HET 8 OCTOBERFEEST Van gehelmde roetmoppen en een breiende juffrouw De Ia AGENDA Arie i Buitenla notiti< GABARDINE en TWEEDJASSEN Uitstekende wol Cabaretavond toe Bouw van school is aanbesteed Christ. Churchrace Nationale Reserve oefende rond Wijdenes Een hoofdkwartier verdiveen Strategische café-tocht utina 2 Vrijdag 9 October 195' (2se ook pag_ 7). De behendigheidswedstriiden en de turndemonstraties, die op verschillende plaatsen in de stad werden gehouden, gaven fleur aan de ochtend, en trokken, zoals te verwachten was, net als andere jaren weer veel publiek. Turndemonstraties Op het Hofplein was een af zetting aangebracht voor het pu bliek, dat hier tot zes, zeven rijen dik de verrichtingen volgde van de leden van de Alkmaarse turnverenigingen, dames zowel als heren, jongens en meisjes. Telkens na afloop van een der demonstraties klaterde een dank baar applaus op van het publiek, dat de verrichtingen van de turnsters en turners met aan dacht volgde, en dat dikwijls ge noot van fraaie en ingwikkelde toeren, hetzij op de evenwichts- balk, de brug of de ringen. De verschillende nummers werden zeer op prijs gesteld. De dames begonnen met oefeningen op de evenwichtsbalk, die beheerst en met gratie werden uitgevoerd. Ook bij het brugturnen viel dik wijls het knappe werk op van de turnsters, die voor een dergeluk groot publiek hun uiterste best deden om de diverse oefeningen zo fraai en goed mogelijk af te werken. Van de verrichtingen aan de ringen werd in het bijzon der genoten, en dit onderdeel was zeker een van de meest in de smaak vallende punten van het programma. Hoog boven de hoofden van de toeschouwers zweefden de dames aan de ringen, waarbij ze talrijke kunstige en moeilijke toeren maakten, om tot besluit met een fraaie afsprong weer op de begane grond te be landen. Op de maat van pianomuziek voerden de jongere' meisjes ge zamenlijk rhythmische oefenin gen uit, die een fraaie demonstra tie waren van stijl en vaardig heid bij het uitvoeren van de verschillende onderdelen. Ook de heren en jongens bleven niet achter bij hun zusters turnsters, en ook hun verrichtingen ontlok ten het publiek een dankbaar applaus. Behendigheidswedstriiden De hoog-behoede heren van de 8-October vereniging hebben nog nooit zo vergenoegd gekeken als naar de behendigheidswedstrii den op de Laat voor alle ïon- gens van de vijfde en zesde klas sen der lagere scholen. _Wu den ken. dat zij zichzelf in al die kwajongens terugzagen en dat ze daarom zo spits hebben ge lachen op de malle capriolen van de boys. die. al heel behendig (Advertentie) moesten wezen om een prijs te behalen. Ze kregen het vast niet voor niets. Ze moesten alles te gelijk zijn: een volleerde kellner een acrobaat, een hardloper, een athleet en dat is niet mis. De jongens van de vijfde klassen za gen zich voor de volgende op gave geplaatst: aan de startlijn I vonden zij een zwarte hoge hoed. Die moesten ze dan eerst op hun bol zetten. Natuurlijk stonden ze niet zo heel stevig maar ze mochten onder het lopen door niet afvallen. Een paar meter ver der was het jukken om een bal op te rapen, weer enkele meters verder een tweede bal oprapen en met die twee ballen, los van het lichaam tegen elkander ge drukt moesten ze zo vlug moge lijk over een evenwichtsbalk lopen en dan was de opdracht ten einde. Natuurlijk probeerde er wel 'eens een te smokkelen, maar aan het oog van de iurv ont ging niets. Er gingen telkens drie jongens van start. De winnaars moesten daarna weer tegen el kaar en zo vervolgens, zodat de prijswinnaars over bleven. De tweemaal 75 deelnemende jongens van de zesde klassen hadden het niet minder moeilnk. Zij vonden bii de startlijn een geïmproviseerd dienblad. Enkele meters verder vonden zij een kartonnen bekertje met een em mer water, dat moest gauw-gauw gevuld en mede op het dienblad worden geplaatst, en zonder te morsen moesten ze dan als de weerga een hindernis nemen, die uit drie autobanden bestond: wie het eerst van de drie aankwam, was winnaar. De jongens hadden er zelf danig veel plezier in en ook de talrijke kijkers. Hieronder volgen de prijswinnaars: (voor elk der beide groepen was een vulpen beschikbaar gesteld). Klassen 6: 1. Jan Raspe. tud 10.2 sec.. Vondelschool: 2. Kees van Wendel, 10.3. Vondelschool: 3. Henk Klaassen. 11. Willibror- dusschool: 4. Ti. Knol, 11.2. Juli- anaschool: 5. Erno Nap. 11.6. Tes- selschadeschool: 6. Kees de Boer. 11,8, St. Aloysiusschool: 7. Henk Henk Veer, 12.4. St. Adelbertus- school; 9. Andries Juckens. 12.5. Nicolaas Beetsschool: 10. Wim Bruin. 12.5. Julianaschool. Klassen 5: 1. John van Es Mathiasschool: 2. Jan op de Weeg. Willibrordusschool: 3. Ton de Groot. Aloysiusschool: 4. Jan Kooge, St. Mathiasschool: 5. Jaap Koning. Wilhelminaschool: 6. Richard Kranenburg. Vondel school: 7. W. Dolman. Jan Ligt hartschool: 8. G. Nieuwveen. Tes- selschadeschool: 9. J. de Bruin. Julianaschool: 10. Klaas Pedroli. Adelbertusschool. Plechtige herdenking Temidden van al het feest rumoer viel twaalf uur een wat meer plechtige stilte over Alk maar, toen namelijk het moment was aangebroken, waarop de her denking zou plaats vinden van de bevrijding van de Spanjaar den. Wellicht nog meer dan op het bevrijdingsfeest van de vijfde Mei, vermag de spectaculaire be vrijding van Alkmaar vanonder het Spaanse juk vandaan, de Alk maarders van vandaag nog aan te grijpen, zó. dat zii er een hele feestdag aan wijden en een her denkingsplechtigheid, waarop alle prominenten van de burgerij aan wezig zijn. Precies om half twaalf trok het Stafmuziekcoros Johan .Wil lem Friso in strakke orde via de Koorstraat, Laat en Bierkade naar het Victoriepark. waar het Bevrijdingsbeeld, de gevleugelde Maagd van Alkmaar stond als het grote middelpunt waarop aller belangstelling zich zou rich ten, omgeven door de Nederland se vlag, de Oranjevlag en de Vlag van Alkmaar. Ter linker en rech terzijde van het spreekgestoelte, vanwaaraf de voorzitter van de Acht October Vereniging. Mr G. A. de Lange z'n rede zou uitspre ken, stonden podiums opgesteld voor het Alkmaarse publiek, dat in grote getale was opgekomen. Recht voor het beeld namen de genodigden plaats o.w. de burge meestér. raadsleden.' leden van de rechterlijke macht, militaire autoriteiten van het Alkmaarse Garnizoen en talrijke vooraan staanden uit het openbare leven. Onder de genodigden bevonden zich voorts de bestuursleden van de Leidse Drie Octobervereniging. van „Volksvermaak" uit Gronin gen, van de Sociëteit „Amicitia" uit Leiden en van het Collegium Studiosorum uit Leiden, die door „Soli Deo Gloria" in het gevolg van de bestuursleden der 8 Oc tobervereniging naar het Victorie park waren geleid. Het Stafmuziekcorps speelde een drietal liederen uit Valerius Gedenckklancken. waarna de heer Mr De Lange zijn herden kingsrede uitsprak, die wij giste, ren publiceerden. Daarna werd. terwijl de klokken van de Waag- toren juist half een sloegen, de krans' namens de Alkmaarse bur gerij aan de opgeheven rechter arm van het Victoriabeeld ge hecht. waarna de plechtigheid be sloten werd met het zingen van het Alkmaarse Victorielied en het Wilhelmus. Terwijl de menigte, die in het Victoriepark aanwezig was ge weest. en zich intensief terugge plaatst gevoeld had in de tri den van de Spanjaarden, die met roofzuchtige benden de steden en het platteland van Holland teisterden, waarover Mr De Lange tal van wetenswaardigheden ver haalde. het park verliet en zich over de straten en pleinen van de stad verspreidde, werd het eensklaps weer teruggevoerd in de tijd van nu. toen een straal jager van het tvpe Thunderiet m duizelingwekkende snelheid over Alkmaar rondvloog, als een teken van de modernste tijd! Prestatieloop en estafette In het begin van de middag, eigenlijk een beetje te vroeg om op voldoende belangstelling van het publiek te kunnen rekenen, vonden de door de Alkmaarse Athletiekvereniging A.V.A. ge organiseerde hardloopwedstrijden plaats. Jammer genoeg was het in 't middaguur begonnen te mie zeren, en af en toe ging dat mie zeren over in een licht regentje, dat geheel niet in het programma paste, en voor deelnemers en pu bliek bijzonder onaangenaam was. Bovendien werden de straten glad. wat waarschijnlijk wel in vloed zal gehad hebben op de prestaties. Later dan was aange kondigd vond de start plaats voor de eerste wedstrijd, de prestatie loop voor jongens van 12 tot 18 jaar over het parcours dat on geveer het rondje Waagplein (waar start en finish waren). Nieuwesloot naar de Laat. door de Boterstraat en Houttil terug naar Waagplein besloeg. Onder ling werd er door de jongens fel gestreden, de winnaars werden: ALKMAAR. Evenals vorig jaar geeft de „Wolspecialist", de 'heer W. Schipper, in wiens zaak op de Laat, vierde huis vanaf de R.K. Kerk, men zo prettig kan winkelen, cabaret-avonden voor de klanten, welke zullen worden verzorgd door bekende radio- artisten. Andre Carrell presenteert de revue „Begin de dag met een lach" en hij wordt daarbij ge assisteerd door artisien van naam: Marianne v. d. Berg, De Wico's. met als extra attractie een op treden van Mieke Telkamp en Gerard van Krevelen. Deze avon den worden gegeven in „Het Gul den Vlies" op 6, 10, 19 en 24 Januari van het volgend jaar. Men kan het volgend jaar dus ook „met een lach" beginnen Twee avonden zijn reeds uitver kocht. waaruit moge blijken, dat deze reclame-actie bij het publiek een inslaand succes heeft. Hoe een entreekaart te krijgen? Bu aankoop van een of ander artikel bij de Wolspecialist ont vangt men een cassabon. Heeft men cassabons ter waarde van f 15.dan komt men automa tisch in het bezit van een kaart. Voor de klanten van buiten de stad zullen des avonds na afloop van de voorstelling zoveel moge lijk bussen rijden. Men wordt verzocht hiervoor zo spoedig mo gelijk de letter van de betreffen de N.A.C.O.-bus op te geven. 1. W. v. d. Vaart: 2. B. Mulder: 3. J. de Lange: 4. W. v. Straaten: 5. H. Kuis. Deze eerste viif aan komenden kregen een fraaie lau wertak, terwijl voor alle andere deelnemers, die de wedstrijd uit liepen een medaille beschikbaar was als herinnering. De tweede wedstrijd, een esta fette voor het voortgezet en mid delbaar onderwijs over 2000 m. leverde een overwinning op voor het R.K. Lyceum in de tijd van 4 min. 50.4 seconde. Tweede werd de kweekschool 5.26.5) en derde de Handelsschool (5.56). Jammer genoeg was er doordat de eerste twee wedstrijden meer tijd in beslag genomen hadden dan was geraamd, voor de laatste wedstrijd, een estafette over 2000 meter voor sportverenigingen, waarvoor ook een ploeg van de militairen uit het R.O.G.-gebouw. nl. B.K.L. 10. had ingeschreven, geen tiid meer beschikbaar, daar de kinderoptocht reeds begonnen was. De dagindeling was niet ruim. de verschillende gebeurtenissen sloten vlak achter elkaar aan. maar wanneer alles gelopen zou zijn, zoals was opgesteld, dan had deze laatste wedstrijd toch zeker doorgang kunnen vinden. Nu was er gebrek aan tiid. en de organi satie schreef dat toe aan de regen, waardoor de verschillende mensen van de controle een droog •hoekje hadden gezocht en af en toe zoek waren, alsook daar ver schillende ploegen niet op kwa men dagen. Vooral voor de mi- litairenploeg, die al gereed stond aan de startstreep., was dit een geduchte teleurstelling, daar deze wedstrijd voor deze jongens, die toch eigenlijk maar vertoeven in een vreemde stad, hierdoor ook een deel van de feestvreugde zou den meemaken. Misschien was de organisatie niet geheel berekend voor haar taak. nu het een. beetle tegenliep, misschien was het. zoals de militairen een beetle dachten de „angst" van de andere deelnemende ploegen voor hun goede vorm. Wii weten het niet. maar het was jammer, dat deze laatste estafette geen doorgang kon vinden. Voor beide estafettes was een wisselbeker de eerste prijs, dia bij de scholen dus door het R.K. Lvceum in ontvangst werd "ennmen. terwiil de andere weer in het vloeipapier werd ge wikkeld. Ongeval ALKMAAR Op de Heiloër- brug werd gisteren een fietsende dame plotseling onwel. Ze kwam te vallen tussen een aantal an dere wielrijders en raakte licht gewond. Dr. Corthals, die spoe dig ter plaatse was, verleende hulp en bracht haar naar huis. Wandeltochten op 17 en 18 October a.s, te Santpoort ALKMAAR De Sport en Ontspanningsvereniging „Viribus Unit'is" te Santpoort, bestaande uit patiënten en personeel van 't Provinciaal Ziekenhuis, organi seert op Zaterdag 17 en Zondag 18 October a.s. wandeltochten in de prachtige omgeving van Santpoort en Bloemendaal. Een aanbeveling voor deze tochten is bijna overbodig aangezien een ieder kan weten dat deze omge ving bij uitstek geschikt 'is voor liefhebbers van de wandelsport. Het parcours brengt de deelne mers langs prachtige lanen met mooie bos. en duingezichten die ook in het najaar met zijn herfst tinten een genot voor het oog zijn. Als startlokaal fungeert 't Prov. Ziekenhuis te Santpoort, terwijl gestart wordt op Zaterdag tussen 2 en 3 uur en op Zondag tussen 10 en 12.30 uur. De afstanden zijn op Zaterdag 10 en 20 km en op Zondag 10, 20 en 25 km. Een ieder kan aan elk dezer afstanden deelnemen, kin deren 10 t.e.m. 13 jaar alleen aan de 10 km. Ala herinnering ont vangen alle deelnemers na afloop een speciaal ontworpen medaille terwijl groepen, bestaande uit 10 personen plus leider in aanmer king komen voor een groepsher- innering. Deze wandeltochten vallen on der de bepalingen van de Ned. Wandelsport Bond. Inlichtingen worden verstrekt door Br. J. H. Hilgeman, Prov. Ziekenhuis te Santpoort. Aan de start kan nog worden ingeschreven. „INSIDE" BESLUIT TENNISSEIZOEN ALKMAAR Het is elk jaar de gewoonte, dat de Alkmaarse Tennisclub „Inside" het seizoen besluit met onderlinge wedstrij den. Ook dit jaar is niet van die ge woonte afgeweken en, begunstigd door uitstekend weer, werden op verschillende week-ends de krachten gemeten, waarbij het aan spanning af en toe niet ont brak. Een verheugend feit was daarbij, dat het spelpeil van ver schillende jongeren aanzienlijk verbeterd bleek te zijn. In de afd. A werd Mej. R. Kop pen kampioen bij de dames, ter wijl Mevr. J. Boonen de tweede plaats bezette. Dr, Th. Damsté won de eerste prijs bij de heren met de heer J. Lienesch als tweede prijs win naar. In afd. B was Mevr. Hols- muller de sterkste dame, met Mej. W. Peverelli als tweede. Bij de heren waren het de he ren C. de Haas en H. de Vries, die respect, de eerste en tweede prijs behaalden. Afd. C bracht een overwinning van Marianne Couvée, tweede pr. Adri Zorgman. Bij de heren: le prijs N. Masée, 2e prijs D. v. d. Mark. Gemengd dub'bel afd. A.: Ie prijs Mej. A. de Rie en R. Blommendaal, 2e prijs mej. A. Koel en J. Lienesch. Gemengd dubbel afd. B.: le prijs Mej. W. Peverelli en A. Jansen, 2e prijs: Mevr. Holsmuller en W. de Heer Kloots. Gemengd dubbel afd. C.: le prijs Mej. T. Driesen en N. Masée, 2e prijs Mej. Th. Swager en A. Schermer. Bij de junioren wonnen, meisjes: Marianne Cou vée (eerste) en Jopie Polak (2e); jongens; Arend Jan v. d. Marei (eerste) en Sietse Walma v. d. Molen (tweede). Bij de welpen: meisjes: Anneke Hesseling (eer ste) en Gré Wiersma (tweede); jongens: Dick Olie (I) en Ben Hamberg (II). VRIJDAG 9 OCTOBER Bioscopen: REX: Onsterfelijke melodie. VICTORIA: De dief van Ve netië. CINEMA AMERICAIN: De avonturen van Captain Clsrk HARMONIE: De schatgravers van Doodskopeiland, a.l. Voorstellingen: 8 uur. APOTHEKEN: Van heden avond zes uur af voor spoedgevallen bereikbaar Apotheek Wanna Ritsevoort, Ritse voort 5; Apotheker mej. C. Kamphuys. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur feestavond met bal na van Bergermeisjesschool- vereniging. RETRAITEHUIS BERGEN; Zondag 11 October Zelatri- cen Hofbauer-Liefdewerk. 1316 October gehuwde Dames. MEDISCHE HULP: Heiloo, Limmen en Akersloot: Dok ter C. A. van Hoolwerff, Van Aostastraat 15, telef. 3887. STEDELIJK MUSEUM: Schil derijen, tekeningen en aqua rellen van Alkmaar. Ge opend van 10 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur (Zaterdags alleen van 10 tot 12 uur). Zondag 11 en Zondag 18 October van 2 tot 5 uur voor stadgenoten tegen verlaagde toegangsprijs. WATERSTANDEN: Zaterdag: hoog water 7,20 en 19.45 u. laag water 1-40 en 14,05 u. Europese Jeugddag op 10 October ALKMAAR Vrienden Ka,jot ters en de dames, die zich opge geven hebben voor deze dag, op gelet! De bus vertrekt op verzoek van verschillende deelnemers om 12 uur v.m. en niet zoals in het programma staat vermeid om 11 uur v.m. Zegt het voort. Het bus- no. is 265. Stapt niet in bus no. 264, deze vertrekt wel om li uur v.m,, maar is niet voor ons be stemd. Ledenvergadering K.A.B. ALKMAAR De afdeling Alkmaar van de Katholieke Volkspartij houdt Maandag 12 October des avonds om kwart over acht in het K.A.J. huis op de Laat hoek Vlaanderhof een alge mene ledenvergadering, waarop onder meer ter tafel komt de af werking van het rapport inzake bestuurssamenstelling. Door een abuis is de advertentie ter oproe ping tot deze vergadering, oor spronkelijk gedacht op Woensdag, eerst heden geplaatst, naar welke advertentie we onze iezers tevens verwijzen, ST. DEUS DEDIT BESPRAK BONDS- JUBILEUM SLOOTDORP. Op da. Dins dagavond in hotel Leer gehou- ien vergadering van de R.K. Landarbeidetsbond St. Déus De- I dit werd allereerst een bespre- I king gewijd aan het 50-jarig be- staan van de Bond. Als afge- vaardigde naar de feestelijkheden werd aangewezen de heer Terp- I stra met als plaatsvervanger de I heer Brattinga. Gezamenlijk zal men hier dank brengen aan God j voor de zegen van Hem ontvan- gen. Bij de ledenactie „De start I naar de 24.000" werd gewezen op het grote belang van huisbe zoek. Voorts ligt het in de be doeling om samen met andere afdelingen een feestvergadering te Middenmeer te beleggen, waar in eigen kring dit jubileum zal worden herdacht. De deelname aan de sociale cursus van de KAB werd ten zeerste aangemoedigd. De kosten aan deze cursus verbonden zijn zeer laag, terwijl deze cursus uitermate dienstig is voor de al gemene ontwikkeling. O.a. zullen de vakken Ned. taal, maatschap pijleer, sociale wetgeving en godsdienst worden doorgenomen. Voorts werd medegedeeld dat pogingen werden aangewend om ook in de arbeiderswoningen in de Wieringermeer douches te la ten plaatsen. Deze actie vond algemene weerklank. Bij de rondvraag zag men de pensioengerechtigde leeftijd voor de landarbeider gaarne terugge bracht van 65 op 60 jaar. Op een der districtsvergaderingen zal dit een punt van bespreking uitmaken. Felle critiek werd geuit tegen de Zondagsarbeid die hier en daar in de Wiènngermeer nog voorkomt. Tot slot werden nog enkele punten van de C.A.O nader toe gelicht. Commissie van Overleg ingesteld WIERINGERMEER Ter be hartiging van de belangen van de landarbeiders in de Wieringer meer is door de drie Uniebonden een Raad van Overleg ingesteld. Door gezamenlijke bespreking van arbeidsproblemen hoopt men de belangen van de arbeiders van Wieringermeer te kunnen behartigen Deze commissie be staat uit de heren P. Haakman, Slootdorp en M.M. van Beekveld Wieringerwerf voor de KAB; D. C. Louwerse Wieringerwerf en G. Smit Middenmeer voor het CNV en J. J. Polter, Slootdorp en W. Wittink, Wieringerwerf voor het NVV. Met de Ir Damme naar Nieuw Zeeland WIERINGERMEER De heer Jac. Grooteman die naar Nieuw Zeeland wenst te emigreren, is een van de weinige gelukkigen, die met de KLM-vogel „Ir Dam me" mee zal reizen tijdens de be faamde ludhtrace van Christ- churöh om aldus zijn nieuwe va derland te bereiken. De heer Grooteman deelt dus in de bij zondere belangstèlling, die ons gehele volk voor deze bijzondere reis heeft. Hij moge een voor spoedige reis hebben. Kapelwagen Oostpriester- hulp liad veel succes BERGEN De kapelwagen van de Oostpriesterhulp die on der leiding van Pater van den Bosch, Alkmaarder van geboorte, een rondgang heeft gemaakt, heeft buitengewoon veel kleding en levensmiddelen in ontvangst mogen nemen. De wagen die om 2 uur 's middags de actie begon kreeg spoedig van vele handen hulp bij het ophalen en in ont vangst nemen van de goederen. De meisjes vooral gingen met de collectebus rond waar zij de men sen maar konden bereiken. De busjes bevatten het prachtige be drag van f505.55. Nog enkele ge meenten moeten worden bewerkt waarna men vertrekt naar de vluchtelingengebieden om zich te voegen bij de andere 10 kapel wagens, rijdende kerken, zoals men ze in Duitsland noemt, die uiterst belangrijk zielzorgwerk doen onder de 6 millioen katho lieke vluchtelingen. Pater v. d. Bosch uitte zijn volle dankbaarheid namens de arme vluchtelingen jegens de gulle Bergenaren. 73-jarige behaalde diploma ALKMAAR Voor het basis examen van de Nederlandse ver eniging van leraren in de Engelse taal „Britannia" te 's Gravenhage is geslaagd: de heer M. Raamsma te Alkmaar en de 73-jarige Zus ter D. Zwakman te Heiloo. Dat Zuster Zwakman op haar hoge leeftijd nog de energie heeft weten op te brengen om aan een examen in de Engelse taal deel te nemen mag vele jongeren tot voorbeeld strekken. De commissie van examen heeft haar dan ook bij monde van de voorzitter de heer F. van 't Sant van harte met haar succes gefeliciteerd. Rood Geel-nieuws HEILOO Het vertrek van de bussen naar Zaandijk is gesteld op één uur vanaf het clubhuis. Leden van de supportersvereni ging Rood-Geel kunnen de reis gratis meemaken, indien zij vóór Vrijdagavond hun plaatsbewijzen afhalen. De reiskosten voor de niet-leden bedragen f 1.30 per per soon. Opgaven eveneens vóór Vrijdag 'bij de heer Kroon, Stationsweg 78. Er wordt nadrukkelijk op ge wezen dat na Vrijdagavond geen plaatsbewijzen meer kunnen wor. den afgegeven. Voor de Reclassering HEILOO In de gemeente Heiloo heeft de collecte ten bate van de reclassering opgebracht f752,35. St. Werenfridus Lyceum Te Hoorn heeft dezer dagen de architect H. J. Hermans na mens de stichting „Het Sint We renfridus Lyceum" in het Gezel- lenhuis in het openbaar aanbe steed de bouw van een R.K. school voor V.H.M.O. te Hoorn, met gymnastiekzaal enz., op een terrein gelegen aan het verlengde van de Commandeur Ravenstraat. Voor dit werk werd als volgt ingeschreven: M. J. de Nijs, Warmenhuizen f 467.499,G. Kuiper, Hoog woud f 471.500; Jan Wit en Zn., Wognum f 477.545,fa Botman Vertelman, Werwershoof f 478.200,P. Buis, Haarlem f 485.500,J. de Koning, Span broek f 493.300,fa Faus, N.- Niedorp f 504.468,fa Koren en de Jong, Medemblik f 513.500,—; Gebr. Tuin, 't Zand, f 525.200, P. Vrolich, Harlingen f 522.800; K. Koopman, N.-Niedorp f 533.277 NV. Bouwbedrijf de Haan, Alk maar f 514.300,fa Haarman, Raalte f 551.500,—; H. Dekker, Hoorn f 555.500,—; fa N. Worp f 555.500; A. v. Duin, Noordwijk a. Zee f 569.000,fa Breuring, Apeldoorn f 569.000, De begroting was f 470.000, De gunning wordt nog aangehou den. Inenting tegen diphterie AKERSLOOT Op Dinsdag 13 October a.s. des voormiddags 10.30 uur zal een kosteloze periodieke herinenting tegen diphterie plaats hebben in de Openbare lagere school voor de kinderen dezer school alsmede voor de kinderen der Kleuterschool. Op Donderdag 15 October a.s. des voormiddags 9 uur in de St. Jacobus Major- school voor de kinderen dezer school alsmede voor de kinderen der kleuterschool, terwijl diezelf de dag' des middags om 2 uur in de St. Jacobus Majorschool gele genheid tot kosteloze inenting zal worden geboden voor de kinde ren die nog niet naar school gaan, d.w.z. vanaf 1 jaar. Op Vrijdag 16 October a.s. des namiddags 2 uur zal deze perio dieke herjnenting plaats hebben in de St. Michaëlschool aan de Zuidervaart voor de kinderen de zer school alsmede voor de kinde ren van de kleuterschool. De ouders der kinderen, die tegen deze herinenting bezwaren hebben worden verzocht dit schriftelijk mede te delen aan de hoofden der genoemde scholen. W eersverwachting medegedeeld door 't K.N.M.I. te De Bilt. (Geldig van Vrij dagochtend tot Vrijdagavond) WEINIG VERANDERING in de ochtend hier en daar mist. In de middag over het algemeen vrii zonnig. Onge veer dezelfde temperaturen als gisteren. Overwegend zwakke wind. Bjj het ter perse gaan bereikte ons het bericht, dat de Dr. Ir. Damme" hedenochtend om 9 uur 2 minuten op Karachi was ge land. De „Viscount" werd van morgen om half twaalf te Colom bo verwacht. De afstand Londen- Colombo is plm. 8900 K.M. In Londen gaf men de meeste kan sen om te winnen aan de „Lift- master". Geen audiëntie Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 13 en Woensdag 14 October a.s. géén audiëntie verlenen. Artsendienst Hollands Noorderkwartier BÜ geen gehoor bij de eigen arts zijn vanaf Zaterdag 10 Octo ber te 14 uur tot Maandag 12 Oc tober te 8 uur alleen voor spoed gevallen bereikbaar de artsen: C. R. de Boer, Nw. Niedorp K 2261- 233, dr. P. Groenhardt, Dirks- horn K 2245-232, R. J. de Groot Hippolytushoef K 2279-234, R. Posthuma. Barsingerhorn K 2243- 312, W. van Slooten, St. Maar tensbrug K 2246-230, A. L. v. d. Sluis, Schagen K 2240-400, J. Swaters, Julianadorp K 2235-221, A, J. Tamsma, Wieringerwerf K 2272-234. Dierenartsendienst Holl. Noorderkwartier Gedurende dit weekeinde wordt de dierenartsendienst waargeno men door de heren G. v. d. Kolk Nw. Niedorp K 261-232, W. v. d. Sluis, 't Zand K 2249-312, A. R. de Vries, Schagen K 2240-437 en A. Engel, Den Oever K 2271-221. WIJDENES Soms lekken er militaire geheimen door En wanneer ge dan plotseling so'n militair geheim op uw redactietafel vindt en leestdat er in de omgeving van Wijdenes een oefening zal worden gehouden door de Nationale Reserve, dan hebt ge niets anders te doen, dan uw jas. aan te trekken en u gereed te maken voor het strijdgewoel. Ge vat die taak dan ernstig op. Even ernstig als de leden van de Nationale Reserve self, die tenslotte voorbestemd zijn om, in geval van oorlog, de zgn. „vijfde colonne" het zwijgen op te leggen. Of, beter gezegd: de mond te snoeren vóór se die hebben kunnen opendoen. En dat dit een belangrijke taak is, behoeft geen betoog, ivant daarvoor is het voldoende terug te denken aan de Meidagen van 1940. Met dit voor ogen hebben we dus onze jas aangetrokken en zijn we verdwenen met vrij grote snelheid in de richting van Wij denes waar. ergens in de duister nis, beslist wel een zwart-geschil- derde soldaat zou patrouilleren. Edoch, welk een troosteloze ver latenheid ademde dit dorp bij nacht. Uw verslaggever, onbekend met de wir-war van Westfriese wegen, was zich enkel bewust van zün plicht deze belangrijke ge beurtenis van nabij te beleven. Hij was er zich ook van bewust, dat, ergens in de duisternis, die soldaat er moest zijn, met een zwart gepoetst gezicht en een ge weer in de aanslag. Maar er was niets dan een afgeloze juffrouw, die niets van soldaten wist. wijl ze ook maar in Wijdenes op visite was. Een ogenblik hebben we toen gemeend, dat militaire ge heimen eigenlijk maar beter ge heim moesten blijven, totdat op datzelfde ogenblik een groengeschilderde militaire wagen ons voorbijschoot. Omdat het lot een journalist soms ook wel eens gunstig gezind is, besloten we deze wagen te volgen. Tenslotte moest die auto ons brengen waar we wezen moesten. Het deed ons dan ook goed, eindelijk een grau we helm voor ons té zien opdui ken. Geheel onbewust zaten we toen midden in het hoofdkwar tier: een café met twee biljarts en twee kapiteins. Maar deze laatsten troffen we in de woon kamer, waar een juffrouw heel vredig bezig was een paar sokken te breien. Wat we ook hadden verwacht, zeker niet, dat het be volkt zou worden door een brei ende juffrouw. Maar dit komt en kel, omdat we geen oorlogsver slaggever zijn. In dat geval zou den we misschien begrepen heb ben, dat juist breiende juffrou wen een voortreffelijk, zeer mis leidend décor vormen voor een hoofdkwartier. Toen wy eenmaal zover waren, opende zich voor ons het hele schema van deze avond. Alhoewel de kapitein weinig spraakzaam was. kwamen we toch verschil lende dingen aan de weet. Dingen, die duidelijk de belangrijkheid van deze oefening bewezen. Het enthousiasme waarmee deze vrij willigers zich van de hun opge dragen taak kwijten is meer waard, dan enkel een woord van lof. En al mogen deze oefenin gen dan wel eens de indruk wekken overbodig of zelfs bela chelijk te zijn, de waarheid is heel anders. Voor deze kerels, die in de modder kruipen, in nachten soms geen bed zien. en die in de week tijdens de oefening dikwijls een financieel verlies van tien tot twintig gulden heb ben, kan men enkel respect koesteren. Dit zij dan even in het midden gebracht. Verraad in eigen linie Intussen begrepen we, dat de spanning van deze avond langza merhand in de lucht moest han gen Ergens in de nacht lagen de zwart gepoetste soldaten te wach ten op een vijand, die zeker ko men zou. Terwijl uw verslaggever over al deze dingen zat te pein zen en de stilte alleen nog werd verstoord door het neuveuze tik ken van de breinaalden, deed een van de kapiteins een buitengewo ne onthulling. De compagnie, die in Wijdenes en omgeving stelling had gekozen, bleek een onderdeel te zijn van de kustbewaking/ Deze kustbewaking nu, werd van bin nen uit aangevallen door een „vijfde colonne". Het is begrijpe lijk, dat deze „vijfde colonne" overal zün aanhangers heeft, zo dat deze kapitein tegelijkertijd als verrader dienst deed. Om 9 uur zouden de aanvallers arrive ren in de omgeving van Blokdijk, waar zij door hem zouden worden opgewacht. Hier zouden dan de laatste gegevens worden ver strekt. zodat men tot de aanval kon overgaan. Zo reden we. voorafgegaan door de kapitein, in de richting Blok dijk. Om even over negen arri- véerde daar de auto. waarin de aanvallende ploeg zat. Soldaten met zwart gemaakte gezichten, gecamoufleerde helmen en gym nastiekschoenen. De kapitein, die we gemakshalve X zullen noemen (militaire geheimen zijn gehei men) was zo vriendelük aan de groepscommandanten een situa tie-kaartje te overhandigen, zodat zij op deze wijze enig begrip kre gen van de toestand Elke groep kreeg zijn taak toebedeeld, waar bij geméld werd, dat de zwaarte- Eunten van de verdediging bii chellinkhout, Wijdenes en Ooster leek waren gelegen. Daarna ver dwenen zij ijlings in de duisternis waar zij zeker ergens op tegen stand zouden stuiten. Aldus ontwikkelde zich deze avond en stonden we opnieuw in de duisternis, met naast ons de kapitein. Omdat we (soms) ook wel eens goede ideeën hebben, voelden we. dat we daar moesten zijn, waar de actie zou komen. Maar omdat we niet wisten waar de actie zou komen, zijn we met kapitein X opnieuw de duisternis ingereden. Een duisternis, die alles wat wij nu eigenlijk hadden willen zien, met een zwarte man tel bedekte. Neen, niet alles. De eerlijkheid gebiedt ons te mel den. dat plotseling vanuit de weg berm een grauwe figuur om hoog sprong en ons tot stoppen maande. Maar zie, het woord „Vuurbal" was voldoende om alle weerspannigheid uit dit grauwe individu te verwijderen, zodat we de tocht konden voortzetten naar een ander café. waar een luite nant zich met houtskool had ge tracht onkenbaar te maken, welk voorbeeld door al zijn onderge schikten was gevolgd. Een duide lijker en ontroerender bewijs van gehoorzaamheid hebben we nog nergens bij het Nederlandse leger kunnen ontdekken. Nadat ook hier alles in orde was bevonden gingen we terug naar het hoofd kwartier De onberekenbaarheid van hét Leger is echter onge lofelijk, want waar we een kapi tein bij een telefoonpost achter lieten, restte alleen nog de tele foonpost. De kapitein, en met hem het gehele hoofdkwartier, was verdwenen zonder iets anders achter te laten dan een onbe taalde rekening (die inmiddels is betaald) en een hospitaalsoldaat, die gezellig naast de breiende juffrouw zat te lezen. Maar dit was een strategisch zeer verstan dige daad. Het feit immers, dat de „vijfde colonne" overal zijn ogen heeft, sluit in, dat zij be kend konden zijn met de plaats van dat hoofdkwartier. Weshalve deze kapitein het hoofdkwartier naar andere, onbekende oorden had verplaatst. Gelukkig ook. overigens, want nauwelijks had den we ons neergezet, of de vijand kwam via de keuken het café binnen, klopte zeer be leefd en keek uiterst verbaasd, toen bleek dat hij aan de verkeer de deur had geklopt. Met de verdwijning van het hoofdkwartier, was ook onze laatste hoop op actie verdwenen, zodat we opnieuw de duisternis inslopen om een gezonde avond wandeling over de dijk te maken. De stille nacht bleek een goede vuurdiscipline te verbergen, want ondanks onze hoop op luidruchtig strijdgewoel, was er nog geen schot gevallen. Tot eindelijk, heel in de verte als een zwakke, nauw hoorbare zucht, het eerste geknal de stilte brak, en wij met een zucht van verlichting onze pas versnelden. Laten we vermelden, dat er hierna nog enkele schoten zijn gevallen en er ook enkele lichtkogels werden afgeschoten. Dit is dan volledigheidshalve ver meld Hierna was er niets meer, dan de stilte van de nacht. Een stilte die het einde betekende van deze oefening, die hetzij nog maals herhaald, nochtans ge slaagd is. Die stilte betekende ook het einde van onze belevenissen. Nochtans weet U uit de beleve nissen. dat er in de nacht van de achtste op de negende October in en om Wijdenes door de Nationale Reserve een oefening is gehou den. BLIJFT REG LANIEL (Van een mede\ Een week eerder da ■- lük was bepaald in Frankrijk de p werkzaamheden weer gevend aan de druk groepen om verantwo leggen over haar bel< regering-Laniel de Na gadering in een b zitting bijeengeroepen ling is dat na afloop gende week Ma and af ment opnieuw en gewone zitting woi De critici hopen echl een beetje anders za willen de regering i over haar beleid gedu: de stakingen, over ha prijspolitiek, over Marokko en Tunis en laatste plaats ook over pese politiek, want me conferentie in het vera het tijd dat hierove klaarheid wordt ver tegenstanders van het binet speculeren er op over één van deze 1 over het complex in zal struikelen. Maar daarop lijken toch niet ten de communisten geen enkele party er zo dicht bij de presic zingen (tussen 15 en ber) de verantwoordeli nieuwe politieke veri zich te nemen. Wanneer die laatste in het spel was, k Laniel de zaken wel i tekenen, al heeft zijn al niet onaardig gex danks 150 besluiten, di van de verkregen werden uitgevaardigd, zeer onbevredigende bi toestand maar weinig veranderd. De laagste hoewel iets opgetrokke altijd veel te laag. Da ook na afloop van de stakingen onrust gel werd er gestaakt. Aan kant is de regering er in geslaagd het prijspe ken en is er evenmi: beurd aan het belastinf afgezien van een wa controle op ontduiking en de socialisten zijn beiden van oordeel, d ingrijpende regerings moet komen, die zowel tiger als een meer soc waarborgt. Bevredigend is ook de toestand van de pr de export. Ze hebben a grote moeilijkheden te Er is een betalingstek EBU van ruim 750 mi: lar en een begrotingst omstreeks 800 milliard nis ter Faure daar 200 m weet te schrappen zal zijn. [Ne vrij-conservatieve dien allerminst regering-Laniel wordt niet door eigen krach diensten, maar alleen nabijheid van de pres kiezingen overeind gehc zij in gevaar mocht ko kan het alleen nog zij: de zeer grote meningsv over de buitenlandse Frankrijk moet nu imi zen. Het moet ofwel de vaarden (en dan ook de en economische integrat het buitenlands beleid wijzigen. Welk laatste treden uit de NATO zo nen. Niemand in Fran het laatste, maar tegen 1 blijven zeer velen bezv ken. In het bijzonder de ten en over deze kwestie het kabinet toch nog stranden, al willen eige: partijen (over de com praten wij hier niet) de quentie om actuele tactis nen ontgaan. Kaasmarkt Got GOUDA, 8 Oct. Aa 243 partijen: prijzen eer 2-162.22; tweede 2.10—2 15; extra zware 2 Handel: flauw. LONDEN, 8 Oct. Ee delijk zonnetje begToette gen de deelnemers aan di churchrace toen ze in h wakker werden. De em van de „Liftmaster" mai dit stralende najaarswi boottochtje op de Theem enige die in zijn hotel b Arie Harteveldt, de Sche matroos, die, zoals beken< avond de gevolgen moes ren van een daags tevoi vangen injectie. Vanmorgen had hij r koorts, doch zijn toestand minst verontrustend en c of twee dagen zal hij wai iyk naar Nederland ten Overgelukkig was de An •Donald Stiess, de „inval! gisteravond om half tw mededeling kreeg, dat hij en vannacht weinig geslap Want deze plotselinge ver; bracht wnsequenties mee zandzakjes die klaar ligge als gevolg hiervan reed: moeten doen. De Amerika aanmerkelijk lichter dan vige Arie en het verschil zand gecompenseerd moet den. Daarnaast moest de van Stiess gewogen wor

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2