flfc&r LANGESTRAAT 6S Al K M A A ALKMAAR Vele katholieke jongelui, alsmede een groot aan tal vaders en moeders en ver dere belangstellenden, waaronder de Hoogeerw. Heer Deken J. Th. Jacobs, zijn gisteravond bijeen ge komen in de aula van het R.K. Lyceum aan de Blekerskade, waar door de Katholieke Jeugd Be weging een avond was georgani seerd in verband met de grote Lourdes Bedevaart, die volgend jaar Juni door de K.A.J. uit ge heel Nederland gehouden zal wor den. Op deze avond was het enthou siasme, dat de K.A.J. in verband met de aanstaande massale tocht naar Lourdes is gaan bezielen, voelbaar. Ze beginnen warm te lopen voor dit grootse plan, een indrukwekkende tocht van dui zenden jongt arbeiders en ar beidsters naar het genadeoord van Maria in Frankrijk. Waarom zij daarheen gaan, werd duidelijk gemaakt door. Ge rard Hofman, Secretaris van de Diocesane Kajottersbeweging. Het vinden van de enige juiste weg, die de mens moet gaan om zijn uiteindelijk levensdoel te berei ken, een pelgrimage voor zichzelf, en misschien nog wel meer voor die honderden jongemannen en meisjes, die in fabrieken werken, en die de juiste koers zijn kwijt geraakt. Bijzonder voor hen zal deze pelgrimstocht zijn, om Maria te smeken om haar voorspraak en hulp, opdat deze jongemannen Politievoetbal Rijkspolitie Distriet AmsterdamAlkmaar R.P. 1—2 ALKMAAR Als eerste wed strijd voor de competitie der N.P. S.B. in het seizoen '53'54 moest Alkmaar R.P. het in Amsterdam opnemen tegen de collega's van het District Amsterdam der Rijks politie (R.S.D.A.) Al spoedig na de aftrap bleek dat R.S.D.A. snode plannen had die weinig goeds beloofden voor Alkmaar R.P. want er werd door R.S.D.A. van meet af aan goed op de bal „gezeten" en aardig gecombineerd, wat tot resultaat had dat de R.S.D.A. voorhoede goede scoringskansen kreeg. Door goed verdedigen van onze achter hoede en slecht schieten van de R.S.D.A. voorhoede bleef in eerste instantie de stand onge wijzigd. Bij Alkmaar R.P. vlotte het nog niet erg met het opzetten van een aanval; enerzijds doordat men door de lange rustperiode weer aan elkaar moest „wennen" an derzijds door het te korte spel, de vleugelspelers werden nog te weinig in het spel betrokken. Na ongeveer 20 minuten spelen gelukte het aan de R.S.D.A. mid- voor om door te breken en zijn club een 10 voorsprong te geven. Alkmaar R.P. werd hierdoor ge prikkeld en werd even feller. Reeds spoedig had dat succes door Ternaat die zich na mooi vrij gespeeld te hebben een fraai doelpunt maakte 11. Kort daar na werd het zelfs 12 voor Alk maar R. P. uit een aanval van de linkervleugel. Midvoor Jager kon de bal bemachtigen en be heerst werd de bal onhoudbaar voor de keeper, ingeschoten. Enige mooie kansen om de stand gelijk te maken werden door R.S.D.A. niet benut en met de 12 stand brak de rust aan. Na de thee werd er bij Alk maar R.P. goed gecombineerd en mede omdat R.S.D.A. door fel doch fair spel trachtte de achter stand in te lopen werd het na de rust een strijd die het kijken waard was. Alkmaar R.P. is na de rust het meest in de aanval geweest. De voorhoede had Vrouwe Fortuna niet aan haar zijde waardoor de stand wat haar deel betrof on gewijzigd bleef. Ook R.S.D.A. slaagde er niet in om nog een gelijk spel uit het vuur te slepen, zodat voor Alkmaar de eerste 2 punten gewonnen waren. en vrouwen, die het contact met .de kerk verloren hebben, weer terug te brengen tot God. De heer Hofman vertelde van de verschrikkelijke toestanden, welke er heersen in de milieus waar de jonge arbeiders en ar beidsters in opgroeien, en uit zijn woorden bleek, hoe nodig het is, dat er iets voor hen wordt ge daan. En de Kajotters gaan dat doen, en onderwijl zullen ze aan stonds daar in Lourdes ook voor zich zelf de genade vragen om te volharden en pal te staan in deze tijd. Om het gestelde doel te berei ken, moet er heel wat gebeuren, en het allermeest is geld nodig. Ruim twee duizend jongelui in Nederland zijn reeds aan het spa ren voor dit doel, waarvan een duizend in ons Bisdom. Dit aan tal neemt nog steeds toe. Hele gezinnen zijn aan het sparen om een zoon of een dochter de kans te geven mee te gaan, en daarom was het zo goed, dat de ouders hier vanavond ook aanwezig wa ren. Om het sparep te vergemak kelijken werden er klompjes uit gereikt. die in de kamer zullen worden opgehangen als een voort durende herinnering voor het hele gezin. De film van de bedevaart van de Belgische Kajotters en de meisjes uit dat land werd ver toond. Zij trokken vorig jaar massaal naar Lourdes, met het zelfde doel. Deze film was een indrukwekkende getuigenis van wat bereikt kan worden, als allen eenzelfde doel voor ogen hebben, en zij gaf een beeld van alles, wat de Kajotters uit Nederland en de meisjes volgend jaar zelf zullen meemaken en zien. De avond werd opgeluisterd met zang van de gemengde Kajotters- zangvereniging „Avanti". Dit koor zong een aantal meerstemmige liederen, n.l. het bekende Ave Verum van W. A. Mozart, Ave Maria van J. Arcadelt, Als de Ziele luistert van J. P. J. Wierts (het gedicht van Guido Gezelle) op gevoelvolle wijze. Een zuivere, tere meisjessopraan zong de soli in het prachtige Laudate Domini, eveneens van Mozart, terwijl O Bone Jesu van C. P. da Palestrina door mannenkoor werd uitgevoerd. De kwaliteit van dit koor, dat onder leiding staat van J. Ooie vaar, is heel goed. In de pauze was er nog een loterij, die door de Aalmoezenier Kapelaan P. Tromp geestdriftig werd aangeprezen, en die een vol ledig succes was. Dienstwijziging Postkantoor ALKMAAR. In verband met de festiviteiten op 8 October zal de dienst op het postkantoor als volgt worden gewijzigd: De loketten worden voor de postdienst te 13 uur gesloten. De tweede bestelling wordt opgehe ven. De buslichting van 19.30 uur wordt niet uitgevoerd. Kwitantie invordering vindt niet plaats. De telegraafdienst blijft onge wijzigd. De busrechthouders kun nen hun correspondentie afhalen op dezelfde uren als op gewone werkdagen. De agentschappen Houttil en Nic. Beetskade worden voor de post zowel als voor de telegraaf dienst te 13 uur gesloten. Geen vuilnisdienst op 8 October ALKMAAR In verband met de viering van de 8 October her denking zal er op Donderdag a.s. geen vuilnis opgehaald wor den. Men wordt verzocht in de Don derdagse wijken geen vuilnisem mers buiten te zetten vóór Maan dag 12 October. Athletieknieuws „Olympus" ALKMAAR. Men verzoekt ons opname van het volgende: Willen alle niet-deelnemende heren-athleten alsmede de dames, zich in verbinding stellen met Westerweg 52, tel. 3537. Spoed gewenst. Dit in verband met de Singelloop Zondag a.s. Het bestuur. ALKMAAR. Het programma van liet 8 Octoberfeest mag er zijn, al is dan voor dit jaar de grote historische optocht uitge vallen. Het zal blijken een goede gedachte geweest te zijn, de kin deroptocht, die de laatste jaren groeide in tal en last, te ver zetten althans voor dit jaar naar de middag. Niet minder dan 950 Alkmaarse kinderen hebben in verschillende rubrieken inge schreven en het belooft een op tocht te worden, die zeker in kleur en fleur niet zal onder doen voor de optocht van de grote mensen, die anders des middags door Alkmaars straten pleegt te trekken. Het sportelement neemt ove rigens ook een belangrijke plaats in in het programma. Voor de eerste 8 October-wielerronde heb ben niet minder dan zeventig wielrenners ingeschreven en op de lijst van deelnemers komen wu namen tegen van de Alk maarders Klaas Slot, Jan Rol, Jan Ottenbros, Jac. Schuitemaker. E. Belles en J. Bloedjes. Voorts de óud-Alkmaarder D. Edelenbos uit Enkhuizen, de Beverwijker Jan Hofland en de winnaar van de ronde noordwest-Nederland van dit jaar, P. de Jong uit Made. Ook de West-Brabander P. de Bruyn uit Roosendaal komt naar Alkmaar, zoals ook H. Kuitwaard uit IJmuiden, P. Peters uit Haar lem. G. Holleder uit Amsterdam en voorts nog tal van rijders uit Amsterdam en vele plaatsen uit Westfriesland. Het belooft een SDannende wielerronde te wor den. Het vuurwerk, dat het feest zal besluiten, omvat niet min der dan 76 nummers, verdeeld over 23 afdelingen. Het wordt weer een harmonie en symphonie van magnesium- tourbillons, vuurpijlen, raketten, meteoorbommen, Venetiaanse bouquetten, diamantvuren, fon teinen, straalzonnen, sterrenbun dels, diamantregens, vuurbloe men, lichtkogels, heliotroopregens vliegende schotels, glinstervuren, robijnen-watervallen en hoe al die klaterproducten van de Kon. Ned. kunstvuurwerkfabriek A. J. Kat te Leiden nog meer mogen heten. De leden van de 8-October- vereniging hebben tot dit vuur werk op de Kanaalkade vrije toegang. De niet-leden zullen 'n kwartje aan de 8-Octoberkas moeten offeren, om al dit schijn schoon te mogen aanschouwen. Uit Leiden en Groningen ko men er, als andere jaren, ge nodigde gasten, zoals een depu tatie van de 3-Octobervereniging en van het Collegium Studioso- rum uit Leiden, idem van de Burger Sociëëteit Amicitia en de studentenclub Alcmaria, even eens uit Leiden: een deputatie van de- Ver. voor Volksvermaak te Groningen enz. De Ere-leden, de oud-burgemeesters Mr. W. C. Wendelaar en Jhr-. Mr. F. H. van Kinschot, hebben bericht van verhindering gezonden. Wij verwachten hen zeker het volgend iaar, als Alkmaar ziin (Advertentie) REX THEATER Telef. 2429 jjj Donderdag 8 Oct., 2.30 7 I en 9.30 uqr, de grote Ween- R se Operette-film: KUSSEN 1ST KEINE SüND R Alle leeftijden. 1 ALKMAAR. Op 8 October zal tussen 19.00 en 21.00 uur op het verlichte Waagplein, even als vorig jaar een demonstratie worden gegeven van het zeven handbal. De Alkmaarse Handbal vereniging A.V.A. zal dit ter hand nemen. Zevenhandbal, ook wel zaal handbal genoemd, is een sport, die de laatste jaren meer en meer wordt beoefend. Niet alleen in het buitenland, maar ook bin nen onze grenzen. Meestal ge schiedt dit dan in de winter maanden, in grote zalen, wanneer normaal veldhandbal wegens weersomstandigheden niet kan worden gespeeld. In de meeste grote steden van ons land worden tegenwoordig regelmatig zevenhandbalcompeti- ties gehouden. In de kop van Noordholland heeft dit echter tot spijt van velen nog niet kunnen plaats vinden, omdat er geen ge schikte zaal voor. te vinden is. Het programma op Donder dagavond ziet er als volgt uit: 19.0019.25 uur: AVA adsp. a AVA adsp. b. 19.3020.05 uur: AVA dames 1 DVV dames 1 (kampioen Am sterdam, afd. tweede klasse zaal handbalcompetitie 1952-'53). 20.10—21.00 uur: AVA heren 1 Beverwijk heren 1. Het spel gaat zeer snel en eist heel wat van de kracht en het uithoudingsvermogen van de spe lers. Daarom is het toegestaan, dat onder het spel door van spe lers wordt verwisseld. Er mogen echter maximaal drie wisselspe lers zijn. Van de voornaamste spelregels noemen wij, dat de afmeting van het speelveld 20 x 40 meter moet zijn en de afmeting van het doel 2 bij 3 meter: dat het aan tal veldspelers op zes is gesteld: dat de bal niet langer dan drie seconden mag worden vastgehou den en de spelers niet meer dan drie passen met de bal in de han den mogen lopen en de bal niet meer dan eenmaal mogen stuiten. De organisatoren hebben er voor gezorgd, dat er ruimte ge noeg is voor het publiek zevende stadseeuwfeest gaat vie ren. De ouden van dagen van de Pius en het Hof van Sonoy wacht weer, als vorige jaren, een ver snapering. zoals ook de 700 kin deren, die des morgens de bur gemeester een aubade zullen brengen. De organisatie van het feest en van alle onderdelen van het programma, zal goed verlopen; daarvan konden wij ons bij voor baat overtuigen op de wapen schouw, die het bestuur van de 8-Octobervereniging met de tal rijke commissieleden gisteravond in 't Gulden Vlies heeft gehou den. Ook het mooie weer, on ontbeerlijk voor het welslagen van het feest, is besteld: het wachten is op de bezorging er van. In ieder geval heeft het weerbericht voor hedenavond geen regen voorspeld, zodat de fakkel- en lampionoptocht niet. ALKMAAR In het laatste verslag van de Alkmaarse Raad heeft men een en ander kunnen lezen over hetgeen de afdeling Alkmaar van het Veteranenle- gioen Nederland heeft geschreven over het eerbetoon aan de Ne derlandse vlag. Hieronder plaatsen wij een op roep van het Legioen aan de Alkmaarders, waarmee wij van harte instemmen: Stadgenoten, Morgen is het 8 October en uiteraard zult U ook de Neder landse driekleur buitensteken. Wij stellen het op prijs, dat U opdeze dag door het uitsteken van de vlag blijk geeft van Uw nationale aanhankelijkheid aan ons vorstenhuis, want het rood wit en blauw, de- nationale drie kleur, wappert als symbool van verbondenheid van Nederland en Vorstenhuis op dagen van vreug de en op dagen van droefheid. De eerbied voor de nationale driekleur gebiedt echter, dat zij bij zonsondergang gestreken wordt (en bij zonsopgang gehesen), tegen welke regel nog veel wordt ge zondigd. Een dergelijke nonchalance is pijnlijk voor hen, wier zonen, vaders, broers of kameraden voor deze vlag vielen en er hun laatste rustplaats onder vonden. Daarom richten wij tot U het verzoek om Uw vlag, óók op 8 October, op tijd (dus bij het invallen der duisternis) te strij ken. zoals vorig jaar. zal verregenen. Eén ding is ons gister duide lijk geworden; dat er aan de feestdag vele Weken van druk organiseren zijn voorafgegaan, om alles op rolletjes te laten verlopen. Moge de moeite, door bestuur en commissieleden voor af aan dit feest besteed, beloond worden door een 8-Octobervie- ring. die niets te wensen overlaat en waarbij geen wanklank wordt gehoord. Speciale 8 October- attractie in de Hekelstraat ALKMAAR. De winkeliers in de Hekelstraat hebben ter gelegenheid van de 8 October- viering een speciale attractie samengesteld. Blijkens een in dit nummer voorkomende adverten tie wordt in de etalages, die daartoe met een kaart zijn aan geduid, een bank- of muntbiljet op weinig zichtbare wijze neerge legd. Ieder, die er nu in slaagt desondanks het biljet in de eta lage op te sporen, kan die win kel binnengaan, waar hij of zij een waardebon ontvangt die men in een winkel ter keuze, maar in de Hekelstraat, in goederen kan omzetten. Dierenbescherming 4 October Dierendagactie Ontvangen collecte en verkoop propaganda-materiaal: Stenen- brug 44,12; mevr. v. A., Heiloo f 2,50; mevr. S. v. A. te Egmond f 5,mej. v. A. f 10; mej. L. f 1,— Van R. f 0,75; mej. W. f 2,50; Dierenvriendin f 2,50; Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaagmolenstr. 36, tel. 2515;pen- ningmeesteresse: mej. Hagedoorn, Graaf Jankade 3, giro 493727. Dronken achter het stuur ALKMAAR 26 Mei jl. werd 's avonds de Alkmaarse politie opgebeld door een ijverig en op lettend medeburger met de mede deling dat hij twee dronken lie den in een auto had zien stappen. Op de aanwijzingen ging de ver keerspolitie de auto achterna en trof de beide inzittenden in be schonken toestand aan. Een van hen F.K. afkomstig uit Bergen moest gisterenmorgen voor de Alkmaarse Arrondissementsrecht bank verantwoording van ziin ge drag afleggen. De Officier van Justitie eiste tegen hem een boe te van f 300.subs. 50 dagen en intrekking van het riibewiis voor de tijd van 4 maanden. De recht bank zal op 20 October uitspraak doen. Hout voor fa. Conijn ALKMAAR Gisterenmiddag verscheen in de Alkmaarse haven de kustvaarder Alfina uit Rauma (Finland) met een lading gezaagd hout, bestemd voor de fa. Conijn. W eersvericuchting medegedeeld door het K.N.M.l te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond PLAATSELIJK MIST In de nacht en ochtend plaat selijk mist en iets kouder overigens veranderlijke bewol king, droog en ongeveer de zelfde middagtemperaturen als vandaag. Overwegend zwakke wind uit Noordelijke richtin gen. Woensdga 7 October 12.00 Opening kermis Canadaplein en Paardenmarkt. 18.4519.15 Koraalmuziek vanaf bordes Stadhuis door ,.Soli Deo Gloria". 19.30 Lampion- en Fakkeloptocht met muziek. 20.3022.30 Receptie op het Stadhuis. 21.0021.30 Taptoe op het Waagplein door het stafmuziekcorps van het R.I. Johan Willem Friso te Assen. (Voor nadere bijzonderheden zie men de Feestgids van Alkmaar-Ontzet) 1.00 Sluitingstijd café's e.d. Donderdag 8 October 8.00 Reveille op de Steenebrug. 8.30 Aubade aan de Burgemeester ten zijnen huize. 10.0011.30 Turndemonstratie op het Hofplein en Behendigheids wedstrijden voor jongens op de Laat. 11.3012.00 Carillonbespeling. 11.30 Muzikale Mars van het Stafmuziekcorps naar het Victoriepark. 11.45 Tocht naar het Victoriepark van Bestuur en Com missieleden met Soli Deo Gloria. 12.00 Officiële Herdenking in het Victoriepark. 12.45 Muzikale mars van Stafmuziekoorp naar R.O.G.- gebouw. 13.4514.00 Prestatieloop voor jongens over 1200 M. 14.0014.30 Carillonbespeling. 14.1514.30 Estafette voor Sportverenigingen in Langestraat en Laat e.o. 14.1514.30 Estafette voor Alkmaarse scholen. 14.3015.45 Grote Kinderoptocht. 16.0018.00 Wielerwedstrijd „8 October Ronde" over 80 km in de binnenstad. 17.0017.30 Carillonbespeling. 19.0021.00 Zevenhandbalwedstrijd op verlichte Waagplein. 19.3021.00 Concert Grote Kerk „Orpheus" en „Minnestreelen". 21.3022.00 Groot Feestvuurwerk Kanaalkade. 2.00 Sluitingstijd. Voor nadere bijzonderheden als route muziekcorpsen en optoch ten, zie men de feestgids van Alkmaars Ontzet. Carillon-bespeling De Stadsbeiaardier, de heer B. J. van der Veen zal morgen drie beiaardconcerten geven in de Waagtoren. Hij zal de volgende melodieën ten gehore brengen: 11.30—12.00 uur: 1. Van Alkmaar de Victorie 2. Victorieliedje 3. Hollandsch vlag 4. Een lied van Nederland 5 Marschlied 6. Wilhelmus C. Coster H. A. Maas J. P. J. Wierts A. J. den Hertog C. A. Brandts Buys 14.00—14.30 uur: 1. Merck toch hoe sterek Val. Ged. Clanck 2. Impromptu B. J. van der Veen 3. Variaties over Wilt heden nu treden Val. Ged. Clanck 4; Rondino J. W. Kersbergen 5. B. de Bruin 6. 17.00—17.30 uur: 1. Improvisatie 2. Suite voor Beiaard a. Preludium b. Sarabande c. Gavotte d. Menuet e. Rondo 3. W. Smits 4. Wien Neerlandsch bloed Illuminatie op 8 October ALKMAAR De buurtvereni ging Verdronkenoord zal op 8 October de illuminatie verzorgen van Platte Steenenbrug, de beide walmuren van het Verdronken oord en de Eenhoornbrug. Dit zal een sprookjesachtige aanblik op leveren en wij twijfelen er niet aan, of deze buurt zal een groot bezoek krijgen van de Alkmaar ders, die van hun oude grachten in de volle glorie van hun schoonheid zoals bij deze gelegen heid, houden. Twee, vier, zeuven, acht, Rrrr. U spreekt met de redactie van het NHD, juffrouw, spreek ik met de zuster? Neen, meneer, die is naar 't Lof. Wanneer kan ik haar even spre ken? O, meneer, ze wil er helemaal geen drukte van maken en voor al niets in de krant; dat wil ze beslist niet. Zegt u maar tegen d'r, dat ik morgenochtend even aankom. O, maar als ik dat tegen d'r zeg, zal ze wel zorgen, dat ze niet thuis is. Zegt u dan maar niets, dan tref ik 'r tenminste thuis. Goed meneer, u probeert 't maar. Om negen uur stonden wij op de stoep en belden aan. De zuster lag nog op bed, want ze was pas om half vijf thuis gekomen. Toch mochten wij even binnen komen en weer kregen wij het verhaal te horen, dat zuster er niet over prakkezeerde, om de man van de krant te woord te staan. Na een babbeltje met de, zuster van de zuster vroegen wij: hoe laat denkt u, dat de zuster opstaat? Ik denk, dat ze wakker is; zal eens even kijken. Nu kennen wij de zuster in kwestie al meer dan vijf en twin tig jaar en wij vertrouwden, dat zij ons op z'n minst even te woord zou staan. En dat deed ze dan ook. Al spoedig zaten wij met z'n drieën in de kamer en nu kwam de zuster zelf met een berg be zwaren tegen een bericht in de krant. Ze vond het niets bijzon ders, dat zij in het 22ste jaar van haar praktijk de 5000-ste baby had „gehaald" en zag niet in, waarom dat in de krant moest. Dat probeerden wij haar daar om aan het verstand te brengen. Het nieuws is er, zo zeiden wij; „men" heeft het erover en dan kan een krant, die zichzelf res pecteert, er niet over zwijgen. Bovendien vonden wij het wèl iets bijzonders en wij veronder stellen, dat onze lezers het met ons eens zullen zijn, dat het geen alledaagse gebeurtenis is, als een vroedvrouw in 22 jaar haar 5000- ste baby haalt; dat is zo ongeveer vier per week. Ja maar, ik vind het helemaal geen reden voor felicitaties enz., zei de zuster; wij werken in stilte en houden er niet van, dat het aan de grote klok wordt gehan gen. Nu daar konden wij in ko men en daarom noemen wij hier ook niet de naam van deze vroed vrouw, die vijfduizend moeders in haar moeilijke uur mocht bij staan. Ingewijden weten toch wel, wie of zij is; zij is geen onbe kende in onze stad. Wat zeggen wij geen onbekende zij is een populaire figuur, wier zegen rijk werk in brede kringen wordt gewaardeerd. Zij kreeg haar opleiding aan de bekende Vroedvrouwenschool in Heerlen en vestigde zich 22 jaar geleden als eerste katholieke vroedvrouw in haar geboortestad. Zij is nóg de enigste katholieke vroedvrouw; zij komt echter ook in niet-katholieke gezinnen en be zoekt voor het Wit-Gele Kruis ook tal van behoeftige gezinnen. Het is daarom niet te verwonde ren, dat zij zo'n drukke praktijk kreeg, dat zij in 22 jaar haar 5000- ste kon inboeken. Wie was die 5000-ste baby? Het is Boleslaw, zoon van de bloemist G. A. Wessels in de Hoogstraat en zijn vrouw N. S. Muszalska. De baby kreeg als herinnering aan dit gedenkwaardige feit van de zuster een bekertje, waarin het getal 5000 gegraveerd stond. De zuster vertelde ons zo het een en ander van haar werk, maar niet met de bedoeling, dat wij dit allemaal in de krant zou den zetten. Maar wij kregen hier bij wèl de indruk, dat zij min stens evenveel stof tot schrijven heeft als dr. Aussems, die zijn boek „10.000 Baby's" schreef. Hoe kan het anders. De vroedvrouw doet nog wel iets meer dan alleen maar de baby „halen." Zij is de steun en toeverlaat van de moe ders en de gezinnen, waarin zij komt; niet alleen bij de blijde ge beurtenis, maar ook vele dagen daarvóór en daarna. Er zijn gezin nen, waar zij alle kindertjes „haalde" en nog onlangs hielp zij een jonge moeder, die zij ook als baby had verzorgd. Zij vond dat allemaal heel ge woon en was alleen maar dank baar, dat God haar de kracht en de gezondheid had gegeven dit mooie werk, dat zij als haar roe ping beschouwt, zovele jaren te kunnen doen. Wij moesten opstappen, want de zuster moest, hoewel zij maar een kort nachtje had gehad, de wijk in; het was een lange lijst, dat zij nog had af te werken. En in tussen is zij al weer op weg naar de 6000. Wij hopen maar, dat dit kran tenverhaaltje de zuster niet te veel drukte bezorgt. Want dan kijkt ze ons nooit meer 'an. En dat zouden wij heus jammer vin den.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2