„Geen verlichting, maar verzwaring van de lasten" Ulscovrrjj Vliegen naar Australië is een onvergetelijk bedrijf „Waar n RADI Poolreiziger Giaever komt naar Nederland Grote radio-expositie te Amsterdam Congres van de katholieke Middenstand Critiek van voorzitter Koops op Mr van Rhijn's uitlatingen Brandend maagzuur blust U in een mum... Lezingen o.a. in Groningen Ik ben ervmmdmlkbmm „Het is nog geen zes uur9 want de winkels zijn nog open99 Nederlanders om trots op te zijn Tweede Kamerlid Engelberlink stelt vragen over tractaatgronden I 1 Apostolaat van priester-arbeiders Nieuw onderzoek 99 Rode bonzen in V.S. in arrest Nieuw voorstel van het Westen De dot Psychia nog voll programr Pagjna 4 Woensdag 7 October 1953 Van onze parlementaire redacteur ARNHEM, 7 Oct. „Voor vele middenstandsbedrijven zal het totale complex van maatregelen, zoals dat thans aan de Tweede Kamer is voorgelegd, vermeerderd met de loonsverhoging, in plaats van een verlichting, een verzwaring van lasten betekenen", aldus de heer J. A. Koops in de rede, waarmede hij vanmorgen in Arnhem die door de Kamer van Koop- j inTjfwi-ii-fjj I handel van Veendam naar voren het tweedaags congres van de Ned, Katholieke Midden standsbond opende. De bondsvoorzitter trok hieruit de conclusie, dat „een verdergaande fiscale lastenverminde ring dan ook noodzakelijk zal zijn". Ook over de trage gang van zaken met betrekking tot het wetsontwerp waarin de detail handel van de inning van omzet belasting wordt vrijgesteld, wilde de heer Koops ziin teleurstelling niet verbergen. Deze aangelegen heid is nu al vier laar aan de orde. Vorig laar werd het ont werp eindelijk ingediend, doch ook nu is men nog niet verder dan het voorlopig verslag. Deze zaak, aldus de bondsvoorzitter, zit de middenstand zeer hoog. Vestigingsbeleid De bondsvoorzitter wenste zich nadrukkelijk te distanciëren van de critiek op het vestigingsbeleid. De aanhangige fiscale wets voorstellen zullen op de tweede dag uitvoerig worden besproken, aan de hand van een inleiding van prof. dr. G. W. Groeneveld. Maar ook in ander opzicht is dit zestiende congres belangrijk. Van daag spreekt mr. F. J. H. Bachg over „Principiële uitgangspunten voor het middenstandsbeleid". Dr W. de Kort zal het onderwerp: „Sociale voorzieningen voor zelf standigen inleiden en morgen ochtend gaat het congres luiste ren naar een uiteenzetting van prof. Romme over „Verwezen lijking van het middenstandstop orgaan in de P.B.O." Bondsvoorzitter Koops bestreed in zijn rede de opmerkingen, die de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. Van Rbi.in, op een persconferentie heeft gemaakt over de compensatiemogeliik- heden die de middenstand zou kunnen vinden in een ruimere omzetmogelijkheid, een ruimere exportmogelijkheid en een daling van de groothandelsprijzen. De ruimere omzetmogeliikheden ziin bereids in de berekeningen (tan de middenstand verdisconteerd, de ruimere exportmogelijkheden zijn voor het overgrote deel van de middenstand van geen enkele betekenis. Wat de daling van de groothandelsprijzen betreft her innerde de heer Koops er aan, dat middenstand en detailhandel geen identieke begrippen zijn. Voorts vloeit uit de economische wetmatigheid voort, dat in de huidige economische omstandig heden door de concurrentie-nood- zaak de kleinhandelsprijzen de groothandelsprijzen bii daling op de voet volgen. Toen de groot handelsprijzen tengevolge van het Korea-effect stegen, is deze stij ging echter nimmer volledig in de kleinhandelsprijzen tot uit drukking gekomen. „Wij betreu ren zulk een voorlichting van dergelijke hooggeplaatste zijde ten zeerste," aldus de heer Koops. P.B.O Ook over andere onderwerpen, die voor de middenstand van be lang zijn, moest de bondsvoorzit- Advertentie) Een of twee Rennies, laten smel ten op de tong. En eer U het weet. is 't leed geleden. Zo hoeft U dus nooit bang te zijn dat iets wat U graag lust, eens verkeerd valt. Dat zuur is vlugger genezen dan het opkwam. Daarom, een prettig, veilig gevoel, altijd Ren. nies bij de hand te hebben. ter een critisoh geluid laten horen. Hij betreurde het ten zeer ste dat, hoewel de middenstands organisaties in samenwerking met de betrokken werknemersorgani saties, de voorbereiding van een centraal orgaan voor de midden stand in de sfeer van de P.B.O. krachtig ter hand hebben ge nomen, zich bij de verwezen lijking. hiervan toch bepaalde moeilijkheden hebben voorge daan. Hij hoopte dat dit congres aan de oplossing hiervan een stimulerende bijdrage zou kun nen leveren. Voor het weinig richtlijnig be leid, dat ten aanzien van een regeling van het cadeaustelsel is gevoerd, kon de bondsvoorzitter weinig bewondering opbrengen, evenals voor het S.E.R.-advies. dat regeling van deze materie door P.B.O.-organen aanbeveelt. Hii wilde hopen, dat de regering nu spoedig een wetsvoorstel zal indienen. De Vestigingswet Kleinbedrijf staat op de helling, maar de middenstand begrijpt niet, aldus de heer Koops, waar om de totstandkoming van deze herziening zo lang moet duren en zo traag geschiedt. js gebracht en waaraan ook door andere Kamers adhaesie is be tuigd. De heer Koops achtte de wijze waarop deze adhaesie tot stand is gekomen, zeer onbevre digend. Middenstanders in de Kamers van Koophandel dienen van hun besturen te eisen, dat geen adhaesie meer wordt be tuigd aan adressen, zonder dat zij het betrokken stuk hebben kunnen bestuderen en opmerkin gen hebben kunnen maken. Een wijze van behandelen als thans heeft plaats gevonden, aldus de heer Koops, doet onnodig schade aan de goede naam en faam die de Kamers van Koophandel in het bedrijfsleven hebben. Wel kon de bondsvoorzitter op timistische klanken laten horen over de groei van de katholieke middenstandsorganisatie. Hij kon zelfs constateren, dat het nu tijd wordt om definitief af te reke nen met de mening, dat de mid denstand zich niet organiseert en bij de werknemers achterblijft. In verschillende bedrijfstakken is thans al een beduidend groter aantal ondernemers dan werk nemers georganiseerd. Dat de katholieke middenstand ziin taak begrijpt, kan ook weer blijken uit het nieuwe rapport „Mid denstandsbeleid op hoger plan uitgebracht op een ogenblik, waarop een nieuwe ontwikkeling in het middenstandsbeleid wordt ingeluid. Remmen werkten prima STEENWIJKERWOLD - Door de Rijksverkeerspolitie werd Za terdagmiddag ter hoogte van het K.I.-gebouw op de Tukseweg ver- keersconrtöle gehouden. Bij het laten stoppen van een auto, be stuurd door de heer Fransen, Meppelerweg Steenwijk, waren de heren van mening, dat de heer Fr. niet vlug genoeg kon rem men. Een der politiemannen stap te bij Fr. in de wagen en nu maar rijden. Ter hoogte van Bergstein klonk het bevel remmen. Dat de remmen in orde waren ondervond de bestuurder van de politiewa gen, die hier vlak achterreed. Met een hevige klap botste de politie auto tegen de auto van Fr. op. Er was nogal veel averij aan de po litieauto, doch de wagen van Fr. kwam er goed af. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Na gecontroleerd te hebben of het stopjkicht van de wagen van Fr. wel in orde was en waar ook niets aan haperde, hadden de po litiemannen het geluk, dat hun wagen nog op eigen krachten naar huis kon. ROTTERDAM, 6 October Op Vrijdag 9 October a.s. zal met de „Astrea" te Rotterdam aankomen, de poolreiziger John Giaever uit Noorwegen. Kapitein Giaever is niet alleen zeeman, vlieger en poolreiziger, maar ook een goed auteur. In drie universiteitsste' den: Amsterdam, 9 October; Utrecht, 14 October en Groningen, 16 October, benevens in Den Haag en Rotterdam zal hij iets vertel len van zijn ervaringen. Het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap en het Nederland-Noord-Europa In stituut zijn zijn gastheren. Kapitein John Giaever is een man uit Tromso in Noord-Noor- wegen. Niet' minder dan dertig „zomers" heeft Giaever in het ijs doorgebracht. Hij heeft er vele keren overwinterd ook. Toch was het voor hem een verrassing, dat men hem uitkoos om de dubbele overwintering van 1950-1952 in het Zuidpoolgebied te leiden. Hij heeft er evenals zijn mannen, van wie er drie niet te rugkeerden, grote risico's gelopen. Hij was dat wel gewend, want in de oorlog leidde hij de sche pen, die in convooi van Canada naar Archangel voeren. De risi co's die hij in het eenzame Zuiden liep, waren van geheel andere aard. Een der grootste was dat de overwinteraars in de kolendamp zouden stikken, want hun huizen zaten al spoedig tot over de nok van het dak onder de sneeuw en in die omstandigheden behoeft 's nachts alleen de schoorsteen maar dicht te sneeuwen en het is zover. Toen de bekende 'geleerde, geo graaf en glacioloog prof. Hans Wzn. Ahlmann, thans ambassa deur van Zweden in Oslo, met zijn studie van het teruglopen der gletschers - een onderwerp van eminent belang voor de toe komst van het geëlectrificeerde Noorwegen en Zweden en Van het lage Holland - op een dood punt was gekomen omdat hij niet wist of die teruggang ook op het Zui delijk halfrond plaats vond of Noorse hoogleraar H. U. Sver- drup een plan voor een grootse expeditie. Drie naties zouden er met hun beste jonge krachten aan deelnemen: Engeland, Zweden en Noorwegen. Het Noorse deel van het Zuidpoolgebied zou het doel zijn. In dit nagenoeg nog niet onderzochte gebied, waarvan men alleen wist dat er bijna geen le vend wezen huisde en geen plant bestond, zou men twee jaar lang meteorologische, glaciologische, geologische, seismologische, geo detische en enkele andere onder zoekingen doen. De leiding moest in handen van een ervaren Noor zijn. Dat was John Giaever. Zijn „voorgangers in het ijs" hadden in hun memoires geschre ven, dat tién man een hel, drie man een teveel en twee man ide aal was voor een goede expeditie. En hij kreeg er veertien mee, van vijf nationaliteiten. Toen hij de mannen uitkoos kon hij alleen vermoeden, dat ze meer dan 50 graden vorst zouden moe ten kunnen verdragen, maar niet dat b.v. een oogoperatie met zelf gemaakte instrumenten moesten kunnen doorstaan. Zelf beschrijft hij deze poolrei zigers en hun nederzetting Maud- heim. Verandering van spijs enzovoort, dacht ik - en kochc een pakje Discovery. Dat was een echte ontdekking, zo heerlijk is die sigaret. Ik ben er gewoon van ondersteboven, zoals U ziet. En als U nu iets van mij wilt aannemen... dan stapt U resoluut over op Een echte ontdekking! AMSTERDAM, 6 Oct. Van 15 tot 20 Oct. a.s. zal het gehele gebouw „Bellevue" in Amster dam in beslag zijn genomen door de vierde Firato sedert de bevrij ding, een tentoonstelling van al hetgeen de 50 exposanten op het terrein van de radio, televisie en electronia, aan toestellen en on derdelen, kunnen tonen. Deze expositie is evenals haar drie voorgangsters gearrangeerd onder auspiciën van de F.l.A.R, (.fabrikanten, importeurs en agen ten op radiogebied). Het Ministerie van Oorlog is voornemens aan deze Firato mede te werken door het opstellen van een complete apparatuur, waar mee een verbinding zal worden onderhouden met de zetel van de „verbindingsdienst" in Utrecht. Ter gelegenheid van de ten toonstelling wordt op Zondag 18 October in de hoofdstad een z.g. vossenjacht het door peilingen bepalen en opsporen van de schuilplaats van een radiozender gehouden, waaraan naar wordt verwacht ca. 100 amateurs uit het gehele land zullen deelnemen. Het hieraan deelnemen van adspiran- ten wordt aangemoedigd Met de organisatie van de jacht heeft zich belast de vereniging voor experimenteel radio-onder zoek in Nederland (V.E.R.O.N.). In deze V.E.R.O.N zijn kort na de bevrijding de drie toen bestaande amateursverenigingen gebundeld. (Van onze redacteur Jan Onstenk PERTH, 28 September Kort na negen uur vanmor gen hebben wij met een groepje collèga's op het stille vliegveld van West-Australië's hoofdstad de „Overloon" en haar opvarenden na staan wuiven. En ieder van ons, wij schamen ons niet dat te bekennen, was diep onder de indruk van dit ogenblik. In het kleine restaurantje hadden we ze voor het laatst allemaal nog eens ontmoet, die mensen met wie wij een week mochten reizen en voor wie we zoveel respect gekregen hebben. Het ivaren geen vreemden meer: we kenden veel van hun verleden en bijna alles van hun verwachtingen. Hun vertrek westkaap het eerst in zicht kwam stemde tegelijk grenzeloos weemoedig en oprecht fier. Want hier gingen Nederlanders om trots op te zijn: zo vol moed en vertrouwen, zo vastbesloten en flink. Australië mag blij m.et hen zijn. Ook al moesten de meesten de taal nog leren den van een furieus-rijke Chinees (geschat vermogen 800 millioen dollar, inkomsten o.a. uit opium' smokkel), die een groot stuk heu velland vol liet zetten met de meest bizarre beelden en bontge kleurde bouwsels die men zich voor kan stellen. Piet Pagie uit Den Bosch zei blij te zijn niet zoveel geld te bezitten want nu kon hij ook zo gek niet doen. En vader Lubbers uit de Kapelstraat in Arnhem zat met zijn gedachten al ver voorbij Adelaide waar hij met zijn 63 ja ren en bij een zoon onderdak, meteen maar weer in zijn vak gaat beginnen als stucadoor bij de huizenbouw Er werd aan boord van de „Overloon" over het algemeen meer geslapen dan naar buiten gekeken, maar toen gistermiddag om kwart voor vijf het Austra lische vasteland bij de Noord' Ze hadden geen plezierreisje achter de rug, noch vacantie voor de boeg. Vliegen naar Australië is een onvergetelijk bedrijf maar in snel wisselende omstandighe den onderwierp het toch ook elke emigrant aan een laatst zwaar examen in aanpassingsvermogen, precies die eigenschap die zij hier het eerst nodig zullen hebben. Twee dagen na regenachtig Het Tweede Kamerlid de heer Engelbertink heeft aan de minis ter van justitie schriftelijk de vol gende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend: a. Dat de raad voor het rechts herstel een koopcontract inzake land, dat gesloten werd tussen de Staat der Nederlanden via het Nederlandse Beheers Instituut en een Nederlandse grensboer, nietig heeft verklaard op vorde ring van een vroegere Duitse eigenaar. b. Dat er dientengevolge grote onrust heerst speciaal in Dren te onder de Nederlandse ko pers van vroeger Duits cultuur- niet, ontwierp hij samen met de1 land aan de grens, omdat nog ve- OVERSTROMINGEN IN JAPAN. Telkens weer wordt Japan getroffen door overstromingen, die vele slachtoffers eisen en grote landstreken onder water zetten. Een typhoon de he vigste sinds 1936 veroorzaakte grote P? overstromingen, tiier F* ziet U hoe inwoners Kg van het stadje Koha-1|| ma zich in veiligheid I||» trachten te brengen, nadat de typhoon over r" het land was ken. 3#! A' getrok- wniiiwirmMiair le dergelijke vorderingen bij de Raad voor het Rechtsherstel aan hangig zijn of worden gemaakt. c. Dat deze onrust daarom zo gerechtvaardigd is, omdat deze Nederlanders pas tot aankoop van deze gronden zijn overgegaan, toen hun nadrukkelijk via het koopcontract de toekomstige eigendom gewaarborgd werd en zij door Nederlandse instanties werden gewezen op de noodzaak van deze aankoop in verband met bedrijfssanering? 2. Welke maatregelen denkt de minister te treffen om de door de Nederlandse Staat aan kopers ge waarborgde grondeigendom thans effectief te doen zijn, nu de Raad voor Rechtsherstel een koopcon tract, waarin dit vermeld is, nie tig verklaart? 3. Indien de minister de namens de Staat der Nederlanden gegeven waarborg niet kan effectueren, welke maatregelen denkt hij dan te treffen, ten einde gedupeerde kopers van vroegere Duitse grond wederom in het bezit van een landbouwbedrijf van redelijke om vang te stellen, b.v. via Staats domeinen? OP TIJD, ALLEEN BIJ SLECHT WEER De Amerikaanse psycholoog dr Roland E. Mueser. die ver bonden is aan het Pennsylva nia State College, is na een onderzoek van drie maanden tot de conclusie gekomen, dat arbeiders de neiging hebben 's morgens op tijd op hun werk te komen ais het druilerig en te laat te komen als het mooi zonnig weer is. Van alle door hem geobser veerde werknemers kwam slechts 6 pet allemaal man nen elke morgen op tiid. ongeacht het weer. Schiphol landden ze in de oven van Basrah, waar zwaar-gesluier- de vrouwen bij 40 graden hitte de puffende Nederlandse proces sie het station zagen binnentrek ken om er voor het eerst te eten onder de koelte wuivende vleuge len van Fans. Het zou heet en loom blijven tot na Djakarta, dag en nacht, en er zou van siapen en eten steeds minder komen. De magen raakten van slag, de kin deren ook, de klok werd telkens verder vooruitgezet en steeds weer nieuwe indrukken op een ieder losgelaten. „Luie Willem", zoals de PH-TWL „Overloon" in de gehele K.L.M. bekend is, ploegde rustig voort. Daar was Karachi en martiale wachters gingen in de hete nacht met stille tred, tulband en stok hun ronde over de open gaanderijen rond de bungalows van het K.L.M.-hotel. Daar was Calcutta: „een merk waardige aanschouwing", zoals de Amsterdamse tramconducteur zei die in de bus van het Dum-Dum- vliegveld naar „Grand" in het hartje van de stad, pal achter me zat. Hij kwam oorspronkelijk uit de bollenstreek en ging nu bij Melbourne het gemengde agrari sche bedrijf weer in. Zijn kinde ren droomden van de toekomst zoals de kinderen van Doruske Timmers droomden over de nieu we bok. „Mijn vader begint met twintig koeien", zei Marietje, „en met Kerstmis slachten we er een" „nietwaar" begon Jantje veront waardigd zijn commentaar. „Va der begint met een koe en...." verder kwam hij niet want pien ter Marietje, zo helemaal echt uit ons keurige land vandaan, deed een belangrijke ontdekking. Bui ten zag men hoe in broeihitte en zware walm geheimzinnige vuurtjes brandden en lampjes gloeiden in de onafzienbare reeks krotjes waarin en waarvoor dui zenden mensen krioelden, en waar gehandeld werd en brood gebak ken, gesmeed, geslacht, gekeken gekocht en gegeten. „Het is nog geen zes uur vader" zei Am sterdams Marietje, „want alle winkels zijn nog open". Met diezelfde onbevangenheid verkende heel dit vliegtuig vol emigranten de wereld en ze ble ven er tamelijk nuchter bij. Maar in datzelfde Calcutta zagen zij met verbijstering de volgende ochtend zeer vroeg weer terug rijdend naar Dum-Dum, hoe bij tienduizenden de mensen lagen te slapen op de trottoirs langs alle straten, op een matje, een wankel veldbed, een matras aan twee deurknoppen gebonden, in riks- ha's, in de portieken van de bios copen en onder de blote hemel. Ze hadden iets van Azië ontdekt, ze hadden sommigen van de 500.000 daklozen van Calcutta ge zien, er werd nog over gesproken toen we al lang weer in Singapore waren, ruim een dag rust voor „Luie Willem" en ons, terwijl ze in de tijger-balsem-tuin wandel veerden toch speciaal de moeders even op. Nu kwam immers het eind in zicht van een reis waar van de vermoeienissen op haar wel het zwaarst drukten. Want u moet het zich maar eens voor stellen wat het is, een koppeltje van drie of vijf of zelfs zeven kinderen op je eentje te loodsen door die hele warwinkel van douaniers en hotelbedienden in acht verschillende kleuren en ta len en soorten - formulieren en hen door alle hitte,verveling en remous heen, netjes 18.000 kilo meter ver weg naar de overkant te krijgen zonder dat ze het vliegtuig slopen of ergens achter blijven in stomme verbazing voor zeven hagedissen die samen krij gertje spelen op een hoge witte muur. We willen maar zeggen: hulde voor die moeders. Natuur lijk behoefden ze niet alles alleen te doen. Hostess van Engelen bleef onvermoeibaar en de Bra bantse stewards de Hoog en Moo- nen gul en goedlachs. De laatste bovendien bij het passeren van de evenaar eminent als Neptunus ieder inzepend met een mengseltje waarvan koffie en piccalilly het hunne wisten. Zo stonden we daar vanmorgen te zwaaien naar de „Overloon" en naar captain Zoethout, die nog eens een keer een extra rond je vloog. En als we van emigran ten-vluchten in het algemeen nog iets mogen zeggen: de K.L.M.- verzorging van deze charter-pas sagiers is uitstekend en zeer uit gebreid. Ieder heeft op tijd en overvloedig zijn natje en zijn droogje. Bonnen voor maaltijden en „drinks" in de hotels bij nights tops en er zijn evengoed si garetten aan boord als medicijnen, baby-voeding, prenteboeken en briefkaarten, die de stewardess voor de mensen post in welke tus senhaven ze maar willen. Toch zou de emigrant ook zelf graag wat vreemd geld op zak willen hebben om onderweg toch nog eens wat te kunnen kopen, een echte prentbriefkaart met bij behorende postzegels in Cairo, 'n snuisterijtje in Djakarta en mo gelijk weer wat anders in Ka rachi of in Singapore, waar we mevrouw van Sluys idt Middel burg hoorden verzuchten dat ze wel alle foto's' van de tijgerbal- semtuin zou willen hebben. Na tuurlijk zijn er vele moeilijkheden aan verbonden want wie zal voorkomen dat er „gesneden" wordt terwijl men omwisselt van lire's in piasters en daarna via Indische anna's en straite-dollars weer in rupiahs en Australische cash? Ja, het is moeilijk, maar het hoeft tenslotte niet zo veel te zijn en laat financiën dit de emigranten dan nog maar gun nen. H.M"s „Ceram" terug naar Nederland WILLEMSTAD-CURACAO H.M. Korvet „Ceram" zal, na 'n verblijf van twee jaar in de Ned. Antillen, op 12 October via Be- lem, Dakar en Lissabon naar Ne derland vertrekken. Het schip zal vermoedelijk op 19 November in Den Helder aankomen. Op de komende F.I.R.A.T.O zal o.a. worden geëxposeerd „een ge luidsversterker, die een uitzonder lijk hoog frequentiebereik (nl tot 70.000 Herz) bezit, een construc tie van enkele Nederlandse inge nieurs, die al wat op dit gebied bestaat overtreft", zo deelde men ons van de zijde der organisatoren mede. Verbetering der methoden LISIEUX, 6 Oct. Bij de 56ste sterfdag van de H. Teresia van Lisieux heeft Kardinaal Feltin voor een groot gehoor de gods dienstige situatie van Frankrijk besproken. Heel in het bijzonder sprak hij over het apostolaat on der de Franse arbeiders. „Indien in het verleden mocht gebleken zijn, dat de priester arbeiders nog niet de juiste me thode hebben gevonden en er hun misstappen kunnen worden ver weten, dan mag dat geen reden zijn om dit apostolaat af te keu ren" „De H. Teresia van Lisieux", zo verklaarde de kardinaal, „on der wier bescherming het aposto laat onder de arbeiders zo zegen rijk is begonnen, zal nooit gedo gen, dat dit zou moeten ophouden te bestaan. Bidt derhalve, dat zij dit werk moge blijven bescher men, opdat nu verbetering der methoden, deze grote arbeid onder de massa met vrucht kan worden voortgezet". inzake moord op Nederlandse journalist CAIRO, 6 Oct. Het gerech telijk onderzoek inzake de moord op de Nederlandse journalist G. Kamphuisen, in Januari 1951 te Cairo gepleegd, is heropend. Het was indertijd gesloten wegens ge brek aan aanwijzingen tegen de daders. Men heeft thans aanwij zingen tegen vier Egyptenaren, van wie er twee voor een andere zaak reeds tot de strop zijn ver oordeeld. De vier Egyptenaren zijn on langs berecht voor een overval op een Brits café in het centrum van Cairo, waarbij een barman en een autobewaker werden ge dood. Twee der beklaagden kre gen de doodstraf, terwijl de an dere twee veroordeeld werden tot resp. levenslang en 15 jaar. Het enige aanknopingspunt in het on derzoek naar de moord op de heer Kamphuisen, die indertijd dood gestoken werd in zijn woning op het eiland Gezira, waren vinger afdrukken op het glas van een klok in het huis van het slacht offer. WASHINGTON. Er zijn we derom zeven functionarissen van de Amerikaanse communistische partij gearresteerd. Bovendien is een bevel tot verdere gevangen houding uitgevaardigd tegen een andere partijfunctionaris, die op het ogenblik te Columbus (Ohio) een straf voor een ander vergrijp uitzit. Allen worden er van beschul digd te hebben deelgenomen aan een samenzwering om de Ameri kaanse regering met geweld om ver te werpen. Tot dusverre zijn 99 partijfunctionarissen aangehou den. MYXOMATOSE OOK IN LUNTEREN? LUNTEREN, 6 Oct. In het jachtveld bij Lunteren ziin de cadavers van ettelijke wilde ko nijnen gevonden. Of ook hier de gevreesde my- xomatose slachtoffers heeft ge maakt zal een nader onderzoek nog moeten uitwijzen, maar de vermoedens gaan wei in deze richting. Het was zowel jagers als de jachtopzichter van Beek opge vallen, dat zich de laatste dagen in de omgeving van de Goudsberg en de Hessenweg minder konijnen vertoonden, dan op grond van vo rige waarnemingen verwacht mocht worden. Een onderzoek, dat door de jachtopzichter werd ingesteld, leidde toen tot boven vermelde ontdekking. De meeste cadavers zij wer den verspreid over een vrij groot gebied aangetroffen verkeer den reeds in verregaande staat van ontbinding. Maandagochtend werd de politie te Ede met een en ander in kennis gesteld. De kwestie Triest ROME, 5 Oct. (Reuter) En geland, Frankrjjk en de V.S. zul len binnenkort aan de Italiaanse en Zuidslavische regeringen de on derlinge verdeling van Triest op grond van de huidige toestand voorstellen, aldus is Maandag avond uit gezaghebbende bron te Rome vernomen. Volgens het plan zou zone A, welke de haven van Triest zelf omvat, en een overwegend Ita liaans karakter draagt, aan Ita lië komen. De zóne staat thans onder Brits-Amerikaanse militaire controle. Zóne B, welke een over wegend Sloweens karakter heeft, en thans door de Zuidslavische regering wordt beheerd, zou een deel van Zuid-Slavië worden. De Westelijke mogendheden werden het er over eens, dat ver deling volgens de bestaande grens de enige realistische oplossing is na de jongste Italiaans-Zuidsla- vische onenigheid. AMSTERDAM, 6 27-jarige repetitor de Utrechtse rechbs veroordeeld wegen gemeentesecretaris op zijn broer, heef Amsterdamse gerec Wat was net motiel tui zjjn uaaa gedreven uur rang nooiue net n tend ais geiuige-aesauiu ur n C. rtunnte, psyix uirecnt, qie de verda niaanaen in zijn Klimeit vatie neelt gei.au. Men renen nernmeren: r weiu vorig jaar rtugustu sieeru. nauat sectie up zijn vader, die in Juli ven, de aanwezigheid kan had aangetoond. La oau D ranken jr. verschei len vergil in het eten lamilie had gedaan. Op het vorige jaar deed n: arsenicum door de ha pap, die voor zijn vad broer bestemd was. Koi haalde hij poeders bij de die de huisarts zijn va voorgeschreven en meng theelepeltje cyaankali zelfde dag overleed de De verdachte had aa hardnekkig ontkend, later de moord toegegevi Zonder precies achter ven te zijn gekomen, met Rumke als conclusie te zeggen, dat de verdae aanzienlijk verminderd baar" is en dat in ieder tinent vaststaat, dat zwaar gestoorde persooi is De getuige-deskundige op de erfelijke factoren familieleden van verdae ben een „eigenaardige ai heid". Pres.: „Stelt u voor, da deze man ontoerekenbaar klaren en ter beschikkin regering zou stellen. Da: in een gesticht worden men. Zoals u weet word< tiënten ontslagen, wam meent, dat ze genezen zi u, dat men deze verdacht jaar weer naar huis z< gaan?" Prof. Rumke: „Ja, ze schijn lijk wel. Hij zou d£ voor zijn omgeving ui vaarlijk blijven." Prof. Rumke achtte oplossing, dat de verdae! gestraft, waarbij rekeni: worden gehouden ,dat h - - DONDERDAG 8 OCT HILVERSUM I 7.00 KRO; 10.00 11.00 KRO: 14 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 7.15 Franse muz.; 7.45 gebed en lit. kal.; 8.00 en weerber.; 8.15 Gram Voor de vrouw; 9.25 9.30 Schoolradio; NCR Openingszitting van het Congres van Europa; 10 gen dienst; KRO: 11 00 zieken; 11.45 Schoolrad Angelus; 12.03 Lunc i2'3° Land- en Tuin 12-33—12.40 „Wij yan 12.50 Rep.; Ï3.00 Nieuws nieuws; 13.20 Gram.; NCI Gram.; 14.45 Voor de 15.15 Zuid-Afrikaans pro: Gram.; 16.00 Bijbellezin Gram.; 16.45 Voor de jeu Rep. Christchurch-race Gram.; 18.35 Raadhu 18.45 Leger des Heils mi Nieuws en weerber.; 19 de jeugd; 19.30 Gram., Radiokrant; 20.20 Gevar 21.00 Amus.muz.; 21.30 V in kennis en wetenscha „Ik denk er zo over 22.15 Orgelconcert; 22.45 overdenking; 23.00 Nie SOS-ber.; 23.15—24.00 G HILVERSUM II 7.00 AVRO; 7.50 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 7.15 Gym; 7.30 Gram.; 7.50 Dagopening; AVRO Nieuws; 8.15 Gram.; 9. genwijding; 9.15 Omr.koc Voor de huisvrouw; 9.35 10.50 Voor de kleuters; Gram.; 11.30 Cabaret; Gram.; 12.25 „In 't spie 12.30 Land- en tuinbouw lingen; 12.33 Surinaamse muziek; 12.50 „Uit het leven", caus.; 13.00 Nieuv Mededelingen of gram.; Lichte muziek; 13.55 „B Engelse rechtszaken", I 14.30 Altviool en piano- Voor de zieken; 16.00 Ge\ gramma; 16.45 Voor d< 17.30 Gram. (Tussen 1 18.30 Rep. Christchurcl 17.45 Regeringsuitz.: „N< en de wereld"; 18.00 Niern Sportproblemen; 18.25 gram.; 18.40 Cowboy- 19.00 Voor de kleuters; 1 sproken brief uit Londe Jazzmuziek; 19.30 „Van landers en Eskimo's", eau Gram.; 20 00 Nieuws; 20.1 conc.; 21.05 Gevar. prog- Gram. en rep. Christchur 22.15 Dansmuziek; 22,4f actualiteiten; 23.00 Nieuw 24.00 Gram.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4