Zang van de schoolkinderen opende het 8 Octoberfeest Eclatante taptoe WINTER JASSEN van kapel en drumband Lampions en fakkels door Alkmaars straten Geschiedenis van ons vaderland gemaakt door de steden Zeg het met.... een Edammer kaasje AGENDA Fraai verlichte binnenstad Kernslager - nieuws BRAND Aubade aan burgemeester OOK IN Herdenkingsrede Van Alkmaars wallen klonk voor 't eerst de verloren gewaande kreet: victorie! Waagrecht beloonde burgerij bij Jan de Vries Buiteni notii A'aar wij verne Pagina Donderdag 8 October 1953 ALKMAAR Reveille! Een streep goud aan de Ooste lijke horizon beloofde een mooie dagMaar de morgen was stil en de lucht bewolkt, toen het feest van 8 October schuchter tcerd ingezet in het hart van de stad op de Stenen brug. De stad was nog maar nauwelijks ontwaakt, toen enkele honderden kinderen op deze historische plaats voor het eerst op deze dag het lied der victorie lieten horen. Het bestuur van de 8 Octobervereniging en enkele commissieleden gaven hier ook acte de presence. den werden opgeluisterd met muziek. Tegelijkertijd vonden op het Hofplein turndemonstraties Ïilaats door de diverse Alkmaarse i Als een devoot morgengebed vloeide de tweede strophe van het Wilhelmus „Mijn schild en de betrouwe zijt Gij, o, God mijn Heer!", uit frisse kindermonden. Eerbiedig hoorden de belangstel lenden, die van deze plechtige opening van het feest getuigen waren, deze woorden aan. Reveille De reveille beperkte zich tot het zingen van het stadslied en het victorielied, waarna met het muziekcorps „Soli Deo Gloria" voorop de eerste nog sobere op tocht begon. Van de stenen brug naar de ambtswoning van de burgemeester. Achter de muziek volgden het bestuur en de com missie-leden voorafgegaan door het vaandel van de 8 October vereniging. Dan kwamen 700 kinderen, die de burgemeester gen aubade gin gen brengen. Vlaggetjes gaven enige fleur aan deze ochtendlijke stoet. De anders op dit uur zo drukke Rijksstraatweg lag stil en strak als een laan in het bos. Het verkeer was omgeleid via de Wilhelminalaan. De kinderen stel den zich in een grote cirkel op rond de woning van de burge meester, die omringd door de heren van de Ontzetsvereniging de kinderhulde in ontvangst nam Onder leiding van de heer N. Akkerman werden de liederen op onberispelijke wijze uitgevoerd. Als de kianken van beierende klokken volgden de melodieën van de canon der Franse Kathe dralen, over de hoofden der vele belangstellenden, die zich in een grote kring rond het kinderkoor hadden verzameld. Weer klonk het victorielied en het Wilhelmus, ditmaal als een eerbiedige hulde aan de eerste burger van de stad, die de kin deren zijn dank betuigde voor dit vroege gezang. Alle kinderen werden getracteerd op een reep chocolade. In de bevlagde stad werd het allengs drukker. Op het Hofplein werden de laatste voorbereidin gen getroffen voor deturndemon- stratie en de behendigheidsspelen voor de mannelijke schooljeugd. Deze behendigheidswedstrijden vonden plaats op De L'aat, tussen de Brillensteeg en de Schouten straat. En dit Laat-gedeelte was afgezet met touwen tussen palen Hofplein-turnplein Ondanks het morgenuur, wa ren velen getuige van deze wed strijden, waarin de jongens el kaar fel bekampten. De wedstrij- turnverenigingen. Het Hofplein was voor deze ge legenheid omgetoverd tot een turnplein, waar de verschillende turntoestellen een plaats hadden gevonden, en waar de leden van de turnverenigingen fraaie staal tjes turnen lieten zien. Om half elf vertrok het stafmuziekcorps van het Regiment Infanterie Jo- han Willem Friso vanaf 't R.O.G. gebouw naar het Victoriepark, terwijl een kwartier later „Soli Deo Gloria" vanaf de Breedstraat eveneens naar dit Park marcheer de. Om twaalf uur had nl. de herdenking van Alkmaars Ontzet plaats bij het Victoriebeeld. Bij deze herdenking verleende het stafmuziekcorps onder leiding van kapelmeester J. P. Laro, mede werking. Als aanvang van de herden king speelde het corps verschil lende liederen uit Valerius' Ge- denkklank o.a. de koraal „Waar dat men zich al keert of wendt" en „O! Nederland let op Uw Saeck". Vervolgens werd door de voorzitter van de 8 October vereniging, Mr G. A. de Lange, de herdenkingsrede uitgesproken waarna allen tezamen het lied van Alkmaar de Victorie en het Wilhelmus werd gezongen. Deputaties uit Leiden en Gro ningen, nl, van de Leidse 3-Octo- bervereniging en van het colle gium Studiosorum van de studen tenclub Alcmaria en van de Bur gersociëteit Amicitia, eveneens uit Leiden. Uit Groningen was er een de putatie van de Vereniging voor Volksvermaken. Tegen één uur was de herden king afgelopen. De tekst van de herdenkings rede vindt U elders op de pagina Onder overweldigende belang stelling van de burgerij vond gisteravond de uitgebreide tap toe plaats door hei Slafmuziek- cosps van het R.I. Johan Willem Friso te Assen onder leiding van kapelmeester J. P. Laro. Tevens was aanwezig de drum band van de dienstplichtigen, ge legen in Schalkhaar. Even voor half 10 marcheer den zij het Waagplein op, daartoe in staat gesteld door het uitste kende werk van de politie. Precies op tijd zette de drumband in met een éclatante roffel, die het begin vormde van een bonte afwisseling enerverende muziek. De samenwerking tussen kapel en drumband was enorm. Het geheel verliep in strakke discipline. Vooral het nummer „N'ig'ht falls in camp", waarbij alles in werking was, maakte grote in druk op de aanwezigen. Een zeer mooi effect hierbij was het op een afstand meespe len van twee trompetisten. Na het verklinken van het Wil helmus werd kapelmeester Laro persoonlijk bedankt door kolonel Onderstal, garnizoenscomman dant van Alkmaar en door het bestuur van de 8-Octobervereni- ging. Na de afmars, die wederom precies op tijd plaats vond, bracht dit sublieme corps nog een sere nade voor het Stadhuis. Hengelsportvereniging HEILOO. Een dezer dagen is jn Heiloo een Hengelsportvereni ging opgericht, zowel voor zee als voor binnenwatervissers Het voorlopige bestuur bestaat uit de heren: J. Hoed, Slimpad 7, voorzitter; Dr. A. A. M. E. Jans sen; P. van Gijlswijk; Oppendijk; J. van Straaten. 8-Octoberviering 13.4514.00 Prestatieloop voor jongens over 1200 meter. 14.0014.30 Carillontoespeling 14.1514.30 Estafette voor Sportverenigingen in Lange- straat en Laat e.o. 14.1514.30 Estafette voor de Alkmaarse scholen. 14.3015.45 Grote Kinderop- tooht. 16.00—18.00 Wielerwedstr. „8- Octoberronde" over 80 km in de binnenstad. 17.0017.30 Carillontoespeling 19.0021.00 Zevenhandbalwed- strijd op verlichte Waag plein. 19.3021.00 Concert Grote Kerk „Orpheus" en „M'inne- streelen". 21.3022.00 Groot Feestvuur- werk Kanaalkade. 2.00 Sluitingstijd. DONDERDAG 8 OCT. Bioscopen: REX: Küssen ist kein Sünd 2.30, 7 en 9.30 uur. HARMONIE: Huwelijkstrage die, 7 en 9.30 uur. CINEMA AMERICAIN: „Het verraad ontmaskerd" 14 jaar. 7 en 9.30 uur. VICTORIA: Vrouwenarts Dr. Pretorius, 7 en 9.30 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Wanna, Rit sevoort 5, Apotheker mej. C. Kamphuys. GULDEN VLIES: Groot 8-Oc- toberfeest in alle zalen. Dansorkest Aldert Dekker en Rinus v.d. Broek. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: 19.30 uur Dansavond 8-Octo;berfeest Orkesten Freddy Hall en Antoon Dek ker. Waterstanden: Vrijdag: Hoog water 6.55 en 19.10 u. Laag water 1.05 en 13.55 u. ALKMAAR Zo is dan gisteravond het feest weer be gonnen. Eigenlijk gistermiddag al met de opening van de kermis op het Canadaplein en de Paardenmarkt. De meeste kermistenten draaiden al, zij het nog op halve kracht en voor een gematigde prijs. Het was nog niet zo erg druk, maar het was dan ook nog maar Woensdag middag en het is nog niet zo lang geleden kermis ge weest. Maar 's avonds werdhet beter en ivas er al gauiv de echt gezellige kermisdrukte. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Theo dora Maria, d.v. C. J. Ranzijn en J. Willems. Ondertrouwd: Cornells J. van Wonderen en Hildegard R. M. B. Stephan. Joannes H. M. Leen- ders te Utrecht en Geertruida Kerkhoven". Overleden: Mol, 52 jaar. Wilhelmus Cornells (Advertentie) 8 OCTOBER-CONCERT ALKMAAR. Gaarne vesti gen wij de aandacht op het van avond te geven concert in de Grote Kerk. Aan dit concert, ge organiseerd door het Mannen koor „Orpheus". zal medewerking worden verleend door het be kende knapenkoor „De Minne- strelen", o.l.v. de 79-jarige diri gent Hubert Cuypers. De aan vang van het concert is gesteld op half acht, opdat na afloop het vuurwerk nog kan worden bijgewoond. De toegangsprijs is gesteld op f 1.25 p.p. en voor leden van de 8 Oct. vereniging tegen de gereduceerde prijs van f0.75 p.p. Zie hiervoor de feest gids of de raambiljetten. Tevens maken wij onze lezers attent op de etalage van de firma Sijperda in de Schoutenstraat, welke aan dit concert is gewijd. NIEUWE ZAAK OP NIEUWESLOOT ALKMAAR. Op de feestdag van Alcmaria Victrix opent de firma Swager en Zoons haar nieuwe zaak op de Nieuwesloot, de slijterij „Victo ria". Een miniatuur-Victoriebeeld prijkt in een der goedverzorgde etalages, waarin de verscheidene dranken in velerlei verpakking aanlokkelijk staan uitgestald. Het winkelinterieur, door de fa Blom van een eiken betimmering voor zien. ziet er smaakvol uit; ook de verlichting is doelmatig. Voor de Nieuwesloot kan deze mooie zaak een aanwinst genoemd worden.. Advertentie zijn wij GROOT GESORTEERD! Naast onze fijne vleeswarenreclame bieden wij deze week aan: 500 GR. RUND- EN VARKENSGEHAKT kg. Afgehaald van winkel Voor bezorging van dit artikel 0.10 per ZIE ONZE ADVERTENTIE FIJNE VLEESWAREN In het begin van de avond wa ren er echter andere dingen, die een massa publiek trokken, en een van deze dingen was de lam pion- en fakkel-optocht, die om streeks een uur of acht door de binnenstad trok. Vanaf het Waagplein, waar de stoet zich had geformeerd, trok een lange sliert van schoolkinde ren met een verscheidenheid van lampionnen door de straten, die als route waren opgegeven. Het was een lange stoet. De juiste lengte was niet te schatten, maar twee kilometer lang was hij zeker wel. Het was een bijna eindeloze rij van kinderen, allemaal voor zien van een lampion, en begeleid door verkenners en gidsen met brandende fakkels. Zoals ieder jaar trok deze optocht weer zeer veel mensen. Ouders, die hun kin deren wilden zien, broertjes en zusjes, die zelf niet meeliepen om ,dat ze al te groot waren, en ook in de stoet zelf liepen vele oude ren als begeleiders mee. Er waren van allerlei soorten lampions, van kostbare gekochte tot eenvoudige zelfgemaakte toe, maar allen droegen bij aan het schilderachtig effect. In de optocht liepen verscheidene klassen mee onder geleide van de onderwijzer of de juffrouw, en sommigen van deze klassen hadden zeer veel werk gemaakt van de lampions, zodat er ware kunststukjes ge wrocht waren, die, het moet ons van het hart, dikwijls veel fraaier effect gaven dan een lampion ge kocht in de winkel. Juist die zelf in elkaar gefabriekte lampions geven aan een dergelijke optocht een aparte bekoring. Vooral op de Oudegracht, waar de onafzienbare rij van lichtjes in allerlei kleuren weerspiegeld werd in het stille donkere water, maak te de optocht een prachtige in druk. De stoet werd voorafgegaan allereerst door de motorpolitie, die de al te nieuwsgierigen aan de kant joeg en de weg vrij maakte, en vervolgens door het bestuur van de 8 Octobervereni ging. Hierachter kwam de mu ziekvereniging Soli Deo Gloria, en daarachter het eerste gedeelte van de optocht. Op flinke afstand van elkaar liepen dan ook nog de Postharmonie, de Drumband van de N.P.V. en het Vendel van de R.K. Verkenners in de stoet mee, en zij zorgden er met elkaar voor, dat de pas er in bleef. En dat was af en toe wel nodig, speciaal voor de hele kleintjes, die de tocht misschien wel een beetje erg lang vonden, maar die toch genoten van hun eigen lichtje, waarvan de schijn straalde over de gezichtjes, en van alle mensen, die stonden te kijken. Oók het kleine meisje De Nederlandse historie kan, zo heeft een bekend histo ricus het eens uitgedrukt, een stedengeschiedenis ge noemd worden. En in die rij der steden, die op de vor ming van onze landgemeenschap haar onmiskenbaar stempel gedrukt hebben, die de geschiedenis van ons vaderland „gemaakt" hebben in een der benardste perioden van zijn ganse bestaan, neemt Alkmaar een zeer bijzondere plaats in, omdat van haar wallen voor het eerste de kreet klonk, die in die dagen voor goed verloren scheen: victorie! „Van Alkmaar de victorie". dedigde tegen een overmachtige vijand. Diezelfde burgerij, aldus Mr. de Lange zal vermoedelijk niet beseft hebben, dat bijna vier eeuwen later nog haar heldhaf tige weerst-and aanleiding zou zijn tot een jaarlijkse herden- Me,t deze peroratie besloot de feestredenaar van vandaag, Mr. G. A. de Lange, de voorzitter van de 8-Octobervereniging zijn in 't Victoriepark bij de officiële her denking van het Ontzet uitge sproken feestrede. Hij was deze rede begonnen met een uitvoerig citaat van een fragment uit het Handvest van Willem van Oranje anno 1581 op 13 Juli uitgevaar digd, waarbij aan Alkmaar als beloning voor het moedig verzet der burgerij, de „gifte van de in- komste der Wage t'Alkmaar" het waagreoht dus verleend werd. Met de voorlezing van dit frag ment had de heer de Lange zijn gehoor verplaatst in die benauw de periode in het bestaan van onze stad, toen de burgerij „goedt en bloedt" offerde voor de ver dediging van haar stad tegen een inderdaad dodelijke bedreiging. Met dit Prinselijk woord, plech tig neergelegd in een Handvest, werd een moedige burgerij dank gebracht voor het getrouwelijk „ibewaeren" van haar stad die zij „mannelijk en prijselijck ver- king. I En hij wees hierbij op een merkwaardig feit. Immers van de strijd in de Vroedschap van Alkmaar over het al dan niet toelaten van de Geuzenvendels in de stad, waaraan de conse- de Vroedschap na het beleg werd slechts het verpachten van een viswater nabij de stad aan de orde gesteld; waaruit men zou moeten concluderen, dat men na het beleg zonder meer in vroom heid en deemoed weer is overge gaan tot de orde van de dag. Doch niet voor niets is de bur gerij van thans nog gehecht aan deze herdenking. Niet voor niets bekruipt ons ook thans nog dat gevoel van grote eerbied en be wondering voor hetgeen door 'n gezamenlijke bungerij in die da gen aan kracht en moed werd opgebracht. De namen van Naarden," Zut- phen, Haarlem, Leiden en andere steden leven nog op in onze ge dachten, zodra wij spreken over de tachtigjarige oorlog. Waarom? Omdat in die worsteling om de zelfstandigheid van ons volk het juist ook de steden dus de burgerij en daarvan zijn ge weest, die mede in zo bijzondere mate de historie van ons vader land hebben „gemaakt" door haar grote opofferingsgezindheid voor de gemeenschap van land en volk. I Spr. schetste voorts de situatie in den lande in 1573; een situatie die voor de burgerij van Alk- I maar niet bepaald aanmoedigend was. De Staten yan Holland hadden in 1572 de Prins van Oranje met terzijdestelling van Bossu Hier sloten burgers van één stad de rijen om de grootste beproeving als één man te doorstaan quentie vertoonden was, dat de stad de handschoen zou opnemen in de schijnbaar ongelijke kamp, vinden wij al bij de historie schrijvers een boeiend relaas. De lezer van de „notulen" van de vroedschapsvergaderingen n a het ontzet zal echter tevergeefs spo ren naar het verslag van een sa menkomst van de bestuurders der stad, waarin deze toch wel zeer belangrijke gebeurtenis her dacht en opgetekend werd. In de eerste vergadering van weliswaar als wettig stadhouder van de Koning van Spanje er kend, doch hem anderzijds de middelen beloofd om de strijd te gen diezelfde koning, althans te gen diens landvoogd, met alle kracht te voeren. Het was een wonderlijke tegenstelling: ener zijds de erkenning van de koning anderzijds de oproep tot de strijd tegen diens gehate regiem. On danks de schijn van legaliteit, was dit besluit een revolution- naire daad van de eerste orde. En als zodanig werd zij ook door de Spaanse landvoogd op gevat. De benoeming van Don Frederik, Adva's zoon, tot opper bevelhebber der Spaanse troepen met de bijzondere opdracht het opstandige Noorden snel tot rede te brengen, was een niet ondui delijke reactie. En de daden ble ven niet lang uit. Eerst valt Medhelen, het meest Zuidelijke steunpunt, in 's vijands hand. Stormenderhand wordt Zutpihen genomen. Naarden ont komt aan geen beter lot. De gru welen in die steden bedreven, tarten elke beschrijving. Dan wordt de spits op Haarlem ge richt, de stad, die in Juli 1573 onderging en zich moest overge ven. Dit waren nog slechte de ste den, door wallen en poorten om geven; doch laat ons niet verge ten, wat in die dagen het volk op het platteland moet hebben uitgestaan van de Spaanse ven dels. In Augustus 1573 worden de eerste Spaanse troepen in Castri- cum gesignaleerd op weg naar Alkmaar, waar de spanning stijgt Met geen enkel feit voor ogen, dat de burgerij moed zou kunnen geven om de vijand met succes te trotseren, besluit de vroed schap de stad te verdedigen. Geen decreet van hoger hand, maar een beslissing van de burgerij, genomen 'in de volle bewustheid van het aanvaarde risico. Hier sloten burgers van één stad de rijen, om de groot ste beproeving als een man te doorstaan. Zoals andere steden drukte Alkmaar zijn stempel op de vor ming van onze landsgemeenschap en legde haar burgerij mede de grondslag voor de uitbouw van ons staatsbestel. En Alkmaar neemt in die rij der steden een bijzondere plaats in, omdat van haar wallen het eerst de kreet klonk, die 'in die dagen voor ver loren scheen: VICTORIE! Van Alkmaar de Victorie!! En daarom, aldus besloot Mr. de Lange zijn rede, huldigen wij op deze plek de nagedachtenis van allen, die, onverschrokken voor de vele bedreigingen, stand- I vastig bleven: |„Den Vaderland getrou- jwe to.t in den Doot". En terwijl de heldhaftige bur gers van 8 October 1573 met een krans bij het Victorietoeeld ge huldigd werden, zongen de bur gers van 8 October 1953 het Vic torielied, gevolgd door het Wil helmus, als symbool van de on verbrekelijke band, die stad en volk heeft samengeklonken met I Oranje. van hoogstens vier jaar, dat gaap te van de slaap (het was mis schien voor haar allang bedtijd geweest) juist toen het muziek corps speelde van „hou er de moed maar in". Maar het was een mooi gezicht, en ongetwijfeld een gebeurtenis voor de kleinen, die met deze lampionoptocht ook echt bij het feest horen. Na de lampionoptocht verspreidden de mensen zich door de stad, zij gingen naar de ker mis of wandelden door de vele fraai verlichte straten in de bin nenstad, de Langestraat met haar traditionele verlichte achten, de Laat met zijn grote bogen, maar ook door de kleinere straatjes, die mede door de verlichting erg gezellig waren, zoals de Schouten- straat, de Huigbrouwerstraat, het Fnidsen en ook over de Mient, waar de verlichte schuit voor de muziek weer in het water licht, de Kraanbuurt met zijn bogen, de Koningsweg, waar door de be woners zeer veel zorg was besteed aan de verlichting, en het Ritse voort met zijn lantaarnpalen in de Alkmaarse kleuren. Velen gin gen ook een kijkje nemen op het Verdronkenoord, waar de gracht alsmede de Annastraat- brug en de Platte Stenenbrug I met honderden lampen omgeto verd waren tot beelden uit een sprookje, en van hier kwam men als vanzelf in de Hekelstraat, waar het bovendien druk was van de vele geldzoekende mensen. Het was weer echt gezellig op de vooravond van het eigenlijke feest. Receptie ten stadhuize Voor het eerst in de geschiede nis van de 8 Octoberviering werd aan de vooravond van de feest dag ten stadhuize door het ge meentebestuur gerecipieerd. In de polderkamer, waar de Alk maarse kleuren en een miniatuur Victorietoeeld voor de 8-October- sfeer zorgden, ontvingen burge meester Mr. H. J. Wytema, voor het eerst in ambtscostuum en mevrouw Wytema de vele bur gers, die daar hun opwachting kwamen maken. Het was een uitgebreid en uitgelezen gezel schap, vertegenwoordigende de vele organisaties en instellingen in onze gemeente. Wij willen ons niet wagen aan een opsomming van de vele personen, die blijk gaven van belangstelling, omdat wij allicht enkele personen zou den vergeten. De burgemeester onderhield zich enige tijd met de vele gasten, waarna deze zich in de raadzaal verzamelden, waar de wethouders de honneurs waar namen. Wij zagen vertegenwoor digers van vele organisaties, die Alkmaar rijk is, vertegenwoor digers ook van de rechterlijke macht en de politie, voor vele raadsleden, velen vergezeld van hun dames, vertegenwoordigers van het onderwijs en tenslotte 't bestuur v-an de 8-Octoberverenr- ging, dat met een applausje werd begroet. We zouden onvolledig zijn, als wij niet vermelden, dat wij ook verschillende personen, die wij hadden mogen verwach ten, hebben gemist. Wellicht heb ben velen geschroomd deze re ceptie van het gemeentebestuur te bezoeken, waarvoor overigens geen reden was, omdat deze re ceptie openstond voor de gehele burgerij. Tijdens de receptie kwam de stafmuziek van het R.I. Jan Willem Friso voor het stadhuis het gemeentebestuur een aubade brengen, die door de burgemees ter, vergezeld van de garnizoens commandant, Kol. Onderstal, die ook de receptie bezocht, werd af genomen. Onder het genot van een ver versing onderhielden de gasten zidh met elkaar, terwijl ook de burgemeester en zijn echtgenote zich onder de gasten mengden. Wij mogen hopen, dat deze eerste receptie ten stadhuize, die het nader contact beoogde tussen burgerij en gemeentebestuur, door meerdere gevolgd zal wor den. Er kan alleen maar iets goeds uit voortkomen. W eersverwuchting Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. KANS OP NACHTVORST In de nacht en ochtend plaat selijk mist en kans op lichte nachtvorst. Morgen op de dag over het algemeen vrij zonnig en ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Overwe- wend zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. De brandweer werd gister ge alarmeerd voor een brand aan Luttik Oudorp, waar de corpsen menigmaal hun oefeningen had den gehouden, n.l. in het complex van de bekende zaak van Jan de Vries. Een begin van brand in deze panden, waar verschillende che micaliën en andere brandbare artikelen zijn opgeslagen kan steeds aanleiding worden tot een grote uitslaande brand. De brand weer was spoedig met twee wa gens ter plaatse. Het bleek, dat de bovenverdieping van perceel Mosterdsteeg 14, waar borstel en 'papierwaren lagen opgeslagen, in brand stond. Dikke rookwol ken en een hevige stank be moeilijkten het bluswerk, doch met twee stralen water, had men de 'brand spoedig gelocaliseerd. Hoewel het brandende magazijn in een vrijwel geïsoleerd perceel was ondergebracht, staat dit toch in verbinding met de overige tot barstens toe gevulde magazijnen met winkelgoederen. Het vuur was gauw geblust en er bleef nog een dikke rook over. Een hoeveel heid brandend borstelwerk moest uit het pand verwijderd worden, dat later nagenoeg geheel ont ruimd moest worden. De onder en achterliggende magazijnen hadden belangrijke waterschade opgelopen. De politie stelde een onderzoek in naar de oorzaak en kwam tot de ontdekking, dat het vuur was ontstaan door cocosborstels die in brand waren geraakt; de borstels hingen te dicht bij een electrische lamp, die men had laten bran den. De publieke belangstelling werd op een afstand gehouden, aan de overkant van het Luttik Oudorp. De schade aan goederen, 18.000 gulden, wordt door de verzeke ring gedekt. GRATIS BLOEMEN ALKMAAR. Om de gewel dige animo voor de kinderop tocht tegemoet te komen, stelde het bestuur van de 8 Octoberver eniging voor de 950 deelnemende kinderen gratis bloemen ter be schikking, welke gistermiddag aan de Stadskwekerij konden worden afgehaald. Dat lieten de kinderen en hun moeders zich geen twee keer zeggen en al vroeg stond men in dichte drom men voor de poort van de kwe kerij, waar geleidelijk een aan tal werd binnengelaten, om in de schuur, waar de bloemen ge sorteerd gereed lagen, deze in ontvangst te nemen. „En wat versieren we," vroeg stereotiep de knecht van de kwe kerij. En meestal was het een wagentje, een fiets en een auto ped en blij gingen de kinderen met hun bïoemenschat de andere poort weer uit. Er waren herfst- asters, dahlia's, chrysanten, maar ook rozen en anjers. Bloemen in alle kleuren en van allerlei soort. Dat zal vanmiddag een fleurige kinderoptocht worden waarin ruim 900 kinderen ruim drie auto's met bloemen zullen heb ben verwerkt. Herdenking van „De slag bij Rustenburg" STOMPETOREN. Op Maan dag 12 October 1953 zal, de tradi tie getrouw, bij het monument te Stompetoren, de herdenking plaats hebben van de gevallenen in de z.g. „Slag bij Rustenburg" welke heeft plaats gevonden in de nacht van 10 op 11 October 1944 De bijeenkomst bij het monu ment vangt aan om 19.30 uur en zal worden opgeluisterd door zang van het Ned. Herv. Kerk koor te Stompetoren, terwijl door dominee Kéja een herdenkings rede zal worden uitgesproken. Vervolgens wordt in de zaal van het café Swart een bijeen komst gehouden waarin de voor drachtkunstenares Aafje Top uit Amsterdam, geheel in de sfeer van de herdenking „De oude man en de zee" ten beste zal geven. Allen die daadwerkelijk aan het verzet hebben deelgenomen of daarmede hebben gesymphati- seerd, worden verzocht deze her denking te willen bijwonen. Bloemen vormen altijd een aardige verrassing, maar een hartig brokje kaas is ook niet te versmaden. Daarom heeft het bestuur van de 8 October vereniging vandaag de slag zin „Zeg het met bloemen" even veranderd in „Zeg het met een Edammer kaasje". De medewerking van het stafmuziekcorps van het Re- fiment Infanterie Jan Willem 'riso uit Assen, vandaag ver leend bij de viering van het 8 Octoberfeest, werd door het bestuur van de Ontzetvereni ging zowel als door de gehele burgerij zeer op prijs gesteld. Toen de manschappen uit Assen na de officiële herden king in het Victoriepark na een muzikale mars weer in het R.O.G.-gebouw terugkeer den, wachtte hen een aange name verrassing. Twee origi nele kaasdragers kwamen met een berrie Edammer kaasjes de binnenplaats opgedribbeld en het was Mr Schuurman, die zich 'als voorzitter van de Commissie-Herdenking de tolk maakte van de dankbare bur gers van Alkmaar; voor de voortreffelijke wijze, waarop de Stafmuziek van Johan Wil lem Friso luister had bijgezet aan de feestviering, had Alk maar alle waardering, zo zei hij en ofschoon deze muzikale medewerking .voor de stafmu zikanten „dienst" was, wilde Alkmaar toch een blijk van erkentelijkheid aanbieden. Niet met bloemen, maar met het echte, onvervalste Alk maarse product: het goudgele Edammer kaasje, waarmee de muzikanten nagenoeg allen gehuwde onderofficieren hun vrouwen in Assen blij kunnen maken. Deze onverwachte attentie werd door de stafmuzikanten vanzelfsprekend op hoge prijs gesteld. Het „Kleun IAe 6 ministers van het plan z.g. „Kleine Euro; 20 October a.s. in een. De bedoeling van gedachten te de politieke Europa, een onder de laatste maal o conferentie, van Ro werd gebracht. D delegatie stelde toe opbouw van een eenheid een bek waarde. Minister eerst overeenstemr economische Euro daarna zou men tc van de beoogde po latie kunnen over; bijval mocht dit niet ondervinden. Rome enkele vage gedaan, die ook th weinig hoop voor geven. Het plan tijds naar de stu< men schijnt er n; belangstelling voor de zaken er in voorstaan, zal op moeten blijken. 14 et langzame temj V proces van de zich voltrekt, is te i typische Europese 1 verhoudingen. Eurc denkt in nationalit stellingen en germ men van eeuwen h< zich thans richt op hetzij als ideaal of doel, betekent in we mgrijpende wijziging maal hecht is gewor dergelijke evolutie over een lange tijd ken. Een kentering c nodig is, omdat de den er toe-dwingen, geduld eist en bov Deze trage gang van de Amerikanen vaak omdat men aan gene Atlantische Oceaan rejcening houdt, maai op grond van onkui historische achtergro Oude Wereld. De Eur mische markt wordt verdeeld door de nat zen. Er bestaat een plex van beschermend len, dat historisch i gebonden aan de nat' zen een weerstand blij poging, tot integrati men echter, wat sed gebeurd, dan is er optimisme. Veel van achtige effectieve één' van de houding van E hangen, omdat het menebest een bijzond inneemt met èn een 1 het vasteland van Eur de overzeese gebieden Wan Nederlandse zi aan de economise] dmg de eerste plaats omdat men de overtuii f^hnfn' dat zoIanS de b schillen en typisch na langen blijven bestaan S zou Zljn de staatkii neid te formeren. Tem "F eenmaal de economis nrurrT m °nze tijd ste E? £e Zljn verweve reeds het nuchtere feit en weer in de betrokk een verschillend econo leid wordt gevoerd economie tegenover 'b v marktvorming in de VV bondsrepubliek schei moeilijkheden. Elke sta eenheid zou in een dei ^LnJ-eJ meer betekener eenheid op papier. Mi geen nieuwe Europese dige orde, door alleen palen omver te halen. V £e,nsP?'e0z'.m het resu wat historisch is gewo komende conferentie in 1 zal m het teken staan discussie. Een discussie veel van zal afhangen ol zaf 'voltrekken.6en S"e11 de Amsterdamse gistermorgen om viif twaalfjarig jongetje aan tea„tenniTinff seinden c De knaap was in 1 van een kleverige pan! een boterhammes en vert ««r tevoren te zijn 0pg£ "'t een van de lege va wat honing bijeen te scl wirt termorgen de l te WW va".,de Hamer-i gevnnS erS^]k dood in h gevonden. Zij was door gek^menffTtiS:Ü,R om he hpfi'mem Toen de melkbi pelde, kreeg .hij geen ep informeerde toén bij de D,iaWle, de weduwe in dekkingf de vresel* v?rloor gisternacht de 4 vertegenwoordiger G. F. dé tLt„y,°?rburff in de Ma; «e macht over het stuui Een nn/P de .tunnelwand fyen onderzoek naar de t welf nft ,w0r., de tunm vteS dat de man on fie.™ Sterke d™ k™eId sinds Dinsdag ?™art voor-vijf de 14-jaris de i van Rietker Mierlostraat te Rol ï®^mist. Op het water in di ïade dreven een lijmkw Daa™ iles d',e, h" kebruil Daaruit maakte men op. ÏÏL,baven gevallen wa zijn inderdaad zo ble iWVeT,hal?di?de de comn k°ningin in de pr< Zeeland, jhr. de Casembro* 7 aan de gouverneu dant ï1 i dr' Jansen, «ankoorkonde uit erkenteli voor de Zuidafrikaanse hu Kaap&°od' DU eeschie'

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2